SVEA 4,4 Nummertje trekken voor De Walvisch t ar. v Gebr. de Block 1.99 8.98 O/ Olie op de weg Trage verwijdering bij stukjes en beetjes Sloop niet volgens regels ZIN IN EEN TUIN FEESTJE OP NIVEAU? St. Radboud naar Delft Tienerdisco Blauwe Brug Uit neerwaartse spiraal door experimenten en verrassingen loods HYPOTHEEK wl Waarom geen rampenoefening PAUL BERG Wisseling van de wacht Kwaliteit en winkelsfeer geven net iets meer Holl. bloemkool Magere varkenslappen kilo Alleen geldig met Bonuscard 3.49/ 13.98/ Gebr. de Block WOENSDAG 2 JUNI 1999, 51e JAARGANG, Nr 22 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM DE ENIGE ECHTE O 10 jaar vast Rijnmond Hypotheekwijzer Tel.: 4736665 TOTALE OPLAGE: NS EJJJ^"JF EJUf m£ m m |k|y Bezoek aan Multifunctio neel complex ge opend SCHIEDAM Behalve over de asbestzaak heeft de SP-fractie ook vragen aan B&W gesteld over het uitblij ven van een rampenoefening in 1998. Volgens de Provin cie heeft Schiedam vorig jaar, ondanks herhaalde ver zoeken van de Commissaris van de Koningin mevrouw Leemhuis-Stout, geen ram penoefening georganiseerd. Sterker nog, in de afgelopen vijf jaar heeft Schiedam al leen in 1997 een dergelijke oefening gehouden. De SP wil dan ook graag weten waarom Schiedam de verzoeken van mevrouw Leemhuis-Stout heeft gene geerd en waarom er in de afgelopen vijf jaar maar één rampenoefening is gehou den. De socialisten vragen zich af of het Schiedamse college van B&W wel waarde hecht aan dergelijke oefenin gen en of er dit jaar wél zo'n exercitie wordt georgani seerd. SCHIEDAM Een olieplas op de rijbaan van de Hargalaan in de richting van de Nieuwe Dam- laan, zorgde donderdagmiddag voor extra verkeersdrukte. De plas olie die was uitgereden, zorgde voor een gevaarlijke situ atie voor met name motorrij ders. Een oplettende voorbijgan ger had zand op de plas gegooid om verdere verspreiding van de olie over het wegdek te voorko men. De olie werd door een ge specialiseerd bedrijf verwijderd. Een deel van de weg was daar door enige tijd gestremd, wat voor extra verkeersdrukte op de omliggende wegen leidde. Het is nog onduidelijk hoe de olie op het wegdek terecht is gekomen. OPTICIEN Willy Edenburg over... de montuurcollectie: "Onze collectie kinderbrillen De Walvisch is weer helemaal in ere hersteld. Zater dag tijdens het Muziek- en Molenfestival speelde deze molen natuurlijk de hoofdrol. De wieken wa ren versierd met door Schiedamse kunstenaars ge creëerde zeildoeken en om I4.00, het 'moment su prème' had een menigte zich geformeerd op de Westvest om de ingebruikname live mee te maken. Burgemeester Scheeres kon nauwelijks boven het geroezemoes uitkomen en ook C. de Groot, voorzitter van 'De Hoilandsche Molen' was niet echt verstaan baar. De laatste mocht de openingshandeling uitvoeren en zette een mechanisme in wefking dat een aantal zwart met geel gestreepte planken aan de molen de lucht in hees als een hele lange Schiedamse vlag. Op het moment dat de omstanders zich begonnen af te vragen wat dit voorstelde kwam de ontknoping: de planken klapten één voor één om, zodat een houten walvis aan de molen kwam te bungelen, een kunststukje van de Schiedamse Yvon Koopman. Daarna kon het feest weer verder gaan en daar was het natuur lijk ook het perfecte weer voor: zon en een lekker briesje, zodat de wieken van de molens goed konden laten zien waarvoor ze bestemd zijn. Maar behalve het 'molen'gedeelte van het feest was de muziek zeker ook prima vertegenwoordigd, het vissersvrou wenkoor, dat door de havens voer, kon soms maar met moeite boven de andere optredens uitkomen. Nog" niet iedereen die nieuwsgierig was hoe mooi de molen vanbinnen is geworden kon zaterdag al een kijkje nemen: alleen voor genodigden was plek en zelfs die moesten een nummertje trekken. SCHIEDAM— Zoals in maart 1998 is afgesproken neemt GroenLinks-politica Anneke Meijer in mei 2000 het wethouderschap over van Adri Reijnhout (D66). Om de overgang zo soepel moge lijk te laten verlopen wordt Meijer vanaf nu intensief be trokken bij het bestuurlijk proces. Zij zal deelnemen aan het wekelijkse collegebe- raad. Met de toetreding van Meijer zal de portefeuillever deling enigszins veranderen. Tot haar takenpaket gaan behoren: Personeel Or