HER DER Wet financiering loopbaanonderbreking zorgt voor een beetje betaald verlof Handen uit de mouwen op grootste doe-het-zelf beurs Fiets van het jaar voor de avontuurlijke fietser Ziekenfonds voor zelfstandigen Zorgeloos naar Dennenheul Vakantie en Vrije tijd-kaarten 'Huilen is voor jou te laat...' Vrij nemen om voor de kinderen te zorgen of om de studie op te pakken m Vereniging Natuurmonumenten ontvangt grote donatie De juiste middelbare school kiezen m 9-1001 Volgens de Ziekenfondsraad is het uitvoeringstechnisch mogelijk om zelfstandigen on der de werkingssfeer van de ziekenfondsverzekering te brengen. Dat blijkt uit een uitvoeringstoets, die hij op verzoek van minister Borst heeft uitgevoerd. Daarbij gaat hij uit van de volgende inrich ting - op hoofdlijnen - van de ziekenfondsverzekering voor zelfstandigen. Als het belastbaar inkomen niet meer bedraagt dan de nieuw vast te stellen toelatingsgrens (naar verwachting f 41.200,-) dan is de zelfstandige in het jaar 2000 zie kenfondsverzekerd. De vaststel ling van de ziekenfondsverzeke ring zal gebeuren door de Belas tingdienst, waarbij deze voorlo pig zal uitgaan van het belast baar inkomen over 1997. Op termijn zal de Belastingdienst voor het vaststellen van de zie kenfondsverzekering uitgaan van het gemiddelde belastbaar inkomen over drie jaren. Hier mee wordt voorkomen dat zelfs tandigen regelmatig van verze- keringsvorm moeten wisselen door schommelingen in het in komen. Als een zelfstandige ook in een dienstbetrekking werkt of een verzekeringsplichtige uitkering ontvangt, dan leidt overschrij ding van één of beide toelatings grenzen voor personen, jonger dan 65 jaar, tot beëindiging of het niet ontstaan van de zieken fondsverzekering. De Raad gaat ervan uit dat voor de Belasting dienst en de ziekenfondsen goe de procedures worden ontwik keld voor de uitwisseling van gegevens, waardoor misbruik zoveel mogelijk kan worden te gengegaan. De Vierstroom, de organisatie voor kruiswerk en maatschappe lijke dienstverlening, heeft voor haar leden een speciale aanbie ding waardoor ook mensen die thuiszorg nodig hebben zorge loos op vakantie kunnen gaan. In juli en augustus ontvangen leden van De Vierstroom een korting van 10 procent bij boe king van een week van een 'Uit en Thuis bungalow' bij vakantie centrum Dennenheul in Ermelo. Deze bungalows, in een prachti ge omgeving, zijn aangepast voor rolstoelgebruik. De zorg sluit aan op de thuiszorg. Boven dien is in noodgevallen zeer snel verpleegkundige hulp aanwezig. Voor meer informatie kunnen leden contact opnemen met De Vierstroom-Zorglijn, tel.: 0182- 594 500. Voor boekingen kan men contact opnemen met Den nenheul, tel.: 0341-552 243. De ANWB heeft in samen werking met Suurland Falk- plan de eerste elf kaarten voor Vakantie en Vrije Tijd uitgebracht. De kaarten zijn bestemd voor iedereen die een gedetailleerde kaart zoekt van de streek waar hij zijn vrije tijd wil doorbrengen. Aan de hand van de kaarten kan men leuke ideeën opdoen voor een uitstapje. Alle toeristische attracties van het betreffende ge bied zijn op de kaart aangege ven: van een museum tot een zwembad. Zelfs de onverharde wegen en paden zijn op de kaart te vinden. Het zijn dan ook ideale kaarten voor de fietser en wandelaar om onderweg te gebruiken. De kaarten hebben een schaal van 1:50.000(1 cm 500 meter) en zijn gemakkelijk in het ge bruik. De plaatselijke VVV's hebben geholpen met de tot standkoming van de kaarten. De volgende Kaarten voor Va kantie en Vrije tijd zijn verkrijg baar: Zuidwest Friesland (Friese Meren) nr. 3, Twente nr. 14, Noord Veluwe nr. 15, Midden- en