Vooral swingen op Spectrumfestival Survival grootser dan ooit bij viering 800 jaar Rhoon 52ÏÏE?-M"— Veel literatuur verwerkt in komend Internationaal Micro Festival Diorama toont invasie en Canadese heldenrol SetÏ2Kot„T,'lTTn'<'nl,<'9e° 2°J"ni) Hoek mt„If,EUe'99l2,6 e"27'"h'» Hoek 23 -1003 Gedurende de komende maanden zal in deze krant iedere week een evenmentenagenda te vinden zijn. De ene(even) week naast het Mysteriede andere week(oneven) op een speciale tweewekelijkse evenementenpagina: Evenementen in de regio. Zowel in de agenda als op de pagina wordt steeds aandacht besteed aan zomerse festiviteiten in de hele regio die zonder meer de moeite van een bezoekje waard zijn. Ook al spelen ze niet in de eigen woonplaats. Want wie gaat er in de zomer nou niet af en toe op pad? Dans staat centraal op het Spectrumfestival dat op zondag 20 juni in het Schiedamse Beatrixpark wordt gehouden. Het is de achtste editie van het gratis toegankelijke feest waar wereld muziek, dans en theater jaarlijks zo'n 50.000 bezoekers trek ken. Dit festival moet de bezoeker zeker twee jaar bijblijven, want om organisatorische redenen vindt het eerstvolgende Spectrum pas weer plaats in 2001. Naast het Hoofdpodium en het Wereldpodium is er dit jaar ook een Dancepodium, waar verschillende demonstraties en workshops worden gegeven. Zo is er tussen 13.15 en 14.00 uur African Dance, van 15.00 tot 15.30 uur Gogo, van 16.15 tot 16.45 uur Spaanse gipsy dans, tussen 17.30 en 18.00 uurR&B en van 18.45 tot 19.15 uur worden de heupen losgegooid met Merengue. Het Hoofdpodium biedt van 12.45 tot 20.00 uur vertier met het djemty,e- ensemble Djenoen, Yakki Famirie uit Suriname, roots reggae van New Bom Creation (foto), Irakese muziek van het Iraqi Maqam Ensemble, Afro-sound van de Fulla Band en Merengue door Grupo Melao. Een bonte verzameling dans- en muziekgroepen en verhalenvertellers uit onder andere KaapverdiVe, Marokko en IndonesiVe trekt op het Wereldpodium aan de bezoeker voorbij. In de werelddorpen kan men ook een kijkje nemen in de tradities van deze culturen. Kinderen hoeven zich weer niet te vervelen, want over het hele festivalterrein zijn straat- theateracts en kunnen ze clowns tegenkomen. Het Schiedamse Beatrixpark is eenvoudig te bereiken met het openbaar vervoer: vanaf de stations Schiedam Centrum of Nieuwland ongeveer tien minuten lopen of met tramlijn 1, deze stopt vlakbij de ingang van het park (halte Parkweg). In verband met de zeer beperkte parkeergele genheid wordt afgeraden met de auto te komen. jr r RHOON - Rhoon schreef al eerder geschiedenis toen sport halbeheerder Rob Hein en Gerard van Toorenburg daar een survival van formaat op touw zetten. Dit jaar wordt die 'Survival of Rhoon' grootser dan ooit. Rhoon viert 12 maanden lang het 800- jarig bestaan van het kasteeldorp en doet dat met een gevarieerdë serie activiteiten. Het 16 kilometer lange parcours van de survival voert de deelnemers zaterdag 12 juni via acht pittige hindemissen. De start is om 9.30 uur bij sporthal Rhoon aan de Statiosstraat la (naast het HOEK VAN HOLLAND Burgemeester Ivo Opstelten van Rotterdam en de Canadese ambassadeur mevrouw Bernard-Meunier openen zaterdag 12 juni een nieuw diorama in het Nederlands Kustverdedigingsmuseum Fort aan den Hoek van Holland. Het diorama herinnert aan D-Day en de rol daarin van het Canadese Regina Rifles Regiment. Deze legereenheid bevond zich in de voorhoede van de geallieerde strijdkrachten toen deze voet aan wal zetten in Normandie. De Regina's werden in de vroege morgen van 6 juni 