St I Betalen voor het ophalen van grofvuil veroorzaakt nieuw verschijnsel Televisiestation voor Nederlanders die even de sfeer van thuis willen proeven Goed voorbereid op vakantie voorkomt ellende in het buitenland HER DER Jaarcijfers Liliane Fonds 'Dit jaar zijn we voor het eerst 24 uur per dag in de lucht is m Heeft iemand m n paspoort gezien? De grote Wakker Dier belactie Kwart van hondenbezitters doet niets aan ontwormen Informatie over oogprothese(n) Winnie de Poeh in Deense dienst Alles volgens plan op Her 0, .'ÊWHÉ&JE PWfTV Al óteLje nibtMn'. WUh BLti mt het miroAiR"isL 'eis! Onlangs is in Utrecht de contactgroep Mensen met een Oogprothese (MMOP) opgericht. Hiermee komt een einde aan een tijdperk waarin mensen met een oogprothese (ruim 10.000 mensen in Nederland) geconfronteerd werden met een gebrek aan informatie over de problematiek rond oogprothesen. Informatie over deze problema tiek, die vele aspecten kent, variërend van keuze van de soort prothese (kunststof of glas) tot aan de psychische en de fysieke ongemakken van het dragen ervan, was totnogtoe niet of nau welijks voorhanden. De contact groep houdt zich niet alleen bezig met het geven van goede voorlichting maar ook met J belangenbehartiging en lotgeno tencontact. De contactgroep 'Mensen met een Oogprothese' maakt deel uit van de NVBS, de Nederlandse j Vereniging van Blinden en Slechtzienden, een belangenor ganisatie met bijna zesduizend leden. Iedereen die één of twee oogpro- these(n) draagt kan lid worden van de contactgroep. Ook ouders van kinderen met één of twee oogprothesen zijn welkom als lid. Het lidmaatschap bedraagt fl. 50,- per jaar en kan worden aangevraagd bij de NVBS, tel.: 030-293 11 41. Winnie de Poeh en zijn vrienden Teigetje, Knorretje en Iejoor zijn in dienst getreden bij Lego. De Deense speelgoedreus heeft in de Lego Duplo-reeks een aan tal dozen uitgebracht, warmee kinderen verhalen van Winnie de Poeh kunnen naspelen. De nieuwe reeks Duplo-artike- len is het eerste resultaat van een samenwerkingsovereenkomst tussen Disney en Lego. De Poeh-speeltjes zijn bedoeld voor kinderen tussen 2 en 5 jaar. Met artikelen als een taart, een glij baan en een honingpot, kan Winnie in de kinderkamer op zoek naar honing en ander lek kers. De nieuwe reeks ligt vanaf deze maand in de winkel. De bouw van de schepen voor het openbaar vervoer over water in Zuid- Holland, dat eind dit jaar van start gaat, verloopt vol gens plan. De rompen van de eerste twee Waterbussen zijn inmiddels bijna gereed. De rompen van de eerste twee Waterbussen zijn inmiddels bijna gereed. De rom pen worden medio juli van Bayards Aluminium Construe ties BV in Nieuw-Lekkerland naar BV Scheepswerf Damen in Gorinchem gesleept. Daar vindt de afbouw van de schepen plaats. De eerste twee Water bussen zullen eind okto ber/begin november in de vaart zijn. De twee Fast Ferries, die in het Australische Cairns gebouwd worden zullen naar verwchting eind september per zeeschip in Rotterdam arriveren. Na en periode van proefvaarten, start de dienstregeling dan de tweede helft van oktober. De Fast Ferrie gaan varen tussen Dordrecht en Rotterdam, met 'een tussenstop in Ridderkerk. De Waterbussen zullen voor het einde van het jaar in de vaart zijn en varen op twee routes. De eer ste route gaat van Dordrecht via Zwijndrecht en Papendrecht naar Hendrik-Ido-Ambacht en Ablasserdam. De tweede route loopt van Dordrecht over Zwijndrecht en Papendrecht naar Sliedrecht. Wat hebben een fiets, een gloeilamp, een ijskastdeur, een kunstgebit, tandpasta, injectienaalden en stukken surfplank met elkaar te maken? Het