TTt 'Une cave, un jour' Geld, roem en geluk PRODUCTIEMEDEWERKERS Kunstenaars langs de IJssel Meer dan alleen maar zee en strand Groot en sterk BREED Kwaliteit van Nederlandse stillevens uit de 17^e eeuw is uniek Musis-teams verliezen twee nationale titels Voor een leuke vakantiebaan in de buurt kun je bij ons zo aan de slag 010-272 22 22 In Ecodrome is vanaf don derdag 10 juni de spectacu laire reizende tentoonstel ling 'Wilde Zwanen rivier; De IJssel in gevleugelde kunst' te zien. In deze tentoonstelling, die eer der in Het Slot Zeist te zien was, exposeren twintig uiteenlopende kunstenaars hun werk dat geba seerd is op het landschap, de flora en de fauna langs de IJssel. De aandacht van de kunstenaars voor de natuur langs deze rivier is gestimuleerd door Vogelbe scherming Nederland in het kader van haar 100-jarig be staan. Ter gelegenheid van dit 100- jarig bestaan zocht Vogelbe scherming Nederland een manier om één van de inter nationaal belangrijke vogelge- bieden onder de aandacht te brengen en te laten zien dat vogels een niet weg te denken onderdeel vormen van het land schap in het algemeen. Ze vond twintig kunstenaars bereid zich te laten inspireren door de IJssel met zijn vele vogelsoorten. De fotografen, grafici, beeldhou wers, schilders, tekenaars en een muzikant kregen een vrije opdracht en hebben ieder hun eigen originele manier gevonden om dit vogelrijke wetland weer te geven zoals het individueel ervaren werd. Ecodrome-park zit aan de Willemsvaart in Zwolle tel.; 038-421 50 50. Jaarlijks bezoeken 1,5 mil joen mensen het strand van Hoek van Holland. Omdat de meeste van deze mensen niet weten wat Hoek van Holland nog meer te bieden heeft is door de Stichting Promenade Hoek van Holland het initiatief geno men om in de zomermaan den juni, juli en augustus een informatiepunt neer te zetten. Het tijdelijke informatiepunt, de Info-Hoek, kan men vinden aan de Badweg in Hoek van Holland. Zo kunnen alle toe risten die alleen op strand komen toch worden geïnforme- rd over de musea, de attracties en evenementen, de restaurants, de horeca en de winkels in Hoek van Holland. Zo wordt onder andere door het plaatsen van aankondigingen en aanbiedingen van winkeliers het kooptoerisme in Hoek van Holland bevordert en wordt door informatie te geven over musea, attracties, activiteiten en evene menten het bezoek aan musea en andere bezienswaardigheden in Hoek van Holland gestimuleerd. Geen Renoir, geen Picasso en geen Matisse, maar gewoon je eigen stijl. Cursisten van de SKVR- Vrije academie voor beel dende kunst, die het afge lopen seizoen hun eigen meesterwerk hebben gemaakt tonen dit op 13 juni. Van 13.00-16.00 uur is er een Open huis in het gebouw aan de Hennekijnstraat 6 in Rotterdam. Wie altijd al heeft willen weten of je voor beeldhouwen groot en sterk moet zijn en of een model echt uren lang in dezelfde posi tie kan blijven staan moet beslist langskomen. Op deze dag geven docenten uitleg en is er informa tie te krijgen over alle nieuwe cursussen die starten na de zomervakantie (vanaf septem ber). Tevens is er de mogelijk heid om in te schrijven voor het komende seizoen. Bij de Stichting Kunstzinnige Vorming Rotterdam leert men tekenen, schilderen en beeld houwen en kan men lessen vol gen in zeefdrukken, grafische en aquareltechnieken en toegepaste kunsten, zoals interieurarchitec tuur, keramiek en edelsmeden. Ook geeft de Vrije academie kunstbeschouwende cursussen en lezingen over kunst. De nieuwe cursussen starten in september en worden van maan dag tot en met zaterdag op ver schillende dagdelen gegeven. Ook voor kinderen zijn er ver schillende activiteiten. Meer informatie is verkrijgbaar via tel.: 010-281 83 33. Voor wie deze zomer op vakantie gaat naar de Zuidfranse wijnstreek Roussillon, bestaat de mogelijkheid om op een bij zondere manier kennis te maken met de wijnen van deze streek. In de zomer maanden wordt hier elk jaar met veel succes het evenement 'Ene cave, un jour' gehouden. Deelnemers aan dit evenement