SIS km Stichting Roparun steunt hospice Calando Kijken naar de Roparun Q Bekendheid Roparun kan nog veel beter Verjaardag leidt tot Havenloodsteam 9 i o loods WEEK 18 18 - 1019 Toen in 1992 dertien teams van start gingen in de Roparun konden zij niet vermoeden dat de estafetteloop jaren later nog steeds zou bestaan. Het was tenslotte een geintje, dat en passant ook nog wat op moest brengen voor het goede doel. Woensdag 12 mei vertekt de achtste editie van de Roparun voor het eerst vanaf de Coolsingel. De monstertocht is uitgegroeid tot een van de grootste sportieve evenementen uit de regio en levert ook nog eens miljoenen op voor een beter leven voor kankerpatiën ten en hun familie. Terwijl al vooruit wordt gekeken tjaar Roparun nummer tien in 2001. is de langste non-stop esta fetteloop ter wereld 'groot' gewor den. In het begin liepen een stel avonturiers van Euromast naar Eiffeltoren, het drukke Parijse ver keer met gevaar voor eigen leven trotserend. Tegenwoordig is voor iedere meter die gelopen wordt toestemming nodig en gekregen. In 1992 werd nog niet eens gedacht om toestemming te vra gen om door Parijs te mogen lopen, nu is de medewerking van de autoriteiten onontbeerlijk geworden Dankzij het succesvolle verloop de afgelopen jaren én het aanstekelijke enthousiasme van de organisatoren, zeggen steeds meer burgemeesters hun medewerking toe. In Noord-Frankrijk worden spontaan gemeentehuizen openge steld om de organisatie van dienst te kunnen zijn. En dit jaar krijgt het evenement voor het eerst de Rotterdamse uitstraling die het verdient. Een start bij de Euromast zit er niet meer in, maar daar is een droomstart voor in de plaats geko men. Voordat bij Ahoy' de herstart van de eerste lopers van de ver schillende teams plaatsvindt, schiet burgemeester Ivo Opstelten alle lopers weg vanaf de Coolsingel. In een lang lint trek ken de lopers van het recordaantal van 127 teams naar Rotterdam- Zuid. waarbij dit jaar ook een team door De Havenloods gesponsord wordt. En behalve de financiële bijdrage van De havenloods is er ook een aanzienlijke redactionele bijdrage. In deze krant worden verschillende aspecten van de loop belicht. De Roparun is gegroeid en daardoor ook veranderd. Een ding is echter alle jaren gelijk gebleven: het doel. Eensgezind lopen de leden van al die teams voor een Het klinkt zo deftig. De Stichting Roparun zet zich in voor de palliatieve zorg voor kankerpatiënten. Maar het gebruik van deftige woorden leidt nog wel eens tot misver standen. Natuurlijk bij bui tenstaanders, maar zelfs bij leden van sommige teams. Alle reden om ieder jaar opnieuw aan te geven welke projecten worden gesteund. De Stichting Roparun steunt in principe vormen van zorg aan kankerpatiënten die op een ande re manier niet worden gefinan cierd. Het gaat dus nadrukkelijk niet om onderzoek naar kanker of de medische verzorging van kan kerpatiënten. Waar het wel om gaat zijn veelal zaken die op de een of andere manier de kwaliteit van leven van kakerpatienten en hun familie verbeteren. De opbrengst van de monsteresta fette van Rotterdam naar Parijs zal ten goede komen aan onder andere hel 'Roparun fonds' van het Spohia Kinderziekenhuis, de aanschaf van communicatie apparatuur voor mobiele teams ten behoeve van palliatieve zorg verlening aan terminale patiënten van het Dr Daniel Den Hoed-zie kenhuis. Diezelfde kliniek wordt met Roparun-geld tevens in de gelegenheid gesteld om voor de afdeling Langdurig Zieken een grootbeeldtelevisie (inclusief video-recorders, twee spelcom puters, een internetaansluiting, een krantenabonnement en een leuke bibliotheek) te kopen. Voorts gaat er een bedrag naar het Sociaal fonds voor Patiënten van datzelfde Dr Daniel Den Hoed- ziekenhuis. Ziekenhuis Walcheren zal met de Roparunbijdrage in staat worden gesteld om een chirurgisch instru ment voor de behandeling van borstkanker aan te schaffen. De Vereniging Ouders. Kinderen en Kanker krijgt met Roparun-geld de kans om de Dagboek Agenda in herdruk te laten nemen. Association du Lendit krijgt gel delijke ondersteuning met betrek king tot haar hospice voor kinde ren. Ondersteuning van diverse projecten staan het in Parijs gevestigde Hopital Necker en Ziekenhuis Andre Gregoire in Montreuil te wachten. Het in het Amsterdamse Emma-ziekenhuis bivakkerende Emma TV mag rekenen op een bijdrage waarmee men tot apparatuurvervanging kan overgaan. Voor Verpleeghuis Antonius in Rotterdam komt een piano ten behoeve van de muziektherapie. Theater Kameleon tenslotte wordt in staat gesteld om in diverse ziekenhui zen in het land twintig kinder voorstellingen te geven. Nieuw project Ook de stichting Palliatieve Zorg Dirksland mag rekenen op spon sorgeld van de Roparunners, zo werd onlangs met enige bombarie bekend gemaakt. De PZD draagt zorg voor hospice Calando waar ongeneeslijk zieke patiënten die niet lang meer te leven hebben en voor wie een curatieve behande ling geen zin meer heeft deskun dige hulp krijgen. Soms worden er patiënten tijde lijk opgenomen voor het bestrij den van symptomen zoals pijn en angst, soms ter ontlasting van de familie die daardoor even 'op adem' kan komen. Ook zijn er plannen om een mobiel team ondersteuning te laten bieden in de thuissituatie. Voor de bekosti ging van haar zorg is Calando grotendeels aangewezen op gif ten. Sinds kort betalen ook enke le zorgverzekeraars een deel van de kosten. Bij de overheid heeft men inmiddels subsidie aange vraagd. De steun van de Stichting Roparun is zeer welkom om de continuiteit van Calando te ver sterken en bestaat uit de verwer ving van twee woningen en het voor tien jaar gratis beschikbaar stellen daarvan. Tevens heeft de Stichting Roparun het voornemen om de exploitatiekosten van de hospice voor haar rekening te nemen. Door deze donatie en de reeds aanwezige budgetten is het voortbestaan van Calando voor een periode van tien jaar gegaran deerd. verbetering van de zorg aan kan kerpatiënten. Zorg waarvoor van uit de reguliere gezondheidszorg onvoldoende of geen budget is. En dat wordt ook dit jaar weeer gesymboliseerd tijdens de promo tieloop door Rotterdam, waarbij nog altijd langs de dr. Daniel den Hoedkliniek gelopen wordt. Tijdens het eindfeest, dat dit jaar niet meer in de Energiehal, maar in Ahoy' gehouden wordt, wordt bekend gemaakt wat de inspannin gen van de leden van in totaal 127 Roparunteams hebben opgebracht. door DICK SNIJDERS Burgemeester Ivo Opstelten schiet op woensdag 12 mei de lopers om 13.00 uur weg van de Coolsingel voor de promotietoer. In een langgerekt en kleurrijk lint trekken de lopers dan via de Erasmusbrug naar Ahoy'. Op die route is uiteraard volop gelegen heid om bekende en onbekende lopers een hart, onder de riem te steken voor de meer dan vijfhon derd kilometer die komen gaan. Voordat de lopers, ergens tussen donderdagavond 13 mei rond 22.00 uur en vrijdagmiddag 14 mei 15.00 uur, aankomen in Parijs is er in de regio nog volop gele genheid de dan nog frisse lopers aan te moedigen. Dit