Sport en commercie zullen voortaan hand in hand gaan Niet het grootste, wel het mooiste stadion De tijd van het zakboekje van Hans Sonneveld is voorbij SPARTA 111 JAAR Informatie Business Club Business-loge is ook vergaderruimte Vijfhonderd Business Seats Opening op woensdag 25 augustus Nu al seizoenkaarten voor nieuwe stadion reserveren Wenst u informatie? Jan Bossink: Sparta kan alleen op een zakelijke manier overleven Sparta's organisatie heeft te weinig groot onderhoud gehad 1 april 1999 Toevallig of niet, maar op het moment dat Jan Bossink een café op het Marconiplein bin nenstapt, heft een biljarter di rect het SP-AR-TA aan. De stichtingsvoorzitter moet er hartelijk om lachen en vraagt zich gelijk af of hij al zo'n be kend figuur is in Rotterdam- West. Realiteit is dat Jan Bossink ruim een jaar geleden preses werd en zijn krachten onder andere wijdt aatn het opzetten van een meer pibfessionele organisatie op het Kasteel. De 54-jarige import- Rotterdammer, geboren en geto gen in Coevorden, gaat uit van een businessplan voor de tweede Rotterdamse profclub. Daarin zijn merchandising, public rela tions door professionals, be stuurstaken en management za ken die Sparta als prominente profclub door de 21e eeuw heen moet loodsen. Dat alles onder het motto, dat de voetbalclub van 1 $88 nooit verloren mag gaan. Sparta wacht volgens Bossink een gezonde toekomst, maar wel éejn waarin sport en commercie meer dan ooit hand in hand gaan. De roodwitte supporters worden vaak nog steeds omringd door nostalgie. Velen denken met eni ge weemoed terug aan de wed strijden om de Zilveren Bal, het lahtste landskampioenschap in 1959, dat gepaard ging met een rijtoer via de Coolsingel, en als deelnemer aan het UEFA Cup toernooi. Dat zal veranderen als het nieuwe Eneco-stadion aan de Spartastraat eind augustus offi cieel wordt geopend. Bij het zien van het nieuwe 11.000 zitplaat sen bevattende stadion zal het ge zonde verstand zegevieren. Een ieder zal beseffen dat er geen weg terug is en dat Sparta zal moeten uitgroeien tot een profes sioneel voetbalbedrijf. De festi viteiten rond de opening van het Eneco-stadion gaan onder andere gepaard met Open Dagen en een openingswedstrijd. Er worden pogingen ondernomen Barcelona uit te nodigen, maar dat hangt nog af van oud-speler Louis van Gaal of Barcelona in die periode beschikbaar is. „We verlangen met z'n allen naar het nieuwe stadion", zegt Jan Bossink. „Dan pas kan Sparta De Business Club Sparta Rot terdam is voor het Rotterdamse bedrijfsleven een mogelijkheid om door middel van Sparta in contact te komen met andere bedrijven. De club leidt een flo rerend bestaan, omdat in de laatste jaren steeds meer bedrij ven zich hebben aangesloten bij de business club. Voor informa tie over de Business Club Spar ta Rotterdam kan men terecht bij voorzitter Simon Abel (Res taurant Kasteel van Rhoon), te lefoon 010 - 501 88 96 of bij het secretariaat Gebouw De Gouds- esingel, Mevr. Yvonne van Dru- nen, telefoon 010 - 414 37 88. zich gaan ontplooien en de sup porters in een modem stadion ontvangen. Maar het wordt ook een stadion waar overdag zaken kunnen worden gedaan. Het doet ons goed dat de belangstelling bij de sponsors groot is. Van de vijf honderd business-seats zijn er door het organisatiebureau van Peter Bonthuis al meer dan 350 van verkocht. Er komen verder achttien loges die nu al zijn vol geboekt. Om aan de vraag te vol doen komen er zestien loges bij, waarvan er al vier zijn verhuurd. Een loge kost 92.500 gulden. Voor dat bedrag wordt het casco gebouwd en mogen de bedrijven zelf het interieur inrichten. In elke loge is plaats voor elf perso nen. De meeste bedrijven, die een loge nemen, doen dat mini maal voor driejaar". Eredivisie „Ook al vallen de prestaties dit seizoen tegen, ik ben er van over tuigd dat Sparta in de eredivisie