Burgerlijke stand Feest bij autodealers Schone straten Tips voor weduwen en weduwnaren Rocky en Lucky Activiteiten in Thurlede ORANJE Bewoners Thurlede halen 1500 gulden op voor 555 SCHIEDAM Inloopconcert in Grote Kerk Battle of Total Music Veertig jaar SOS THD Volgend seizoen misschien ook buitenlandse auteurs op Schrijversavond KUNSTGEBITTEN Tandprothetische Praktijk Veringmeier Gordon bij Radio Schiedam Annie M.G. Schmidtdag SCHIEDAM Geboorte-aan giften in de periode van 23 tot en met 29 april 1999: Vincent z.v. Rolaff en van Dam; Britt d.v. Mastenbroek en We ber; Demi d.v. Waaijers; Par- minder z.v. Shergill; Melisa d.v. Car en Car; Lynn d.v. Mes- schaert en Eisinga; Skip z.v. Sit- ton en van Breemen; Jurre z.v. van Os en Grapendaal; Marit d.v. van Collenburg en de Zwart; Rivaldo z.v. Kousbroek; Max z.v. van Rijswijk en van Reijendam; Tess d.v. Vermaas en Gonlag; Jesse z.v. Mudde en van Bodegom; Anouk d.v. Meijnckens en van der Landen; Ugur z.v. Altintas en Altintas; Justin z.v. Hanewijk en Schot; Süeda d.v. Gedik en Ercan; Mi chael z.v. Verkade en Muntinga; Kevin z.v. Donks en Laldjising; Thaddeus z.v. Ammerdorffer en Roozeboom; Jordy z.v. van der Hout en Verdel; Lars z.v. Wes- terveld en Schilkamp. Aangetekend: M.C. Cohen 27 jr. en M. Mon ster 23 jr.; P.J. Saas 45 jr. en E. Vriesde 32 jr.; P.A. Elberse 27 jr. en E.M. Tonnon 28 jr.; A.G. Maat 59 jr. en I.M. Masten broek 31 jr.; R. Blijlfcven 23 jr. en M. La Lau 19 jr.; A.A.M. Steij- ger 27 jr. en G.G.D. van Huijks- loot 26 jr.; E. Pons 19 jr. en C. van der Heie 16 jr.; J. Goedkoop 44 jr. en J. Verschoor 40 jr.; G.H.M. Weffers 35 jr. en M.A. Smól 25 jr. Partnerschapsregistratie/ge huwd: P. van der Woude 37 jr. en W.H.C. Ekel 39 jr.; I.K. Mandi- raci 21 jr. en J. van der Waal 19 jr.; M. van der Tas 26 jr. en A. de Wijs 26 jr.; M.C. van Veen 32 jr. en T.J.A. van der Schot 28 jr.; R.C. Groenendaal 35 jr. en M.A. Verbeek 30 jr.; F.J.M. Jungschlager 62 jr. en J.T.M. van Geene48jr.; L.H. Koppenol 55 jr. en L.O. Jonker 45 jr.; J.P.M. Zwamborn 56 jr. en B.Y. van der Weck 30 jr.; R. Huiskens man 25 jr. en IB. Hulhoven 25 J!"- Overleden: W. Uijtdewilligen man 79 jr.; H.P. Verbeet vrouw 93 jr. ggm. L.E. Fisser; G. van Kruiningen man 82 jr.; A.H. Ris man 82 jr.; C.H. Holleman man 52 jr.; S. Jansen vrouw 89 jr. ggm. J.N. v.d. Wijngaarden; A.P.G. Krem- pel man 68 jr.; Th. Neijerweert man 65 jr.; J.M. Hoogland man 86 jr.; M. Notenboom man 57 jr.; P.W. Groeneveld vrouw 86 jr.; F.L. Geerders man 79 jr.; M.G.M. van der Vijver vrouw 93 jr. ggm. A.S.H.A. Blaisse; J. Uchtrop man 78 jr.; A.M.C. Koch vrouw 90 jr. ggm. J.J. van Eck; Th.J.M. Vester man 51 jr.; G. van der Lek man 82 jr. WATERWEG De autodea lers van autoboulevard Hoog stad in Vlaardingen organiseren zaterdag 22 mei een festijn voor groot en klein. Voor de kinderen staat die dag op het Hoogstad Dealerplein een heuse Mini Kinderkermis compleet met draaimolen, lucht kussen, wervelwind, popcorn- machine en suikerspinwagentje. Bovendien rijdt een treintje op het plein rond. Voor de ouders hebben de auto dealers een lente-actie in petto. De nieuwste modellen van Nis san, Suzuki, Mazda en Renault worden getoond, maar ook di verse aantrekkelijke occassions. In het kader van een lente-in spectiebeurt kan men bovendien allerlei checks laten uitvoeren aan de eigen auto. Bovendien kan men deze dag het kenteken in de autoruiten laten graveren. SLIJTERIJ/WIJNHANDEL 'n borrel van klasse voor een lage prijs Jonge jenever Oranje ift95 Vieux Oranje R95 U belt, wij bezorgen! Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 SCHIEDAM Zanger Gordon is vrijdag 21 mei te gast in het programma 'Vrij dagmiddagexpress' van Ra dio Schiedam. In het pro gramma van Chris Heesbeen komt hij onder meer vertel len over de nieuwe single, die hij heeft gemaakt met de R&B-groep Re-Play. De 'Vrijdagmiddagexpress' wordt vrijdag uitgezonden tussen 14.00 en 16.00 uur en is te beluisteren via de kabel op 96.1 MHz en via de ether op 106.7 MHz. IN00RDEINDE 2 SCHIEDAM-KETHEL TELEFOON 010-470 68 74 SCHIEDAM Een bewoner van woon- en zorgcentrum Thurlede was zelf met het idee gekomen om geld op te halen voor Kosovaarse vluchtelin gen en het idee sloeg aan: de consumptiebonnen werden een gulden duurder gemaakt en hiermee werd een bedrag van 175 opgehaald, wat door de directie nog eens werd verdub beld. Verder was er tijdens een andere actie van Humanitas in de verzorgingstehuizen dui zend gulden verzameld en kwam er nog een losse gift van 150 piek. Een mooi totaalbe drag van maar liefst 1500 gul den werd dus gehaald door Thurlede en de oudste be woonster, mevrouw Mazijk, die onlangs haar honderdste verjaardag vierde, mocht het bedrag voor Kosovo aanbie den aan de directie van haar verzorgingstehuis. Later kwam een geldauto van de VSB-bank de envelop halen zodat het be drag op girorekening 555 kon worden gestort voor de vluch telingen en ook de chauffeur van de wagen kreeg het bedrag feestelijk aangeboden door de bewoners. Medewerkers van Thurlede zijn heel trots dat een bewoner, die liever zijn naam niet in de krant wil, het initiatief heeft genomen om de oorlogsslacht offers te helpen. „We hadden gedacht dat het idee om de consumptiebonnen duurder te maken misschien op weerstand zou stuiten, maar men was juist enthousiast, er werd zelfs nog fooi op gegeven. Oudere mensen zijn toch vaak bezig met hun eigen verleden, met hun oorlog. Dan hoor je 'zulke hulp hebben wij toch ook niet gekregen'. Maar hier was dat dus juist andersom. En ook bezoekers hebben gul bijgedra gen." HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 19 MEI 1999 20-1442 SCHIEDAM Het gemengde koor The Green Forest Selection uit Schiedam-Noord verzorgt zaterdag 22 mei een inloopcon cert in de Grote Kerk. Het con cert begint om 15.00 uur en toe gang is gratis. Dirigent Hans Schoemaker heeft een gevarieerd programma samengesteld. SCHIEDAM Total Music presenteert zaterdag 29 mei de finale van The Battle of Total Music. Vanaf 14.00 uur strijden vier bands en drie singer/songwriters, elk in hun eigen categorie, om de hoofdprijs. De finalisten in de categorie bands zijn Crad le, Sinister Street, Doodoo's Coffee en Wastelands; de laatste drie singer/songwri- ters zijn Will, Suzanne en One Flying Banana. De jury bestaat uit onder an deren Hans Diener (platen- manager) en Eveline Carels, de bekendste vrouwelijke drummer van Nederland (ex- Lois Lane, ex-Candy Dulfer en nu actief in haar eigen formatie The Groove Move- ment). Na