ganisatie (nu wethouder Wiegman), Sociale Zaken Werkgelegenheid (nu wet houder Groeneweg) en Mi lieu (nu Reijnhout). Peter Groeneweg (PvdA) neemt Stedelijke Vernieuwing Volkshuisvesting, Sveapar- ken, Architectuur Steden bouw en Monumentenzorg over van Reijnhout. Daar naast blijft Groeneweg ook het beheer voeren over Wel zijn en Volksgezondheid. door Theo H.B. Schoenmakers SCHIEDAM „Een geval dat in zijn omvang uniek is in Nederland." Zo noemt woordvoerder M. Baars van Search, het bedrijf dat de as- bestinventarisatie in de Van Markenstraat verrichtte, de vondst van dit goedje in de sloopflats. Een andere des kundige op dit gebied liet we ten dat hij in zijn loopbaan nog nooit „zo iets ergs had gezien." Na de bekendmaking in Het Nieuwe Stadsblad van afgelopen donderdag dat de sloop door het onverwacht aantreffen van asbest was stil gelegd, is gebleken dat dit materiaal niet goed is wegge haald. Op de hoek van de Van Markenstraat bleef het open en bloot liggen. Reden voor SP'er Y. Haan om naar de gemeentelijke crisismanager te gaan, waarna in de nacht van vrijdag op zaterdag als nog maatregelen werden ge troffen. Nadat de asbestvondst bekend werd, stelde Haan hierover vra gen aan het college. Hij ontstak in woede toen bij een bezoek vrijdagavond aan de locatie bleek dat het asbest niet volledig was verwijderd. Nadat eerder het asbest was weggehaald dat in rioleringsbuizen was gestopt die uit de grond onder de slooppan- den vandaan kwamen, bleken die avond alleen de platen op straat weggehaald. In de strui ken trof Haan echter nog een plaat aan. Toen hij vervolgens wethouder A. Wiegman belde, meende deze dat de intensievere politiesurveillance voldoende bescherming bood en kondigde aan de volgende ochtend stap pen te willen nemen. Via de poli tie kwam Haan echter bij de crisismanager van de gemeente. Na een eerste inspectie samen met Ecolos, het bedrijf dat eerste hulp bij incidenten verleent, werd een drukwagen gehaald, een lint gespannen, een bescher mend pak aangetrokken, het as best geïmpregneerd en verwij derd. De klok stond inmiddels op 01.30 uur, zaterdagmorgen. De hoge kosten van de calami teitenbestrijding verspreid over zoveel verschillende fasen ko men voor rekening van de ge meente, tenzij ze op de dumper kunnen worden verhaald. Dat is onwaarschijnlijk, omdat de ge meente deze bij voorbaat her haaldelijk onbekend heeft ver klaard. Fout Vorige week verklaarde Wieg man dat de arbeidsinspectie de sloop had stilgelegd en dat justi tie was ingeschakeld naar aanlei ding van de vondst van asbest in een oude kitlaag, die bij de in ventarisatie niet was opgemerkt. Een eigen aanvullende inventari satie voegt daaraan inmiddels toe de in de rioleringsbuizen aangetroffen platen, die op woensdag werden verwijderd (op vrijdag bleek de afbakening met gele linten die vervolgens PIKDUMOS werd aangebracht te zijn verbro ken en over een kleiner gebied hersteld), de platen op de hoek van de straat, die vrijdagavond werden verwijderd, en de nach telijke ingreep. M. Baars van Se arch bevestigt een vijfde veront reiniging: in het sloopafval dat nog naast de gesloopte flats ligt bevindt zich eveneens asbest. En dat is niet afkomstig van een oude kitlaag. Die situatie is een aanwijsbare fout van het sloop bedrijf: het asbest is niet ver werkt conform de richtlijnen van de Arbowet. Afgraving nodig Op het kantoor van sloopbedrijf Oudtzwarienburg zei men maan dag niet op de hoogte te zijn van het feit dat de sloop was stilge legd, laat staan zich ten aanzien van de eigen werkwijze van enig kwaad bewust te zijn. Baars spreekt van een geval dat in zijn omvang uniek is in Nederland. SCHIEDAM De Schiedamse muziekvereniging St. Radboud doet mee aan een Delfts muziek festival dat komend weekend wordt gehouden. De leden van St. Radboud gaan per boot naar Delft. Zondag 6 juni spelen zij tussen 14.45 en 16.15 uur op de Delftse Markt. Op het repertoire staat onder meer muziek van de film Star Trek. Op vrijdag- en zaterdagavond wordt een taptoe gehouden waaraan de Schiedamse Rijn mondband deelneemt. SCHIEDAM In De Blauwe Brug wordt vrijdag 4 juni een disco gehouden voor 10- tot en met 15-jarigen. Toegang kost een gulden. De disco duurt van 19.30 tot 22.30 uur. Bij