Drie dagen lang metal Stoelen om naar te kijken met camper of caravan fm i V BREED UIT Op de fiets naar Spanje Snow skaten in de polder W Steun van Europese Unie nodig voor bescherming Siberische tijger, Amurpanter en sneeuwpanter 11-1004 De Wereldfietser, vereni ging voor fietsreizigers, houdt samen met het Nivon een informatiedag op zondag 28 maart in het NIVON-gebouw in Rotterdam. Er zit een forse groei in de fietsvakanties en een doel met veel belangstelling is de oude pelgrimsroute naar Santiago de Compostela in het noordwesten van Spanje. Belangstellenden kunnen op 28 maart van ll.00 - 17.00 uur een beter beeld krijgen over fietsen naar Santiago de Compostela door het zien van vele dia's en ervaren Santiago-fietsers horen ver tellen over hun ervaringen. Daarnaast is er op de infor matiemiddag een stand met reisgidsen, boeken en kaar- tenter voorbereiding van een fietsreis of om vast wat sfeer te proeven. Het Nivon-gebouw is vanaf het Rotterdamse Centraal Station circa 10 minuten lopen, maar men kan ook met bus 38 richting Croowijsk (uitstappen halte Lombardbrug). Leden betalen f 4,-, kinderen tot en met 13 jaar kunnen gratis naar binnen en overige bezoekers betalen f 5,-. De 14de editie van Dynamo Open Air vindt dit jaar plaats op 21, 22 en 23 mei in Mierlo in Eindhoven. Dat houdt in: drie dagen lang metal, 50.000 bezoekers, 78 uur muziek, een skatefeest, metal market, 24-uurs cafe, 80 bands en nog veel meer. Op zaterdag en zondag betreden de toppers uit de verschillende metalgenres het hoofdpodium en dit jaar zijn er maar liefst twee mega-acts te bewonderen. Op zaterdag is dit Manowar en zon dag Metallica. Als extraatje voor het Dynamo Open Air publiek heeft de band ermee ingestemd dat Apocolyptica de intro van Metallica verzorgd. Op Dynamo Open Air zullen onder andere ook optreden Anathema, Black Label, Cradle of Filth, Grip Ine, Monster Magnet en Pulkas. Kaarten zijn onder meer verkrijg baar via tel.: 0900-300 12 50 (99 cpm), bij de 150 grotere postkan toren en de 33 GWK stationskan toren. Nog een paar weken en dan zijn ze weer in grote aantal len te zien: skaters! Maar voor het echte skate plezier is een goede techniek belang rijk en goed te skaten routes door de polder. Komend sei zoen start Alpine Sports weer met verschillende skate-cursussen. De cursussen zijn voor jong en oud, van beginner tot gevorderde. De lessen worden gegeven in groepjes van minimaal 6 en maxi maal 15 personen. De cursus bestaat uit 4 lessen van I uur. Alpine Sports start dit jaar boven dien een nieuwe cursus, snow skaten. Dit is te vergelijken met een fitness skate-les, maar dan met specifieke ski- en langlauf- technieken. Natuurlijk leert men geen skiën of langlaufen met snow skaten maar het kan wel een goede bijdrage leveren. Daarnaast wordt dit jaar ook een kinderska- te-cursus gegeven voor kinderen van 8 tot en met 13 jaar. Wie meer informatie wil kan bel len naar 015-256 66 17. Andre van Duin wordt van alle kanten belicht op de Mega Platen CD Beurs en Verzamelaarsjaarbeurs op 27 en 28 maart 1999 in de Jaarbeurs in Utrecht. Deze tentoonstelling beslaat meer dan dertig jaar uit het leven van Andre van Duin met onder meer uniek plaatwerk en bijzondere foto's. De Mego Platen CD Beurs in de Utrechtse Jaarbeurs is dit jaar uit gebreid met een fors aantal buiten landse platenhandelaren. Op tien duizend vierkante meter staan meer dan 450 stands met het meest veelzijdige muziekaanbod van Europa. De beurs is een vast onderdeel van de jaarlijkse Verzamelaarsjaarbeurs. Het radio programma 'Het stenen tijdperk' besteedt