SPARTA 111 JAAR Nieuw Terbregge wordt kloppend hart De trap staat er, nu zo snel mogelijk naar boven' Het nieuwe complex wordt heel bijzonder' Nieuwe trainer heeft vertrouwen in Sparta Voorzitter Rob Leeninga: Wim Kalt groeide op met rood en witte strepen Betrokkenheid met Sparta moet terugkeren 1 april 1999 Het complex Nieuw Terbregge wordt het Hoppend hart van Sparta. Dair verhuist de RY AV Spartanaar toe. Behalve de amateursfctie worden op de nieuw aangelegde voetbalvel den ook Je voetbalschool en de training van de profs onderge bracht Op Nèuw Terbregge, dat met in gang van het nieuwe seizoen kan worcen opgeleverd, gaat Sparta zijn nieuwe toekomst tegemoet. De club krijgt de beschikking over zes velden. Drie voor de amateurafdeling, twee velden voor de profs en een kunstgras veld. Tevens wordt er een een prachtig clubhuis neergezet in clusief een nieuwe overdekte tri bune. Met de nieuwbouw hebben zich de bestuursleden Hans van Os en Jos Masselink beziggehouden. Een ander bestuurslid, Willem de Jong, die de commerciële zaken behartigt, zorgt voor het vervol maken van het veldencomplex door de aankleding met reclame borden. Want de verhuizing kost Sparta heel veel geld en spon soring in de sport is tegenwoor dig onontbeerlijk. „We gaan er wat moois van ma ken", zegt Willem de Jong strijd- Willem de Jong noteert ook Uw bedrijf graag als sponsor. U kunt hem dagelijks berei ken bij de Fino Facilities, Stuttgartstraat 34-36, 3047 AS Rotterdam, telefoon: 415 30 66, fax 010 - 415 26 11. Ook voor informatie. vaardig. „Sparta is misschien in de afgelopen jaren wat wegge kwijnd op Nieuw-Vreelust, nu krijgen we de kans om ons weer als een goede voetbalclub te pre senteren". Waar De Jong in Rot terdam zijn gezicht laat zien, daar spreekt hij over Sparta. „De club heeft nog steeds een goede naam. Alleen de directe binding is niet meer zo groot. Met z'n al len moeten we zorgen, dat de voetballiefhebbers het weer leuk bij Sparta vinden. Als voetballer zelf, als supporter, als donateur of begunstiger, maar ook als sponsor". Op de laatste groep richt Willem de Jong zich vooral. Hij heeft een uniek sponsorplan gemaakt voor Sparta's jeugdafdeling en de al gemeen directeur van de Fino Facilities is ook actief om de re clameborden op het nieuwe ter rein aan de man te brengen. „Je moét Nieuw Terbregge zien als een nieuw huis. Dat moet com pleet worden ingericht. Daar ho ren ook sponsorborden bij. Want zonder de steun van deze bedrij ven zouden we over minder geld beschikken. Rondom de velden komen er mooie reclameborden. Ze zijn allemaal 6,5 meter lang en kosten per seizoen 100 gulden per strekkende meter. Bij dit be drag komen nog de kosten voor het maken van het bord. Maar dan heb je het ook gehad. De club zorgt verder voor het onder houd". Willem de Jong hoopt dat hij bij de overgang van Sparta naar het nieuwe complex de leden een aangekleed Nieuw Terbregge kan presenteren. Sparta is niet zomaar wat. Dat is een monu ment. Je bestaat natuurlijk niet voor niets 111 jaar. Het plan is ook om alle elftallen van shirtre clame zijn voorzien. Een bijzon dere operatie, die behoudens het eerste en tweede elftal, per team 5.000 gulden kost. Sparta gaat bruisen van activiteit. Dat zal ie dereen zien! In de organisatie voor het nieu we seizoen komt naast hoofd trainer Wim Kalt Ruud Palit als assistent te werken. Hij gaat zich ook met de training van het tweede elftal bezighouden. Ver zorger Gerard Wijnen, dit jaar betrokken bij Sparta's tweede profelftal, gaat volgend seizoen ook als verzorger van het eerste amateurelftal optreden. Met dank aan de planologen, die zo vriendelijk