'Het leven op het bunkerstation is voor ons het einde' Eenmalig optreden Rosenberg Trio met percussionist Conard Doe mee, V» Beroepsinformtie Aflevering 59 Het Mysterie vanl^eHavenfooths en steun de goede doelen in uw regio eyenoord kampioen! Speciale gouden Feyenoord hanger 11 - 1018 ELKE WEEK EEN ANDER BEROEP IN WOORD EN BEELD VAN MAANDAG TOT VRIJDAG OM 21.15 UUR BIJ STADS RADIO ROTTERDAM EN OP DONDERDAG OF VRIJDAG IN DEZE KRANT - door: ROGER HUYS Port of Rotterdam Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samenwerking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam. bij Wicher in het bloed. „Deels van uit het ouderlijk huis. maar ook vanuit mezelf. Je doet iets wat je leuk vindt. Ik heb het altijd met heel veel plezier gedaan. Als ik het nu weer zou gaan doen, dan geldt hetzelfde. Alleen de situatie is nu zo, dat ik een oplossing gevonden heb tussen varen en niet varen. Op het bunkerstation en dat gaat goed". Wat is eigenlijk het ver schil tussen de schipperswereld en het werk aan de wal? „Dat is heel anders. Aan boord zitje heel kort bij elkaar op de lip. Als gezin of als vreemden. De verdraagzaamheid moet groot zijn. Anders vecht je elkaar van boord af. Aan de wal heb je dat niet". Wicher z'n vader dwong hem min of meer om te gaan leren. „Daar ben ik hem heel dankbaar voor. In ben nog steeds aan het leren om bij te blijven". Het leven op het bunkerstation is voor Wicher en z'n gezin het einde. „We hebben alle maal ons zin. Ik zit met de binnen vaart, zij zit toch aan de wal en de kinderen hoeven niet op een inter naat. Dat is de ideale oplossing". De 2° jaar durende MBO-opleiding stuurman/schipper leidt op voor de functies in de Rijn- en binnenvaart. Als vooropleiding is VBO/MAVO met wis- en natuurkunde vereist. Je kunt zowel de dagopleiding!BOL) doen als een combinatie van werken en leren(BBL). Les wordt er gegeven in de algemeen vormende vakken (Nederlands, Duits, wis- en natuurkun de) en de nautische/technische vakkken (navigatie, kennis schip, scheeps- werktuigkunde, veiligheid/vervoer gevaarlijke stoffen en reglementen). Deze unieke opleiding kan in Nederland alleen bij het Scheepvaart en Transport College Rotterdam gevolgd worden. Op het bunkerstation FINA Rot terdam, gelegen aan de Maaska de op het Noordereiland, is Wi cher Kuilder(33) schipper/verko- per. Wicher: „Wij zijn een toele verancier van de Rijn- en binnen vaart. De hoofdmoot vormt gasolie en smeerolie. Daarnaast hebben we een rijk as sortiment aan scheepsmaterialen. Met onze vier bunkerboten voor zien we bovendien diverse schip pers in de Rotterdamse havens van onze produkten". Op de stei ger verkoopt Wicher de brand stof en de diverse scheepsmateri alen. Hij adviseert indien nodig hij de aankoop. Het onderhouden van de contacten met de leveran ciers, behoort ook tot zijn taken pakket. „Wat de bunkerboten be treft, heb ik een coördinerende functie. Zo doe ik de taakverde ling, zorg voor de bevoorrading en hou met de collega's contact over de lopende zaken". Na de lagere school ging Wicher metaaltechniek op de LTS doen. „Ik wist niet echt wat ik wilde en had daardoor nog geen beroepskeuze kunnen maken. Toendertijd was het logisch dat je dan maar de metaal in ging". Op 17-jarige leeftijd behaalde hij z'n diploma en ging bij z'n ouders aan boord varen als ma troos. „Ik zag het leren toen niet zo zitten. Maar onder toeziend oog van m'n vader, heb ik in die twee jaar wel de nodige diploma's gehaald. Het matrozendiploma en het schip- persdiploma. Ook de cursus gevaar lijke stoffen Rijn- en binnenvaart van het ADNR heb ik gedaan. Mijn vader motiveerde me en gaf aan dat het toch wel belangrijk was om enige diploma's op zak te hebben". Op 20- verf enzovoorts. Echt specifieke din gen, die men aan boord gebruikt. Als schipper/verkoper geeft Wicher indien gewenst of nodig adviezen. Ook onderhoudt hij de contacten met de leveranciers. Het