zullen wij laten horen 1 SP - AR - TA BRTA^llljp Trouwen in Het Kasteel Herinneringen (1) Het mooiste stadion op 25 augustus in gebruik Handen uit de mouwen Ereplaats voor jeugd 1 I Verder in deze verjaardagskrant: qL' CLUBLIED 111 jaar jong en een leven vol hoogtepunten en mindere periodes achter zich. Sparta vervult een bij zondere plaats in de vaderlandse voetbalhistorie. Met een grote trou we groep supporters die zich be wust van de traditie van Sparta hun vereniging door dik en dun steu nen. Of zoals de bekendste suppor ter en Rotterdamse dichter Jules Deelder al eens pakkend uitdrukte: 'Als Spartaan zijn wij geboren. Als Spartanen sterven wij. In de geest van Bok de Korver. En de naam van Cor van Rijn'. Een club van herinneringen. Een van de hoogtepunten van Sparta staat mij nog steeds bij. Ik doel op de zinderde wedstrijd voor de UEFA-cup in het seizoen 1983/ 1984 in Hamburg tegen HSV. De drie geweldige reddingen van Bas van Noortwijk ('alles is voor Bas- sie') in de strafschoppenserie maakten voetbalhistorie! Vele Ne derlandse voetballiefhebbers, ook de niet-Spartanen, beten hun na gels af. Maar een vereniging kan natuurlijk niet alleen van herinneringen le ven. Een belangrijk moment in de nabije toekomst is het nieuwe sta dion en de verhuizing van de ama teurs naar Nieuw Terbregge. De wens van de gemeente om het nieuwe stadion op de huidige plek te realiseren heeft alles te maken met de belangrijke functie die wij aan het betaald voetbal, en in het bijzonder Sparta, in de stad toe dichten. Wie aan Sparta denkt, denkt in een adem aan Spangen. Ruim 15 miljoen gulden is door het gemeentebestuur in dit stadion en de bijbehorende infrastructuur geïnvesteerd. Ik denk dat na een seizoen van bouwoverlast er in au gustus in een schitterend ver nieuwd Kasteel kan worden ge speeld. 'Sparta naar voooree' klinkt het al vele tientallen jaren van de tribunes van het Kasteel. En ik ben ervan overtuigd dat de komende jaren deze aanmoediging ook in het nieuwe stadion met dezelfde over tuiging en geestdrift uit de monden van de vele supporters zal klinken. Herman van den Muijsenberg Wethouder Sport en Recreatie is èen initiatief van Sparta-lid Willem de Jong (Fino Facili ties) tejr gelegenheid van het 111-jarig.bestaan van de RV AV Spartam Oplage: 264.000 exemplaren. Deze worden verspreid in Rotter dam (Rechter Maasoever), Schiedam, Bergschenhoek, Berkel/Rodenrijs en Capelle a/d IJssel. Samenstelling: Hans Coolegem Francis Productions B.V. Rotterdam Advertenties: Fino Facilities, Rotterdam. Hans Ivo - De Havenloods Z-Press Media BV, Dordrecht Foto's: Awé Krijger Fotografie, Schiedam t Rince de Jong Fotografie Luchtfoto's: Aerocamera-Michel Hofmeester Historische foto's: Cees Zevenbergen Vormgeving: Peter den Engelsman Druk: Wegener-Sijthoff Nieuwsdruk Rijswijk nip.H| (Wijze: 'De Spartamars') Rood-wit is onze glorie, Rood-wit zit ons in 't bloed; Bij neerlaag of victorie, Bij voor- of tegenspoed. Rood-wit gaat nooit verloren, En jaren nog hierna, Zullen wij laten horen: SP-AR-TA! Deez' vlag, ze is ons heilig, Reeds honderd jaren lang. Bij rood-wit zijn wij veilig, Zijn wij voor niemand bang. Wij zweren bij die kleure, En zingen hoe 't ook ga, Bij wat ook moog' gebeuren: SP-AR-TA! Op 1 april bestaat Sparta 111 jaar. Een hoog-bejaarde club met een jonge uitstraling. Want alles is bij de club op de toe komst gericht. De praatjes over de minder succesvolle periode, die het eerste team van de pro fafdeling doormaakt, tot aan de nieuwbouw van het Eneco-sta- dion toe. Dat is echter niet alles. De RV AV Sparta staat nog een com plete verhuizing naar Nieuw- Terbregge te wachten. In het af gelopen half jaar is daar hard gewerkt om een nieuw sport complex te creëren. Een oase