waren Nieuw Vree- lust op te nemen in hun tracé voor de metrolijn van het Marconi- plein naar Schiedam-Centrum. Rob Leeninga zegt het niet, maar de voorzitter van de RV AV Sparta Rotterdam is diep in zijn hart wel blij met het initiatief van de Rotterdamse ruimteplanners en het daaruit voortvloeiende vertrek van de Sparta-amateurs van Nieuw Vreelust naar Nieuw Terbregge. „Sparta zal daar meer uit straling krijgen. Ik denk dat er op de nieuwe locatie iets moois kan ontstaan". Rob Leeninga is een optimistisch mens. Mede daardoor maakt hij zich -in tegenstelling tot ande ren- ook over de aanwas van nieuwe leden, die de verhuizing van zijn club mogelijk tot posi tief gevolg heeft, geen enkele zorg. „Er zijn mensen die zeggen dat Sparta straks met ruimtege brek te kampen krijgt. Ik ben zo vrij om te veronderstellen dat dit meevalt. Noem het een gezond optimisme", zegt Leeninga. „Ik zit liever met een ledenstop, dan dat ik straks te weinig leden heb". De kritiek van assistent-trainer Adri van Tiggelen dat het com plex in Nieuw Terbregge al op voorhand te klein zou zijn, wordt door Leeninga dan ook fel van de hand gewezen. „Met drie gras velden en een kunstgrasveld voor de amateurs en met twee Wetra- velden voor de training vin de elftallen van de stichting is er voorlopig voldoende capaciteit voorhanden. En met een goede samenwerking tussen de stich ting en de vereniging kan ook nog wederzijds van eikaars vel den gebruik worden gemaakt. Van Tiggelen wilde bij Sparta een betere baan. Hij wilde meer. Dat moet je niet proberen te be werkstelligen door zulke dingen te gaan roepen. Wat Sparta op Nieuw Vreelust aan velden had, krijgt het op het nieuwe complex weer". Ooit -in 1989- bouwde de ama teurafdeling van Sparta met het oog op een grote sportieve toe komst op Nieuw Vreelust een tri bune. Acterend in de eerste klas se had de club uitzicht op de titel en daarmee op promotie naar de hoofdklasse. Een met 3-0 verlo ren duel tegen een andere kam pioenskandidaat (DCV) veran derden plotseling alle illusies. Daarna ging het alleen maar bergafwaarts en belandde Sparta zelfs in de kelder van het ama teurvoetbal. Is Leeninga niet bang dat zoiets weer zal gebeu ren met alle vervelende gevolgen vandien? „Nee", klinkt het stellig. „Een cliché misschien, maar op Nieuw Terbregge gaat Sparta een nieu we toekomst tegemoet. Ik zeg niet dat we daar als een feniks uit onze as herrijzen. Zo erg is het trouwens ook niet gesteld met de club. Zie het alsof Sparta op een schommel zit, waarbij de verhui zing eind mei net dat extra zetje is, dat de club nodig heeft. Ieder een zag zo zoetjes aan wel in dat onze toekomst niet echt meer op Nieuw Vreelust lag". Van een keerpunt in het bestaan wel heel gek gaan als we daar niet een beetje ons voordeel mee kunnen doen". Waar Rob Leeninga het wat be treft de groei van z'n club dus he lemaal ziet zitten, is hij ook posi tief gestemd wanneer het presta- tieve aspect van de Sparta-ama- teurs ter sprake komt. „Wij willen met het eerste ama teurelftal naar een dusdanig ni veau dat een uitwisseling met de stichting, met het betaald voetbal dus, mogelijk is. Spelers die nog niet toe zijn aan het grote werk krijgen bij ons de tijd om te rij pen. Omgekeerd doen wij ons voordeel met spelers die het bij stichting net niet halen. Een ho ger niveau dan de derde klasse waarin Sparta nu speelt, is daar voor echter wel een voorwaar de". Rob Leeninga, de voorzitter van de RV AV Sparta, is naast bestuurder ook nog steeds scheidsrechter. Zo mogelijk wekelijks fluit hij nog zijn partijtjes. Zoals hier één van de lagere Sparta-elftallen met clubarts van