via een live-uitzending op Radio 2 aandacht aan de Mega Platen CD Beurs. Collector's items De grootste platen- en cd-beurs ter wereld trekt duizenden muziek liefhebbers. Met het overweldi gende aanbod van platen, singles, cd's en bijzondere verzamelitems heeft de Mega Platen CD Beurs faam in binnen- en buitenland. De verwachting is dat het aantal bezoekers van over de grenzen flink zal stijgen. Muziekliefhebbers en verzame laars vinden alle mogelijke stijlen: rock, house en dance, black music (jazz, R&B, 1 soul, reggae), metal en punk, golden oldies en muziek uit de jaren zestig en zeventig. Centraal in de hal is de 'super- beurs' te vinden met tophandela- ren uit de hele wereld. De handelaren uit de Verenigde Staten, Japan, Australië en heel Europa bieden alle soorten vinyl aan. Niet alleen singles en elpees, maar ook gekleurd vinyl, gouden platen en zeldzame collector's items. Voor de cd-liefhebber is er een groot aanbod nieuwe en twee dehands cd's. De speciaal ingerichte Andre van Duin tentoonstelling toont meer dan drie decennia uit het creatieve leven van Neerlands bekendste komiek. Te zien zijn zo'n zestig elpees en zestig singles die Van Duin vanaf 1965 uitbracht. Een bijzondere plaat is bijvoor beeld de single 'Stoelen stoelen' met op de B-kant 'Moet ik Lopen?' uit Philips Favorieten Expres 1965). Andre van Duin is ook te vinden op filmposters, zelfs op een aantal buitenlandse exemplaren, en op zo'n vijftig filmfoto's. De tentoon stelling bestaat verder uit allerlei artikelen als spiegels, glazen, sti ckers, strips, sigarenbandjes en scheurkalenders. De levensgrote stand up maakt deze tentoonstel ling compleet. Natuurlijk zijn er op de Mega Platen CD Beurs stands met memorablia, tijdschriften en boe ken van poportiesten en bands uit de hele wereld. Beroepsverzamelaars tonen hun foto's, handtekeningen en awards van beroemde sterren. Zelfs per soonlijke eigendommen van wereldberoemdheden zijn te koop. Ook de posters, video's en ander promotiemateriaal zijn daar te vin- In het Gorcums Museum is tot en met 18 april de ten toonstelling 'Kunstige stoe len' te zien. In deze tentoonstelling gaat het niet om de stoel als functioneel meubel of de geschiedenis van de stoel, maar om het gebruik van de stoel of daarvan afgeleide vormen in de beeldende kunst: op linnen geschilderde of op papier geteken de stoelen, stoelsculpturen en andere beeldende uitingen. Stoelen waarop men niet kan zit ten, de stoel als thema voor de kunstenaar. Er is een grote variatie aan stoelen te zien, variërend van keukenstoel tot fauteuil, van minitieus gete kende en uiterst gedatailleerde stoelzitting tot een strak lijnenspel van stalen buizen, van kleine tot ruim bemeten stoelen, exemplaren van hout, keramiek, staal touw en papier. Maar ook alleenstaanden stoelen, stoelen met een tafel of een ander meubilair. In de tentoonstelling is werk te zien van de kunstenaars Woody van Amen, Guusje Beverdam, Joyce Bloem, Saskia van Broekhoven, Maria Diduch, Dora Dolz, Pieter Engels, Johanna Gubbels, Klaas Gubbels, Pieter Holstein, Thijs van Kimmenade, Ton. Kraayeveld, Anja Krause, Margriet Luijten, Marus van der Made, Hanneke Piederiet en Har Sanders. Het Gorcums Museum zit aan de Grote Markt 17 in Gorinchem, telefoonnummer: 0183-632 821. Het museum is open van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur (vanaf I april van 11.00 tot 17.00 uur). wêê®>' den. De speciale film- en science fiction-afdeling heeft unieke arti kelen in de aanbieding. Een greep uit het aanbod: speelgoedcollec ties van Star Trek, X-Files en Star