ïfft 'Je moet er voor de volle honderd procent achter staan' Beroepsinformatie Doe mee, Zondagochtendconcert voor 250ste maal r Sx u&t... At J Aflevering 60 Het Mysterie vanT)eHavenloo^ó en steun de goede doelen in uw regio Speciale g< Feyenoord hanger WEEK 12 12 - 1013 Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samenwerking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam. Port of Rotterdam - door: ROGER HUYS op bij de kassa. Terugkomend in Parijs parkeert hij de bus in een speciale busparkeerplaats en gaat slapen. Rond 18.00 uur pikt hij de mensen weer op. Eerst in Parijs en daarna bij Euro Disney. Dan gaat de reis - met één tussenstop - weer terug naar Nederland. „Om de reis voor de mensen wat sneller te laten verlopen, zet ik voor en na de pauze een videofilmpje op". Voor middernacht zijn de passagiers weer op hun be stemming. zodat ze nog met het openbaar vervoer naar huis kunnen. Edwin brengt z'n bus naar de gara ge. maakt hem schoon en zet hem weer klaar voor de collega, die er de volgende dag op rijdt. Is het nu een baan voor iedereen? „Ik denk het niet. Je moet er voor de volle honderd procent achter staan. Is dat niet zo, dan ervaart de klant dit zeker als een negatief element". De opleiding toerwagenchauffeur- reisleider kan in Nederland ge volgd worden in Almelo, Amster dam, Den Bosch en Rotterdam. Als vooropleiding voor deze twee jarige MBO-opleiding geldt VBO- /MAVO en je moet in het bezit zijn van rijbewijs B. De opleiding wordt gedaan in een combinatie van leren en werken. Er wordt met name aandacht besteed aan onder werpen als dienstverlening en gast heerschap. Een goede landenken- nis is voor deze functie eveneens van groot belang. Uiteraard ko men ook de wet- en regelgeving op dit gebied aan bod.In de regio Rotterdam kan de opleiding toer- wagenchauffeur/ reisleider ge volgd worden bij het Scheepvaart en Transport College Rotterdam. Wil je meer weten over dit beroep? Ga dan zaterdag 27 maart naar de open dag voor touringcarchauf feurs gaan in het Feyenoordsta- dion. ELKE WEEK EEN ANDER BEROEP IN WOORD EN BEELD VAN MAANDAG TOT VRIJDAG OM 21.15 UUR BIJ STADS RADIO ROTTERDAM EN OP DONDERDAG OF VRIJDAG IN DEZE KRANT van de mensen van het bedrijf'. Op dat moment is het voor Edwin ook leerzaam om te luisteren. „Op vrij wel iedere rit leer je wel iets van de mensen die in de bus zitten". Ten slotte bracht Edwin het gezelschap naar een restaurant in Rotterdam voor het diner. In dit geval was hij alleen chauffeur. „Soms komt het wel eens voor dat ik tijdens een rondrit door de stad als reisleider het een en ander over de haven vertel. Het is toch één van de kern punten van Rotterdam". De dagtocht naar Parijs rijdt Edwin regelmatig. Dat krijgt hij op donder dagmiddag te horen. Vrijdag over- dags slaapt hij dan. 's-Avonds gaat hij z'n bus ophalen in de garage. „Dan loop ik alles na zoals het olie- peil, de koelvloeistof enzovoorts. In de bus kijk ik of de bar toereikend is gevuld en of in de toilet alles in orde is". Daarna vertrekt hij richting Centraal Station om rond 24.00 uur de eerste passagiers op te pikken. Vervolgens rijdt Edwin nog langs Zuidplein en Dordrecht, alvorens de rit naar Parijs te beginnen. „Wan neer we zo'n tien minuten onderweg zijn, vertel ik hoe de reis in grote lijnen zal verlopen. Ik leg wat uit over de bus zoals het gebruik van de toilet en de bar". Onderweg wordt er tweemaal gestopt om de benen even te strekken. Tegen de klok van zeven uur komt de bus