Eijck (links) als aanvoerder. van de op 1 april 111-jarige ver eniging wil Leeninga evenwel niet spreken. „We gaan er heen en we zien wel wat er gebeurt. En ik denk dat er iets gebeurt. Een voorbeeld. Afgelopen jaar stond er bij Sparta plotseling een elftal van Alexandria'66 op de stoep met de vraag of ze bij ons konden komen spelen. Die jon gens kwamen omdat ze dachten dat ons nieuwe complex straks zo'n uitstraling zou hebben, dat ze er dan niet meer tussen zou den komen. Sparta hééft dus iets. In die wetenschap en met dat voorbeeld kan ik toch niet pessi mistisch zijn? We gaan naar een wijk waar straks achthonderd nieuwe huizen staan. Het moet Leeninga is ervan overtuigd dat dit hogere niveau er ook komt. Een meerjarenplan om die doel stelling ook daadwerkelijk te re aliseren, is bij Sparta evenwel in geen enkele kast te vinden. „Ik geloof daar niet in", zegt Leenin ga. „Zus- of zoveeljarenplannen komen zelden uit. Je hebt met zo veel onvoorziene omstandighe den te maken". „Nee, wat presteren betreft heeft Sparta geen vastomlijnde plan nen. We hebben wel een richting. De trap staat er, maar wanneer we op tree één, twee of drie zijn, weten we niet. We proberen zo snel mogelijk naar boven te klimmen. Verder leggen we ons nergens op vast". loopt als een rode draad door zijn loopbaan. Later liep Kalt stage bij de rondborstige recordkampioen (der tweede elftallen). „Samen met Aad Andriessen (nu VV Ca- pelle) en Dolf Roks, die nu weer als assistent van Jan Everse werkt", lacht Kalt. „Everse ken ik overigens ook al jaren, want wij komen uit dezelfde buurt. Ik heb bovendien met Jan op een trai nerscursus gezeten". Het is opvallend om te zien dat Kalt een vereniging lang trouw blijft en altijd zonder problemen verlaat. Zijn eerste trainersjaren was hij echter zoekende. Bij zijn eerste club DRL bleef hij slechts één seizoen, omdat HION aan de bel trok. Ook bij de grootste con current van HOV bleef 'Wimpie' maar één jaar. Zijn grote liefde had namelijk een nieuwe trainer nodig en dus verkaste Kalt naar HOV aan de andere kant van het Kralingse Bos. Vier jaar bleef Hoop Op Vooruitgang een goede tweedeklasser. Vervolgens koos de coach voor een andere concur rent, 's-Gravendeel. Mooie club De beweegredenen om voor Spar ta, de middenmoter uit de derde klasse B te kiezen? „Sparta is een mooie club. Een club met een zeer rijke historie en een hoopvol le toekomst. Ik ben onlangs op het nieuwe complex wezen kijken en raakte diep onder de indruk. Die velden liggen er nu al perfect bij. Daar zal menigeen straks stin kend jaloers op zijn. Natuurlijk is het jammer dat Sparta uit Span gen vertrekt, want daar liggen toch de roots, maar op Terbregge kan men veel meer kanten op. De nieuwbouwwijk in wording met de omliggende wijken Hillegers- berg, Ommoord en de Alexander- polder zullen een bepaalde leden- aanwas teweeg brengen. Maar ook Bleiswijk en Bergschenhoek liggen in de nabijheid, dus ook vanuit die gemeenten kan Sparta bepaalde talenten verwachten. Het wordt een zeer gezonde toe komst voor Sparta. Veel Rotter dammers hebben toch een bepaal de sympathie voor de club. Nu men aan een nieuwe levensfase gaat beginnen, kan meteen wor den doorgegroeid. Op dit com plex zijn bovendien veel meer mogelijkheden. Er liggen zes mooie velden. De profafdeling komt daar gelukkig ook naar toe, dus kun je nog meer gaan samen werken. Voetbalfanaat Wim Kalt: „Ik werk het liefst met jonge spelers die ambitieus zijn. Je kunt nu wel gaan vragen bij hoofdklassers of ze naar Sparta wil len komen, maar dan ben je meteen een zak geld kwijt. Jan Nijman, die als een soort inter mediair tussen be