Nieuwe Hèt autonieuws voor Schiedam en omgeving Mercedes hybride-fiets met ingebouwd duwtje in de rug Sensationele Maseratie 3200GT bewijs van groot vertrouwen Standaard ABS op de meeste Suzuki modellen Centennial voor m m Rij-impressie Fiat Multipla WOENSDAG 3 MAART 1999 9-452 m Bij het heuveltje op, wind te gen en wegrijden kan menig fietser wel een duwtje in de rug gebruiken. Het fietspro- gramma van Mercedes-Benz werd daarom uitgebreid met hybride fiets. Deze tweewieler is voorzien van een electromo tor, die de fietser op het juiste moment te hulp springt. De motor is ingebouwd in de achternaaf en verdubbelt de trapkracht van de berijder tot een snelheid van 20 km/u. Daar boven neemt de ondersteuning van de motor af en wie harder gaat dan 25 kilomter per uur moet het helemaal op eigen kracht doen. Bij het op gang komen, op hel lingen, bij tegenwind en bij zwa re belading schiet de elektromo tor de berijder maximaal te hulp. De accu, die in circa 5,5 uur aan het stopcontact kan worden op geladen, biedt een actieradius van maximaal 30 km, afhanke lijk van de omstandigheden. Uitrusting De Hybride fiets is voorzien van een 3-versnellingsnaaf met draaigreepbediening op het stuur. Hydraulische velgremmen brengen de fiets tot stilstand. Voor het inschakelen van de ver lichting hoeft men niet vlakbij de draaiende spaken naar de dyna mo te grijpen, maar volstaat het verzetten van een hendeltje op het stuur. Bij stilstand blijft het achterlicht branden, waardoor de veiligheid bij het wachten voor verkeerslichten wordt ver groot. Omdat de Hybride voorzien is van een motor is een WA-verze- kering en een kentekenplaat ver plicht. De verzekering kan afge sloten worden via de Mercedes- Benz dealer voor 65,80 gulden per jaar. De Hybride is er in één (unisex) uitvoering en kost 3.904 gulden. Nadat Ferrari vijftig procent van de aandelen Maseratie heeft overgenomen, hebben er veel veranderingen plaatsge vonden in de fabriek in het Noord-Italiaanse Modena. Zo werd na een sluiting van drie maanden de geheel ver nieuwde Maserati fabriek weer in bedrijf gesteld. Ruim 20 miljard lire werd geïnves teerd om de productie te opti maliseren. Gelijk met de ver bouwing werd het personeel bijgeschoold en gemotiveerd. Het eerste resultaat, de 3200 GT, is het bewijs van groot vertrouwen in het klassieke merk Maserati. Naast de nieuwe coupé is ook de Quat- troporte grondig vernieuwd. De Maserati 3200 GT is ontwor pen door Giorgetto Giugiaro's ItalDesign studio's in Turijn. Het was een hernieuwde kennis making tussen fabrikant en ont werper. Reeds in de jaren zeventig kwa men de bekende Maserati Ghi- bli, Bora en Merak van de teken tafels van deze befaamde studio. ItalDesign had de opdracht mee gekregen een moderne auto te ontwerpen waarin de historische highlights van Maserati herle ven. Roemruchte verleden De auto moest verwijzen naar het roemruchte verleden zonder in te haken op de modieuze re- tro-style. De net 4,5 meter lange coupé biedt plaats aan vier vol wassenen en hun bagage. Mede door zijn verfijnde onafhankelij ke wielophanging met dubbele wishbones, in combinatie met anti-roll bars, is deze coupe een rasechte 'grand tourer'. Stan daard is de 3200 GT voorzien van zowel een traction control systeem als van ABS. De schok dempers zijn door de berijder in sport- of comfort functie instel baar. De coupé staat op 18 inch lichtmetalen wielen met 35serie banden. Op de voorwielen, even