FEYENOORD «P m f Expositie over kampioenschap Robin Nelisse in Olympisch elftal Record-bereik TV Rijnmond Vlaggenzee valt in het water f Ni1 AIM tQ.'lï DE HAVENLOODS DONDERDAG 29 APRIL 199917-1229 ROTTERDAM In het Home of History (in het Maasgbeouw bij de Kuip) is vanaf donderdag 29 april een expositie te zien over het kampioenschap van Feye- noord. Er zijn foto's te zien van hoogtepunten uit het bijna afge lopen seizoen, er draait een film over het kampioenschap, en ook de felbegeerde schaal is te be- wonderen. Trainer Leo Beenhakker en de feyenordselectie verrichten de 'officiële opening. De tentoon- - stelling is tot en met mei te be zichtigen van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur (onder voorbehoud). Van juni tot en met augustus gelden de normale openingstijden: woensdag en donderdag van 12.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. De entreeprijs is f7,50 (jeugd if5,-) en gratis met een museum jaarkaart. ROTTERDAM Robin Nelis se, één van de weinige 'echte' Rotterdammers in de selectie van Feyenoord, is gevraagd voor het Olympisch elftal. Hij was de enige debutant in de nationale selectie die gisteren (woensdag) moest aantreden voor een EK- kwalificatiewedstrijd in Langen- rohr (Oostenrijk). Clubgenoot Ellery Cairo be hoorde al tot de equipe van bondscoach Han Berger, evenals de Spartanen Jaliens en Nieu- wenburg en doelman Zegers van Excelsior. ROTTERDAM Met een ge middelde kijkdichtheid van 9,1 en een marktaandeel van 27,4 was de rechtstreekse uit zending rond het kampioens feest van Feyenoord een abso luut record voor TV Rijnmond. Liefst 680.000 mensen uit het Rijnmondgebied stemden zon- -dag af op de regionale zender, 'die als enige live verslag deed yan de huldiging op de Coolsin- „gel en het feest in de stad. Toen -later op de avond rellen uitbra ken, gaven burgemeester Opstel ten en woordvoerder Anne Geel- hof 'live' hun commentaar. Tijdens de balkonscène werd een piek bereikt van 15,1% kijk dichtheid en 51,5% marktaan deel. Ook een extra nieuwsbulle tin om 23.00 uur naar aanleiding van de rellen trok veel kijkers. ROTTERDAM Winkeliers vereniging Boulevard-Zuid wil de zondagmiddag de vlag in top hebben rond het kampioen schap. Het plan was om enkele honderden Feyenoord-vlaggen te laten wapperen aan de luifels op de Beijerlandselaan en Groe ne Hilledijk. Bestuursleden Chris Nolte en Yan Hu begonnen om elf uur met het ophangen van de vlag gen. 'Om half twee waren we klaar, maar toen we ons om draaiden waren bijna alle vlag gen al weg', doet Yan Hu uit de doeken. 'We hebben er nog een paar kunnen redden, maar de meesten waren al weggehaald, met stok en al.' 'Het was een schitterend gezicht, ik kreeg er kippenvel van', zegt Arthur Rath van het Wapen van Johan's. Hij heeft de vlaggen even zien hangen, maar moest ook toezien hoe passanten op eikaars schouder klommen en de vlaggen meenamen. Het risico van diefstal was be sproken door bestuursleden van de winkeliersvereniging en de Stichting Boulevard of Sports, die de Feyenoord-vlaggen ook hadden aangeschaft met het oog op de onthulling van marmeren tegels voor het Feyenoord-elftal uit 1970 op woensdag 5 mei. Omdat de spelersbus na de wed strijd tegen NAC mogelijk over de Boulevard-Zuid naar de Coolsingel zou rijden, en om niet direct toe te geven aan alle voor oordelen over voetbalsuppor ters, was besloten om de vlaggen tóch op te hangen. 