010-4.699.444 IN KRANT Programma Jeugdland Finse school voor de helft behouden Verbouwing Chiapas stilgelegd CDA-bijeenkomst Groenlinks wil opvang Kosovaren in Schiedam At Schoonmaak in Groenoord De BoodschappenBeurs Uitslag bestuursverkiezing Hoogheemraadschap Delfland loods Schiedammer kan straks per riviertaxi naar Rotterdam DECOKAV' VAN LOENEN MEDEDELING DONDERDAG 6 MEI 1999, 51e JAARGANG, Nr 18 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM OPLAS^ TOTALE KiJK OP DE BUBfllEKSPAfilNA'S Scheepszeilen worden filmdoek Alliantie grootste turnvereniging SCHIEDAM - In de tweede mei- week van Jeugdland 2000 lijkt het wel dierendag. Maandag 10 mei mag iedereen zijn lievelingshuis dier meenemen naar de Maasboulevard in Zuid om het beestje te laten keuren door een dierenarts. Ook kunnen kinderen vragen stellen aan personen en instellingen over het verzorgen van huisdieren. Verder zijn er demonstraties zoals hondentrai ningen, schapenscheren en het opruimen van hondenpoep. Deze dag duurt van 11.00 tot 15.00 uur. Woensdag 12 mei wordt de laatste Jeugdlandactiviteit gehouden op het Bachplein in Noord. Tijdens de Springsale kunnen kin deren zich uitleven met allerlei materialen, afkomstig uit het magazijn van Jeugdland, het mag zo gek worden als ze zelf kunnen bedenken, maar wat wordt gemaakt moet ook daadwerkelijk mee naar huis worden genomen. Op het markplein zijn ook weer de bijzondere springkussens van Blasio in allerlei spannende en gekke vormen aanwezig. Bij slecht weer vindt de Springsale plaats in de Groenoordhal. Deze activiteit duurt van 11.00 tot 15.00 uur en is zoals altijd gratis en toegankelijk voor kinderen van 5 tot 14 jaar. In'verband met Hemelvaarts dag zal deze krant volgende week éénmaal verschijnen op woensdag 12 mei. Onze kan toren zijn op donderdag 13 mei gesloten. Medewerkers en directie, DE HAVENLOODS Nu bij VSB Bank: Hypotheekrente 10 jaar vast vanaf VSB BANK De Finse school aan de Schoolstraat wordt eind mei of begin juni voor meer dan de helft afge broken en tijdelijk opgeslagen. Over tien maanden verrijst dit deel van het houten com plex weer opgebouwd in de Zweedse wijk Sveaparken, op de grens van de deelgebieden Sveaholm en Sveaborg. Het andere deel wordt definitief gesloopt. De gemeente heeft inmidels ook een serieuze gegadigde gevonden die de Finse school volgend jaar wil gaan gebruiken: een arts die het karakteristieke gebouw in Schiedam-Noord als praktijkruimte wil gaan inrichten. Uit een haalbaarheidsstudie bleek eerder dat de Finse school, die moet wijken voor nieuwbouw van de St. Jozefschool, met enig kunst- en vliegwerk kan worden verplaatst, zoals wethouder A. Reijhout vanwege de histo rische en architectonische waarde van het gebouw al geruime tijd bepleit. Besloten is nu om 230 vierkante meter van het houten gebouw te behouden, dat is meer dan de helft van het com plex. Dit gedeelte wordt op korte termijn zoveel mogelijk in delen uit elkaar gehaald en opgeslagen. Volgend voor jaar, als de bodem in Sveaparken is ingeklonken en bouw rijp is gemaakt, kan de herbouw starten. De complete ope ratie gaat enkele tonnen kosten. Hoewel de gemeente nu een serieuze kandidaat voor de school heeft gevonden, wordt nog gezocht naar andere financiVele middelen, zoals fondsen en sponsors. Volgens een woordvoerder hebben enkele geldschieters zich al bereid verklaard om bij te springen. SCHIEDAM - Groenoord-Zuid krijgt op woensdagmiddag 12 mei een grote schoonmaakbeurt. Het initiatief komt van de nieuwe Bewonersvereniging Groenoord- Zuid en Woningbouwvereniging Schiedam (WBS). Zij roepen bewoners en kinderen op hun wijk schoon te maken. Medewerkers van WBS, ONS en politie dragen ook hun steentje bij. ONS levert het materiaal zoals veegwagens, zwerfvuil- prikkers en bezems. WBS laat op haar kosten eenmalig