m mm II f ROPARUN m wnrrrr Roparun: 'Na gedane arbeid is het goed feesten 'Mijn zuster was net zo oud toen zij aan kanker overleed' SfijZTTTrrrr ÏFIFÏI DE HAVENLOODS 20-1040 Het jaar 1999 heeft voor de Roparun een nadrukkelijk stap in de richting van een nog verdere professionalisering betekend. Hoewel de voorbereiding, de organisatie en de begeleiding geheel in handen is van vrijwilligers is de estafetteloop uitge groeid tot een megaevenement. Van een groepje mensen uit het Rijnmondgebied die naar Parijs lopen is het een gebeurte nis met nationale en internationale uitstraling geworden. Iets wat met de start op de Coolsingel ook nadrukkelijk in het Rotterdamse stadhuis wordt erkend. Onder andere door de spanning in en rond Kosovo en daarmee het uitvallen van een aantal militaire deelnemers werd het aantal van duizend lopers net niet gehaald. Dat neemt niet weg dat met 123 teams en dus 984 lopers er opnieuw een grotere verplaatsing in de richting van Parijs plaats vond. Meer lopers, meer fietsers en vooral meer voertuigen. Het gaat allemaal nog net, hoewel van de deelnemers met name langs de smalle Franse wegen steeds meer discipline bij het parkeren van de voertuigen moet worden gevraagd. En dat gaat allemaal niet vanzelf. Dit jaar werd het systeem van gele kaarten en tijdstraffen wat aange scherpt. Voor de toekomst zal bij een verdere groei aan meer maat regelen gedacht moeten worden, zoals het geheel weren van de grootste voertuigen van het par cours. Vrijdagavond waren de namen wat anders in Parijs, wat toch had het podium veel weg van dat van vorig jaar. Het grootste deel van de lopers die dit jaar na 31 uur en zes minuten onder de naam EECV runners als eerste in Parijs aankwamen, waren dezelf den die vorig jaar het record aan wisten te scherpen. De strijd werd dit jaar niet gevoerd met de lopers van Rotterdam Atletiek, maar wel met de heren van AV Flakkee (vorig jaar derde). Doordat de uit eindelijk winnaars op een gegeven moment verkeerd liepen, dreigde de overwinning heel even aan hun neus voorbij te gaan. Door steeds iedere loper 400 meter te laten lopen werd een tussensprint inge zet, zodat het verschil op de meet toch nog drie kwartier bedroeg. Hoewel ieder team dat in Parijs aan komt als winnaar wordt gezien, moet er toch altijd een de laatste zijn. Dit jaar kon daar in ieder geval geen onduidelijkheid over bestaan. Vanaf de eerste meters namen de lopers van Heineken Rotterdam de laatste plaats in. Door het innemen van enig geestrijk vocht onderweg, ging de snelheid er nog verder uit, waardoor de ploeg pas na 46 uur en 52 minuten op de schitterende finishlocatie in het Pare de la Courneuve aankwam. Daarmee was er naast het record aantal deel nemende teams toch nog een ander record gebroken. Met een gemiddelde snelheid die nog maar net boven de 11 kilometer per uur bleef is het team het langzaamste team in de Roparun ooit. Of er nog meer records gaan sneu velen moet later blijken. Eind mei wordt in Ahoy' de voorlopige financiële uitslag bekend gemaakt. Hoewel een belangrijk deel van de bijdragen wel weer na die datum zal worden overgemaakt, kan er dan wel al voorzichtig een beeld worden opgemaakt. De vraag blijft nog even of de 123 team van dit jaar het totaal van f 2,4 miljoen van de 106 team van vorig jaar weten te verbeteren. Dat de recordopbrengst van een afzonder lijk team verbeterd zal worden, lijkt echter onwaarschijnlijk. Het bedrag van f 289.555,55 dat Unie Events vorig jaar voor het doel van de Roparun bijeen wist te sprokke len lijkt niet voorlopig onaantast baar. Hoewel, je weet het maar nooit... door: DICK SNIJDERS Na niet meer dan een geza menlijke voorbereidende loop, was het voor teamcap tain Lex van Muijen moeilijk om zich aan een voorspelling te wagen. Desondanks moest een schema opgesteld