Veilig buitenspelen HER PER Werken in de feiswereld Hooikoorts- weekverwachting Vermoeidheid na kanker Parachutisten geven startsein voor Rhoonse Oude Maasdag Examentraining rijbewijs op cd-rom Van Verona naar Amsterdam voor het goede doel KNAU geeft Blessurebundel uit Stichting Gered Gereedschap zoekt vrijwilligers in Rotterdam Brilpoetsactie vraagt aandacht voor blindheidbestrijding Intersales Uitzendorganisatie, gevestigd in Tiel, is gespecia liseerd in bemiddeling van zo wel tijdelijke, maar vooral ook vaste banen in de reis- en recreatieve sector. Intersales heeft volop mogelijkheden bij reisbureaus, touroperators, luchtvaartmaatschappijen, za kenreisbureaus, VVV, bunga low- en recreatieparken. Van 25 tot en met 29 mei maakt Intersales, als specialist voor deze branche, met een Engelse dubbeldekker een tour langs een aantal grote steden in ons land. Donderdag 27 mei is de bus in Rotterdam bij het Centraal Sta fion, van 16 tot 20 uur. Kandidaten die een toeristische Opleiding hebben gevolgd en, of Jverkervaring hebben in de reis- en, of recreatiebranche kunnen zich tijdens deze tour laten in schrijven bij Intersales en heb ben dan de mogelijkheid om met het Intersales-team te praten över hun loopbaancarrière en kansen op de arbeidsmarkt spe cifiek voor de reis-en recreatie branche. Bovendien maken zij kans op een retourticket Am sterdam - New York. Wie meer informatie wil kan Contact opnemen met Intersales Uitzendorganisatie B.V., tel.: 0344-632 111. Ieder jaar zien bijna 2 miljoen mensen het voorjaar met ge mengde gevoelens tegemoet. De bloeiperiode van bomen, grassen en planten veroor zaakt bij deze mensen de ver schijnselen van hooikoorts. Mensen met deze verschijnselen kunnen terecht op www.hooi- koorts.com, dé online informa tiebron op het gebied van hooi koorts. Van april tot en met eind augus tus, de bloeiperiode van de klachtenveroorzakende bomen, grassen en planten, wordt een actuele weekverwachting van de -hooikoortssituatie in Nederland gegeven. Naast de weekverwach ting bevat www.hooikoorts.com .veel aanvullende informatie. www.hooikoorts.com is een ini tiatief van Prevalin, het recept- vrije geneesmiddel tegen hooi koorts in Nederland. Vermoeidheid na kanker is een veel gehoorde en erg hinderlijk klacht bij men sen met kanker. Het is voor veel mensen een enor me teleurstelling dat hun houvast tijdens de intensie ve behandelingen; 'straks komt alles weer goed' niet waar blijkt te zijn. Ook de omgeving weet vaak geen raad met de aanhoudende klachten. Als tenslotte de arts geen oplossing voor dit probleem blijkt te heb ben staat de patiënt in de kou. Omgaan met vermoeidheid is niet eenvoudig en krijgt nog weinig aandacht binnen de zorg voor mensen met kan ker. Binnenkort starten in de re gio Rijnmond echter twee initiatieven op dit gebied. Aan het Helen Dowling In stituut in Rotterdam gaat de ontspannings- en meditatie cursus 'Leven in de Maal stroom' van start op 17 juni, speciaal gericht op het om gaan met vermoeidheid na- /bij kanker. Deze cursus maakt deel uit van een wetenschappelijk on derzoek naar de effecten van begeleiding op vermoeid heid. Ook is er sinds kort in de Rotterdamse Daniel den Hoedkliniek een inloop spreekuur voor patiënten die informatie zoeken rond het omgaan met vermoeidheid of hierover met een lotgenoot willen praten. Voor ander inlichtingen kan men telefonisch contact op nemen via telefoonnummer 010-241 10 10. 