Zuid-Veluwe nr. 16, Vecht en Plassen (Groene Hart Oost) nr. 20, Rivierengebied oost (Land van Maas en Waal) nr. 22, Zuid Holland Noord nr. 26, De Meij- erij ('s Hertogenbosch/Boxtel) nr. 34, Noordoost Brabant nr. 35, Kempenland nr. 36, Peelland nr. 37. De kaarten kosten f8,95 per stuk en zijn verkrijgbaar bij alle ANWB-vestigingen, VVV's, de boekhandel, campings en waren huizen. Uien snijden zonder te huilen. Dat probleem is voorbij met zoe te uien die tot eind april in de supermarkten te koop zijn. De OSO Sweet Onions lenen zich uitstekend voor tal van bereidin gen, van rauwkost salades tot gestoofde groenten, en van soep tot uienconfituur. OSO Sweet Onions zijn afkom stig uit Zuid-Amerika. Het is het grote verschil tussen de hoge dag- en de lage nachttemperatu- ren dat zorgt voor het extreem hoge suikergehalte in deze uien. Vanwege hun milde smaak zijn ze ideaal om rauw verwerkt te worden, en zeer geschikt om te bakken en te braden. Door het hoge suikergehalte kleurt de ui mooi egaal bruin tijdens het bakken. Uit ervaring is gebleken dat ook bij kinderen de OSO'S goed in de smaak vallen. Deze zoete uien worden uitslui tend verbouwd aan de voet van het Andesgebergte in Chili. Hier worden de uien speciaal voor OSO Sweet geteeld op zwavelar- me grond, waardoor er door het snijden van de uien geen dampen vrij komen die het huilen veroor zaken. Uientranen behoren dus voor goed tot het verleden. In de winter leent deze speciale ui zich uitstekend voor een heer lijk zoete uienconfituur. Zo'n 'uienchutney' smaakt heerlijk in combinatie met wildpastei en andere winterse gerechten. OSO Sweet Onions zijn makke lijk te herkennen aan de lama afbeelding op de verpakking. Een tijdje er tussenuit en toch betaald krijgen? Daar droomt iedreeen wel eens van. Toch kan het. Na veel gepraat van de overheid dat het voor werknemers makke lijker moet worden om het hebben van een baan te com bineren met zorgen voor de kinderen of een studie is er ook daadwerkelijk iets tot stand gekomen. De Wet loopbaanonderbreking regelt een bijdrage voor mensen die vrij nemen in verband met zorgtaken. Werkende ouders willen er soms graag een poosje tussen uit. Even alleen maar met de kinderen bezig zijn. Of eindelijk die studie oppakken. Maar vaak komt er niets van. Veel te duur, want verlof opnemen kost geld. Vrouwen krijgen hun salaris doorbetaald tijdens de vier maanden rond de geboorte van hun kind (zwangerschaps- en bevallingsverlof). Maar verder? Wie daarna nog een poosje ou derschapsverlof wil, of een an dere vorm van zorgverlof, moet het meestal zonder salaris doen. En wie kan zich dat veroorlo ven? Studie en werk combineren Hetzelfde probleem speelt bij mensen die willen studeren. De moderne werknemer wordt ge- acht bij te blijven. Hij moet meegroeien met de ontwikkelin gen in het bedrijfsleven. Maar wie slaagt erin werk en studie te combineren? Daar is tijd voor nodig. En vrij nemen kost geld. De meeste bedrijven bieden een mogelijkheid voor studieverlof. Maar dat betekent lang niet al tijd dat de werknemer ook wat verdient terwijl hij thuis zit te studeren. De overheid vindt het belang rijk dat mensen zich kunnen ontwikkelen. Dat is zelfs nodig. Want wie achterblijft, komt in de toekomst steeds moeilijker aan de slag. De overheid vindt het ook belangrijk dat mannen en vrouwen meer tijd voor zich zelf krijgen. Voor de verzorging en opvoeding van hun kinderen. Voor het opvangen van familie en vrienden die hulp nodig heb ben. Er is daarom een wet geko men die het hebben van een baan plus zorgtaken, of het heb ben van een baan plus een stu die, een beetje moeten verge makkelijken. Die