worden om de lopers van het nieuwe Hillegersberg-team enig hou vast te geven. Dat houvast bleek voldoende om na 39 uur en 22 minuten de finish lijn in Parijs te passeren. Zelfs met een kwartier tijd- straf kwamen de Roparun- ners uit Hillegersberg daar mee op een keurige 53e plaats. De teamleden maken zich daar echter nauwelijks druk om. Woensdagavond, 12 mei. De lopers die om 15.00 uur bij het Rotterdamse Ahoyf) van start gin gen voor de eerste kilometers van de Roparun 1999 zijn aan hun eer ste rustpauze toe. Terwijl her en der langs Nederlandse en Bel gische wegen aggregaten brullen om maaltijden op te kunnen war men en matjes worden uitgerold voor een uurtje rust, zitten de lopers uit Hillegersberg aan de bar. De douches van de plaatselijke voetbalclub in St. Philipsland heb ben hun werk gedaan en nu wor den achter de bar de eerste maaltij den klaar gemaakt. De ploeg uit Hillegersberg mag dan voor het eerst aan de Roparun deelnemen, beginnersproblemen zijn er niet. In de eerste plaats is dat te danken aan teamleider Van Muijen, die zijn sporen eerder ver diende in dezelfde functie voor andere teams. 'Eigenlijk had ik gezegd dat ik dit jaar in ieder geval niet mee zou gaan,' doet Lex van Muijen verontschuldigend. 'Ik ben namelijk rond deze tijd 25 jaar getrouwd en het idee was dat we daarom deze tijd op vakantie zou den zijn.' Overstag Een van de praatjes die Van Muijen in de loop van het afgelo pen jaar hield bij kandidaat-deel nemers aan de Roparun maakte echter dat het allemaal anders liep. Zelf ook inwoner van Hillegers berg, ging de teamcaptain overstag en vertaalde de schema's die hij eerder maakte voor onder andere het team van EZH naar de kwali teiten van het nieuwe team. Daarnaast zorgde de regelaar eer ste klas voor pleisterplaatsen in voetbalkantine's, een brandweer kazerne en een elektriciteitscentra le Ie. Waar vorig jaar de Roparun voor opstoppingen zorgde in de straten van Oud-Beijerland en de smalle dijk van Piershil, biedt de nieuwe route het opnieuw grotere aantal deelnemers meer ruimte. Echte problemen doen zich dan ook niet voor. Totdat traditioneel in Ant-werpen gepuzzeld moet worden. Net als de andere teams moeten de Hillegersbergse lopers via een voetgangerstunnel onder de Schel-de door, terwijl de vol gers via een andere tunnel als een razende naar de overkant moeten om op tijd voor aflossing te kun nen zorgen. Net als veel andere teams de afgelopen jaren hebben meegemaakt, loopt Hillegersberg in de val. Twee lopers en een fiet ser komen zonder probleem aan de overkant, zodat al afwisselend de weg vervolgd kan worden. De aflossing laat echter op zich wach ten, want het busje zit binnen de kortste keren vast in het centrum van Antwerpen. In het Nederlands, in het Frans en zelfs in het Spaans moet de weg gevraagd worden, er moet gewend en gekeerd worden, maar dan is toch de tunnel gevonden. De lopers blijken al geruime tijd het controlepunt na de tunnel gepas seerd, maar als het drietal uitein delijk wordt achterhaald, blijkt de stemming nog altijd opperbest. In een goede sfeer gaat het team de eerste nacht in. Wind Twee jaar geleden liepen de deel nemers aan de Roparun nog door barre weersomstandigheden met regen en zelfs natte sneeuw. Mede dankzij de perfecte weersomstan digheden, kon vorig jaar een recordtijd van 29 uur en 40 minu ten worden genoteerd. En ook dit jaar zien de weersomstandigheden er gunstig uit. 'Maar nu heb ik weer die rotwind tegen,' klaagt Ad van Eijk donder dagochtend bij het begin van een nieuwe loopserie. 