leren in een avond een heel wijnka steel kennen! Het programma, dat een hele avond in beslag neemt, begint met de bezichtiging van een wijnkasteel, de wijngaarden en de kelders. Onderweg wordt er door de wijnboer uitleg gegeven over de verschillende manieren van wijn maken en de diverse druivenrassen die hiervoor gebruikt worden. Daarna is er de mogelijkheid om de wijnen van het huis te proeven. Tot slot kan men aanschuiven voor een traditionele Franse 'maaltijd, waarbij de eerder geproefde wij nen natuurlijk in overvloed do- rgeproefd kunnen worden. Om aan dit programma deel te nemen, is het nodig uiterlijk een dag van tevoren een plaats te reserveren bij het toeristische touringcarbedrijf 'Cars Verts du Roussillon', dat in alle toeristi sche plaatsen in de Roussillon verkoopkantoren heeft. Bij deze verkoopkantoren is ook een fol der aanwezig waarin alle wanbe drijven die meedoen staan aan gegeven. De groepen variëren van minimaal 20 tot maximaal 50 personen. De meeste wijn boeren spreken Engels. De kosten voor deelname aan 'Une cave, un jour' bedragen Fr. 140,- per persoon (ongeveer fl. 42,50). Deze prijs is inclusief de busrit heen en terug naar het wijnka steel, de rondleiding, de proeve- rij en de originele Franse maal tijd, waarbij natuurlijk niet geke ken wordt op een flesje wijn meer of minder. Een folder met meer informatie kan uitsluitend schriftelijk wor den aangevraagd bij het Comité Roussillon Nederland, Schiet baanlaan 30a, 3021 EK Rotterdam. I In de 17^e eeuw moeten er tienduizenden stillevens zijn gemaakt. Schilderijen op doek, paneel en koper die met liefde gretig aftrek von den. Deze zomer presente- rt het gevierde Rijksmuseum in Amsterdam een opmerke lijke tentoonstelling met de mooiste voorbeelden van het Nederlandse stilleven tussen 1550 en 1720. Bijna 70 schilderijen komen naar Amsterdam; uit beroemde musea als het Metropolitan Museum of Art in New York, het Musée du ouvre in Parijs, de Gemaldegalerie in Berlijn, het Nationalmuseet in Kopenhagen en het Fresno Metropolitan Museum. Samen met bruiklenen uit particulieren verzamelingen (zoals Museo Thvssen- Bornemisza in Madrid, de Collectie in Montreal) geven zij voor de eerste keer een prachtig overzicht van dit populaire genre. Nog nooit was er een tentoon stelling waar alle soorten stille vens in vertegenwoordigd zijn: kleurrijke boeketten, sappig fruit, overdadige pronkstillevens, sfeervolle 'ontbijtjes' en adem benemende voorbeelden van het illusionistische 'ogenbedrieger- tje'. Deze tentoonstelling pre senteert spectaculaire werken van kunstenaars als Brueghel, Coorte, Rembrandt, Savery en Van Huysum. De schilderijen van de Neder landse stillevenschilders gelden internationaal nog steeds als onovertroffen hoogtepunten binnen dit genre. Het is de bewondering voor de adembene mende weergave van materialen, de subtiliteit van de composities en de perspectivische hoogstand jes. Deze bewondering geldt ook voor de eenvoud die vaak echter schijn is en voorkomt uit raffine ment. Het is daarbij bijzonder dat deze schitterende werken doorgaans gemaakt zijn door kunstenaars die bij het grote publiek geen algemene bekend heid genieten. Wie kent er nu Floris van Dijck? En bij het horen van de naam Brueghel denken de meeste aan Pieter, de 'Boerenbreughel' maar niet aan diens zoon Jan, die met zijn bloemstukken tot de allergroot ste meesters van het stilleven hoort. Wie heeft er ooit van Piter van Anraadt gehoord, de maker van de mooiste geschilderde Goudse pijpen. Of Daniel Seghers, wereldberoemd de 17de eeuw om zijn weergaloos mooie bloemstukken. Het Rijksmu seum laat deze onbekende groot heden stralen in deze bijzondere tentoonstelling. Het stilleven in Nederland De kwaliteit van de Nederlandse stillevens uit de 17de eeuw is uniek. Die bijzondere kwaliteit werd niet door een enkeling bereikt, maar door een vrij groot aantal kunstenaars. In de tento- nstelling worden zo'n vijftig kunstenaars voor het voetlicht gebracht, maar dat aantal zou zonder veel moeite