'We zouden ze 's avonds weer weghalen', al dus bestuurslid Yan Hu. Omdat niet genoeg vlaggenstok- ken voorhanden waren, zijn slechts 100 van in totaal 250 vlaggen verloren gegaan. Wel licht blijven de resterende dun doeken bij een volgende gelegen heid langer hangen. ROTTERDAM Zondag 25 april 1999 op de Coolsingel. Rond één uur, als de meeste fans nog op weg zijn naar de Kuip, zitten al naar naar schatting twintigduizend mensen te wach ten 'onder' het bordes. Een lange stoet over de Erasmusbrug be wijst dat Feyenoord 'in' is. Vier uur later, na een 2-2 gelijkgespel tegen NAC en een kampioens feest in het stadion, trekt de stoet in omgekeerde richting. Lee Towers, Timeless en Cock van der Palm worden voor de tweede keer deze middag voor geschoteld aan de menigte. Rond half acht schuiven de laat ste groepen fans zich tussen de mensen die al uren staan te wachten. Hier en daar wordt ge duwd en gescholden. Sommigen willen met elkaar op de vuist. Het is vanuit het stadhuis alle maal goed waarneèmbaar. Ze zijn al herkenbaar, de notoire relschoppers. Ruim een uur later maken zij zich op voor een heet avondje. Spelers De spelers juichen, zingen, dan sen en joelen harder dan menig fan. Het is hun avondje uit. Hier hebben ze zo lang naar uitgeke ken. Rotterdammer Ferry de Haan: 'In 1993 stond ik in de fontein op het Hofplein. Nu mag ik hier staan, dit is werkelijk ongekend. Hoewel ik zeven wed- ROTTERDAM Zestien gewonden, drieënnegentig gehavende panden in veertien straten, plunderingen, een volledig vernielde trein, dertig toegetakelde metrotreinen en een fikse deuk in het imago van 'voetbalstad nummer één'. Dat is de trieste balans van de veldslag na de even massale als feestelijke huldiging van Feyenoord. Plaatsvervangend korpschef C. Ottevanger spreekt van een 'won derlijke omslag' rond een uur of acht, vlak na de balkonscène. In de menigte ontstaan kleine opstootjes die door de 'platte-petten- politie' de kop worden ingedrukt. Om vijf voor half negen slaat de vlqm in de pan. Bij het Sateh Huis keert een groep van ongeveer honderd relschoppers zich tegen vijf, zes politiemensen. Zij lopen achteruit en grijpen de wapenstok. De groep blijft de confrontatie zoeken, waarop de poltie de vuurwapens trekt, waarschuwings schoten in de lucht lost en uiteindelijk gericht op de menigte schiet. Drie personen raken gewond aan nek. buik en been. Binnen tien, vijftien seconden na het incident schermt de Mobiele Eenheid de agenten af. Vanaf dat moment trekken relschoppers vernielingen plegend en plunderend door de stad. 'Tot een uur of elf hebben we voortdurend strijd geleverd', vertelt Ottevanger. Omdat de relschoppers, los van elkaar, in groepjes opereerden, zette de politie een helikopter in die met behulp van warmtebeelden de bewegingen van de hooligans volgde. Rond één uur was de rust grotendeels teruggekeerd. De politie heeft zevenentachtig relschoppers opgepakt. Twintig zitten er nog vast. Deze week wordt de eerste groep arrestanten voorgeleid. Ottevanger verwacht dat na het bekijken van de videobeelden meer mensen worden aangehouden. Dertig rechercheurs zijn op de zaak gezet. De Rijksrecherche stelt een onderzoek in naar het schietincident. V' strijden speelde, geniet ik hier intens van.' Ook Henk Fraser, de man die geen wedstrijd speel de, geniet op zijn manier. 'In het stadion wilde ik niet meedoen omdat ik niet heb gespeeld. Nu blijven ze roepen en dat is toch wel leuk. Op 20 mei hoop ik tegen de Suriprofs afscheid te nemen, maar ik ben net aange schoten door Ton Strooband (klankbordgroep) die me vertel de dat de fans mij liever in Feye- noord-Vitesse aan het werk zien. Hij zei dat het niet gepast is tijdens een herdenkingswedstrijd (vliegramp Zanderije in 1989, CH) een feestje te vieren. Daar had ik eerlijk gezegd ook niet aan gedacht. We moeten nog maar eens goed nadenken', al dus de kersverse jeugdtrainer. Taart Buiten is het druk, binnen heel warm. Burgemeester Opstelten schenkt een grote taart aan aan voerder Van Gastel. Jan de Vos (Rotterdam Topsport) biedt ook een fraaie taart aan. Van den Herik heeft vervolgens een shirt met handtekeningen voor de nieuwe burgervader. 