SPARTA A Hl JAAR Uniek sponsorplan voor jeugdafdeling „De structuur is nu duidelijk" Sparta heeft goede voetballers nodig Hoofdscout René de Hoon Frank Franken brengt lijnen in organisatie aan 1 april 1999 Buitenlandse voetballers zijn tegenwoordig een gewild export project. Continenten worden afgestruind, voorsteden doorzocht, sloppenwijken uitgekamd. René de Hoon doet het voorlopig ech ter nog met Zuid-Holland, waaraan straks mogelijk nog een lap je Zeeland wordt toegevoegd. Met in het verleden jachttrofeeën als René Eijer, Henk Fraser, Ed de Goey, René van der Gijp, Ed win Olde Riekerink en Michel Valke kan De Hoon terugzien op een aantal meer dan geslaagde missies. Tegenwoordig ligt het ta lent ook voor Sparta's hooggewaardeerde hoofdscout echter niet meer voor het oprapen en speelt ook bij getalenteerde jonkies de beloning al een voorname rol. „Als scout kun je het nog zo goed doen, als het bestuur er vervolgens niet in slaagt om een bepaal de speler binnen te halen, houdt het op". Is getekend: René de Hoon. gen liggen wel scheef", zegt hij. „Wij kunnen ons niet de in spanningen veroorloven, die de grote clubs wel doen". De Hoon, die zich zelf bezig houdt met het opsporen van ta lenten vanaf 16 jaar en een aan tal van zijn stafleden al actief weet in de E-tjes, wijst op de noodzaak van de reorganisatie van het Spangense scoutingsap- paraat. „In wezen staat Sparta wat scouting betreft nog op De Hoon ziet derhalve niet met lede ogen toe wanneer een door hem ontdekt talent Sparta weer verlaat. „Als zo'n speler naar Ajax, Feyenoord of PSV gaat, heb ik daar niets op tegen. Dan felicteer ik hem en wens hem succes. Het is een andere ver haal wanneer zo'n jongen naar Heerenveen of Willem II gaat. Of naar FC Utrecht. Want dat zijn clubs waarmee Sparta ei genlijk behoort te concurreren. Dat er op dit moment een ach- Er wacht Sparta nog een aantal hete wedstrijden. PTT-Tele- competitie of Totodivisie, na- competitie ja of nacompetitie nee? Nog maar kort geleden was het allemaal zo anders op Spangen. Was alleen al de ge dachte aan een afdeling lager goed voor een meewarige blik. Nu staan de Rotterdammers plotseling voor de poorten van de hel. Het speurende oog van René de Hoon. Jaarlijks bezoekt hij hon derden voetbalwedstrijden. „Sparta speelt uit te avontuur lijk", geeft De Hoon als één van de redenen voor de lage klassering. „De achterdeur mag best eens op slot. Dat scheelt sowieso punten. Sparta hoeft niet de show te stelen bij Utrecht of Twente. Laat de thuisclub dat maar proberen". Robuuste verdedigers die de deur op slot kunnen houden, heeft Sparta echter nog nauwe lijks. De Hoon, in 1970 begonnen met de jeugdscouting bij Spar ta: „Jarenlang heb ik in Zuid- Holland met de handen op de rug kunnen rondlopen en de ta lentjes eruit kunnen pikken. Ik heb geprofiteerd van het feit dat het scoutingsapparaat van Feyenoord amper functioneer de. Met destijds de komst van Wim Jan sen draaide dat appa raat echter binnen de kortste keren op volle toeren. Daarna is het voor ons een stuk moeilijker geworden. Feyenoord stroopt in binnen- en buiten land met dertig men sen de velden af. Sparta heeft er ne gen". De Hoon heeft waar dering voor Feye noord. „Er wordt hier en daar in het wereld je flink geronseld. Maar wat dat betreft kunnen Sparta en Feyenoord goed door één deur. Als ik daar entegen terugdenk welke jongens Sparta is kwijtgeraakt aan Vitesse, kan ik nog razend worden. Spar ta is jaren geleden te Door de kijk gezet door z'n De club eigen werknemers. Mike Snoei en Joop Brand wa ren in dienst van Sparta en in die functie hebben ze jongetjes overgebracht van Rotterdam naar Arnhem. Pure diefstal! Ik heb er geen goed woord voor over" De Hoon keert terug naar het oude vertrouwde Zuid-Holland. „In eerste instantie leek de pro vincie alleen toe te behoren aan ons, een klein beetje aan Feye noord en een heel klein beetje aan Ajax. Nu zijn ook ADO/Den Haag, Dordrecht, NAC, RKC, FC Utrecht en Wil