'Gisteren had ik een straffe wind tegen. In de loop van de nacht is de wind gaan lig gen en nu ik weer in aan de beurt ben, steekt de wind weer op.' Ad zegt het een beetje als een geintje, maar er zit veel waarheid in. Hoewel de meeste deelnemers bij hoog en bij laag beweren dat de uiteindelijke eindtijd onbelangrijk is, wordt er bij meer teams geklaagd. Eigenlijk hadden ze ver wacht wat harder te lopen. Voor Hillegersberg gaat dat laatste in ieder geval niet op. De ploeg ligt een uur voor op schema. Vermoeidheid De tweede middag is het moment waarop de vermoeidheid de kop op begint te steken. Het moment bij uitstek om elkaar de huid vol te schelden of toch minstens voor wat kleine irritaties. Op donder dagmiddag wordt duidelijk of het team goed is samengesteld. Of de deelnemers het nodige van elkaar kunnen hebben. Binnen het Hillegersbergteam ontstaat even wat wrevel, maar het blijft gezel lig. Vermoeidheid is er wel. Zeker omdat het terrein steeds minder vlak is, gaat de gemiddelde snel heid naar beneden. De voorsprong op het schema, die inmiddels tot anderhalf uur was opgelopen, wordt niet verder uitgebreid. De avondschemering valt al in als het gevreesde Compiegne in zicht komt. Weliswaar is de route verbe terd, maar er moet nog altijd flink worden geklommen. En gedaald. Waar de ene loper nog maar met 9 km per uur naar boven gaat, gaat de ander bijna twee keer zo snel naar beneden. Hoe verschillend de lopers ook mogen zijn, voor Ad, Matthijs, Moira, Erik Jan, Jan, Gert, Bernard en Tjeerd is er een belangrijke overeenkomst: de kilometers worden nu toch echt wel in de benen voelbaar. De snel heid gaat nog verder terug en er moet zelfs weer wat ingeleverd worden op de gewonnen tijd. Diesel Het is nog donker als de laatste groep begint aan de laatste etappe naar Parijs. Bij de meeste teams betekent dat tijd voor een eind sprint, waarbij de te lopen afstan den steeds korter worden. Ook het team van Hillegersberg gaat weer sneller, maar in tegenstelling tot de meeste anderen wordt er in plaats van korter langer gelopen. Superdiesel Jan Ooijen begint de serie in plaats van twee kilometer met vijf kilometer en al gauw heb ben ook de andere drie het idee niet achter te kunnen blijven. Nadat er nog heel even (voor de eerste keer!) een klein stukje ver keerd gelopen is, wordt nu echt de stal geroken. Die wordt bereikt na 39 uur en 22 minuten. Dat dat dankzij een gele kaart voor fout parkeren niet de gedeelde 49e plaats, maar een 53e plaats bete kent interesseert niemand meer. Het is tijd voor Champagne en daarna -het is dan tenslotte al zeven uur 's morgens- moet nodig de biervoorraad aangesproken worden. Opbrengst 'Na gedane arbeid is het goed feesten'. Een nieuw spreekwoord, dat vooral in verband met de Roparun gebruikt mag worden. Na de gedane arbeid van het lopen, zoals ook dit jaar weer onder aan voering van de feestband Shaky Ground, die het in de feesttent zelfs van het zweet liet regenen, maar ook na de gedane arbeid van het inzamelen van geld. Maanden lang zijn de teams in de weer geweest om geld in te zamelen. Ieder op zijn eigen manier. En ook het team Hillegersberg heeft zich - zeker als nieuw team- niet onbe tuigd gelaten. Gelet op de verhalen die de ronde doen, zal Hillegers berg niet het hoogste bedrag bij een weten te brengen. Eigenlijk moet natuurlijk gehoopt worden dat een podiumplaats er niet in zit. Want dat betekent alleen maar dat de totaal opbrengst nog hoger uit valt. Maar voor de teamleden zou het wel een aardige compensatie zijn voor de op mysterieuze wijze verdwenen medailles. Een verdwijning, waar overigens helemaal niemand zich druk over heeft gemaakt. In een paar dagen tijd is de bij elkaar geharkte groep mensen uit Hillegersberg een echt team geworden. Na het uitvallen van een van de lopers werd Bernard den Boogert als laatste toegevoegd aan de ploeg van Hillegersberg. Voor Den Boogert kwam daarmee een al enkele jaren gekoesterde wens in vervulling, die juist dit jaar een bijzondere betekenis heeft. 