21 - 1001 De landing van drie parachu tisten bij de jachthaven vormt zaterdag 29 mei rond 10 uur het startsein voor de Rhoonse Oude Maas dag. In het kader van Rhoon 800 jaar gaan dit jaar alle registers open. Er is een groots opgezette nauti sche markt, omlijst door een mandenmaker, zeilmaker, kno- pensplitser, nettenboeters en een schapenscheerder. Voor de jeugd is er een spring kussen, een kinderboerderijtje, pony rijden, varen met scouts op vletten door de haven en er is een modelbootbassin. Bij de nauti sche rommelmarkt kan iedereen zijn 2e hands bootspullen verko pen, maar ook verkopers van andere waar mogen gratis aan schuiven met hun spullen op het terrein van de jachthaven bij zwembad Albrandswaard. Tus sendoor zijn er vaartochten voor bezoekers door de grienden naar het Kooigat en begeleide wande lingen. Van 11.30 tot 12.30 uur geeft de brandweer een demon stratie, 's middags komen volks dansgroep De Driekusman en zanggroepen in actie. Met de cd-rom ANWB Examen training Rijbewijs B maakt de aspirantautomobilist zich de theorie voor examen op een in teractieve manier eigen. De cd- rom is een aanvulling op het ANWB theorieboek 'Slagen in het verkeer'. Driehonderd vra gen met foto's zorgen voor een gedegen voorbereiding voor het examen. Behalve voor examen kandidaten is de cd-rom ook ge schikt voor automobilisten die hun kennis van de verkeersregels willen ophalen. Het gebruikersvriendelijke pro gramma is eenvoudig en snel te installeren. De resultaten van de oefeningen zijn te printen. De ANWB Examentraining Rij bewijs B van de ANWB kost f 34,95 en is verkrijgbaar bij ANWB-vestigingen, boekhan dels en computerspeciaalzaken. Nu het mooie weer is begonnen, is er volop gelegenheid om lek ker buiten te spelen. De Stichting Speel Goed Nederland geeft een gratis folder uit met de titel 'Zomer - Buitenspeelgoed'. Hierin staan aanwijzingen voor speelplezier in de buitenlucht. De folder kan goed dienen als een handvat bij de aanschaf van speelgoed, omdat voor verschil lende leeftijdsgroepen staat ge noemd welk speelgoed aansluit op hun interesse en hun vaardig heden. Want hoewel ieder kind verschillend is, is er toch een aantal algemene richtlijnen te geven. Een al wat grotere baby kan zich uitstekend vermaken met bad- speeltjes, in een badje in de tuin of op het balkon. Natuurlijk is toezicht wel noodzakelijk. Ei genlijk kan veel speelgoed waar de baby binnen mee speelt mee naar buiten (bijvoorbeeld op een plaid of in de box, onder de parasol), als het maar goed schoon te maken is. De dreumes vindt het heerlijk om te knoeien met water en zand. Een zandbak en water, een emmertje en vormpjes kunnen hem urenlang bezighouden. Maar ook bewegen en voortbe wegen valt bij kinderen van één tot twee jaar in de smaak; een duw- of trekkar, een loopauto en een bal zijn dan ook zeer ge schikt voor deze leeftijdsgroep. Ook peuters bewegen graag. Óp een step, een schommel of een wip, maar ook achter een wan delwagentje met pop. Vanaf de kleuterleeftijd gaan kinderen ook samen spelen, met vriendjes en vriendinnetjes. Ze spelen indi aantje of op rolschaatsen, en zijn graag in de weer met auto's, hijskranen en bulldozers. Schoolgaande kinderen spelen ook graag buiten. Met fietsen, vliegers, grote ballen en ander buitenspeelgoed kunnen ze zich heerlijk uitleven. Straatspelletjes als knikkeren en touwtjesprin gen worden jaarlijks in ere ge houden. Bovendien vinden veel kinderen zwemmen (met zwem vliezen en snorkelbril!) en vissen leuk. Ze kunnen ook lekker bui ten toneelspelen en bouwen. In de folder is ook aangegeven op