GALL®GALL Zwagerman sluit seizoen Schrijversavonden af fl Activiteiten voor ouderen De Rabobank wijzigt de spaarrente Noodgedwongen versnippering geen belemmering voor arbeidsintensief maatwerk 24," 27," 27," Ontdek Schiedamse plekjes Pintilie weer naar Roemenië Exposities Zandlezen WOENSDAG 5 MEI 1999 18-454 SCHIEDAM ln dienstencentrum de Woudhoek wordt donderdag 6 mei bingo gespeeld. Het begint om 13.30 uur en zes ronden kosten 7,-. Jn De 4 Molens wordt zondag 9 mei tussen 13.30 en 16.00 uur een contactmiddag gehouden. Toegang is gratis. Dinsdag 11 mei kan men in dienstencentrum Oost meedoen aan patchwork. Dit duurt van 13.30 tot 15.30 uur en kost 1,50 per keer. Vrijdag 28 mei wordt de maaltijd van de maand in dienstencentrum Oost gesereerd. Dit duurt van 12.00 tot 13.00 uur en kosten bedragen 8,25. Inschrijven voor 25 mei. Rabobank SCHIEDAM De Bercken- rode Groep Schiedam, voor heen Bedrijfsgemeenschap Schiemond, bestaat 70 jaar. Met ruim 400 medewerkers is de BGS in grootte de vierde werkgever van Schiedam. Op korte termijn zal het aantal mensen in de sociale werkver schaffing nog stijgen, in 1999 met circa 25 personen. In de loop van dit jaar zal het pand aan de van Berckenrode- straat, waaraan de nieuwe naam wordt ontleend, daarom worden uitgebreid. Maar om dat in Nederland zes maal meer mensen in aanmerking komen dan in de rest van Eu ropa (12 promille van de be roepsbevolking tegenover 2 per 1000 elders) zal men door het ministerie gedwongen worden tenminste een kwart van de instroom elders te plaatsen, waardoor de BGS geleidelijk kleiner zal worden. De meeste BGS-ers zijn mensen die door een beperking niet aan het gewone arbeidsproces'kun nen deelnemen. Wie door een geestelijke en/of lichamelijke handicap in het bedrijfsleven te langzaam of onhandig wordt ge vonden, krijgt bij de BGS de kans wel tot zijn of haar recht te komen. Directeur Siep Adolfs roemt de mentaliteit van zijn medewer- kers. Op de markt voor eenvou dige arbeid is de concurrentie hevig. Toch groeit de productie, en dus de omzet, van alle vier sectoren: industrieel, grafisch, groen en dienstverlening. De grote diversiteit in activiteiten is een economisch nadeel, maar het sociaal karakter van het bedrijf moet zoveel mogelijk overeind worden gehouden. Het feit dat veel BGS-ers werkervaring ont beren. maar ook hun fysieke be perkingen, maken de versnippe ring nodig om hen toch zoveel mogelijk passend werk te kun nen bieden. Tegelijkertijd is dat ook een enorme uitdaging. De BGS legt zich toe op arbeids intensief maatwerk. De saamho righeid van de BGS-ers, hun ge voel samen het bedrijf gestalte te geven, hun enorme inzet, ar beidsvreugde en hun trots op hun producten vormen een ijzer- sterke combinatie. De meubelfa briek maakt voor een grote op drachtgever 60 verschillende doe-het-zelf meubelen, elke week 3000 stuks. Ze vinden hun weg over de hele wereld. Je vindt ze in de voormalige Sovjet-landen zoals Wit Rusland. Kazachstan Moederdag is een traditie van 400 jaar oud. In Engeland werden moeders op de vierde zondag na Pasen geëerd met een taart. Anno 1999 is een zoet cadeau nog steeds een goed idee. Een likeur bijvoorbeeld drukt precies uit wat Moederdag behelst. Lekker ontspannen en even genieten moet immers ook af en toe kunnen. Een fles DiSaronno Originale Amaretto misschien? Ook die drank is ontstaan als dankbetoon. Een jonge weduwe werd in 1525 vereeuwigd in een fresco voor het heiligdom vah Saronno. Zij beloonde de schilder met een fles zelfgemaakte likeur. En nog steeds kunnen we van die receptuur genieten. U ziet: een idee voor een passend cadeau is zo moeilijk niet. A piece of cake, zoals de Engelsen zeggen. 