Fotowedstrijd 'Water en Landschap' Veel RSI-klachten bij werknemers met hoge werkdruk en weinig ondersteuning Vóór een zwangerschap Kinderboekenschrijver wordt voorzitter Leprastichting Routeplanner op internet Allerdikste avonturenboek van Dikkie Dik Geldzaken op een rijtje Nederland en België hebben dezelfde hoge risicogroepen Korrelatie breidt uit HER PER ;Wie weet iets over Oud-Charlois? <In verband met een onder zoek worden mensen gezocht die uit eigen erva ring iets kunnen vertellen over het leven op Charlois van voor de Tweede Wereldoorlog. Daarbij gaat het om personen die vóór 1930 zijn geboren en die (een ,deel) van hun jeugd op Charlois hebben doorge bracht. In dit kader is Eric Mos onder /meer geïnteresseerd in hoe katholieken, protestanten, socia- listen, communisten en liberalen 'met elkaar omgingen en hoe men de economische crisis van de jaren dertig beleefd heeft. Ook zou hij graag mensen ont- moeten die in een katholiek of socialistisch milieu zijn opge groeid. Alle reacties zijn zeer welkom: "^Eric Mos, Corona 41, 3204 CK Spijkenisse, tel.: 0181-610 684 (na 18.00 uur). Het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (NIBUD) heeft een nieuwe uitgave uitgebracht, 'de NIBUD-Gids voor - Financiële Planning'. Het is een uitvoerige gids voor consumenten over persoon lijke financiële planning. In vijf logische stappen wordt de lezer wegwijs gemaakt in de wereld van vermogensopbouw en het vermijden van financiële risico's. Bij de NIBUD-Gids voor Financiële Planning wordt gratis de Pen-sioenManager geleverd, een cd-rom voor pensi oenberekeningen. In de NIBUD-Gids voor Financiële Planning kunnen consumenten in vijf logische jstappen hun financiële toe komstplan opstellen. Deze stap pen bieden de lezer de nodige houvast in de vaak ingewikkelde •materie van financiële planning. De gids gaat uitvoerig in op ver mogensopbouw en -beheer ^zoals effecten en pensioenop bouw. Ook wordt besproken welke financiële risico's er zijn en in hoeverre consumenten daar al voor verzekerd zijn, bij voorbeeld bij het verlies van een partner. Mocht er op een bepa- ld moment een inkomenstekort ontstaan, dan kan men in de NIBUD-Gids lezen op welke manier er maatregelen kunnen worden genomen. De NIBUD-Gids voor Financiële Planning bevat circa 240 pagina's en kost F 59,50, inclusief de Pen-sioenmanager. De gids is verkrijgbaar in de - boekhandel maar ook te bestel len door dit bedrag over te maken op giro 368700 ten name van het NIBUD in Utrecht onder vermelding van het bestelnum mer C25. Rond het thema 'Water en Landschap' houdt Zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden dit jaar weer een fotowed strijd. Het doel hierachter is om belangstelling wek ken voor het watermilieu. Met dit thema denkt het zuiveringsschap vooral veel interesse te wekken bij natuurliefhebbers. De prijsuitreiking vindt plaats in het voorjaar van 2000. De beste foto's worden onder meer geplaatst in het jaarverslag van het zui veringsschap over 1999. Het zuiveringsschap houdt al enige jaren een fotowedstrijd over diverse onderwerpen die met water te maken hebben. De belangstelling voor deelname is steeds erg groot zodat er beslo ten is om ook dit jaar een wed strijd uit te schrijven. Binnen het thema 'Water en Landschap' passen veel soorten foto's. Te denken valt aan zons ondergang, poldervergezichten en bijvoorbeeld watermolens. Maar zoals altijd wordt er veel overgelaten aan de creativiteit van de fotograaf. Historische bebouwing en nieuwe architec tuur in zowel stedelijke als lan delijke omgeving vallen ook onder het thema, maar er moet wel altijd een relatie zijn met het water. Ingezonden foto's moeten zijn gemaakt binnen de dijken van de eilanden en de waarden die behoren tot het verzorgingsge bied van het zuiveringsschap. Dit betekent dat foto's die bui tendijks op de grote rivieren of aan de kust zijn gemaakt buiten de prijzen vallen. Om misver standen te voorkomen dient op dc