welke punten men moet let ten bij de aanschaf van vooral Met een ludieke actie op basisscholen in Nederland vraagt het Oogfonds van de medische hulporganisaties Simavi, samen met de Dr. Stanley Pearle Stichting, aandacht voor de blindheidbe- strijding in ontwikkelingslanden. Circa 180 miljoen mensen in de wereld zijn blind of slechtziend. In 90 procent van de gevallen woont men in een ontwikkelingsland. Elke minuut wordt een kind blind door gebrek aan vitamine A. Het geven van een tablet of het eten van een halve mango per dag is voldoende om dat probleem te voorkomen. In twee van de drie gevallen zijn ook andere oogziekten met eenvoudige maatregelen te behandelen. Daar om gaven leerlingen van de Willinkschool uit Bennebroek op 19 mei het startschot voor de ludieke Nationale Brilpoetsactie. Voorzien van een speciale cap en poetsdoek zullen vele kinderen dit voorbeeld volgen en brildragende Nederlanders vragen hun bril te laten poetsen voor een symbolische bijdrage van één gulden. Met het poetsen van een bril kan bijvoorbeeld bij één kind in India blindheid worden voorkomen door onderzoek en het geven van vitamine A. De opbrengst van de Brilpoetsactie zal worden besteed aan projecten die vallen onder de start van de internationale campagne Vision 2020, The Right To Sight. Een actie onder coördinatie van de WHO waaraan 16 internationale organisaties meedoen. Doel is om gezamelijk een basis te leggen voor oogheelkundige zorg in ontwikkelingslanden zodat voorkomen wordt dat er 2020 twee maal zoveel mensen onnodig blind zijn dan nu. De Blessurebundel is een nieuwe uitgave van de Koninklijke Ne derlandse Atletiek Unie (KNAU). In 56 pagina's wordt uitge breid ingegaan op het voorkomen van (loop)blessures, waarbij veel aandacht wordt besteed aan het uitvoeren van specifieke rekkingsoefeningen, warming-up en cooling-down. Daarnaast worden de twaalf meest voorkomende (loop)blessures behandeld. Niet alleen het voorkomen van deze blessures komt aan de orde, maar ook de oorzaken en wat men zelf kan doen wanneer men toch met een bepaalde blessure wordt geconfronteerd. Lopen is een populaire sport in Nederland. Onderzoek heeft uitgewe zen dat zo'n 2,7 miljoen Nederlanders regelmatig hun loopschoenen aantrekken. Het merendeel loopt puur voor de ontspanning, om af te vallen of om in een goede conditie te blijven. Ook is er een zeer grote groep sporters die het lopen als aanvullende training op hun eigenlij ke sport beoefent. Jammer genoeg heeft lopen niet alleen positieve effecten; naar schatting raakt jaarlijks 25 procent van alle lopers geblesseerd. Vaak spelen onwetendheid en onvoorzichtigheid een rol bij het ontstaan van deze blessures. Het doel van de Blessurebundel is iedere loper te wijzen op het blessureprobleem en het feit dat hij of zij zelf iets kan doen om deze blessures te voorkomen. Het uitgangspunt is dat lopen leuk is en voorkomen nog altijd beter dan genezen. De Blessurebundel kan worden aangevraagd bij de KNAU. De kosten van de bundel bedragen f 12,50 voor niet-leden, inclusief verzendkosten. Voor grotere afnamen geldt een staffelkorting. Men krijgt de bundel in bezit door f 12,50 over te maken op giro 41.32.662, onder vermelding van 'Blessurebundel', ten name van KNAU- bestellingen, Postbus 567, 3430 AN Nieuwegein. wat groter buitenspeelgoed, bij voorbeeld ten aanzien van de veiligheid. Goed speelgoed is al tijd leuk. Het prikkelt de fanta sie, het stimuleert de ontwikke ling en het geeft veel plezier. Stichting Speel Goed