'Hier ben ik blij mee. Als nieuwkomer ben ik best trots op het feit dat Feye noord de beste club van Neder land is', aldus Opstelten. Buiten schreeuwt Jean Paul van Gastel nog dat de Feyenoord- fans de beste van de wereld zijn. Enkele minuten later gaan de lange gordijnen dicht. Het uit zicht op de Coolsingel is ieder een ontnomen, zoals de fans hun idolen zijn ontnomen. Tussen een 'kier' is duidelijk te zien dat de relschoppers zich verzamelen. De politie drijft hen uiteen. Rus tig naar huis gaan is er niet meer bij. Een toegift sowieso niet, de spelers merken niets van de rel len. Dat horen zij pas bij vertrek. Strijdveld Binnen is de stemming bedrukt, buiten is het hommeles. De Coolsingel staat op stelten. De politie rijdt af en aan. De rel schoppers worden verdrongen naar het Hofplein en verder. Steeds weer keren zij terug, on derwijl stenen gooiend. Vaders met kinderen willen snel naar huis, anderen blijven nog wat rondhangen. Het is inmiddels tien uur en het centrum is een strijdveld. Nog urenlang blijft het onrustig. De critici beweren dat zij het hebben zien aanko men. Een dag later wordt de schade post opgemaakt: een slordige tien miljoen gulden. Een bedrag waar Feyenoord een seizoen lang voor knokte. De Chamions League mag dan lucratief zijn, de goede naam van de club gaat zo snel verloren. Het wordt nu tijd voor de ommekeer: geen woorden, maar daden. Positieve geluiden op weg naar het volgen de kampioenschap. Waar dat ook gevierd zal gaan worden. ROTTERDAM Met te gels voor spelers en begelei ders in een 'Boulevard of Sports' op de Beijerlandse laan brengt Rotterdam bijna dertig jaar na dato een eerbe toon aan het succesvolle Feye noord-elftal uit 1970. De ga lerij, die woensdag 5 mei om 15.00 uur officieel wordt ge opend,, biedt supporters van toen gelegenheid om tijdens een wandeling langs alle na men weer even terug te gaan in de tijd. Voor de voetbalfans van nu zijn de tegels een mo nument dat herinnert aan een glorietijd die wellicht met het landskampioenschap 1999 en nieuwe avonturen in het bui tenland binnenkort een ver volg krijgt. 'We hebben 'ml!' kopte een blik- sem-editie van Het Vrije Volk op 6 mei 1970. 'Ove Kindvall maakt doelpunt van zijn leven.' Feye noord won als eerste Nederland se club de Europa Cup I en werd, mét dat felbegeerde ereme taal, op handen gedragen. Vier maanden later was het op nieuw prijs: 'Wat een club!' stond met grote letters op een extra uitgave van het Rotter- damsch Nieuwblad. Het verslag van de wereldbekerwedstrijd te gen Estudiantes door Fred Rac- ké werd geïllustreerd met een grote foto van Rinus Israel die naast een applaudiserende ko ningin Juliana de bokaal hoog hield. Chapeau boven het arti kel: 'Geen woorden maar Van Daele'. De invaller voor Coen Moulijn had het beslissende doelpunt gescoord (1-0) maar had dat moeten bekopen met z'n brilletje. Het karakteristieke kleinood was door een boze Ar gentijn doelbewust geplet. Die woensdagnacht in septem ber verschenen de spelers van Feyenoord op het bordes van het stadhuis. Tienduizenden wa ren samengestroomd op de Coolsingel om hun idolen toe te juichen. Feyenoord was wereld kampioen en dat werd ook