eens 18 inch in diameter, zijn 40serie banden gemonteerd. Als krachtbron voor deze nieu we coupé is een V8 motor be schikbaar met een blokhoek van 90 graden en voorzien van een dubbele turbo. De 3,2 liter krachtbron heeft dubbele boven liggende nokkenassen en vier kleppen per cilinder. De brand stof wordt via een elektronisch systeem ingespoten. Het maxi male vermogen bedraagt 271 kW en wordt bereikt bij 6250 toeren per minuut. Het maxima- Suzuki gaat de meeste mo dellen modellen standaard voorzien van het antiblok- keer-remsysteem (ABS). Met deze maatregel wil de Japanse fabrikant het veilig heidsniveau van zijn auto's verhogen. ABS heeft zich ruimschoots bewezen: bij voorbeeld bij remmen op glad wegdek. De belangrijk ste eigenschap van ABS is dat de auto ook bij voluit remmen bestuurbaar blijft, doordat het systeem blokke rende en wielen en het daar mee gepaard gaande gripver- lies voorkomt. Gordelspanners en stalen be- schermbalken in de portieren zijn al gemeengoed in de mo dellen van Suzuki. Passieve vei ligheid alleen vindt de fabri kant echter niet genoeg. Van daar dat een groot aantal uit voeringen 'nu standaard is uit gerust met ABS. Voor een paar modellen heeft dit een lichte prijsverhoging tot gevolg, maar in relatie tot de enorme toevoe ging aan de veiligheid blijven de prijzen zeer scherp. Bij de Suzuki Swift is er nu ABS standaard, met uitzonde ring van de basisversie. Bij de grotere Baleno hebben de meeste versies het systeem. De enige uitzonderingen zijn de Sport en de 1,3 liter uitvoerin gen. Verder zit ABS op de Grand Vitara, behalve de Me tal Top 2.0 en de Grand Vitara 2.0. De Wagon R profiteert eveneens van de veiligheids winst op de versie 1.0 GA na. msmmm Opel viert dit jaar het eeuwfeest. Ter ere van dit jubileum brengt Opel Nederland een beperkte serie Centennial-uitvoeringen uit, die zijn voorzien van een uitgebreide standaarduitrusting. De Centennial uit voering geldt voor de Corsa, de Astra en de Vectra. Bij de Corsa kan men kiezen tussen een drie- en vijfdeurs, in de kleuren Star Silver of Solid Black, met de nieuwe 1,2 liter motor onder de kap. De Astra Centennial is er als drie-, vier-, vijfdeurs en stationwagon met de 1.6- 16V krachtbron en in de kleuren Star Silver, Midnight Black of Solid Black. Voor de Vectra is een vier-, vijfdeurs en stationwagon-uitvoering beschikbaar als Centennial uitvoering, in combinatie met de nieuwe 1.8-16V krachtbron. Voor de lakkleuren kan men kiezen tussen Star Silver en Solid Black. Voor uitge breide specificaties kunt u terecht bij de Opel-dealer. Ie koppel van 442 Nm is beschik baar over een breed toerenge- bied van 2700 tot 5500 toeren per minuut. Om dit vermogen over te brengen is zowel een handgeschakelde zesversnel lingsbak als een automatische versnellingsbak leverbaar. Mid dels een aluminium aandrijfas, uitgevoerd in twee delen, wordt het zelfsperrend differentieel aan de achteras aangedreven. Interieur Voor het interieur van de 3200 GT is gebruik gemaakt van het beste leder. De ergonomisch ge vormde stoelen zorgen dat vier volwassenen comfortabel kun nen reizen en de efficiënte lay out geeft de 3200 GT de ruimste binnenmaten in zijn klasse. Air conditioning is standaard en ook een Becker radio/casetterecor- der wordt af fabriek ingebouwd. De instrumenten zijn zowel ana loog en digitaal uitgevoerd. Wereldkampioen rallyrijden Tommi Makkinen heeft een waardig opvolger voor zijn kampioensauto