SCHIEDAM Lente-opfriscursus De weg kwijt... 'Er is veel behoefte aan achtergrondinformatie Cursus voor herintreders SPORT Waterweg topscorer Handbalclub DWS vernieuwt trainersstaf Receptie 95-jarig Thor Fusie, hardlopen en schaken Berichten voor sportredactie Computerclub Finaleplaatsen Popprijs bekend Kapperscursus Inloopconcert VOORDEELBON Doorstart Threnody Het Nieuwe Stadsblad <rfi? IMOOTEBOOM ook verhuur) tQ AUTOBANDEN BV HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 18 MAART 199911-1475 SCHIEDAM In de Erker wordt op dinsdag-, woensdag-, donderdag- en vrijdagmiddag computerclub voor kinderen ge houden. De kosten hiervoor be dragen 15,- per maand. Kinde ren die interesse hebben kunnen gratis aan de eerste les deelne men. Voor meer informatie kan men De Erker bellen via tel. 4267767. SCHIEDAM De drie bes te bands die meedingen naar de Popprijs Schiedam zijn verkozen om in de finale te gen elkaar te strijden. Afge lopen vrijdag 12 maart viel de beslissing. De juryleden hadden na twee avonden in tensief luisteren de belangrij ke taak om uit te maken wel ke drie bands doorgaan. Dit zijn Count Ziggenpuss, IMP en Juicy Groove. De aan moedigingsprijs ging naar Barcode. Deze band krijgt een maandcontract ter waar de van 215,-, ter beschik king gesteld door oefencen trum Vierkwart uit Schie dam. De Popprijs geeft bands van alle niveaus de gelegenheid zich te presenteren. Vrijdag 9 april wordt de finale gehou den. Deze vindt plaats in Po dium Café aan de Lange Ha ven en begint om 21.00 uur. Toegang is vrij. SCHIEDAM In Kluphuis Oost is plek op de kapperscursus voor mensen die willen leren knippen, permanenten en water golven. Modellen bepalen wat ze willen en de cursisten voeren dat uit. Men krijgt hulp van de lera res en van cursisten die al wat langer bezig zijn. De cursus wordt per blok van zes lessen betaald. Een blok van zes keer kost 25,-. Ook voor modellen is er plaats. Men kan bellen voor een af spraak. Knippen kost 5,-, wa tergolven 7,50 en blitzen kost een tientje. Voor permanenten van kort haar betaalt men 17,50 en voor halflang haar 20,-. SCHIEDAM Het inloopcon cert van zaterdag 20 maart in de Grote Kerk wordt verzorgd door het Schiedams Christelijk Mannenkoor onder leiding van Martin van Broekhoven. Het concert begint om 15.00 uur en toegang is gratis. (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 0900 - 8998200 SCHIEDAM In dc poli kliniek van het Schieland Zie kenhuis wordt zaterdag 27 maart de eerste patiëntenin formatiemarkt gehouden. Tussen 13.00 en 16.00 uur presenteren zo'n veertig pa tiëntenverenigingen zich om belangstellenden meer te ver tellen over een aandoening of ziektebeeld. Het vijfjarig bestaan van het pa tiëntenvoorlichtingscentrum van het Schieland Ziekenhuis is de aanleiding voor deze infomarkt. De vrijwillige medewerkers van het voorlichtingscentrum ver strekken al vijfjaar lang algeme ne informatie aan patiënten, be zoekers en hulpverleners. Hierbij staat het lotgenotencontact voorop. Dat houdt in dat patiën ten met dezelfde aandoening hun ervaringen kunnen uitwisse len. Patiënten die door de jaren heen goed hebben leren omgaan met hun ziekzijn of aandoenin gen kunnen worden beschouwd als ervaringsdeskundigen. Hun informatie is een aanvulling op de professionele deskundigheid van artsen en verpleegkundigen. Contact X. Rodenburg is één van de drij vende krachten achter het voor- lichingscentrum: „Patiënten en hun verwanten hebben veel be hoefte aan achtergrondinforma tie. In 1994 zijn we van start gegaan met het voorlichtings centrum. Het staat open voor alle klinische en poliklinische pa tiënten van het Schieland Zie kenhuis en familie van de patiënt kan er natuurlijk ook met vra gen terecht." Deze voorlichting is dus een aan vulling op en ondersteuning van de voorlichting door hulpverle ners, geen vervanging. De vere nigingen geven informatie over bijvoorbeeld ziektebeelden, on derzoeken, behandelingsmetho den, nazorg en hulpmiddelen. Ook consument-gerichte infor matie over vorzieningen en faci liteiten in het ziekenhuis en in de gezondheidszorg in het alge meen wordt gegeven. Verder hel pen de medewerkers de patiën ten die de weg moeilijk kunnen vinden. Er zijn ook verenigingen die zelf veel weten over een ziekte en alles wat daarmee samenhangt. Naast het persoonlijke contact, organiseren de verenigingen ook voorlichtingsbijeekomsten en spreekuren en komen ze op voor de belangen van de betreffende patiëntengroep. Sinds de Wet Geneeskundige Behandelingsovereenkomst (WGBO) is adequate voorlich ting in het ziekenhuis ook ver plicht gesteld. De medewerkers van het ziekenhuis staan overi gens volledig achter de maatre gelen. „Vragen als 'wat staat er 'allemaal te gebeuren als ik in een ziekenhuis beland' zijn heel nor maal, maar hebben een veel gro tere impact dan tot op heden werd verondersteld. Bovendien kan ik me vorstellen dat een op te nemen patiënt in z'n zenuwen vergeet het voorlichtingsmateri aal grondig door te lezen. Uit onderzoeken is gebleken dat een patiënt een behandeling rustiger ondergaat als hij of zij weet wat er gaat gebeuren." Lotgenoten Zaterdag 27 maart presenteren veertig verenigingen zich in de hal van de polikliniek, het Lot- genotenplein. Ook het Regio naal Patiënten/Consumenten Platform Rijnmond is dan van de partij. Dit is een koepelorga- nistateie voor diverse verenigin gen. Daarnaast zijn ook diverse spe cialistische verpleegkundigen van het Schieland aanwezig, evenals het Apothekers Service Punt, de GGD en de Thuiszorg. Kinderen tot dertien jaar kun nen deelnemen aan een kleur- wedstrijd; de kleurplaten zijn verkrijgbaar bij het patiënten voorlichtingscentrum. De markt wordt opgeluisterd door Blue Verse (zang en piano) en Cyber Reality, een muziekgroep van jongeren met een handicap. Daarnaast zal ook Radio Schie dam en de ziekenomproep pa tiënten die gekluisterd zijn aan hun bed laten meeluisteren met wat zich in de hal van de polikli niek afspeelt. SCHIEDAM De lente nadert en leerlingen van klas 4 en 5 van de Schiedamse basisscholen worden helemaal klaargestoomd voor dit nieuwe seizoen: in het Natuur- en Milieu-educatief centrum de HarreWegh krijgen zij alles te horen over het voor jaar. S. Miske, medewerker na tuur- en milieu-educatie van de Dienst Educatie neemt de kinde ren mee op een lentewandeling langs nestjes en lentebloemen en leert hen het verschil tussen kik kerdril en paddesnoeren. Een knop van een kastanjeboom wordt van dichtbij bekeken en Miske legt de leerlingen uit waarom deze uit schubben be staat en plakkerig is. De kinde ren zijn vooral in kleine groepjes zelf bezig met de opdrachten die ze moeten uitvoeren. Zo wordt aan de hand van kaartjes uitge zocht welke bomennamen horen bij verschillende bloesemtakken in een vaas. Onlosmakelijk verbonden met de lente zijn