SCHIEDAM Wie kent deze kaarsenmaaksters? Auteur Maria Stahlie had nog nooit zo'n volle zaal fT'i'Tvuffl Stadsgesprek over Actieplan binnenstad Waterweg topscorer Prestatieloop AV Fortuna Record-deelname aan 'Schiedam Open Judo" Demos gaat werken aan een beleidsplan SPORT Lage opkomst verkiezingen Vrouwendag Werklunch Radar over betrekken van bewoners bij hun buurt Homeopathie bij Zakenkring Scheidsrechters zaal in Forse winst Korenbeurs-dames Berichten voor sportredactie Het Nieuwe Stadsblad IN CAPELIE A/D IJSSEL Landelijk was de opkomst ook teleurstellend: halverwe ge de middag bedroeg deze circa 20%, meer dan 7% lager dan bij de verkiezingen van vier jaar geleden. Ondanks dat de stembureaus een uur langer openbleven dan in 1995, sprak het onder zoeksbureau Inter/View de verwachting uit dat de eind- opkomst onder de vijftig procent zou blijven. SCHIEDAM Over de hele wereld wordt op maandag 8 maart Internationale Vrou wendag gevierd. Een dag die aan het begin van deze eeuw is uitgeroepen met het doel de strijd van vrouwen voor goe de arbeidsomstandigheden, gelijke rechten en kansen ex tra aandacht te geven. Aan het einde van dit millennium staat Schiedam weer in het teken van arbeid, maar nu gekoppeld aan zorgtaken. Het thema is 'Werk is zorg en zorg is werk': een veelomvat tend thema dat onder de aan dacht wordt gebracht door middel van een forumdiscus sie. Vrouwen vertellen vanuit diverse achtergronden en na tionaliteiten hun levensver haal. De Hypotheker (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 0900 - 8998200 SCHIEDAM Het Gemeentearchief is bezig met uitbreiding en goede beschrijving van het Schiedamse fotobestand en roept daarbij de hulp in van Schiedammers. Deze oude foto toont één van de grootste chemische fabrieken van Nederland, de Apollo-kaarsenfabriek afdeling kaarsengieterij rond 1920. Er wordt even een moment gestopt met werken voor de fotograaf. Wie herkent een familielid of vriendin onder hen? Deze foto van de kaarsenfabriek is vorige week besproken tijdens het programma Seneores van Radio Schiedam. De komende weken zal een aantal andere foto's aan bod komen, deze worden dan van tevoren in Het Nieuwe Stadsblad gepubliceerd. Als men meer wil weten of informatie heeft, kan men terecht bij het Gemeentearchief Schiedam, Stadserf l, derde etage, tel. 2465757. In Nieuwland heeft de Stichting Medelanders in 1996 het project 'De wijk is van ons allemaal' gestart. Dit was een intercultu reel wijk- en buurtbeheerproject. Een aantal buurten in Nieuw land werd benaderd om de soci ale samenhang te verbeteren door buurtgerichte projecten op te zetten. In een aantal buurten is dit gelukt, in andere veel min- der. „Een project mislukt als de problemen al groot zijn en men sen niet aanspreekbaar", legt staffunctionaris G. Grubben van Radar, speciaal belast met Schiedam, uit. „Het project richt zich op het samenleven van cul turen aan de hand van aanpak van problemen. Als men al zo ver is dat men niet meer met elkaar praat, dan lukt het niet. Want die buurtgesprekken moe ten een feestelijk tintje hebben." Het wrange is dus dat waar de problemen juist groot is, deze aanpak niet werkt. Op dit moment is men bezig om een vervolg op dit project op te zetten om die buurten die toen slecht bereikt werden, opnieuw te benaderen. Men wil door mid del van portiekgesprekken buurtbewoners betrekken bij het wel en wee in hun wijk. Grubben noemt een aantal voorbeelden waar dit over kan gaan: „Dat kan bij flats gaan over het schoonmaken van de portiek, hoe dat is geregeld en waar men het oud papier laat. Verder kan hieruit naar boven komen waar men last van heeft." Of dat gaat lukken hangt af van een aantal