Omvangrijke en unieke tentoonstelling toont goed overzicht Bauhaus-textiel m Unieke operatie aan achterpoten bij giraffe I r f Kant en klare wandelingen Naast het Duitse Weimar alleen in Tilburg te zien unicef Voor de regio Schiedam, Vlaardingeri en Maassluis. WW Koop kaarten en cadeaus an UNICEF en help kinderen over de héle wereld Onlangs heeft de ANWB een compleet herziene editie van de 'ANWB/VVV Wandelgids Veluwe' uitgebracht. Een be staande titel, maar dusdanig vernieuwd dat er gerust ge sproken kan worden van een geheel nieuwe uitgave. In de 'ANWB/VVV Wandelgids Veluwe' staan veertig kant en klare wandelingen op de Veluwe beschreven. In dit grootste na tuurterrein van Nederland ligt een enorme variatie aan land schappen en wandelmogelijkhe den. De gids beschrijft routes langs bossen met naald- en loof bomen. heidevelden, glooiende heuvels, stuifzand en weilanden. De routes zijn 5 tot 10 kilometer lang. waarvan een enkele wat langer. Een aantal routes is te combineren lot een langere dag tocht. De routes zi jn gemarkeerd of hebben een grondige routebe schrijving en elke route wordt op een gedetailleerd kaartje aange geven. Bijna alle tochten zijn rondwandelingen en voor het grootste gedeelte per openbaar vervoer bereikbaar. De inleiding van de gids en de achtergrondin formatie bij elke route besteedt aandacht aan landschap, natuur en geschiedenis. De 'ANWB/VVV Wandelgids Veluwe' is voorzien van zwart wit en kleurenfoto's en heeft een handige ringband. De wandel gids is verkrijgbaar bij alle ANWB-verkooppunten. VVV's. boekhandels en warenhuizen en kost f 19.95. Abstracte wandkleden in felle kleuren, ijzergarenstof als meubelbekleding en wandbe spanningen met cellofaan erin verwerkt zijn enkele experi menten die in de weverij van het Duitse Bauhaus werden uitgevoerd. Het opleidingsin stituut heeft ondanks zijn re latief korte bestaan (van 1919 tot 1933) een enorme invloed gehad. Het bleef niet bij lou ter experimenteren, er werd ook met de industrie samen gewerkt. In deze omvangrijke en unieke tentoonstelling toont Het Nederlands Tex tielmuseum nog tot en met 5 september voor het eerst een goed overzicht van het Bau haus-textiel. In de tentoon stelling zijn ontwerpekenin- gen, wandkleden, tapijten, proefweefsels en stoffen aan de meter te zien. Het Bauhaus gold in de vooroorlogse jaren als het belagrijkste oplei dingsinstituut voorkunst en vormgeving in Europa. Aanvankelijk lag in de textiel- werkplaats aan het Bauhaus de nadruk vooral op unieke inte rieurproducten als wandkleden en handgeknoopte tapijten. Zonder uitzondering ging het om ontwerpen in heldere, aan trekkelijke kleuren. Vooral voor de wandkleden gold dat het gril lige. abstracte vormgebruik ver nieuwend was. Men was immers herkenbare voorstellingen ge wend. Marcel Breuer en Le Corbusier Na deze eerste 'expressionisti- W/mm sche' fase (tot 1925) kwam een meer 'functionalistische' periode waarin de samenwerking met be drijven voorop stond. Het Bau haus moest als laboratorium voor de industrie gaan werken. Ook toen bleef de (interieurar chitectuur de context voor alle andere activiteiten. Er werden geen kledingstoffen maar meu belstoffen ontwikkeld, zoals de ijzergarenstof voor stoelen van Marcel Breuer en Le Corbusier. In samenwerking met de firma Polytex werden bedrukte gor dijnstoffen op de markt ge bracht. Er werd geëxperimen teerd met de toepassingen van allerlei bijzondere materialen (zoals cellofaan) en bindingen die interessante effecten oplever den. Dat lijkt nu misschien niet meer zo bijzonder maar toen was het dat wel. Inspiratie Allerlei opleidingen, zoals the New Bauhaus (Chicago. VS), de Hochschule für Gestaltung (Ulm. D) en het Instituut voor Kunstnijverheidsonderwijs (de latere Rietveldacademie. Am sterdam) hebben zich' door het Bauhaus laten inspireren. Voor al de nadruk op een brede, alge mene vooropleiding en de on derzoekende manier waarop in de werkplaatsen werd gewerkt spraken aan. De