HOE ZEKER IS UW ALIMENTATIE f25.495,- m üH lilliilillll mm Plantaardige vleeseter Uit e I k a a ren dan? Belangrijke adressen Vereniging van Advocaat-Scheidingsbemiddelaars Alimentatieverzekering kan budgetproblemen voorkomen deNr.1 discount DROGIST in Europa. Pantene Shampoo elders 6,99 of Conditioner elders 7,49 ii Zuidhollands Landschap INKOMENSZEKERHEID NA ECHTSCHEIDING Een rekenvoorbeeld Stel uw alimentatie veilig Alimentatie Polis is de eigentijdse oplossing Postbus 64782 - 2506 CD Den Haag Gedegen advies van de assurantie-adviseur Van Geloven Assurantiën AGFA Futura APS Film 200 Iso 25 opnames elders 15,90 Prodent Coolmint, Softmint of Gel Dextro Energy elders 12,46 gratis Whitener Ambi Pur Flush voordeelpak 1 houder 4 navullingen div. soorten 200 ml div. soorten 200 ml div. soorten 3111 Schiedam, Hoogstraat 196 WOENSDAG 12 MEI 1999 19-478 Bij een echtscheiding moet veel worden ge regeld. Wie blijft bijvoorbeeld in het huis wonen? Wie zorgt na de scheiding voor de mindeijarige kinderen en hoe ziet de be zoekregeling er uit? Maar ook: hoe worden de gezamenlijke bezittingen verdeeld? Complexe onderwerpen, waarover beide partners, bijgestaan door hun advocaat, zelf afspraken kunnen maken. Deze afspraken worden schriftelijk vastgelegd in het echt scheidingsconvenant. Een belangrijk onderdeel van het echt scheidingsconvenant is de alimentatiere geling. Bij wet is geregeld dat ex-echtgeno ten 'onderhoudsplichtig' zijn tegenover elkaar. De ene partner moet bijdragen in de kosten van levensonderhoud van de an der, als die geen of onvoldoende inkomen heeft. Ook een bijdrage in de verzorgings- en studiekosten van de eventuele kinderen is verplicht. Tijdens de scheidingsprocedure kunnen beide echtgenoten afspraken maken over de hoogte van de partner- en kinderali mentatie. De overeengekomen regeling wordt, samen met alle overige afspraken, opgenomen in het echtscheidingsconve nant en uiteindelijk door de rechter be krachtigd. Na de definitieve ontbinding van het hu welijk moeten beide ex-partners het echt scheidingsconvenant naleven. En dus ook de alimentatieregeling. Voor de partner die van de alimentatie afhankelijk is, lijkt dit een voldoende waarborg voor inkomens zekerheid. De praktijk is echter- helaas - anders. Als de alimentatieplichtige ex-partner bijvoor beeld arbeidsongeschikt wordt of een on geval krijgt en niet meer aan de verplich tingen kan voldoen, kan de rechter het alimentatiebedrag eenzijdig verlagen. Bij overlijden wordt de betaling zelfs helemaal stopgezet. Met alle financiële gevolgen van dien. Gaan u en uw partner uit elkaar? Dan is het raadzaam de financiële risico's rond de ali mentatieregeling tijdens de echtschei dingsprocedure af te dekken. Uw assuran tie-adviseur heeft hiervoor een even praktische als eigentijdse oplossing: de Alimentatie Polis. Met deze unieke verze kering kunt u de alimentatiebetaling voor de gehele alimentatieperiode veiligstellen. In welke vorm, bepaalt u in onderling over leg zelf. Bij de Alimentatie Polis heeft u na melijk keuze uit drie varianten, elk met een eigen karakter, premie en dekkingsniveau. Welke variant u ook kiest, vergeet u niet de gemaakte verzekeringsafspraken vast te leg gen in het echtscheidingsconvenant. Want voor uw inkomen na de echtscheiding gaat zekerheid boven alles! De afspraken over de partner- en kinder alimentatie, zoals vastgelegd in het echt scheidingsconvenant, zijn bindend. Dit wil echter niet zeggen dat ze voor de hele alimentatieperiode vaststaan. Integendeel, als de persoonlijke omstandigheden van één van beide ex-partners daartoe aanlei ding geven, is wijziging van de alimenta tieregeling mogelijk. De rechter kan het alimentatiebedrag bijvoorbeeld verlagen als het inkomen van de alimentatie plichtige partner is gedaald door ar beidsongeschiktheid of een ongeval. Bij overlijden houdt de alimentatiebetaling op. De partner die geheel of