Nieuwe Hèt autonieuws voor Schiedam en omgeving Hard rijden mag niet meer maar leuk rijden nog wel Lancia komt dit najaar met middenklasser Lybra Herman Brood beschildert smart 1 m m Rij-impressie vernieuwde Audi A8 3.7 mtm mm mmm WOENSDAG 5 MEI 1999 18-448 Nissan-dealer Binnenmaas heeft een eigen navigatiesys teem, Birdview. Een beeld scherm in de auto toont op een driedimensionale kaart een realistische weergave van de weg, compleet met herkenbare oriëntatiepun ten. Een plezierige stem ver telt de automobilist welke route hij het beste kan vol gen. Hierdoor wordt ver dwalen onmogelijk. Het voordeel van de driedimensio nale display is dat het scherm dezelfde beelden toont als het menselijk oog waarneemt. Dat maakt het overzichtelijk en rustig om naar te kijken. Een snelle blik van de bestuurder is voldoende. Gebruiksvriendelijk De programmering van Birdview is gebruiksvriendelijk. De bestuur der kan met de afstandbediening een cursorpijltje over het scherm bewegen. Vervolgens kan met een simpel enter op de afstandbedie ning een optietoets worden geselc- -teerd. Birdview heeft een intelli gent toetsenbord waarmee mid dels de afstandbediening gegevens ingevoerd kunnen worden zoals die van het huisadres, werkadres of bijvoorbeeld het ziekenhuis. Nadat de bestuurder het einddooel heeft ingevoerd, berekent Birdview de beste route. Afhankelijk van de ingestelde voorkeuren wordt de snelste of kortste weg getoond. Bovendien verschijnen op het scherm oriënta tiepunten zodat de automobilist precies weet waar hij of zij zich bevindt. Desgewenst kan het sys teem ook in- en uitzoomen. Files omzeilen Birdview gebruikt de gegevens van satellieten om de verplaatsing van de auto te volgen en de nieu we positie continu aan de bestem ming weer te geven. Ook kan het systeem snel alternatieve routes berekenen om een file te omzei len. Birdview weet ook de weg in het buitenland, dankzij CD-roms mer specifieke informatie. Birdview is leverbaar op de Nissan Primera, Serena, Vanette, Maxima QX, Terrana 11 en de Patrol GR. Wie voor 30 april aan staande het Birdview systeem aan schaft, krijgt een korting van vijf honderd gulden, en betaalt slechts 4.913 gulden (inclusief de CD- rom voor de Benelux landen). In het verleden was het bezit van een 'open' auto alleen weggelegd voor de zeer gefortuneerden en hadden enkel de exclusieve merken een cabrio in hun leverings programma opgenomen. In het afgelopen decennium is het wind-door-je-haren-ge- voel voor een veel grotere groep bereikbaar geworden en breidden de autofabrikan ten het aanbod aanzienlijk uit. Op vrijdag 7, zaterdag 8 en zondag 9 mei tonen de 1 meeste Nederlandse auto importeurs in Autotron tij dens Cabrio '99 wat zij op dit moment aan 'dakloze' modellen te bieden hebben. I Blikvanger op Cabrio '99 wordt zonder twijfel de Opel Speedster. Het is voor het eerst dat dit studie model in Nederland is te zien. Als - er ook maar een fractie van de Speedster ooit werkelijkheid wordt, heeft Opel gegarandeerd een klapper in huis. Een schitte rende primeur dus voor Cabrio '99 en dat is opmerkelijk want nor maal gesproken zijn dergelijke studies voorbehouden aan grote internationale tentoonstellingen. Middengeplaatste motor De Speedster heeft een middenge plaatste motor, een aluminium chassis en een body van compo siet. Niet alleen ziet de tweezits open auto er heerlijk uit, ook qua prestaties heeft hij veel in huis. De 2.2 liter-motor levert een vermo gen van 108 kW/147 pk en stuwt de minder dan 800 kilogram wegende Speedster in minder dan zes seconden naar de 100 km/u. De top ligt volgens de ontwerpers op 220 km/u. De motor maakt overigens deel uit van een totaal nieuw ontworpen serie aluminium ECOTEC viercilindermotoren met vierkleppentechniek, die