factoren, bijvoorbeeld op welke manier de contacten worden ge legd met de bewoners van de portieken. Als de situatie in een wijk al is geëscaleerd, bijvoor beeld in de vorm van een buren ruzie, moet de aanpak op een heel ander niveau plaatsvinden. Ook als mensen heel negatief denken over hun woonomge ving, moet dat eerst worden op gelost. Pas daarna kan men gaan werken aan de samenhang tus sen de bewoners. Taalbarrière Radar verwacht dat het organi seren van deze gesprekken pro blemen zal opleveren, omdat Schiedam te maken heeft met wijken waar het percentage al lochtonen vrij hoog is in vergelij king met andere wijken en mi granten niet of nauwelijks reage ren op uitnodigingen voor bij eenkomsten. In Nieuwland is 35% van de bewoners alloch toon, maar in sommige delen van die wijk is het allochtone deel in de meerderheid. Het ste delijk gemiddelde voor Schie dam ligt op 15%, wat voor Ne derland redelijk hoog is. Grub ben: „Bij sommige mensen kan men gebruikmaken van alloch tone functionarissen om met hen in gesprek te komen. Dat alloch tonen weinig reageren op dit soort projecten komt deels door de taalbarrière, maar ook omdat een groot aantal niet gewend is aan dit soort inspraak. Naast het taalprobleem is het lastig dat in sommige wijken mensen vaak verhuizen en zo'n project werkt niet als je slechts één keer langs de deuren gaat. Dat moet je bij houden. het heeft geen zin als er geen vervolgactiviteiten zijn." INICIO, bureau voor stedelijke vernieuwing en beheer heeft ideeën ontwikkeld om over een algemeen onderwerp dat iedere bewoner raakt, een portiekge sprek op gang te brengen om bewoners met elkaar te laten kennismaken. „Er wordt niet zo maar bij iedereen aangebeld, er wordt bijvoorbeeld eerst een aankondiging gestuurd." Tijdens de werklunch op don derdag 11 maart wordt hier tus sen 11.15 en 13.30 uur over ge sproken. De inleiding wordt ver zorgd door M. Nauta van INI CIO. Er wordt dan ook bespro ken hoe verschillende bevolkingsgroepen benaderd moeten worden om hen te laten meedenken en meebeslissen over leefbaarheid in hun wijk, niet alleen in de wijken waar zich veel problemen voordoen, maar in alle Schiedamse wijken. De lunch wordt gehouden in De Er ker, Jan van Avennesstraat 32. Wie wil deelnemen kan zich tot 8 maart aanmelden bij G. Grub ben van Radar, tel. 4113911. SCHIEDAM Maria Stahlie en echtgenoot en collegaschrijver Dick Schouten wilden files voor zijn, en waren daarom al om zeven uur 's avonds in Schiedam. Daar zou Maria Stahlie te gast zijn op de vijfde Schrijversavond van dit seizoen. Naar eigen zeggen had Stahlie nog nooit zo'n volle zaal gehad. In zijn inleiding refereerde boekverkoper en organisator Ruud Aret aan het jongste werk van Stahlie, dat vorige week is verschenen. „Zondags kinderen bestaat uit vijf ijzersterke verhalen, waar mee ze mijn hart in ieder geval heeft gewonnen", aldus Aret. Voor de pauze hield Stahlie een lezing, waarin ze dieper inging op de kunst van het schrijven. „Ik lees het liever voor", liet de auteur weten, „voor de vuist weg praten, gaat me namelijk niet zo goed af." Tijdens haar lezing vertelde Stahlie belang te hechten aan het herlezen van boeken. Waarom, zo wilde iemand uit de zaal weten. „Bij de eerste keer dat je een boek leest, laat je je meeslepen door het verhaal. Daar is verder niets op tegen, maar een tweede of een derde keer zie je veel meer in een verhaal. Bijvoorbeeld de dwarsverbanden die erin zitten. In ieder geval leerde ik de techniek van het schrijven onder de knie krijgen door het lezen van vele boeken. Voor '87 had ik zelf nooit een letter op papier gezet. Totdat het moment kwam dat ik een boek vertaal de en dacht: dat kan ik ook. Voordat het zover