Een verkeersveiliger Zuid-Holland door slagvaardige aanpak Hoe besteedt de provincie uw geld? Provincie houdt toezicht op milieu Hoe goed kent u uw provincie? Commissaris van de Koningin mevrouw Leemhuis-Stout: Provincie pakt onheilsplekken aan: 'Duurzaam veilig' Instanties wisselen informatie uit Controles vanuit de lucht "Provincie speelt stimulerende rol in hulpverlening" Ruimte vraagt om ordening Streekplannen in Zuid-Holland belangrijk voor alle inwoners Prijsvraag-Prijsvraag-Prijsvraag-Prijsvraag-Prijsvraag- l: O 1° Staten beslissen over honderden miljoenen... Bas Timman van Bureau Jeugdzorg Zuid-Holland Zuid: I I ADVERTORIAL Op de hoek van het Malieveld en de Koningskade in Den Haag staat een opvallend gebouw. De gevel gaat met een fraaie golfbeweging de hoek om. Door de glazen wanden heen is een groot plein zichtbaar, met slootjes, bomen en een carillon. Hier staat, rond het Zuid-Hollandplein, het provinciehuis van Zuid- Holland. Het vergader- en werkcentrum van het provinciaal bestuur en zijn medewerkers. Hier is ook de werkkamer van mevrouw Leemhuis-Stout, de Commissaris van de Koningin. Zij vindt het belangrijk dat iedereen op 3 maart gaat stemmen. Actueel Keuzen Samenwerking Stem telt dubbel De provincie is één van de beheerders van de infrastructuur. Dit wil zeggen dat zij onder meer maatregelen kan nemen voor het verbete ren van verkeersveilig heid in Zuid-Holland. Door het grote aantal ongevallen hebben de provincie, gemeenten, waterschappen, politie, justitie, bedrijfsleven en verzekeraars een paar jaar geleden de handen ineengeslagen. Samen proberen zij onder het motto 'duurzaam veilig' een Verkeersveiliger Zuid-Holland te schep pen. De eerste resultaten worden nu zichtbaar. Tachtig Camera's Andere ogen voorkom filevorming Op woensdag 3 maart kiezen de inwoners van Zuid- Holland de leden van Provinciale Staten. Zij vormen het hoogste bestuursorgaan van de provincie. Zij stellen de begroting vast voor het komende jaar. Met de rekening over het afgesloten jaar controleren zij de uitgaven die de provincie heeft gedaan. De provin ciale inkomsten en uitgaven beslaan een fors bedrag: in 1999 gaat het om bijna één miljard gul den (ongeveer 453.780.000 euro). Een beter milieu begint bij jezelf, zegt Postbus 51. Maar sommige mensen hebben een sterkere aanspo ring nodig om vervuiling van onze leefomgeving te voorkomen. Om er voor te zorgen dat milieuwetten en -regels worden nageleefd, zijn er namens de pro vincie zo'n 130 toezichthouders op pad in heel Zuid- Holland. Het te controleren gebied strekt zich uit van Vianen tot Goedereede en van Noordwijk tot Oostflakkee. "Veel overtredingen constateren we vanuit de lucht", aldus Jan Koopman, toezichthou der van het district Zuid. Dwang Met de meeste kinderen en jongeren gaat het goed. Maar als er problemen zijn, thuis of op school, kan de hulp van deskundige buitenstaanders nodig zijn. Jeugdzorginstellingen in Zuid-Holland ontvangen voor die taak financiële steun van de provincie. Om de tafel Home Start projecten Proces-verbaal 3 MAART PROVINCIALE STATENVERKIEZINGEN VERGEET NIET TE STEMMEN Controlerende taak Krant Waar worden nieuwe woonwijken gebouwd, waar komt het nieuwe bedrijfsterrein en welk deel van het gebied blijft gereserveerd voor landbouw? Deze vragen komen aan de orde in een streekplan. In het streekplan worden dus belangrijke keuzen gemaakt tussen verschillende belangen. Waar een nieuw bos komt, kunnen immers geen woningen worden gebouwd. In zo'n streekplan worden de plannen voor de komende tien jaren vastgelegd en het is daarom voor iedere inwoner belangrijk. Ontwikkelingen Met en voor elkaar Doe mee en win! Vul in, knip uit en stuur de bon in een open envelop voor 3 maart 1999 op naar: Provincie