Wars, robots, boeken, tijdschrif ten, video's, foto's, filmposters en handtekeningen. Vanwege de enorme drukte bij de kassa's tijdens de laatste versie van de Verzamelaars Jaarbeurs en de Mega Platen- en CD Beurs bie den de Jaarbeurs en de NS nu de mogelijkheid om vanaf 6 maart in de voorverkoop tegen een geredu ceerd tarief van 12,50 op elk trein station in Nederland een toegangs bewijs te kopen. Kaarten op de dag zelf kosten fl 15,00. De beurs is geopend op zaterdag 27 maart van 10.00 tot 18.00 uur en op zondag 28 maart van 10.00 tot 17.00 uur. De Jaarbeurs Utrecht ligt op loop afstand van het station Utrecht CS en er is volop parkeergelegenheid. Voor meer informatie is ARC Productions overdag telefonisch te bereiken op telefoonnummer 0229 - 213891. Of raadpleeg de Inter netsite: http://www,mmmarc.com. Geschept papier, Maria Diduch Stichting Tigris en Ouwehands Dierenpark heb ben het initiatief genomen voor een Europese campagne van natuurbeschermingsor ganisaties. Deze campagne heeft tot doel steun te ver krijgen van de Europese Unie voor de bescherming van de Siberische tijger (ook wel Amurtijger genoemd), de Amurpanter en de sneeuw panter in de voormalige Sovjet Unie en Mongolië. De campagne wordt door een groot aantal Europese part nerorganisaties in diverse EU lidstaten gevoerd. In het kader van de campagne wordt een petitie aangeboden aan het Europese Parlement. Alle belangrijke Europese natuurbeschermingsorgani saties hebben de petitie inmiddels ondertekend. Verder is een Nederlandse Europarlementariër bereid om over dit onderwerp vra gen te stellen in het parle ment. Sinds het begin van deze eeuw is het aantal tijgers in het wild gedaald van ongeveer 100.000 naar ongeveer 5000. Ten minste 3 van de oorspronkelijke 8 onder soorten zijn inmiddels uitgestor ven: de Balinese tijger (rond 1940), de Kaspische tijger (rond 1975) en de Javaanse tijger (rond 1980). Tijdens een recent onder zoek werden geen sporen meer gevonden van de Zuid Chinese tij ger, zodat ook deze ondersoort waarschijnlijk is uitgestorven. Er leven nog ongeveer 400 Siberische tijgers in de bossen van het Russische Verre Oosten. Het aantal sneeuwpanters wordt geschat op 4500 en neemt snel af. Een recente telling wees uit dat de laatste populatie Amurpanters in Rusland bestaat uit niet meer dan 40 dieren. Siberische tijgers worden bedreigd 'door stropers. Hun lichaamsdelen f worden gesmokkeld naar China en andere Aziatische landen waar ze worden verwerkt tot zogenaamde Traditionele Chinese Medicijnen. Van tijgerbotten wordt bijvoor beeld medicinale wijn tegen reuma gemaakt, snorharen geven volgens Chinezen moed en beschermen tegen kogels en tijger- penissoep vormt een Chinese alternatief voor de Viagra-pil. Amurpanters en sneeuwpanters worden steeds vaker als substituut gebruikt, omdat tijgers steeds zeldzamer worden en het aanbod van tijgerlichaamsdelen daalt. Ook de stroperij op belangrijke prooi dieren zoals herten en wilde zwij nen vormt een bedreiging. Verder verdwijnen en versnipperen de leefgebieden van de roofdieren als gevolg van (illegale) kap, mijn bouw en andere economische acti viteiten. De Europese Commissie (het onderdeel TACIS) heeft onderzoek laten uitvoeren naar de mogelijkheden om de bescher ming van de 3 bedreigde roofdie ren te steunen en hiervoor een pro gramma. Het onderzoek en het programma werden in februari 1998 afgerond. Een conclusie van het rapport is dat, als de huidige ontwikkelingen zich voortzetten, de Amurpanter over enkele jaren is uitgestorven en de Siberische tijger en sneeuw panter over enkele