was, zat ik bij een uitgeverij en las ik binnengeko men manuscripten. In die tijd kwam het echt niet bij mij op om zelf de pen ter hand te nemen." „Iedere keer als ik een boek heb geschreven, is mijn verbeelding helemaal opgebruikt. Dan slaat de paniek mij om het hart en vrees ik nooit meer iets te kunnen schrijven. De maanden dat ik niet schrijf zijn dan ook vaak moeilijke maanden voor me. Ik moet maar zien of ik weer een idee krijg voor een verhaal." Een Franse regisseur is momenteel druk doende met de verfilming van Stahlies boek 'Het beest met de twee ruggen' uit 1994. Of de auteur tevreden zal zijn met het resultaat valt nog te bezien. „Ik heb een synopsis van het scenario onder ogen gekregen en zag er weinig van het oorspronkelijke verhaal in terug." De volgende Schrijversavond wordt gehouden op vrijdag 26 maart. Dan zal Nicolaas Matsier te gast zijn. in r VU VAN 12.00 UUR TOT 17.00 UUR! SCHIEDAM De Zakenkring Schiedam en omstreken is alweer toe aan haar derde kringavond van dit jaar. Op maandag 8 maart komen de leden weer bij een en dit keer hebben ze het eens niet over 'zakelijke' proble men, maar verdiepen ze zich in het onderwerp 'Klassieke home opathie' onder deskundige lei ding van Monique Roggeveen. Zakenlieden zijn welkom, ze moeten wel eerst even bellen naar het secretariaat, tel. 4745826. SCHIEDAM Er is gewerkt aan het Broersveld, nu is de 'Schiedamse leeuw, de voorhamer daadkrachtig in de hand' bezig aan de Grofbaan en daarna komt de Hoogstraat aan de beurt: er staat heel wat te gebeuren in de binnenstad, die aan een omvang rijk herstelproces ten prooi valt. Op maandag 8 maart is er een vervolg op de stadsgesprekken, waarbij betrokken Schiedammers hun ideeën kenbaar konden maken over inhoud en vorm van het herstelproces. Dan wordt in de Aleidazaal van het Stadskantoor tijdens een nieuw stadsge sprek het Actieplan (de praktische uitwerking van de beleidsnoti tie 'Een toekomst voor de oorsprong') aan de Schiedammers gepresenteerd. Het is niet de bedoeling om de inhoudelijke discussie van hoe alles eruit gaat zien dan nog eens dunnetjes over te doen, maar het gaat die avond over de tijdsplanning van het hele plan. Onder andere komt de invulling van het voormalige Hema-plein aan de orde. Verder wordt het verband tussen het Grotestedenbeleid en het herstelproces van de binnenstad uitge legd. Op dit moment wordt de Grofbaan opgeknapt. Omdat bewoners hier hun auto niet kwijtkunnen, wordt parkeren op het Broersveld oogluikend toegestaan. In de toekomst kan men dit wel vergeten: dan moet deze straat een gezellige winkelpromenade worden. Maar voor het zover is, moet de Schiedamse leeuw de voorhamer nog vaak hanteren. Het stadsgesprek begint om 20.00 uur en duurt tot ongeveer 23.00 uur. SCHIEDAM - Na de 1-2 zege op BMT lijkt PPSC op koers om in de derde klas B een periodetitel binnen te slepen. Een kampioen schap lijkt er niet meer in te zitten want koploper Vitesse/D heeft - met nog zeven wedstrijden te gaan - een voorsprong van acht punten. Ook met SVVSMC gaat het voor de wind. De eersteklasser liet zondag HMSH in het zand bijten en reist zondag naar Rotterdam om Leonidas van repliek te dienen. Bij winst schuiven de Schie dammers in ieder geval op naar de tweede plaats. De stand van het klassement: 1. Hoekse Boys 3,86 (58 doelpunten uit 15 wedstrijden); 2. Excelsior'20 3,75 (43 uit 12); 3. DRGS/za 3,40 (51 uit 15); 4. MVV'27 3,28 (46 uit 14): 5. WK 2,92 (38 uit 13); 6. VDL 2,85 (40 uit 14); 7. Hermes DVS 2,53 (33 uit 13); 8. SVDPW 2,63 (29 uit 11); 9. PPSC 2,50 (40 uit 16); 10. SVVSMC 2,40 (36 uit 15). WATERWEG - De atletiekvereniging Fortuna organiseert op zon dag 7 maart een serie prestatielopen waarbij