gedeeltelijk op de alimentatie is aangewezen, loopt hierdoor het gevaar van een forse inko mensterugval. Met de Alimentatie Polis kan de alimentatiebetaling voor de duur van de alimentatieperiode worden zeker gesteld. In overleg met uw (ex-)partner kunt u zelf bepalen welke variant het beste aansluit bij uw beider wensen en moge lijkheden. Bij een echtscheiding komen veel vragen naar boven. Naast onderwerpen als bijvoorbeeld het echtelijk huis, de kinderen en de inboedel, is er een ander, minder bekend onderwerp dat bij een echtscheiding serieus aandacht ver dient: verzekeringen. Wat verandert er bijvoorbeeld in het ouderdomspen sioen, hoe moet een levensverzekering of spaarplan bij de boedelscheiding worden meegenomen, wat gebeurt er met de hypotheek en op welke ma nier kan de alimentatiebetaling worden veiliggesteld? Belangrijke aan dachtspunten die, zo leert de praktijk, nogal eens over het hoofd worden ge zien, met alle financiële consequenties van dien. Daarom is een informatieve brochure gemaakt. U vindt hierin alle verzekeringsaspecten overzichtelijk op een rijWilt u de brochure ontvangen? Of wilt u meer weten over echtschei ding en verzekeringen? Neemt u dan contact op met uw onafhankelijke as surantieadviseur. Uiteraard kan uw advocaat u ook verder helpen. Inkomsten in Alimentatie Alimentatie Alimentatie Bijstand Bruto alimentatie 2.500 3.000 4.000 Netto inkomen 2.068 2.383 3.012 1.898 Kinderbijslag 324 324 324 324 Huursubsidie 412 264 412 Besteedbaar inkomen 2.804 2.971 3.336 2.634 Vaste lasten 1.660 1.660 1.660 1.345 Reserveringen 560 560 560 525 Huishoudgeld 720 720 720 720 Totaal uitgaven 2.940 2.940 2.940 2.590 Saldo -136 +31 +396 +44 Bemiddeling (de Amerikaanse term is me diation) is een proces van interactie tus sen personen die met elkaar een per soonlijk en/of zakelijk conflict hebben. En de daaruit voortvloeiende meningsver schillen zonder tussenkomst van een rech- WL ter willen oplossen. De methode schei dingsbemiddeling heeft als doel echtge noten in een zo vroeg mogelijk stadium verantwoordelij kheid te laten dragen voor de echtscheidingsbeslissing en de gevolgen daarvan. Uitgangspunt voor echt scheidingsbemiddeling is dat de echtgenoten vrij willig afspreken om op ba sis van vertrouwelijkheid een oplossing van het ge schil te zoeken met de deskundige hulp van één advocaat-scheidingsbe middelaar. Deze neemt geen standpunt in, maar begeleidt onpartijdig en onafhankelijk het proces van overleg en onderhan deling. Ook in gevallen waar de partners zelf geen oplossing meer zien. De scheidingsbemiddelaar heeft de rol van gespreks leider en informatiever schaffer. Het is de taak van de bemiddelaar de gelijk- Voor algemene informatie over echtscheiding kunt u terecht bij de volgende instanties: Ministerie van Justitie Directie Voorlichting Postbus 20301 2500 EH Den Haag Telefoon: (070) 370 68 50 Internet: http://www.minjust.nl Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid Postbus 90801 2509 LV Den Haag Telefoon: (070) 333 44 44 Internet: http://www.minszw.nl Voorlichtingscentrum Sociale Verzekeringen Postbus 19260 3501 DG Utrecht Telefoon: (030) 230 67 55 Vereniging van Personen- en Familierecht Advocaten (VPFA) Postbus 85005 - 3508 AA Utrecht Telefoon: (030) 252 85 01 waardigheid van partijen te bevorderen en te bewaken. De meeste advocaat-scheidingsbemidde laars zijn aangesloten bij de Vereniging van Advocaat-Scheidingsbemiddelaars. Deze vereniging is in 1990 opgericht en telt on geveer 240 leden. De leden zijn ervaren fa milierechtadvocaten en hebben gedurende twee jaar een interne opleiding achter de rug om als advocaat beide echtgenoten bij te staan bij hun scheiding. De bemiddelaar weet niet alleen wat volgens de wet wel of niet mogelijk is, maar is ook getraind om naar signalen te speuren die het wer kelijke conflict aangeven en deze voor par tijen te concretiseren en inzichtelijk te ma ken. De