stuur, technische staf en spelers komt te staan, kent bijna alle talenten uit de regio. Jan en ik komen elkaar regelmatig op de velden tegen en weten welke spe lers er voor Sparta waardevol kunnen zijn. Daar zitten ook jongens bij die ergens anders in een tweede of zelfs derde elftal lopen. Met jonge spelers kun je gaan bouwen, met zak kenvullers niet". Omdat er vanaf de A20, de noordelijke ring om Rotter dam, geen mogelijkheid is om Sparta's nieuwe complex te bewonderen, is de nieuwbouw van de RV AV Sparta wat minder bekend dat de om vangrijke operatie op Span gen. Wim Kalt woont tegenwoordig in de deelgemeente Prins Alexander. Maar het grootste deel van zijn leven bracht hij door in Crooswijk. Aan de Bosdreef, bij hem om de hoek, lagen twee voetbalvelden. Daar droeg de «ieuwe trainer van de amateurs het fraaie en voor Spartanen zo bekende rood-wit verticaal gestreepte shirt. Het tenue, de traditie en ce ambities van de 111-jarige voetbalvereniging zul len in ieder gernl het komende seizoen een belangrijke rol gaan spe len in het leven van Wim Kalt. De blonde orfenmeester is op dit moment echer nog werkzaam bij Groote Lind. Die club klopte vo rig seizoen bij hem aan nadat hij bij Sparta buiten de boot viel. Wim Kal zou toen immers al naar Spata zou komen. Op het moment suprème was Henk van Stee eclter in beeld gekomen. De voormilig assistent van de profaf- delinf had zijn contract bij VVV niet «rlengd en was door Sparta ben<derd om naar Nieuw Vree- lustte komen. Vai Stee kon echter enige tijd la tei aan de slag bij Feyenoord en kios uiteindelijk ook voor Rotter- dun Zuid. Kalt kon niet meer te ug naar Rijsoord, waar hij reeds der jaar de scepter over de spe lersgroep zwaaide en zat even met de handen in het haar. Met deze zaterdagclub bereikte Kalt heel wat opmerkelijke successen. „Ik kreeg de tijd om een jonge selec- tiegroep samen te stellen. Het be stuur gaf ons alle steun en dat re sulteerde in twee promoties. We stegen v<ln de derde naar de eerste klasse. We werden zelfs ongesla gen kampioen van de tweede klasse en dat was volgens mij nog nooit een ploeg gelukt". Voor die tijd was de Rotterdam mer actief bij 's-Gravendeel. Ook hier bereikte hij heel wat succes sen. „We speelden in drie jaar tijd drie keer nacompetitievoetbal. Ook met deze club bereikte ik de eerste klasse", licht Kalt toe. HOV was echter zijn eerste club. Aan de Bosdreef begon hij op achtjarige leeftijd met voetballen. Als senior werd de verdediger een belangrijke pion in het eerste elf tal. Onder Jan Nijman maakte hij vervolgens enkele van de mooiste jaren mee. Diezelfde Nijman Sparta 's nieuwe technische staf voor komend seizoen. Vanaf links: assistent trainer Ruud Palit, hoofdtrainer Wim Kalt en verzorger Gerard Wijnen. De toekomst voor Sparta op het nieuwe complex ziet er in ieder geval schitterend uit. Jarenlang werd achter de schermen keihard gewerkt aan de totstandkoming van de ambitieuze verhuizing. De zoveelste in de 111-jarige ge schiedenis van Sparta, dat in een café aan het Stieltjesplein in Rot terdam-Zuid werd opgericht. Met name Hans van Os (bestuurslid algemene zaken) is veel op de nieuwe bouwlocatie te vinden. De voormalige amateur-voorzitter verdeelt zijn aandacht voor Spar ta zowel aan de nieuwbouw als op Nieuw Vreelust, waar het huidige seizoen wordt afgemaakt. Ook hij is verrukt over hetgeen Sparta in de toekomst krijgt. Jos Masselink waarschuwt echter, dat het in de beginperiode in de directe omge ving van het complex nog wel een beetje pionieren zal worden. „De ontsluitingsweg is nog niet klaar. Daar zal de komende maanden veel bouwverkeer overheen