wet heet: Wet financiering loopbaanonderbre king. Omdat zij werknemers, die hun baan tijdelijk onderbre ken, een financieel steuntje in de rug geeft. Wie met zorgverlof is, of met studieverlof, kan maan delijks maximaal 960 gulden bruto krijgen. Natuurlijk niet zoveel als het normale salaris maar het is wel de moeite waard. De bijdrage kan door iedereen die werkt worden aangevraagd maar wel altijd in overleg met zijn of haar werkgever. Zij moe ten het samen eens zijn en er moeten aan een aantal voor waarden worden voldaan. Zo moet degene die verlof opneemt een vervanger krijgen. Die ver vanger moet iemand zijn die werk zoekt en, of een uitkering heeft. De werkgever zorgt dat er een vervanger komt. Het is niet nodig dat die vervan ger ook letterlijk het werk over neemt. Elke functie is geoor loofd. Van belang is dat de ver vanger geld verdient en werker varing opdoet. Zo snijdt het mes aan twee kanten: aan de ene kant stimuleert de wet wer kende mensen om verlof op te nemen zodat aan de andere kant, werklozen een stapje dich ter bij een baan komen. Aanvraagformulier Mannen en vrouwen die er bin nenkort een poosje tussenuit willen, kunnen hun werkgever vragen of hij een vervanger aan stelt waarbij het arbeidsbureau kan helpen bij het vinden van geschikte kandidaten. Als dat gelukt is, is het verkrijgen van de overheidsbijdrage een kwes tie van invullen van het aan vraagformulier. Dit formulier vraagt men aan bij het Landelijk Instituut Soci ale Verzekeringen, Postbus 74765, 1070 BT Amsterdam. Bijna tachtig procent van al het schilderwerk in de woning komt voor rekening van en thousiast klussers want voor vrijwel alle karweitjes in en rond het huis steekt de Neder lander zelf de handen uit de mouwen. Rondom het thema klussen vindt van woensdag 3 tot en met 7 maart in de Jaar beurs Utrecht de beurs Klus 99 plaats. Tips en nieuwtjes op het gebied van doe-het-zel- ven staan er centraal. Een serre bouwen, een vloertje leggen of simpelweg een schilde rij ophangen. De afgelopen jaren is de Nederlander veranderd in een enthousiaste klusser. Meer dan de helft van alle Nederlan ders sleutelt regelmatig zelf aan de woning en jaarlijks wordt aan het onderhoud van de woning gemiddeld nog eens 669 gulden besteed. Niet voor niets is de populariteit van woonprogramma's op tele visie en woonlijdschriften enorm. Toch vulde Klus 98 vo rig jaar een gat in de markt. Het was de eerste nationale beurs voor de doe-het-zelver en er kwamen dan ook maar liefst 80.000 bezoekers op af. De tweede editie, Klus 99, is daarom nog groter. Er zijn veel meer bedrijven dan vorig jaar die de nieuwste snufjes op klusge- bied laten zien. Zo is er bijvoor beeld veel aandacht voor elek trisch gereedschap, daarnaast zijn er diverse demonstraties waarbij bezoekers zelf de han den uit de mouwen kunnen ste ken. Het motto van de beurs is dan ook: Klussen is leuk, je kunt meer dan je denkt. Een persoonlijk antwoord krij gen op dringende vragen. Dat is, in vergelijking met woontijd- schriften en tv-programma's, het grote voordeel van Klus 99. Tij dens de beurs kunnen de bezoe kers dan ook zelf aan de slag met vakmensen, die dagelijks met de materie te maken hebben. Be zoekers kunnen ervaring opdoen en zonder risico een probleem aanpakken waar ze in de eigen woning misschien nog huiverig voor zijn. Acht verschillende demonstra tie-huizen vormen het hart van Klus 99. In deze huizen worden doorlopend verschillende klus sen gedemonstreerd en in ieder huis staat een ander thema cen traal. Daardoor komen uiteenlo pende onderwerpen aan bod als sanitair, verf, bouwen, isoleren, elektra, houtbewerking, metse