Nederland geeft een aantal gratis folders uit met informatie over speelgoed. Deze verschijnen onder de naam: Spel en Speelgoed voor Baby en Dreumes (van 0 tot 2 jaar), Spel en Speelgoed voor Kleuter en Peuter (van 2 tot 4 jaar), Spel en Speelgoed voor het Schoolkind (tot 12 jaar), Spellen en Speelgoed voor Volwassenen, Spellen, Speelgoed voor Onder weg, Zomer- en Buitenspeelgoed Veiligheid en Speelgoed, Speel goed voor het zieke kind en Speelgoed voor kinderen met Cara. Wie één of meerdere fol ders wil ontvangen kan een kaartje sturen, onder vermelding van de titel, naar: Speel Goed Nederland, Antwoordnummer 46201,1060 VC Amsterdam (een postzegel is niet nodig). Een team van twaalf regiona le lopers vertrekt geescorteerd door een uitgebreid onder steuningsteam op zondag 6 juni vanuit de Arena van Ve rona voor een 1500 kilometer lange estafette-monstertocht richting Amsterdam. Met één van hen- de Rotterdammer Jan de Vos- blikken we voor uit op wat komen gaat. Een gesprek over sportieve uitda gingen, lopen voor een bijzon der goed doel, ontroering en de 'harde pegels' die nodig zijn om de (spier)ziekte van Duchenne tegengas te bieden. Een klein jaar geleden kwam PAC-atleet Jan de Vos in con tact met een groep van acht col lega-atleten die in het verleden enkele malen aan de welbekende Roparun deelnamen maar een beetje waren uitgekeken op de massaliteit van dat evenement. 'Toen één van hen in de Libelle een artikel over de ziekte van Duchenne onder ogen was geko men, werden plannen gesmeed', verteld De Vos. 'Vervolgens nam men contact op met de ou dervereniging in Nederland. De vraag daarbij luidde concreet: 'vinden jullie het een goed idee wanneer wij voor jullie gaan lo pen?' De daaropvolgende reactie straalde zoveel enthousiasme uit dat besloten werd de uitdaging aan te gaan. We kozen daarbij voor het Italiaanse Verona als start- en Amsterdam als eind punt van onze estafettetocht. In beide steden zijn namelijk Du- chenne-ouderverenigingen gesi tueerd.' Het immense loopproject staat geheel in het teken van een gel- dinzamelingsactie voor patiën ten die lijden aan de beruchte spierziekte, waarbij door het ontbreken van één eiwit het spierweefsel geleidelijk wordt af gebroken en wordt geinfiltreerd met bind- of vetweefsel. Patiën ten krijgen vaak al op 6- tot 8-jarige leeftijd met de ziekte te maken, komen in een rolstoel terecht en worden geconfron teerd met een steeds verder afne mende vitaliteit die in veel geval len uitmondt in het overlijden voor het twintigste levensjaar. 'Ons doel is om mee te helpen deze bijzondere spierziekte een grotere bekendheid te bezorgen en fondsen te genereren ten be hoeve van specialistisch onder zoek naar de oorzaak en moge lijke genezing', legt De Vos uit. Ouders De ouders van kinderen die te kampen hebben met de ziekte van Duchenne hebben zich vere nigd in de Nederlandse Stichting Duchenne Parent Project. Ook in vele andere landen zijn derge lijke organisaties actief. Het doel in ons land is om voor het jaar 2000 vier miljoen gulden in te zamelen. De estafette van Vero na naar Amsterdam is één ma nier om de financiële middelen in te zamelen. Daarnaast wor den onder de noemer 'Rennen voor Duchenne' op meer dan 130 basisscholen verspreid over heel Nederland sponsorlopen gehouden. Jan de Vos en zijn hardloop vrienden houden zich dezer da gen vooral bezig met fondsen werving voor hun project en de'sportieve voorbereidingen op hun uitdaging. Onderweg wacht het gezelschap een aantal stevige hobbels waaronder de Gott- hardtpas en het Zwarte Woud. 