Nieuwe Stadsblad) Schiedamen omgeving j Nieuwe krachtbron voor Europese Nissan modellen Honda CR-V: Europese topper in 4x4 segment Rij ^impressie Peugeot 206 XT 1.4 automaat 21-442 WOENSDAG 26 MEI 1999 De Ford Focus Wagon is gekozen tot de Gezinsauto '99. Aan de reeks titels die Fords jongste telg in de wacht sleept lijkt geen einde te komen. Nationaal en internationaal wordt de Focus hoog gewaardeerd: Auto van het Jaar, Autol in Nederland, Best Hatchback en dan zijn er nog de talloze ver kiezingen van diverse autobladen. De Ford Focus Wagon beschikt over ideale gezinsmaten. In Belgie werd de auto ook al gekozen tot Gezinsauto van het Jaar. Hij heeft een nuttig laadvolume van maar maximaal 1.580 liter (met de ach terbank in normale stand blijft er nog altijd 520 liter over) en is daarmee de grootste in zijn klasse. Door de Control Blade achterwiel ophanging is de laadvloer geheel vlak. De Ford Focus Wagon is leverbaar met de 1,4 en 1,6 liter ZETEC SE motoren, de 1,8 en 2,0 liter ZETEC E motoren en de 1,8 TDdi turbodiesel. De verkiezing 'Gezinsauto van het Jaar' is een iniatief van de opvoed- bladen 'Kinderen' en 'Ouders van Nu'. De gezinsauto is gekozen uit alle auto's, die tussen 1 januari 1998 en maart 1999 op de markt zijn gekomen met een basisprijs van maximaal 45.000 gulden. Een vakjury heeft een voorselectie gemaakt waarbij drie auto's wer den genomineerd. De bezoekers van de Huishoudbeurs/Negen maandenbeurs brachten tenslotte de beslissende stem ut. Nissan gaat de modellen die in Europa worden gebouwd, uitrusten met een nieuwe 1,8 liter 16-kleppen benzinemo tor, die de naam QG18DE heeft meegekregen. De vier- cilinder krachtbron is in Groot-Britannie ontwikkeld en vult het gat op tussen de bestaande 1,6 en 2,0 liter benzinemotoren. Volgens Nissan is de QG18DE een van de schoonste en zuinigste in zijn klasse en ontworpen om het milieu zo min moge lijk te belasten, zonder afbreuk te doen aan het rij- genot. De Nissan-motor voldoet niet alleen aan de Europese emissie- eisen die vanaf 2001 gelden, maar ook aan de nog strengere milieu wetgeving die naar verwachting in 2005 in werking treedt. De basis bestaat uit een nieuw gietijzeren blok met een alumini um cilinderkop en een lichtge wicht kunststof kleppendeksel. Dankzij een krachtig 32-bits mo tormanagementsysteem levert de viercilinder 114 pk bij 5.600 toe ren per minuut. Tussen de 2.400 en 4.800 toeren wordt 97 procent van het maximum koppel ge haald, dat bij 2.800 toeren een hoogste waarde van 158 Nm bereikt. Hoogwaardige techniek De QG18DE motor beschikt als eerste in Europa over zowel het Nissan Valve Timing Control System (NVCS) als het Nissan Direct Ignition System (NDIS). NVCS biedt volledig variabele kleptiming voor een betere respons en meer trekkracht in het middentoerengebied. Dat zorgt voor een grotere flexibiliteit en een pittige acceleratie voor snel inhalen. De NDIS verdelerloze ontsteking met een bobine per bougie werkt nauwkeuriger dan traditionele ont stekingen. Een lager brandstofver bruik, geringere uitstoot van uit laatgassen en een sterk vermin derd onderhoud vloeien hieruit Bij de introductie had de Honda CR-V minder con currentie dan nu. Toch doet dit 'Compact Recreational Vehicle' het in Europa met 37.975 registraties in 1998 niet verkeerd. Alleen van de Suzuki Vitara zijn meer exemplaren verkocht in het 4x4 segment. Nationaal gezien, mag deze CR- V zich met 780 registraties ook een tweede plaats toerekenen; wij Nederlanders vonden alleen de Subaru Forester aantrekkelij ker. De auto is voor dit modeljaar op een paar punten aangepast, waarvan het belangrijkste nieuws onder kap is te vinden. De CR-V heeft nu een prijskaartje van 54.990 gulden. De CR-V heeft nog steeds een aantal verrassende toepassingen, zoals het 'Real-Time 4WD', waarbij alleen indien nodig de AWD wordt ingeschakeld. Het vermogen van de 2,0 L mo tor is nu naar 147 pk gebracht (was 125 pk), terwijl 90 procent van het maximum koppel van 182 Nm tussen de 2.400 en 5.500 toeren beschikbaar is. Citroën heeft voor het model jaar 2000 enkele modellen aangepast. Het betreft de Ci troën XM, Xantia, Jumper en de Evasion, die vanaf juni in de showroom van de Citroën- dealers staan. De veranderin gen hebben met name be trekking op het verbeteren van comfort en veiligheid. De