Het Nieuwe Hèt autoni MaaSPigg Schiedam Hèt autonieuws voor en omgeving Subaru is de grote winnaar van Top Gear-onderzoek Met de Cabstar E levert Nissan-dealer maatwerk Skoda Octavia Century in dienst bij televisiemakers Lessen in de New Beetle A K Rij-impressie Suzuki Jimny WOENSDAG 21 APRIL 1999 16-447 De Britse automobilist is uit stekend te spreken over Su baru. Het Japanse merk is als grote winnaar uit de bus gekomen tijdens het tevre- denheidsonderzoek van het BBC televisieprogramma Top Gear. Het jaarlijkse onderzoek wordt uitgevoerd in samenwerking met het Amerikaanse bureau JD Po wer. Automobilisten worden zowel naar hun oordeel over de auto als over de dealer gevraagd. Bij het onderzoek werden de 114 best verkochte auto's in Groot-Brittannie betrokken. Evenals vorig jaar werd de Subaru Impreza eerste. Met de Legacy legde Subaru ook beslag op de tweede plaats. De Jaguar XJ Saloon is de eerste Europeaan op de derde plaats. De auto met de minste reparaties is dit jaar de Totota Starlet. In de eindklassering komt deze Japan ner op de vierde plaats. Op vijf de Skoda Felicia. De top tien bestaat verder uit de Toyota Celica (6), Toyota Picnic r, - v DJM i iïr^ (7), Saab 9000 (8), Honda Prelude (9) en Jaguar XK 8(10). Onderste regionen Minder goed nieuws is er voor tien andere auto's. Zij eindigden in de onderste regionen. De rode lanta ren wordt dit jaar gemonteerd aan de Ford Galaxy. Een plaats hoger, op 113, vinden we de Volkswagen Sharan. De Vauxhall Vectra is gestegen van de laatste plaats in 1998 naar plaats 112 dit jaar. Andere auto's waarover de Britse klanten niet te spreken zijn: Alfa Romeo GTV/Spider (111), Rover Mini (110), Fiat Ulysse (109), Vauxhall Omega (108), Alfa Romeo 146 (107), Fiat Bravo (106) en Peugeot 306 (105). Het complete overzicht wordt afgedrukt in Top Gear Magazine, dat ook in de Nederlandse tijd- schriftenhandel verkrijgbaar is. Nissan breidt het bedrijfswa genprogramma uit met de Cabstar E. Voor deze veelzij dige bedrijfsauto is alleen het rijbewijs B vereist en dat maakt hem speciaal geschikt voor kleinere ondernemin gen. Door de vele op- en ombouwmogelijkheden is de Cabstar E in te zetten voor vele taken. De prijs begint al bij 27.995 gulden (exclusief btw) voor de uitvoering met een aluminium open laad bak. Nissan levert de Cabstar E in een scala aan uitvoeringen, waarbij de maximum toelaatbare massa varieert van 2,8 tot 3,5 ton GVW. Het bruto laadvermogen van de Cabstar E ligt tussen de 1080 en 1905 kg. Op het moment is de Cabstar alleen met een enkele cabine leverbaar maar vanaf juni is ook een dubbele cabine voorhanden. Een pick-up versie met aluminium laadbak wordt af fabriek geleverd. De meerprijs bedraagt dan twee duizend gulden. émf-r Nissan heeft voor de Cabstar E twee dieselmotoren beschikbaar. De versies van 2.800 kg GVW worden uitgerust met een 2.282 cm3 metende viercilinder met een vermogen van 55kW/75pk. Alle 3.500 kg GVW versies hebben een 2.953 cm3 direct ingespoten vier cilinder met turbocompressor en intercooler aan boord. Deze is goed voor 81 kW/110 pk. Ook aan het comfort voor de bestuurder en bijrijder is gedacht. De Cabstar E is voorzien van ste vige, op verschillende manieren verstelbare stoelen en een axiaal en radiaal verstelbaar stuur. Tot de standaarduitrusting behoren elek trisch verwarmde buitenspiegels en stuurbekrachtiging. Airconditioning, elektrisch te bedienen ramen en mistlampen kunnen tegen meerprijs geleverd worden. Om nog maar eens te onder strepen dat een Skoda rijder nog zo gek niet is, zet impor teur Pon Mobiel met enige regelmaat een merkentrouwe beroemdheid in het zonnetje. Na quizmaster/ acteur Victor Reinier, actrice Renee Sou- tendijk en Miss Nederland Nerena Ruinemand, is nu ook ZIMOH tv productions (de makers van Veronica Live en Nachtsuite', overstag gegaan voor de kwaliteiten van Skoda. ZIMOH koos voor een Octavia Century 1,6, een jubileumuitvoe ring ter ere van de honderdste ver jaardag van de AutoRai. De auto zal onder andere worden -ingezet worden voor het vervoer van gasten en medewerkers van 'Veronica Live' en 