'We hebben inmiddels al een trainingsweekeinde achter de rug in eerstgenoemd gebied', al dus De Vos. 'Dat liep letterlijk en figuurlijk heel bevredigend'. De Rotterdammer is uiterst ge motiveerd om de giga-estafette tot een goed einde te brengen. 'Ik zie mijn deelname niet alleen als een sportieve uitdaging waar mee andere mensen geholpen kunnen worden, er zit ook een stukje schuld en boetedoening in voor mijn goede leven waarin gezondheidsproblemen hoege naamd geen rol spelen. Het wordt straks in juni een week van 'wij' en niet van 'ik'. We gaan dagen tegemoet waarin je jezelf dient weg te cijferen, opof feringsgezind moet zijn naar el kaar toe. Tot die tijd trainen we samen en probeert ieder indivi dueel zijn contacten aan te boren om de tocht ook in financieel opzicht tot een succes te maken. Mijn zakelijke en privé-relaties heb ik in ieder geval al voor een belangrijk deel benaderd om steun te geven aan het project. De reacties zijn hartverwar mend. Mensen ontdekken dat er meer is dan hard werken en geld verdienen en doet doet ons goed.' Bij aankomst in het Amsterdam se Stadion van de Toekomst (naast de Arena) mogen de 'Du- chenne-runners' rekenen op een warm onthaal, compleet met to partiesten, bekende genodigden en al even beroemde leden van het Comité van Aanbeveling. 'En dat alles met maar één doel voor ogen', besluit Jan de Vos. 'Het goede doel, in dit geval het Duchenne-project. 'Alles draait om de toekomst van de kinderen die aan deze ziekte lijden. We moeten ze helpen. We gaan er voor!' Wie de actie van Jan de Vos en de overige atleten wil steunen kan een bijdrage overmaken naar rekeningnummer 36 18 72 178 t.n.v. Running for Duchen ne. Gered Gereedschap is een lande lijke vrijwilligersorganistatie die gereedschap inzamelt, opknapt en op aanvraag verzendt naar kleinschalige projecten in ont wikkelingslanden. Verspreid over 31 werkplaatsen en 300 inzamelpunten helpen vele vrijwilligers mee om mensen in ontwikkelingslanden letterlijk en figuurlijk de instrumenten in handen te geven voor een zelf standige toekomst. Rotterdam is nog een lege plek op de Gered Gereedschapkaart. Gereedschap is er genoeg maar vrijwilligers die een werkplaats willen oprichten en gereedschap willen opknappen zoekt Gered Gereedschap nog. Naast vrijwil ligers die bij de organisatie van de werkplaats willen helpen zoekt de organisatie mensen die binnengekomen gereedschap willen sorteren en gereedschap willen ontroesten, schoonma ken, slijpen, herstellen en ver- zendklaar maken. (Technische) ervaring is niet vereist, motivatie wel. In Botswana is Legodimo een instelling die zich inzet voor lichamelijk en verstandelijk ge handicapte jongeren. Legodimo heeft Gered Gereedschap bena derd voor gereedschap voor het bouwen van een trainingscen trum. Het is één van de projecten waar vrijwilligers uitRotterdam aan meewerken. Donderdagavond 27 mei is er van 19.30 tot 21.30 uur een eer ste oriëntatiebijeenkomst in De Heuvel, Grote Kerkplein 5, voor alle aankomende vrijwilligers. Tijdens deze avond wordt een film vertoond over de projecten en wordt er meer verteld over de werkwijze van Gered Gereed schap. Aanmelden kan via tel.: 020-683 96 09. door JAN J. TIMMER Monstertocht vestigt aandacht op ziekte van Duchenne foto LEUNIS VERLINDE Tien van de lopers die de uitdaging aangaan. Foto HENK VAN VEEN v .v;.V.V.V.; .:.v. foto: NICOLE SEGERS foto LEUNIS VERLINDE

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 9