De binnenvaart is een specialisme. Daar moet je in zitten' - Win een havenrondvaart met de Nieuwe Maze .fbA Wie draait dit jaar de hoogste vaas op Internationaal Gouds Pottenbakkers Festival Het Mysterie vonTteHaVenlootfcs Moederdag Doe mee, g zh ré Beroepsinformatie 4 en steun de goede doelen in uw regio y m m mmam W I I A I loods loods Zondag 9 mei a.s. rnmmÊÊËÊmmMmwm ELKE WEEK EEN ANDER BEROEP IN WOORD EN BEELD VAN MAANDAG TOT VRIJDAG OM 21.15 UUR BIJ STADS RADIO ROTTERDAM EN OP DONDERDAG OF VRIJDAG IN DEZE KRANT - door: ROGER HUYS Robbert klaverdijk(34) is samen met zijn tweelingbroer Christiaan di recteur van het accountantskantoor Riegman Klaverdijk, dat geves tigd is aan de Conradstraat 38 in Rotterdam. Het bedrijf is gespeciali seerd in de binnenvaart. Robbert: „Dit specialisme is ont staan uit het verleden. Ruim veertig jaar geleden kwamen de binnen- vaartondernemers namelijk hun ge dane reizen afrekenen bij het be vrachtingskantoor Hovenstadt Zn. In de directe omgeving was toen eveneens gevestigd Riegman Kla verdijk Accountants. Wat is er nu makkelijker voor die ondernemers om hun boekhouding direct te laten verwerken door een accountants kantoor. dat alles weet over de bin nenvaart. Door de toename van het aantal cliënten uit die sector zijn wij ons steeds verder gaan specialise ren". De taak van Robbert is het onderhouden van de contacten met de cliënten. Hij stelt de jaarrekenin gen van hen samen en voorziet ze van adviezen. Ook het management van het personeel behoort tot zijn werkzaamheden. Na de vierjarige MAVO ging Rob bert naar de MEAO en deed de bedrijfsadministratieve richting. „Op de MAVO hadden ze me aan gegeven, dat ik affiniteit met cijfers had". Een driejarige MBO-oplei- ding, waarin hij stage liep bij een verzekerings- kantoor. „Ik heb alle werkzaamheden doorlopen. Mee werken met een inspecteur, de scha- deafdeling, een stukje boekhouding enzovoorts. Een heel leerzame pe riode". Met z'n diploma op zak be sloot Robbert op 19-jarige leeftijd om naar de HEAO te gaan. VAARWEGEN DOOR EUROPA Tot en met 27/28 mei vindt U op deze plaats in de krant een vraag, die te maken heeft met het beroep van dit artikel. Aan U deze keer de vraag in welke sector het accountanskantoor gespecialiseerd is. Is dat A: de offshore: B: de binnenvaart of C: de kustvaart? Als U het juiste antwoord weet, maakt U kans op twee vrijkaarten voor de speciale rondvaart door de Rotterdamse haven op woensdagmiddag 9 juni 1999. Met de Nieuw Maze, de supersnelle catamaran van het Gemeentelijk Havenbedrijl Rotterdam. Bovendien kunt U één van de drie havenverrassingspaketten winnen. Stuurt U Uw kaartje in vóór 17 mei naar De Havenloods Promotie. Postbus 1980. 3000 BZ Rotterdam. De prijswinnaars van week 15: M.W. de Oude-Schalkoord (Krimpen a/d IJssel) krijgt twee tickets voor de rondvaart en N. Grabijn v.d. Kolk (Brielle). C. Molenaar en W. Kelly (Rotterdam) ontvangen de havenver- assings-paketten. Toendertijd een driejarige opleiding. „Na het eerste algemene studiejaar, moet je een keuze "maken. Ik koos voor de economisch-juridische rich ting. De juridische kant trok me me heel erg. Voornamelijk de belastin gen. Het oplossen van problemen leek me leuk werk". Daarnaast kreeg Robbert te horen dat hij met deze studie direct in het bedrijf van z'n vader aan de slag zou kunnen. In 1988 begon hij als administratief medewerker bij het accountantskan toor. „Het coderen van administra ties. Eigenlijk het voorbereidende werk. voordat een jaarrekening sa mengesteld wordt". Robbert bleef geen administratief medewerker. „Op basis van mijn studie Federatie Belasting Consulent ging ik verder denken. Ik ging ondermeer jaarreke ningen samenstellen. Onder begelei ding van mijn vader werden de con tacten met de cliënten onderhouden. Hij kende alle relaties heel goed en betrok m'n broer en mij er snel bij. zodat we zeer vroeg met de klant te maken kregen. Zo is dat allemaal gegroeid. Voor mij was dat een heel leerzame procedure". In 1994 nam Robbert met zijn broer Christiaan de aandelen van zijn vader