twijfel over de leeftijd kan om legitimatie wor den gevraagd. De Blauwe Brug bevindt zich aan het Bachplein 590. POLDERWEG Na klachten van bewoners van de Polderweg over ge luidsoverlast van crossmotoren op het terrein 'Abtspolder', hield de po litie in mei controles waarbij op zon dag 30 mei ook zou worden bekeurd. Blijkbaar waren eerdere waarschu wingen genoeg, slechts één motorrij der reed de richting op van de con trole en koos het hazepad. Vrijdag lagen de stukken asbest nog gewoon in de Van Markenstraat. Een andere deskundige op het gebied van asbestverwijdering verklaarde, op de uitdrukkelijke voorwaarde dat zijn naam niet in de krant kwam, dat hij in zijn jarenlange loopbaan 'nog nooit zoiets ergs heeft gezien'. Deze specialist sluit niet uit dat afgra ving van de toplaag van de grond waarop deze laatste ver ontreiniging zich bevindt nodig zal blijken. Maar zelfs zonder die ingreep schat hij de kosten van de verwijdering op acht ton, voor rekening van de gemeente. Tenzij de respectievelijke advies bureaus aansprakelijk kunnen worden gesteld. A.H. - Call Call - Etos Blockshop - Retourette Groenelaan, Schiedam SCHIEDAM 'Onthullend en zorgwekkend', zo bestempelt de visitatiecommissie onder leiding van Elco Brinkman de zelfanaly se van de gemeente Schiedam. Weinig verrassend zijn de uitkom sten van de commissie: „De problemen blijken hardnekkig en structureel van aard. Het gaat zowel om grote maatschappelijke problemen als om lang slepende interne bestuurlijke problemen", wordt-in het rapport geconcludeerd. Na het bezoek aan Schiedam van 23 april voor een evaluatie van het grotestedenbeleid is de commissie het grotendeels eens met de zelfanalyse die de gemeente eerder over het eigen functioneren schreef: men is tot het inzicht gekomen dat hel ernst is in de Brandersstad. Door de zwakke sociale structuur en het geringe bestedingsvermogen van de bevolking zit Schiedam in een neerwaartse spiraal. Fijntjes wordt in het rapport medegedeeld dat de gemeente vooral bezig is geweest met de eigen interne problemen in de vorm van het Organisatie Vernieuwings Proces, terwijl de problemen in de stad steeds groter werden. Het doorbreken hiervan is nog niet gebeurd en dat is een van de belangrijkste opgaven voor Schiedam, want „dit is het keerpunt" orakelt de commissie Brinkman. Eigenlijk komt het er op neer dat Schiedam 'ondeugender' moet worden: de gemeente moet eigen invulling geven aan regels en zoeken naar de marges van de wet. experimenteren en meer ruimte bieden aan alternatieven en verrasingen, meer dynamiek dus in de gemeente lijke organisatie. „Een meer rigoureuze aanpak lijkt nodig om de inkomensverde ling aan te pakken." Hierbij verwijst men naar projecten als de Kop van Zuid in Rotterdam. Ook het ontwikkelen van het toerisme heeft prioriteit, dus een extra investering in cultuurbeleid en bijvoorbeeld festiviteiten is nodig, is de commissie van mening. Of dat de gemeente menens is zal de Schiedammer binnenkort kunnen zien als het evenementenbeleid wordt vastgesteld- Als adviezen voor de toekomstvisie die de gemeente nu schrijft om grotestedengeld bij het Rijk los te krijgen, wordt onder andere geformuleerd dat het bestuur meer ambitie, durf en lef moet tonen. Verder moeten niet alleen de problemen worden bena drukt, maar ook de potenties en kansen van de stad en vooral moeten de politieke dogma's worden doorbroken: „Een groot aantal problemen lijkt niet krachtdadig te zijn aangepakt doordat het bestuur worstelde met politiek-ethische dilemma's." Ook de gemeenteraad moet durven sturing te geven en soms met de vuist op tafel te slaan. Nog voor het komende najaar moet de toekomstvisie klaar zijn. LIJSTENMAKERIJ WIM LOENEN MAATWERK IN LIJSTWERK dam 37, schiedam. tel.: 010-4266192 M W*- s MMS/W»- X \- KI SSrsnill.DHKSMAl T.RtAl E\ NS Nieuwe Stadsblad DAT IS DUIDELIJK is de grootste van Schiedam. Vele merken in alle prijsklassen." Mgr. Nolenslaan 418 3119 EL Schiedam tel. (010) 4735384 Nog meer asbest in sloopflats Zie advertentie elders in deze krant slippers sandalets v.a. 129,- Broersvest 135 3111 EE Schiedam Tel.: 010-426 84 92 I TRI li III AM (lOROIJSSrOI n V ZOMYI-WM, lAI'IJI

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 1