foto te worden aangegeven waar deze gemaakt is. Het zuiveringschap heeft als taak te zorgen voor een goede waterkwaliteit in singles, sloten, plassen en meren. Tot het gebied Hollandse Eilanden en Waarden horen: IJsselmonde (waaronder ook Rotterdam- Zuid), Rozenburg, het Eiland van Dordrecht, de Hoeksche Waard, Voornc-Putten, Goeree- Overflakkee, de Krimperner- waard, de Alblasserwaard en de Vijfheerenlanden. De inzending moet vóór 1 februari 2000 binnen zijn bij Zuiveringsschap Hollandse Eilanden, Postbus 469,3300 AL Dordrecht, onder vermelding van 'fotowedstrijd'. Niet verge ten duidelijk naam, adres, wo nplaats en de plaats waar de foto is gemaakt te vermelden! Winnaars krijgen in het voorjaar van 2000 schriftelijk bericht. De eerste prijs bestaat uit een professionele veldkijker, de tweede uit een diaprojector en de derde uit een diaviewer. De vierde tot en met de tiende prijs bestaat uit cadeaubonnen. De Vereniging Samenwerkende Ouder- en Patiëntenorganisaties (VSOP) presenteert een geheel her zien pakket informatiebladen en een brochure rond het thema 'Vóór een zwangerschap'. Zowel vermijdbare risi co's, die verband houden met de leefstijl, als onvermijdba re risico's, zoals erfelijke factoren, komen aan bod. In Nederland komen de meeste kinderen gezond op de wereld. Maar er blijft een kleine kans dat een baby wordt geboren met een meer of minder ernstige aandoening. Daar is niet altijd een aanwijs bare reden voor. Garantie op een gezond bestaat niet maar er zijn risico's die te voorkomen zijn door de leefstijl te veranderen als men zwanger wil worden of dat al is. Bijvoorbeeld door gezond te eten, liever niet te roken of te drinken en voorzichtig te zijn met medicijnen. Maar ook door bepaalde werkomstandigheden te ver mijden; zoals zwaar lichamelijk werk of werken met schadelijke stoften of straling. Er zijn echter ook onvermijdbare risico's zoals een chronische of erfelijke ziekte of bijvoorbeeld de leeftijd van de vrouw die zwan ger wil worden. In deze situatie is het belangrijk om al vóór de zwangerschap met een arts te overleggen zodat men op tijd over de mogelijk aanwezige risico's kan nadenken. Ook de ERFO-lijn van de VSOP geeft informatie over erfelijkheid en aangeboren aandoe ningen, tel.: 035-602 85 55 (op werkdagen tussen 10.00 en 15.00 uur). Bij de VSOP zijn alle uitgaven van de campagne 'Nieuw leven vraagt om tijdige informatie' te bestellen via tel.: 035-602 81 55. De brochure 'Vóór een zwangerschap' kost F 3,50, inclusief ver zendkosten. De volgende informatiebladen zijn gratis verkrijgbaar (meerdere exemplaren F 0,50), exclusief verzendkosten: Roken en alcohol, Medicijnen, Rode hond, Toxoplasmose, Latere leeftijd, Schadelijke stoffen op het werk, Straling, Epilepsie, Diabetes, HIV- infectie, Foliumzuur, Vlokkentest, Translocatie, Bloedverwantschap, Echo-onderzoek, Vruchwaterpunctie en Triple test. Secretaresses, naaisters, metselaars en timmerlieden lopen grote kans Repetitive Strain Injuries (RSI) te krijgen want niet alleen repetitief werk verhoogt het risico. Klachten komen juist relatief veel voor bij werk nemers die aangeven vaak lang achtereen met gebogen of gedraaide nek of polsen te werken of langdurig in dezelfde houding. Ook na correctie voor deze factoren komen klachten vaak voor bij werknemers met een hoge werkdruk en werkne mers die weinig ondersteu ning krijgen van leidingge venden en collega's. Dit blijkt uit een onderzoek van TNO Arbeid in samenwerking met de FNV en de Belgische vakbond ACV dat met subsidie van de Europese Commissie is uitgevoerd onder circa 10.000 werknemers in Nederland en 1.100 werknemers in België. Hen is gevraagd naar arbeidsom standigheden en klachten gedu rende het afgelopen jaar en naar maatregelen om klachten te vo rkomen. De resultaten van dit onderzoek werden op 7 juni offi cieel gepresenteerd tijdens een symposium in Eindhoven maar waren helaas nog niet bij de redactie bekend op het moment dat de