rij den, want de eerste huizen moe ten nog worden gebouwd. In to taal praat je dan over zo'n 800 woningen, die tussen de Rotte en het Terbregseplein komen. De RET heeft al toegezegd dat er een busverbinding komt en dat de bussen dan als het ware een lus maken in de wijk. Maar wanneer dat gaat gebeuren is niet bekend. De ontsluitingsweg heeft op dit moment al onze aandacht. Als die niet op tijd in orde is, zullen we de verhuizing mogelijk moeten uitstellen". Toch groeit Nieuw Terbregge dagelijks. Er is de laatste maan den hard gewerkt om de nieuw bouw volgens plan met de aan vang van het komende voetbal seizoen 1999-2000 in gebruik te nemen. Niet alleen Sparta's amateursafdeling, inclusief de jeugd, gaat op Nieuw Terbregge spelen. Ook is het zo dat de ac commodatie gebruik gaat wor den als de dagelijkse trainings ruimte voor de profsectie en de opleiding van de voetbalschool. Sparta krijgt op complex Nieuw Terbregge de beschikking over zes velden. Een geweldig club huis inclusief kleedkamers, be- stuuurskamer en commissieka mer en een overdekte tribune. Een pronkstuk voor de 111-jari ge club, die ongetwijfeld op het nieuwe complex een grote toe komst tegemoet gaat. De nijvere inzet om Sparta's nieuwe accommodatie op Nieuw Terbregge speelklaar te krijgen, steekt een beetje schril af ten opzichte van de werk zaamheden, die in de directe omgeving van het complex door de gemeente Rotterdam moeten worden verricht. Zoals het in orde maken van de infrastruc tuur in dit deel van de gemeente. De toegangsweg tot het nieuwe complex is nog verre van klaar en daar zou de gemeente toch als eerste voor moeten zorgen. Sparta's nieuwe home is te be reiken via de Terbregseweg, de verbinding die loopt van het Kr- alingsebos naar de President Roosenveltweg (richting Om moord) en de Molenlaan (rich ting Hillegersberg). Aan de noordzijde van het viaduct over de A20 vindt U de toegangsweg naar het nieuwe Sparta-terrein. Vervuld van trots laat secretaris Jos Masselink de art impression- tekeningen zien. „Kijk, hier staat de fraaie tribune met de half ron de overkapping. Precies in het midden van het complex. Aan beide zijden liggen drie voetbalvelden. Alleen de ontsluitingsweg is nog een klein probleem, maar voor het overige loopt de realisatie van het nieuwe complex naar wens". Hans van Os (links) en Jos Mas selink bewonderen de overkap ping van de nieuwe tribune. Voor Jos Masselink, secretaris van de RV AV Sparta, kan het niet snel genoeg augustus wor den. Samen met bestuurder Hans van Os is Jos Masselink regelma tig met de nieuwbouw op het complex Nieuw Terbregge bezig. En als hij niet in het 'Stoopweg- kwartier' is te vinden, dan kijkt hij er wel vanuit zijn woning op de tiende etage in de woontoren in de Capelse nieuwbouwwijk 's Gravenland op het nieuwe com plex uit. Vergenoegd kijkt hij naar het gestalte krijgen van het zes velden tellende complex. „Of de cricketers nog terugke ren? Dat is nog niet duidelijk. Veel leden wonen in Capelle en willen daar eigenlijk blijven. Het is een zomersport en het zou dus gecombineerd kunnen worden met voetballen. De tijd zal leren of het ooit zover komt. Als ze in Capelle blijven, zullen ze wel licht op eigen benen verder gaan. Komen ze terug, dan zul je mis schien de naam RV AV moeten veranderen in RV CV. Sparta is immers 111 jaar geleden door cricketers opgericht. Dat zie je ook in ons vaandel terug. Die binding is er nog steeds. Aan at letiek wordt niet meer gedaan. Vandaar dat er binnen de vereni ging stemmen op gaan om de naam ooit te veranderen". Nieuw Terbregge groeit

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 33