BREED IT Westfriese Omringdijk Teddyberen in De Doelen De Ark van Noach is bijna aangemeerd in Amsterdam Middelburg uit winterslaap Verjaardagsfeestje op de maan im Tweedaagse internationale mineralen- en fossielenbeurs in het Congresgebouw I Kunst in zee Gek doen in Het Land van Ooit 12-1004 Professor Riek Bakker die met haar Stedekundig Bureau de 'Kop van Zuid' Rotterdam nieuwe impulsen heeft gege ven is momenteel bezig met een kwaliteitsatlas voor Mid delburg. Deze bevat een toe- komstschets voor de stad tot het jaar 2030. l\a haar eerste kennismaking met Middel burg merkte ze op dat er in deze stad met haar rijke his torie en 1100 monumenten in potentie veel aanwezig is voor een gezonde toekomst. Mid delburg diende echter wel wakker gekust te worden uit een winterslaap. Een aantal mensen heeft zich hierdoor laten inspireren en een initiatiefgroep opgericht die Middelburg iedere eerste zondag van de maand op een artistieke en culturele manier gaat verle vendigen. Om dit te bereiken is aansluiting gezocht bij het cul tuurhistorisch project Zeeland Maritiem. Het eerste jaar zijn de Middelburgse kaaien en directe omgeving als uitgangspunt ge kozen. De galeries, musea, antiquairs, café-restaurants, kunstenaars met ateliers, een antiquariaat en de kunstuitleen in dit gebied zijn van 12.00 tot 17.00 uur geopend. Maandelijks wordt een flyer ver spreid met daarin de activiteiten die zij organiseren. Het project gaat officieel van start op 2e Paasdag (maandag 5 april). Daarna staat iedere eerste zon dag van de maand een thema centraal. Een groep Zeeuwse kunstenaars heeft bijzondere kunstobjecten vervaardigd die langs kademu ren en onder bruggen bevestigd worden; het meest ideaal te be kijken vanaf de Middelburgse rondvaartboot, waarbij de be zoeker onderweg getrakteerd wordt op miniconcerten van Zeeuwse muziekstudenten. Tweede Paasdag wordt er zelfs een extra 'kunstboot ingezet. Wie niet varen wil kan een spe ciale kaaienwandeling maken met een stadsgids. De wandeling met gids en koffiestop kost f7,-. Start 13.30 uur. Reserveren bij antiquariaat de Boekenbeurs. De wandeling met English Tea kost f 9,50. Start 15.00 uur vanaf De Boekenbeurs, Turfkaai 33, tel.: 0118-633 531. Deze wande ling komt elke eerste zondag van de maand terug. Tot slot wordt speciaal voor dit project een tijdelijke 'Salon voor hedendaagse kunst' ingericht, die deze dag zijn deuren opent met een expositie die gedurende de maand april te bezichtigen blijft. Toerfietsclub Le Champion houdt op 19 en 20 juni de tweedaagse van de Westfriese Omringdijk, in de vorm van een weekend-arrangement. De dijk omringt een gebied van grote historische waarde, met tal van cultuurtoeristische attrac ties, waaronder het Zuiderzee museum in Enkhuizen en de Broeker Veiling in Langedijk. De start is op zaterdagmorgen in Alkmaar, waarna er individueel ongeveer 70 km gefietst wordt naar Onderdijk vlakbij Medem- blik, over een geheel uitgepijlde route uiteraard op de Omring dijk. In Onderdijk wordt over nacht in een hotel. Op zaterdag houdt men vol doende tijd over om het Stoom- museum en het historische stadje Medemblik te bezichtigen en in een van de restaurants te dine ren. Na een uitgebreid ontbijt wordt de resterende 55 km naar Alkmaar gefietst. Voor bagage- vervoer tussen Alkmaar en Me demblik v.v. wordt gezorgd. Inbegrepen in het arrangement: een welkomstdrankje, een hote lovernachting (inclusief ontbijt), een lunchpakket op zondag, ba- gagevervoer, toeristenbelasting en een uitgepijlde route en een uitgebreide routebeschrijving. De reissom bedraagt f80,-, een eventuele reisverzekering kost f 5,. Voor f 4,- is het mogelijk bij de organisatie een annulerings verzekering af te sluiten. Meer inlichtingen zijn verkrijg baar bij Jan Versteeg, Engeland- straat 6, 1966 NH in Heems kerk, telefoonnummer 0251 - 23 59 10, bij wie ook de inschrij ving mogelijk is. Weieens gedroomd over een reis naar de sterren? Space Expo in Noordwijk laat zien hoe de