krant gedrukt werd. Dezelfde risicogroepen Secretaresses en typisten lopen veel risico: 38 procent van deze beroepsgroep in Nederland en 45 procent van de secretaresses in België rapporteert klachten die tot RSI kunnen leiden. Maar ook in beroepen zonder beeld schermwerk komen relatief vaak klachten van nek, schouders, elleboog of pols en hand voor. Opvallend is dat in Nederland en België dezelfde 'hoge risico groepen' gevonden werden. Naast secretaresses zijn dat kle- rmakers en naaisters (respectie velijk 47 procent in Nederland en 66 procent in België) en met selaars en timmerlieden (43 pro cent en 54 procent). In Nederland scoren ook de laders, lossers en inpakkers hoog met 42 procent. In de totale werknemer spopulaties in Nederland en België kwamen bij respectieve lijk 30 procent en 39 procent klachten voor. Secretaresses heb ben in vergelijking tot andere werknemers meer nekklachten, naaisters meer schouder en pols en handklachten en metselaars en timmerlieden meer elleboog klachten. tussenkop Volgens de werknemers zijn ter vermindering van fysieke belasting het afgelopen jaar niet vaak maatregelen genomen. Aanschaf van apparatuur of machines werd door ongeveer 12 procent gerapporteerd, taakrou- latie door 7 procent en cursussen ter vermindering van lichame lijke belasting door 5 procent. Ruim 40 procent van de werkne mers in Nederland en België wenst dan ook dat meer maatre gelen worden genomen om de lichamelijke belasting te vermin deren. Aanpak RSI in kinderschoenen Dat de aanpak van RSI nog in de kinderschoenen staat blijkt ook uit twintig bedrijfsbezoeken die in het kader van dit onderzoek zijn afgelegd in België en Nederland. Werkgevers zijn zich bewust van RSI-risico's maar blijken nog voornamelijk bezig met inventariseren. Bij klachten worden maatregelen getroffen; van preventief beleid is nog te weinig sprake. Werknemers zeggen vooral heil te zien in herinrichting van de werkplek, de aanschaf van hulp middelen en het verstrekken van beter meubilair. De meeste werk nemers die hiermee ervaring opdeden zijn positief. Toch vindt circa de helft van hen dat de maatregelen (uitgezon derd hulpmiddelen) geen effect hebben op de fysieke belasting. Zowel management als werkne mers uiten zich positief over ta- kroulatie en maatregelen zoals zelfsturende teams en het zelf indelen van werk. Korrelatie heeft haar serv ice naar het publiek uitge breid. Sinds 1 juni is Korrelatie te bereiken onder één telefoonnummer: 0900-1450 (30 cent per minuut). Ook vindt er een uitbreiding van de openingstijden plaats, voor taan kan iedere werkdag van 9.00 tot 22.00 uur met Korrelatie gebeld worden. Het telefoonnummer 0900-1450 zal voortaan voor alle diensten van Korrelatie gelden namelijk informatie, advies, hulp en opvang na media-uitingen. Wanneer iemand na 22.00 uur contact zoekt treedt het voice response systeem in werking waarbij het mogelijk is om een telefoonnummer achter te laten zodat men de volgende dag teruggebeld wordt. Oud-commissaris der Koningin in Gelderland, prof. Dr. Jan C. Terlouw, is sinds 1 juni voorzitter van de Leprastichting. Terlouw treedt daarmee in de voet sporen van voorgangers als oud-minister mr. J. de Ruiter, oud-minister drs. J. de Koning, oud-staatsse cretaris mr. E. Veder-Smit en oud-burgemeester W. Thomassen. Terlouw, van huis uit natuur kundige en begin jaren tachtig Minister van Economische Zaken in het 2e en 3 kabinet Van Agt, voelt zich tot het vo- rzitterschap van de Leprastich ting aangetrokken: 'Het is een stichting die giften inzamelt om zieke mensen ver van ons bed te helpen waar je echt geen direct belang bij hebt. Daar zit iets moois in. Als deze stichting de leprapatiënten niet onder onze aandacht zou brengen zouden we niet eens weten dat de bestaan. Ieder jaar worden wereldwijd meer dan een half miljoen leprapatiënten ontdekt, in 1998 zelfs 800.000. Als schrijver van kinderboeken grijpt het mij des te meer aan dat van hen 10 