Nieuwe iwe Stadsblad Hèt autonieuws voor Schiedam en omgeving Mercedes-Benz CLK-GTR: doet liefhebbers watertanden Winddeflector rekent af met storende turbulenties Pauselijke DeVille Hobby uitgeroepen tot 'Caravan van het Jaar' Dertigjaar Opel GT: 'Alleen vliegen geejt een grotere kick' WOENSDAG 10 MAART 1999 10-449. *2» Al op het eerste gezicht laat de Mercedes-Benz CLK-GTR geen enkele twijfel bestaan over zijn karakter. Het is een volbloed sportwagen van de eerste orde: laag, breed, sterk en compromisloos. Ontwikkeld met het oog op wedstrijd inzet in het FIA- kampioenschap door de specialisten van AMG in Affalterbach. En met succes, want in 1997 en 1998 werd de titel met overmacht door Mercedes-Benz gewonnen. De Mercedes-Benz CLK-GTR werd in een recordtijd van slechts 128 dagen ontwikkeld en beteken de, met zijn monocoque-structuur en krachtige V12-motor een nieu we standaard in de GT-klasse. Bernd Schneider en Alexander Wurz werden in 1997 kampioen in de F1A GT-serie. Ook in 1998 werden de, eerste wedstrijden nog met de beproefde en inmiddels gelauwerde CLK- GTR gereden, later opgevolgd door de CLK-LM met lichtere V8- motor. Het kampioenschap ging naar het AMG-Mercedes-Benz- team, de titel was voor de combi natie Klaus Ludwig/Ricardo Zonta. De gegevens van de CLK-GTR doen elke liefhebber watertanden. De centraal geplaatste Vl2-motor heeft een vermogen van rond de 600 pk bij 7.000 tpm. De transmissie is een sequentieel geschakelde zesversnellingsbak en het chassis van de auto is gemaakt van koolstofvezel. In race-uitvoering ligt het gewicht op 1040 kg. Overeenkomstig de reglementen van de F1A werd van de CLK- GTR ook een straatversie gepro duceerd in een strikt gelimiteerde oplage van 25 stuks. De auto's, die rond de vier miljoen gulden kos ten, zijn allemaal verkocht. De CLK-GTR laat geen enkele Cabriolet-rijders hebben vaak last van storende wind- turbulenties. De door de voorruit omhoog geleide rij- wind duikt namelijk direct achter de zijruiten weer naar beneden. Daar mengt deze zich met de rijwind die langs de zijruiten blaast, waardoor er in het interieur een verve lende wervelwind ontstaat. Om dit probleem tegen te gaan, heeft Sisa Design een nieuwe Winddeflector ont wikkeld. De Winddeflector voor cabriolets kost 495 gulden en bestaat uit een polycarbonaat (krasvrij) ruit met een aluminium lijst, die op een met (kunst)leer beklede afdekplaat wordt geschoven. Bijkomend voordeel is dat de afdekplaat de bagage aan het zicht onttrekt. De winddeflector kan gewoon blijven zitten als de kap wordt gesloten. Naast het grote voordeel dat er geen wervelwind ontstaat op de schouders en nek, levert het ook aanzienlijk minder lawaai op. De Cubrio- Winddeflector is in een handomdraai te bevestigen. De kachel zal bovendien zijn warmte maximaal afgeven door dat deze warmte niet meer direct uit de auto wordt geblazen. Dit maakt het volgens Sisa mogelijk om zelfs op koude dagen lange trajecten te rijden, zelfs op de snelweg. De Winddeflector wordt in een handomdraai achter de voorstoe- len bevestigd. Het montageprofiel vereist geen geen extra aanpassin gen aan het voertuig. Het Duitse TUV heeft zijn keurmerk verleend aan de nieuwe Sisa Design Winddeflector, die past op alle in Nederland leverbare cabriolets, ongeacht het bouwjaar. Voor meer informatie: Sisa Design N.V., telefoon 0416- 315181. Nico de Gruaff van Hobby Benelux Caravans ontvangt de oorkonde