aan in Parijs. „Een kilometer of tien voor de stad, maak ik ze langzaam wakker. Doe het licht aan en zet een zacht muziekje op. Op weg naar het uitstappunt bij Bercy vertel ik de mensen nog het een en ander over de bezienswaardigheden waar we langskomen". Wanneer er passagiers naar Euro Disney moe ten. brengt Edwin ze ook nog weg en haalt voor hen de toegangskaarten tijdens z'n opleiding bij Milot te recht. „Alles was nieuw voor mij". Hij begon op de werkplaats in de garage. „Om de bus en de techniek een beetje te leren kennen. Hoe alles werkt". Op school werd hij klaarge stoomd voor het chauffeursdiplo- ma. Na het behalen van z'n theorie diploma, kreeg Edwin een twee- weekse rijopleiding in Brabant. Het tweede leerjaar bestond voorname lijk uit het behalen van de aanteke ning toer. Een aanvullend diploma voor het reisleiderschap. In het be gin kwam Edwin nogal eigenwijs over bij z'n collega's. „Als je een maal je rijbewijs hebt, denk je alles te kunnen. Maar dat valt dan in deze branche toch wel even tegen. Je hebt je collega's in ieder geval nodig. Ik denk dat als je morgen met pensioen gaat, je in dit beroep vandaag nog wat bijleert. Iedere dag is gewoon weer heel anders". Na z'n opleiding moest Edwin vast werk gaan zoe ken. Dat was geen enkel probleem. „Wanneer je in deze branche een volledige opleiding bij een leerbe drijf gedaan hebt, ben je verzekerd van een baan. Negen van de tien leerlingen blijven dan ook bij hun leerbedrijf hangen". Dat was ook het geval bij Edwin. In de zomer van 1998 trad hij in vaste dienst. Edwin kan zich nog herinneren een rit naar de Rotterdamse haven ge daan te hebben. „Ik moest in Utrecht wat hoger personeel van NS Cargo en de Deutsche Bahn opha len. In het kader van een samenwer kingsverband gingen ze bij Pakhoed op bezoek. Daar aangekomen kre gen de Duitse gasten uitleg over het verladen van de containers. Ze stap ten eerst uit de bus voor een rond wandeling. Daarna kwamen ze weer de bus in en maakten we een rondrit over het hele terrein. Met wat uitleg Edwin Phernambucq(24) is touringcarchauffeur/reis leider bij Milot Reizen. Het bedrijf voert met een tiental ::;!l touringcars allerlei soorten nttcn i; uit. Waaronder groepsvervoer, ha- F; venrondritten en compleet verzorg de één- of meerdaagse binnen- en buitenlandse reizen. In hel pand aan de Beijerlandselaan 40 in Rotter dam-Zuid is eveneens het reisbureau gevestigd. Dat verzorgt de reizen uit de eigen dagtochtenfolder en func- tioneert verder als ieder ander reis bureau. Edwin: „Als touringcar chauffeur rij ik alle voorkomende F? ritten. Dat varieert van mensen naar III hun werk brengen tot een compleet - verzorgde toerrit of vakantiereis. Daarbij treed ik bovendien regelma- tig op als reisleider, wat het wérk zeer afwisselend maakt". Tijdens het laatste schooljaar van de LEAO liep Edwin stage in een win kel. „Dat vond ik zo leuk, dat ik besloot om Middelbaar Midden stands Onderwijs - richting branche differentiatie - aan het Mercatus College te gaan doen". Gedurende deze opleiding maakte Edwin zijn keuze voor de sportbranche. Op de sporlafdeling van V&D liep hij drie maanden stage. „Ik deed de meest voorkomende werkzaamheden. Met name het adviseren van en het om gaan met de klanten vond ik heel erg leuk". De driejarige opleiding sloot hij af met het ondcrnemersdiploma en het vakdiploma sport. Edwin kon niet direct aan het werk. want hij moest z'n diensttijd nog vervullen. Daarna begon hij op 20-jarige leef tijd in