70cl en de Oekraïne. In de Europese Unie, maar ook in Polen en Ve nezuela. In januari en februari gingen ruim 140.000 flessen Beerenburg door de handen van BGS medewerkers. Ongeopend, wel te verstaan, om ze om te pakken en van een presentje te voorzien. De grafische sector verzorgt handels- en reclame drukwerk. In 1997 werd trots het Q+ kwaliteitsdiploma behaald. In 1998 werd er ruim 72,5 ton papier doorheengejaagd. Onder andere de gemeenteraadsstuk ken en een groot deel van de gemeentebegrotingen worden er verzorgd. Een uitbreiding met boekbinden en restauratie staat op stapel. 'Groen' verzorgt in opdracht van stedelijk beheer openbaar groen in de stad, maar levert ook individueel maatwerk zoals ontwerp, aanleg en onder houd van tuinen voor bedrijven en particulieren, schilderwerk en het plaatsen van badkamers of kozijnen. Voor de WSN worden portieken en galerijen schoonge- houden. De ploeg die op de ves tiging Fokkerstraat vroeger Bonsai-boompjes kweekte, tim mert tegenwoordig tuinschuttin gen, die onder vele namen hun weg naar tuincentra vinden. De diensten bestaan onder andere uit het bedrijvenregister Zuid- Holland (waar een respons van niet minder dan 99% wordt be haald!), catering en detachering. BGS'ers zijn onder andere te vinden bij het Stedelijk Museum, De 4 Molens, de Blauwe Brug, de Erker, de DCMR, het ge meente archief, het St. Jacobs Gasthuis, instituut sociaal raadslieden, ONS, de Gekroon de Brandersketel, dierenbescher ming, de stichting Color, Thur- lede en de politie. Copyshop Binnenkort wordt de eerste paal geslagen voor de uitbreiding van de hoofdvestiging aan de Van Berckenrodestraat, op drie plaatsen wordt het gebouw uit gebreid. Daarmee worden de laatste hoeken opgevuld en is de capaciteit op deze locatie volle dig benut. Omdat nieuwe wetge ving er in voorziet dat van elke vier mensen die in de sociale werkvoorziening worden ge plaatst, er ook weer één uistroomt naar begeleid werk projecten, zal in de komende ja ren het aantal medewerkers op de centrale locatie langzamer hand afnemen. De ingangspartij van het complex wordt naar vo ren verplaatst en uitgebreid met een print- en copyshop. Nu al zijn de lijnen naar de afnemers kort en direct. Men werkt heel klantgericht en is er aan gewend dat klanten niet allerlei schakels langs hoeven, maar direct bin nenwandelen bij de afdeling die aan hun producten werken. Dat voordeel wordt met de kopieer winkel verder benut. Het laatst verschenen boek van Zwagerman heet Het jongens meisje (1998). In alle elf de ver halen van deze verhalenbundel draait het om (onbeantwoorde) liefde en de (mentale) metamor fose. Joost Zwagerman publiceerde in diverse literaire tijdschriften, waaronder Tirade, Maatstaf en schreef artikelen voor de Volks krant en de Haagse Post. Verder was hij redacteur van de Held en is hij medewerker van Republiek der Letteren, de boekenbijlage van Vrij Nederland. Afgelopen winter trok Zwagerman met col lega-schrijver Ronald Giphart langs een groot aantal theaters in Nederland. De Schrijversavond met Joost Zwagerman wordt gehouden in de bibliotheek aan het Bach- plein. Kaarten a 