van vorig jaar: de Mitsubishi Lancer Evolution VI ('Evo 6'). Net als bij de voorganger Evolu tion V komt er tevens een straatversie van de Lancer Evolution VI. De productie van deze auto's is nodig om de auto te homologeren voor deelname aan (inter)nationale autorally's zoals het World Rally Championship (WRC). Het nieuwste rallywapen van Mitsubishi is een doorontwikke ling van de Evolution V. De ingenieurs hebben de auto ont worpen op basis van ervaringen en gegevens die in het afgelopen rallyseizoen werden verzameld. Hierdoor is de auto in elk op zicht het ultieme vervolg op de alom bejubelde Evolution V, waarmee Mitsubishi vorig jaar wereldkampioen rally werd. De Nederlandse Mitsubishi im porteur MMSN heeft een aantal exemplaren van de nieuwe Evo lution VI weten te bemachtigen, aantal zeer compleet uitgeruste GSR-uitvoeringen. Net als bij de lichtgewicht RS versie die in de rallysport kan worden ingezet gaat het hier echter om een ho- mologatiespecial, die in beperkte mate en zonder garantie wordt verkocht. Kopers die de auto gaan inzetten in de rallysport genieten bij Mitsubishi de voor keur. Naar verwachting arrive ren de auto's begin april in Ne derland. Krachtigste versie ooit De Evolution VI is de krachtig ste versie van Mitsubishi's Evo lution lijn tot nu toe. Behalve technische verfijningen zijn er een aantal uiterlijke veranderin gen doorgevoerd. Nieuwe aëro dynamische elementen, waaron der een verstelbare achterspoiler die voldoet aan de WRC-eisen voor 1999, hebben de wegligging geoptimaliseerd. Het verlaagde rolcentrum van de vooras en be tere vering en demping tillen het bochtgedrag van de Evolution VI naar een nog hoger niveau. De motor is nu uitgerust met een grotere oliekoeler en ventilator. Meer power Extra kanalen in de zuigers en een aangepaste thermostaat zor gen voorts voor een betere mo- torkoeling. Geen overbodige luxe aangezien de turbo van de 2,0'liter 16V DOHC motor een grotere luchtinlaat heeft dan zijn voorganger. Hierdoor levert de krachtbron meer vermogen en een nog snellere en directere re actie op het gaspedaal. Remmenfabrikant Brembo ont wierp volledig nieuwe remmen. De indrukwekkende klauwen gaan schuil achter 17 inch OZ- wielen. 'Normale ruimte-auto's zijn er al voldoende', vond Fiat. Als professionals op klein for maat wilden ze het ruimtepro bleem eens heel anders bena deren. Zo moest de wagen niet te groot uitvallen. Want hij moest vooral handig zijn. Liefst minder dan vier meter lengte maar wel ruimte voor zes volwassenen. Ga er maar aan staan! Om de zes(!) inzit tenden voor claustrofobie te vrijwaren zou de ruimte dus niet uit de lengte, maar wel uit de hoogte en breedte mo gen komen. Uiteindelijk viel de keuze op dè volgende maten: lengte: 3,944, breedte 1,871 en hoogte 1,670 meter. Aan die getallen zie je echter niet af hoe de auto eruit ziet en al evenmin hoe de ruimte binnen dan wel is ingedeeld. Nou. Toen het resultaat in le venden lijve ter discussie kwam, bleken de meningen zeer ver deeld. Maar Fiat gaf niet toe. Zo'n ontwerp roept nu eenmaal de nodige reacties op. Maar laat die criticasters eerst maar eens even rijden, daarna zul je zien dat we met de Multipla midden in de roos zitten!' Met het bovenstaande wil ik u een beetje voorbereiden op deze bijzondere auto. Want als een van de eerste fabrikanten is Fiat bij het ontwerpen afgestapt van de door onze snelheidslimieten overbodig geworden aërodyna mische