natuurlijk kuiken tjes en ook die worden in de HarreWegh niet vergeten, want binnen worden eieren uitge broed. En de kuikens vasthou den, dat vinden de kinderen na tuurlijk het summum. Ook de stal met lammetjes en kalfjes is favoriet. Met de nieuwe kennis over nesten, eieren, knollen en bollen zijn de leerlingen er hele maal klaar voor. Dus laat het voorjaar nu maar beginnen. GRATIS BALANCEREN BIJ AANSCHAF VAN NIEUWE BANDEN SCHIEDAM In Podium Café aan de Lange Haven treedt zaterdag 20 maart vanaf 20.00 uur de band Sociale Werkplaats op. Veel optreden en weinig oe fenen is hun motto. Threnody geeft donderdag 25 maart een optreden ter gelegen heid van de doorstart van de band. Er wordt zowel akoestisch als versterkt gespeeld. Toegang is gratis. SCHIEDAM Bij het ROC Zadkine aan de St. Liduinastraat gaat een nieuwe cursus van start. Deze is bedoeld voor vrouwen, die weer aan de slag willen of die een beroepsopleiding willen gaan volgen. Het is een goede manier om op een leuke en juiste wijze uit te vinden wat het meeste geschikt is. Uitgegaan wordt van de eigen kwaliteiten en wat daarmee gedaan kan worden om ze goed te benutten. De cursus wordt gehouden in het gebouw van ROC Zadkine aan de St. Liduinastraat 35, tel. 4733377. Bij voldoende deelname gaat men donderdag 25 maart van start. De lestijden zijn maandagmiddag van 13.00 tot 15.30 uur en donderdagmor gen van 9.00 tot 11.30 uur. Wie meer wil weten kan bellen naar Ellen Pattenier of Tine van Kassen. SCHIEDAM - Dat Vitesse/Delft in de klasse waarin PPSC acteert veruit de sterkste ploeg is, is duidelijk aan de stand af te lezen. De Delftse formatie heeft een meer dan modale voorsprong op de achtervolgers, die het dan ook moeten doen met de kruimels. PPSC pikte zaterdag zo'n kruimel op en werd door de puntendeling met Naaldwijk kampioen van de tweede periode. De stand van het klassement: 1. Excelsior'20 3,53 (46 doelpunten uit 13 wedstrijden); 2. Hoekse Boys 3,47 (59 uit 17); 3. DRGS/za 3,31 (53 uit 16); 4. MVV'27 2,93 (47 uit 16); 5. WK 2,78 (39 uit 14); 6. VDL 2,73 (41 uit 15); 7. SVDPW 2,63 (29 uit 11); 8. Hermes DVS 2,57 (36 uit 14); 9. PPSC 2,50 (40 uit 16); 10. SWSMC 2,40 (36 uit 15). SCHIEDAM - Het is louter toeval dat de handbalvereniging DWS aan het einde van het seizoen breekt met de beide selectie-trainers Zsigmund Makay (dames) en Ferki Nici (heren). „Het is zeker geen kwestie van nieuw beleid", weert voorzitter John Vendeloo een daarop zinspelende vraag af. „Het is steeds een goede gewoonte om halverwege het seizoen met de trainers om de tafel te gaan zitten. Na een goed gesprek leek het ons ditmaal beter om de contracten niet te verlengen." Voor Makay komt het rode licht na een voor een trainer normale termijn van drie jaar. „Hij is een hele goede. Maar drie jaar is een mooie periode en we vinden dat de groep aan nieuwe ideeën en dus aan een nieuwe leidsman toe is." Voor Nici werd de eindstreep al na twee jaar getrokken en dat is een actie, die om wat meer uitleg vraagt. Vendeloo maakt er geen drama van en legt uit dat het struikelblok vooral gevormd werd door een taalprobleem. „De communicatie verliep tamelijk traag. Op den duur gaat dat wringen." Om complica ties te voorkomen werd ook zijn verbintenis niet verlengd. Taalproblemen worden bij zijn opvolger niet verwacht. Jan Weerden is inmiddels vastgelegd als nieuwe mannen-trainer. Hij is afkomstig van het Rotterdamse