ontwikkelingen in de Nederlandse textielvorm- geving vanaf de jaren dertig zijn ondekbaar zonder het Bauhaus. Onderzoek verschaft nieuwe inzichten Het onderzoek dat de laatste ja ren voor deze tentoonstlling is uitgevoerd heeft nieuwe inzich ten verschaft. Zo is vast komen te staan dat de Bauhaus-weef- sters zich door niet-westers tex tiel hebben laten inspireren. Dit werd al eerder vermoed, maar is nu door de vondst van boeken die in het bezit van het instituut zijn geweest aannemelijk ge maakt. Ook kan de belangrijke rol van weefster Anni Albers. die de ideeën van het Bauhaus later in de Verenigde Staten heeft uit gedragen. beter worden bepaald. Behalve van Anni Albers zijn in de tentoonstelling werken opge nomen van onder andere Gunta Stölzl, Otti Berger. Benita Otte, getrudARndt en de Nederlandse ontwerpster Kitty van der Mijl Dekker. Meubels van Marcel Breuer met originele bekleding behoren eveneens tot de ten toongestelde objecten. Daar naast wordt kort aandacht be steed aan de invloed van de do centen uit de vooropleiding (Vorkurs): kunstenaars als Paul Klee, Laszlo Molholy-Nagy en Wassily Kandinsky. De tentoonstelling is samenge steld door de drie Duitse Bau- haus-organisaties: het Bauhaus- Archiv in Berlijn, de stichting Bauhaus Dessau en het Bau- hausmuseum in Weiniar. Enkele belangrijke bruiklenen zijn uit andere collecties afkomstig. Na Tilburg reist de tentoonstelling nog door naar Weimar. Het Ne derlands Textielmuseum in Til burg is het enige museum buiten Duitsland dat wordt aangedaan. Bij de tentoonstelling verschijnt een rijk gellustreerde publicatie in het Duits, prijs: f 65,-. In de museumwinkel zijn naast boe ken over Bauhaus, ook opnieuw geween ontwerpen, onder meer van Kitty van der Mijl Dekker te koop. Het Nederlands Textielmuseum. Goirkestraat 96, Tilburg, tel.: 013-536 74 75. Geopend: dins dag tot en met vrijdag van 10 tot 17 uur, zaterdag en zondag van 12 tot 17 uur. Giraffe Naomi die op 8 maart werd geopereerd aan haar beide achterpoten mocht onlangs, na een lange tijd met haar moeder in de stal te hebben doorgebracht, eindelijk naar bui ten. Nieuwsgierig zette zij de eerste stappen op de grote gi- raffenvlakte van Safari Beekse Bergen. Zij heeft sinds haar geboorte op 3 november vorig jaar, samen met haar moeder in de stal moeten verblijven. In eerste instantie lieten de weersomstandigheden een buitenwandeling niet toe en vervolgens werd de scheefgroei aan haar achterpoten geconsta teerd. Deze scheefgroei zorgde voor een vergroot risico op breuk van de poten wat voor een giraffe levensbedreigend kan zijn. Een operatie aan haar beide achterpoten was toen noodzakelijk. Inmiddels is Naomi voldoende hersteld om de grote vlakte op te gaan. Haar linkerpoot is volledig hersteld, haar rechterpoot gedeeltelijk. Over drie weken wordt nog éénmaal een röntgenfoto van de beide achterpoten gemaakt om te bepalen of een eventuele ingreep aan de rechterpoot opnieuw noodzakelijk is. Inmiddels kunnen bezoekers, die al vaak belangstellend naar haar welzijn hebben geïnformeerd, Naomi elke dag zien. De operatie die de jonge giraffe onderging is uniek want voor het eerst werd wereldwijd een giraffe aan beide achterpoten geope reerd. Hiervoor kwamen specialisten van de Faculteit Diergenees kunde van de Universiteit van Utrecht naar Safari Beekse Bergen waar zij samen met dierenarts Sjaak Kaandorp de operatie uitvoerden. Zij zijn tevens zeer nauw betrokken geweest bij het stellen van diagnoses met betrekking tot het herstel van de jonge giraffe. üOjaaz Bodemvervuiling, ontbos sing, aantasting van de ozonlaacL." Wereldwijd groeit de overtuiging dat het anders moet en ook anders kan met ons milieu. Steeds meer mensen zijn bereid om ook daadwerke lijk de handen uit de mou wen te steken, maar strui kelen over vragen als: Waar moet ik beginnen? Wat kan ik er aan doen? Maakt wat ik doe ook echt iets uit? Een antwoord hierop is het Eco Team programmaleen eenvoudig concreet