in ver schillende Opel-modellen aange boden zullen worden. Qua inhoud varieren ze van 1.8 tot 2.2 liter. Lotus De Speedster is bedacht en op papier gezet door Opel's Technical Development Center, in samen werking met Lotus Engineering in het Engelse Norfolk. En van die laatste weten we dat ze heerlijke sportwagens kunnen bouwen. De Op de recent gehouden AutoRai 1999 pronkte Lancia met een studiemodel 'Dialogos'. Boor devol geavanceerde techniek en met een futuristisch design. De boodschap was duidelijk; Lancia profileert zich als vooruitstre vend merk en heeft de nodige know how van de 21ste eeuw al in huis. Nu het merk heeft aangekondigd een nieuwe ruime middenklasser op de markt te zetten, ligt het voor de hand, dat men deze ken nis in de praktijk brengt. In ieder geval is bij deze Lancia Lybra voorzien in twee moderne JTD common rail direct ingespoten dieselmotoren. Het interieur heeft ook wat 'bio- dynamische trekjes' uit de Dialogos meegekregen, zo meldt de importeur. In september is de Lybra te koop; als sedan en als stationwagon. In twee uitrustin gen en met een keus uit vijf motoren. Een lengte van 4 meter 47 en een breedtemaat van 1 meter 74 duidt al aan, dat het hier gaat om een ruime auto. Een geavanceer de McPherson wielophanging voor en een nieuwe achteras met 'Guided Longitudal Arm' zorgen voor een goede en comfortabele wegligging. Daarnaast is het interieur van de Lybra uitgerust met het nodige comfort: de klimaatregeling is gescheiden en voorzien van een 'vervuilingsensor'. Deze scha kelt automatisch op de recircula tiestand als er vervuilde buiten lucht wordt bespeurd. Stan daard op de LX uitvoering is een 200 watt sterke Bose HiFi gein- stalleerd. Vier airbags, ABS en elektronische remkrachtverde- ling zijn in elke Lybra voorzien. Het motorgamma begint bij een 1,6 L 16V Torque motor van 76 kW 103 pk), gevolgd door een 1,6 L van 96 kW (131 pk). De 2 L 20V vijfcilinder van 114 kW (155 pk) sluit het benzine aan bod af. De common rail direct ingespoten diesel van 1,9 L is goed voor 77 kW (105 pk), ter wijl de versie van 2,4 L een ver mogen van 98 kW (134 pk) afgeeft. Naast een handgeschakelde bak is ook een elektronisch geregel de automaat leverbaar. Speedster is een echte rijdersauto en laat zien wat Opel's klanten in de toekomst nog aan opwindende modellen kunnen verwachten. Op Cabrio '99 is niet alleen de Opel Speedster te bewonderen, maar alle cabriolets die in Nederland leverbaar zijn. De open auto wint meer en meer aan ter rein. Hard rijden mag niet meer, leuk rijden echter wel en hier is een cabriolet natuurlijk bijzonder geschikt voor. Cabrio '99 vindt plaats van vrijdag tot en met zondag 9 mei. De entreeprijs bedraagt 15 gulden voor volwassen en 7,50 gulden voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Kinderen tot 4 jaar hebben gratis toegang. Voor meer informatie over het evenement kunt u bellen met de Autotron Infolijn 073 523 33 00. 'Smart tinking' roept Herman Brood naar pianist Edwin Schimscheimer van zijn big band als die hem een lijstje met de namen van de muzikanten toeschuift. Zo kan hij alle blazers tenminste aankondigen als ze een solo mogen doen. Want, 'gedeelde smart is halve smart,' grapt hij door. Even daar voor is hij uit een door hemzelf beschilderde Smart het podium opgestapt. Voor de honderden genodigden bij de Europese lancering van de smart Art collectie in het smart Center in lijkt het alsof hij al uren in de afge dekte wagen heeft gezeten. Productiemedewerkers verzekerden achteraf dat het niet langer heeft geduurd dan de tijd die hij nodig heeft voor het innenemen van zijn medicatie. Daarna zou hij last hebben gekregen van claustrofobie, zodat hij zijn begeleiders overrompelde door een nummer te vroeg uit te