vooraf de portieken schoonmaken. De actie is een onderdeel van het leefbaarheidsproject 'aandelen'. De bewoners kunnen aandeel houder worden van hun wijk. Als ze aangeven dit te willen, houdt WBS f 10,- per maand in van de huur. Dit geld wordt in een fonds gestort. Bewoners krijgen zeggenschap over dit geld om hiermee de buurt leefbaar te maken. Met deze actie hoopt de WBS meer aandeelhou ders te winnen voor de wijk. Tijdens het schoonmaken zorgt een draaiorgel voorde 'arbeidsvi taminen' en rijdt de hele wijk door. WATERWEG - Vervoer van passagiers over water begint in deze regio steeds serieuzere vormen aan te nemen. Drie projecten zijn in een stroom versnelling gekomen: nog voor 2000 wordt het toeristisch geo- rienteerde Waternet uitge breid met zes haltes tussen Schiedam en Hoek van Holland; in het najaar start een drie jaar durende proef met een supersnelle openbare veerdienst tussen Dordrecht en Rotterdam, die - indien suc cesvol - mogelijk uitgebreid wordt naar de Waterweg gemeenten. En ook voor korte re afstanden biedt de Nieuwe Maas in toenemende mate soe laas: een Schiedammer kan waarschijnlijk binnenkort per watertaxi een bezoekje bren gen aan het Rotterdamse Hotel New York. De watertaxi is al een vertrouwd verschijnsel in Rotterdam. In klei ne bootjes kan men bijvoorbeeld tussen Leuvehaven en de Wilhelminapier de Nieuwe Maas oversteken. Hotel New York op de Wilhelminapier heeft de riviertaxi opgezet en wil nu fors uitbreiden. 'De eigenaar van de watertaxi's heeft een lijst met dertig nieuwe haltes ingediend', vertelt Dafne Foet van het Ontwikkelingsbedrijf Rotterdam (OBR). 'Die worden nu getest op veiligheid.' Als die test De opstapplaatsen van het Waternetzoals deze bij Rotterdam-Delf shavenzijn duidelijk herkenbaar goed uitpakt, worden Schiedam en Rotterdam verbonden door water taxi's. Het is de bedoeling dat de uitbreiding in elk geval in 2001 - wanneer Rotterdam culturele hoofdstad is - voltooid is. Verder dan Schiedam varen de taxi's dan waarschijnlijk nog niet. 'Die kleine bootjes kunnen voor lopig nog niet verder de Waterweg op, dat zou onveilig zijn vanwege de hoge golven', verklaart Foet. 'Wellicht kan dit in de toekomst wel, als er met een ander type boot gevaren wordt. De steigers zijn niet alleen beschikbaar voor de huidige taxidienst, ook andere ondernemers kunnen bootjes laten varen. Foet houdt zich binnen het OBR onder meer bezig met het Watemet-project. 'De watertaxi's en Watemet worden nogal eens door elkaar gehaald, hoewel het totaal verschillende initiatieven zijn. Wel kunnen sommige Watemet-haltes eveneens gebruikt worden door watertaxi's.' Waternet Het idee achter Watemet is: een aantrekkelijke verbinding maken tussen verschillende bezienswaar digheden aan de Nieuwe Maas en de Waterweg. In Rotterdam zijn al vijf steigers in gebruik. Nog dit jaar is een uitbreiding gepland die de toerist tot in Hoek van Holland kan brengen. Wie str aks - bijvoorbeeld - de Schiedamse molens, het Vlaardingse visserij museum, de Maassluise binnen stad en de stormvloedkering wil bezoeken, moet als vanzelfspre kend bij het Watemet uitkomen om van de ene naar de andere attractie te varen. Watemet is het resultaat van samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven. Verschillende rede rijen zijn bij het initiatief betrok ken en de boten die onder de Waternetvlag varen, varieren der halve in formaat en snelheid. De zes nieuwe pontons komen te liggen in Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rozenburg, bij de Maeslantkering en in Hoek van Holland. De gemeenteraden in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis moeten nog wel hun toestemming geven, maar dat lijkt slechts een formaliteit. 