lem II volop actief. De spoeling wordt dun. Feyenoord bijvoor beeld, pompt jaarlijks 3 a 4 mil joen in z'n jeugdopleiding. Sparta niet meer dan 700.000 gulden". Scheef Baart het enorme verschil tus sen Sparta en de topclubs De Hoon zorgen? „De verhoudin- opleiding en begeleiding heeft de Sparta-jeugd een gerenommeerde naam. wil de opleiding in de toekomst nog verbeteren. eenzelfde niveau als 25 jaar ge leden. De groep is weliswaar wisselend van samenstelling, in aantal is ze niet toegenomen. In vergelijking met andere clubs betekent dit, dat er minder ren dement uit de scouting wordt gehaald. We vissen met z'n al len in dezelfde vijver, maar er zit steeds minder vis in. Laat staan een goudvis". Staat het scouten van een groot talent voor Sparta gelijk aan een zoektocht naar het grote geld? Aan overleven mis schien? „Nee, een scout houdt zich daar niet mee bezig", zegt De Hoon stellig. „Een scout hoopt dat één van zijn ventjes het eerste elftal haalt. Een scout wil scoren. Moet scoren. Hij wordt beoordeeld op wie van de door hem aangebrachte spelers doorbreken. Niet op wie het niet haalt. Als een scout dat ge voel niet in zich heeft, moet hij niet aan een dergelijke job be ginnen". terstand is, is duidelijk. Maar ik ben ervan overtuigd dat Sparta op termijn die afstand kan over bruggen. Sparta is in potentie niet minder dan Willem II. De stap naar dat niveau moet Spar ta kunnen maken". Een samenwerkingsverband met (een) andere club(s) ziet De Hoon in dat kader wel zit ten. In het verleden adviseerde hij zijn bestuur met succes ook al eens de samenwerking aan te gaan met PSV. „Dat zou weer kunnen", peinst hij. „Ajax of Feyenoord vind ik ook prima. Heb ik geen probleem mee. Ik denk alleen dat Feyenoord daar wel problemen mee heeft. Ik denk niet dat Van den Herik zo Sparta-minded is dat hij daarin toestemt. Ondanks het feit dat hij hier een aantal jaren op de tribune heeft gezeten". De Hoon ziet de gewenste kans op samenwerking met een an dere club gestegen sinds Sparta Leo Steegman binnenhaalde als technisch directeur. „De eerst stap op weg naar professionali sering", omschrijft De Hoon. „Een goeie zaak. Ik hoop dat zijn aanstelling ook een positie ve weerslag zal hebben op het scoutingsapparaat. Al valt of staat natuurlijk alles met het budget dat het bestuur daarvoor wil vrijmaken. Op de manier zoals Sparta nu bezig is, kan het de concurrentie op korte ter mijn niet meer bijbenen, laat staan voorblijven. Als je in het amateurvoetbal jaarlijks één jongen vindt, die het in zich heeft om binnen een tijdsbestek van één of twee jaar het eerste te halen, ben ik al heel blij. Dan hebben we het goed gedaan. Maar eigenlijk is dat te wei nig". Bang dat Sparta door de presta ties in het huidige seizoen de interesse van de jeugd verliest, is De Hoon niet. „Maar we moeten wel onze conclusies trekken uit deze periode. Op perste waakzaamheid is gebo den". Een stevige plek in de midden moot met eens in de zo veel jaar Europees voetbal is volgens De Hoon voor Sparta een must. „Het zal een positieve invloed hebben op de publieke belang stelling, op twijfelende spon sors en op de toeloop van het aantal jeugdleden. We lopen immers allemaal achter de win naar aan". Het ontlokt De Hoon een glim lach. Een winnaar? Het is vaak moeilijk te voorspellen. Zoals het aantrekken van Glenn Hel der. De Hoon ziet er met plezier op terug. „De vorm van de dag", zegt hij. „Helder, de ene week een acht, de andere week een vier. De rode draad door de carrière van Glenn. Ik vond dat terug in de rapporten. Alles of niks. Als ik 's maandags de krant opensloeg en ik zag dat Roodenburg met 4-0 had ge wonnen, wist ik dat er een goed rapport kwam. Als Roodenburg verloor, stond er in de rapporta ge: kwam geen lantaarnpaal voorbij, geen mentaliteit. We hebben Glenn toch genomen. Maar hij is nooit veranderd. De ene week was hij een interna tional, de andere week was-ie vijf keer niks. Leuke dingen", glimlacht De Hoon. „Ik had