bemiddelaar weet dat het werkelijke conflict opgelost moet worden en niet de juridische vertaling daarvan. Nadere informatie over echtscheidingsbe middeling of een lijst van advocaat-schei- dingsbemiddelaars kunt u opvragen bij het secretariaat VAS, Neuhuyskade 94, 2596 XM Den Haag. Tel: 070 - 335 35 91. Door Mr Paul J.W.M. Sliepenbeek en Mr Florence MJA. Lohuis, VAS-scheidingsbemiddelaars Raad voor de Kinderbescherming Landelijk Bureau Postbus 19202 - 3501 DE Utrecht Telefoon: (030) 239 24 00 Landelijk Bureau Inning Onderhoudsbijdragen (LBIO) Postbus 800 - 2800 AV Gouda Telefoon: (0182) 55 55 55 Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (NIBUD) Postbus 19250-3501 DG Utrecht Telefoon: (030) 230 67 06 Internet: www.nibud.nl Bond Gescheiden Vrouwen Divortium Nieuwe Herengracht 95 1011 RX Amsterdam Telefoon: (0313)41 68 61 Stichting Clara Wichmann Instituut Postbus 93639 -1090 EC Amsterdam Telefoon: (020) 668 40 69 Stichting 'Dwaze Vaders' Telefoon: (0172) 61 13 81 Voor informatie over en verkoopadressen van (alimentatie)verzekeringen: De Goudse Postbus 9 2800 MA Gouda Telefoon: (0182) 544 544 Een vrouw met twee kinderen heeft uit sluitend inkomsten uit alimentatie. Er zijn vier situaties berekend: ƒ2.500,-ƒ3.000,- of ƒ4.000,- bruto alimentatie per maand en alleen bijstand. Over de alimentatie moet belasting wor den betaald. In de tabel is het nettobedrag berekend, evenals de aanspraken op kin derbijslag en huursubsidie. Omdat de huursubsidie mede afhankelijk is van het belastbaar inkomen, is dit hoger naarmate het belastbaar inkomen lager is. Omdat de vrouw geen inkomsten uit arbeid heeft, moet zij zich particulier verzekeren tegen ziektekosten. Dit is in de begroting mee genomen, inclusief een bedrag voor extra ziektekosten in verband met het eigen ri sico. In het geval van ƒ2.500,- en 3.000,- alimentatie zal zij immers moeilijk meer aan de ziektekosten kunnen uitgeven. Voor alle situaties is de begroting ingevuld alsof het een bijstandsuitkering betrof. Het saldo geeft aan welk bedrag nog te beste den is ten opzichte van het bijstandsin komen. Andersom geredeneerd laat het saldo zien welk bedrag moet worden be zuinigd als de alimentatie wegvalt en men van een bijstandsinkomen zou moeten le ven. Een vergelijking van de saldi maakt duidelijk welk bedrag moet worden be zuinigd als de alimentatie daalt van ƒ4.000,- paar bijvoorbeeld ƒ3.000,- of ƒ2.500,- per maand of van 3.000,- naar ƒ2.500,- per maand of naar de bijstand. Stel nu dat de alimentatieplichtige ar beidsongeschikt wordt en minder ali mentatie kan betalen. In de tabel zijn ver schillende situaties met elkaar te vergelij ken. We zien dat een terugval van 3.000,- alimentatie per maand naar de bijstand weinig problemen geeft: de huursubsidie neemt toe en de ziektekostenverzekering gaat van particulier naar ziekenfonds. De problemen worden groter als de vrouw van 3.000,- terugvalt naar ƒ2.500,-: zij zal maandelijks bijna ƒ170,- moeten bezuini gen op een al zeer krappe begroting. Bij een terugval van ƒ4.000,- naar ƒ3.000,- of ƒ2.500,- moet respectievelijk ƒ425,- en 530,- per maand worden bezuinigd! Door Drs Albert Luten, sr onderzoeksmedewer ker van het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting, (NIBUD) Een goed advies over het veiligstellen van uw alimentatie betekent dat uw (finandële) mogelijkheden bekeken worden. Het resul taat is een objectieve berekening, afgestemd op uw persoonlijke situatie. Op basis hier van kunt u vervolgens een verzekering slui ten om uw alimentatie veilig te stellen. De Alimentatie Polis van De Goudse biedt in de meeste gevallen een adequate oplossing. JA, IK WIL GRAAG MEER INFORMATIE OVER DE ALIMENTATIE POLIS Naam: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: overdag 's avonds Deze bon opsturen in een gefrankeerde envelop naar: Postbus 549, 3100 AM Schiedam Ford introduceert de nieuwe Ford Fiesta Collection. Hij