'Dit jaar ben ik pre cies even oud als mijn zuster twaalf jaar geleden was toen zij aan kan ker overleed,' vertelt hij terwijl hij zijn tranen slechts met moeite weet te bedwingen. 'Daardoor sta ik er dit jaar nog meer bij stil dan voorheen. Omdat zij toen kinderen achter liet die net zo oud waren als mijn kinderen nu zijn, komt het allemaal nog dichterbij.' Voor Bernard den Boogert was de inspiratie vooraf om deel te nemen aan de loop nadrukkelijk aanwezig. Diezelfde inspiratie bleek tijdens de meer dan 39 uur dat het team onderweg was ook een drijfveer om af en toe een tandje bij te zetten. 'Op moeilijke momenten kwam dat steeds weer bij mij boven, waardoor ik weer wat extra aan kon zet ten.' Bernard kijkt met genoegen terug op het verloop van de Roparun en weet maar een minpuntje te verzinnen. 'Doordat ik zo laat bij het team betrokken werd, heb ik voor mijn gevoel niet genoeg kunnen doen om sponsorgeld binnen te krijgen. Ik heb met mijn con tacten nog wel een behoorlijk steentje bij kunnen dragen, maar ik had graag meer willen doen. Het doel van de Roparun, het bijdragen aan betere leefomstandigheden van kankerpatiënten, is voor mij nog belangrijker dan het deel nemen. Door gebrek aan tijd is er wat mij persoonlijk betreft niet uit gekomen wat er uit had kunnen komen. Hoewel het natuurlijk nog altijd niet te laat is. Misschien kan ik de komende weken nog wel wat los krijgen.' Moe maar voldaan. Zo voel den de lopers en begeleiders van het Havenloodsteam zich direct na afloop van de Roparun. De runnersvrien den kwam in een tijd van 42 uur en 25 minuten over de finish in Parijs. 'Het was loodzwaar,' blikt team begeleidster Danielle Vitscher terug op de 530 kilometer lange estafettetocht tussen Rotterdam en de Franse hoofdstad. 'Het eerste deel van de route verliep prima met de 'elfstedensfeer' bij door komst in Ossendrecht als feestelijk hoogtepunt. Maar een stuk verder op de route raakten we behoorlijk in de problemen omdat een van onze teamleden zich lichamelijk allesbehalve prettig begon te voe len en zijn eten niet kon binnen houden. De overige lopers moes ten daardoor op hun tandvlees extra kilometers maken. Uiteinde lijk is dat gelukt en haalden we alsnog de eindstreep.' De eerste reactie na afloop van de monsterestafette voor het goede doel was er een van opluchting, zo stelt Danielle Vitscher terugblik kend. 'De meeste van ons hadden op dat moment een gevoel van: dit hebben we een keer meegemaakt en verder is het goed zo. Later echter kregen we het besef dat we iets unieks beleefd hadden met z'n allen. Toen ook werden de eerste plannen gesmeed om komend jaar weer aan de start te verschijnen. Er gaan zelfs stemmen op om dan met twee teams de uitdaging aan te gaan. Zover is het echter nog niet. Eerst gaan we binnenkort evalu eren wat er goed en wat er mis ging tijdens de loop. Van al die zaken kunnen we leren.' De financiële balans is inmiddels voor het grootste deel opgemaakt door De Havenloods-runners. Danielle Vitscher: 'Zoals het er nu naar uitziet dragen we zo'n dertig mille af aan de Stichting Roparun. Da's toch een mooi resultaat voor een debuterend team he. We willen alle mensen die ons geholpen heb ben dan ook hartelijk bedanken en met name onze sponsor De Havenloods, waarvan de directeur de heer Bakker ons fantastisch ondersteund heeft in de periode voorafgaand aan de race. Derge lijke support doet je goed en nodigt uit om de uitdaging ook in 2000 aan te gaan!' door: COR HULSBUS ROTTERDAM - De 24 leden van het Tattoo Bob Pleinweg Team hebben hun doel dub bel en dwars bereikt. Na de finish in Parijs lonkte Rotterdam als thuishaven en werd direct de terugreis ingezet. De acht lopers heb ben de 1040 kilometer lange en zware voetreis met veel pijn en moeite volbracht. 