1944 afgezet op Nan Green, een stuk strand nabij Courseulles sur Mer. Na een zeer zware strijd wisten de Canadezen het plaats je Le Fresne-Camilly te veroveren. Later bleek dat het Regina Rifle Regiment de enige geallieerde eenheid was die het voor D-Day gestelde doel wist te bereiken. Het Canadese regiment speelde ook na D- Day een belangrijke rol in de Tweede Wereldoorlog. Na gevechten in Frankrijk en Belgie vierden de soldaten Kerstmis in Nijmegen. Op 8 februari 1945 waren ze betrokken bij de aanval op Duitsland. Bij de strijd om Zyfflich en Kleef verloren de Regina's tweehonderd man. Daarna verplaatste de oorlog zich weer naar Nederland waar Zutphen, Deventer, Zwolle en Groningen werden veroverd op de Duisters. Toen op 4 mei 1945 het laatste schot was gevallen, kon een trieste balans opgemaakt worden: 456 Regina's waren gesneuveld en 1600 gewond. Overigens zou de boot waarmee de Canadezen de oversteek van Engeland naar Frankrijk maakten. De Mecklenburg, laterals veerboot worden ingezet tussen Hoek van Holland en Harwich. Over deze boot en zijn kapitein Meijer, die zich in Hoek van Holland vestigde, is eerder dit jaar in het Kustverdedigingsmuseum een expositie geo pend. In dezelfde ruimte bevindt zich het dio rama. De opening van het diorama vindt zaterdag 12 juni plaats tussen 11.30 en 13.00 uur. Naast de Rotterdamse burgemeester en de Canadese ambassadeur zijn ook de oorlogs veteranen van het Regina Rifles Regiment aanwezig. Aansluitend is het diorama te bezichtigen van 14.30 tot 16.30 uur. Het Fort aan den Hoek van Holland is van mei tot november in het weekend geopend; zaterdag tussen 13.00 en 16.00 uur en zondag van 11.00 tot 16.00 uur. Het Kustverdedigingsmuseum is te vinden aan de Stationsweg 82. metrostation), het traject voert de 'overlevers' langs het Kasteel van Rhoon, door het dis- tripark en via staatsbos Valkesteyn weer terug naar de sporthal waar om 17.30 uur de prijzen worden uitgereikt. Kijkers zijn welkom. Wie er meer van wil bellen kan bellen naar de sporhal: tel. 010-5018753. door MARJAN BUZINK DORDRECHT - In tegenstelling tot andere jaren vindt de officiële ope ning van het Internationaal Micro Festival Dordrecht nu eens niet als onderdeel plaats van de (eveneens) traditionele zomerkermis op de Spuiboulevard. Op woensdag 16 juni krijgt het evenement op de sfeervolle zolder van het Oude Stadhuis nu alle schijnwerpers van de aandacht op zich gericht tijdens de officiële ope ning door de Tsjechische ambassa deur in Nederland, mevrouw Helena Bambasova. Het poppenfestival zelf wordt daarna door wethouder Janny van der Loos ingeleid. Na het officiële gedeelte speelt het exposerende duo, de Tsjechische Michaela Bartonova en Antonin Muller, de poppenvoorstelling 'De koning is dood, leve de koning'. Aandacht Dit jaar wordt veel aandacht besteed aan het thema 'literatuur en poppentheater'. Stukken van Shakespeare en Charms zijn bijvoorbeeld omgetoverd tot prachtig mini- toneel. Initiatiefneemster, gastvrouw en zelf enthousiast poppenspeelster Damiet van Dalsum, die al weer voor de veertiende keer het Internationaal Micro Festival organi seert, vertelt: 'Persoonlijk vind ik het heel bijzonder om twee verschillende Macbeth's te zien, een theatrale collage van Hamlet in 'Exit' en het moordverhaal 'Falie, Falie' van de schrijver Daniil Charms.' Straattheater Vijf dagen lang kan weer worden genoten van veel straattheater, poppenspel voor kinde ren en volwassenen en de inmiddels beroemd geworden huiskamerrou te. Poppenspelers uit alle streken van de wereld bevinden