SPARTA A 111 JAAR Sparta-supporters verenigen zich 'Bij de amateurs is het eigenlijk gezelliger' Herinneringen (2) c Jan Everse geeft het team weer een Rotterdams gezicht En jaren nog hierna. J 1 april 1999 Er worden de laatste tijd veel rekensommetjes gemaakt bij Sparta. Dat de oudste voetbalclub in de eredivisie al vele jaren de financiële eindjes aan elkaar moet knopen, is geen nieuws. Maar dat dit seizoen Sparta ook nog eens met degradatie wordt bedreigd, daar had niemand op gerekend. Bij elke nieuwe nederlaag wordt steevast naar de resulta ten van de mede-degradatiekan didaten NAC en RKC gekeken. Hn de hoop dat zij ook punten herspelen. Want het zou natuur lijk schande zijn als de Rotter dammers voor het eerst onder daan zouden eindigen. Jarenlang waren de Rotterdam mers rond de Pasen al uit de zorgen. De wedstrijden konden ^rustig worden uitgespeeld en de club maakte al weer vroeg plan nen voor het nieuwe seizoen. Sparta-kantoor in Noordwest rand Door de verbouwing van het oude Kasteel en het optrek ken van het nieuwe stadion op Spangen is de Sparta-ad- ministratie tijdelijk elders ondergebracht. Het stichtings-personeel werkt nu vanuit een kantoor pand aan de Cairostraat 85 aan de Noordwest rand van de stad. De telefoonnum mers 415 10 87 en 415 29 20 zijn ongewijzigd gebleven. Alsook het faxnummer 010 - 415 49 60. Het postadres is ook hetzelfde gebleven na melijk Postbus 1802, 3000 BV Rotterdam. Het seizoen 1998/1999 maakt daarop een uitzondering. Het bestuur is door de slechte pres taties min of meer voor een di lemma geplaatst. Zal Sparta zich handhaven op het hoogste niveau, desnoods via de nacom- petitie, of daalt de club naar de grauwheid van de eerste divi sie? Door de aanhoudende slechte resultaten dit seizoen is het met Sparta snel bergaf waarts gegaan. Voor het bestuur is dat zelfs aanleiding geweest om Hans van der Zee te vervan gen door Jan Everse. De echte Rotterdammer zou de spelers wel eens de mouwen op leren stropen, maar tot nu toe zijn de resultaten nog ver van hoopge vend. Trainer Jan Everse draait er niet om heen dat Sparta er beroerd slecht voor staat. „Het is echt Sparta onwaardig", zegt hij met een misnoegd gezicht. „Ik had nooit gedacht dat het zo slecht zou gaan. Toen ik Hans van der Zee tussenzijds opvolgde als trainer van Sparta, was ik opt- mistisch gestemd. Dat ben ik nog steeds hoor, al heb ik wel een heel andere indruk van het elftal gekregen. Ik ben een trai ner die naar uitstraling streeft. Een trainer die wil dat er ge knokt wordt voor de punten en dat op een Rotterdamse manier strijd geleverd wordt. Dat is me een beetje tegengevallen. Spe lers moeten de wil hebben om te winnen, maar ik zie die in stelling bij te weinig Sparta- spelers. Ik hou gewoon van een agressieve speelstijl. Lk hamer er regelmatig op, maar ik zie er nog te weinig van terug in de wedstrijd. Begrijp me goed, in vergelijking bij m'n komst op het Kasteel is er veel ten gqede veranderd. De ploeg oogt fitter en de discipline is sterk aange haald. Maar ik vind dat de bele ving nog niet honderd procect is". Kritiek Ondanks de kritiek over de hoofden van de spelers, maakt Jan Everse een vastberaden in druk. „Ik zie nog geen enkele aanleiding te veronderstellen dat Sparta degradeert," weet hij zeker. „Daarvoor beschikt Sparta over kwalitatief te veel goede spelers. Ik eis wel van de spelers dat ze beter met hun mogelijkheden moeten om gaan. Ondanks dat ze allemaal goed kunnen voetballen, werd ik bij m'n komst met een elftal geconfronteerd, dat niet hele maal mijn keus is. Er zitten en kele spelers bij die ik nooit had aangetrokken. Bovendien be staat het elftal uit vrijwel de zelfde soort spelers. Zogenaam de dienende voetballers. Als ik een speler wil wisselen, levert dat vrijwel geen meerwaarde op, dat is jammer". Pinchhitter „Ik train het liefst een elftal waarin een pinchhitter zit", ver volgt de fanatieke trainer. „Een speler waar