de deelnemers kunnen kiezen uit twee afstanden: 5 en 10 kilometer. Voor de jeugd is er een loop over 2 km en voor de mannen van het grote werk is een parkoers ter grootte van een halve marathon uitgezet. De start is op het atletiekcomplex aan de Marathonweg waar de lopers om 11.00 uur worden weggeschoten. De jeugd volgt vijf minuten later. Het parkoers is uitgezet in het Lickebaertgebied en de Broekpolder. Deelnemers kunnen zich vanaf 10.00 uur melden. Het inschrijfgeld is drie gulden (zonder herinnering) of zes gulden. Informatie: Ger van Walsum, tel. 010-4744969. SCHIEDAM - De Schiedamse Scheidsrechters Vereniging organi seert op zaterdag 6 maart in de Margriethal het zaalvoetbalkampi oenschap voor scheidsrechtersteams district West II van de COVS. Met dit toernooi luidt de SSV de viering van het 50-jarig jubileum in. De teams zijn ingedeeld in twee poules. In poule A spelen Rijnmond. Hoeksewaard/Flakkee, Leiden en Rotterdam en in poule B Vlaar- dingen, Schiedam, Gouda en Den Haag. De wedstrijden beginnen om 19.00 uur. De finale tussen de poule winnaars is om 22.30 uur. De winnaar kwalificeert zich voor het Nederlands kampioenschap, waarvan de finale op 8 januari 2000 gespeeld wordt. SCHIEDAM - Het eerste damesteam van de tafeltennisvereniging Korenbeurs heeft zaterdag het Groningse GTTC met 9-1 afgedroogd. Het was, nadat de twee openingswedstrijden uit de voorjaarscompeti tie met 6-4 verloren waren gegaan, de eerste overwinning. Met de zege zette het Korenbeurs-trio de eerste stap in de richting van de prolongatie van de eerste divisie-status. De enige verliespartij kwam op naam van Mandy Toenders. Het tweede damesteam verloor met 6-4 van FVT/Visser, maar blijft nog met een stevige voorsprong klassementsleider in de tweede divisie. De Korenbeurs-mannen veroverden hun eerste punt dankzij 5-5 tegen Pecos. Zelfs gloorde er even (bij een tussenstand van 4-2) volle winst. Toen Frank Rengenart echter zijn geduld verloor, een waar schuwing kreeg, vervolgens tegen de tafel trapte en een strafpunt oogstte, was het met dat mooie vooruitzicht snel gedaan. SCHIEDAM - Meer dan 1100 judoka's hebben zich gemeld voor de derde editie van de Open Schiedamse judokampioenschappen. Om dat de Judo Stichting Schiedam die toeloop onmogelijk kon verwer ken, kregen maar liefst 400 deelnemers-in-spé nul op rekest. De massale deelname zorgde zaterdag in de Groenoordhal voor een drukte van belang. De animo voor het toernooi, dat in samenwerking met Sport Instituut Schiedam wordt georganiseerd, is zo overweldi gend dat volgens voorzitter Bram den Hamer wordt overwogen om er een tweedaags toernooi van te maken. Dat hangt overigens vooral af van de hoeveelheid vrijwilligers die zich hiervoor wil inzetten en de steun vanuit het sponsorkamp. De daguren waren gereserveerd voor jongens en meisjes geboren tussen 1983 en 1991. Voor het eerst was het toernooi uitgebreid met een avondprogramma voor judoka's in de categorie tot 20 jaar. Onder hen bevonden zich sporters met een nationale titel, zoals de jongens die met een team van SI Schiedam Nederlands kampioen in de klasse tot 17 jaar werd. Ook vrouwenkampioene Natascha van Gurp stond op de tatami. Vier judoka's van SI Schiedam gingen aan de haal met een Open Schiedamse titel: Jeffrey Koekebacker (tot 60 kg), Natascha van Gurp (tot 52 kg), Huseyin Tekin (tot 81 kg) en Patrick Waite (tot 45 kg). Gabriella Brusse en Leonie Aleman werden tweede en Karen Geven, Kees Waals en Dogan Tekin derde. SCHIEDAM - Berichten voor de sportredactie kunnen recht streeks per fax aangeleverd worden. Hiervoor is het nummer 010- 5913733 beschikbaar. Post kan geadresseerd worden aan Postbus 258, 3140 AG Maassluis of