^Het Nieuwe a Het autom jtqUSPigg J Schiedam autonieuws voor en omgeving Samenwerking KONI en British American Racing Vooijaars Festival bij Mazda-dealer Pennings Toyota Yaris is groter dan hij zich voordoet Introductie Peugeot 306 turbodiesel Seat Toledo bij de dealer Rij-impressie Rover 75 F' WOENSDAG 31 MAART 1999 De coureurs Jacques Ville- neuve en Ricardo Zonta gaan het seizoen 1999 het circuit op met aangepaste Koni-schok- dempers. De Oud-Beijerland- se fabrikant is benoemd tot Technology Partner van het British American Racing (BAR) Formule I team. Dit betekent een exclusief samen werkingsverband, dat in hoog aanzien staat binnen de For mule I wereld. Aan de keuze voor Koni zijn meerdere gesprekken en proto types vooraf gegaan. Het was de vooraanstaande positie van KONI op het terrein van schok dempertechnologie die de door slag heeft gegeven. KONI levert niet alleen de dempers maar treedt ook op als ontwikkelings partner van het team. Dit bete kent dat de specialisten van KONI het BAR-team terzijde zullen staan met hun optimale, deskundige ondersteuning. Het seizoen 1999 brengt op deze manier oude bekenden weer bij elkaar. KONI bundelde al eer der de krachten met Hoofd De sign van BAR, Malcolm Oastler, en de coureur, Jacques Villeneu- ve voor de Indianapolis 500 en de PPG lndy Car World Series in 1995. 'KONI is blij met de her nieuwde samenwerking met BAR in de Formule-I,aldus Pe ter van der Wal, Marketing Sales Manager van KONI. 'Ons bedrijf heeft een lange en succesrijke geschiedenis in de au tosport en heeft ook al een jaren lange samenwerking met Mal colm Oastier en Jacques Ville- neuve. KONI verheugt zich op deze'hereniging' van succesrijke partners.' Ook in de woorden van Mal colm Oastler weerklinken deze gevoelens. 'De superieure presta ties van KON I-dempers hebben we inmiddels wel leren kennen. Wij verheugen ons op een ge slaagde samenwerking in de ra- cerij en we zijn blij met de onder steuning die KONI als British American Racing Technology Partner ons kan bieden op het gebied van research en ontwik keling.' De lijst van KONI-suc- cessen in de autospporten is lang, zowel in de Formule-I, lndy Car/Champ Car, Formule- 3000, Formule-3, als in de sport en toerwagencompetitie. KONI gebruikt de autosport als een permanent 'testlaboratorium', en kan zo ook de 'gewone' auto mobilist laten profiteren van de daar opgedane ervaring. SCHIEDAM Bij Mazda- dealer Pennings in Schiedam vindt tot en met 30 april het Voorjaars Festival plaats, waarbij men kan profiteren van scherpe prijzen. Kopers van een nieuwe Mazda krij gen een arrangement voor twee personen cadeau bij Club Med in het Franse Vittel ter waarde van 1.350 gulden. Bo vendien kunnen ze, zolang de voorraad strekt, hun nieuwe Mazda zeer voordelig laten uitrusten met een riant Club pakket. De Mazda 121 1.3 LX wordt tijdelijk kosteloos uitgerust met een Club-pakket, dat bestaat uit zeer fraaie Thistle metallic lak en een in dezelfde kleur uitgevoerde dakspoiler. Deze extra's verte genwoordigen een waarde van 1.500 gulden. Samen met het gratis Club Med-arrangement geniet de koper daardoor een voordeel van 2.850 gulden. De Mazda 121 is er al vanaf 22.490 gulden. T rendsettend De nieuwe Demio is er eveneens in Club-uitvoering. De compac te ruimte-auto wordt voor slechts 595 gulden voorzien van airconditioning LX en GLX). 'Even rekenen: het voordeel op de Demio Club komt daarmee uit op 2.400 gulden. Wanneer je daar de vakantie in Vittel bij optelt, bedraagt het voordeel zelfs 3.750 gulden', becijfert Pen nings. De aanbieding geldt niet voor de Demio GLX Plus. De prijzen van de kleine ruimtewa gen beginnen bij 25.995 gulden. Automobielbedrijf Pennings kan ook de 323 P Hatchback 1.5 LX van een Clubpakket voorzien. Kim U 'Met sportieve zaken, zoals licht metalen velgen mistlampen voor en een dakspoiler. Metallic lak in de kleuren Silver Stone en Twilight Blue is gratis. Het pak ket heeft een waarde van 4.250 gulden, maar kost tijdens ons Voorjaars Festival slechts 750 gulden.' Daarnaast biedt de dea ler airco 2.000 gulden goedkoper aan en krijgt ,de koper een Club Med-arrangement. De prijzen van de 323 P Hatchback begin nen bij 26.995 gulden. Airconditioning De Mazda 323 Sedan LX en FastBreak LX kunnen geduren de het Voorjaars Festival voor maar 1.495 gulden worden voor zien van airco. 