'Nachtsuite'. Daarnaast zal de Skoda Octavia een rol gaan spelen in reclame spotjes en door Veronica gespon sorde evenementen. Positieve uitstraling Voor Skoda-lmporteur Pon Mobiel betekent dit een nadere kennisma king met de doelgroep jongeren. Het nieuwe gezicht van Skoda, uitgedragen door de Octavia, de Felicia en de Felicia Fun, zal zeker een positieve uitstraling hebben op Veronica's doelgroep, zo ver wacht Pon Mobiel. Het is sinds kort mogelijk het rijbewijs te halen in de New Beetle. De jongste telg van Volkswagen is goedgekeurd als lesauto door het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR). Volkswagen is al jaren het meest verkochte merk onder rij scholen. Mede op basis van criteria als veiligheid, lage onder houdskosten en een hoge restwaarde kiezen veel rijschoolhouders voor het merk. Daarbij is de Golf de meest bekende lesauto in het Nederlandse straatbeeld en ook de eind vorig jaar geïntroduceerde Bora is zeer geschikt voor rij-instructie. Tijdens de vakbeurs Euretco in Houten mochten rij-instructeurs een rondje rijden met een tot lesauto omgebouwde Kever. Zondag 25 april is het dan zover. Dan wordt het ver nieuwde Circuit Park Zandvoort in gebruik geno men. Om klokslag elf uur in de ochtend gaat de eerste race van start op de nieuwe 4,3 km lange baan. De afgelo pen weken hebben al vele coureurs de baan te voet bekeken en waren unaniem vol lof. 'Een prachtig zeer afwisselend circuit fraaie bochten en veel inhaalmoge- lijkheden.' Vanaf de omring de geluidwallen, welke tevens als natuurlijk tribunes funge ren hebben de toeschouwers een prachtig uitzicht op het lager gelegen asfalt. Zeven wedstrijden omvat het pro gramma op 25 april, dat om kwart voor vijf in de middag zal worden afgevlagd. De koningsklasse van de nationale autosport het Libertel DUTCH Touring Car Cham pionship, kortweg Libertel DTCC, rijdt twee races. Een sprintrace van acht ronden, circa twee uur later gevolgd door een wedstrijd over twaalf ronden. Vuurwerk Dat het concept van dit toerwagen- kampioenschap aanspreekt, blijkt uit het aantal inschrijvingen: dit jaar een record van maar liefst 27 automobielen met merken als BMW, Renault, Mitsubishi, Honda, Suzuki, en Ford. Ook aan- £u«e|j| Overlease sprekende namen als Euser, Fluisman, Verschuur, Kalff, Karst en Molenaar zullen op de baan ongetwijfeld voor vuurwerk zor gen. Ongetwijfeld spectaculair wordt het optreden van de Marlboro Renault Megane Trophy-rijders. Verleden jaar vonden hectische taferelen plaats op de diverse cir cuits. De verwachting is dat dit seizoen de discipline is verbeterd maar dat dit niet ten koste gaat van het spektakel. Een nieuwe lente, een nieuw geluid vinden we bij de Pearle Alfa 156 Challenge. De nieuwe merkenserie, met 34 gelijkwaardig geprepareerde Alfa's 156, aange dreven door de 2.0 liter Twin Spark motor met een vermogen van 185 pk, is ongetwijfeld een aanwinst voor de nationale auto sport. Nieuw talent wordt veelal ontdekt in de Formule Ford. Namen als Jeroen Bleekemolen en Cristijan Albers werden in hun eerste race jaar al direct Nederlands kam pioen en spelen nu belangrijke rol len op de Europese circuits. Niet voor- niets wordt de Formule Ford ook wel de 'talentenkraamkamer'- genoemd. Spannende races zijn het in ieder geval in de Formule Ford, de formulewagenklasse bij uitstek. Verleden jaar kwam de Formule Arcobaleno voor de eerste maal op de baan. Dit jaar het vervolg met de in Italië gebouwde open-race bolides, voorzien van een hoog- toerige Yamaha motorfietsmotor. Voornamelijk jonge in de auto sport debuterende coureurs, vanaf 16 jaar, starten hierin hun auto- sportcarriere. De openingsrace op zondag 25 april op Circuit Park Zandvoort is voor de Donkervoort Cup. De wagens in deze klasse zijn in Nederland gebouwd en door hun lichte constructie en krachtige motoren realiseren deze open-bol ides snelle rondetijden. Programma Openingsraces Kwalificatietrainingen (Toegangsprijs, incl. rennerskwar tier 15 gulden) Zondag 25 april 1999 10.30 uur Warm up Libertel DTCC, 15 minuten 11.00 uur Donkervoort Cup, 12 ronden 11.50 uur Libertel