Tentoonstelling over orthopedie 'Juffrouw Lachend Water' ziet levenslicht Verse vis staat steeds vaker op ons menu Winnen doet u bij de Postcode Loterij BON-VOOR-27,9-MILJOEN Meldlijn Thuiszorg MAAK KENNIS MET UW IT-HUISARTS AdvisieNett organiseert gratis Golfclinics voor ondernemers in het Midden- en Kleinbedrijf E cedent Feestmaal in De Weerklank Jonge dief aangehouden Keurmerk voor hypotheekshop 1 Elke maand honderdduizenden nieuwe winnaars Wedden dat..? I NATIONALE I 10.000,- Bel0900-ADVISIE (0900-2384743) 20-481 SCHIEDAM In de centrale hal van het Schieland Zieken huis is van 24 mei tot 5 juni een tentoonstelling te zien over de geschiedenis van de orthopedie, het specialisme dat zich bezig houdt met het bewegingsappa raat. Aan de hand van beelden en materialen wordt een over zicht gegeven van de ontwikke lingen binnen het vakgebied tij dens de afgelopen eeuw. Op de tentoonstelling wordt on der meer op de volgende vragen een antwoord gegeven: Wanneer konden knieën en heupen voor het eerst worden vervangen en hoe zagen deze protheses eruit? Wat kan worden gedaan aan klompvoetjes? Hoe worden veel voorkomende sportletsels be handeld? Dat de tentoonstelling inhaakt op de actualiteit, blijkt onder andere uit de aandacht die wordt gegeven aan het fenomeen mui sarm. De tentoonstelling wordt geor ganiseerd ter gelegenheid van het honderdjarige bestaan van de Nederlande Orthopaedische Vereniging. SCHIEDAM In ontmoe tingshuis De Weerklank aan het Cornelia van Zantenplein wordt donderdag 20 mei een maaltijd met een feestelijk tintje geser veerd. Om 17.00 uur opent wet houder Reijnhout de gemoderni seerde keuken op ludieke wijze. Het diner wordt iets later opge diend dan gebruikelijk. Wie mee wil eten, wordt om 16.30 uur in de De Weerklank verwacht. Men kan zich van tevoren aan melden via de intekenlijst, of te lefonisch (4709971) bij Gera Groenewegen. SCHIEDAM Enkele jongens hebben dinsdag rond 20.00 uur geprobeerd om in te breken bij een audiozaak aan de Lange Kerkstraat. De jongens werden betrapt toen ze een ruit van de zaak vernielden. Ze gingen er vandoor, waarna de politie een onderzoek in de buurt instelde. Even later werd een van de ver dachten aangehouden op de Koemarkt. De jongen, een 12- jarige Rotterdammer, werd naar het politiebureau gebracht. De politie stelt nader onderzoek in naar de medeverdachten. SCHIEDAM De Hypo theekshop aan de Nieuwe Haven 155 B is onlangs beoordeeld en blijkt te voldoen aan de eisen van het Keurmerk Hypotheek Bemiddeling. Dit keurmerk is eind vorig jaar ingevoerd, om de consument ze kerheid en duidelijkheid over hy potheekadviezen te geven. Wat kunnen we nog doen tegen kart- en vaatziekten, als u uw kart niet laat spreken? rfc In Emmen werd zondagoch tend 2 mei een olifantje gebo ren. Naar alle waarschijnlijk heid gaat het om een meisje. Ze kreeg de naam Ma Yay Yee, Birmaans voor Juffrouw Lachend Water. Ma Yay Yee weegt 116 kilo en is het derde jong van de achttienjari ge Htoo Kin Aye. De kudde oli fanten van het Noorder Dierenpark telt nu vijftien leden, het is de grootste kudde Aziatische olifanten in Europa. De grote omvang van de groep is mede te danken aan de stier Naing Thein. Er lopen zeven nakomelingen van hem op het olifantenterrein in Emmen, vier zonen en drie doch ters. Tijdens en na de bevalling kwa men de verzorgers niet in het oli- fantenverblijf. Moeder en kind werden terzijde gestaan door de zevenjarige Mingalar Oo, de oud ste dochter van Htoo Kin Aye. Dat is een natuurlijke situatie. Ook in het wild wordt een aanstaande moeder bijgestaan door haar naast familieleden. Als het baby-olifantje inderdaad een meisje is zal ze altijd bij haar moeder en zus blijven. Olifantenkuddes bestaan uit vrouwtjes met hun kinderen. Volwassen