'Ideaal, tijdens de zomer kun je eigenlijk niet meer zonder', meent het Schiedamse autobedrijf. Deze 323-modellen zijn er met een 1,3 en 1,5 liter benzinemotor en met een tweeli ter direct ingespoten dieselmo tor. De 323 Sedan en FastBreak zijn er vanaf 30.995 gulden. Uiteraard kunnen ook alle 626- modellen met een Club-pakket worden uitrust. De Sedan en Hatchback krijgen 15 inch licht metalen velgen en een design spoiler in carrosseriekleur voor maar 595 gulden. Metallic lak wordt bovendien kosteloos gele verd. De 626 Wagon krijgt in dit geval dezelfde velgen plus een Grundig radio/cd-speler voor eveneens slechts 595 gulden. En metallic lak is ook gratis. De prijzen van de Sedan beginnen bij 38.295 gulden. De 626 Hatch back is er vanaf 38.995 gulden en de Wagon wisselt voor een be drag van 41.995 gulden van eige naar. Testrit Automobielbedrijf Pennings: 'Het voorjaar begint fantastisch. We hebben scherpe aanbiedin gen in huis. Als klap op de voor jaarsvuurpijl kunnen de kopers met hun nieuwe Mazda naar Club Med in Vittel rijden voor een gratis verblijf. Een leukere manier om de nieuwe auto te leren kennen, kunnen we ons niet indenken' Het Voorjaars Festival duurt tot en met 30 april bij Mazda-dealer Pennings, Noordmolenstraat 17 in Schiedam. De nieuwe Seat Toledo is vanaf komend weekeinde te bewonderen bij de Seat-dealer. De sedan is in alle opzich ten een klasse groter dan zijn voorganger en mag gezien worden als een voorproefje van de nieuwe richting die de Spaanse telg binnen het Volkswagenconcern in slaat. Op de tekentafels van Italdesign en het Design Center Europe kreeg de Toledo een robuustere lijn waardoor de auto ook een stuk forser oogt. Een element dat behouden en zelfs verder ontwikkeld werd is de coupéstijl aan de achterzijde, met een ver doorgetrokken daklijn. Onder de korte kof ferdeksel schuilt een praktische bagageruimte van 500 liter die door het neerklappen van de achterbank zelfs is uit te breiden tot 830 liter. Voor het eerst is de Toledo leverbaar met een vijfcilinder motor. Daarnaast zijn twee kleinere benzinemotoren en twee direct ingespoten diesels voorhanden. Het instapmodel, de Toledo Stella, is uitgerust met een 1,6 liter benzinemotor van 74kW/100 pk en kost 39.495 gulden. Dubbele airbag, airconditioning, ABS, stuurbe krachtiging en centrale portiervergrendeling met afstand bediening zijn standaard aan boord. De prijs van bet V5 topmodel is vastgesteld op 57.495 gulden. Wie vandaag de dag een com pacte auto zoekt, kan zich verheugen in een zeer breed aanbod. Nagenoeg elke zich zelf respecterende autofabri kant brengt een 'kleintje' uit om starters en mensen met een smalle beurs aan passend vervoer te helpen. Toch denkt Toyota zijn slag te kunnen slaan in dit zogenaamde B- segment. En wel met de Ya ris, een auto met compacte af metingen en een navenant prijskaartje, die geheel naar de smaak van de Europese automobilist werd ontwik keld. De Yaris staat vanaf 1 april in de showroom van de Toyota-dealers. De Yaris werd afgelopen najaar voor het eerst aan het publiek getoond op de Salon d'Automo- bile in Parijs en moet de spil gaan vormen in Toyota's Euro pese strategie. Het ontwerp is in hoofdzaak ontsproten aan het EPOC Designcentrum in Brussel en laat daardoor een stijlbreuk zien met de andere Toyota mo dellen. De Nederlandse Impor teur Louwman en Parqui denkt dit jaar zo'n 7.500 