het publiek om vraagt en zijn optreden beloont Jan Everse (links) samen met technisch directeur Leo Steegman. Beiden zijn in Rotterdam geboren en willen Sparta ook een Rotterdams gezicht geven. ziet met een doelpunt. Maar misschien heb ik de lat bij Spar ta wel te hoog gelegd. Ik heb natuurlijk makkelijk praten als ik dat vergelijk met Feyenoord en Ajax. Toen ik daarin speelde, werden spelers gewisseld om het elftal sterker te maken. Ver liezen in een partijtje op de trai ning was in mijn tijd dodelijk. Aan alles is ook te merken dat de spelers van Sparta geen af finiteit met degradatievoetbal hebben. NAC en RKC, en mis schien ook MVV, hebben dat wel. Dat zijn clubs die in het verleden met degradatievoetbal zijn geconfronteerd. Zij zullen zeker voor de punten knokken als het op de nacompetitie aan komt. Wij moeten de komende weken ons veilig zien te spelen. Sparta-supporters kunnen zich aansluiten bij de ver eniging De Sparta Suppor ter, de officiële supporters club van Sparta. Het lid maatschap kost slechts 32,50 per persoon. Een ge zinslidmaatschap van maxi maal twee personen slechts 45,-. Jongeren tot 16 jaar betalen 17,50 contributie. De supportersclub heeft in het stadion een eigen ruimte en biedt de leden naast kor tingen voor busreizen naar uitwedstrijden ook een sup portersmagazine. Aanmeldingen voor het lid maatschap bij Els Jansen, tel.: 06 - 55 34 16 49 of via Postbus 21282, 3001 AG Rotterdam. Ik heb er alle vertrouwen in dat het lukt. Desnoods kan een beetje geluk ons helpen". Jan Everse, geboren in de Zij dewindestraat, heeft een grote staat van dienst. Omdat zijn va der in hart-en-nieren een Xerxaan was, moest kleine Jan ook naar die club. „Ik speelde er vanaf m'n achtste tot m'n vijftiende jaar. Daarna Feye noord tot m'n 23e jaar en drie jaar Ajax. M'n eerste club als trainer was het Rotterdamse Swift Boys, waar ik zes jaar bleef. Daarna volgden Unitas, Hardinxveld, Kozakken Boys en DCV. Ik had het prima naar m'n zin bij FC Zwolle, totdat Sparta me nodig had. Ik vond en vind het nog steeds een gro te uitdaging, al merkte ik snel dat het werken met spelers van FC Zwolle of met Sparta een groot verschil is. Bij FC Zwolle staan de spelers meer open voor elkaar en is de collectiviteit groter dan bij Sparta. Dat komt door het verschil in mentaliteit, denk ik. Op de trainingen hou ik de jongens regelmatig voor dat we niet zullen degraderen. Maar ik stel wel als voorwaarde dat we dynamischer moeten spelen en onze fysieke kracht tonen. Echt op z'n Rotterdams dus! Ik ken Sparta nog uit de tijd dat ik stage liep bij trainer Rob Jacobs op Spangen. Ik heb het beeld nog steeds voor ogen dat Sparta destijds een strijd baar elftal had. Dat is trouwens altijd de kracht van Sparta ge weest. Er viel altijd wel iets te beleven op Spangen". Moeilijk „Toen ik nog bij Feyenoord en Ajax speelde, was Sparta altijd een moeilijke kluif voor ons," vervolgt de Rotterdamse trai ner. „We moesten altijd tot het bot gaan en dat mis ik een beet je op het Kasteel. Gelukkig is nog niemand bij Sparta in pa niek geraakt. Dat zou natuurlijk een slechte zaak zijn. Alleen vind ik het jammer dat het be stuur nog nauwelijks aandacht aan mijn wensen heeft besteed voor volgend seizoen. Ik heb een aantal namen van spelers doorgegeven die ik er volgend seizoen graag bij wil hebben". „Ik ga er vanuit dat bij het hui dige Sparta minstens vier spe lers overbodig zijn. Er loopt ge noeg talent rond in de eerste di visie waar we scouten. Ama teurvoetballers volgen is best aardig, maar er komt zoveel bij kijken dat het moeilijk is te be palen of zo'n speler wel de juis te keus is. Ik wil gewoon berei ken dat het publiek weer kan genieten van Sparta. Het nieu we stadion, waaraan op het ogenblik de laatste hand wordt gelegd, komt er fantastisch uit te zien. Aan mij de taak de juis te spelers op te stellen. Om ons te versterken zal nu al een plan de campagne moeten worden gemaakt