voor rood en wit, waar in de toe komst nog een complete woon wijk tegenaan wordt gebouwd. Sparta's toekomst krijgt dus op twee plaatsen gestalte. Op het Kasteel, waar Sparta's naam Met de bouw van het Ene- co-stadion wordt ook het ingepaste Kasteel van Spar ta volledig gerenoveerd. Het uit 1916 bestaande ge bouw moet in de directe toekomst ook wijkfuncties gaan vervullen. Eenzelfde multifunctioneel doel heeft het nieuwe stadion. Voor Het Kasteel denkt men niet alleen aan zaalver huur, maar kan er in de toe komst ook door aanstaande bruidsparen officieel wor den getrouwd. onafscheidelijk aan verbonden is en op Nieuw-Terbregge, waar de nieuwbouw al zover is gevor derd, dat de nieuwe accommodatie met ingang van het nieuwe seizoen in gebruik kan worden geno men. Of dat ook werkelijk gaat gebeuren is op dit moment nog niet met zekerheid te zeggen. De ontwikkeling van het gebied tussen de A20 (Ring Noord) en de Rotte gaat door de overheid nog niet zo snel, dat de infrast ructuur al in orde is. Kortom de toegangswegen naar het nieuwe complex, daar schort het nog aan. Maar dat neemt niet weg, dat Sparta met zes nieuwe vel den (waar ook de professionals zullen gaan trainen) op weg is naar een nieuwe toekomst. Wel ke club straalt op zo'n hoge leeftijd nog zoveel vitaliteit uit? Eén van de bijzondere Sparta- aangelegenheden is deze ver jaardagskrant. Vijf pagina's over het huidige Sparta en de club in het verleden. Zoals deze lucht foto van het in aanbouw zijnde Eneco-stadion laat zien. De in zet geeft een beeld van een vol gepakt Kasteel zeventig jaar ge leden, toen Sparta ook al duel leerde tegen Feyenoord. Twee jaar ervoor werden de nieuwe tribunes in gebruik genomen. De zitplaatsen die inmiddels zijn afgebroken om ruimte te bieden aan het nieuwe stadion. De nieuwbouw op Spangen en Nieuw Terbregge. Het Rotterdamse gezicht van Sparta. Nieuwe toekomst voor een 111-jarige club. Opleiding van jeugd op één complex. Unieke sponsoring van amateur- en Jeugdafdeling. Het nieuwe Eneco-stadion van Sparta Rotterdam wordt niet het grootste, maar wel het mooiste stadion. Degene die nu al een bezoek brengt aan de 'bouwput', kan niet anders dan tot deze conclusie komen. Tussen nu en eind augustus wordt de laatste hand gelegd aan de aan kleding van het 11.000 zitplaatsen be vattende stadion. Als alle werkzaamhe den volgens plan verlopen wordt het op Eneco-stadion op woensdag 25 augus tus officieel in gebruik genomen. Het is dit jaar precies veertig jaar geleden dat Sparta voor het laatst kampioen van Nederland werd. De stad stond letterlijk op z'n kop en in die tijd, toen er nog sprake was van een heuse rijtoer van het kampioenselftal, stroomde de Coolsingel al vol. Dat is duidelijk te zien op de historische foto, die op de Cool singel vanaf de zijde van het stadhuis werd gemaakt. Duizen den supporters en belangstellen den enthousiast op de stoepen en op de achtergrond het Holbe- inhuis, het enige pand dat in die veertig jaar is blijven staan. Sparta was in die tijd ontzettend populair en de kleurenfoto's die de Esso indertijd als reclame actie onder de cliëntelen ver spreidde, werden door duizen den jongens verzameld. Daarop staat het kampioenselftal in vol le glorie. De namen staand van af links: de geblesseerde Pim Visser, Ad Verhoeven, Joop Schop, Janny Schilder, Andries van Dijk, Hans de Koning en Freek van der Lee. Geknield: Tonny van Ede, Piet de Vries, Wim van der Gijp, Peet Geel en Tinus Bosselaar. Niet op de foto, maar wel selectie-speler was Joop Daniëls. Deze Spartakrant verschijnt voor de tweede keer in deze vorm. Precies een jaar gele den verscheen op 9 april de eerste. Dat was ter gelegen heid van het honderdtienjarig bestaan van de RV AV Sparta. De 111 -de verjaardag