blijft", zegt de oud-bankdirec teur vol vuur. „We hadden liever gezien dat Sparta geen degrada- tiezorgen zou kennen, maar het is niet anders. Ik verwacht dat er na de Pasen, als we tegen De Graaf schap en Feyenoord hebben ge speeld, meer duidelijkheid over onze positie is. We krijgen onder andere nog de degradatiekandi daten NAC uit en RKC thuis. Mochten we onverhoopt toch de graderen, neem dan van mij aan dat Sparta binnen een jaar weer op het oude niveau terug is. Het is eigenlijk Sparta onwaardig te moeten degraderen. Met Feye noord, Ajax en PSV is Sparta de enige voetbalclub die sinds het begin van het betaalde voetbal in 1954 nooit is gedegradeerd". „Door het nieuwe stadion ver wachten we meer inkomsten, zo dat we in staat zijn de spelers lan ger aan Sparta te binden. Dat is al jaren niet meer het geval. Het is nu zo dat er jaarlijks negen mil joen gulden de deur uitgaat en dat er tweeënhalf miljoen minder inkomsten zijn. Gelukkig hoeven we ons niet al te veel zorgen te maken omdat het tekort is afge dekt." Sponsor Jan Bossink is een voetballief hebber in hart en nieren. Van huis uit werd hem verboden op zon dag te voetballen en hij vertrok na zijn HBS-schoolopleiding naar Amerika om er te studeren en te werken. Zes jaar geleden werd hij tot directeur van de ING-Bank in Rotterdam be noemd. „Als sponsor van Sparta beviel me de sfeer op Spangen zo goed, dat ik verknocht raakte aan de voetbalclub. Dat is blijkbaar door het bestuur opgemerkt, want op een dag werd ik ge vraagd vice-voorzitter te worden. Toen voorzitter Peter van der Burg weer later voorstelde zijn plaats in te nemen, heb ik er toch lang over moeten nadenken. Is het wel zo verstandig, met mijn functie bij de ING, vroeg ik mij af. Daarnaast was het de periode van het Bosman-arrest, de op richting van de NV Eredivisie en de strijd om de televisierechten. Zaken die voor Sparta zeer zwaar wogen". Slagvaardig Uiteindelijk heeft Jan Bossink erin toegestemd voorzitter te worden. „Ik ga er van uit dat Sparta alleen kan overleven als het op een zakelijke manier naar de toekomst kijkt. We beseffen terdege dat een professioneel voetbalbedrijf niet zonder een goed getraind en slagvaardig ka der kan. Het technisch manage ment speelt daarbij een belangrij ke rol. Tevens kan door het nieu we stadion het feitelijke busi- ness-to business plaatsvinden. Een club als Sparta moet tegen woordig aan zoveel randvoor waarden voldoen, dat we vrijwel niet zonder professionele be stuurders kunnen. Verder weten trainer Jan Everse, directeur technische zaken Leo Steegman en manager Charles van der Steene precies wat tot hun taken pakket behoort. Het is nodig dat het management met scouting, opleiding en transferzaken naar een hoger niveau groeit. Sparta streeft naar een gemiddelde van 9.000 toeschouwers per wed strijd in het Eneco-stadion. Vol gens mij is dat mogelijk in een dynamische stad als Rotterdam met een achterland van minstens een miljoen mensen". De nieuwe business-loges, waarvan er in tot 34 in het nieuwe Eneco-stadion worden aange bracht, bieden sponsors niet alleen de gelegen-: heid om bij wedstrijden maximaal 11 gasten te% ontvangen. Op de andere dagen blijft de busi-^ ness-loge ook beschikbaar voor de sponsor, die op werkdagen bijvoorbeeld vergaderingen in deze ruimte kan houden. De huur van een busi- ness-loge (casco) kost per seizoen 92.500,--. Voor informatie: telefoon 010 - 415 10 87 en 010 - 880 87 88. In het nieuwe Eneco-stadion komen vijfhonderd Business Seats. Daarvan zijn er door Organisa- tiebureau Peter Bonthuis, die daarmee is belast, zo'n 350 seats verhuurd. Deze seats, die voor de*J business-loges komen en de mogelijkheid geven om in de business-lounge te vertoeven, kosten per seizoen 11.000,- de twee seats. Voor een derde seat moet 5.250,-- worden betaald enp, voor de volgende