voor volgend sei zoen". Sparta is nog één van de wini- ge betaalde clubs, die het sta dion midden in een woonwijk heeft staan. Vroeger was dat de normaalste zaak van de we reld, maar sedert allerlei mooie stadions aan de buitenkant van szteden worden gebouwd, is er niet meer zo'n band tussen de club en de directe bewoners. Op Sparta na. Want Het Kasteel is nog steeds de trots van Span gen en Spangen is weer een on derdeel van de deelgemeente Delfshaven. Een deelgemeente waar de voetbalclub een innige verhouding mee heeft. Want naaj Engels voorbeeld (wie had het bij Sparta anders gedacht?) krijgt de jeugd van Delfshaven de gele genheid kennis te maken met Sparta. Niet alleen met het sta dion, maar ook met de club. Een actie die door de bouw van het nieuwe stadion een hapering heeft gekend, maar na de volledi ge ingebruikneming weer in oude glorie wordt hersteld. On der de titel 'En jaren nog hierna een regel uit Sparta's be roemde clublied, willen Delfsha ven en Sparta nog veel aspirant- Martin Mallon. voetballiefhebbers betrekken bij de club, die in 1888 werd opge richt. Het begon drie jaar geleden met een opmerking van Hans den Oudendammer, de voormalige wethouder van sport recreatie en inmiddels de nieuwe directeur van de Stichting Rotterdam Top sport. Hij kwam ermee terug na een bezoek met de commissie onderwijs aan Bradford in Enge land, waar ook de 'wereldbe roemde' Bradford Bulls, de rug byclub, vandaan komt. De socia le situatie daar was eenvoudig te vergelijken met Delfshaven in Rotterdam. Ook armoede, veel werkloosheid en opvoeders, die niet de mogelijkheden hebben om hun kinderen dat te laten doen, wat ze graag zouden wil len. Den Oudendammer stond er ver steld van, hoe men dat bij de rug byclub oppakte. Door met team leden, begeleiders en of bestuurs leden naar de scholen te gaan en daar te vertellen over de club, dat men respect voor elkaar dient te hebben als topsporter en hoe je daarvoor moet leven om in de sport het hoogste te bereiken. De boodschap was duidelijk: er valt best nog wat van je leven te ma ken, als je tenminste een inspan ning wil doen. Den Oudendammer speelde het door aan Martin Mallon van de deelgemeente Delfshaven, die bij toeval ook bestuurlijk bij Sparta is betrokken. En door middel van de medewerking van Rien van Genderen van de Stichting De Meeuw, die daarvoor weer me dewerking kreeg van HES-stu- denten. Martin Mallon: „Door Stichting De Meeuw is er een pe dagogisch programma gemaakt, waarin Sparta en het voetbal cen traal staat, maar waar men al op de baisschool mee begint bij de aardrijkskundeles of de wiskun deles. Als Sparta ergens moet gaan spelen of er komt een club op bezoek, dan wordt daar op school aandacht aan besteed door middel van de afkomst van die club. Zo wordt telkens de normale les verlevendigt door Sparta". De start was mogelijk door een flinke subsidie van de deelge meente en een tegenvallende bij drage van de landelijke overheid en de KNBB, die in eerste in stantie zeer enthousiast waren over het project. Uiteindelijk viel van die zijde niet zoveel steun te verwachten. Martin Mallon: „Als je als KNBB zo'n initiatief niet op geld waardeert, laatje een steek vallen. Dat geldt ook voor het ministerie. Die hebben een regelgeving waar je gek van wordt". In de eerste periode, de fase dat Henk ten Cate nog trainer bij Sparta was, liep in samenwer king met het Opbouwwerk Span gen de actie tussen club en de ba sisscholen op de deelgemeente Dave van der Meer maakte tweemaal de overstap naar de profs John de Wolf en Dave van der Meer zijn slechts twee voor beelden van spelers die zowel bij de RV AV Sparta als bij de stichting hebben gevoet bald. Van der Meer, die in ja nuari zijn contract met drie jaar verlengde, werd als 18- jarige een jaar 'gestald' bij de amateurs en kwam gezond en wel weer terug op het Kasteel. „Ik kan het anderen aanra den als ze niet voor een con tract in aanmerking