BREED IT Zuiderzeemuseum opent het nieuwe seizoen met 'Bankieren in de boerderij' Schrijftalent gezocht Sumoworstelen bij V&D Als Romein het weekend in Dwaal door de tijd en proef eens de sjeer van zeven eeuwen Zuiderzee etc teci^ Betaalbare kwaliteit Boekenkramen voor stadspaleis Schrijf eens met een ganzenveer in het Museum van het Boek Woelend water in Madurodam Huishoudbeurs Huis Interieur LAATSTE WEEK! 1 T Paasshow duurt tot en met 11 april 14-479 Tijdens het museumweekend, 10 en 11 april, kunnen bezoe kers zich door een snelteke naar laten vereeuwigen. Le den van Gemina verbeelden het Romeinse soldatenleven en geven demonstraties exer ceren en vechten op het bui tenterrein van het museum. Het Legermuseum is op za terdag 10 en zondag 11 april gratis toegankelijk van 11.00 uur tot 17.00 uur. In het kader van de tentoonstel ling 'In 't Verschiet en van Naby' Een keuze uit vijf eeuwen mili taire prenten en tekeningen' kunnen bezoekers zich door een sneltekenaar als soldaat laten vereeuwigen. Tegen een kleine bijdrage tekent de sneltekenaar de bezoeker als Romein, als Pie- kernier uit het 17e eeuwse leger of als een Amerikaanse soldaat uit '40-'45. De tentoonstelling 'In 'l Ver schiet en van Naby is natuurlijk ook te bezoeken. Eén van de hoogtepunten op de tentoonstel ling is een panoramaprent die in de volle breedte van 3.20 meter te zien is. Daarnaast vele prach tige afbeeldingen van soldaten- taferelen. veldslagen, kostuum- studies, portretten en kampe menten. Leden van het Gemina- project verbeelden het Romeinse soldatenleven. Zij geven demon straties exerceren en vechten en geven uitleg over hun kleding, wapens en uitrustingsstukken. Romeinse ambachtslieden ver tellen over hun werk; hel maken van kleding, schoenen en ma liënkolders. Openingstijden van maandag tot en met vrijdag: 10.00-17.00 uur. op zaterdag, zondag en feestda gen: 12.00-17.00 uur. Tijdens het museumweekend van 11.00- 17.00 uur. Het Legermuseum zit aan de Korte Geer I in Delft. Het buitenmuseum van het Zuiderzeemuseum in Enkhui- zen is vanaf 13 april weer open voor het publiek. Dit sei zoen is er onder de noemer 'Bankieren in de boerderij' een nieuwe presentatie te zien. In een pand uit Friesland aan de stadsgracht vertelt een me dewerker over het dagelijks leven van de bewoners van de boerderij annex bank rond 1920. De boerenleenbanken maakten toen een bloeiperio de door. Daarmee krijgen be zoekers zicht op het betalings verkeer uit die tijd, de huis vesting van een lokale boeren leenbank en welke bankzaken daar werden afgehandeld want de boer in kwestie had naast zijn agrarische beroep ook een functie als kassier. De boerenleenbank heelt een speciale plaats in de geschiedenis van agrarisch Nederland. Aan het einde van de vorige eeuw was er een grote crisis in de agrari sche sector. Boeren waarmee het financieel goed ging. belegden hun geld in renderende effecten en aandelen in de industrie, zo dat minder gefortuneerde colle ga's steeds vaker tevergeefs aan klopten voor een lening. Het geld verdween van onder de ma tras en daarmee ook de krediet- mogelijkheden. Kenmerkend voor de periode aan hel eind van de 19de en begin 2()ste eeuw is bovendien dal het betalingsverkeer volledig gebaseerd was op contant geld. oftewel klinkende munt. Papier geld kwam pas na de Eerste We reldoorlog in omloop. Ook was het niet