stappen. Even daarna is het weer paniek in de big band als Brood een 'verbetering' in de setlijst aanbrengt waar de bladmuziek van het orkest niet wil op wil aansluiten. Hoogtepunt in de set is Brood's ver tolking van 'My Funny Valentine', waar hij even breekbaar als zijn geestverwant Chet Baker de autoverkopers in de zaal 'tot tranen toe roert'. Zo breed als een twijfelaar, langer dan een doorsneebed, veilig en milieuvriendelijk wordt de smart met veertien verschillende art decora ties; van smartiemotief tot snakeskinprint overigens nog opvallender In de showroom van de Nederlandse BMW-dealers heeft de nieuwe 3-serie sedan onlangs gezelschap gekregen van een coupe. In technisch opzicht lijkt deze sportieve telg op de sedan maar de smakelijke vormgeveving en elementaire trekken ontleent hij aan zijn voorganger. De styling is het resultaat van een eenvoudig klinkende filo sofie, waarmee BMW al sinds 1966, met de introductie van de 02-serie, succes boekt: sportief design, krachtige motoren en eerste eersteklas wegligging. Van de vorige 3-serie coupe zijn sinds 1992 meer dan 470.000 stuks verkocht. Dat komt evereen met een aandeel van bijna 18 pro cent van de totale productie van de 3-serie. Dat er een opvolger zou komen stond dus al vast, al was het alleen maar voor de winstcij fers. Ruimer en groter De tweede editie is 17 mm langer, 18 mm breder en 46 mm (28mm koetswerk en 18 mm sportonder stel) lager dan de 3-serie sedan. Tegelijkertijd is hij aanmerkelijk groter en ruimer dan zijn voorgan ger. Het front is dynamischer en de achterpartij krijgt door zijn breed te, lagere kofferdeksel en de geïn tegreerde spoiler een karakterstie- ke coupe uitstraling. Opvallend ontwerpelement zijn de reflecto ren, die BMW in de achterbumper heeft opgenomen. De sierlijke lijnen van de carrosse rie zetten zich voort in het interi eur. De zitpositie in de coupe is 10 mm lager dan in de sedan. Voor een betere instap voor de achter passagiers schuiven de voorzetels 90 mm naar voren bij het ontgren delen van de rugleuning. beterd door comfort stap, een uit breiding van het car/key memory systeem. Naar wens kan de afstandbedie ning zo worden geprogrammeerd, dat de frameloze zijruiten volledig open gaan. Dit is met name een uitkomst in nauwe parkeervakken. De in- en uitstap wordt verder ver- Zoals het een auto in deze klasse betaamt, heeft de coupe een rijke standaarduitrusting. Alle modellen hebben elektrisch uitstelbare ra men achter en een neerklapbaré leuning van de achterbank. Voorts is de handbedienbare airconditio ning op de zescilinders standaard en zijn elektrisch verstelbare voor-' stoelen op de 323 Ci en 328 Ci standaard. Motorprogramma Verder beschikt de nieuwe coupe 3-serie over alle gangbare elektro nische regelsystemen. Stabiliteits- en tractiecontrole, Coirnering Brake Control zijn standaard en op de zescilindermodellen is Dyna mische Stabiliteitscontrole optio neel. Dit zorgt in samenwerking met de voor BMW karakterstieke achter wielaandrijving voor optimale vei ligheid, hoogstaand comfort en ideaal rijplezier. De 3-serie coupe zal met nieuw ontwikkelde vier- en zescilinder- motoren van 87 kW 118pk) tot 142 kW (193pk) worden aangebo den. Eerst komen de 323 CI en de 328 Ci op de markt, in de zomer volgt de 320Ci en eind van het jaar de 318Ci. Anjes Verhey Zo op het eerste gezicht heeft Audi zich bij de recente verjon gingskuur van haar topmodel niet al teveel moeite getroost. Maar die schijn bedriegt. Bij de grote Audi steekt de vernieu wing immers onder de nog steeds geheel uit aluminium gevormde huid. Maar nu heeft men ook het onderstel uit dit materiaal gevormd. Dit en enkele andere maatregelen heeft een gewichtsbesparing van twintig kilo opgeleverd. Dat zijn dus twintig kilo's