el ders in het land gevierd. Vliegtuig Het seizoen 1969-1970 was een ongekend succesjaar. Onder lei ding van 'Weltmeister' Ernst Happel werden in de Europese competitie achtereenvolgens Reykjavik, AC Milan, FC Vör- warts (uit Oost-Berlijn), Legia Warschau en Celtic aan de zege kar gebonden. Bij thuiskomst na de finale kon het vliegtuig met de Feyenoordspelers niet landen op Zestienhoven omdat er teveel supporters stonden. De eerste wereldbekerwedstrijd tegen Estudiantes de la Plata op 26 augustus in Buenos Aires was geëindigd in 2-2. Op 9 september in Rotterdam werd het 1-0 en schreef Feyenoord geschiedenis. De trofeeën uit dat jaar, naast het brilletje van Van Daele, schitteren nog even mooi als toen achter glas in Feyenoord's 'Home of History'. De Boulevard of Sports is een nieuwe plek waar men kan stil staan bij successen van de sta dionclub. De mannen die als eer sten geëerd worden met een mar meren tegel met inscriptie en het Feyenoord-embleem zijn: Eddy Pieters Graafland, Eddy Treijtel, Piet Romeijn, Theo Laseroms, Rinus Israel, Theo van Duiven- bode, Guus Haak, Wim Jansen, Franz Hasil, Wim van Hane- gem, Jan Boskamp, Henk Wery, Ove Kindvall, Coen Moelijn, Joop van Daele, Cor Veldhoen, Piet Vrauwdeunt, trainer Ernst Happel, manager Guus Brox en verzorger Gerard Meijer. Zij zijn het die in 1970 als eerste Neder landse clubteam zowel de Euro pa Cup I als de Wereldbeker wonnen. Later wil de Stichting Boulevard of Sports de reeks uit breiden met tegels voor andere bekende voetballers van Feye noord, uit eerdere en latere ja ren. Met de Boulevard of Sports heeft het winkelgebied Boule vard-Zuid een unieke attractie gekregen. Dat was ook de opzet van het project. De variant op de Walk of Fame moet enerzijds een publiekstrekker zijn voor de winkelstraat en anderzijds een positieve link leggen naar voet balwedstrijden in de Kuip, mede met het oog op de Europese kampioenschappen in 2000. Startkapitaal Het- idee voor de Boulevard of Sports is afkomstig van oud-be stuurslid van de winkeliersvere niging Michel van Bezeij. Hij presenteerde tijdens de voor jaarsbraderie van 1997 zijn idee aan toenmalig sportwethouder Hans den Oudendammer, die namens de gemeente Rotterdam een bedrag van 150.000 gulden beschikbaar stelde uit het Grote Stedenbeleid. Met dat startkapi taal is de Stichting Boulevard of Sports aan de slag gegaan om de eerste tegels te realiseren. Voor de opening van de Boule vard of Sports door sportwet houder Herman van den Muij- senberg en Coen Moulijn zijn alle spelers en begeleiders van toen uitgenodigd. Ove Kindvall en Joop van Daele kunnen zeker van de partij zijn. Kampioensfeest en hete avond achter de schermen Feestelijk uitgedoste supporters wachten op hun helden. foto JOEP V/D PAL/COR VOS Ricardo Cruz met het felbegeerde kampioenshord. foto JOEP V/D PAL/COR VOS dooVCOR HULSBUS De mensenmassa op de Coolsingel, toen alles nog rustig was. foto FRANK HANSWIJK/JOHN DE PATER Trieste balans van een veldslag De ME verrichtte charges op de Coolsingel en het Stadhuisplein. foto: DICK SLUIJTER Een trotse burgemeester naast Paul Bosvelt. foto JOEP V/D PAL/COR VOS Boulevard of Sports herinnert aan successen van 1970 Joop van Daele houdt de wereldbeker hoog. ARCHIEFFOTO Jos van der Vegt stadiondirecteurinmiddels directeur van A hoy' en voorzitter van de Stichting Boulevard of Sports) staat hij de opening van het Home of History met toenmalig burgemeester Peper stil hij een foto van Rinus Israel met de Europa Cup. archieffoto: LEUNIS VERLINDE

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 11