wil ik aangrijpen om de roemruchte Rotterdamse club opnieuw op de voor grond te plaatsen. Ditmaal maak ik van de gele genheid gelegenheid om de nadmk te leggen op een goed aangepakte jeugdopleiding bij de club. Van A-tjes tot en met de F-jes. Daarvan kan la ter de BVO Sparta, de be taald voetbal organisatie dus, de vruchten van plukken. Het is een cliché. Dat weet ik. Maar het gezegde 'de jeugd heeft de toekomst' gaat nog altijd op. Ook voor Sparta. Het belangrijkste daarbij is dat de voetbalschool goed wordt opgezet. De inge bruikneming over enkele maanden van het sportcom plex in Nieuw Terbregge is daarvoor een goede aanlei ding. Ik stel me voor dat een betrekkelijk jonge en redelijk ervaren trainer op fulltime basis de opleiding gaat lei den. Hij zal de zaken gede gen moeten coördineren met de andere trainers. Dat zullen naar mijn mening bij voor keur ambitieuze oud-prof voetballers moeten zijn, die na het behalen van de beno digde diploma's, bij Sparta het vak in de praktijk willen leren. Het zou natuurlijk mooi zijn als de trainers uit het amateurvoetbal straks bij Sparta komen kijken, hoe je voetbaljeugd moet trainen en moet begeleiden. Want dat staat zeker niet los van el kaar. Heel belangrijk vind ik dat de jeugdleden plezier in het voetbal moeten hebben. Zeker de aanstaande profs. Wat betreft de structuur van de vereniging kan er ook nog het een en ander veranderen. Ook voor bestuursleden geldt, dat de juiste man op de juiste plaats wordt gezet. Het is niet goed om een functie in het bestuur te beschouwen als een soort erebaantje, of te zien als iets waar je enig aan- Willem de Jong. zien aan meent te ontlenen. De handen moeten natuurlijk wel uit de mouwen worden gestoken. Dat doet de voet baller op het vignet van Sparta tenslotte ook. En dat is ook nodig, want Sparta gaat door de komende ver huizing van de amateurtak een nieuwe toekomst tege moet. Een toekomst in een ander deel van Rotterdam dicht bij grote woonwijken als Prins Alexanderpolder, Ommoord, Hillegersberg en Schiebroek. Dat brengt met zich mee dat nieuwe leden in contact gaan komen met Sparta. Een uitbreiding die werk met zich meebrengt. Ik zou eigenlijk willen be sluiten met een oproep aan een ieder die ooit in Sparta heeft gespeeld. Hoog of laag dat maakt niet uit. Nu we aan een nieuwe toekomst begin nen hebben we de oude ge trouwen weer nodig. Kom weer bij Sparta spelen. Breng vrienden of kennissen mee. Creëer weer met elkaar vriendelftallen. Er is geen groter plezier, dat met elkaar te voetballen (nog goed voor je gezondheid ook) en na af loop tevens met elkaar ver pozen. Sparta moet op de splinternieuwe accommoda tie die we gaan bespelen weer gaan bruisen. Daarvoor hebben we U nodig! U als voetballer, maar ook U als elftalleider, als commissie lid, als verzorger of als be stuurslid. In de nieuwe situ atie zal de voetballers aan niets ontbreken. Toon uw Sparta-hart en meldt U aan! Willem de Jong, bestuurslid van de RV AV Sparta. Sparta heeft in de meer dan honderd jaar dat het bestaat al tijd veel aandacht besteed aan de jeugd Het was de eerste club, die een goed scouting-ap- paraat wist op te zetten om nieuwe talenten te ontdekken. Tientallen verenigingen hebben altijd met jaloerse blikken geke ken. naar de wijze waarop Spar ta de talenten selecteerde. Behalve met het aantrekken van goede voetballertjes, doet Spar ta ook veel aan de opleiding van de jeugd. Tegenwoordig door middel van een voetbalschool. Naast de voetbaltechnische op leiding biedt de club de uitver koren jeugdspelers ook begelei ding. Zoals toezicht op het huis werk, dat in de schoolperiode moet worden gemaakt. Sparta's toekomst krijgt gestalte .sssit_ l N

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 25