bunkersta tion is eigenlijk een drijvende win kel, speciaal gericht op de Rijn- en binnenvaart. „Eén van de velen in de Rotterdamse haven. Maar we onderscheiden ons door een 24-uurs service". Op basis van de bestellin gen deelt Wicher het werk in voor z'n collega's op de vier bunkerboten. Zij bevaren ieder een deel van de haven. „Voor een groot deel zijn de bestellingen gasolie en smeerolie. Materiaal kunnen de klanten door gaans aan boord van de bunkerbo ten aanschaffen. Speciale dingen kunnen apart be steld worden". Onder Wicher z'n coördinerende taak valt ook de be voorrading van de bunkerboten. Dat doet hij in overleg met z'n colle ga's. Wicher moet er wel voor zor gen dat er voldoende voorraad bij hem op steiger aanwezig is. „Ik zet het voor hen klaar of ze pakken het zelf'. Tenslotte houdt Wicher regel matig contact met z'n collega's op de bunkerboten over de lopende za ken. Het bunkerstation wordt ge rund door in totaal acht menseh. Vier schippers, twee personen op de steiger en twee administratieve me dewerkers. „Dat gaat uitstekend". Wicher heeft gevaren en aan de wal gewerkt. Hoe was dat? „Ik heb een heel fijne tijd aan de wal gehad. Ik had het reuze naar m'n zin. Door die reorganisatie moest ik er uit. Daar heb ik in het begin best wel last van gehad. Nu ik hier weer zit, denk ik dat het toch niet verkeerd is geweest. Ik kijk met gevoelens terug naar de jaren, die nu achter me liggen. Ik denk dat het best wel een goede leerschool geweest is". Het varen zat jarige leeftijd ging Wicher veertien maanden in dienst. Daarna stapte hij voor een periode van twee jaar aan boord van een 'vreemde' schip per. die hoofdzakelijk droge lading vervoerde. „Ondertussen behaalde ik het Rijn en Radarpatent". In die tijd leerde Wicher z'n huidige vrouw kennen Zij kwam van de wal en zag het niet zitten om te gaan varen. „In 1988 trouwden we en ben ik aan de wal gegaan". Een korte tijd werkte Wi cher nog op een kraanschip, maar dat bedrijf ging failliet. Gelukkig kon hij vrij snel aan de slag in de sociale verzekeringen. „Totaal anders dan varen natuur lijk. Maar een functie in de buiten dienst beviel me uitstekend". Het zat Wicher niet echt mee, want vanwege een reorganisatie moest hij na vijf jaar het veld ruimen. „Ik kreeg toen de kans om weer te gaan varen. Deze keer in de tankvaart. Dat heb ik een jaar gedaan op contractba sis". Daarna moest hij weer gaan solliciteren en kwam uiteindelijk in februari 1996 als schipper/verkoper op het FINA bunkerstation terecht. „De ideale oplossing voor ons gezin. Een combinatie van de vaart en de wal. Daar hadden we van gedroomd en het kwam gelukkig uit". Wicher en een collega wonen beiden met hun gezin op het bunkerstation. Eén van beiden opent 's-morgens vroeg de winkel. „Rond acht uur komen de collega's van de bunker boten een bakkie doen". Wicher ver deelt hun werk en ze vertrekken daarna de havens in". Wanneer er schepen opzij liggen, worden ze voorzien van de gewenste produk ten. „We rollen daarbij de verschil lende slangen uit voor smeerolie, gasolie of drinkwater". De klanten komen grotendeels uit de Rijn- en binnenvaart. „Ook van de wal. Dat zijn doorgaans particulieren, die iets specifieks voor bijvoorbeeld hun jacht zoeken". Alles kan men in de winkel vinden. Touwen, pompen Het Rosenberg Trio zet de traditie voort van de Franse jazzgitarist Django Reinhardt. Op 28 maart zijn zij te zien en te beluisteren tijdens het Zondagochtend concert in De Doelen. Het absolute hoogtepunt in de muziekcarriere van sologita rist Stochela, ritmegitarist Nous'che en bassist Nonnie Rosenberg was een gastoptre den met Stephane Grappelli, ter gelegenheid van diens 85e verjaardag. Naast dit optreden in Carnegie Hall, New York, trad The Rosenberg Trio vaker op met deze legendarische musicus. Ze waren te zien en horen op jazz festivals in Canada, Italië, Duitsland, Oostenrijk, Schotland