len en beveiliging. In ieder klus- huis kunnen geïnteresseerden zelf aan de slag gaan en een antwoord krijgen op hun vra gen. Kluskids De Nederlander besteedt niet al leen veel aandacht aan het on derhoud en het verfraaien van de woning,maar ook aan de tuin. Die wordt tijdens Klus 99 niet over het hoofd gezien. Er is aan dacht voor alle veelvoorkomen de klussen in de tuin. Nieuw is Kluskids. Onder pro fessionele begeleiding kunnen de allerkleinsten hier de handen uit de mouwen steken, terwijl hun ouders de beurs bezoeken. Zo komen ze spelenderwijs in aan raking met doe-het-zelven. De bouwwerken die ze in het Klus- kids-huis maken met speciale bouwsteentjes mogen mee naar huis genomen worden. Workshops Diverse bekende bedrijven zijn Met lovende woorden kende een onafhankelijke vakjury de Koga Miyata World Travel- Ier het predikaat 'Fiets van het Jaar 1999' toe. Uitgangs punt bij de fïetsverkiezing is het gebruiksdoel, dat wil zeg gen de mate van geschiktheid voor de gebruikersgroep. Co Stompé, Europees Kam pioen Dart, maakte de winnaar van de verkiezing tijdens Fiets- Vak 99 bekend. Hij noemde de keuze voor de World Travelier een 'schot in de roos'. De World Traveller is bij uitstek geschikt voor de avontuurlijke fietser die niet schroomt langere afstanden af te leggen. De doel groep beperkt zich echter niet tot de de wereldreiziger. De fiets zal met name aan de behoefte van enthousiaste fietsers met iets be scheidener ambities appelleren. De vakjury spreekt zelfs van een ontwerp dat uitstekend tegemoet komt aan fantasieën, idealen en onvervulde wensen. 'De World Traveller is state of the art in zijn klasse en is voorzien van de mo dernste technieken en onderde len', aldus het juryrapport. Koga heeft goed nagedacht over het gebruiksdoel. Daarom viel de keuze op 26 inch wielen, waarin een ruimere keuze is aan terreinbanden. Die zijn op de momenten dat het er werkelijk op aan komt net een fractie ste viger dan de smallere 28 inch wielen. 'Dat maakt de World Traveller, in combinatie met de andere technische specificaties, prima geschikt voor een rondrit op bijvoorbeeld IJsland of over andere ongebaande wegen bui ten de bewoonde wereld.' Eervolle vermeldingen kregen de Union Flamingo Pro en de Bata- vus Be One Hyper Four. Eerstge noemde is een geveerde stads- fiets die uitstekend rijdt en een prettige zitpositie met ruime stel- mogelijkheden heeft. De fiets vormt bovendien een harmo nisch geheel van koplamp tot bagagedrager, zonder uit de toon vallende kleuren of afwij kende styling van onderdelen. Een zelfdenkend achterlicht en een in hoogte verstelbaar voor licht in combinatie met een uit stekende dynamo completeren de fiets. De Batavus Be One Hyper Four is een moderne mountainbike die zeer geschikt is voor de wed strijdsport. Daarnaast is het een fiets waarmee de bezitter de show kan stelen,ook als deze nooit voor het echte competitie- werk wordt ingezet. De ver doorgevoerde styling (velgen, banden, zadel) maken de mountainbike tot een opval lende en fraaie verschijning. op de beurs aanwezig net als het woontijdschrift DoehetZelf Wo nen. De redactie van het popu laire klustijdschrift heeft een groot atelier ingericht waar re dactieleden en specialisten dage lijks demonstraties verzorgen. Hoofdthema is het opknappen van oud meubilair en elke dag wordt klokslag 15.30 uur het op geknapte meubilair geveild. Tegelijkertijd met Klus 99 vindt in de Jaarbeurs Utrecht de Woonmanifestatie plaats. De nadruk van deze beurs ligt op de inrichting van de woning. Alle ruimtes van de woning - woon kamer, keuken, slaapkamer, toi let en douche - komen