over, waarbij ze beiden directeur van het bedrijf werden. Het cliëntenbestand bestaat uit zo'n zes a zeven honderd binnenvaarton- dernemers. De contacten worden vaak telefonisch, maar ook veel op kantoor onderhouden. „Wij werken flexibel. Een schipper is de ene keer in Rotterdam en de andere keer ligt hij in Duitsland. Wanneer zo'n schipper een vraag heeft, proberen we er vaak dezelfde dag nog tijd voor vrij te maken". Wanneer er bijvoorbeeld een jaarre kening opgesteld moet worden, komt de cliënt met zijn administratie naar kantoor. „We stellen dan een aantal standaardvragen. Hoe is het afgelopen boekjaar geweest. Heeft hij goed of slecht gedraaid. Wanneer er slecht gedraaid is, wat zijn de oorzaken zoals ziekte, schade of tijdveriet. Is er personeel aange nomen enzovoorts? Wanneer alle re levante antwoorden beantwoord zijn, wordt met de jaarrekening be gonnen". In concept wordt er even tueel nog met de cliënt overlegd. „Wanneer het mogelijk is, gebeurt dat telefonisch. Bij ingewikkelde ge vallen vragen we de schipper om bij gelegenheid naar kantoor te komen om het eem en ander uit te leggen". In overleg wordt vervolgens de defi nitieve jaarrekening opgesteld. Adviezen worden er ook gegeven. „Op dit moment veranderen veel eigenaren van schip. Wat komt daar allemaal bij kijken, wordt er dan gevraagd. Allereerst is een goede sa menwerking met een commerciële bank heel erg belangrijk. Beiden zul len ons om een prognose vragen. Is het plan realiseerbaar? Op basis van onze ervaringen in de binnenvaart en informatie over beide partijen maken wij die prognose. Aan de hand daarvan bekijken wij of de aankoop van het schip uitvoerbaar is". Zaken waarover Robbert de laatste tijd veel adviezen geeft zijn de zorg voor de oude dag. „De binnen- vaartondernemer heeft vaak te wei nig pensioen opgebouwd om later op dezelfde voet verder te kunnen leven. Wij vinden dat daar voldoen de aandacht aan besteed moet wor den en er iets geregeld dient te wor den. We maken ook mee dat de testamenten dertig jaar oud zijn. Met de huidige telkens veranderen de wetgeving moetje testament toch zeker wel eenmaal in de vijf jaar door een notaris nagekeken en zo nodig aangepast worden". Ook ac tueel zijn de structuur-veranderin gen binnen de ondernemingen. „Daarin hebben wij een signale ringsfunctie". Voor al deze adviezen is specialisatie onontbeerlijk. „De binnenvaart met al deze problema- tieken. Daar moet je in zitten". Ruim tien jaar gelden begon Rob bert in het bedrijf van z'n vader. Hij moest onder aan de ladder begin nen. Hoe wat dat? „Ik denk dat het de beste manier is om een bedrijf te leren kennen Je begint met de eerste werk/aamheden, die er verricht wor den. Daarna groei je steeds verder in de onderneming". De opvang door collega's was correct. „Ik heb me daarbij nooit het zoontje van de baas gevoeld. Met medewerking van de collega's heb ik alles zelf moeten leren". Hoe is het nu om vijf jaar mededirecteur te zijn? „De samen werking met m'n broer loopt goed. We hebben natuurlijk wel eens een meningsverschil. Dat heb je overal en is alleen maar goed. Je bent wel directeur, maar we proberen zoveel mogelijk met het personeel samen te werken". De toekomst van het be drijf ziet Robbert als een nog verde re specialisatie in die binnenvaart. „Het goed behartigen van de belan gen van de klant. Misschien daarbij ook nog een stukje uitbreiding van de cliëntenkring". De binnenvaartondernemer wordt steeds mondiger. Daardoor komen er ook meer vragen, waarop er gere ageerd dient te worden. „We hebben nog genoeg werk te verrichten en zullen dat ook blijven doen". In eerste instantie kan je met het M AVO-diploma op zak in deze regio bij het ROC Zadkine of ROC Albeda een administratieve MBO-opleiding volgen. Daarnaast is doorstroming naar een HBO- opleiding en verdere specialisatie mogelijk. Port of Rotterdam Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samenwerking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam. Op Hemelvaartsdag, donder dag 13 mei, en op vrijdag 14 mei wordt op en bij de Markt in