decennia zullen volgen. Het voor de EU opgestel de programma dat het uitsterven van de dieren kan voorkomen omvat educatie, onderzoek, duur zaam ruimtegebruik en duurzame bosbouw, antistroperij en eco-toe- risme. De kosten van de uitvoering zouden 6,9 ml ECU (ongeveer 15 miljoen gulden) bedragen. Dit lijkt veel, maar het komt overeen met minder dan 1,5% van het budget van TACIS (het onderdeel van de EU dat het programma liet ontwik kelen) en minder dan 5 cent per inwoner van de Europese Unie. Het programma dat voor de EU is opgesteld is gebaseerd op pro gramma's en projecten van Westerse natuurbeschermingsor ganisaties en hun partners uit de voormalige Sovjet Unie en Mongolië. Westerse organisaties die zich inzetten voor de bescher ming van de 3 katachtigen zijn onder meer: WWF Duitsland (de Duitse afdeling van het Wereld Natuurfonds), Global Survival Network (USA), David Shepherd Conservation Foundation (UK), Hornocker Wildlife Institute (USA), Naturschutzbund Deutschland (NABU), Sacred Earth, International Snow Leopard Trust, Ouwehands Dierenpark en Stichting Tigris. De projecten van deze organisaties hebben aange toond dat ook onder de huidige moeilijke omstandigheden effec tieve natuurbescherming mogelijk is in de voormalige Sovjet Unie en Mongolië. Waar het op dit moment met name aan ontbreekt is vol doende middelen om de lopende programma's voort te zetten. Tot nu toe heeft de Europese Commissie geen daadwerkelijke steun gegeven aan de bescherming van de drie met uitsterven bedreig de katachtigen in de voormalige Sovjet Unie en Mongolië. Dit geldt ook voor de individuele lid staten van de EU. De regering van de Verenigde Staten (USAID) steunt daarentegen wel enkele pro jecten. Met de ontwikkeling van het beschermingsprogramma door ARCA Consulting voor de EU leek aan deze situatie eindelijk een einde te komen. Helaas lijkt de Europese Commissie echter niet van plan het programma uit te voe ren. Het programma is al meer dan een jaar geleden gereed gekomen, maar er is nog steeds geen budget voor de uitvoering beschikbaar gesteld. Op verzoeken per telefoon en e-mail om een exemplaar van het rapport en het programma toe gestuurd te krijgen werd niet gere ageerd. Pas in oktober 1998, nadat Stichting Tigris in een aangeteken de brief wees op EU reglementen ten aanzien van de openbaarheid van dergelijke rapporten, werd een exemplaar ontvangen. Een mede werker van TACIS meldde aan Stichting Tigris dat 'de prioriteiten van TACIS zijn veranderd' en er weinig belangstelling meer voor de bescherming van de roofdieren is. De oorzaak hiervan is dat de hoge ambtenaar van TACIS die het initiatief had genomen voor de ontwikkeling van het programma inmiddels TACIS heeft verlaten. Het beschermingsprogramma dat voor de EU is opgesteld is dus tot nu toe een 'papieren tijger' geble ken. Wanneer de EU geen concre te financiële steun beschikbaar stelt voor de uitvoering van pro jecten, dan betekent dit dat de '170.000 ECU (380.000 gulden) die is uitgegeven aan het onder zoek weggegooid geld is. Het geld had in dat geval veel beter aan lopende projecten kunnen worden besteed. Het bedrag is bijvoor beeld voldoende om alle 8 anti stroperij teams ter bescherming van de Siberische tijger en Amurpanter in het Verre Oosten van Rusland een jaar te financie ren. Lekker samen, altijd aanspraak en toch individueel. Dat is het suc cesvolle ACSI-concept voor de caravanrondreizen door Europa. Van Ierland tot Turkije, van de Noordkaap tot Portugal: ACSI voert de kampeerder door de 29 aantrekkelijkste gebieden van Europa. De geijkte