en Nederland. Ook vormden zij de support-act bij optredens van Luciano Pavarotti, Shirley Bassey en Randy Crawford. Tijdens dit Zondagochtendconcert wordt The Rosenberg Trio bijgestaan door de wereldberoemde percus sionist Eddie Conard. Capella Minsk Op 5 april, tweede paasdag, vindt alweer het 250-ste zondagoch tendconcert plaats. Het jubileum wordt opgeluisterd door het Staats Academisch Koor van Wit-Rusland dat hier optreedt onder de naam Capella Minsk. Vijftig professionele zangers staan garant voor een concert van hoogstaande a-capella koorzang, met een dynamiek die varieert van een fluisterend pianissimo tot een uitbundige forte. Vaak geprezen is het enorme bereik van de stemmen van de leden. Het Staats Academisch Koor is opgedragen aan de com ponist Shirma (1892-1978) en is in de combinatie zang en voor dracht beroemd om zijn muzika le niveau, ensemble-gevoel en de emotionaliteit en expressiviteit die tijdens optredens wordt uitge dragen. Het gevarieerde repertoi re van Capella Minsk omvat requiems van Verdi, Schuman, Bruckner en Brahms. Missen van Bach en Haydn, oratoria van Shostakovich, Tjaikovski en Prokofiev. Kaarten voor de serie voorjaars-zondagochtendconcer- ten a 17 gulden per persoon per concert zijn te koop bij De Havenloods Prins Hendrikkade 12-16, Rotterdam- Noordereiland, telefoon (010)469 9911, Theater Organisatiebureau Hanson, Straatweg 179, Rotterdam- Hillegersberg, telefoon (010)422 5244 en bij de kassa van De Doelen, telefoon (010)217 1717, Rotterdam. Op de betreffende zondagochten den is er geen pauze en zijn er geen besproken plaatsen. Om die reden gaan de zaaldeuren al om 10.30 uur open, zodat concertbe zoekers op hun gemak een plaats kunnen uitzoeken. Het concert begint om 11.00 uur. Om het half uur, dat voor deze aanvang rest, niet in stilte te laten verlopen, zorgt pianist Bertus Nicodem voor aangename easy-listening- muziek. Gastheer/presentator Gerard Cox heet het publiek wel kom en in zijn Lied van de Week haakt hij humorvol in op recente gebeurtenissen. Kaarten voor de serie voorjaars zondagochtendconcerten a 17 gulden per persoon per concert zijn te koop bij De Havenloods Prins Hendrikkade 12-16, Rotterdam-Noordereiland, tele foon (010)469 9911, Theater Organisatiebureau Hanson, Straatweg 179, Rotterdam- Hillegersberg, telefoon (010)422 5244 en bij de kassa van De Doelen, telefoon (010)217 1717, Rotterdam. De weekvraag: Max is redelijk hulpeloos nu zijn computer niet werkt. Weet u waar het engelse woord computer vandaan komt? De weekprijs Stofzuiger Holland Electro met medewerking van t.w.v. f 250,- LET OP, want uw briefkaart is een gulden waard! Per goede inzending geeft De Havenloods een gulden aan een van .de goede doelen in uw regio. De actie loopt tot het jaar 2000. Stuur uw briefkaart(en) met de goede oplossing naar: Het Mysterie van De Havenloods, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam DE WINNAAR De weekprijs: VAN VORIGE WEEK Stofzuiger Holland WAS: Electro - Mevr. T. Dupker t w v uit Maasdam f 250,- O Trouwringen.„een sieraad voor het leven Uitgevoerd in 14 krt. goud 22 mm groot nu in speciale Feyenoord buideltje Nieuw nu extra groot 30 mm Speciale prijs nu in speciale Feyenoord buidel WEEK 11 a fr. foto's JANSSEN DE KIEV IT H Ok, als Edt het zegt. Ik heb geen verstand van computers. Nou, daar is maar een oplossing voor. Veel thee en een week in bed.' Edt, ik heb nu ook al last van een virus. Ik word er helemaal niet goed van. 100 weken Mystery-spel Tekst idee: MiER Entertainment dienstverlening in openluchtrecreatie 010 - 298 10 10 Van Haeftenstraat 24 (Trouwringen-Studio Sativar) Tel: 010-43 21 781 Van Haeftenstraat 4-6 3074 NK Rotterdam-Zuid Tel: 010-43 29 493 Duyvensteynstraat 11a 3042 BA Rotterdam-Overschie Tel: 010-46 27 788 Uitweg 19 3051 JP Rotterdam-Hillegersberg Tel: 010-21 82 613

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 13