mensheid hard op weg is deze ultieme droom werke lijkheid te maken. In de boei ende tentoonstelling wordt de bezoeker meegenomen op ont dekkingsreis door de geschie denis van de ruimtevaart om te eindigen bij de huidige stand van zaken met betrek king tot het Europese ruimte onderzoek. Space Expo is ook het bezoe kerscentrum van ESTEC. het grootste technologisch onder- zoeks- en testcentrum van de Europese ruimtevaart organisa tie ESA in Noordwijk. Profes sionals uit de hele wereld komen naar Space Expo om Europese 'space hardware' van nabij te bekijken. Dankzij de goede rela tie met ESA/ESTEC kan Space Expo echte testmodellen van Eu ropese satellieten tonen en een beeld scheppen van de Europese ruimtevaartinspanning. Op de expositie staan originele testmodellen van succesvolle ESA satellieten als Ulysses en Hipparcos. Satellieten die de kennis over het heelal enorm hebben vergroot. Met behulp van een interactieve laserstraal ontdekt de bezoeker de satelie- ten in de expositie. In Space Expo komen de meest aansprekende ruimtevaartge- beurtemissen van deze eeuw weer in ieders gedachte. Van de vlucht van de eerste in de ruimte, Joeri Gagarin, tot aan de ruim temissie van de Nederlandse ESA astronaut Wubbo Ockels in 1985. Dramatische beelden uit de geschiedenis van de ruimte vaart als het Space Shuttle onge luk met aan boord onder ande ren de onderwijzeres Christa McAulliffe zijn in de tentoon stelling terug te vinden evenals een portret van John Glenn. Nieuw dit seizoen is de éénmans- voorstelling 'Tiny Universalis- 'van 'Het Droomtheater'uit Rotterdam onder leiding yan de actrice Joanne Oussoren. In deze interactieve voorstelling voor het hele gezin wordt ruimtevaart toegankelijk voor met name jon ge kinderen. De voorstelling 'Tiny Uhiversa- lis' is vanaf I mei tot en met 3 september ieder weekend en in de schoolvakanties dagelijks te 1 zien in Space Expo. Het eerste verjaardagspartijtje ter wereld dat begint op aarde en eindigt op de maan! Elke woensdag-, zaterdag- en zondagmiddag houdt Space Expo 'Space Kids Party's' voor kinderen van 7 tot en met 12 jaar. De 'aspirant-astronauten' trekken een ruimtepak aan, lan ceren waterraketten en gaan op avontuur door de ruimtevaart tentoonstelling om tenslotte bij de eerste mensen op de maan te belanden. Zo'n ruimte-avontuur moet natuurlijk wel ruim van tevoren worden gereserveerd. Space Expo in Noordwijk is ge opend van 10 tot 17 uur ('s maandags buiten de schoolva kanties gesloten). Meer inlichtingen zijn verkrijg baar via tel.: 071-364 64 46. Space Expo zit aan de Kepler- laan 3 in Noordwijk. 'Je hebt een paar stevige schoenen en een auto met idem dito veren nodig en je moet toch ook wel flink ge schuffeld zijn. Je sjouwt met je hamertje, beiteltje en helm wat af in de meest onherberg zame oorden, overal in de wereld. De natuur zie ik niet, want je neus hangt constant vlak boven de grond van de zijkant van bergen.' Aan het woord is Nel Rijsdorp, voor zitter van de Nederlandse Lapidaristen Club (NLC). Zij is tevens belast met de or ganisatie van de grote twee daagse internationale mine ralen- en fossielenbeurs op zaterdag en zondag 27 en 28 maart van 10.00 tot 17.00 uur in het Nederlands Con grescentrum in Den Haag. In haar woning in Leidschen- dam leeft ze tussen 1200 mine ralen. Zelf uitgebikkelde en van autochtone bevolking gekochte mineralen en fossielen. De ver zameling noemt ze een toevalli ge, want vertelt ze: 'Ik had 25 jaar geleden een weekje vakan tie over. Ik las een artikel over stenenbikkelen in Idar Ober- stein in Duitsland, het mekka van verzamelaars van mineralen en fossielen. Ik ben dat toen eens gaan uitproberen. Vanaf de eerste dag was ik verkocht. Ik heb een week lopen kicken. Helemaal toen ik zelf mijn eer ste geode eruit kreeg. Je staat dan met een heel klein stukje amatist met calciet-kristallen in je handen en dat is een ervaring die moeilijk na te vertellen is. Je begrijpt dat dat stukje een ere plaats in mijn vitrines heeft!' Alleen een lampje op je kop Nel zegt verslaafd te zijn. 