Snelwiek. John Vendeloo: „Het bestuur en de spelersgroep hebben onafhankelijk van elkaar een verlanglijstje inge vuld. Weerden kwam op beide lijstjes voor. Daarna hebben we een aantal gesprekken met hem gevoerd en de zaak beklonken." De DWS-leiding heeft contact gehad met meerdere kandidaten, maar die waren of niet beschikbaar of hadden andere prioriteiten. De onder handelingen met een opvolger voor damestrainer Makay zijn nog niet afgerond. Wel werd met Saturnus de samenwerkings-overeenkomst verlengd. Dankzij dat vergelijk - dat jaarlijks vernieuwd moet worden - kunnen de Schiedamse heren in de eerste divisie blijven spelen. Vendeloo: „Saturnus voelde er weinig voor de deal te beëindigen. Vooral omdat ze op dit moment - parallel aan de bouw van de eigen sporthal - de voorkeur geven aan het formeren van een team dat geheel uit eigen kweek bestaat." Het Vlaardingse WIK zoekt nog naarstig naar een opvolger voor herentrainer Wil Plugge. Volgens secretaris Rob van Beek wordt er gepraat met drie mensen. In het circuit circuleert de naam van de bij DWS vertrokken Zsigmund Makay. De WIK-functionaris wilde echter ontkennen noch bevestigen of zijn naam tot het rijtje sollicitan ten behoort. Hij wilde slechts kwijt dat er op redelijk korte termijn een beslissing genomen wordt. SCHIEDAM- De Turnvereni ging Thor viert dit jaar het 95- jarig bestaan. Uiteraard is er een jubileumprogramma, dat op za terdag 20 maart van start gaat met een receptie. De ontvangst begint om 14.00 uur in het Dienstencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan 766. De jeugd mag een week later - op zaterdag 27 maart - paaseieren zoeken. Voor de jongeren is er op zaterdag 17 april een speldag, op zaterdag 24 april gevolgd door turnproeven. SCHIEDAM - De voetbalclubs ODC en Ursus zullen het seizoen 1998/99 nog als zelfstandige verenigingen afmaken, maar daarna - per 1 juli 1999 - fuseren en verder gaan onder de naam SC Spaland. Het tenue van de fusieclub bestaat uit een lichtblauw/wit gestreept shirt, zwarte broek en lichtblauwe kousen. 0 Atleet Karei Leeuwangh sloot in Dordrecht een 20 kilometer wedstrijd af met een eerste plaats in de klasse boven 60 jaar. Mieke Ketelaars werd derde bij de vrouwen (35 Wico Verhagen werd vijfde (40 Loek van der Gaag vierde (45 en Rien Oele achtste (50 Het eerste schaakteam van HZPS speelde gelijk tegen Moerkapel- le, dat bij winst kampioen zou zijn geworden. Ondanks de deling dreigt voor de Schiedammers nog steeds degradatie. Hun lot hangt af van de resultaten van mede-degradatie-kandidaat NRSG/Wilhelm Steinitz. Tegen Moerkapelle zorgden Ton der Kinderen en Theo van Zessen voor winstpartijen. Remises kwamen op naam van Ivo Lucas, Peter van Oevelen. Jim Klinge en Daniël van Loenen. SCHIEDAM - Berichten voor de sportredactie kunnen recht streeks per fax aangeleverd worden. Hiervoor is het nummer 010- 5913733 beschikbaar. Post kan geadresseerd worden aan Postbus 258, 3140 AG Maassluis of bezorgd worden op het redactie-adres Westhavenkade 14, Vlaardingen. het laatste stukje lopend af te leggen, wordt met een probleem geconfronteerd. Die kaartjes blijken namelijk hopeloos ver ouderd. Wie als vreemdeling in de stad uitstapt bij halte Stad- serf, kan zich moeilijk oriënte ren wanneer op het kaartje nog wel de voormalige Hema als bouwblok staat aangegeven, maar de bebouwing op Emma- plein en Stadserf nog niet. De Nieuwe Passage