is er in vier exclusieve kleuren die in het geheel vernieuwde interieur zijn doorgevoerd. Er zit zo veel in, op en aan, dat de gebrui kelijke term 'standaarduitrusting' eigenlijk niet meer voldoet. We mogen hier dus gerust spreken van een unicum. En u begrijpt, exclusiviteit heeft natuurlijk zijn prijs. Maar wie zei dat die hoog moest zijn? De nieuwe Ford Fiesta Collection. €11.569,13 Uitrusting Ford Fiesta Collection o.a. 1.3 8V Endura E 44 kW/60 pk motor Airconditioning Airbag bestuurder Stuurbekrachtiging Metaallak 14" 4-spaaks lichtmetalen velgen Mistlampen vóór Easy Sound System 3000T (radio/cassettespeler) Elektrisch bedienbare voorportierramen Lederen stuurwiel Lederen versnellingspookknop Getint glas Centrale portiervergrendeling Van binnenuit elektrisch verstelbare buitenspiegels in carrosseriekleur Stoetbekleding harmonieert met de carrosseriekleur Wit uitgevoerde dashboardkiokken Mattenset met Fiesta-logo Versterkte kooiconstructie V E R L N E kan afwijken van de standaardspecificaties. Vraag verwijderingsbijdrage Walgingen voorbehouden. Afgebeelde Prijzen ind. B.I.W7BPM, exd. kosten rijklaa voorwaarden en specificaties. 0f*-T*elke 2 jaar e e gunstige maandtarieven. Jan Evertsenweg 6, Industrieterrein Vijf Sluizen, 3115 JA Schiedam.Ttelefoon 010 - 426 46 90. AGFA SCHLECKER 2 X 75 ml blik 0,25 liter div. soorten a 75 ml t.w.v. ii. 2,99 UW DISCOUNT DROGIST: Adv*rt*nti« geldig vanaf 12.5.99 t/m 25.5.99 zolang de voorraad strekt. Prijswijzigingen voorbehouden Stichting Het Zuidhollands Landschap komt op voor de natuur en landschap in Zuid-Holland. Speciale aandacht gaat hierbij uit naar de natuur van duinen, delta en veenweiden (Groene Hart). Bij het beheer en de ontwikkeling van inmiddels meer dan 80 natuurterreinen wordt Het Zuidhollands Landschap gesteund door zo'n 40.000 begunstigers, de Nationale Postcode Loterij en een aantal bedrijven, waaronder De Havenloods Steun ook de Zuid-Hollandse natuur, wordt lid van het Zuidhollands Landschap: 010-2722222 (tijdens kantooruren) eb ebcJxCtx^ hwiï Stel u eens voor: u loopt ergens op straat en wordt plotseling overvallen door een geweldige hongeraanval. Helaas voor u zijn de winkels gesloten; echt veel te eten is er dus niet. Uw oog valt op de snackautomatiek en hoewel u normaal gesproken hele maal geen fastfoodjunk bent, overtuigt uw maag u ervan toch maar zo'n halflauwe kro ket te nemen. U werpt het benodigde geld in het apparaat, opent het deurtje en grijpt naar de goud bruine ragoutstaaf. En dan gebeurt het: net wanneer u de kroket aanraakt slaat het deurtje met een klap dicht en klemt uw hand onwrikbaar vast. Langzaam begint uw hand op te lossen....Tot zover uw kwaadaardige droom. Wat een bizarre nachtmerrie lijkt, is voor veel insecten de keiharde werkelijkheid. Weliswaar moet u het kroketluikje vervangen door een klein plantje, maar het princi pe is hetzelfde. De Zonnedauw, want daar hebben we het over ziet er op zich aller aardigst uit. Zijn ronde, gelige blaadjes zijn omgeven door rode stralen en vormen zo een echt zonnetje. Aan het eind van de stralen zitten kleine dauwdruppeltjes, vandaar de naam zonnedauw. Wat echter op dauw lijkt, is een aantrekkelijk zoet, maar ook even dodelijk goedje dat insecten aantrekt; de kroket uit de nachtmerrie zullen we maar zeggen. Zodra een vlieg in aanraking komt met de 'dauw' wordt hij vastgelijmd en raakt hopeloos verstrikt. Het zo vriendelijk uitziende zonnetje blijkt een moordkuil te zijn die zich langzaam maar zeker dichtrolt en alleen nog open gaat om de onverteerde resten te lozen. Tot slot twee geruststellingen, één voor u en één voor de insecten. Zonnedauw is maar een heel klein plantje en het plantje komt nog maar sporadisch voor in Zuid-Holland. Maar of wij mensen met dat laatste zo gelukkig moeten zijn is de vraag. Patrick J. B. Blom Voorlichter MAMA*

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 17