jaar wordt om tot een afstand van ruim 515 kilometer te komen een rondje gelopen via Oude Tonge. Uitgaande van een gemiddelde snelheid op het eerste gedeelte uiteenlopend van 12 tot 18 kilo meter per uur kunnen supporters zelf uitrekenen hoe laat ze voor hun team langs de kant moeten gaan staan. Na het vertrek vanaf Ahoy' om 15.00 uur, gaan de lopers via Maasdijk (15,8 km), Westmaas (16,4 km) en Klaaswaal (17,4 km) richting Numansdorp (21 km). Via de Haringvlietbrug wordt daarna op Oude Tonge (43,9 km) afgekoerst. Om tenslotte via Steenbergen en Bergen op Zoom de regio en Nederland te verlaten. Maar wie op de valreep nog net een groot feest in Nederland mee wil maken, rijdt naar Ossendrecht (94,1 km), waar de lopers een groots onthaal gegeven wordt en waar het ook voor het publiek een feestelijke gebeurtenis dreigt wor den. Deze bijlage verschijnt bij alle edities van De Havenloods tekstbijdragen: Jan Timmeren Dick Snijders samenstelling en eindredactie: Dick Snijders Coördinatie aquisitie: Edwin van Daalen 'Wij waren het meest ongeor ganiseerde team dat je je voor kunt stellen,' grijnst Thea van Noord als zij terugdenkt aan de deelname aan de allereerste Roparun. Na de weddenschap van haar man Peter was er een intensieve tijd voor voorberei ding, waarbij Peter en Thea ieder weekend het parcours gingen verkennen. Uiteindelijk werd met dertien teams werd gestart. 'Voor ons werd het een bizarre tocht waarbij we geluk kig toch nog als een-na-laatste binnen kwamen.' Als initiatiefnemer van de eerste Roparun is Peter van der Noord de afgelopen jaren uitgegroeid tot een soort boegbeeld van het evene ment. Hij dankte daaraan zelfs een nominatie voor de titel van 'Rotterdammer van het jaar'. Maar op de achtergrond is zijn vrouw Thea nog veel meer uren bezig met de voorbereidingen. Na haar ervaringen in het eerste jaar mag dat gerust een klein won der genoemd worden. Niet alleen vanwege alle voorbereidingen die die loop al had gekost, maar ook vanwege haar plotselinge sportie ve inspanningen. 'Moet je je voor stellen, wij hadden toen een man die met de lopers mee zou fietsen. Ik zie 'm nog in Antwerpen uit de Annatunnel komen met een waas voor z'n ogen. 'Ik doe het niet meer,' kwam er alleen nog maar uit, waarna hij uitgeput in de bus plaats nam.' Vervolgens was het aan Thea van der Noord om als een van de twee fietsers Parijs te halen. Diepe kast De estafetteloop van Rotterdam naar Parijs was nooit bedoeld om tot een jaarlijks evenement uit te groeien. 'Alleen hadden we na die eerste keer wel zoiets van 'we doen het nog een keer, maar dan goed', legt de Vlaardingse uit. 'Wel besloten we het goede doel dat we de eerste keer aan de loop gekoppeld hadden er aan te blijven verbinden. Voor de zorg die wij aan kankerpatiënten willen geven is eenvoudig geen budget. Het doel was bij de eerste loop nooit het begin, maar vanaf de tweede Roparun is dat bovenaan blijven staan.' Na die tweede keer konden Peter en Thea van der Noord niet meer terug. Vonden zij zelf en vonden vooral de deelnemers van de 24 teams die in 1993 meededen. De diepe kast in hun flatje werd tot 'kantoor' omgetoverd, waar Thea - nadat zij haar baan opgezegd had1 de hele dag te vinden was. 'Met als gevolg dat we geen priveleven meer overhielden,' weet Thea nog al te goed. 