'Maar het was geweldig en de aankomst vergoedde veel.' Marathonloper Peter Stilting kwam vorig jaar op het idee om iets bijzonders te doen. Samen met de Rotterdammers Jan van der Eijk, Joop Heijgen en John van Oosten en vier lopers uit het Twentse land richtte hij een team op voor de Roparun met als doel: Parijs halen en ook terug lopen. Stad en land belde hij af voor sponsoring en de rekening van zijn werkgever Blok Transport Groep is dan ook behoorlijk opgelopen. Maar Stilting en de zijnen kregen enorm veel steun, vooral van klei- ne bedrijven. 'Deze winkeliers hebben het hart op de juiste plaats zitten', aldus Stilting. 'Ik kan niet genoeg benadrukken was ze voor ons hebben betekend. Mede door de gulle bijdragen hebben wij meer geld over voor Stichting Roparun. We hopen uit te komen op vijftig mille.' Bij aankomst in Parijs bleek dat de ploeg in het peloton van de 123ste naar de 46ste plaats was opge klommen. De acht lopers deden het uiteraard rustig aan. Nabij het keerpunt werd de ploeg hartstoch telijk aangemoedigd. Stilting had onderweg tientallen Havenloodsen uitgedeeld (met een artikel over zijn team) en kreeg hierdoor enorm veel bijval. Zelfs een came raploeg werd zodoende getipt. Zenuwen De terugweg verliep wat minder gladjes. Enkele malen werd ver keerd afgeslagen omdat de kaart 'achterstevoren' moest worden gelezen. En eenmaal terug in het Rijnmondgebied kreeg Stilting weer last van spanningen. 'Ik had onderweg bijna niet durven en kunnen eten en slapen van de zenuwen. Goh, wat was ik gespan nen. De Haringvlietbrug zou open gaan en dus stuurden we onze snelste loper de auto uit, gelukkig haalden we het nog net. Bij de Heinenoordtunnel sloegen de zenuwen me weer in de benen. Daar stond Marti ten Cate, die per trein en fiets naar ons toe was gekomen. Hij heeft het laatste eind meegelopen.' 'Onderweg werden we begeleid door Chris van Dingelen (politie Barendrecht) en Dick Spaans (Rotterdam). Beiden waren offi cieel vrij, maar kwamen ons met enkele cöllega's opwachten. Bij de finish, voor de Daniel den Hoedkliniek, stond Nelli Cooman ons op te wachten. En met haar heel veel mensen. Dat was werke lijk bizar. Alle ontberingen en ver moeidheid vielen van me af.' Uitgeput Ook andere teamleden waren uit geput. Verzorgsters Vera Verspeel en Anneke Hysvit hadden geen handen meer over, de stemmen van de begeleiders klonken als die van een schorre straatzanger, en de lopers, die gezamenlijk het laatste eind volbrachten, zakten bijna door de knieen. Maar ze hadden het gehaald, en hoe. Ruim 1040 kilometer hadden ze gezamenlijk afgelegd in 76 uur en 51 minuten. Nadat de heenweg in 39.08 was afgelegd, ging de terugweg nog net iets sneller. De mogelijke vermelding in het Guinness Book of Records was bijzaak, de opbrengst, daar deden ze het voor. 'We kregen in eerste instantie geen steun van de stichting Roparun, maar onderweg leefden de mensen wel mee. Johan Hogenboom, de wedstrijdleider, kwam me kort na het draaipunt nog succes wensen. En eenmaal terug werden we gebeld door meneer Brouwers. Men was in Parijs toch nieuwsgie rig hoe het met ons ging. Nou, we hebben het gehaald, maar we doen het nooit meer. Dat hebben we trouwens moeten beloven.' Regio-evenement krijgt in 1999 nationale- en internationale uitstraling Met de start op de Coolsingel heeft het evenement meer allure gekregen loto: LEUNIS VERLINDE Particulier initiatief uit Hillegersberg groeit uit tot een echt loopteam Havenloodsteam moe maar voldaan Een dee! van het Havenloodsteam voor de herstart bij Ahoy raio: LEUNIS VERLINDE De herstart bij Ahoymet het Havenloodsteam (84) nog in de voorste gelederen foto: LEUNIS VERLINDE Doodmoe na dubbele Roparun maar als helden ingehaald in Rotterdam Het team van Tattoo Bob met onder anderen Nelli Cooman en Marti ten Cate na aankomst in Rotterdam. foto: COR VOS t

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 15