ongebruikelijk om leve ranciers enkele malen per jaar of eenmaal per maand te betalen. Kredietcoöperaties In Duitsland kende men al sinds het midden van de vorige eeuw zogenaamde kredielcooperalies naar hel model van Raifl'eissen. Dit idee werd vanaf 1898 in Ne derland overgenomen. De Boe renleenbanken waren in principe alleen bestemd voor boeren uil hetzelfde dorp of dezelfde paro chie. Zij hadden land of vee als onderpand en kenden elkaar goed. Zij wisten vaak letterlijk van elkaar wal ze waard waren. In een boerderij werd een kan toortje ingericht en er werd een kassier aangesteld. Deze hield één of twee keer per week spreekuur, waarvoor hij een kleine vergoeding kreeg. Be stuursleden ontvingen weinig of geen presentiegeld. Hel beheer van de coöperatieve banken moest namelijk tegen de geringst mogelijke kosten plaatsvinden. Alleen dan kon de verstrekking van kredieten legen zo gunstig mogelijke koers gebeuren. Interieur van de boerderij Vorig jaar werd de boerderij uil hel Friese plaatsje Baard inge richt met steun van de Rabo bank. Oorspronkelijk was er in dit pand weliswaar geen boeren leenbank gevestigd, maar een van de woonvertrekken kon goed als zodanig dienst doen. De bank in een boerderij uit hel nabijgelegen Jorwerd stond hier voor model. Daar werd de coö peratieve bank in 1912 opge richt. Het bankkantoortje waar de medewerker van het museum de bezoekers in donker grijs pak ontvangt, is ingericht met au thentieke spullen zoals slempels kasboeken en boekjes met con- trolebewijzen. Als verteller ver ruilt hij zijn financiële functie voor klussen op het erf en wisselt dan ook van 'kostuum'. DELFT A.S. ZONDAG OPEN! NUMANSDORP ZATERDAG TOT 22.OO UUR OPEN! «5 jaar garantie"*] '4t Rotterdam: Vlaardingen: Numansdorp: Delft: Traditiegetrouw kwamen men sen vroeger uitsluitend via de zij ingang. 'de echte voordeur', de boerderij binnen of zij liepen achterom via de deel. Sleehls 'de dood en de bruid gaan de voor deur uil', maar de bezoekers kunnen daar nu ook gebruik van maken. Museumweekend met scheepsmodellen In museumreslauranl Het Am sterdamse Huis tonen model bouwers tijdens hel museum weekend hun eigen boten. Er zijn onder andere seheepslypen le zien zoals een hoogaars, een loodsschoener en een Enlerse zomp. Ook is een model te be wonderen van de F.H 33, een weslwalboller. Dit scheepje is uitgevoerd in schaal I op 20 en is 75 centimeter lang. De eigenaar heeft er maar liefst 2300 uur aan gewerkt om hel model geheel uitgerust te krijgen met de beno digde inventaris en vistuig, zoals I een wonderkuil. Even na hel' middaguur houdt de hoofdres- taurator van de afdeling Neder-1 landse Geschiedenis uil hel Rijksmuseum te Amsterdam een lezing en diapresentatie in de filmzaal. De heer Hoving belicht dan met name de scheepsmodel len vanaf de 17de eeuw. Later op I de dag (15.00 lot 17.00 uur) wordt er de film 'Op hoop van zegen' gedraaid. Naast deze beelden en de miniaturen kun nen bezoekers ook deelnemen aan een themarondleiding over schepen in het buitenmuseum (aanvang 12.00 uur) of een kijkje nemen bij de modellen in het binnenmuseum. Van 14.00 lot 15.00 uur wordt er nog een gratis rondleiding verzorgd waarbij onder andere de exposities 'Zui derzeevisserij' en 'Vervoer over water' worden aangedaan. Kinderen kunnen een bouwpak ket van een boot in elkaar zet ten, terwijl langs de