en bokaal. De titel 'Caravan van het Jaar' 99 is opnieuw toegekend aan de hele serie van een merk, ditmaal Hobby. De vakjury heeft veel waardering voor deze onmiskenbare trendsetter. De combinatie van uitrusting en uitstraling in relatie tot de prijs stelling is reden voor het succes van het Duitse merk, niet alleen op de Nederlandse markt. Het levert nu ook een wel verdiende bokaal en oorkonde plus extra attentiewaarde op. Een jury van negen onafhankelijke deskundigen beoordeelden de afgelopen maanden alle (nieuwe) modellen toercaravans die op de Nederlandse markt verkrijgbaar zijn. Het Nederlandse importbe- drijf, Hobby Benelux Caravans in Dordrecht, weet als geen ander de wensen van de klant aan de designers van de fabriek over te brengen. De uiterst populaire Hobby Classic is daar een bekend voor beeld van. De Excellent 495 FUE met voorin een rondzit, in het mid den de keuken en achterin een 2- persoons bed in lengterichting met daarnaast de toiletruimte, geeft de huidige voorkeur van veel cara- vanners aan. Alle toercaravans van het merk zien er volgens de jury goed uit. Zeker voor een caravanlijn waar van de meeste modellen zich tot de middenklasse mogen rekenen, is de kleurschakering bijzonder te noemen. Bij onderzoek in de windtunnel eindigde Hobby wat de stroomlijn betreft achter 'bewe zen' modellen van andere merken op de derde plaats. Hoewel het interieur er mag zijn, is er ook wel kritiek geuit op de degelijkheid ervan. Dat heeft ertoe geleid dat voor de fabricage van het meubilair de laatste tijd een sterkere houtsoort wordt gebruikt. Wat standaard voorzieningen betreft is Hobby zeker trendsetter. In feite gaat het om zaken die de meeste caravanners toch al op hun Een Caddilac DeVille deed dienst als pauselijk vervoermiddel tij dens het bezoek van Paus Johannes Paulus II aan Mexico. Om de Deville geschikt te maken Voor zijn speciale taak heeft de GM designstudio in Mexico de hulp ingeroepen van Eureka Coach en Roush Technologies, twee professionals op het gebied van het bou wen van Master Coaches. De pauselijke DeVille is omgebouwd tot een cabriolet en heeft een speciale in hoogte verstelbare vloer voor de pauselijke stoel. De auto werd 75 centimeter verlengd, waardoor de achterdeur de paus een betere toegang tot de auto verschafte. Een trapje naar de deur zorgte voor een betere in- en uitstap. De Deville werd tenlotte voorzien van officiële bezegelingen en vlaggen van het Vaticaan. Cadillac voorziet naar eigen zeggen in negentig procent van alle diplomatieke voertuigen van ambassades en consulaten over de hele wereld maar desalniettemin werd de pausmobiel gezien als een eer volle opdracht. 'Het was een voorrecht om zo'n auto te mogen bouwen voor de Paus. Voor ons is het ook een bevestiging van de hoge kwaliteit van Cadillac en het prestigieuze imago dat het merk in de afgelopen 95 Mitsubishi heeft in Japan de Mirage Dingo op de markt gebracht. Het is het eerste model van een geheel nieuwe reeks Smart Utility Wagons (SUW). Met een lengte van 3.885 mm is de Mirage Dingo te vergelijken met de Nederlandse Space Star. Het SUW-concept is Mitsubishi's nieuwe benadering van het begrip ruimtewagen. Gebruiksgemak heeft bij de ontwikkeling van de auto voorop gestaan, samen met een hoge mate van milieu vriendelijkheid. Mitsubishi verwacht in Japan maande lijks 4.000 Mirage Dingo's te verkopen. De auto komt helaas niet naar Europa. Mitsubishi