12,50 zijn verkrijgbaar bij boekhandel Mercurius (Hof van Spaland). Ook deze laatste Schrijversa vond van het seizoen staat er voor bezoekers bij binnenkomst een gratis kopje koffie of thee klaar. Tevens worden een gesig neerd boek en een jaarabonne ment op het culturele maand blad Musis verloot. SCHIEDAM De laatste Schrijversavond van dit seizoen, komende vrijdag, wordt ver zorgd door Joost Zwagerman (Alkmaar, 1963). Tot nu toe pu bliceerde Zwagerman, die onder andere Nederlandse letterkunde studeerde, elf boeken. Daarvan is Gimmick (1989) waarschijn lijk de bekendste titel. Daarin vormt een discotheek met dezelf de naam het trefpunt van een groep kunstenaars, wier leven beheerst wordt door drugs, drank, seks geld en de moderne media. De jonge, succesvolle schilder Walter van Raams- donk, kortweg Raam genoemd, probeert zich in deze verloederde wereld staande te houden. Dat lukt hem echter niet. Zwagerman debuteerde in 1986 met De houdgreep. Het boek handelt over de eerste verliefd heid tussen Adriënne en Ingmar. Hun liefde komt in een vreemd licht te staan, wanneer ze samen optreden in een videoclip. Ande re titels van Zwagerman zijn on der meer Kroondomein, Chaos en Rumoer en De Buitenvrouw. SCHIEDAM In het Neder lands Gedistilleerd Museum is de tentoonstelling 'Gerrit van Kapel, Stadswandelaar' te zien met foto's en aquarellen warop het jenververleden van Schiedam uit de verf komt. In Het Nieuwe Stadsblad kan men de kennis van de Schiedamse plekjes tes ten. De winnaar van de prijsvraag van 21 april 1999 is de heer/me- vrouw Nefkens uit Schiedam. Het museum neemt contact op om een datum af te spreken voor de ontvangst voor 4 personen. De oplossing was: 1970/ Stadskantoor/ Gedempte Baansloot/ touwslagerijen De Baan, Grofbaan en Gedemp te Baansloot danken hun naam aan de touwslagerijen die hier in de vijftiende en zestiende eeuw achter de erven van het Kruis- herenconvent aan de Broersvest gelegen waren. De huizen aan de Gedempte Baansloot hadden al leen een tuintje en een nette voordeur die echter alleen voor SCHIEDAM De Stich ting Pintilie is weer terug van een tocht naar Baia Mare in Roemenië. Ondanks dat er geen sponsor kon worden ge vonden, is er toch in samen werking met stichting Het Werkend Missieteam uit Vo- lendam besloten om een transport te laten vertrekken. „We zijn heel hartelijk ont vangen in het medische cen trum in Baia Mare, dat weer een stukje verder is afge bouwd", vertelt Els Bosch van Pintilie. „Het gaat heel langzaam, omdat er weinig geld is. Als dit centrum klaar is gaat het functioneren als centruaal punt in Baia Mare voor mensen die hulp kun nen gebruiken op medisch en sociaal gebied." Op deze plek werd de vrachtwagen uitgela den en de dagen daarna is men de nodige adressen afge gaan om te zien waar uitein delijk de spulletjes terecht moesten komen. „Emotio neel was dat een hele opgave, je kunt je niet voorstellen in wat voor erbarmelijke om standigheden deze mensen moeten leven. Degenen die hulp kregen, heb ik zelden zo gelukkig gezien, allemaal vroegen e om iedereen te be danken, en dat wil ik nu ook doen" aldus Bosch. Het vol gende transport staat ge pland in juni. Wie nog bruik bare schone kleding, schoe nen, speelgoed, voedings middelen of andere spulletjes heeft of als donatuer iets wil schenken, kan hiervoor te recht bij de Stichting Pintilie, Aleidastraat 32b, tel. 4734580. Ook zoekt men nog