'De steun is overweldigend', zegt Dafne Foet van het Ontwikkelingsbedrijf Rotterdam. In Maassluis lijken de plannen het verst gevorderd: alles wijst erop dat de steiger aan de Burgemeester v/d Lelykade tijdens de Furiade in oktober gereed is. Foet: 'Het is leuk om de opening van een aan legplaats te koppelen aan een groot evenement. In Vlaardingen zou de steiger aanvankelijk tijdens het Haring- en Bierfeest worden geopend, maar omdat dat evene ment tegenwoordig in juni plaats vindt, lukt dat helaas niet.' De nieuwe aanlegplaatsen worden - net als de al bestaande - duidelijk herkenbaar, onder meer door een grote 'W', het logo van Watemet. Bij iedere halte staat een kaart van Watemet en informatie over wat er te doen is in de omgeving. Supersnel Niet alleen in toeristisch opzicht is vervoer over water in opmars. Aan het eind van het jaar begint een experiment met supersnelle boten tussen Dordrecht, Ridderkerk en Rotterdam. Hier gaat het om open baar vervoer. De 'Fast Ferry' moet een serieus alternatief worden voor auto en trein. Dat moge blij ken uit de beoogde reistijd: binnen 25 minuten van Dordrecht naar Rotterdam-Centrum, dat is moei lijk te verbeteren in de ochtend spits. Of dit plan ooit wordt uitgebreid richting Nieuwe Waterweg is kof fiedik kijken. 'Wie weet', zegt Foet. Maar terwijl de boot tussen Dordrecht en Rotterdam een kor tere afstand aflegt dan de auto, lijkt dit voordeel niet te gelden voor de Waterweg. Foet: 'Daar kun je helaas niet zoveel afsnij den.' SCHIEDAM - De verbouwing van Texaans steakhouse Chiapas aan het Broersveld is stopgezet. Naast het casino, dat een kort leven beschoren was, werd tot Met alle nieuwtjes, akties en ideeën om goed en voordelig boodschappen te doen. KIJK SNEL IN DEZE KRANT ongenoegen van centrumbewo ners een dubbel pand verbouwd voor de verplaatsing van dit res taurant uit de Nieuwe Passage. Er was daarvoor echter nog geen ver gunning bij de gemeente aange vraagd. Imniddels is dat wel geschied en heeft de gemeente laten weten dat de uitgebreide procedure zal moe ten worden doorlopen, die circa drie maanden duurt. De herope ning, die voor medio april was aangekondigd, moet dus tot ten minste begin augustus worden uigesteld. Hangende de vergun ningprocedure is de verbouwing nu stopgezet. Een andere compli catie is dat het pand sinds kort eigendom is van een speelautoma tenexploitant, die het aan Chiapas verhuurt. Chiapas komt alleen in aanmerking vor een restaurantver gunning, maar mag dan geen gok kast plaatsen. De Bewonersvereniging Schiedam Oost, die geen bezwaren heeft tegen de nieuwe verstigingsplaats van Chiapas, is van mening dat horeca-exploitatie ook op de eer ste verdieping is toegestaan, doch op grond van gemeentelijke veror deningen is dit nadrukkelijk uitge sloten. De vergunning is alleen aange vraagd voor de benedenverdie ping. Centrumbewoners vrezen dat de horeca-overlast ondanks alle verzekeringen van het tegen deel toch weer groter wordt. Wanneer Chiapas niet teruggaat naar de 'oude' plaats, verwachten ze dat daar immers weer een ander horeca-bedrijf zal komen. SCHIEDAM - In het kader van de verkiezingen voor het Europees Parlement op donderdag 10 juni, organiseren de CDA-afdelingen van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis op dinsdag 11 mei een ver kiezingsavond in het Novotel aan de Hargalaan te Schiedam. CDA- Europarlementarier Arie Oostlander komt spreken over het Europese vluchtelingenbeleid. Hij is sinds 1989 lid van het Europese Parlement en staat weer kan didaat voor de komende verkiezingen. Hij is specialist op het gebied van Buitenlands beleid, Veiligheid en Defensie en waarnemer in het Consultatie Comité tegen Racisme en Vreemdelingenhaat. Ook niet- leden van het CDA zijn welkom. SCHIEDAM - De Schiedamse GroenLinks-fractie wil vluchtelin gen uit Kosovo onderdak bieden in deze gemeente. Aan het college van B&W vraagt de partij of al gehoor