Gouda, rond het wereldbekende gotische stad huis, weer het Internationaal Gouds Pottenbakkers Festival gehouden. Het 24ste evenement van de#klei telt dit jaar ruim 120 deelnemers uit binnen- en buitenland. Onder de deelnemers zijn kera misten die in voorgaande jaren de felbegeerde Goudse eerste prijs wonnen: Daniel Franco Ruiz uit Catalonie (1996). Horst Gobbels uit Duitsland (1995), Richard Godfrey uit Engeland (1997) en Emili Biarnes Raber uit Catalonie (1998). Uiteraard zijn ook Nederlandse prijswin naars als Ardine Spitters, Toon Thijs, Nel de Bruin, Johan Broekema en Margreet en Otto Zeegers weer met een kraam op de Markt te vinden. Tevens is de organisatie er weer in geslaagd een aantal nieuwe namen aan de deelnemerslijst toe te voegen. Zoals Katja Tempelaars uit Roosendaal met haar bijzondere (keramische) boeken, Victorine Loomans uit Haarlem en Ice F. Poelstra- Ignacio uit Tilburg met sculptu raal werk. Jan van Rijn uit Zoeterwoude. in het verleden diverse malen win naar van de wedstrijd het draaien van de hoogste vaas, is ook weer aanwezig. De twee nieuwe kera misten Natalia Ferre Mateu en Pedro del Rio brengen niet alle daags en bijzinder gekleurd keramiek mee naar Gouda. De keramiste Ilja Pronk, een van de regionale deelnemers, zorgt al vele jaren letterlijk voor veel vuurwerk op de markt. Nog lang nadat 's avonds alle bezoekers en deelnemers zijn vertrokken zijn Ilja en haar man Jan, die als vuurmeester fungeert, de nog nagloeiende stenen aan het opruimen. Rond het Gouds Pottenbakkers Festival worden tal van activitei ten gehouden. Allereerst is er het meedingen naar de Gemeentelijke Keramiekprijs die in de plaats is gekomen van de Schopschijf. De werkstukken die door de internationale jury beoordeeld worden zijn te zien in museum Het Catharina Gasthuis. Kinderen van pottenbakkers kunnen weer meedoen aan de wedstrijd 'In de voestporen van...' en wie het werk wil zien van pottenbakkers in opleiding is in de Agnietenkapel aan het juis te adres. Daarnaast vindt natuurlijk ook dit jaar de wedstrijd het draaien van de hoogste vaas plaats. Een onderdeel dat ooit begonnen is als uitdaging tussen enkele deel nemers, maar uitliep in een jaar lijks 'gevecht'. De te kloppen kampioen van de laatste jaren is een vrouw, Heike Rabe uit Rotterdam. Een nieuw onderdeel dit jaar is het rondje Achter de Kerk met tal van attracties op dit unieke oude stukje Gouda eindigend met muziek op keramische instru menten in de Sint-Jan. Aflevering 66 T3I De weekvraag: MAX heeft de krant op een floppydisk gezet. Weet u hoeveel gegevens er op 1 floppydisk gaan? met medewerling van De weekprijs Bosch Friteuse t.w.v. 250,- LET OP, want uw briefkaart is een gulden waard! Per goede inzending geeft De Havenloods een gulden aan een van de goede doelen in uw regio. De actie loopt tot het jaar 2000. Stuur uw briefkaart(en) met de goede oplossing naar: Het Mysterie van De Havenloods, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam DE WINNAAR VAN VORIGE WEEK WAS: Nel de Vries-Aanen Alblasserdam De weekprijs: Bosch friteuse t.w.v. 250,- 14 krt. gouden hart Gezet met 0,50 caraat briljant. kwaliteit "Wesselton" Sativar prijs: rnr (excl. collier) Bij aankoop van een moederdag hart, een leuke moederdag attentie kado! Spy Trouwringen...een sieraad voor het leven G(F? 1 WEEK 18 18 - 1018 Wf WERKEN in Wereldhaven K y Foto s JANSSEN DE KIEVITH «Hi. 100 weken Mystery-spel Tekst idee: MiER Entertainment Edt zit in het zonnetje de krant te lezen Nou, ik heb de oplossing voor het volgende millenium. De Digitale havenloods op disk! Nou, volgens mij is dal gewoon een flop! groensQrvice zuid rvice zuid V holla dienstverlening in openluchtrecreatie 010 - 298 10 10 normaal: 1995,- Ware grootte! Van Haeftenstraat 24 (Trouwringen-Studio Sativar) Tel: 010 - 43 21 781 Van Haeftenstraat 4-6 3074 NK Rotterdam-Zuid Tel 010-43 29 493 Duyvensteynstraat 11a 3042 BA Rotterdam-Overschie Tel: 010-46 27 788 Uitweg 19 3051 JP Rotterdam-Hillegersberg Tel: 010-21 82 613 i

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 17