zich opnieuw in Dordrechts warme belangstelling. Kaarten en informatie zijn te bestellen in het kloppend hart van het Internationaal Micro Festival van theater Daniel van Dalsum op de Voorstraat 125. dag 17 juni in de Vriesestraat om 18.30 en 20.00 uur en zaterdag 19 juni om 12.00 uur is er sprankelend straattheater over 'Tafelmanieren' van theater Interaktie. Op zaterdag 19 juni speelt marionettentheater Madoc de straatvoorstelling 'Bal-masque' in de Vriesestraat. Het einde van het Micro- Festival sluit aan op het Strippenfestijn op Op straat Straattoneel van poppen is te zien op de openings dag, woensdag 16 juni om 14.00 uur op het Scheffersplein. Dan pre senteert het Franse gezel schap Coatimundi 'De aartsengel en de domp- teuse', waarbij met veel humor het relaas van twee buren vertoond wordt. Op donder- - zondag 20 juni op het Scheffersplein met de Argentijnse kindertheatergroep La Gorda Azul, die 'Bezoek van een dikke dame' speelt. Huiskamerroute Behalve de diverse voorstellingen in theater Berckepoort, Bibelot, schouw burg Kunstmin en de bovenzaal van 't Hof is er op zaterdag 19 en op zondag 20 juni een schitterende huiskamer route met een viertal bij zondere poppenvoorstel- lingen 'op locatie', waarbij video, toverlan taarnplaatjes, miniatu ren en Tsjechische pop pen worden ingescha keld. Echt iets voor de hele familie om van te j genieten. De huiska merroute begint beide dagen om 12.00 uur en men moet er in totaal twee uur vooruittrek ken om de locaties aan de Bomkade, Wol wevershaven, Wijnstraat en Cornelis de Wittstraat te bezoe- kén. Tot slot van het festival speelt Damiet haar» eigen 'Kleine Prins' in theater Berckepoort. Meer informatie is ook ver krijgbaar via de Micro-Infofoon 078-6322400 of bij de VVV. Avondvierdaagse (7-11 juni)Rotterdam en veel randgemeenten Europese Verkiezingen (10 juni) '"gemeenten Nationale Milieu Estafette 11 juni) Etappe in Hoek van Holland Deelname is gratis. Informatie: 0204350700. Survival of Rhoon (12 juni). Van 9.30 tot 17 30 uur - Rainbowpark (13 juni)Wantijpark, Dordrecht Nationaal Beiaardiersconcours 12 juni) Brielle Rotterdamse Kunstdagen 13 juni) Binnenwegplein, Rotterdam Internationaal Micro Festival (16-22 juni) Poppentheater e.a., Dordrecht Tourist Tennis Tournament (17 juni t/m 16 september) Hoek van Holland. Informatie: 0174382818. NK schaken, Rotterdam 18 juni-1 juli) Streetlife Parade (18 t/m 27 juni) Museumpark, Rotterdam Beste Buur, landelijke verkiezing Beste Buur (19 juni) organisatie: plaatselijke woningbouwverenigingen Zomerkermis (19-27 juni) Spuiboulevard. Dordrecht Stripfestijn (20 juni) Scheffersplein, Dordrecht Spijkpop en VVereidfestival (20 juni) Spijkenisse zomer: Begin van de zomer (21 juni) Nachtstrandwandeling (19-20 juni) ,a" °mm"s Internationaal Variété Festival (25-27 juni) Dordrecht Concert: Boyzone, Ahoy, Rotterdam (25 juni) Catamaranrace Hoek van Holland-Scheveningen (26 juni) JUIIO Iglefflas (—7 juni) concert, Ahoy, Rotterdam Streetlife Danceparade (27 juni) Blaak. Rotterdam Mike Oldfield (29 juni) Ahoy', Rotterdam Expositie Torpedoloots (28 juni tot en met 26 juli) Expositie van Ierse kunstenaars, Hoek van Holland. Informatie: 0174-382461. venementen in de Regio FOTO-.DBNP-NBPD Archieffoto: ED DEWAERHEIJT Vijf dagen lang genieten van straattheater en poppenspel Poppenspeelster Damiet van Dalsum organiseert alweer voor de veer tiende keer in successie het Internationaal Micro Festival Dordrecht. Foto: DE HAVENLOODS/RINIE BOON Paardenmarkt

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 15