is gegeven aan de dringen de oproep van het Centraal orgaan opvang asielzoekers (COA) aan gemeenten om woonruimte aan te bieden. Verder wordt gevraagd of het college bereid is een uiterste inspanning te doen om een geschikte tijdelijke locatie in Schiedam te vinden De fractie is zich ervan bewust dat de gemeente Schiedam binnen het reguliere beleid de taakstelling voor de opvang van vluchtelin gen al haalt, in de vorm van de COA-opvang aan de Westvest en met losse woningen waarvoor men woonbonnen kan invullen. Aangezien de vluchtelingenkampen in de buurlanden van Kosovo overvol zijn, wordt een beroep gedaan op Europa. De noodsituatie die nu op Europees grondgebied is ontstaan maakt volgens GroenLinks dat een extra inspanning voor de hand ligt. Waar deze opvang dan plaats zou moeten vinden weet Judith Boertjens van GroenLinks nog niet precies. 'De gemeente heeft beter zicht op de mogelijkheden. Maar er zijn vast wel ergens plekken in Schiedam. Zo was het ook mogelijk om een tijdelijke opvang in de Harg te realiseren, toen de vluchtelingen die naar het zwembad zouden gaan hier nog even niet terecht konden.' Het voormalige Sportfondsenbad aan de BK-laan, dat in juli leegkomt, is volgens Boertjens niet echt een optie. 'Alles is natuurlijk beter dan waar de Kosovaren nu zitten, maar het zwembad is toch vrij armoedig. Toth had béloofd dat er nog allerlei opknapwerkzaamheden zouden plaatsvinden, zo zouden er speeltoestellen komen, maar dat is nooit gebeurd.' Bovendien gaat men liever niet met de zakenman in zee. Aangezien er vrij veel leegstaande woningen zijn, vraagt GroenLinks verder aan het college om er bij de woningcorporaties op aan te dringen leegstaande woningen tijdelijk ter beschikking te stellen. Extra kosten zal dit voor de gemeente waarschijnlijk niet meenemen. Boertjens: 'Dat geld komt uit een landelijk potje.' WATERWEG - Met de opkomst van 23,4 procent bij de onlangs gehou den bestuursverkiezingen is het Hoogheemraadschap Delfland niet ontevreden. Nog blijer is Delfland met het feit dat 8 van de 42 beschik bare zetels naar een vrouw zijn gegaan. Dat is 19 procent en daarmee hoger dan het door het ministerie van Verkeer en Waterstaat gesteld streefcijfer van 15 procent. Het bestuur van Delfland heeft 42 zetels beschikbaar: 19 voor de categorie ingezetenen, 9 voor de categorie gebouwd, 4 voor gebouwd glas, 5 voor ongebouwd en 5 voor bedrijfs- gebouwd. Onder de gekozenen bevinden zich diverse inwoners van het Waterweggebied. In de categorie ingezetenen zijn verkozen A.P. Zonne uit Vlaardingen, F. de Vos uit Maasland, T.C.T. van der Laan Bouma uit Schiedam, J. de Jong uit Maasdijk en L.G. van Duijn-Camfferman uit Maassluis. In de categorie ongebouwd heeft C. Doelman uit Maasland een plaats in het bestuur bemachtigd. Het nieuwe Delfland-bestuur wordt op 29 juni officieel geinstalleerd tijdens een openbare vergade ring. SIKKENS en SIGMA vakverfdealer Nieuwe Stadsblad De Havenloods - Oplage: 937.229 Rotterdam en omstreken .6°/' Kom langs of bel 0800-8182. Internet: hypothekeavsb.nl *4,8% effectief Rentewijzigingen voorbehouden. VSB. Daar kom je verder mee. VSB Bank is pari of the Forlis group Personenvervoer over water komt in stroomversnelling i/oxrr n, ér-ever woxjy^- VERF-BEHANG-GORDIJNSTOFFEN-ZONWERING-TAPIJT DAM SCHIEDAM TEL. 010-426.61.92 Wandmeubel 3739/110 Ruimtegebrek? Dat is verleden tijd met deze handige wandmeubel waar nog eens twee extra laden in verwerkt zijn. Hij staat voor u klaar in beuken en met een afmeting van ca. 116 cm. breed, 30 cm. diep en 180 cm. hoog. Nu voor een speciale prijs van 249.95 voor MEENEEMPRIJS! Hoofdweg 18, Capelle aan den IJssel, tel. 010 - 451 88 44 Hillelaan 30-39, t.o. metrostation Rijnhaven Rotterdam-Zuid. tel. 010 - 485 22 73

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 1