is. al sinds de jaren tachtig voorloper op het gebied van ruimtewagens. De introductie van deze slimme ruimtewagen onderstreept het feit dat dit type auto de kern vormt van het model- lengamma van Mitsubishi in de toekomst. Nu al heeft de fabrikant De Mitsubishi Mirage Dingo komt niet naar Europa. een uitgebreide lijn van ruimtewa gens in het programma. Onlangs introduceerde Mitsubishi in Nederland de nieuwe, grotere Space Wagon als grote broer van de in Nederland gebouwde Space Star. Later dit jaar volgt de Space Runner, die qua maatvoering tus sen deze modellen valt. Daarmee is de unieke Space lijn van Mitsubishi voor Europa compleet. Bij het interieur van de SUW's zijn de ontwerpers van Mitsubishi uitgegaan van het 'huiskamer op wielen' idee: een prettige sfe?r gaat hand in hand met veel com fort. Door het gedrag in de auto' uitgebreid te bestuderen is bij-, voorbeeld een ideale zitpositi,^. gecreeerd. Dankzij de doordacht© opstelling van de stoelen is hef; mogelijk vrij door de auto te, 'lopen', zowel van links naaf- rechts als van voren naar achteren. Kleinste GDI Belangrijk is de 1,5 liter GDt- motor: deze is bijzonder zuinig ea schoon. De viercilinder-moteU heeft twee boven-liggende nok-;; kenassen en vier kleppen per cilin der. Het maximale vermogen; bedraagt 105 pk bij 6.000 toeren: per minuut. Het maximale koppef is 140 Nm en komt al vrij vanaf 3.500 tpm. ,qb, Net als zijn grotere broers, die onder andere voorin de Carisute; Galant, Space Star en Spate Wagon liggen, blinkt hij uit door zuinigheid, een zeer lage C02 Uitstoot en een soepel en krachtig karakter. 'C <~>A. o 'Only flying is more fun'. Met deze slogan maakte Opel dertig jaar geleden reclame voor de Opel GT. De sportwagen, inmiddels een geliefd verzamelaarsobject, werd een mijlpaal in de de autogeschiedenis. Niet alleen door zijn aansprekende prestaties maar ook door zijn prijs, die hem bereikbaar maakte voor een breed publiek. De geest van de 'Europese Corvette', zoals de Opel GT ook wel werd genoemd, leeft voort in de alibra en de Tigra en mogelijk ook in de Speedster, die in samenwerking met Lotus werd ontwikkld. Tijdens de komende autosalon in Geneve wordt de Speedster weliswaar als prototype gepresenteerd, maar dat was in 1965 precies zo met de GT-studie. verlanglijst hadden staan. De jury stelt vast dat de concurrentie alles in het werk stelt om het juiste ant woord te vinden op deze verkoop strategie. Het merk wist het cas settetoilet al tot een vast item in de caravan te maken; de boiler, hor deur, magnetron, het reservewiel en het grote hef/kantel-dakluik zoudenkunnen volgen. Ontwikkelingen in technische zin krijgen de ruimte bij Hobby in de vorm van een Delta-as met staal- torsievering. Hierdoor moet het weggedrag, ondanks de reeds op alle modellen aanwezige stabilisa tor en schokdempers, nog verder verbeteren. Door toepassing van moderne pro- duktiemethoden weet fa-brikant Hobby z'n prijzen scherp te hou den. Van de circa 15.000 toercara vans die op jaarbasis in Fockbek (bij Kiel) worden gebouwd, vin den er zo'n 3.700 hun weg naar Nederlandse afnemers. Hobby is daarmee ook in ons land veruit het best verkochte toercaravanmerk. Chausson en Brissonneau Lotz, zorgden respectievelijk voor de bouw van de koets, de afwerking van het interieur en het spuiten van de carrosserie. Na dit traject werden de GT's in Bochum voorzien van onderstel en aandrijving. Het was een