dwang. Mijn Multipla is gifgroen. Zijn lage gordellijn wordt bekroond door een hoge bovenbouw die door het grote glasoppervlak rondom uitste kend zicht biedt. Je stapt heerlijk hoog in zonder je kniegewrich ten onnodig te belasten en door de hoge zitpositie heb je prima overzicht over de auto en het verkeer. Slechts de achterhoofd steunen nemen daar wat aan zicht weg. Koelbox De spiegels verstel je 'in het dak' in. Voorin staan drie harde steungevende stoelen. De mid delste kan worden vervangen door een koelbox of een zg. com- fort-unit. Achterin staan even eens drie stoelen met dezelfde mogelijkheid. Het 'dekhuis' be gint met een flinke opstaande rand waarin de grote lichten zijn opgenomen. De zijspiegels groei en er 'organisch' uit. Het totaal beeld is inderdaad volkomen 'anders'. De achterzijde bevat een berging die door platleggen, omklappen en zelfs geheel uitne men van de stoelen variabel van 430 tot 1.300 liter bagage aan kan. Omdat de enorme klep tot in de bumper doorloopt gaat be laden uiterst makkelijk zonder tildrempel. Het afwijkende exterieur vindt binnen in het royale interieur een net zo interessant vervolg in de dashboard-layout en de stijlvolle aankleding van het meubilair. Het asymmetrische dashboard heeft een groot goed afleesbaar instrument waaronder een aan tal bedieningsknoppen, de ideale kachelbediening én de korte ver snellingspook die, om geen ruimte te verspillen in het dash board stekt. Het is wel even wen nen allemaal maar na wat kilo meters weet je al vlug niet beter. Voorlopig brengt Fiat de Multi pla in vier verschillende uitvoe ringen en met twee motoren.' Dat is de 103 pk sterke 1.6 liter zes tienklepper benzinemotor en de reeds uit de Alfa 156 bekende 1.9 JTD commonrail dieselmotor die 105 pk levert. Een automati sche transmissie is (nog) niet le verbaar. Stevig op de weg De 1.6 liter benzine-uitvoering waarmee ik onderweg was liet zich kennen als een bijna ideale auto voor elke dag. Hij ligt lek ker stevig op de weg en heeft, ook in de hogere versnellingen volop pit. De motor laat zich alleen in de lagere versnellingen bij veel toeren goed horen. Daar na is het rustig en hij is heerlijk soepel. Dus geen nerveus ge- schakel. 'In de vijf doet-ie alles!' Hij is groot en ruim genoeg om er ook voor sport en recreatie met het gezin volop plezier van te hebben. Maar compact ge noeg om er in de stad behendig mee te kunnen manoeuvreren. Het is dus even wennen aan zijn gekke snuit -is-ie nou lelijk of zeggen we over een poosje 'toch wel apart?' Ik houd het op het laatste. Temeer als je zijn vele inventieve en vernieuwende snufjes in aanmerking neemt. En de vele handige opbergvakken en vakjes binnen! Maar probeer niet om ongemerkt even een boodschapje te doen. Want de Multipla is net een leuke hond: altijd goed voor een praatje! v.-.v. mmm ËHStadsblad De electromotor van deze hybride springt de fietser op zware momenten bij- De eerste Maserati rijdt van de lopende band in september vorig jaar. WriVrrrxxr* rrmrtïjgf Opel viert honderd-jarig bestaan met Centennial-modellen. Mitsubishi ten strijde in WRC met verbeterde kampioensauto De Lancer Evo 6 is een doorontwikkeling van de kampioensauto van vorig jaar. Met uitzondering van het instapmodel levert Suzuki nu standaard ABS op de Swift. I ien vee lzij< dige spraakmaker door Anjès Verhey De Fiat Multipla: twee keer 'drie op een rij'!

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 19