DTCC le race, 8 ronden 12.40 uur Formule Ford, 12 ron den 13.30 uur Pearle Alfa 156 Challenne, 12 ronden 14.20 uur Libertel DTCC 2e race, 12 rondenil5.10 uur Marlboro Renault Megane Trophy, 12 ron den 16.00 uur Formule Arcobaleno, 12 ronden Toegangsprijzen: duinen/tribune 25 gulden (kinderen tot 12 jaar onder begeleiding van een volwas sene 50% korting); rennerskwar tier 30 gulden extra. Alle bezoekers ontvangen gratis het 36 pagina's full color program mablad. door: Anjes Verhey Met de betaalbare terreinwagen Jimny (2WD 24.995 gulden, 4WD 26.995 gulden) breidt Suzuki het programma op een leuke manier uit. De gesloten driedeurs wagen kent slechts een carrosserie en een motor. Er is een alleen achterwiel aan gedreven versie en een Jimny met inschakelbare 4x4-aandrij- ving. De pittige 1.3 liter viercilinder zestienklepper staat langs voorin en levert 80 pk. Dat is ruim voldoende om de 960 kilo lichte auto (4x4 1000 kilo) zowel op de verharde weg als in terrein vlot vooraan te krijgen. Er wordt met de hand gescha keld en wel vijf keer. Via een tussenbak komen daar in de 4x4-uitvoering nog eens vijf versnelling in lage gearing bij. De Jimny rolt op stevig basis. Hij heeft een solide ladderchassis en zoals het echte terreinauto's bet aamt voor- en achter een starre as. Die worden met moderne schroef- veren en gescheiden dempers als mede reactiearmen en stabilisato ren in toom gehouden. In terreinomstandigheden biedt deze opzet het voordeel dat een obstakel niet alleen het betreffende wiel maar tevens de as omhoog tilt, zodat de bodemvrijheid groter wordt. Kortom, een zeer profes sionele basis voor veel plezier in terrein maar ook comfortabel op de gewone weg. Stevige basis De Jimny heeft een echt 'Jeep'- uiterlijk dat door de vijf verticale luchtopeningen in de neus nog wordt geaccentueerd. De grote koplampen geven 's avonds in de (stads-)jungle volop licht. De auto rolt op leuk ontworpen 15 inch metalen velgen met relatief brede banden. Maar u kunt hem ook kopen met fraaie lichtmetalen vel gen en brede sloffen. Dat kost dan wel wat duiten! Bovendien staat de 4x4 al op 205/70 R15-banden, dus echt smal gaat het er toch al niet aan toe. Modern interieur Suzuki heeft de Jimn uitgerust met het moderne Drive Action 4x4- systeem. Tot een snelheid van 100 km/u kun je door het omzetten van het extra pookje heel gemakkelijk en zonder stoppen of omzetten van vrij loopnaven overschakelen van twee- naar vierwielaandrijving. Binnen biedt de Jimny een modern en veilig afgerond aanzien. Voorin heb je voldoende ruimte op goed instelbare maar wat dunne stoelen, achterin eveneens twee stoelen die echter minder ruimte bieden. Zowel voor- als achterin kunnen de rugleuningen van de stoelen in alle standen worden versteld of geheel omgeklapt. Daardoor kun je het interieur zeer variabel gbrui- ken. Om gemakkelijk achterin te komen kan de rechter voorstoel via een walk-in-systeem heel een voudig klappen en naar voren schuiven. Er is geen geheugen, dus moetje hem opnieuw instellen. Volop fun! Een rit met de Jimny openbaart dat de hoge zitpositie je een uitstekend overzicht biedt. In hogere toeren- regionen hoor je de motor goed werken en zal hij behoorlijk dreu nen. Het brandstofverbruik is rela- tief hoog mede dankzij de forse carrosserie. In echt lastig terrein zal de wagen je nooit in de steek laten. Het is een ideaal alternatief voor mensen die doordeweek van A naar B en weer terug moeten en in het weekend de sporen van Jungle Jim willen volgen. Betaalbaar en volop fun! 1 WT mm De Subaru Impreza kwam als winnaar uit de bus. i - ft. t5fc£JE- Onlangs werden de eerste 56 Cabstars E bij de Nissan-dealers afgeleverd. Presentatrice Christine van der Horst was aanwezig bij de officiële overhandiging van de Octavia Century. Veelbelovend raceseizoen van start op vernieuwde Circuit Zandvoort -TT MiCHELIN 0523 Onder meer de Renault Megane Trophy ridjers doen dit seizoen Zandvoort aan. In de sporen van 'Jungle Jim' Cj'i /'ö7 ;.si% De Suzuki Jimny neemt 'rijplezier' weer heel letterlijk.

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 17