mannetjes leiden meestal een zwervend en eenzaam bestaan, ze zoeken de kuddes vrouwtjes alleen op om te paren. Moeder en kind blijven de eerst dagen nog binnen in het Dierenpark. Als alles goed gaat kunnen de olifanten in de loop van de week met hun jongste telg een paar uurtjes naar buiten. De populariteit van verse vis neemt toe. In 1998 is in Nederland tien procent meer verse vis verkocht. Vis staat vooral vaker op het menu. De groei die in 1995 is ingezet, zet zich steeds verder door. Het afgelopen jaar zijn vooral de verkopen van garnalen 18 procent), gerookte zalm 24 procent), verse zalm 12 procent) en kabeljauw 10 procent) sterk gegroeid. De huis houdelijke bestedingen voor verse vis komen hiermee uit op 330 miljoen gulden. Dit blijkt uit de cijfers van GfK Foodscan die het Nederlands Visbureau bekend maakte. Koopt de Nederlander vis dan kiest hij in meeste gevallen voor verse vis (60 procent marktaan deel), daarna voor diepvriesvis (25 procent marktaandeel) en in min dere mate voor vis in blik of glas (16 procent marktaandeel). Ook aan diepvriesvis 5 procent) en visconserven 7 procent) is in 1998 meer geld uitgegeven. Verse vis wordt in Nederland vooral gekocht bij de visspeciaal- zaak, op de markt of bij een vis kraam. Gezamenlijk is deze visde- tailhandel goed voor een markt aandeel van 62 procent. De omzet van de visdetailhandel is het afge lopen jaar met een paar procent gestegen. Runner-up is de super markt die zich de laatste jaren seri eus met de verkoop van verse vis bezighoudt. Een derde van de vis- aankopen worden bij de super markt gedaan. Het assortiment van de visspeciaalzaak ziet er echter anders uit dan het assortiment van de supermarkt. Ter illustratie hier de 'Top 5' van beide winkeltypen: Top 5 visspeciaalzaak: 1. Gezouten haring, 2. Lekkerbek, 3. ©V Postcode Straatprijs 1403 JX in Bussum 4 winnende loten Wedden dat..? bellers 13 mei Studiopubtiek BMW 2405 ZH 005 in Alphen a/d Rijn donderdag 20 mei 20.30 uur RTL 4 4 x 12,50 (vier lotnummers) 3 x 12,50 (drie iotnummers) de heer mevrouw IlLOTERU JA - bel NEE -bei en maak 4 x I én 10.000,- PER LOT Postcode Loterij op lokatie Kabeljauwfilet, 4. Kibbeling, 5. Garnalen. Top 5 supermarkt: 1. Gerookte zalm, 2. Mosselen, 3. Garnalen, 4. Zalmfilet, 5. Kabeljauwfilet. De klantenkring van de visspeci aalzaak bestaat vooral uit oudere huishoudens zonder kinderen, met hogere inkomens. Zij zijn sterk vertegenwoordigd in de randstad. De visklanten van de supermarkt zijn jonger namelijk onder de 49 jaar. Het zijn vooral huishoudens met kinderen en hebben over het algemeen een hoger inkomen. Supermarkten die het beste scoren met de verkoop van verse vis bevinden zich vooral in Oost- en Zuid-Nederland. Ondanks de groei in afzet van vis is de visconsumptie in Nederland nog steeds laag (een van de laagste van Europa). Gemiddeld staat een keer per drie weken vis op het menu. De grootste belemmering is de onbekendheid met vis. 'Wij weten allemaal hoe we een bief stukje moeten bakken, maar kabel jauwfilet...? Het Nederlands Visbureau start daarom met een voorlichtingscampagne om de consument bekend te maken met de bereiding van vis. Op grote schaal worden in het land kookde monstraties met vis gegeven. Bij viswinkels en supermarkten liggen gratis folders met recepten en tips. 