afloop van de fina les treedt Eveline Carels op (aanvang 20.00 uur). Het spektakel vindt plaats op een groot podium in de Ca- landstraat, vlakbij Total Mu sic. De toegang is gratis. WATERWEG De SOS Tele fonische Hulpdienst bestaat veertig jaar. Al vier decennia lang is de hulplijn beschikbaar 'voor een gesprek van mens tot mens'. Vorig jaar verwerkten de medewerkers ruim 14.000 tele foontjes. De SOS Telefonische Hulpdienst wordt 24 uur per dag bemand door vrijwilligers. Voordat zij achter de telefoon plaatsnemen, krijgen deze vrijwilligers eerst een gedegen vooropleiding. De opleiding van de SOS Telefoni sche Hulpdienst wordt overigens ook gebruikt voor beroeps krachten in andere vrijwilligers organisaties. Dit najaar wordt voor de eerste keer in samenwer king met de Ichtus Hogeschool een cursus voor beroepskrachten op herhaling georganiseerd. Daarnaast verzorgt de SOS Te lefonische Hulpdienst Rijnmond cursussen binnen de diverse zor ginstellingen en neemt ze deel aan samenwerkingsprojecten. Woensdag 16 juni wordt een speciaal nummer geopend voor slachtoffers van seksueel geweld. In voorbereiding is een meertali ge Allochtonen Telefoon om buitenlanders te helpen bij hun inpassing in de Nederlandse sa menleving. Het SOS-hulpnummer is 4362244. SCHIEDAM Als een echtge noot of partner komt te overlij den, dan heeft dat invloed op het inkomen. Volgend het Instituut Sociaal Raadslieden Schiedam kan het inkomen in de volgende gevallen stijgen. Als de echtgenoot/partner een uitkering of loon had, dan heeft men recht op een eenmali ge belastingvrije betaling van het maandelijkse bedrag van uitke ring of loon. Als de overledene deelnemer was in een bedrijfs- of onderne mingspensioen, kan men recht hebben op een pensioen uit dit fonds. Men komt mogelijk in aan merking voor een uitkering in het kadervan de Algemene Na- bestaandewet als de overledene verzekerd was voor de Anw en als men jonger is dan 65 jaar (meer informatie bij de Sociale Verzekeringsbank, 4688800). Er is een kans dat in het over lijdensjaar te veel belasting is betaald. Dit kan teruggevraagd worden via een T-biljet van de Belastingdienst (010 - 2904444). Bij het overlijden van de part ner komt men mogelijk in aan merking voor een bijzondere bij drage huurlasten of een woon kostentoeslag. Vanaf de eerstvolgende 1 juli kan men een aanvraag voor huursubsidie indienen (meer in formatie bij de Stadswinkel, 010- 2465809). SCHIEDAM Rocky is een Rottweiler reu van drie jaar oud. Hij is vrij dominant en dat is ook de reden dat hij in het asiel is beland. Hij kan met kinderen vanaf 12 jaar omgaan, maar andere honden en katten ziet hij niet zitten. Deze hond kan goed tegen autorijden en zou ook uitstekend op zijn plek zijn als bewakings hond. Wie deze hond in huis neemt moet wel ervaring met honden hebben. Lucky is een kruising Bouvier reu van vier jaar oud. Lucky kan met kinderen en katten overweg en hij kan ook ongeveer een uurtje alleen thuis zijn. Verder kan hij goed tegen autorijden. Hargahoeve is gevestigd aan Sportlaan 2 en bereikbaar op tel. 4714151. Het asiel is geopend van dinsdag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur en zaterdag tussen 10.00 en 15.00 uur. Zondag en maandag is het asiel gesloten. SCHIEDAM