bezorgd worden op het redactie-adres Westhavenkade 14. Vlaardingen. SCHIEDAM - Gerard de Smit werd dinsdag tijdens een bijzonde re ledenvergadering benoemd tot voorzitter van de voetbalvereni ging Demos. Hij volgt Dammis Witter op, die ook penningmees ter was en dat tot 1 juli blijft. De ledenraadpleging was een vervolg op de vorige jaarvergadering waarin uitgebreid werd stilgestaan bij de toekomst van Demos en het grote tekort aan kader. Vooral de onderbezetting van het bestuur werd als een nijpend probleem ervaren. Onder het motto 'Demos 2000, 80 jaar jong' gaat het nieuwe bestuurscollege trachten om van Demos weer, zoals het heet, een bloeiend geheel te maken. De bedoeling is om op korte termijn een beleidsplan te formeren. Naast De Smid maken Dammis Witter, Mario Baartman (pen ningmeester vanaf 1 juli), Remco van der Steen, Rinus Voorwald, Rick Tettero, Cor Tettero, Fayik Yildirim, M.Ay en Richard Brunings deel uit van het Demos-bestuur. HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 4 MAART 1999 9-1475 SCHIEDAM De op komst bij de Provinciale Staten verkiezingen van woensdag viel tegen. Bij het ter perse gaan van deze krant waren de stem bussen nog niet gesloten, maar rond half vier kon de schatting al worden ge maakt dat Schiedam de 40% niet zou halen. Bij het stemlokaal in het cen trum was om drie uur 's middags zelfs pas 16% van de kiesgerechtigden de stem komen uitbrengen. Hoe u ook wilt wonen. Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. Schiedam, Broersvest 54 A, 010-4731150 (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Week bladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot We gener Arcade NV Oplage 40.277 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 55.133.049 E.H. den Breejen, tel privé: 06 53.67.38.84 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 REDACTIE: Marjanneke Slinger en Nick van Dien (chefredacteur) tel. (010) 4.344.281 fax. (010) 4.600 205 oods De Havenloods is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen B.V. en telt 28 edities Oplage 925.438 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rot terdam Telefoon: Duo's: DIRECTIE: Th. S. Bakker Hoofd redactie: Jan Sieben BEZORGING: Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: NS rr-f m Portiekgesprekken moeten culturen in de wijk dichter bij elkaar brengen SCHIEDAM Het project 'De wijk is van ons allemaal' om het samenleven van cultu ren in Nieuwland te bevorde ren, krijgt een vervolg. In de wijken waar dit project is mis lukt, zoals de Slachthuis- buurt, wil men met behulp van portiekgesprekken de bewo ners nader tot elkaar brengen en het woongenot vergroten. Radar (de Rotterdamse anti discriminatie actie raad) or ganiseert op donderdag 11 maart een werklunch met het thema: hoe betrek je bewoners bij wijk- en buurtbeheer? Er wordt dan besproken hoe ver schillende bevolkingsgroepen benaderd moeten worden om hen te laten meedenken en meebeslissen over hun wijk. Niet alleen in de probleemwij ken, maar overal in Schie dam. Het vervolg op het project 'De wijk is van ons allemaal' wil alle culturen hij elkaar brengen; via de schotelantennes die in Nieuwland veelvuldig worden aangetroffen, komen in ieder geval programma's uit alle windstreken samen. door CHRIT WILSHAUS ZIE ONZE ADVERTENTIE ELDERS IN DEZE KRANT! G l f KOM KIJKEN NAAR DE VOORJAARSKOLLEKTIE! Hoofdweg 18, Capelle aan den IJssel, tel. 010 - 451 88 44 Hlllelaan 30-39, t.o. metrostation Rijnhaven Rotterdam-Zuid, tel. 010 - 485 22 73 L? De Grofhaan gaat op dit moment op de schop, hoe het de Schiedamse binnenstad verder zal vergaan kan men maandag 8 maart horen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 3