'Ik heb sinds vorige week een indicatie voor thuiszorg, maar kreeg te horen dat er een wachtlijst bestaat vanwege de financiële tekorten. Ik krijg dus voorlopig geen thuiszorg. Van kennissen hoorde ik dat zij wel meteen thuiszorg krij gen, maar minder dan het aantal uren waarvoor zij een indicatie hebben. Mag dat zomaar, we zijn toch verze kerd en hebben toch jaren lang premie betaald?' Geen of minder uren thuiszorg kan niet zomaar. De AWBZ is een verzekering waaraan recht is te ontlenen; de geïndiceerde thuis zorg moet geleverd worden. Dat is de mening van de ouderenbon den ANBO, PCOB en Unie KBO. In december 1998 werd deze stel ling ook ingenomen door vijf mensen die op de wachtlijst voor thuiszorg stonden. Via hun advo caat vroegen zij de rechter om de staat te bevelen maatregelen te treffen, zodat thuiszorginstellin gen de gewenste zorg daadwerke lijk konden verlenen. De rechter was echter van mening, dat de zorgverzekeraars en thuiszorgin stellingen aansprakelijk zijn. De advocaat van de vijf patiënten heeft inmiddels hoger beroep aan getekend tegen de uitspraak. Want het is niet ondenkbaar dat zorgverzekeraars de toenemende vraag naar thuiszorg niet kunnen leveren, en 23.000 Nederlanders staan al op de wachtlijsten voor thuiszorg. De landelijke meldlijn thuiszorg maakt onderdeel uit van een actiedag op 1 juni over de wacht lijsten. De Tweede Kamer zal die dag, onder het motto 'Ouderen ziin het wachten beul', een Detitie aangeboden krijgen over de wachtlijsten in de thuiszorg, de verzorgings- en verpleeghuizen. De ouderenbonden willen de wachtlijsten niet langer accepte ren, ze zijn al onaanvaardbaar lane. AdvisieNett, een onderdeel van Advisie Holding te Soest, organiseert in de regio's gratis golfclinics voor ondernemers in het Midden- en Kleinbedrijf. Wij vragen Rolf Stadelman, AdvisieNett Ondernemer, naar het hoe en waarom van deze golfclinics Rolf Stadelman: "Laat me eerst uitleggen wat AdvisieNett is. Advisie heeft Advisie Nett opgezet als een samenwerkingsver band met lokaal opererende ondernemers. Deze ondernemers krijgen allemaal een gedegen training, waarna ze als adviseur en verkooppartij kunnen optreden namens AdvisieNett. AdvisieNett verkoopt, installeert en verzorgt de nazorg van PC-netwerken met de toepassingspakket ten, zoals Excellent Grote Beer. Een AdvisieNett ondernemer is de aanspreekpersoon voor het Midden- en Kleinbedrijf als het om automatise ringsvraagstukken gaat. Komt de ondernemer er niet uit, dan staat de gehele organisatie in Soest beschik baar om de helpende hand te bieden". Waarom een aparte organisatie terwijl Advisie al zo lang in het Midden- en Kleinbedrijf actief is? Rolf Stadelman: "Het is juist dat Advisie zich al 20 jaar op het Midden- en Kleinbedrijf richt. Maar onze waarneming is dat lokale ondernemers behoefte heb ben aan een adviseur die hun afzetgebied ook kent. Met andere woorden die ook uit de buurt komt en de taal van de regio spreekt. Het werd voor ons steeds moeilijker om vanuit Soest de klant te bedienen, zoals de klant dat wil en wanneer de klant dat wil. Zelfstandige ondernemers achten zich niet gebonden aan kantoortijden. Bovendien verrijden onze verkopers met een landelijk bereik zo verschrikkelijk veel kilo meters en staan ze zo vaak in de file, dat we de klant wel moeten gaan opzoeken. AdvisieNett is ons ant woord op deze gesignaleerde behoefte". Waaruit bestaat het aanbod van AdvisieNett? Rolf Stadelman: "In principe verkoopt de AdvisieNett ondernemer dezelfde producten en diensten als Advisie Automatisering. Echter het accent ligt op Excellent Grote Beer en IBM. Betrouwbare toeleveran ciers gekoppeld aan onze advies-, installatie- en sup portfunctie. Dat moet een juiste combinatie zijn". Kun je iets vertellen over het initiatief van de golfclinics? Rolf Stadelman: "Er is geen sport, waar je enerzijds zelf actief aan kunt deelnemen, maar die anderzijds zoveel mogelijkheden biedt om elkaar te leren kennen. Er is niets zo verhelderend dan samen 18 holes -te lopen en elkaar te ervaren in alle aspecten van de golfsport. Golfen biedt een unieke gelegenheid om andere partijen in de markt te ont moeten en te leren kennen. Daarnaast is golf een heerlijke vrijetijdsbesteding