komen", aldus de 25-jarige linkspoot, de unieke combinatie van amateurs en profs binnen één club aanprijzend. Dave van der Meer begon als klein ventje bij Xerxes de straatvoetballessen van zijn vrienden in de praktijk te bren- drie keer per week. Dan wordt er flink bijgekletst en is de sfeer na afloop ongekend gezellig. Het gaat die mensen puur om de ontspanning. Ik leerde er ook spelers kennen met wie ik nu nog optrek. Hoewel het con tact in de loop der jaren wat is verwaterd, spreek ik sommige jongens nog regelmatig. In dat elftal liepen toen jongens als Ben Bijl, Piet de Kant en Mi chel van Vianen. De laatste speelt er nu nog trouwens. Jam mer genoeg ging het sportief gezien helemaal niet goed. Sterker nog, we degradeerden dat seizoen naar de vierde klas se. Dat was Sparta onwaardig, maar dat gebeurt wel meer". „Soms mis ik die unieke sfeer van de amateurafdeling wel. Als je me om een eerlijke mening „Dat was natuurlijk een enorme tegenvaller", gaat de profvoet baller verder. „Ik had me zo verheugd op mijn nieuwe kans. In december was ik pas weer fit. Vervolgens werd ik dat sei zoen onder trainer Henk van Stee kampioen met het tweede elftal. Dat was natuurlijk waan zinnig leuk. Het seizoen daar op, 1995-'96 stond ik opeens in de basis bij Sparta 1". „Ik had nog steeds geen con tract. Lopende het seizoen werd me pas een verbintenis als semi-prof voorgelegd. Wel me teen voor drie jaar, dus dat was prettig. Na een jaar werd dat contract echter opengebrokeri en aangepast. Aan het einde van dit seizoen zou mijn contract aflopen. Inmiddels, tijdens de winterstop, heb ik wederom Dave van der Meer tekende tijdens de winterstop weer voor drie jaar bij bij Sparta. De voetballer: „Sparta is een prima club en lekker dicht bij mijn huis in het Oude Noorden goed. Vanaf het moment dat het oude Kasteel veranderde in af braak van oude tribunes en op bouw van het nieuwe stadion, is de actie door deze omstandighe den een klein beetje verwaterd. „We zitten met smart op de af bouw van het stadion te wach ten", vertaalt Martin Mallon het verlangen naar continuering. „De schooljeugd vindt het niet alleen plezierig, ook de onder wijzers en de ouders vinden het leuk. Het is geen eenmalig con tact dat er tussen Sparta en de schooljeugd is. We gaan met trai ner en spelers naar de scholen; maar andersom komt de jeugd ook naar ons. Tijdens wedstrij den, maar ook op doordeweekse dagen. Dan krijgen ze een soort puzzeltocht met opdrachten door het stadion. Tussen de middag eet men dan in het stadion. Er volgt een uitleg over het stadion. Op school moeten de leerlingen daarover rapporteren en nadien volgt dan nog het bezoeken van een wedstrijd". De Deelgemeente Delfshaven vindt het van groot belang dat de jeugd op deze wijze op topsport en een topclub in eigen omge ving wordt gewezen. Door de fi nanciële bijdrage zijn de moge lijkheden nog iets uitgebreid. Delfshaven heeft maar liefst 28 basisscholen, waar 7.000 kinde- renb op zitten. Die komen voor alsnog het eerste aan de beurt. Maar 'En jaren nog hierna kan ten opzichte van het voortge zet onderwijs ook nog jaren du ren. Want er zijn nog 5.000 leer lingen in Delfshaven die het voortgezet onderwijs bezoeken. Wellicht zullen die, en jaren nog hierna, laten horen SP-AR-TA. gen. Hij bleek een supersnelle leerling. Als tweedejaars C-spe- ler werd hij naar Sparta ge haald. Daar kwam de verdedi ger, onder meer onder leiding van Joop Koster en Cees van de Munnik verder tot bloei. Via B- en A-regionaal kwam de Rot terdammer in het tweede elftal terecht. Vervolgens raakte hij geblesseerd aan zijn knie. De voorste kruisband bleek afge scheurd. Twee operaties volg den en zelfs zijn meniscus kreeg een opknapbeurt. Aan (goed) voetballen kwam hij niet meer toe en dus leek een loopbaan als profvoetballer op een utopie uit te draaien. Bij Sparta kwam men met een aar dige tussenoplossing. Van der Meer werd aangeraden het eens een jaartje