aan bod. Daarnaast worden de nieuwste woontrends gepresenteerd en krijgen de bezoekers gratis ad vies van stylistes en interieurar chitecten en tonen bekende meu belproducenten hun nieuwste collecties. Met één entreebewijs kunnen be zoekers terecht op beide beur zen. Voordelig Klus 99 is van woensdag 3 tot en met zondag 7 maart in de Jaar beurs Utrecht. De beurs is ge opend van 10.00 tot 22.00 uur en in het weekeinde van 10.00 tot 17.00 uur. De entree bedraagt f20,- per persoon, houders van een Pas-65 betalen f 17,- en kin deren tot en met 12,jaar mogen onder begeleiding van een vol wassene gratis binnen. Bij de NS-stations zijn in de voorver koop voordelige toegangskaar ten verkrijgbaar. Met een raili dee van de NS krijgen bezoekers bovendien korting op hun trein kaartjes. 'Natuur' is het raakvlak met de Vereniging Natuurmonumenten en de vakantiebestemmingen van touroperator Buro Scandi navia. Want de natuur is nog steeds de belangrijkste reden waarom vakantiegangers naar Noorwegen, Zweden of Finland gaan. Maar gelukkig is er in Nederland nog prachtige natuur te vinden, dankzij de Vereniging Natuurmonumenten. En daar draagt Buro Scandinavia met z'n actie aan bij: f44.000,-. De op brengst wordt verdeeld over Ob servatiehut 'Zwanenwater' en Landgoed Mokerheide. 'Zwa nenwater' is een observatiehut die midden tussen de watervo gels drijft en meebeweegt met de wisselende waterstanden. De hut is inmiddels voor bezoekers ge opend. Het ligt ten zuiden van het Noord-Hollandse Callants- oog. Landgoed Mokerheide bij Mook in Noord-Limburg werd begin deze eeuw gebouwd. He laas is het in de loop der jaren verwaarloosd. Maar Vereniging Natuurmonumenten, die nu de eigenaar is, pakt de renovatie voortvarend aan. Ouders en leerlingen van groep acht zitten de komende weken in spanning over de uit slag van de Cito-toets, die on langs werd afgenomen. De punten die de leerlingen halen zijn immers bepalend voor het niveau waarop zij hun schooll- loopbaan kunnen vervolgen. Vbo, mavo, havo, of vwo, voor de meeste middelbare scholen geldt dat de toelating van een basischoollerling af hangt van de prestaties op de Citotoets. Maar als de uitslag binnenkomt staat de schoolkeuze nog niet vast. De meest eouders en leer lingen hebben diverse scholen in de buurt die hetzelfde schoolty pe aanbieden. En welke school wordt het dan? Is een openbare school beter dan een christelijke? Is een zelfstandige mavo een ver standige keuze, of is een mavo in een vbo-mavo scholengemeen schap of juist een combinatie met havo en vwo beter? En hoe belangrijk is het dat vriendjes en vriendinnetjes naar dezelfde school gaan? De Keuzegids Middelbare Scho len 1999 kan hierbij helpen. De gids bespreekt veertig onderwer pen die bij de schoolkeuze be langrijk kunnen zijn. Maar het is meer dan een boekwerk met sug gesties hoe ouders en leerlingen zich beter kunnen informeren over een school. Per school zijn er talloze gegevens die het ouders en leerlingen makkelijk maken iets van een school te weten te komen. Zo kunnen de scholen ook worden vergeleken op wat zij doen aan verzuimbe strijding, of zij computeronder- wijs aanbieden, welke bijzondere examenvakken er worden gege ven, of de docenten oud of jong zijn en hoe hoog het slagingsper centage op school is. De gids is geschreven door Mar jan Agerbeek en is te bestellen bij uitgeverij Kerckebosch, Post bus 122, 3700 AC in Zeist. Om vang: 188 pagina's; ISBN 90 6720 203 7; prijs: f39,50. Jong en oud kunnen de handen uit de mouwen steken tijdens Klus 99 foto RET UTRECHT Koga Miyata World Travelier

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 9