exemplaren aan de man te kunnen brengen met een verdere groei in het jaar 2000. In verhouding tot de lengte van 3,160 meter is de Yaris vrij hoog (1,50 meter) en heeft een korte en krachtig neus. Door het lage zwaartepunt hoeft voor omval len niet te worden gevreesd, be nadrukt Toyota: 'Wie of wat er ook oversteekt, met de Yaris stuurt u er in alle veiligheid om heen.' Geen vrees voor elanden of ander wild dus. Opbergvakken Ondanks zijn bescheiden lengte van 3,625 meter biedt de Yaris een binnenruimte van maar liefst 2,5 m3. Dit is bereikt door een lange wielbasis en korte neus. De hoge zitpositie biedt een goed uitzicht over de weg. Het interieur is rijkerlijk voor zien van opbergmogelijkheden. In de kastjes en vakken kan voor 15 liter aan mobiele telefoons, casettes, wegenkaarten en wat dies meer zij worden weggebor gen. Het dashboard is niet recht voor de bestuurder geplaatst maar in het midden. Opvallend zijn de digitale instrumenten, die driedemensionaal worden ge projecteerd, zodat ze verder weg lijken. Reden hiervoor: de be stuurder hoeft zijn ogen niet steeds 'scherp te stellen als hij van de instrumenten naar de weg kijkt en andersom'. Het praktische karakter van de nieuwe Toyota blijkt ook uit de ruimte voor de bagage. Door de beweegbare achterbank kan ge combineerd worden tussen meer beenruimte voor de passagiers en de bagageruimte. De Toyota Yaris wordt uitgerust met een nieuwe 1,0 liter motor, later volgt een krachtiger 1,3 li ter versie. Standaard heeft de Yaris een handgeschakelde vijf- bak aan boord maar deze kan ook worden uitgerust met een Free Tronic, automatische kop peling. De nieuwe krachtbron is voor zien van variabele kleptiming (VVTi), dat zorgt voor vlak kop pelverloop. Met een topvermo- gen van 50 kW en een koppel van Nm bij 4.100 tpm heeft hij voldoende in huis om de Yaris soepel te laten rijden. De wijzer van de snelheidsmeter stopt op 155 km/u en accelaratie van stil stand naar 100 km/ kan volgens Toyota in 13,6 seconden. Lage kosten Het brandstofverbuik blijft bij dit alles bescheiden. Gemiddeld heeft de Yaris heeft genoeg aan 5,6 liter benzine per 100 km (vol gens de EC 93/116 norm). Ook de lage onderhoudskosten ma ken de Yaris zuinig in het ge bruik. De duizend kilometer beurt is geschrapt zodat de auto pas na een 15.000 kilometer te rug naar de garage moet voor een kleine beurt en na 30.000 kilometer voor een grote beurt. Het prijskaartje van de driedeur- suitvoering is vastgesteld op 20.157 gulden. Toyota levert de Yaris met 12 jaar carrosseriega rantie, een volledig garantiepak ket van 3 jaar of 100.000 kilom- ter en 3 jaar EuroCare mobili teitsgarantie. Om de introductie de HDi-die- selmotor in de Peugeot 306 kracht bij te zetten verzon de Franse constructeur een leuk jasje voor de nieuwe krachtbron, in de vorm van een prototype op basis van de 306. Het gaat om een driedeurs Bre ak, waarvan de carrosserie dich ter bij de grond staat dan bij de bekende 306-modellen. Aan de achterzijde springen de licht- units in het oog, die de vorm hebben van een omgekeerde boomerang. Het interieur is uitgevoerd in bruine en blauwe tinten in com- binatie met leren bekleding. Achter de beide voorstoelen be- ten behoeve van een langere motor met directe inspuiting en vinden zich twee afzonderlijke laadvloer. common rail-techniek (66 stoelen, waarvan de rugleunin- Onder de motorkap ligt zoals kW90 pk), die nu ook leverbaar gen ingeklapt kunnen worden gezegd de 2,0 liter turbodiesel- is op de gangbare 306 modellen. Trots zijn ze, en met recht. De Rover 75 (of we 'Seventy- five' willen zeggen) is een schitterende auto. Een beetje het vlaggeschip, want alle nieuw te ontwikkelen Rovers zullen de 75 volgen. Met an dere woorden: iets hoger in de markt gezet worden. Want de opvolger van de 600-serie be weegt zich duidelijk in een ho ger segment. 