belangrijkste wijziging is wel de introductie van 2,0 Hdi in de Xantia. Daarnaast is de standaarduitrusting en het aantal opties uitgebreid. De Citroën XM is zonder twijfel een van de meest markante model len in het limousinesegment. Met ingang van het komend modeljaar zijn alle uitvoeringen van de grootste Citroën standaard voor zien van een volledig automatisch klimaatbeheersysteem. Met dit systeem, dat tot op heden uitsluitend was voorbehouden aan de XM V6 Exclusive, kan tot op de halve graad nauwkeurig de ge wenste temperatuur worden inge steld die vervolgens door de com putergestuurde airconditioning ge heel zelfstandig wordt geconsoli deerd. Eveneens nieuw vanaf modeljaar 2000 is een toevoeging van een RDS radio/cassette combinatie met bediening van de meest essen- tiele functies op het stuurwiel en zes luidsprekers aan de standaard uitrusting van alle Citroën XM voort. In de nieuwe motor zitten ook innovatieve constructies om het geluid en de trillingen verder omlaag te brengen. In Nissan's European Technology Centres in Groot-Brittannie zijn het testwerk en de verfijnde tuning uitgevoerd. Nissan's Sun-derland fabriek, eveneens in Groot- Brittannie, zal het blok gieten en zorgdragen voor de assemblage. De krachtbron beleeft zijn premie- re in een nieuw model later dit jaar. Exclusive versies. Xantia Naast de reeds bekende 2.0 HDI- motor met een vermogen van 81 kW/I lOpk levert Citroën het aan staand modeljaar een tweede variant in de Xantia. De nieuwe direct ingespoten HDi motor met het revolutionaire common rail techniek dient ter vervanging van de huidige 1,9 turbodiesel. Zonder intercooler levert de moderne twee liter HDi-krachtbron een maxi mum vermogen van 66kW/90 pk bij 4.000 toeren per minuut en een koppel van 205 Nm (21,3 mkg) bij slechts 1.900 krukasomwentelin gen per minuut. De topsnelheid van de Xantia Berline met de nieu we 2.0 HDi bedraagt 178 km/h, die van de Break 175 km/h. Behalve sterker en schoner is de technisch vooruitstrevende ver vanger van de conventionele tur bodiesel ook zuiniger dan zijn voorganger. Het brandstofverbruik van de Citroën Xantia Berline met de nieuw direct ingespoten turbo diesel is binnen de bebouwde kom 7,4 daarbuiten 4,7 en gecombi neerd 5,6 liter per 100 kilometer (UTAC). De verbruikscijfers van de identiek gemotoriseerde Xantia Break luiden respectievelijk 7,6/- 4,8/5,8 liter per 100km. Jumpy Standaard startblokkering maakt de Citroën Jumpy een stuk minder aantrekkelijk voor het dievengilde. Vanaf modeljaar 2000 is een transponder geintegreerd in de sleutel van deze populaire bestel ler, zodat uitsluitend de eigenaar de motor kan starten. Bij de ver sies van de Jumpy uitgerust met een dieselkrachtbron voorziet het instrumentarium voortaan ook in een toerenteller en een digitale aanduiding van de kilometerstand en de tijd. Toegevoegd aan de lijst met opties voor de Citroën Jumpy is met ingang van het nieuwe modeljaar centrale deurvergrende ling met hoog frequentie afstands bediening. In het Citroën Evasion gamma vind er een verandering plaats. Vanaf modeljaar 2000 zal er stan daard ABS zitten op het Evasion gamma, behalve op de 1.81 basis serie. Prijzen De wijzigingen van de Citroën XM en Jumpy voor het modeljaar 2000 hebben tot gevolg dat de prij zen zijn gestegen. De vervanging van de 1,9 liter turbodiesel in de Xantia door de nieuwe 2.0 Hdi blijft daarentegen zonder conse quenties voor de prijs. Voor de Evasion geldt dat de prijzen van de Ligne Seduction modellen met 1.450 gulden zijn verhoogd, de 2.01 Ligne Seduction wordt 58.500 gulden en de 1.9TD zal op een bedrag van 63.500 gulden uit komen. door: Anjes Verhey De Peugeot 206, opvolger van de roemrijke 205-serie is een van die zeldzame schoten in de roos. De gaaf gelijnde comp acte auto is in alle opzichten volwassen. Hij komt krachtig, mannelijk over en zal je, steeds als hij eraan komt, weer opvallen. Ondanks de uitgesproken vormgeving verveelt het model geen seconde. Door de karakteristieke neus met de schuin ingepaste koplampen is hij in stilstand al bijna goed voor snelheidsovertredingen. In Rouge Vallelunga, Noir Onyx en Bleu Tivoli (drie van de in totaal dertien mogelijke kleu ren) oogt de 206, of-ie nu drie of vijf deuren heeft, zeer spor tief. Door de matzwarte bumpers en zijdelingse