tot 20 procent kinderen zijn.' Grote uitdaging Vooruitgang wordt geboekt in die ontwikkelingslanden waar een goede medische infrastruc tuur is opgebouwd. Terlouw: 'Vooral in de gebieden en lan den waar het aantal patiënten onder behandeling is terugge bracht is het voor de leprabe strijding van belang om te inte greren in de algemene gezond heidszorg. Dit draagt ertoe bij dat het stigma wordt doorbro ken en lepra gezien wordt als een normale besmettelijke ziek te. Bovendien kan een verdere combinatie met de bestrijding van tuberculose en andere volksziektes in medisch en eco nomisch opzicht zinvol zijn. De verschillende leprabestrijding- organisaties verenigd in de ILEP, zullen hun krachten moe ten bundelen. De wereldwijde leprabestrijding staat namelijk aan de vooravond van een grote uitdaging omdat de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) na het magische jaar 2000 naar verwachting minder voorrang zal geven aan het lepraprobleem. Echter, de actu aliteit van deze volksziekte zal dan nog lang niet zijn verdwe nen.' Nederlandse stichting voor Wie meer informatie wil kan Leprabestrijding, telelefoon- contact opnemen met de nummer: 020-595 05 00. Met de Routeplanner Europa breidt de ANWB haar infor matie op internet verder uit. Nu kan iedereen met een internetaansluiting thuis of op het werk via ANWB City een routeadvies opvragen. De routeplanner bevat meer dan 400.000 plaatsen in Europa en rekent de snelste route uit over 2,7 miljoen kilometer aan wegen. Aan de hand van een overzichtskaart en een duidelijke stap-voor-stap routebeschrijving kan de automobilist zijn weg vinden door Europa. Vrijwel alle grote en kleine plaatsen in Europa zijn in de routeplan ner opgenomen. Hiermee is de routeplanner zowel geschikt voor het uitstippelen van de route naar de vakantiebestemming in binnen- en buitenland, als voor het zakelijk gebruik binnen Nederland. De Routeplanner Europa is een waardevolle aanvulling voor de dui zenden bezoekers die ANWB City per dag gebruiken voor het voor bereiden van hun vakantie. Vakantiegangers kunnen op ANWB City onder meer terecht voor het selecteren van een hotel met de ANWB Hotelwijzer, het vinden van een Eurotopcamping, het afsluiten van een reisverzekering of het opdoen van ideeën voor een dagje uit. De Routeplanner is ook uitstekend te gebruiken in combinatie met de actuele verkeersinformatie op de Nederlandse wegen. De verkeerssi tuatie op de snelwegen rond Den Haag, Rotterdam, Amsterdam en Utrecht is op ANWB City van minuut te volgen waarna met de Routeplanner direct een alternatieve route gezocht kan worden. Surf naar http://www.anwb.nl Dikkie Dik, de populaire rode kater uit Sesamstraat, beleeft in een superdik boek van Gottmer maar liefst 88 avonturen. Een van de bekendste katten van Nederland haalt in Dikkie Dik. Het dikkerdandikke avonturenboek weer heel veel kattenkwaad uit. Eigenlijk is Dikkie Dik al ouder dan twintig; toch blijft hij een peu ter. Dat is de kracht van de verhalen van Jet Boeke en Arthur van Norden. Dikkie Dik blijft heel herkenbaar voor peuters. Dikkie Dik doet aller lei dingen die niet mogen en hij lijkt niet bijster slim. Toch dankt hij zijn populariteit aan zijn oerkrachten. Arthur van Norden: 'Als hij iets geweldigs heeft gedaan, stoot hij een oerkreet uit.' De verhalen in Het dikkerdandikke avonturenboek verschenen eerder in Dikkie Dik, een boek vol avonturen, Dikkie Dik, het tweede boek vol avonturen, Dikkie Dik, het derde boek vol avonturen en Dikkie Dik, het vierde boek vol avonturen. Dikkie Dik. Het dikkerdandikke avonturenboek door Jet Boeke en Arthur van Norden. ISBN 90 257 3075 2, 92 blz., F 25,-. Foto: LEUNIS VERLINDE Niet alleen mensen die veel beeldschermwerk doen lopen kans op RSI foto. JANSSEN DIE KIEVITH Prof. Dr. Jan C. Terlouw is de nieuwe voorzitter van de Leprastichting foco: CLEMENS M. OLSTHOORN Foto: JANSSEN DE KIEVITH

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 15