kunnen wor den uitgebreid. Het is bijzonder dat de bloeitijd in de Nederlanden zo lang heeft geduurd: meer dan een eeuw. Nog verbazingwekkender is dat het verbluffend hoge niveau da- rna voor een groot deel verloren is gegaan. Uiteraard zijn er elders en later voortreffelijke stillevens geschilderd, maar de magie van de Nederlandse wer ken uit de periode 1550-1720 geldt lang niet zo sterkvoor het latere werk. Deze magie is voor een groot deel te danken aan het 'verisme', het schijnbaar echt zijn. De schilders uit de 17de eeuw beschikten over technische mogelijkheden waarvan de magische sleutel in de loop van de tijd verloren is gegaan. De eerste stillevens dateren uit de tweede helft van de 16de eeuw. Pioniers als Pieter Aertsen en Joachim Beuckelaar schilde ren markt- en keukenstukken vol met vlees, vis, groente en fruit. Saverij en Brueghel veroveren Europese vorstenhuizen met ver fijnde bloemboeketten, samen gesteld uit de (toen bekende) wereld. Rond 1600 wordt het stilleven in de Noordelijke en Zuidelijke Nederlanden een op zichzelf staand genre en gaan kunstena- rs zich specialiseren. Zo muntte Floris van Dijck uit in kazen, Heda in zilver en Jan van Huysum in zijn boeketten. Coorte legt zich toe op de geraf fineerde eenvoud van schelpen, bessen of asperges. De Heem beheerst het uitbundige, gecom pliceerde pronkstil leven tot in de puntjes. Naast de schilders die zich volle dig op het stilleven wierpen waren er anderen die incidenteel een stilleven vervaardigden zoals het mysterieuze werk van Torrentius en het Stilleven met de pauwen van Rembrandt, beide op de tentoonstelling te zien. Betekenis van stillevens Er is veel nagedacht en geschre ven over de betekenis van stille vens. Er wordt wel beweerd dat bij alle stillevens de verganke lijkheid een belangrijke rol spe lt en zeker is dat dit aspect een belangrijke rol speelt. Maar andere motto's als 'Vita brevis, ars longa' (het leven is kort, de kunst lang) of 'Non omnis mori- ar' (ik zal niet geheel sterven) duiden juist op de onsterfelijk heid van dit soort schilderijen. Kortom, het is eigenlijk onmoge lijk om naar een algemene bete kenis van het stilleven te zoeken, leder werk bezit door zijn eigen specifieke compositie, onder werp, lichtval en stemming een andere invalshoek. Bovendien bevatten veel stillevens simpel weg teveel verschillende voor werpen om het één betekenis mee te geven. Het is voor het eerst dat er een zomertentoonstelling plaatsvindt in de Zuidvleugel van het Rijksmuseum, Ingang Zuid, Hobbemastraat 19 in Amsterdam. Door de te ver wachte tentoonstelling en het zomerseizoen is de tentoonstel ling dagelijks geopend van 10.00 tot 19.00 uur. Tijdens de Straatspeeldag wordt met een laserpistool de snelheid gemeten. SCHIEDAM - Almela/Musis Sacrum is er in de eredivisie trio-league bow ling niet in geslaagd om de nationale titel te prolongeren. De mannen kwamen een half punt te kort om voor de zesde achtereenvolgende maal Nederlands kampioen te worden. Al met al liepen de Schiedammers tijdens het laatste wedstrijdweekeinde toch zes punten in op lijstaanvoerder Sittard. Almela had echter de pech, dat het in de tweede game van de dag tegen een monsterscore van Dozy/Julianadorp aanliep. Roel Mol en Adwin Minderhoud verlaten het team. De pas 17-jarige Alex de Vries, die onlangs met het Nederlands jeugdteam Europees kampioen werd, gaat één van de opengevallen plaatsen invullen. Het onder de naam Musis Sacrum spelende herenteam handhaafde zich via een goede klassering in de degradatiepoule in de ere-divisie. De dames van Musis Cad Inside moesten hun Nederlandse titel ook al prijsgeven. In de kampioenspoule van de dames trio league eindigde het team als vierde en op Jumbo Nederland brengt in augustus vier nieuwe spellen op de markt: het geheugenspel Mind Power, After Dinner Game Niet te geloven!, het Hollvwoodspektakel Movies Money en de klassieker Carrière. Mind Power (adviesprijs F 69,95) Een spannend en vrolijk spel dat het geheugen test van de drie tot zes