stootranden zal hij in lichte kleuren wat 'druk' overkomen. Echt Frans! Mijn 206 is uitgerust met de 1360 cm3 grote viercilinder benzinemo tor met twee kleppen per cilinder. De relatief pittige motor past met zijn 75 pk goed bij de nieuwe drie- traps automatische transmissie. Om die versnellingsbak draait het bij deze indruk. Het is namelijk een 'intelligente' bak. Dat bete kent dat hij eerst een stuk met je meerijdt om vervolgens het ge leerde in de praktijk te brengen. Dus als u een zeer actieve rijstijl heeft zal de bak zijn schakelmo menten ook wat sneller kiezen en wat langer doortrekken. Anderzijds zal de bak het, als u dat ook doet, wat rustiger aan doen. Bij die beslissingen houdt hij mid dels de elektronica ook nog allerlei andere dingen in de gaten. Zoals de temperatuur van de motor, de belading van de auto, de weersom standigheden en de drukte en de toestand van de weg. Negen schakelprogramma's In totaal staan er negen schakel programma's ter beschikking. Die kiest de bak dus zelf. Maar u kunt, als het eens echt hard moet gaan zelf de stand 'Sport' kiezen of, in de winter, de stand 'Sneeuw'. Beide standen worden op het ins trumentenpaneel, net als de ver- snellingshendelstand, aangegeven. Peugeot is erin geslaagd om het brandstofverbruik, dat immers bij automatische transmissies altijd wat hoger uitvalt dan wanneer je zelf (goed) schakelt, vrijwel gelijk te houden aan dat van een handge- schakelde 206 1.4. De transmissie behoeft overigens nauwelijks on derhoud. Slechts eens per 60.000 km dient uw dealer het oliepeil in de bak te controleren. De testauto is uitgevoerd in Blue de Cline metallic hetgeen bijzon- der chique overkomt. Mooi ruim De testauto heeft vier brede portie ren en een grote vanuit de bumper tot in het dak openslaande vijfde deur. De bagageruimte is variabel te vergroten van een matige 245 dm3 tot een royale 1.130 dm3 bij geheel omgeklapte achterbank. Een geremde caravan tot 1.100 kilo vormt voor deze 1.4 Aut. geen enkel probleem. Het ruime interieur biedt ook lange mensen voldoende been- en hoofdruimte. De inrichting is mo dern, mooie stevige stoffering, goed gevormde stoelen, verstelba re hoofdsteunen, een mooi dash board, duidelijke instrumenten, veel bewaakte functies en een lek ker stevig pakkend stuur. De aan duiding van de stand waarin de versnellingshendel zich bevindt is niet verlicht en de plaatsing van de bediening van de 'elektrische ra men' is niet erg gelukkig op de middentunnel. Je vergrijpt je nogal eens maar de eigenaar went daar wel aan. Feest Het rijden met deze lekker zuinige auto is een feest, met name in druk fileverkeer. Heerlijk, heerlijk, af en toe wat gas, dan weer wat rem men en die intelligente makker in het vooronder doet de rest. De acceleratie is wat traag. Het duurt 17,2 seconden voordat je uit stil stand op 100 km/u bent. Maar een maal op gang merk je niets van de automaat. Met een prijs van fl. 27.400,- is de prijs/prestatie/kwaliteitsverhou ding tenslotte ook dik voor elkaar. Skoda importeur Pon Mobiel heeft een goede bestemming gevonden voor de driehonderd ruimtewezens, die gebruikt zijn voor de prestentatie van de Octavia Combi op de AutoRai in Amsterdam. De pluche poppen, die speciaal voor Skoda waren vervaardigd, zijn geschonken aan het nieuwe Wilhemina Kinderziekenhuis in Utrecht. In aanwezigheid van Angele du Bois, Miss Utrecht 1998 (en runner- up bij de door Skoda gesponsorde Miss Nederland verkiezing), bood Marcel Hendriksen van Skoda-importeur Pon Mobiel de knuffelbees ten aan. De ruimtewezens gaan dienst doen als trauma-knuffelbeest. Tonie Snel, hoofd van de afdeling kinderpedagogiek: 'Een ziekenhuis is immers voor de kinderen een onprettige omgeving, met alle trau matische ervaringen van dien. Dankzij deze ruimtewezens zullen ze zich minder eenzaam voelen, want ze hebben altijd een kameraadje bij zich. Wij hebben gemerkt dat knuffeldieren de patientjes enorm opvrolijken.' De Ford Focus Wagon beschikt over de ideale gezinsmaten. Nissans nieuwe krachtbron is een op en top Europees product. Honda CR-V Citroen verbetert comfort en veiligheid Citroen Xantia Break. Een zeldzaam schot in de roos De Peugeot 206 XT 1.4 met intelligente automaat: mooi om te zien, heerlijk om in te rijden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 13