eens een ventje", be sluit hij. „Peter Ouwendijk, hij kwam uit Hoek van Holland. We waren bij Sparta zeer tevre den over hem. Voorspelden hem een goeie toekomst. Voor 30.000 toeschouwers speelde hij met Oranje voor 14/15 jaar op Wembley tegen Engeland. Drie maanden later komt-ie naar me toe. Meneer de Hoon, zegt-ie, ik schei er mee uit. Ik heb een leuk meisje ontmoet, ik ga korfballen. Dag talent! Ik denk dat Peter nu rond de dertig is. En voor zover ik weet, korf balt hij nog steeds. Mét zijn vriendin. Dat is nou de charme van dit vak". Door het terugdraaien van al lerlei subsidies en de talloze prijsverhogingen is financiële hulp van het bedrijfsleven niet meer uit de sport weg te den ken. Vroeger werd daarvoor het eerste elftal als blikvanger uitgekozen. Nu is het de gehele club. Willem de Jong, Sparta's be stuurslid commerciële zaken, is er van overtuigd, dat tegenwoor dig alle leden iets moeten doen voor het welzijn van de club. En daar hoort ook kledingspon- soring bij. Niet alleen bij de seni oren, maar ook bij de junioren, die Sparta opleidt. „De huishou ding van een voetbalclub vergt zoveel geld, dat je wel iets bij zonders moet doen, om de club op een normale wijze draaiende te houden. De tijden ten opzichte van vroeger zijn veranderd". „Daarbij willen we als club het voorbeeld geven. Dat betekent een goede opleiding en een even goede begeleiding. Daar heb je gekwalificeerde mensen voor no dig. Goede trainers kosten nu eenmaal geld". Het sponsorplan van Sparta's ju nioren ziet Willem de Jong als volgt: voor alle juniorenteams wordt met ingang van het nieuwe seizoen een shirtsponsor ge zocht. De opbrengst komt ten goede aan de jeugdafdeling. Dat daarbij het hoogst spelende juni orelftal het duurste is, zal geen verwondering wekken. Willem de Jong: „Voor het Al-elftal zoe ken we een sponsor van 7.500,- -. Voor BI en C1 ieder een spon sor van 5.000,--. Voor Dl een sponsor van 4.000,— en alle overige teams, zoals de E-tjes en F-jes allemaal 2.500,— per team. Het is fantastisch als je die Willem de Jong noteert ook Uw bedrijf graag als sponsor. U kunt hem dagelijks berei ken bij de Fino Facilities, Stuttgartstraat 34-36, 3047 AS Rotterdam, telefoon: 415 30 66, fax 010 - 415 26 11. Ook voor informatie. Willem de Jong. jonge apen onbekommerd kunt laten spelen". De Jong realiseert zich dat het optimaal benutten van alle moge lijkheden een zware wissel trekt op de club. „Juist nu we naar zo'n fantastisch mooi complex gaan, moeten er toch mensen zijn, die achter de Sparta idealen staan? Ik denk dat het nieuwe complex niet alleen veel nieuwe leden zal aantrekken, maar ook in de begeleidende sfeer mensen nader tot Sparta brengt. Dan denk ik in de eerste plaats aan ouders. Wat is mooier om te zien dat je kinderen zich amuseren met een sport, die ook nog eens goed is voor je gezondheid en verdere ontwikkeling". In de toekomst zal het zo zijn dat alle jeugdteams worden aangekleed. Een bijzondere presentatie van Sparta. VITESSE Al nhein PRIJZEN DER PLAATSEN: 150 0.T5 Een uniek affiche van Sparta uit 1915. Let op de toegangsprijzen. John de Wolf overkwam het im mers ook). Andersom kan na tuurlijk ook heel goed. Een spe ler die het in het tweede net niet redt, kan terug naar een ama- De Rotterdamse Voetbal Atletiekvereniging Sparta is de moe der van de stichting en de amateurtak. Dat zal een echte Spar taan wel weten. Opgericht op 1 april 1888, ook dat zal geen nieuws zijn. De profafdeling speelt op het Kasteel, de amateurs nu nog op Nieuw Vreelust. Deze zomer zoeken beide partijen el kaar in Nieuw Terbregge weer op en zal de hereniging plaats vinden. J Weliswaar leefden beide part ners in een zogenaamde lat-re- latie 'living apart together' en was er die binding van het rood en wit dat als een rode draad door de geschiedenis loopt. De laatste decennia groeide de bei de kinderen echter uit elkaar en dat werd door menigeen be treurd. Frank Franken, ooit als 14-jarig jongetje bij Voorwaarts