Zuid-Holland, kamer B3.10, Antwoordnummer 100, 2509 WB Den Haag. Een postzegel is niet nodig. grijke kiezen 1. Zuid-Holland telt O 95 gemeenten 1 2. Zuid-Holland heeft 3. Zuid-Holland heeft 1,4 miljoen huizen en Staten is het kiezen van 6. Het provinciehuis van Zuid-Holland staat in 7. Het stembureau is op 3 maart 1999 open 4. Provinciale Staten telt "Zuid-Holland is meest boeiende provincie van Nederland" "Voor mij is gaan stemmen van zelfsprekend om twee redenen", aldus de commissaris. "Het is een uiting van leven in een democra tisch bestuurd land en wie gaat stemmen oefent invloed uit op wat er wordt besloten over allerlei zaken in Zuid-Holland." Op woensdag 3 maart zijn de verkie zingen voor Provinciale Staten. Zuid-Holland kiest dan een nieuw provinciebestuur dat bestaat uit 83 statenleden. Provinciale Staten zijn de volksvertegenwoordigers en maken politieke keuzen voor wat er in Zuid-Holland moet gebeuren. Mevrouw Leemhuis-Stout: "Uw stem op 3 maart telt duhhel" Over wat voor zaken beslissen Provinciale Staten bijvoorbeeld? Mevrouw Leemhuis: "Teveel om op te noemen. Ik kies een paar actuele punten uit, bijvoorbeeld de veilingroute door het Westland, het bepalen van de plaats voor de grootste waterzuiveringsinstallatie in Europa die in Schipluiden komt. Verder noem ik de schoonmaak van de vervuilde Hollandsche IJssel, het verbeteren van de ver keersveiligheid op de provinciale wegen, steun aan bureaus voor jeugdzorg, de aanleg van een nieuw bos het Bentwoud en milieu-inspecties vanuit de lucht. Mevrouw Leemhuis kijkt vanuil haar werkkamer uit op het Malieveld, waar zich juist een lange stoet demonstranten in bewe ging zet. In de verte doemen de torentjes van het Binnenhof op. Ze zegt: "Zuid-Holland is met 3,3 miljoen mensen, ofwel 1150 inwo ners per vierkante kilometer, de dichtstbevolkte provincie van ons land. Met de drukte van wegen en spoorwegen, grote steden, enorme industriegebieden, volop land- en tuinbouw, 133.500 kantoren, win kels, bedrijven en banken. Tegenover die drukte en activitei ten hebben we gebieden met natuur, rust en ruimte. Rivieren, Het vorig jaar door Koningin Beatrix geopende nieuwe provinciehuis van Zuid-Holland polders, plassen, meren, duinen en prachtige stranden. Als provincie zorgen we ervoor dat alle belangen goed worden afgewogen. Alles moet zijn plaats krijgen. We maken gefundeerde keuzen over wonen, werken, recreatie, fabrieken, wegen, openbaar vervoer en noem maar op." De provincie doet dit natuurlijk niet alleen. "Zonder samenwerking met de besturen van de 95 gemeenten, het Rijk, het bedrijfsle ven en maatschappelijke organisa ties kunnen we onze taken onmo gelijk vervullen", zegt mevrouw Leemhuis. "Zuid-Holland is op zich al een gebied waar veel omgaat, maar de vraagstukken waar wij mee te maken hebben zijn zo omvangrijk en veelal inge wikkelder dan in andere provin cies. Samen boeken we meestal de beste resultaten." De Commissaris van de Koningin wijst er op dat Zuid-Holland in menig opzicht de motor is waarop Nederland draait. "Wat hier gebeurt heeft niet alleen invloed op de inwoners van Zuid-Holland, maar ook op de rest van het land. Dat geeft een extra dimensie aan het werk van het provinciaal bestuur. Het maakt voor mij Zuid- Holland tot de meest boeiende provincie van ons land." Omdat het bestuur van de provin cie over zoveel zaken van groot belang voor burgers beslist, hoopt mevrouw Leemhuis van harte dat de inwoners van Zuid-Holland op 3 maart tussen 's morgens acht en 's avonds acht in groten getale naar de stembus gaan om hun provin ciaal bestuur te kiezen. "En eigen lijk telt een stem bij de Provinciale-Statenverkiezingen dubbel", legt de commissaris uit, "want het zijn de leden van Provinciale Staten uit alle provin cies die later dit jaar samen de leden van de Eerste Kamer kiezen. Al met al redenen genoeg om op 3 maart te gaan stemmen!" 