die naast een fysieke voldoening ook een geestelijke voldoening biedt. Wij hebben zeer goede ervaringen met golf en zaken doen, vandaar dat we nu de drempel willen verlagen voor degenen die er misschien wel eens aan gedacht hebben maar nog nooit die wens gereali seerd hebben. Wij bieden ze graag, en gratis, die kans". Wanneer en waar worden de golfclinics georganiseerd? Rolf Stadelman: r/ Op maandag 24 mei op Golfbaan IJsselweide te Gouda y Op zondag 30 en maandag 31 mei op Golfbaan Burggolf St.Nicolaasga te Legemeer y Op zondag 13 en maandag 14 juni op Golfbaan Crossmoor te Weert y Op zondag 20 en maandag 21 juni op Golf Country Club 't Sybrook te Enschede y Op zondag 27 en maandag 28 juni op Golfbaan Amstelborgh te Amsterdam-Duivendrecht En oh ja, iedere deelnemer maakt kans om een leuke prijs te winnen. Niet op grond van zijn of haar golf- prestaties alleen, wij hebben ook nog wat aardigheid jes in petto voor ondernemers die een ochtend of een middag onze gast willen zijn. *T\ Grote Beer golfreizen ==-=? Staatsloterij DONDERDAG 20 MEI 1999 De Nederlandse Hartstichting bestrijdt hart- en vaatziekten door baanbrekend wetenschappelijk onderzoek te steunen, zodat de diagnose en behandeling voor patiënten verbetert Dat kunnen we alleen met uw hulp 01 a NederlandseVJ/Hartstichting Wie een hart heeft, geeft. Giro 300. i Thuis én in de studio vallen elke week fantastische prijzenI Spelen in de Postcode Loterij betekent elke week weer kans op dui zenden fantastische prij zen. U kunt onze Maandprijs winnen: een huis van maar liefst een half mil joen! U kunt er ook van door gaan met de Mega Jackpot die nu alweer op 4 miljoen staat. En in de PostcodeStraatprijs maakt u elke week kans op 25.000,- voor elk lot dat u heeft, en daar kunt u nog extra een BMW bij winnen! En wie weet, gaat u dit jaar de Post code-Kanjer van min stens 27,9 miljoen win nen! De winnaars die u voor gingen genieten hun leven lang van deze prijs! Gelukkige winnaars, daar gaat het bij de Postcode Loterij om. Dat kunt u ook elke donderdagavond zien bij ons programma Wedden Dat..? Daar zit de hele tribune vol winnaars van het studio-arrange ment. En één telefoontje tijdens de show kan u 10.000,- per postcode- lot opleveren en biedt meteen een kans op een prachtige BMW. En u weet: dankzij uw deelname zijn de dertig goede doelen van de Postcode Loterij altijd winnaar! Volgende week vertel ik u alles over onze nieuwe aktie voor kinder projecten in binnen- en buitenland: KAART VOOR EEN KIND. Help mee en vul vandaag de bon nog in. Adjunct-directeur Nationale Postcode Loterij f 25.000,- PER LOT en voor 1403 JX 006 extra: een BMW! 3705 KS (3 loten) in Zeist 40.000,-) 9699 PR (2 loten) in Vriescheloo 30.000,-) 6417 RE (2 loten) in Heerlen 30.000,-) 8311 RE (6 loten) in Espel 70.000,-) ik wil kans maken op de Postcode-Kanjer, de Mega Jackpot, de PostcodeStraatprijzen en alle prijzen bij Wedden dat..? 2 x 12,50 (twee totnummers) 1 x 12,50 (één lotnummer! A.u.b. uw keuze aankruisen en verder invullen in blokletters. Deelname houdt in aanvaarding van het reglement, verkrijgbaar bij Ledenservicetel. 0900 300 1500135 cpmj Ik machtig u hierbij tot wederopzegging eenmaal per maand de inleg van nevenstaande rekening af te schrijven. Naam: Adres: Postcode: Plaats: (Post)bank- nummer: Bel mij bij een prijs boven 10.000,- Geboortedatum: (dag-maand-jaar) Datum: Handtekening: Tel: {99 cent per 140.99.05 Bon uitknippen en in een envelop (zonder postzegel) opsturen naar: Nationale Postcode Loterij, Antwoordnummer 13503,1100 VM Amsterdam. 22 mei Camping De Zanderij Voorthuizen 22-24 mei Kidsworld - Utrecht 24 mei Splash - Zuidwolde Zetfouten voorbehouden (OIO LEUNIS VERLINDE

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 13