seats vijfduizend gulden. InC het centraal gelegen deel van de Business Seats;; zijn ook nog luxere stoelen te huur. Deze komeng? op 7.500,— per seat. Voor informatie: telefoon 010 - 415 10 87 en 010 - 880 87 88. Het nieuwe Eneco-stadion van Sparta Rotterdam wordt niet het grootste, maar wel het mooiste stadion. Degene die nu al een be zoek brengt aan de 'bouwput', kan niet anders dan tot deze con clusie komen. TYissen nu en eind augustus wordt de laatste hand gelegd aan de aankleding van het 11.000 zitplaatsen bevattende stadion. Wanneer het stadion van de tweede profclub in Rotter dam eenmaal is gerealiseerd, kan Sparta pas echt aan zijn toe komst gaan werken. Het nieuwe onderkomen krijgt de uitstraling van een familie achtig stadion. De toeschouwers zitten in kuipstoeltjes kort op het veld, hekken ontbreken (behalve klaphekken) en het stadion krijgt een multifunctioneel karakter. Met Kasteelzijde, twee recreatie ve zijden en een commercieel ge deelte aan de kant van de Hor- vathweg. Het laatste is het hoofd gebouw dat uit vijf verdiepingen bestaat. Daarin komen etagegewijs be stuurskamers en kantoren, sup portershome, lounge, sponsorlo- ges en bedrijfskantoren. Aan weerszijden van het Kasteel ko men bedrijfsruimten. Het Kasteel zelf zal worden opgewaardeerd tot een zalencentrum. Om een in druk te krijgen: 2.000 m2 kan toorruimte, 2.500 m2 commer ciële bedrijfsruimten en 1000 m2 'voor het zalencentrum. De alou de Ridderzaal krijgt een repre sentatieve functie voor de bewo ners van Spangen. Het is het tiende stadion in de eredivisie dat geheel of gedeelte lijk wordt vernieuwd. Onder an dere Roda JC, Fortuna, NEC en AZ zijn nog bezig met plannen te maken. De totale kosten van het Eneco-stadion worden geraamd op 37 a 38 miljoen gulden. Het stadion kost alleen al 24 miljoen gulden, bedrijfsruimten en kan toren acht miljoen gulden en het logistieke gedeelte vijf miljoen gulden. De gemeente betaalt 13,5 miljoen gulden, waarvan de helft uit een achtergestelde le ning komt. Het logistieke gedeel te (aan- en toevoerwegen en nieuwe parkeergelegenheid) komt voor rekening van de ge meente. Bouwpastoor Bouwpastoor van het nieuwe Eneco-stadion is Peter van der Burg. Hij is dagelijks op de werkvloer om over de voortgang van de bouw te waken. Hij weet precies hoe het-nieuwe stadion moet worden ingericht. Daarbij werkt hij nauw samen met Bal last Nedam IGB, de bouwer van het Eneco-stadion en architect Zwarts Jansma uit Abcoude. Croon Electrotechniek heeft het mogelijk gemaakt dat er nieuwe lichtmasten komen. Peter van der Burg heeft een gro te betrokkenheid met Sparta. Hij is veertien jaar bestuurslid ge weest en vijf jaar voorzitter. Hij is vanaf z'n elfde jaar lid. Speel de in Cl en BI en studeerde in Leiden. „Daarna heb ik zeven tienjaar in het eerste gecricket", zegt hij. „Ik was vervolgens jeugdleider van Cl en jarenlang lid van de cricketcommissie. Ook heb ik gehonkbald, maar niet bij Sparta. Toen ik in 1983 door Cor van Rijn werd gevraagd in het bestuur te komen, dacht ik een beleid te kunnen uitstippelen. Maar dat kon ik snel vergeten,^ Deze bedrijfstak is voortdurend in beweging". „Toen ik bestuurslid werd, Sparta een begroting van een miljoen gulden. Dat is intussen opgetrokken tot een kleine tien** miljoen gulden. De betekenis van sponsors is enorm toegenomen.