'Je hebt er een constante honger naar. Je wordt lid van de club en je duikt in het archief op zoek naar vindplaatsen. Je gaat erover lezen en dan leer je hoe de aarde en mineralen zijn ont staan. Je gaat anders tegen za ken kijken, zoals tegen lood dat op je dak ligt. Ik heb in mijn vitrinekast lood in kristallen staan', vertelt ze. Sinds haar eerste vondst heeft Nel heel Europa en grote delen van de wereld afgesjouwd. In het pikkedonker dwaalde ze met clubgenoten 100 meter on der de grond mijngangen af. In Polen en Tsjechie bijvoorbeeld. 'Je wordt dan in zo'n ellendige tralielift gestopt. Beneden heb je alleen een lampje op je kop. Het geeft amper licht, want de zwar te omgeving geeft geen weer kaatsing. Je komt op plaatsen terecht die je niet voor mogelijk houdt. In Marokko kwamen we bij mijnwerkers en Berbers in lemen huisjes terecht en in Tur kije zijn we door een soldaat in mijn auto naar de directeur van een mijn gebracht. We kenden een Turks woord. Muhendis, dat opzichter betekent. Aan de poort van de mijn riepen we dat woord en toen gingen deuren voor ons open. Rechtstreeks mineralen kopen kost maar een fractie van wat je er hier voor betaalt. Bovendien krijgt het ge kochte meer emotionele waarde omdat je het van de bevolking hebt gekocht.' Haar laatste grote reis voerde naar Vietnam, waar ze 150 kilo meter onder de Chinese grens robijnen in witte marmer van de lokale bevolking kocht. Geïnteresseerde jongeren De NLC organiseert regelmatig beurzen. 'De laatste beurs werd door 5000 mensen bezocht. Jong en oud. We merken dat jongeren erg geïnteresseerd zijn. Als ze 18 zijn en gaan studeren raken we ze even kwijt, maar we zien ze weer terugkomen. De club heeft twee lokalen, waarin we tegen een kleine vergoeding cursussen in het slijpen van ca- bochons, carven, facetteren, zil versmeden en determineren ge ven. Na het volgen van de cur sus kan men er vrij slijpen en vrij zilversmeden.' Op de vraag of mineralen een genezende werking hebben zegt Nel: 'Iedereen mag het geloven, maar bij mij werkt het niet. Als je een amatist om je nek hangt en je denkt dat het helpt tegen hoofdpijn, wie ben ik dan om te zeggen dat het flauwekul is.' Bezoekers van de beurs op 27 en 28 maart, die geïnteresseerd zijn in het lidmaatschap, kunnen bij de NLC-stand informatie krij gen. Informatie wordt ook ver strekt onder telefoonnummer 070-320 23 43 (P.S. Offermans). De toegansprijzen van de beurs zijn f 5,- en f2,50 voor jongeren tot en met 16 jaar en 65-plus- sers. De grootste Teddyberenshow van Nederland vindt plaats op maandag 5 april in De Doelen van Rotterdam waar meer dan 100 deelnemers aanwezig zullen zijn. Acht jaar geleden was het voor het eerst dat er een teddyberen- beurs in Nederland werd gehou den. Het was een enorm succes, 4.000 bezoekers die alleen voor de beren kwamen. Hoewel het zich eerst als een trend liet aan zien bleek al snel dat dat niet het geval was. Teddyberen verzame len en vooral het zelf maken ervan is nog altijd heel populair. Vele berenontwerpers zijn ont dekt door het buitenland, onder andere Amerika en Japan, en werken nu voor berenshops. Hollandse beren zijn erg gewild en in menig berenmuseum staan Hollandse beren geëxposeerd. Liefhebbers van teddyberen ko men uit heel Nederland en aan grenzende landen naar De Doe len in Rotterdam. Contacten worden gelegd, eikaars aanko pen worden bewonderd tijdens het koffiedrinken en er wordt even bijgepraat met hun favorie te ontwerpster. Voor de 'zelfdoe ners' is er een grote keuze uit meer dan 100 soorten mohair. Ook heeft men ruime keus uit nieuwe patronen, boeken, vak bladen en kan men kijken naar verschillende demonstraties. Daarnaast zijn er ook fabrieks- beren van onder andere Steiff en Hermann te zien en wie een por tret wil laten maken van zijn of haar lievelingsbeer is bij Mariet Jacobs aan het juiste adres, zij aquarelleert ter plaatse. Natuur lijk ontbreekt ook de 