Sinds het over lijden van de 'Koningin van der kinderboeken' is de datum van 20 mei uitgeroepen tot jaarlijkse Annie M.G. Schmidtdag. Dat is namelijk de geboortedag van de schrijfster. In heel Nederland worden op en rond 20 mei activi teiten georganiseerd in boekhan dels en bibliotheken. Ook de Schiedamse Openbare Biblio theek neemt deel aan de Annie M.G. Schmidt dag. Het musical koor van Muziekcentrum Op- Maat, onder leiding van Anja Brands, zingt vrijdag 21 mei, tussen 16.30 en 18.00 uur, liedjes van de populaire schrijfster in de bibliotheek Stadserf. Daarnaast leest een aantal kinderen ge dichtjes van Annie M.G. Schmidt voor. Toegang gratis. weest. Ik kies de locaties voor mijn verhalen ook altijd heel zorgvuldig uit en als ik ergens niet meer zeker van ben, ga ik er kijken. Er zijn trouwens ook schrijvers die niet geweest zijn op de plekken waar ze hun verhalen laten afspelen. Zo schreef Jeroen Brouwers bijvoorbeeld over New York zonder daar ooit een stap gezet te hebben." Scholen Zwagerman was de laatste schrijver die dit seizoen voorlas uit eigen werk in de bieb in Noord. Eben Venter. Jan Siebe- link. Moses Isegawa, Yasmine Alias, Maria Stahlie en Nicolaas Matsier waren hem voorgegaan. Dit jaar behoorde voor het eerst ook een buitenlandstalige auteur tot de gasten, namelijk de in Australië woonachtige en uit Zuid-Afrika afkomstige auteur Eben Venter. Uit het evaluatie formulier dat bezoekers op de laatste Schrijversavond 1998- 1999 konden invullen, kon wor den opgemaakt dat de organisa tie overweegt meer buitenlandse auteurs uit te nodigen. Volgens Ruud Aret, sinds jaar en dag de grote stimulator achter de Schrijversavonden, zullen vol gend seizoen waarschijnlijk ook scholen bij de lezingen betrok ken worden. Dit in het kader van het zogenaamde Studie huis. Welke auteurs volgend jaar naar de Brandersstad zullen ko men, kon Aret nog niet precies zeggen. Op zijn verlanglijstje staat in ieder geval Adriaan van Dis. SCHIEDAM In Groenoord- Zuid zijn zo'n honderd bewo ners vorige week de straat opge gaan om hun wijk een grote beurt te geven. Kinderen, vutters 'en moeders zorgden ervoor dat ramen werden gesopt, zwerfvuil in vuilniszakken gedaan, portie ken werden leeggemaakt en zelfs onkruid gewied. Deze schoon maakactie was een onderdeel van het leefbaarheidsproject 'aandelen'. De WBS houdt bij 'aandeelhouders' een tientje apart van de huur en hiervan wordt de buurt leefbaar gemaakt en gehouden. Deze schoonmaak was een gebaar van de nieuwe bewonersvereniging en hiermee wilde de WBS laten zien dat de wijk serieus wordt genomen en meteen ook meer aandeelhou ders trekken. Nadat de buurt helemaal was schoongemaakt, is men dan ook langs de deuren gegaan om de bewoners een plant aan te bieden en te vragen of ze ook aandeelhouder willen worden. Ongeveer veertig waren daartoe wel bereid, zodat de wijk nu zo'n 150 aandeelhouders kent. SCHIEDAM In woon- en zorgcentrum Thurlede, aan de Nieuwe Damlaan 759, kunnen liefhebbers donderdag 20 mei, onder leiding van een deskun dige, een bloemstukje maken. Het bloemschikken begint om 14.00 uur en deelname kost een rijksdaalder. Voorts kan men iedere dinsdag in Thurlede terecht voor een verf-, teken- en knutselmiddag (aanvang 14.00 uur) en