'Zo kan het niet langer', dachten de wegbeheerders in Zuid-Holland toen ze de statistieken van de ver keersongelukken in de provincie zagen. Ieder jaar waren er weer meer slachtoffers te betreuren. De samenwerking van alle betrokken instanties bleek noodzakelijk en heeft gezorgd voor een daling van het aantal ongevallen. Met extra energie en met extra geld is de ver keersonveiligheid aangepakt. De bekende, of liever gezegd, beruchte provinciale tachtigkilome terwegen zijn het eerst aangepakt. Alleen al op de provinciale wegen in Zuid-Holland zijn maar liefst zeventig rotondes aangelegd. Op zich zijn deze wegen niet gevaar lijk, als men zich maar aan de maximum snelheid houdt. Veel automobilisten willen echter harder rijden. Ook het vrachtverkeer schendt dikwijls de gestelde limiet, of haalt in op dit soort wegen. En dat is een veel voorkomende oor zaak van ongelukken. Daarnaast zijn er op tachtigkilometerwegen veel gelijkvloerse kruisingen en in- en uitritten. Vaak zijn er kort langs de weg ook nog bomen geplaatst. Die geven fietsers op het fietspad langs de weg een veilig gevoel, maar veroorzaken bij ongevallen extra letsel. De afgelopen jaren zijn.er ook andere oplossingen bedacht om de verkeersveiligheid te vergroten. Een voorbeeld is het zogenaamde 'plateau'; een verhoging van het wegdek op de hele kruising die daardoor een grote snelheidsdrem pel wordt. Ook is er een groot aan tal snelheids- en roodlichtcamera's geïnstalleerd. Zij worden door de provincie geplaatst en onderhou den, terwijl de politie de camera's beheert. Echter, zo'n installatie vergt al snel een investering van driehonderdduizend gulden. Bij de aanleg van nieuwe wegen wordt tegenwoordig met hele andere ogen naar de weg gekeken richting aangeven bij verlaten rotonde Vergroting verkeersveiligheid is prioriteit van provincie. Dit nieuwe hord legt uit hoe het moet. dan pakweg tien jaar geleden: gescheiden rijbanen, rotondes, fietstunnels, faunatunnels zijn mid delen om een weg 'duurzaam' veilig te maken. De provincie Zuid- Holland blijft zich ervoor inzetten om samen met de andere beheer ders van de infrastructuur de ver keersveiligheid te vergroten. De afgelopen jaren zijn er op dit gebied verschillende gerichte initia tieven ontplooid. Bijvoorbeeld in het Westland, de Hoeksche Waard, de Bollenstreek en op Goeree- Overflakkee. Het handhaven van milieuwetten is een taak voor alle overheden. Zo controleert de gemeente bij garagebedrijven, de provincie bij autoslo pers en het zuiveringschap op lozingen in het water. Ook politie en justitie hebben een milieutaak bij het opsporen en vervolgen van overtreders. In het verleden kwam het nog wel eens voor dat verschillende con trolediensten bij hetzelfde bedrijf over de vloer kwamen. De provin cie heeft als nieuwe taak de samenwerking tussen al die handhavende instanties te bevorderen. Wanneer de ene instantie een overtreding constateert, waarvoor een andere instantie verantwoordelijk is, dan wordt die informatie aan elkaar doorgegeven. "We inspecteren ons gebied vaak in samenwerking met de politie", vertelt Koopman. "We speuren geregeld vanuit een helikopter naar illegale lozingen. Of we maken luchtfoto's van afvalstortin- gen op plaatsen waar dat niet mag. Zoals eind vorig jaar in de gebie den Alblasserwaard en de Vijfheerenlanden. Vanuit de lucht zagen we dat er sloten gebruikt werden als dumpplaats van houtaf val. Ook stortingen van bouw- en sloopafval hebben we geconsta teerd. Zulke dingen kun je in dit uitgestrekte gebied vanaf de open bare weg niet zo makkelijk zien. Meestal valt de overtreding mee, maar soms is het