museum- gracht het drukke getimmer zal klinken van degenen die hun eigen souvenir maken in de vorm van een klompenbootje. De VVV Enkhuizen heeft een wandelroute uitgestippeld die langs markante plekjes in de stad voert. Uiteraard kan daar bij ook het Zuiderzeemuseum worden aangedaan. De gratis wandelroute is verkrijgbaar bij de deelnemende musea en de VVV. Hel Zuiderzeemuseum in Enkhuizen is iedere dag geopend Van 10 tol 17 uur. In de maan den dat ook hel buitenmuseum te bezoeken is (van april l/m 31 oktober) is het museum boven dien op zon- en feestdagen toe gankelijk tot 18 uur. Ook in de maanden juli en augustus kun nen bezoekers een uur langer verblijven in hel binnen- en het buitenmuseum (tot 18 uur). In lichtingen: 0228-318 260. Voor het zevende achtereen volgende jaar worden dit voorjaar op de Grote Binnen plaats van Het Markiezenhof twee antiquarische boeken markten gehouden. Zowel tij dens het Nationaal Museum weekend (zondag 11 april) als tijdens de Brabantse Kaste lendag (24 mei) bevolken boe- kenkraampjes het Bergse stadspaleis. De Boeken hof blijft kleinschalig en overzichtelijk, maar is inmid dels wel gegroeid lot zo'n 25 kramen van deelnemers uil zo wel eigen regio als de rest van hel land. De bezoeker kan een breed, gevarieerd en kwalitatief goed assortiment aan gebruikte en antiquarische boeken ver wachten. De nadruk ligt enigszins op het boek dat interessant is voor de inwoners van West-Brabant en Zeeland: streekgebonden boe ken. topografie, geschiedenis en literatuur, maar ook kunst-, kook- en kinderboeken. De Boekenhof is beide dagen gratis toegankelijk. Hel Markie zenhof is tijdens het Nationaal Museumweekend gratis toegan kelijk. tijdens de Brabantse Kas telendag bedraagt de entree I' 3,50. Dit jaar wordt voor de derde keer de Libelle Roman Prijs ge houden. Uitgeverijen worden overstelpt met manuscripten. Daardoor is hel steeds moeilij ker om uw boek te laten uitge ven. Om deze reden startte het vrouwenweekblad Libelle in sa menwerking met Uitgeverij De Kern in 1997 de Roman Prijs. Een initiatief om vrouwen in Ne derland de kans le geven een boek te laten publiceren. Libelle stelt een paar eisen aan de ro- BEKENDMAKING ALGEMENE WET BESTUURSRECHT Het Museum van het Boek houdt tijdens het Nationaal Museumweekend op 10 en 11 april, van 12 tot 17 uur, een ital speciale activiteiten, bovendien is het museum in dat weekend gratis toeganke lijk. Kinderen van 9-12 jaar kunnen door middel van vouwen en knippen zelf een boekje maken met een aparte vorm op de workshop. Door hel daarna zelf le versieren wordt het een echt persoonlijk 'kunstenaarsboekje'. Reserveren is niet nodig. De kos ten zijn f5,- per kind en per gemaakt boekje. Tijdens het boekenspreekuur be oordelen en taxeren vertegen woordigers van Antiquariaal- Burgersdijk en Niermans en van Antiquariaat Bubb Kuijper de door de bezoekers meegebrachte boeken. Ook geven zij samen met medewerkers van het mu seum adviezen over een goede berging en conservering van boeken. Taxatie en adviezen zijn gratis. Hel scriptorium, het 'middel eeuws' schrijfatelier is geopend voor jong en oud (vanaf 9 jaar). Ervaar zelf hoe fascinerend het is om met een echte ganzenveer een tekst in gotisch letters te schrijven én te verluchten. Re serveren is ook voor deze activi teiten niet nodig. De kosten voor deelname zijn f 5,- per