^-* In het begin hebben we met,;' sponsors moeten leren omgaan.;* Inmiddels zie ik het als een groot' t succes dat we een relatief grote v| businessclub hebben opge-f*- bouwd. Door het nieuwe stadion^ is het noodzakelijk dat het aantal 1- sponsors wordt uitgebreid." Bouwtijd Wanneer alles volgens de plan- li ning gaat, zal het Eneco-stadii op woensdag 25 augustus offi cieel in gebruik worden geno- - men. Peter van der Burg: „We;'"' hebben enige vertraging gehad;.» door het slechte weer, maar zit- ten nu weer op schema. Alles bij elkaar heeft de bouwtijd dertien maanden geduurd. We zijn vorig vl jaar april, na de wedstrijd tegen NEC, met de sloop begonnen". „De gemeente vond uiteindelijk dat Sparta op Spangen moest blijven. Door een nieuw stadion zou de leefbaarheid in de wijk kunnen worden vergroot. Het Eneco-stadion gaat dan ook een - puur multifunctioneel bouwsel"), geworden. Ik mag wel zeggen dat ik er trots op ben dit voor Sparta te kunnen doen". De nieuwe contouren van het Eneco-stadion brengen Victor Deconinck in een lichte staat van opwinding. Met het op trekken van nieuwe tribunes en bussiness-seats wordt een 83-jarige periode in de zo be kende uitvoering afgesloten. Sparta op een tweesprong. Victor Deconinck praat graag over Sparta. De club waarmee hij is opgegroeid en waarbij hij eveneens ook nog een be scheiden balletje trapte. 'In de afgelopen periode ben ik «vaker dan anders langs Span gen gereden. Tot in de nacht toe. Op weg naar huis. Even een ommetje om te kijken hoe het met de bouw staat. Voor mij zijn het allemaal emotione- lle zaken. Als kind werd ik al door mijn vader meegetroond naar de club. Ik heb heel lang gezeten op de houten tribune. Dan moet je zo nu en dan wel eens gaan kijken, wat er nu te voorschijn komt'. 'Hoe imposanter de bouw van het nieuwe stadion wordt, hoe meer respect ik krijg voor Peter van der Burg en Charles van - der Steene. De laatste heeft weliswaar wat minder met de bouw van het stadion te maken, maar het lijkt wel of er sambal in z'n achterste zit. Overal is hij en overal praat hij, denkt hij en werkt hij. Denkbeeldig zie ik al de fantastische mogelijk heden, die het nieuwe stadion Sparta gaan bezorgen. Ik heb wel eens geroepen dat het met 11.900 toeschouwers wel een heel klein nieuw stadion werd. Ex-voorzitter Van der Burg, die nu zo nauw betrokken is bij de bouw, heeft me dat niet in dank afgenomen. Misschien ook wel terecht. Uiteindelijk bepalen de regels hoe hoog er mag worden gebouwd'. 'Zeker is, dat Sparta met zo'n mooie accommodatie een ge weldige tijd tegemoet gaat. Al leen moet ik de kritikasters van de laatste tijd gelijk geven, dat Sparta als organisatie de laatste jaren weinig groot onderhoud heeft gehad. Natuurlijk binnen een club zijn er altijd proble men. Zo'n gigantische bouw bijvoorbeeld. De financiën. Al tijd en overal een grote zorg. Binnen Sparta ontbreekt het echter aan een goede onderlin ge communicatie. Geen korte lijnen binnen de organisatie en niet planmatig werken op mid den en langer termijn. Ik denk dat de huidige organisatie er dan ook niet op is getrimd om een moderne betaald voetbal organisatie te zijn'. 'Neem Vitesse. Tien jaar gele den een weinigzeggende club uit de eerste divisie. Karei Aal- bers heeft dat ook ingezien. Maakte een plan en in die tien jaar tijd is de Arnhemse club wel het moeras ontgroeid. Er staat een mooi nieuw stadion en de vereniging is uitgegroeid tot een van de toonaangevende clubs in Nederland. Voor een heel belangrijk deel door heel planmatig te werken. Niet al leen op bestuurs- of manage mentniveau, maar binnen alle geledingen van de organisatie. Een klein facet: voetballers op zeer jeugdige leeftijd verdie nen momenteel belachelijk veel geld. Hoe ga je daar als speler mee om. Persoonlijk heids ontwikkeling. Bij Vitesse schenkt men er aandacht aan. Gelijktijdig wordt spelers ge leerd hoe ze zich in de media moeten gedragen. Dat ze geen verkeerde dingen moeten roe pen, waardoor ze zich kwets baar opstellen. Natuurlijk mag je niet alles tussen Vitesse en Sparta vergelijken. Maar het is wel zo, dat Vitesse structureel bij de bovenste vier in de eredi visie speelt en Sparta vecht voor lijfsbehoud'. 