massa-toeristi sche vakantiebestemmingen wor den vermeden. Evenals de drukte in het hoogseizoen. ACSI-rally Een ACSI-rally is een georgani seerde rondreis met eigen caravan of camper in het voor- of nasei zoen. De route is voorgereden en gegarandeerd veilig. De caravam ner rijdt in zijn eigen tempo van camping naar camping met het gedetailleerde routeboek. De voorbereidingen zijn in handen van ACSI. Een ervaren captains echtpaar reist mee: zij verzorgt de reisleiding bij excursies en is zonodig raadgever. Europa wordt anders beleefd met een ACSI-rally. Er is ruimte voor eigen initiatief, eigen tempo en individueel reizen en kamperen. Tegelijkertijd bestaat de mogelijk heid samen te reizen en te kampe ren, excursies samen te beleven en naar believen aanspraak te heb ben. Alles is mogelijk. Reünie- en infodagen Tijdens de reünie- en infodagen in het najaar komen honderden rally deelnemers elkaar opzoeken en worden ervaringen uitgewisseld. Degenen die nog twijfelen en een dergelijke rally eens mee willen maken, kunnen bijvoorbeeld beginnen met de korte 15-daagse Belgie/Luxemburg rally. Een uit stekende manier om het ACS-con- cept te leren kennen. Inlichtingen en boekingen: ACSI Caravan Camper Rally's, tele foon 0488-452055. Kijk ook alvast op de Internet-site http://www.acsi-rally.com. De film Shakespeare in Love die sinds 25 februari te zien is in de Nderlandse bioscopen, is genomineerd voor 13 Oscars. Sinds 1 maart is ook de original soundtrack gereleased door Sony Classical (SK63387). De romantische komedie met ondermeer Paltrow, Joseph Fiennes en Geoffry Rush ging enkele weken geleden officieel in premiere in Groot Brittanie. Op 9 februari werden de nominaties bekend gemaakt voor de Oscars 1999. Shakespeare in Love werd genomi neerd voor maar liefst 13 Oscars, waaronder Best Comedy Score/Original Musical, beste film, beste actrice, beste acteur en beste regie. De jonge Britse componist Stephen Warbeck schreef de soundtrack van de film. Het orkest stond onder leiding van Nick Ingman. Warbeck en regisseur John Madden werkte eerder samen ten tijde van de film 'Mrs. Brown'. Tevens schreef Warbeck de muziek voor films als 'My Son The Fanatic' en 'Heart and Brothers'. De soundtrack van Shakespeare in Love omvat prachti ge 'Elizabethan' melodieen en Engelse hofmuziek. Met name track 1 is overweldigend en meeslepend! De film speelt zich af in de zomer van 1593 en gaat, hoe kan het ook anders, over de jonge ster van het Engelse theater William Shakespeare. Shakespeare lijdt op dat moment aan het ergste wat een toneelschrijver kan overkomen, een writer's block; hij heeft totaal geen inspiratie en krijgt geen letter op papier. Wat hij nodig heeft is een muze, iemand die heftige emoties in hem oproept. Onverwachts komt zij op zijn pad, in de persoon van Viola de Lesseps (Gwyneth Paltrow). Wanneer zij hoort dat er audities zijn voor het nieuwe stuk van William Shakespeare, verkleedt zij zich als jonge man en maakt een enorme indruk op de auditie. Prompt wordt zij door Will aangenomen. Gaandeweg wordt de liefde tus sen de twee steeds hechter en daarmee verbetert het toneelstuk ook, wat inmiddels de titel 'Romeo en Julia' meekrijgt. Echter, een en ander verandert als blijkt dat Lady Viola in het huwelijk moet tre den met Lord Wessex op bevel van koningin Elizabeth. Jl O Ods Dertig jaar Andrè van Duin op Mega Platen CD Beurs Archieffoto uit 1991 PETER DE KIEVITH Tigris en Ouwehand nemen het foio: GORCUMS MUSEUM voortouw in Europese campagne Beleef Europa anders

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 9