persoon, inclusief alle materialen. In de mooie boekzaal van het museum kunnen kinderen bo vendien een leuke speurtocht doen en ontdekken hoe boeken in de Middeleeuwen werden ge maakt. Museum van het Boek zit aan de Prinsessegracht 30 in Den Haag, telefoonnummer: 070-346 27 00. Alle weekenden en feestdagen tot en met 27 juni is er extra veel waterplezier in Maduro dam. Dan staat de miniatuur stad tussen 11 en 16 uur in het teken van modelbootdemon- straties. Diverse modelbootverenigingen uil heel Nederland en België la ten tijdens de demonstratieda- gen prachtige miniatuurschepen zien. die zij in hun vrije tijd heb ben gebouwd. Een hobby die veel tijd en geld kost, maar die resulteert in hoogstaande na tuurgetrouwe modellen. De be zoekers kunnen dit van dichtbij bekijken en vragen stellen aan de trotse makers van de schepen. Er varen gemiddeld 20 verschillen de schepen per demonslratiedag. De komende feestdagen zijn voor kinderen extra feestelijk omdat dan tussen 11.00 en 16.00 uur een balonnenclown en een schminkster in de miniatuurstad aanwezig zijn: op Hemelvaarts dag (13 mei) en met Pinksteren (23 en 24 mei). Madurodam is het gehele jaar geopend, tot en met 30 juni van 9-20 uur, van I juli tot en met 31 augustus van 9-22 uur en van I september lol en met 26 maart van 9-17 uur. De miniatuurstad is te bezichtigen tot een uur na sluiting van de kassa's. Entreeprijs: volwassenen f 19,50, kinderen 4 l/m II jaar f 14.00 inclusief Madurodam speurpas- poorl, senioren 60+ f 17,50. SS;;r« man: het moet bestemd zijn voor volwassen lezers en uil ongeveer 40.000 woorden bestaan (100 ge typte A4-tjes). Daarnaast moet het verhaal fictief, dus niet waar gebeurd, zijn. Zet de roman het liefst op een diskette en doe er een geprinte versie bij. Voeg bij dit manuscript een kort briefje waarin iels over uzelf staat en stuur dit vóór 1 juni 1999 naar: Libelle, Postbus 40027, 2130 KP le Hoofddorp o.v.v. Libelle Ro man Prijs. Dc Huishoudbeurs en Huis Interieur Rai 99 staat dit jaar in het teken van 'zelf doen en beleven'. Er zijn meer work shops en demonstraties dan tevoren en nieuw zijn de zoge naamde trendpleinen met elk een eigen thema. Op een trendplein zijn alle activi teiten rond één thema, zoals in terieur, tuinen en cosmetica ge concentreerd zodat de beurs overzichtelijk is voor zowel vrouwen als mannen. De beurs is door de week non slop geopend van I 00 tol 21.00 uur en in hel weekend van 10.00 tol 18.00 uur. Volwassen betalen f20,-. Opxie beurs is voor elk wat wils le vinden. Van ideeën opdoen voor het huis tot het bekleden van rietkransen «en van het kij ken naar diverse modeshows tot de Negen Maanden Beurs (14-18 april), speciaal voor (toekomsti ge) ouders. Rail Idee voor f 17,50 is een han dig toegangskaartje dat korting geeft op de entree. Bovendien is er voor bezoekers met een Rail Idee een aparte ingang gereser veerd. Bij aankoop of op ver toon van een geldig NS-vervoer- bewijs kan bij een NS-loket een Rail Idee gekocht worden. Voor meer informatie kan men bellen met OV Reisinformatie: 0900-9292 (75ct/min ^tfut l r r~~ VN Vroom Dreesman (V&D) vertaalt het Oosten naar het Westen in een unieke thema campagne Visions of East. Dit thema is gebaseerd op de filosofie van oosterse landen als China en Japan en nog tot en met 26 april kan de consument via verschillende vórmen kennis maken met het thema. Zo kan iedereen op 11 april de kook- en zangshow van Lonny en Sandra Masmeijer aanschou wen in het filiaal in Rotterdam Centrum, op 17 april kennsima- ken met Tai Chi en Feng Shui in huis. 