'Uiteindelijk ging dat gewoon niet meer. Noodgedwongen hebben we toen een kantoorruimte gehuurd en zelf heel snel een geheim telefoon nummer genomen.' Sfeertje Al acht jaar lang draait de Stichting Roparun op vrijwilli gers. Naast het echtpaar Van der Noord zijn er nog zo'n 35 het hele jaar met de estafetteloop bezig. Daarnaast zijn er bij de loop zelf zoveel vrijwilligers betrokken dat het nauwelijks meer mogelijk is om persoonlijk contact te onder houden. 'Toch lukt het ons om dat aparte sfeertje van de Roparun te bewaren,' is Thea's stellige over tuiging. 'We werken keihard om dat gevoel erin te houden en gezien het geringe verloop onder de vrijwilligers lukt dat ook. Want het is echt geen vakantie. Het is gewoon keihard werken, niet sla pen en je volledig inzetten.' De groei van de Roparun is iets dat Van der Noord slechts zijde lings zorgen baart. 'We bekijken ieder jaar opnieuw wat nog moge lijk is. Uitgangspunt is dat het beheersbaar moet blijven. Daarbij hopen we natuurlijk steeds zoveel mogelijk geld binnen te krijgen, maar het moet ook gewoon leuk blijven. Zolang de teams elkaar onderweg blijven helpen, weten wij waarvoor we het doen.' jrpG door DICK SNIJDERS Lopers van de Roparun denken dat de loop een overbekend feno meen is. In Nederland, maar ook ver daarbuiten. In de praktijk blijkt het met die bekendheid nog wel eens tegen te vallen. 'Als je het achter het kantoor van de Roparun in Vlaardingen aan de men sen vraagt, blijken er opvallend veel helemaal niets over de loop te kunnen vertellen,' vertelt Rein Lander die het Roparun promoteam afgelopen najaar nieuw leven inblies. Bij lopers uit de regio behoeft de Roparun ondertussen niet zoveel introductie meer. Velen kennen wel iemand uit de vereniging, uit de familie of uit de kennissenkring die de afgelopen jaren zelf tot de deelnemers behoorde. Als ze zelf de loop al niet eens hebben volbracht. Maar ook het lopersvolkje kijkt vaak niet verder dan de activitei ten op sportief gebied in de eigen regio. Nu de Stichting Roparun steeds meer doelen in andere delen van het land ondersteunt, blijkt in die omgeving nog onvoeldoende bekend. 'Het is jammer als er uit de omgeving van zo'n instelling helemaal geen teams deelne men,' vindt Rein Lander. 'En daar proberen we met ons loopteam verandering in te brengen.' Het Roparun loopteam bestaat op het moment uit een tiental lopers, in leeftijd variërend van 18 tot 60 jaar. In Roparunkleding proberen zij bekendheid te geven aan de estafetteloop. 'Bij de wedstrijden die wij aandoen proberen we met zes of zeven lopers aanwezig te zijn,' benadrukt Lander. 'Als we ergens heen gaan moeten we natuurlijk wel een beetje opvallen. Dat doen we bij wedstrijden in de regio, zoals in het ZuiderSterloopcircuit, maar tegenwoordig ook ver buiten de regio. Bijvoorbeeld in Almere en 's Heerenbergh. We zorgen dat er altijd informatie op papier aan wezig is, maar we worden ook veel aangesproken.' Wie in de Roparun zelf op zoek gaat naar het team, kan lang zoe ken. Een groot deel van de lopers is echter wel te vinden op de route. 'Via verschillende teams hebben de lopers kennis gemaakt met de Roparun en zijn zodoende enthousiast geworden. Mogelijk dat er ooit nog een Roparunteam komt dat ook echt deelneemt aan de Roparun zelf, maar vooralsnog zijn we vooral bezig met het geven van meer bekendheid aan de Roparun. En dat is ook vol gendjaar nog nodig.' Rein Lander zou Rein Lander niet zijn als hij daar niet al de plan nen voor klaar had. In zijn visie worden verschillende loopevene menten in het land dan bezocht door een team dat bestaat uit Roparunlopers en promotiemedewerkers. door JAN J TIMMER Stel je voor: je zit gezellig aan een gebakje te knabbelen op een verjaardag en een van de aanwezigen begint over zijn ambitie om met het terplekke aanwezige gezelschap deel te nemen aan de Roparun 1999. De kans dat je je verslikt in je zoete lekkernij is in een derge lijk geval bijzonder groot. In Hoogvliet echter 'hapten' de vrienden en vriendinnen met graagte toe, werden plannen gesmeed en een sponsor gezocht. Ruim baan voor het Havenloodsteam! 