gescout door de legendarische Dennis Neville, zag als oer- Spartaan met lede ogen dingen fout gaan, die niet nodig waren geweest. Als speler maakte Franken heel wat mooie successen mee. Als trainer bleef hij drie jaar in de eerste klasse werkzaam met de RV AV Sparta. De club had een naam hoog te houden en deed dat ook. Vervolgens zak ten de amateurs ver weg, tot in de derde klasse. Het tweede elf tal, dat onder 'good old' Jan Nijman, Henk van Stee en Dolf Roks bijna ieder seizoen tot kampioen werd gekroond zakte vorig jaar eveneens wat weg en ook de beroemde scholing van talent stokte. Franken maakte zich zorgen en terecht. De ex- trainer van onder meer Zwart Wit'28 en Nieuwenhoorn zette een organogram op papier en kreeg vervolgens van het be stuur de tijd om de structuur van Sparta aan te passen. „Eigenlijk is de structuur heel simpel", legt Spijkenisser Franken uit. „Er wordt driftig samengewerkt binnen de jeugd opleiding die bestaat uit de RV AV Sparta en de profafdeling (stichting). Deze samenwer king wordt aangestuurd door het Overlegorgaan Sparta- jeugd, waarin onder anderen Martin Mallon, Ben Bijl, Frank Franken, Gerwin van de Korput en de hoofdleiders in zitten. In dat overlegorgaan zitten dus mensen van de RV AV en de stichting. Een stichting mag van de KNVB maar 54 jeugd spelers herbergen, dus dan praat je over achttien voetbal lers per A- B- en C-afdeling". „De A-junioren spelen meestal op het Kasteel, de anderen op Nieuw Vreelust. Ons A-team wordt getraind door Adri van Tiggelen, de B-junioren door Dries Kroos en de Cl-selectie door Wilfred van Leeuwen. Daarnaast kennen we ook een Dl-team (D-topteam ge noemd), dat als C3 in competi tieverband speelt en wellicht volgend jaar als C2 gaat mee doen aan de competitie, want het gaat tot nu toe goed met die ploeg. Daarnaast zien we een schaduwteam dat met eerste jaars D-spelers speelt en als Dl in de competitie uitkomt. Dat elftal fungeert dus als schaduw team van het D-topteam. Er is ook een E Topteam dat in de D- competitie speelt, zodat die kleine mannetjes meer weer stand ondervinden en niet we kelijks met grote uitslagen win nen. Zij spelen op een heel veld en doen mee aan de grote toer nooien van Excelsior en Ajax. Daaronder zijn er nog de El en E2-zeventallen die op een half veld voetballen. De F-jes spe len ook op een half veld. Daar worden nog geen topteams van gevormd". Schaduw „De amateurafdeling kent dus ook een eigen A- B- en C-selec- tie die als schaduwteams funge ren", gaat Frank Franken ver der. „Het is dus heel goed mo gelijk om van de amateurafde ling door te stoten naar de stich ting. Feyenoord hanteert deze constructie ook. Er zijn echter legio clubs in Nederland die dit niet kennen en eigenlijk jaloers zijn op Sparta. Voor een jonge speler zijn er dus voldoende mogelijkheden om door te stro men". „Via de stichting en de ama teurtak is het mogelijk om in het betaalde voetbal terecht te komen. Waarom zou een speler uit het schaduwteam niet in het tweede elftal op het Kasteel kunnen doorbreken. In onze op tiek is het zelfs mogelijk om via het eerste amateurelftal door te stoten (Dave van der Meer en Frank Franken. teurclub. Waarom zou hij dan niet bij Sparta verder rijpen"? „Nu speelt Sparta's eerste nog in de derde klasse. De bedoe ling is echter dat het eerste elf tal hoger gaat spelen. Het liefst zien we Sparta als hoofdklasser of als eerste klasser, maar dat is toekomstmuziek. Er wordt in ieder geval goed samengewerkt om die gedachtengang verder uit te werken. Men is gelukkig al heel goed bezig om de weg naar boven in te zetten. De sa menwerking zal straks op Nieuw Terbregge verder wor den uitgevoerd" „Daar komen spelen we dan al lemaal samen op één en het zelfde voetbalcomplex. De trai nende profs, de voetbalschool en de amateurs en junioren. Wat we echter nog missen is een krachthonk. Wellicht dat daar de komende tijd aan kan gaan worden gewerkt. Tegenwoordig kun je niet meer zonder kracht en