die de krachtige V8-motoren, of als het iets je minder moet zijn, de V6 turbodiesel of de 2.8 liter benzine V6, mee moeten slepen. Wij reden 'de kleine' achtcilinder, een 3.7 liter V8 met veertig klep pen. Deze moderne motor beschikt na toevoeging van nogmaals acht kleppen voor de inlaatlucht nu over 260 pk. Dat is voldoende om de 1.645 kilo die de A8 nog altijd weegt tot verbazingwekkende prestaties aan te zetten. De top snelheid bedraagt een begrensde 250 km/u en voor de sprint van 0 naar 100 km/u heeft de uitsluitend met een vijftraps tiptronic auto maat geschakelde reus slechts 8,1 seconden nodig. Onze A8 had voorwielaandrijving maar zoals het Audi betaamt is er ook een versie met de permanente vierwielaandrijving, Quattro genaamd. Op de grote V8-uitvoe- ring, de 4.2 liter is die laatste aan drijving standaard. Eveneens tot de standaarduitrusting behoort een Electronic Stability Program (ESP). Begerenswaardig Als je de A8 zo in zijn eentje neer zet is het een gedegen ogende oyale auto. Zonder extreme of excentrieke uiterlijke kenmerken. Maar zodra hij op een parkeerter rein tussen kleinere, normale auto's staat zie je pas wat een kan jer het is. Dat formaat komt ener zijds de inzittenden en de bagage ruimte ten goede. Anderzijds wordt parkeren in niet op zijn for maat berekende parkeergarages er niet eenvoudiger op. Maar dan komt het parkeeraf- standsysteem u luid piepend te hulp. Zodra u een aanhoudende pieptoon hoort is het bijna 'boem'. Handig en beslist niet overbodig met de kostbare aluminium carros- serie. Mijn A8 stond in de prijslijst voor nog net geen kwart miljoen gul den. Voorwaar een bedrag waarbij een normaal verdienende burger visioenen van tropische eilanden en 'dagen op de rug liggen' krijgt. Als tegemoetkoming biedt de grote Audi in zijn royale interieur dan ook vrijwel alles wat je tech nische en comfortabele hart begeert. Van navigatiesysteem tot elek trisch instelbare lederen beklede stoelen, alles is aanwezig. Een belevenis is een avondrit. Dan waan je je in een cockpit van een Boeing 747. Talloze zachtrood opgloeiende lichtjes maken de keuze soms heel moeilijk.... King of the road Ik weet niet hoe het u vergaat met zoveel weelde. Gezeten in een kwart miljoen aan moderne tech niek, omringd door functionele maar uiterst verwennerige com for tattributen gaatje neus vanzelf een tikje meer omhoog. Je voelt je absoluut King of Queen of the road. Dat gevoel wordt onder streept door de volkomen vanzelf sprekende prestatiemogelijkhe den. Je 'speelt' met Porsches, lacht om mindere goden. Jazeker, erg goed voor zwakke karakters is zo'n A8 beslist niet... Gelukkig brengt de instant ver- bruikscurve op een display voor je neus je snel weer terug op aarde. Met een beetje slordige gasvoet is 35 liter hoogedele super per 100 kilometer echt geen uitzondering. Het kan ook anders. Dan glij je, volkomen ongestoord door rij ge luiden met een modale 120 km/u voort. Op het display verschijnt nu 8 a 9 liter per 100 kilometer. Het enige waaraan je merkt dat je in bewe ging bent is het afrolgeluid van de enorme 16 inch banden. Dan heb je tijd om even na te denken over wat je met een kwart miljoen ook zou kunnen doen.... Op een tro pisch eiland op je rug.... of zo! ■■Stadsblad Nissan Birdview wijst de weg in vogelvlucht Het Nissan Birdview navigatiesysteem. Opel toont liet Speedsterconcept op Cabrio'99. y/s. .Herman Brood aan het werk met spuitbus JANSSEN DE K1EVITH BMW 3-serie coupe volgt smakelijke vormgeving succesvolle voorganger vsy/,;yyys.v.y-'?''**r#to&to Sportief design, krachtige motoren en eerste eersteklas wegligging. Een Duitse (r)evolutie in weelde m nmméMm Rijden in de Audi A8 V8 is pure weelde..

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 17