'Een van onze vrienden vertelde tijdens dat verjaardagsfeestje enthousiast over zijn deelname an de Roparun van 1998,' vertelt Danielle Vitscher. 'Die geestdrift sloeg binnen de kortste keren over. Voor we het wisten zaten we alle maal in het complot. Vervolgens maakten we een afspraak om alle zaken rond onze deelname op een rijtje te zetten. Duidelijk werd bij die gelegenheid dat we qua sport- achtergrond een zeer gemeleerd gezelschap vormden. Sommige teamleden beschikten over enige atletiek-ervaring. anderen abso luut niet. We zijn daarom maar snel een aantal zaken gaan organi seren. Zo kwamen we in contact met onze hoofdsponsor De Havenloods en regelden we de zaken rond de co-sponsoring. Verder planden we een trainings schema en de acties rondom onze deelname aan de Roparun 1999. Vooral op het gebied van de Roparun-loterij hebben we ons beste beentje voorgezet. Inmiddels hebben we meer dan 2500 loten verkocht. Ook heeft ons team een aantal scholen in Rotterdam en omgeving aangeschreven met de vraag of men mee wil helpen onze Roparun-opbrengst te verhogen. De school met de hoogste score komt in het bezit van een compu ter, geschonken door onze co- sponsor Issue Information Technology.' Het Havenloodsteam beleefde onlangs zijn 'generale repetitie' tijdens een sportief uitstapje naar Biddinghuizen, alwaar in estafet tevorm een fikse duurloop werd uitgevoerd. 'Dat liep letterlijk en figuurlijk uitstekend,' blikt Danielle Vitscher -als coördinatri ce aan het team verbonden- tevre den terug. -'Spijtig is alleen dat er van onze negen teamleden een af moet vallen. Er mogen immers maar acht mensen meedoen aan de Roparun. We gaan er eerlijk om loten. Nee, leuk is dat niet, maar het kan niet anders. Degene die afvalt krijgt overigens wel een andere functie binnen de Roparun-ploeg. Er is namelijk in begeleidende zin genoeg werk te doen.' De Havenloods-formatie neemt naast de atleten, twee fysiothera peuten, een kok, twee fietsers, twee toeringcarchauffeurs (zij besturen de door Farm Frites beschikbaar gestelde bus van wiel- renster Leontien van Moorsel) en een kok mee. 'Het belooft een uit puttende happening te worden. Een evenement bovendien dat ongetwijfeld een onuitwisbare indruk zal gaan maken,' weet Danielle Vitscher al bij voorbaat. 'Het meest indrukwekkende moment, zo heb ik me laten vertel len, vindt plaats wanneer je met de Roparunkaravaan langs het Dr. Daniel den Hoed-ziekenhuis trekt en je al die mensen voor de ramen ziet staan. Dat zal wel kippenvel worden, schat ik zo in. En het levert tevens het extra besef op voor wie je met z'n allen in touw bent. Wij zien het dan ook als een enorm voorrecht dat wij deel kun nen nemen aan deze Roparun.' Pa rij Miljoenen voor beter leven kankerpatiënten Tachtig uur per week werken voor 'dat sfeertje in de Roparun' in Thea van der Noord foto FOTODIENSTSIJTHOFF PERS .- .o.-y. Hel Roparunloopteam Wekelijks Wekeiifte VVekeüH Het Havenloodsteam: deelname aan de Roparun is een voorrecht foto: JANSSEN 8, DE KIEVITH

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 13