'echte' be rendokter niet. Voor de kwalen van oude en vermoeide beren staat de dokter al klaar om ze weer kundig op te lappen. De taxateur schat maandag 5 april oude beren op hun waarde waar bij de eigenaar van de beer een schriftelijk taxatierapport krijgt. Oude beren zijn beren die 'gebo ren' zijn in de jaren 1903-1904. Vanaf die tijd tot ongeveer 1940- 1950 spreekt men over oude be ren. De Grote Teddyberenshow wordt gehouden door de Neder landse Teddy-Beer Club en vindt plaats op maandag 5 april in De Doelen aan het Schouwburg plein in Rotterdam. De beurs is van 11.00 tot 18.00 uur. Entree prijs volwassenen: f 6,-, 65-plus: f 5,-, kinderen: f2,- Meer inlich tingen zijn verkrijgbaar via tel.: 0578-620 502. De Stichting Kunst in Zee houdt ook dit jaar op Texel de Manifestatie 'Kunst in Zee'! Hoofdplaats Den Burg bruist het hele weekend van zaterdag 17 tot en met 18 april van de culturele activi teiten. Vele kunstenaars, fo tografen, zangers, zangeres sen en artiesten zullen van deze manifestatie een sfeer volle gebeurtenis maken. Ex posities, muziek en theater worden gecombineerd met een literatuur-festival, waar bij schrijvers en dichters voordragen uit eigen werk. Alle activiteiten vinden plaats in de sfeervolle Neder- landsHervormde Kerk in het centrum van Den Burg. Voor informatie over over nachtingen kunt u contact opnemen met VVV Texel, tel. 0222/314741. Kunstenaars, fotografen, schrijvers en dichters die wil len deelnemen aan de mani festatie, kunnen contact op nemen met het secretariaat van de Stichting Kunst in Zee, 0222/317035. Stampen, snuiven, hinniken, loeien, krijsen en kraaien, met op de achtergrond het geluid van opkomend onweer en re gen. Het Nederlands Scheep vaartmuseum Amsterdam heeft een expositiezaal omge bouwd tot een ware Ark! Met De Ark van Noach besteedt het Scheepvaartmuseum van 27 maart tot en met 31 okto ber uitgebreid aandacht aan dit populaire bijbelse verhaal. Een animatiefilm vertelt het verhaal van de zondvloed en er zijn afbeeldingen en model len te zien van de Ark in de loop der eeuwen. Daarnaast worden de winnende inzendin gen tentoongesteld van de kleur-, tekenen modelbouw wedstrijd 'Een nieuwe Ark voor Noach'. Noach staat te wachten bij de loopplank van het schip. De meeste dieren zijn al aan boord en het noodweer is in de verte al te horen. De expositie De Ark van Noach brengt het bekende bijbelse ver haal tot leven. Een animatiefilm, gemaakt door studenten van de Hogeschool voor de Kunsten in Utrecht, toont in het kort het zondvloedverhaal. Afbeeldingen van de Ark zijn te zien op schil derijen, schoolplaten en in (kin derbijbels. Daarnaast wordt er speelgoed geëxposeerd dat geba seerd is op het verhaal van Noach en zijn Ark. Bovendien wordt een selectie getoond uit de inzendingen van de wedstrijd 'Een nieuwe Ark voor Noach'. In oktober 1998 schreef het Scheepvaartmuseum de kleur-, teken- en modelbouwwedstrijd uit. De komende weken wordt een selectie gemaakt uit de vele kleurplaten, tekeningen en mo dellen van de Ark. De jury be staat onder anderen uit: ds. Nico ter Linden (ex-dominee van de Westerkerk te Amsterdam, au teur van Het verhaal gaaten de bekende illustrator Annema- rie van Haeringen (ontwerper kleurplaat van 'Een nieuwe Ark voor Noach'). De winnaars wor den bekend gemaakt tijdens de openings- en persbijeenkomst op vrijdag 26 maart. De winnende kleurplaten, tekeningen en mo dellen worden geëxposeerd in de expositie 'De Ark van Noach'. Het Nederlands scheepvaartmu seum Amsterdam heeft de expo sitie en de wedstrijd georgani seerd in het kader van het Jaar met de Bijbel. Het Nederlands Scheepvaartmuseum Amster dam zit aan het Kattenburger plein 1 in Amsterdam (befeik- baar met bus 22 of 32 vanaf Centraal Station (5 minuten) of te voet (15 minuten)). Openingstijden: dinsdag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Tijdens schoolvakanties is het museum ook op maandag geopend. Internet: http: www.genera- li.nl/scheepvaartmuseum In