'Bestuursleden van de laatste Victor Deconinck. jaren hebben een gouden leg penning verdiend. Hun inspan ning om niet was geweldig. Binnen de middelen, die Spar ta voor handen had, hebben ze het goed gedaan. Jarenlang kon dat ook binnen het betaalde voetbal. Maar die tijd is voor bij. Als men nu wil meedraaien op het hoogste niveau is een echte professionele organisatie noodzakelijk. Een organisatie, die verder reikt dan alleen de deur van de administratie. De totale club moet zo worden ge schoeid, dat het rendement het grootst is'. 'Ik weet dat alles te maken heeft met geld. Maar er zijn ook zaken, die zonder de direc te invloed van financiën kun nen worden gerealiseerd. Kri tisch zijn op jezelf is belang rijk. Kijk eens naar de techni sche staf. In het laatste decen nium zijn er alleen maar pas santen gesignaleerd. Nooit heeft iemand werkelijk een be leid neergezet. Sparta heeft geen netwerk van eerste elftal spelers. Er zijn wat oer-Sparta- nen bij thuiswedstrijden, maar jongens die nog niet zo lang geleden het eerste elftal be volkten, die zie je niet meer. Je ziet ook weinig jonge mensen binnen Sparta op beleidsposi- ties. Dat is jammer, omdat ver grijzing snel toeslaat en het van belang is, dat jonge mensen tij dig in een organisatie worden opgenomen 'Er is veel veranderd binnen het topvoetbal. Het is zakelij ker geworden, omdat het voet balbedrijf in zijn totaliteit een andere benadering vraagt. Sparta heeft altijd veel vooruit strevende ideeën gehad en ook ten uitvoer gebracht. Het scou ten bijvoorbeeld, Sparta's han delsmerk in het verleden. De tijd van het zakboekje van Hans Sonneveld is voorbij'. 'Clubs uit alle Europese landen beschikken inmiddels in Ne derland over een uitgebreid scoutingsapparaat en bekijken naar de jongste talenten die er op de velden rondlopen. Alleen al om mee te kunnen doen in die concurrentiesfeer, moet je als club op alle fronten alert zijn en een gedegen organisatie opzetten. Het scouten is maar één facet. Binnen het betaalde voetbal zijn er tientallen facet ten. De geweldige concurrentie tussen de topclubs eist, dat er wordt nagedacht over de toe komst. Een belangrijke toe komst. Ook voor het 111-jarig Sparta' Hoewel het nieuwe Eneco-sta dion nog niet is afgebouwd, kunt u nu reeds uw plaats voor het nieuwe seizoen reserveren. Wanneer U dat doet dan kunt u op de hoofdtribune of de Kas teeltribune Uw eigen vaste plaats krijgen. Op de Oost- en hoektribunes is die vaste plaats prijs niet mogelijk. Daar kunt U uit sluitend per vak reserveren. Voor het seizoen 1999-2000 zijn er zes verschillende prijzen voor Club Card-houders. De mogelijkheden, inclusief prijs van een jeugdkaart (tot en met 16 jaar) en de prijs van een 65+ kaart: Hoofdtribune 450,- Kasteeltribune 325,- Gezinskaart 325,-/ƒ 175,-/ (Kasteeltribune) 100,-// 50,- Oosttribune 250,- (Supportersvak) Hoektribune (Zuid-Oost) 200,- Hoektribune (Zuid-West) 200,- pnjs prijs jeugdkaart 65+ kaart 340,- 340,- 245,- 190,- 190,- 150,- 150,- 150,- 150,- Vul dan deze BON in en u ontvangt alle gegevens per omgaande thuis. Tevens maakt u kans op twee uitnodigingen voor de ope ningswedstrijd van Sparta op woensdag 25 augustus. Naam:, Adres: Geb. datum: Woonplaats:, Postcode: Telefoon: H Voorzitter Jan Bossink samen met ex-Spartaan Louis van Gaal. De Rot terdamse club is bezig Barcelona uit te nodigen voor de openingswed strijd in het nieuwe stadion. Simon Abel, de voorzitter van Bussiness Club Sparta Rotterdam, bedankt zanger Lee Towers. Voormalig voorzitter Peter van der Burg houdt dagelijks met de bouw van het nieuwe Eneco-sta dion bezig. De Gezinskaart geeft recht op toegang tot de Kasteeltribune voor maximaal 2 volwassenen en 2 kinderen t/m 16 jaar. De eerste volwassene betaalt 325,-, de tweede 175,-, het eerste kind 100,- en het tweede kind 50,-. Deze bon kunt u zonder postzegel zenden aan: Stichting Sparta Rotterdam, Antwoordnummer 20631, 3020 WB Rotterdam.

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 35