's Avonds op 9 april geven heuse Sumoworstelaars een spectacu laire demonstratie terwijl 10 en 17 april masseurs de bezoekers kennis laten maken met een ont spannende stoelmassage. DONDERDAG 8 APRIL 1999 u Het buitenmuseum is vunaf 1.1 april n eer open UKENHAL MSJMR GMtWfllt' Moderne witte hoekkeuken MDF front, 4-zijdig afgeronde hoeken, 88 cm hoge wandkasten, incl.: kerami sche kookplaat combimagne tron schouw koelkast spoelbak met mengkraan granieten blad, krans- en lichtiijsten. In verschillende kleuren. Of vanaf ƒ111,- bruto 71,00" netto) per maand. Vraaa naar de 'ijkneden uitgebreide moi van ons bestedingsplan. Wie tijdens de paasshow slaagt bij Keukenhal kan tot 2.500,- korting verdienen! In de showroom zijn verschillende gouden eieren verstopt met daarin kortingen variërend van t.OOO,- tot wei 2.500,-. Vind een ei, pel het snel en doe uw voordeel met de PAAS-ACTIC van Keukenhal! I r iMNfei Of vanaf ƒ118,- bruto 75,00* netto) per maand. Vraaa naar de uitgebreide mogelijkheden van ons bestedingsplan. Klassiek juweeltje Vanille kleur, in de hoek geplaatst kook -gedeelte met schouw. Incl.: koelkast oven gaskookplaat afzuigunit RVS spoelbak breed werkblad meng-kraan krans- en lichHijsten en verlichting. Strakke keuken 4-zijdig afgerond, 91 cm hoge wandkastboogte, incl.: vaat wasser oven gaskookplaat 160 I koelkast 90 cm brede schouw spoelbak blad met waterkering krans-, lichtlijsten en verlichting NU RESERVEREN, OVER I JAAR LEVEREN ZONDER MEERPRIJS VRAAG BIJ ÉÉN VAN DE FILIALEN ONZE GRATIS KRANT AAN 4 KEER 120 KEUKENS OPGESTELD AL 20 JAAR DE LAAGSTE PRIJS - ÏZ S00 MODELLEN IN DE SHOWROOM OOK 'S AVONDS AFSPRAAK Woonboulevard, Stadionweg 37a Tel. (010)4 79 69 11 (afslag Feyenoord op 300m. van het stadion) Gerard Burgerlaan 4 Tel. (010) 460 06 70 (afslag 8, op woonboulevard bij het IBIS-Hotel en naast de Westlandseweg) Keukenhal Industriestraat 2a E?Ü Tel. (0186) 65 32 44 jSJ (vanaf A29 bij stoplicht rechts, le dijk links) Woonboulevard, Leeuwenstein 31 Tel. (015) 285 57 77 (afslag Delft-Zuid, afslag Schieweg (MAKRO), bij stoplicht rechts, na 1 km. naast de Gamma) Openingstijden: Maandag van 13.00 18.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 09.00 uur -18.00 uur. Vrijdag koopavond tot 21.00 uur. Zaterdag van 09.00 - 17.00 uur Op de hele keuken, ook op apparatuur van Atag, Etna en Pelgrim. "Netto bedrag bij 36,35inkomstenbelasting. STADSREGIO ROTTERDAM Het dagelijks bestuur van de Stadsregio Rotterdam maakt bekend dat de Regioraad op 31 maart 1999: 1de Verordening Maatwerk DKP-complexen heeft vast gesteld. De besluiten en de daarbij behorende stukken liggen van 12 april tot en met 24 mei 1999 op werkdagen van 8.30 uur tot 16.30 uur ter inzage bij bureau bibliotheek en documentatie van de Bestuursdienst Rotterdam, Rode- zand 18 (1e etage, kamer 100), alsmede (gedurende de aldaar gebruikelijke tijden) in de gemeentehuizen binnen de Stadsregio Rotterdam. Rotterdam, 31 maart 1999, het dagelijks bestuur van de Stadsregio Rotterdam, de secretaris, de voorzitter, Mw. mr M. C. Jansen mr I. W. Opstelten. SWRÏSÈi foto LEUNIS VERLINDE 1

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 13