stappenplan voor het huishouden. Door hier aan deel te nemen kunt u na negen maan den een milieuvriendelijk huis houden voeren en zo een steen tje bijdragen aan een leefbare wereld. Dat doet u in een team. Met buren, vrienden of kennissen vormt u een Eco Team van zes tot tien personen. U komt samen in een aantal maandelijkse bijeen komsten waarbij telkens een nieuw onderwerp aan de orde komt. In het Eco Team worden ervaringen en weetjes uitgewis seld en helpt u elkaar over even tuele struikelblokken heen. Stap voor stap. Met zichtbaar resultaat. U bent niet de eerste. Dagelijks ontstaan er nieuwe teams. Wereldwijd heeft Global Action for the Earth het Eco Team Programma ontwikkeld. De Nederlandse afdeling wordt ondersteund door het ministerie van VROM, nutsbedrijven, gemeenten en milieu-organisa ties. In Schiedam, Vlaardingen en Maassluis is het Eco Team Meldpunt Waterweg Noord actief. Met resultaat. In Vlaardingen staat het twintig ste Eco Team op stapel. Op 1 juni is de eerstvolgende startbijeen komst voor een nieuw Eco Team. U krijgt hier informatie en bent tot niets verplicht. Vrijdag 28 mei en zondag 30 mei 12.30 - 16.30 uur Dinsdag 1 juni 20.00 - 22.00 uur Donderdag 3 juni 19.00 uur Van maandag 7 juni t/m vrijdag 18 juni op werkdagen tijdens openingsuren stadhuis Maassluis. Donderdag 10 juni 19.00 uur Vrijdag 11 juni 20.00 uur Donderdag 17 en 24 juni 19.00 uur Zaterdag 26 juni vanaf 8.00 uur DONDERDAG 27 MEI 1999 21-475 PAR1IN [11] KAN LEZEN EN SCHRIJVEN HET EINHE VAN ARMOEDE BEGINT OP SCHOOL WORD NU NOVIB DONATEUR VOOR 12.SI PER MAAND BEL 070 3421777 Leerlingen van Je Bauhaus weverij, Dessau, ea. 1926 foto COLLECTIE BAUHAUS-ARCH1V. BERLIJN X 1 Naomi en moeder Kim op de giraffevlakte Bel voor de catalogus: (070) 33 39 300 Wenskaarten Het Kinderfonds van de VN. Giro 121 tn Twintigste Eco Team in Vlaardingen komt er aan!!! Activiteiten juni Uitleg in de eendenkooi Nog enkele dagen in Schiedam!!: Interactieve tentoonstelling "Midden-Delfland'.' Locatie: Natuurcentrum KNNV"De Boshoek',' Bospad 3, Schiedam-Noord Kosten: Volwassenen 2,- en kinderen 1,- lnlichtingen:Wout van de Schalie, (010) 471 92 70 Organisatie: KNNV afdeling Waterweg Noord en Stichting de Boshoek Informatie-avond over het Eco Team programma in Vlaardingen. Locatie: Emmaplein 17 Kosten: geen lnlichtingen:Theodoor Braaksma: telefoon 273 35 96 Organisatie: Eco Team Meldpunt Waterweg Noord Excursie Eendenkooi Aalkeetbuiten Een onverwacht mooi plekje: de eendenkooi is een door bos omringde plas met vangpijpen en een kooi kershuisje. Hier werden vroeger eenden gevangen "voor de pot" Nu een kroonjuweel in het landschap. Alleen toegankelijk tijdens excursies. Locatie: Parallelweg A20, tussen Vlaardingen en Maasland, met de auto vanaf Maasland. Kosten: geen Aanmelden: Dhr. J. Hofman, telefoon (010) 474 10 32 van dinsdag tot vrijdag (voor 21.00 uur 's avonds) Organisatie: vereniging Natuurmonumenten Met dank aan: Provincie Zuid-Holland. Interactieve tentoonstelling over de ecologische, archeologische en recreatieve waarden van Midden-Delfland. Locatie: hal stadhuis Maassluis, Koningshoek Kosten: geen Organisatie: Natuur- en Milieu Educatie-Maassluis Excursie Eendenkooi Aalkeetbuiten, zie verder donderdag 3 juni Lezing over amfibieën en reptielen van Nederland Locatie: Natuurcentrum KNNV "De Boshoek" Bospad 3, Schiedam-Noord Kosten: geen Organisatie: KNNV afdeling Waterweg Noord Excursie Eendenkooi Aalkeetbuiten, zie verder donderdag 3 juni Wandelingen door mooi Maassluis en "de groene oase" Maasland. Voor liefhebbers van een flinke wan deling over 5-10-15-25-40 of 50 km, heeft de wsv VTM vanuit Maassluis "groene routes" uitgezet, die indivi dueel of in groepsverband gelopen kunnen worden. Start/finish: Gymzaal Haydnlaan Maassluis-West Kosten: 6.00 p.p. incl. medaille (zonder kost 2,50 p.p.) Inlichtingen: (010) 591 09 07 Organisatie: Wandelsportvereniging V.T.M.

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 8