een sportzaak. „Dat was maar voor korte tijd. om een piek op te vangen". Vervolgens werkte Ed win twee jaar in een supermarkt. Drie dagen per week in de winkel en twee dagen boodschappen wegbren- 'Dun loop ik alles na, zoals het oliepeil, de koelvloeistof enzovoorts. gen met een bestelbusje. „Toen was het wel eens tijd om er eens over na te denken wat ik de rest van m'n leven wilde gaan doen. Ik wilde toch wel heel graag gaan rijden. Van jongs af aan wilde ik al op de vracht wagen. Tijdens m'n opleiding in de winkelbranche bleek dat ik de om gang met mensen leuk vond. Een combinatie van beiden was voor mij het beroep van touringcarchauf feur". Op 22-jarige leeftijd begon hij aan de tweejarige opleiding chauf feur besloten busvervoer bij de Vak opleiding Transport en Logistiek. Eén dag per week ging Edwin naar school en vier dagen werkte hij bij een leerbedrijf. Bij Milot Reizen. Zonder enige ervaring kwam Edwin Edwin Phernamhucq, touringcarchauffeur/reisleider hij Milot Reizen n/\/vt*n IzomniAAnl door EMMY FONS dienstverlening in openluchtrecreatie 010 - 298 10 10 DE WINNAAR VAN VORIGE WEEK WAS: Mw. D. Marcus-Louwe uit Rotterdam De weekprijs: Bosch Friteuse t.w.v. f250,- Trouwringen.„een sieraad voor het leven Op Tweede Paasdag, 5 april, beleeft de in de Grote Zaal van De Doelen gehouden serie Zondagochtendcon certen, een creatie van theater organisatiebureau Hanson en De Havenloods, de 250ste voorstelling. Geen Rotterdammer, of hij heeft wel eens zo'n concert be-zocht op de vroege zondagochtend. Ookpresentator/ zanger/acteur Gerard Cox en pianist Bertus Nicodem zijn dan voor dag en dauw opgestaan, evenals mede organisator Walter van Leeuwen. Zij doen dit al veer tien jaar met veel plezier. Aangezien de bezoekers de sfeer en concerten evenzeer op prijs stellen, is het einde van dit succes nog niet in zicht. Terwijl Pia Beek de zaal aan 't swingen krijgt, houden Gerard Cox, Bertus Nicodem en Walter van Leeuwen zich op in een van de kleedkamers. Bertus ('ja, ik ben ook een rasechte Rotterdammer') is sinds 1984 Cox' vaste begelei der. Voor Walter, die op verzoek van De Havenloods bij de concer ten betrokken raakte, is de serie ZOC, zoals ze achter de schermen genoemd worden, z'n geesteskind- je. Gerard: 'Toen we net begonnen deed ik de presentatie zonder iets erop of eraan. Dat was 'n beetje saai dus zijn we er een liedje bij gaan doen. We brachten dat enigs zins cabaretesk. De liedjes waren afkomstig uit de nostalgische bun del verzamelde klassiekers 'Ik zou je 'tliefst in een doosje willen doen', dat we dubbel hebben gepromoot want we raadden het publiek met klem aan, het boekje te kopen. Na enige tijd ontstond het Lied van de Week. Tussendoor hebben we ook nog De Jukebox gedaan, waarbij de mensen konden kiezen voor een lied maar uitein delijk bleek het Lied van de Week zo populair te zijn, dat we de draad weer oppakten.' Bertus en Gerard maken samen de tekst voor het weeklied. Gerard: 'Vaak verzint Bertus iets.' Bertus Nicodem, Walter van Leeuwen en Gerard Cox: 'We hebben veel contact met het publiek Samen: We moeten toch steeds weer iets actueels zien te vinden. Lokaal nieuws is nog wel 's een probleem want op een gegeven moment heb je alles in Rotterdam wel gehad. Dus orienteren we ons nu breder en komen met meningen over de Bijlmer-enquete en zo.' Walter merkt op dat sinds de start in 1985, een half miljoen mensen de concerten bezochten. Gerard: 'Dat is tien Feyenoordstadions vol.' Walter: 'Er zijn