bestaat ook nog niet op het kaartje, we de oude, die dus veel kleiner is. Van de zonekaart is wel aange geven dat deze verouderd is. Op de 's-Gravelandseweg han gen, zowel komend vanuit noordelijke richting naar de stad als bij het verlaten ervan, borden die de weg wijzen naar 'Station Schiedam-Rotterdam West', terwijl dat al een jaartje Schiedam Centrum heet, een naam die verrassend snel volle dig blijkt te zijn ingeburgerd. Op de hoek van de Singel en de Emmastraat staat een wegwij zer voor wandelaars met een pijltje 'stadskantoor' dat de Emmastraat inwijst. Bezoekers die daarheen gaan, komen slechts de verder niet aangedui de personeels- en leveranciersin gang tegen. De ingang van het Stadserfcomplex bevindt zich immers op het Stadserf. Wie de Emmastraat verder uit rijdt, vindt op de hoek van de Overschiesestraat een vierkant blauw bord dat rechtdoor als verplichte rijrichting aangeeft. Wie de instructie zou opvolgen, knalt echter tegen een stalen hek. Zou dat hek openstaan, belandt men in de Schie. Dat is natuurlijk ook een manier om het aantal auto's in de stad te rug te dringen. SCHIEDAM Bezoekers van Schiedam die de weg in de stad niet kennen dienen hun reis te voren degelijk voor te bereiden. Wanneer zij zijn aangewezen op de informatie die hen op bor den, wegwijzers en bushokjes wordt verstrekt, is het risico van gesloten deuren, misverstanden en zelfs lange omzwervingen niet denkbeeldig. Wie bij een bushalte uitstapt en op het zogenaamde omgevings kaartje kijkt om de weg voor (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Week bladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot We gener Arcade NV Oplage 40.277 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax(010) 4.602.727 ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 55.133.049 E.H. den Breejen, tel privé: 06 53.67.38.84 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 REDACTIE: Marjanneke Slinger en Nick van Dien (chefredacteur) tel. (010) 4.344.281 fax.: (010) 4.600.205 oods De Havenloods is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen B.V. en telt 28 edities. Oplage 925.438 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rot terdam Telefoon: Duo's: DIRECTIE: Th. S. Bakker Hoofd redactie: Jan Sieben BEZORGING: Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: NS Patiëntenvoorlichtingsmarkt in Schieland Ziekenhuis Uw specialist in: banden, uitlijnen, balanceren, bandenreparatie, lichtmetalen velgen, sneeuwkettingen*, skiboxen*, enz, enz... Zwaluwlaan 84 Schiedam - 010-4700133 Burg. van Reenensingel 115 Gouda - 0182-5t5800 Voor reserveringen: Nationale Pathé Bioscoopreserveringslijn 0900.2025350 soct/pm Raadpleeg de plaatselijke bioscoopagenda voor het filmaanbod en aanvangstijden. Pathé bioscopen in Den Haag en Scheveningen zijn: Metropole, Pathé Scheveningen en Tuschinski Den Haag U vindt alle adressen van Pathé Cinemas in de GOUDEN GIDS. Voor DWS-mannentrainer Ferdo Nici (foto) valt het doek al na twee jaar. De Rotterdammer Jan Weerden volgt hem op uitgezonderd Wie deze pijl volgt komt voor een dichte deur te staan Dit hord gehoorzamen betekent een nat pak halen In begrijpelijke taal krijgen patiënten informatie over een aandoening of ziektebeeld in het patiëntenvoorlichtingscentrum foto DE JONG VAN ES S. Miske toont leerlingen van de Wieken een kastanjeknop

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 3