sponsors voor het transport. SCHIEDAM Lies de Jongh en Maddy Boon exposeren sa men in verzorgingshuis De Harg aan het Hargplein. In de recrea tiezaal en de hal is een greep uit de collecties schilderijen te be wonderen en te koop. De exposi tie is tot 21 juni 1999 te bezoeken tussen 9.00 en 17.00 uur. Als vriendinnen schilderen Lies en Maddy sinds enige jaren sa men: met een eigen stijl, maar elkaar aanvullend en bekritise rend. Bestaande meesters zijn vaak het uitgangspunt, maar meestal is het schilderij wegge vloeid van de oorspronkelijk op zet naar een eigen inzicht. Klara Huckestein exposeert haar schilderijen in verzorgings huis Spaland aan de Willem An- driessenlaan 2, waar ze sinds kort ook woont. In de hal en de recreatiezaal is tot 14 juni tussen 9.00 en 17.00 uur een greep uit haar collectie te bewonderen. Huckestein schildert het liefst dieren, maar ook landschappen en natuur. Op haar 83e heeft ze een apart hoekje in huis inge richt en schildert ze nog met veel plezier. SCHIEDAM J. Stuivenberg verzorgt donderdagavond 6 mei de Harmonia-avond met zandle zen, een bijzondere wijze van helderziend waarnemen. De avond wordt gehouden in wijk centrum Nieuwland aan het Wi- bautplein en begint om 20.00 uur. Entree kost 8,50. de postbode en de meteropne- mer werd geopend. De gewoon lijk gebruikte toegang bevond zich in het beschutte schoonge boende achterstraatje - de Baan - waarop ook de achterzijden van de huizen aan de Grofbaan uit kwamen.) De vragen bij deze plaat luiden als volgt: - In welk jaar is deze aquarel gemaakt? - Welke straat is hier afgebeeld? - Wat voor winkel was hier ge vestigd? - Welke bebouwing staat er nu op deze plek? Voor de winnaar is er een 'mo lens en jenever'-arrangement voor vier personen ter waarde van 95,-. De antwoorden kun nen voor zondag 16 mei worden ingeleverd bij het Gedistilleerd Museum aan de Lange Haven, Bij aankoop van het tijdschrift Musis (tevens catalogus) a fl. 8,-, bedraagt de entree van de expo sitie Gerrit van Kapel 2,50 p.p. inclusief proeverij. r met ingang van 29 april 1999 Rabo Tele Sparen vanaf f 500, - 3,25% f 0,- tot 500,- 0,00 Rabo Rendement Rekening vanaf f 25.000,- 3,00% vanaf f 10.000,- 2,75% vanaff 1.000,- 2,25% fO.-tbtf 1.000,- 1,75% Rabo Beleggersrekening vanaf f 25.000,- 3,00% vanaf f 10.000,- 2,75% vanaff 1.000,- 2,25% f 0,- tot f 1.000,- 1,75% Rabo Jongerenrekening 2,75% Werknemerssparen ambtenaren/premie-spaarrekening 3,10% spaarloonregeling 3,10% winstdelingsspaarrekening 3,10% Uitvaartreserveringsrekening** 2,25% Wijzigingen voorbehouden Zodra het tegoed een saldogrensoverschrijdt wordt het hogere percentage vergoed over het hele saldo. Deze rekening kan niet meer worden geopend. BGS groeit ondanks concurrentie door THEO H.B. SCHOENMAKERS De Berckenrode Groep Schiedam bestaat zeventig jaar en is met 400 medewerkers in grootte de vierde werkgever van Schiedam. DISARONNO ORIGIN Alt «om*- m DiSaronno Originale Amaretto 70cl Tia Maria Koffielikeur Cointreau Triple Sec Mozart Likeur witte of bruine Chocolade 50cl Baileys Irish Cream Bij aankoop van één van de bovenstaande producten krijgt u een gratis chocoladehart. Geniet, maar drink met mate. Aanbiedingen en actie gelden tot en met dinsdag 11 mei 1999, zolang de voorraad strekt. Voor uw dichtstbijzijnde Gall Gall, bel: 023 - 56 60 555. C I IRIT WILSHAUS

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 13