bij de amateurs van Aad Andriessen te gaan probe ren. In de derde klasse, dus heel wat niveaus lager, maar in een aangename sfeer, maakte hij een revival mee. „Het was er enorm gezellig", blikt de Spar taan in hart en nieren terug. „Amateurs zien elkaar twee of vraagt, dan moet ik erkennen dat het bij de amateurs eigenlijk gezelliger is. Bij de profs zie je elkaar elke dag en ben je met je vak bezig. Je weet dat je samen moet presteren en dat je samen voor je boterhammen op tafel knokt. Het is arbeid, geen ont spanning zoals bij de amateur afdeling. Of ik het spelers uit het tweede elftal of A-landelijk kan aanraden om de overstap naar de amateurs te maken? In mijn geval pakte het prima uit. Ik denk dat je meer kans maakt om terug te keren op het Kas teel, dan wanneer je naar een andere amateurclub zou uitwij ken. Ik was geblesseerd en kwam weer fit terug, dat was prettig. Uiteindelijk had ik toch een jaar op een ontspannende manier getraind en dat beviel me uitstekend. Ja, ik zou het an deren zeker aanraden". Contract Eenmaal terug op het Kasteel kreeg Dave van der Meer op nieuw last van zijn knie. Een derde operatie volgde helaas. mijn handtekening onder een nieuw driejarig contract gezet". „Ik had natuurlijk gebmik kun nen maken van mijn transfer vrije status, maar de aanbieding die de Sparta-leiding me deed, was verder prima. Dus waarom zou ik twijfelen? Ik speel al van af mijn dertiende bij Sparta en had eigenlijk niet veel zin om te verkassen. Sparta is een prima club en lekker dicht bij mijn huis in het Oude Noorden. Wanneer we volgend seizoen op Nieuw Terbregge gaan trainen, kan ik op de fiets naar het trainings complex rijden. Er is namelijk een tunneltje onder de snelweg en nabij de Rotte, dus ik ben er vanaf de Bergweg zo". „Sparta is nogal wat van plan, ook al zie je dit seizoen een te rugval. We moeten dit jaar maar als een overgangsperiode zien. Dat lijkt me het beste", meent; de verdediger die zich als een echte Spartaan druk maakt om de tegenvallende prestaties van Sparta 1. „Maar we komen er wel bovenop hoor", lacht hij veelzeggend. In de 111 jaar dat Sparta nu be staat leverde het een groot aantal spelers aan het Nederlands voet balelftal, dat vanaf 1905 begon aan de terugkerende reeks inter landwedstrijden tegen België. Zelfs op Spangen werden er ook interlands gespeeld. Dat was de reden dat in 1916 Het Kasteel in gebruik werd genomen. Het duur de echter tot 1928 voor het zover was. Niettemin droegen veel Spartanen in de afgelopen decennia het Oranjeshirt. Bok de Korver en Rein Boomsma waren de eerste en niet de laatste Spartanen. Een willekeurige foto van 10 mei 1956 toen Tinus Bosselaar als Spartaan het Oranje droeg. De Rotterdammer is nog zeer regel matig bij Sparta te vinden. Om de club aan handje toe te steken of te kijken naar het spel van zijn twee zoons, die in een lager elftal spe len. Bosselaar werd in 1956 op de foto omringd door: staand vanaf links trainer Max Merkel, Cor van der Hart, Jan Brooijmans, Roel Wiersma, Frans de Munck, Jan Klaassens en Odenthal. Geknield: Bram Appel, Tinus Bosselaar, Coy Koopal, Abe Lenstra en Coen Moulijn. Sparta heeft niet voor niets tot op heden onafgebroken in de eredi visie gespeeld. De club (zes keer kampioen van Nederland) heeft tot ver over de landsgrenzen eeri grote naam. De glorie van weleéf is op deze foto af te lezen. Wé schrijven 1971 als op Spangeri Feyenoord op bezoek komt en de Rotterdamse derby een volgepakt huis laat zien. Met de Schietribu-j ne op de achtergrond knipt de fo tograaf een gracieuze actie van doelman Pim Doesburg. Ook Spartaan in hart en nieren, alhoe wel hij in zijn actieve loopbaap als beroepsvoetballer ook een pej riode voor PSV keepte. Doesburg kwam achtmaal voor het Neder lands Elftal uit. r 'Een strijdbaar elftal is Sparta's grote kracht' Innige verhouding tussen Delfshaven en Sparta

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 27