spelers vanaf veertien jaarMind Power, naar een concept van de art sen Arthur van Schaik en Paul van der Zande, bestaat uit een speel bord, een dobbelsteen, pionnen en ruim driehonderd vragenkaarten. De kaarten geven afwisselende opdrachten zoals routes, beelden en woorden onthouden of het in alfabetische volgorde herhalen van woorden. Het spel, dat ieders korte en lange-termijngeheugen scherpt, is te spelen op drie niveaus. Niet te geloven! (adviesprijs F 39,95) 'Hoeveel procent van de Amerikaanse mannen bedrijft de liefde met het licht aan?' Bij dit After Dinner Game voor drie tot zes spelers vanaf achttien jaar krijgen de deelnemers vragen voorgelegd waarop het antwoord altijd een getal is. Vragen ook, waarop ze het antwoor waarschijnlijk niet weten. Door te bieden kunnen ze wel zo dicht mogelijk bij het antwoord komen, maar wie te hoog biedt verliest. 'Niet te geloven!' bestaat uit een speelbord, vijfhonderd vragen en zes pionnen en antwoordschijven. Movies en Money (adviesprijs F 49,95) Wie is de slimste onderhanderlaar bij het verkrijgen van het beste scenario, een topregisseur, een sterrencast en een technische crew? Wie de beste speelfilm weet te produceren verdient het meeste geld, is de Koning van Hollywood en de winnaar van het fraai vormgege ven 'Movies en Money'. Het kleurrijke speelbord, 25 kunststof be- ldschermen geld en filmonderscheidingen zijn de hulpmiddelen voor de twee tot vier spelers vanaf acht jaar. Carrière (adviesprijs F 49,95) Kies voor de carrière die aanspreekt en neem deel aan een expeditie of jaag een loopbaan na in de politiek of showbusiness. Carrière is een klassieker. Een spel over geld, roem en geluk voor twee tot zes spelers vanaf acht jaar. Doel van het bordspel, met dobbelstenen, pionnen, kans- en ervaringskaarten en speelgeld, is om als eerste een succesformule te realiseren. Zoek je een leuke vakantiebaan bij jou in de buurt? Dat komt goed uit. Want binnen de Hotelzorg hebben wij plaats voor vakantiemedewerkers (m/v). Voor de zomerperiode 1999 (juli en augustus) zoeken wij vakantie medewerkers die mee willen werken in de Hotelzorg. Je kunt rekenen op een leuke baan waarin je veel contact hebt met mensen. Je moet ten minste 15 jaar oud zijn. Het werk is voor 20 uur per week of meer en je bent ook werkzaam in de weekenden. Ervaring in dit werk is mooi meegnomen, maar niet strikt noodzakelijk. Heb je belangstelling? Neem dan contact op met mevr. W. Buitenhuis, unithoofd Huishouding, telefoon 010-2044000, oproepnummer 81-082. Distilleerderij M. DIRKZWAGER B.V. Noordvest 23 3111 PE Schiedam een traditioneel familiebedrijf sinds 1879, gevestigd in het hart van Schiedam, producent van o.a. FLORYN Jenever en overig binnenlands gedistilleerd, vraagt wegens uitbreiding van de werkzaamheden met spoed enige met als belangrijkste taak het instellen en bedienen van onze bottellijnen. Van de kandidaten voor deze functie verwachten wij dat zij beschikken over technisch inzicht een positieve instelling hebben ten opzichte van hygiëne en kwaliteit accuraat kunnen werken zowel zelfstandig als in teamverband kunnen functioneren minimaal een MBO/LBO-opleiding hebben genoten Bij gebleken geschiktheid behoort doorgroei naar een hogere functie tot de mogelijkheden. Hebt u belangstelling voor deze functie, zendt dan uw brief met CV binnen 14 dagen aan de directie van Distilleerderij M. Dirkzwager B.V., Postbus 12, 3100 AA Schiedam. Wat heeft de Castor fiber met u te maken..? J I o o d s 23-480 Rijksmuseum zet onbekende grootheden in de bloemetjes Samuel van Hoogstraten 11626-1678Brievenbord SCH1ELAND ZIEKENHUIS Niets, hij kent u niet eens! Het voortbestaan van dit dier, ook wel de Bever genaamd, is echter sterk van u afhankelijk! No rd daarom lief van het Zuidhollands Landschap voor slechts 35,- per jaar en ontvang naast het schitterende kwartaal magazine CEHEEL CRATlSde rijk geïllustreerde Groengids van Zuid-Holland Het Zuidhollands Landschap eU v> f

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 7