zo erg dat we meteen ingrijpen." De provincie Zuid-Holland heeft een aantal middelen ter beschik king om de naleving van milieu wetten en regels af te dwingen. In bepaalde gevallen krijgen de terreineigenaren een toezichthou der op bezoek die gedetailleerde foto's laat zien als bewijs. Afhankelijk van de zwaarte van de overtreding kan de vergunning van de overtreder worden ingetrokken of wordt hem een dwangsom opge legd. "Maar gelukkig hoeft het lang niet altijd zo ver te komen", Provinciaal toezichthouder Peter Burggraaf op milieu-inspectie O Arie Kievii/HH De Bureaus Jeugdzorg zijn een voorbeeld van zo'n zorginstelling. Deze bureaus fungeren als meld punt voor een verzoek om hulp. "Hier bekijken we welke vorm van hulp het beste antwoord geeft op het probleem", zegt Bas Timman, manager van het Bureau Jeugdzorg Zuid-Holland Zuid te Dordrecht. "Alle vormen van jeugdzorg zijn via ons bureau bereikbaar. We pro beren die hulp zo dicht mogelijk bij huis te verlenen, in overleg met de jongere en zijn of haar ouders natuurlijk, maar bijvoorbeeld ook met school. En als dat nodig is ook met de politie, om te voorkomen dat jongeren afdrijven naar het jus titiële circuit." "De provincie heeft een stimuleren de rol gespeeld bij de totstandko ming van de Bureaus Jeugdzorg", vertelt Timman. "Vroeger was er te weinig samenwerking tussen de hulpverleningsinstellingen. De pro vincie heeft er voor gezorgd dat al die instellingen met elkaar om de tafel zijn gaan zitten om de ver snippering tegen te gaan. Nu weten ouders en jongeren waar ze terecht kunnen wanneer ze problemen hebben." Een voorbeeld van preventieve jeugdzorg is 'Home Start', een uit Engeland overgewaaide manier van hulpverlening aan opvoeders. In principe kan elke ouder zijn of haar eigen kind opvoeden. Maar door ziekte, het gedrag van kinde ren of door relatieproblemen kan het wel eens te veel worden voor een ouder. De steun van een erva ren vrijwilliger kan juist dan een hele verlichting betekenen. Iemand die luistert, die ideeën aandraagt. En die op voet van gelijkwaardig heid helpt voorkómen dat de tijde lijke problemen uitgroeien tot gezinsproblemen of zelfs een crisis waar professionele hulpverleners bij nodig zijn. Er zijn op dit moment zes Home Start projecten in alle middelgrote steden van Zuid-Holland. Dat aantal zal nog verder groeien. Provinciale Staten vinden dit werk erg belangrijk en zullen deze projecten blijven ondersteunen. vertelt Jan Koopman. "Vaak is een goed gesprek met een overtreder over het waarom van de regels en een waarschuwing voldoende." Bij directe milieuschade wordt echter direct proces-verbaal opge maakt. De provincie kan eveneens bedrijven of delen daarvan sluiten. Ook kan het zijn dat de provincie de overtreding ongedaan maakt. bijvoorbeeld door een illegale stortplaats op te ruimen. Dit gebeurt dan wel voor rekening van de overtreder. Overtredingen wor den altijd aan het Openbaar Ministerie voorgelegd, omdat zij verantwoordelijk zijn voor de strafrechtelijke vervolging. "In totaal hebben we vanuit de lucht vierhonderd verdachte locaties opgespoord. En die trekken we allemaal na", verzekert Koopman. Waar geeft de provincie haar geld aan uit? Aan ruimtelijke ordening, verkeer, economie en volkshuisves ting besteedt Zuid-Holland 400 mil joen gulden. Aan milieu wordt 190 miljoen uitgegeven. Hetzelfde bedrag gaat naar cultuur, zorg en sociale zaken. Voor waterhuishou ding, natuur, landschap, recreatie en agrarische zaken wordt 120 miljoen geïnvesteerd. Vijfenzeventig miljoen gaat naar algemene zaken, openbare orde en veiligheid. Zoals het Rijk de uitgaven van pro vincies controleert, zo controleert de provincie de uitgaven van de lagere overheden. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben een controle rende taak. Dat wil zeggen dat zij de bestedingen in de gaten houden van de 95 gemeenten, de 13 waterschap pen en de circa 90 interlokale samenwerkingsverbanden die Zuid- Holland telt. De provincie gaat ook na of hun begroting sluitend is. Als er meer uitgaven zijn gepland dan inkomsten, dan kan er een vorm van toezicht worden opgelegd. Dat kan betekenen dat een gemeente pas geld mag uitgeven nadat de provin cie daar toestemming voor heeft gegeven. De controle op de uitgaven van gemeenten en waterschappen is geen taak waarmee de provincie elke dag de krant haalt. Het zijn werkzaamhe den die vaak achter de schermen plaatsvinden, maar daarojn niet min der belangrijk. Het gaat tenslotte om het belastinggeld van de burgers. Elke overheid in Nederland maakt zijn eigen ruimtelijke plannen. De rijksoverheid kent de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening, de gemeen te maakt bestemmingsplannen. Het opstellen van een streekplan is een belangrijke taak van de provincie. Zuid-Holland kent vier streekplan nen (en zo'n 2500 bestemmingsplan nen). Zo is er een streekplan voor het Groene Hart (streekplan Zuid- Holland Oost), voor de Haagse regio en het Westland en de Bollenstreek (streekplan Zuid-Holland West), voor het Rijnmondgebied (streek plan Rijnmond) en een voor de Drechtsteden, de Hoeksche Waard en Goeree-Overflakkee (streekplan Zuid-Holland Zuid). Streekplannen kennen al een lange traditie. IJsselmonde was het eerste streekplan en dateert uit 1938. Al meer dan zestig jaar zet de provin cie zich in voor het actualiseren van de streekplannen. Dit is nodig omdat de maatschappelijke ont wikkelingen natuurlijk doorgaan. Ook grote landelijke projecten zoals de Hoge Snelheidslijn, de Betuwelijn en de verbreding van rijkswegen zijn zeer bepalend voor de toekomstige inrichting van Zuid-Holland. Maar ook glastuin bouw, natuur en recreatie zijn belangrijk. Zuid-Holland wordt gekenmerkt door de unieke combi natie van stedelijke en landelijke Cartograaf Leo Groenenberg ontwerpt landkaarten die nodig zijn voor de streekplannen gebieden. En dat moet zo blijven. Het streekplan zorgt dat nieuwe ontwikkelingen evenwichtig wor den ingedeeld; de ruimte vraagt een goede ordening. In het streekplan Zuid-Holland Zuid (Goeree-Overflakkee, de Drechtsteden en de Hoeksche Waard) komen alle plannen en pro jecten die de inrichting van het gebied kunnen beïnvloeden bij elkaar. In 1998 presenteerden Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland een nieuw ontwerp-streek- plan Zuid-Holland Zuid voor de periode 1999 - 2010. Dit plan kwani tot stand na uitgebreide dis cussies met de streek. Niet alleen bewoners maar ook organisaties zoals gemeenten, natuurbescher mingsorganisaties en Kamers van Koophandel hebben gereageerd op dit ontwerp-streekplan. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben al die reacties beoordeeld en een definitief voor stel opgesteld. Het woord is nu aan de politiek: in maart stellen de leden van Provinciale Staten het streekplan Zuid-Holland Zuid vast. Vijftig goede inzenders ontvangen een speciaal Zuid-Hollands t-shirt. Onder hen wordt de Zuid- Hollandse Groenatlas t.w.v. 300,- verloot. De uitslag wordt gepubliceerd op internet: www.pzh.nl, de 'thuispagina' van de provincie Zuid-Holland. O 96 gemeenten 97 gemeenten IO 3 buurprovincies n 4 buurprovincies 5 buurprovincies ■O 1,4 miljoen auto's 1,2 miljoen auto's O 0,9 miljoen auto's O de leden van de Eerste Kamer O de leden van de Tweede Kamer O de leden van de gemeenteraad O Den Haag O Rijswijk O Rotterdam van uur's morgens, tot uur 's avonds .m/v O 83 leden O 73 leden O 63 leden adres: postcode/plaats s l V i

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 9