Het Land van Ooit zijn theater, natuur, paarden, fan tasie én actief kindervermaak prachtig op elkaar afgestemd. Bezoekers zijn hier voor één dag in verleden, heden én toe komst. Dit unieke Land kent immers geen tijd! Het is een vrolijke wereld van jonkvrou wen, Lakeien, Ridders en Reuzen. Als Anderlandse be zoeker bevindt men zich in een tot leven gekomen Ooit- sprookje vól verhalen en avon turen. En ouders... sluit maar achteraan want in Het Land van Ooit zijn de Kinderen de Baas en de 'Kleine Bazen' be palen waar ouders naar toe gaan. Het is precies 11 jaar geleden dat Ooit voor het eerst haar Gren zen voor de Anderlandse gasten opende. Iedereen weet dat 11 het gekkengetal is! Dus doe maar eens goed 'gek' en kom in 1999 naar het Ludieke Legendarische Land en maak samen met alle Ooiters de dolste grollen en grappigste avonturen mee. Dans een dolle dans dit jaar met TV-heldin Kloontje het Reuzen kind in 'Voetjes van de Vloer'. Sap de Aardwortel en haar vriendinnetje Zie Za Zonne bloem, een zonnebloem die praat, vertellen samen aan de allerkleinste Kleine Bazen dat: als iets of iemand er gek uitziet, dat nog niet gek hoeft te zijn. In het Manegetheater bewondert 'men de vele paarden in de voor stelling 'Gek is goed'. De Ooi- tridders zijn er natuurlijk weer met hun super, dapper en dave rend Riddertoernooi in schitte rende Ridderuitrusting. Slechte rik Rak de Reiger heeft een dwaas plan bedacht om de Gou verneur letterlijk van zijn troon te stoten... maar kan Ridder Graniet dit snode plan zó ver draaien dat Rak zélf zijn hoofd flink stoot? De stoere papa's en kokette ma ma's mogen als naar liefde snak kende Lakeien meedoen in de dol dwaze 'Gek-op-wie? Show' van Dame Grandeur en Jean d'Orange, want in het Ooitthea- ter zoekt Het Land van Ooit het 'Luv-Paar van het jaar'; lachen geblazen! Zelf spelen kan natuurlijk ook. Dapper Durfslurven of Dave rend Donderballen op de Ruige Route. Zin in Reuzenlol? Hup pel dan naar Reuzenland, een unieke speeltuin op Reuzenfor- maat met o.a. 'Kloontjes Spring- paradijs' en het 'Stalen Rossen Paradijs' (onder andere geschikt voor rolstoelgebruikers). Ook op de warmere dagen is Ooit een Landje vol speelplezier. Dan zorgen de water attracties voor veel spetterpret. Loopbrug gen, vlotten, fonteinen en water- wippen, noem maar op. Startend in 1999 doet men in Ooit Lol-plasjes en Pret-poepjes want de Gouverneur van Het Land van Ooit heeft opdracht gegeven aan zijn Geniasten om binnen de komende 3 jaar alle toiletten in Ooit op te leuken. In Anna Domino 11 (1999) zijn de toiletten in de Koningssael om getoverd tot: 'spiegeltje, spiegel tje aan de wand, wat bent u vandaag charmant'! Wie gebruik maakt van de toiletten in het Manegetheater bevindt zich he lemaal in Ridders en jonkvrou wen sfeer door de unieke toilet- brillen en wastafels. Bovendien wordt het 'Puzzelen Puzzelen' in de toiletgebouwen van Reuzen- land! Al sinds het eerste jaar dat haar Grenzen open zijn maakt Het Land van Ooit televisieprogram ma's met én over de populaire Ooiters. In Anna Domino 11 veroveren de Ooiters nóg meer terrein op de Nederlandse zui len, want vanaf april aanstaande start 'Fox Kids' met het uitzen den van het spik-splinternieuwe programma voor peuters en kleuters met Sap de Aardwortel. Dit programma is in samenwer king en overleg met het Ministe rie van Onderwijs ontwikkeld en gemaakt. Later in het jaar wor den er nieuwe programma's ge maakt met Kloontje het Reuzen kind en met Ridder Graniet. Het Land van Ooit zit aan de Parklaan 40 in Drunen (met de auto A59 (Maasroute) tussen Waalwijk en 's Hertogenbosch), tel.: 0416-377 775. Vanaf 24 april is iedereen weer van harte welkom. Flink 'geschuffeld' met hamer en beitel met je neus boven de grond door LI ANN EVAN ECK Mevrouw Rijsdorp hij haar verzameling foto AADV.D DRIFT Kleurplaat van de wedstrijd door Annemarie van Haeringen foto: NEDERLANDS SCHEEPVAARTMUSEUM AMSTERDAM

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 17