'Eigenlijk zien we hem als de 4- serie', grapt Rover Nederland-directeur Arjen de Jong, met een knip oog naar het BMW- moeder concern. Vanaf juni kunnen potentiele kopers bij de Rover-dealer te recht voor een uitgebreide ken nismaking. Wie de auto al op plaatjes heeft gezien, wordt niet bedrogen als hij of zij de 75 in het echt ziet. De wat streng kij kende koplampen aan weerszij de van de chromen grille geven een duidelijk visitekaartje af. Net als de rest van het chroom. De forse bolle motorkap en de s- curve in de flank naast de kop lampen maken zijn karakter. Forse portieren zorgen voor een gemakkelijke instap en de kof ferruimte is riant te noemen met zijn inhoud van 432 liter. Echte reiswagen Het interieur is werkelijk af en doet warm aan dankzij het wor telnotenhout. Voor alle duide lijkheid: de strip hout van links naar rechts op het dashboard is echt hout, de middenconsole is voorzien van nep-hout. Dit om de kosten te drukken en toch elke auto van hout te kunnen voorzien. Mooi. Vooral de com binatie met de roomkleurige ovaal-liggende en in elkaar over gaande meters is om naar huis te schrijven. Alle functies zijn goed bereikbaar en overzichtelijk, de zit is prima in te stellen en de stoelen zijn zeer comfortabel. Een echte reiswagen, die 75. Bij zijn introductie kan de koper kiezen uit vier motoren: een 1.8 liter viercilinder, een 2.0 V6, een 2.5 V6 en een 2.0 common rail diesel. Een fraaie range motoren die het goed doen in de 75. We hebben ze allemaal gereden in Sevilla, waarbij een aantal noe menswaardige zaken naar voren kwamen. Kilometervreters Zo viel de 2.0 V6 wat tegen. De 110 kW/150 pk tellende. V6 is wat aan de 'kleine' kant voor een V6. Resultaat: redelijk veel la waai en wat sloompjes. Wel lek ker voor de relaxte rijders onder ons. De 1.8(88 kW/120 pk) lijkt iets meer pit in huis te hebben, hangt beter aan het gas en heeft een iets sportiever geluid. Tops- nelheden respectievelijk 210 en 195 km/u (fabrieksopgave). De 130 kW/177 pk tellende 2.5 V6 (waarvan de 2.0 V6 is afgeleid), doet precies wat je van een V6 mag verwachten. Soepeitjes en vlot 'broemt' hij over het asfalt, daarbij geassisteerd door een prima werkende automaat, die ook de sportieve rijder kan ple zieren. Voor de kilometervreters onder ons staat er nog een tweeliter CDT (common rail- diesel met 85 kW/116 pk) klaar en deze motor heeft ons hart gestolen. Afkomstig uit de BMW-schap- pen is dit blok aangepast aan de 75-eisen en dit is duidelijk merk baar: sterk (max. koppel van 260 Nm bij 2.000 tpm, het hoogste koppel bij het laagste toerental van alle 75- motoren) en soepel op alle snelheden. Perfecte mo tor. Omdat een dieselblok zwaarder is dan een benzinemo tor, is ook de vering van de CDT wat strakker, hetgeen merkbaar is in rappe bochten. De benzine modellen voelen hier wat 'zweve rig' aan. Voor beleggers? De prijzen van de Rover 75 lig gen beduidend hoger dan bij de 600 serie die langzaamaan uit produktie gaat. Maar je krijgt er wel een veel beter uitgeruste auto, voorzien van de modernste technieken en veel veiligheid, voor terug. De prijzen van de 75 starten bij 63.000 gulden voorde 1.8. Topmodel is de 2.5 V6 die alleen leverbaar is met automaat en het uitgebreide Sterling-pak- ket. Kosten: 89.000 gulden. De prijzen zijn overigens nog indicatief. Dit wil zeggen: als de prijs hoger uitvalt, hoeft de klant niet bij te betalen. Is de prijs lager, dan wordt het verschil te rugbetaald. De zakenauto voor beleggers? 13-451 ■TA:!! KOM gebruikt de autosport als permanent testlahorutorium voor haar producten. De Mazda 121 wordt kosteloos uitgerust met een club pakket. Prototype op basis van de 306. De Toyota Yaris staat I april in de showroom. 'Eigenlijk zien we hem als de 4-serie' door Anjcs Verhcy Rover 75: in de showroom net zo fraai als op de foto.

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 21