een koffie-uurtje met accordeon- muziek van Johnny Sun Shine (aanvang 10.00 uur). Iedere woensdag, vanaf 9.30 uur, kan men in het zorgcentrum hand werken, terwijl wekelijks op donderdag een koffie-uurtje (aanvang 10.00 uur), een man- nensoos 65+ (aanvang 9.30 uur) en een spelletjesmiddag (aanvang 14.00 uur) worden georganiseerd. Op de vrijdag staat tenslotte meer bewegen voor ouderen op het program ma, aanvang 10.30 uur. SCHIEDAM Joost Zwa german, die oorspronkelijk helemaal niet van plan was om auteur te worden, begon met het schrijven van verhalen toen hij Nederlands studeerde. Zwagerman vertelde vorige week tijdens de laatste Schie damse Schrijversavond: „Ik schreef in de avonduren. Mijn eerste verhaal verscheen in het literaire tijdschrift Tirade en viel gelijk in de smaak bij Martin Ros, destijds nog werkzaam bij uitgeverij de Arbeiders Pers. Nadat ik hem vertelde over mijn eerste boek dat ik wilde schrijven, was Martin helemaal niet meer te houden. Ik moest gelijk van hem aan de slag gaan want, zo zei hij, van uitstel komt af stel." Joost Zwagerman vertelt in hihliotheekfiliaal Noord over zijn vele hoeken. „Mijn eerste roman, 'De Houd greep', verschenen in '86, had ik overigens al helemaal in mijn hoofd zitten, voordat ik nog maar één letter op papier zette. Iedere keer als ik een hoofdstuk afhad, leverde ik dat bij Martin in, die me dan weer geestdriftig aanspoorde om toch vooral door te gaan." Volgens eigen zeggen debuteerde Joost Zwagerman in een tijd dat uitgeverijen wel geïnteresseerd waren in debutanten, maar daar niet in wilden investeren. „Dat is wel anders geworden na het de-' buut van Connie Palmen. Waar mee ik overigens niets negatiefs over haar wil zeggen. Nadat Gimmick verschenen was, in 1989, maakte ik kennis met een fenomeen dat ik tot dan toe nog niet kende: de negatieve literaire kritiek." Lage dunk Zoals bekend heeft Zwagerman een groot aantal titels op zijn naam staan. Uit een aantal daar van las hij voor. Bijvoorbeeld uit zijn nieuwste verhalenbundel 'Het jongensmeisje'. Daaruit las hij een gedeelte van 'Tomaatsj'. „De ik-figuur uit dat verhaal heeft nogal een lage dunk van zichzelf. Als zijn vriendin Anne ke aan hem haar kinderwens kenbaar maakt, reageert hij in eerste instantie terughoudend. Later verandert hij echter van mening en tegen het einde van Anneke's zwangerschap heeft hij last van oefenweeën." Even leek het erop dat Zwager man. die vergezeld met een sta pel eigen werk achter de micro foon plaats had genomen, zou gaan vertellen waar al zijn boe ken over gaan. De tijd weerhield hem daar evenwel van. „Ik moet opschieten, het is al tien voor negen." Gezegd moet worden dat Zwagerman zijn boeken goed onder de aandacht wist te brengen. „Bent u op alle plekken geweest waar u over schrijft?", wilde een vragensteller na de pauze van de auteur weten. „Overal waar ik mijn helden laat rondlopen, ben ik inderdaad ge- Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 Jong en oud hanteren spons en papierknijper. per liter I O. per liter10. door Chrit Wilshaus Bewoners overhandigen het geld aan de chauffeur van de geldwagen. Rocky Zwagerman: 'Overal waar mijn helden lopen, ben ik geweest' Lucky

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 13