zo'n veertig trouwe bezoekers, die al veertien voor de Zondagochtendconcerten komen.' Gerard: 'En sommigen zitten altijd op de eerste rij. Hoe ze 't voor elkaar krijgen weet ik niet, maar ze zitten er.' De serie Zondagochtendconcerten was een initiatief van wijlen Hans Barend van het VVV Rotterdam en Martin Hanson. Walter: 'Barend was de stuwende kracht achter de ZOC. Hij zorgde voor publiciteit via de spaarbank en de krant.' Veertien jaar ZOC passeert de revue. Als rommeligste concert herinneren ze zich nog levendig het optreden van Vader Abraham. Gerard: 'Hij kwam, met z'n smo king nog over z'n arm, om vijf voor elf op z'n dooie gemak aan zetten.' Alledrie: 'Wat altijd fan tastisch is, is een optreden van de Dutch Swing College Band. Zij verzorgden in 1985 het allereerste concert. Als de band hier op het podium staat, gaat er telkens weer een sid dering door de zaal. En The Deep River Quartet, ook zeer favoriet. Die jongens zijn echte professio nals.' Gerard: 'Vergeet niet, dat wij hier startende artiesten in het program ma hadden. Die hier hun eerste schreden hebben gezet en nu beroemd zijn. Jan Vayne bij voor beeld; hij zat in het tien-minuten voorprogramma van Pia. En Andre Rieu'. Volgens Walter worden de ZOC hooglijk gewaardeerd. 'Dat weten we, omdat we pasgeleden een enquete hebben gehouden onder de bezoekers. Vaak zit Je zaal vol. Is het rotweer, dan zijn er wat min der bezoekers. Maar Rotterdammers zijn graag vroeg op pad, dat blijkt. De veelzijdig heid van het programma waardeert men ook zeer, dat is de kracht van deze concerten'. Net als we het over de toekomst gaan hebben, komt Guus van der Kaaden, directeur van Hanson: 'We kijken een jaar vooruit. Ik kan alvast verklappen dat we in het voorjaar van 2000 Robert Long in het programma hebben. Het concert van 5 april wordt ver zorgd door het koor Capella Minsk uit Wit-Rusland. Het gevarieerde repertoire omvat requiems van Verdi, Schumann, Bruckner en Brahms, missen van Bach en Haydn, oratoria van Shostakovich, Tchaikovsky en Prokofiev. Vanwege de viering van het 250ste concert is de koffie deze ochtend gratis, evenals de traktatie van een van Rotterdams meest vermaarde bakker. De weekvraag: Iedereen koopt wetens een CDtje. Weet u waar de letters CD een afkorting voor zijn? De weekprijs Bosch Friteuse met medewerking van t.w.v. f 250,- LET OP, want uw briefkaart is een gulden waard! Per goede inzending geeft De Havenloods een gulden aan een van de goede doelen in uw regio. De actie loopt tot het jaar 2000. Stuur uw briefkaart(en) met de goede oplossing naar: Het M- sterie van De Havenloods, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Uitgevoerd in 14 krt. 22 mm groot nu in sf Feyenoord buideltjt Nieuw nu extra groot Speciale prijs nu in speciak^f^j Feyenoord buidel loto JANSSEN DE KIEVITH loto JANSSEN DE KIEVITH 100 weken Mystery-spel Tekst idee: MitR Entertainment Foto's Lennis Verlinde Zo heb jij de loterij m Nee, ik verdien bakken geld met gewonnen? Jlhet '"egaal kopieëren van CD's Ik hoef toch niet technisch te zijn om een kopieerapparaat te bedienden?? Ik wist met dat jij zo technisch bent! Van Haeftenstraat 24 (Trouwringen-Studio Sativar) Tel: 010-43 21 781 Van Haeftenstraat 4-6 3074 NK Rotterdam-Zuid Tel: 010-43 29 493 Duyvensteynstraat 11a 3042 BA Rotterdam-Overschie Tel: 010-46 27 788 Uitweg 19 3051 JP Rotterdam-Hillegersberg Tel: 010 - 21 82 613 _iJL foto: JANSSEN DE KIEVITH

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 12