leningheidsoefeningen trai nen. Ik weet nog dat Jos Krik- ke, onze loop- en conditietrai ner met de E-tjes een simpele achteruitloopoefening deed. Het merendeel van die knaapjes had daar veel moeite mee en viel prompt om. Toen wij klein waren, knokten we, deden we aan bokspringen, bussie trap, tikkertje en noem al die straat spelletjes maar op. We deden alles op straat. Daar leerde je voetballen. Elkaar passeren en ontwijken. Je techniek en tac tiek werd voornamelijk op straat gevormd" „Dat is tegenwoordig jammer genoeg anders. Het aantal gym nastieklessen op scholen is af genomen en niet iedere leer kracht is in staat een goede gymles te geven. Wij streven er binnen onze organisatie naar om ex-voetballers, denk aan El- den de Getrouwe bij de BI (schaduwteam) en MO-ers (mensen met een onderwijsak te) aan te trekken, die verstand hebben van voetballen en be wegen in het algemeen. Daar- Sparta heeft goede voetballers nodig om weer op een hoger ni veau te kunnen gaan spelen. Daarvoor kan het zowel senioren als junioren gebruiken. Wie met ingang van het nieuwe seizoen op één van de mooiste sportcomplexen wil spelen, kan zich aanmelden bij de volgende personen: Senioren Senioren, die denken in aanmerking te kunnen komen voor het eerste of tweede elftal kunnen zich in verbinding stellen met Jan Nijman, telefoon 010 - 421 40 67. Overige senioren kunnen zich aanmelden bij Tjeerd ten Have, telefoon 0182 - 36 28 63; overdag 010 - 473 03 66. Junioren Junioren, die denken in aanmerking te kunnen voor de selecties A, B en C, kunnen zich in verbinding stellen met Frank Fran ken, telefoon Ó181 - 64 15 92. Overige junioren kunnen zich aanmelden bij Ben Bijl, telefoon 010 - 220 33 75. Algemene informatie Voor algemene informatie kunt tevens terecht bij secretaris Frits Broekhoven, telefoon 010 - 466 60 90. Of Op Nieuw Vreelust, telefoon 010 - 415 20 24. Voor wie wil faxen nummer 010 - 415 26 11 (W.C. de Jong) en dan krijgt U bericht terug. naast besteden we veel aan dacht aan de discipline". In het verleden ging Sparta nogal wat samenwerkingsver banden aan met clubs uit de re gio. Door de veranderde om standigheden binnen Sparta wordt nu een nauwe samenwer king tussen amateurs en profs binnen de eigen gelederen ge creëerd. Frank Franken houdt echter ook van samenwerking met andere amateurclubs. „Misschien moet je af en toe wel eens een speler bij zo'n club stallen om verder te rijpen. Dan praat je al gauw over de topamateurclubs die dus op een vrij hoog niveau spelen. Sparta is op dit moment nog niet zo ver, maar wil wel snel doorsto ten naar de hoogste afdelingen. Al met al vergroot je de moge lijkheden voor de spelers. Er hebben nu al 'transfers' plaats gevonden tussen de schaduw en de topteams. Elk team heeft een eigen trainer, leider en ver zorger. Er zijn zelfs spreekuren ten behoeve van de verzorging ingesteld". „De structuur is heel helder. De continuiteit wordt gewaar borgd. Op bestuurlijk niveau denkt men goed mee. Het enige probleem is nu nog de logistiek. Een 20-tal jongens studeert nu op het Thorbecke Lyceum en kan overdag in de nabijheid trainen. Sparta kent al sinds jaar en dag een prima vervoerrege- ling met busjes. We onderzoe ken nu de mogelijkheid om op Terbregge bijvoorbeeld aan het eind van de middag te gaan trai nen. Zo blijf je als organisatie steeds zoeken naar verbete ring". „Als hoofd opleidingen houd ik me hier onder meer mee bezig en dat bevalt me prima. Je reist heel wat af en ziet veel wed strijden. Maar ik weet waar ik het voor doe. Sparta is een bol werk dat als zodanig een enor me staat van dienst heeft opge bouwd. Sparta heeft een goede naam en die moet hoog worden gehouden. Die naam en faam kun je alleen maar door hard werken behouden en uitbou wen. Dat doen we nu met el kaar, als echte Spartanen". Sparta is in potentie niet minder dan Willem II' Ovorttóité tribuit? Op*® tribune zydp Open 'tribune korle ziide

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 31