succesvolle Frans- Duitse samenwerking, want uiteindelijk zijn er alles bij elkaar 103.463 Opel GT's gebouwd. Om de kosten in de hand te hou- Nadat de 'experimentele GT' zijn opwach ting had gemaakt tijdens de Autoshow van Frankfurt, reisde het gestroomlijnde proto type de grote autotentoonstellingen op de hele wereld af. Turijn, Geneve, Parijs, New York, overal oogstte de kleine Corvette enthousiaste reacties. Betaalbaar De Opel GT was de Europese en tevens veel betaalbare evenknie van de exotische Chevrolet Corvette Stingray, die dezelfde 'original Coke-bottie-welving' heeft. Zo kenmerkend voor de 'roaring Sixties'. Zowel de autopers als het publiek eisten zo'n beetje dat de Opel GT echt in produc tie zou gaan. En dat gebeurde ruim dertig jaar geleden uiteindelijk ook. In zijn pro ductieversie bleek hij zelfs slanker, wilder en gestroomlijnder dan het prototype. In de lange en lage neus waren opklapbare koplampen weggeborgen. Hij kreeg fors uit gebouwde wielkasten en een scherp afge kapte aërodynamisch gevormde achterpartij met een fraai spoilereffect, voor extra neer waartse druk. Een auto die zo uit de werk plaatsen van een exclusief Italiaans merk had kunnen komen, zo waren de kenners het eens. Maar gelukkig was de GT heel betaal baar. Vanaf 10.76? Duitse Marken, om pre cies te zijn. In ons land stond, per 2 mei 1969, de GT met een intekenprijs van 13.798 gulden, inclusief BTW in de boeken. Dat was alleen mogelijk door de Opel GT op een zeer efficiente wijze te bouwen. Succesnummer Twee befaamde Franse specialisten, De Opel GT was bereikbaar voor een breed publiek. den werd veel techniek van bestaande Opeis overgenomen. Daarmee was de Opel GT een voorloper van de moderne 'platform strategie'. De B-Kadett diende als basis maar de de motor werd dertig centimeter naar achteren verplaatst, zodat samen met de achterwielaandrijving en het straf afge stelde onderstel een voor een sportwagen optimale opstelling ontstond. Dat was ook goed te merken aan de zeer dynamische rij- eigenschappen van de GT. De kopers konden kiezen uit een basisversie met de 60 pk sterke 1.1-litermotor en de populairdere 1.9liter uit de Rekord. Goed voor een gespierde 90 pk. Nooit is een motorcompartiment zo goed gevuld geweest als de slanke voorpartij van de GT. Met een top van 185 kilometer per uur en een sprint van stilstand naar honderd in 11,5 seconden viel er over de 1.9-motor weinig te klagen want dit waren voor de zestiger-jaren rorui- uit imposante cijfers. Met een eigenaardigheid van de populaire sportwagen moest de eigenaar wel leren leven. Er was geen achterklep aan de auto te vinden. Bagage moest dus via de zijdeuren worden ingeladen. Om dat goed te makefi werd achterop een fraaie, verchroomd? draaisluiting voor de benzinetank geplaatst. De vier ronde achterlichten waren ook^l zo'n overeenkomst met zijn grot? Amerikaanse broer. De 'slapende' koplampen konden mecha nisch worden opgeklapt. Met een hendel bjp de middenconsole om precies te zijn, een klassieke versie van een joystick. Daarmee oogstte Opel bewonderende blikken want Pop-up koplampen waren tot dat momeht alleen voorbehouden aan de meest exclusier ve sportwagens. "v ,£f Mitsubishi bouwt slimme ruimtewagens volgens het 'huiskamer-op-wielen-idee' •?QcL Sivï* «- 2# ptV., Se Geest van de 'Europese Corvette' leeft voort in de Calibra, Tigra en Speedster

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 19