is allemaal op het Nederlandse strand te vinden en een onderdeel van zo'n 26.000 kg vuil dat op een dag op 100 kilome ter strand in Nederland wordt verzameld... Het zwerfafval op het strand is maar een klein onderdeel van de enorme berg vuil die door Nederland verspreid ligt. Het blijkt de laatste jaren dat, ondanks allerlei schoonmaakac ties, er steeds meer vuil op straat en in de natuur terecht komt. Een van de oorzaken is dat we anders zijn gaan eten. Niet meer drie maal per dag aan tafel maar vaker een snelle hap onderweg. Het is dan reuze han dig dat er allerlei voorverpakte etenswaren te koop zijn. Maar helaas wordt een groot deel van de verpakkingen op straat teruggevonden. Tamelijk nieuw is het verschijn sel grofvuil, puin en vuilniszak ken in de natuur en op andere plekken waar dat niet de bedoe ling is. In veel gemeenten is het ophalen van het grofvuil niet meer gratis en wordt het afval uit de grijze container gewogen, waarna de eigenaar de rekening krijgt. Dit wordt vaak te duur gevonden dus gooien mensen hun afval ergens achteraf. De kosten voor schoonmaak rij zen de pan uit en wat nog belangrijker is; iedereen ergert zich aan zwerfvuil. Niemand vindt het prettig als het winkel centrum altijd vol ligt met troep of om op het strand in een dop van een frisdrank- of bierflesje te trappen. Gemeenten, over heid, bedrijfsleven en de Stichting Nederland Schoon doen er alles aan om mensen duidelijk te maken dat het zo niet langer kan. Er worden tal van acties gehouden om ieder een eigenlijk maar een simpel ding duidelijk te maken: 'Ruim je troep op!' Wat ook een groot probleem veroorzaakt is uitgekauwde kauwgom. Kauwgom kauwen is al sinds duizenden jaren over de hele wereld een zeer geliefde bezigheid. Bijna iedereen doet het bij tijd en wijle en dat geldt niet alleen voor mensen uit deze tijd. Archeologen vonden in Zweden onlangs kauwgom uit het Stenen Tijdperk (9000 jaar geleden). Kauwgomland Wh 1 v'. Sa .4. 25 - 1001 Het Liliane Fonds, het speciale fonds voor kinderen met een handicap in ontwikkelingslanden, publiceert deze maand de jaarcijfers over 1998. Dat jaar kenmerkt zich wederom door een groei in de hulpverlening. Het aantal hulpaanvragen stijgt voortdurend. Vorig jaar werden 21.805 kinderen en jongeren met ene handicap geholpen bij hun medische en sociale revalidatie; een stijging van negen procent ten opzichte van het jaar daarvoor. Dankzij de giften van de duizenden donateurs en actievoerders kan het Liliane Fonds aan de enorme vraag gehoor geven. De persoonsgerichte werkwijze garandeert dat voor elk indi vidueel kind naar een passende en doeltreffende oplossing gezocht wordt. Het Liliane Fonds werkt persoonsgericht, kleinschalig en direct via de plaatselijke contactpersonen. Gemiddeld was in 1998 een bedrag van 324 gulden per kind. In de ruim 19 jaar dat het Liliane Fonds bestaat zijn in totaal meer dan 140.000 hulpaanvragen verwerkt en verantwoord. Hulp wordt geboden in de vorm van operaties, (para)medische behandeling, hulpmiddelen om beter te kunnen zit ten, staan, lopen, horen of zien, (speciaal) onderwijs, vakopleidingen en aanzetten tot financiële zelfstandigheid. Het Liliane Fonds is CBF-Keurmerkhouder. Het Keurmerk wordt toegekend door het Centraal Bureau Fondsenwerving in Amsterdam en garandeert ver antwoorde werving en besteding van fondsen. Peter de Bie, redacteur en verslaggever van TROS-televisie en -radio was onlangs in Kenia om daar met zijn filmploeg enkele kinderen te bezoeken. In 1998 hielp het Liliane Fonds 1.929 gehandicapte kin deren en jongeren in Kenia. Op vrijdag 25 juni om 23.10 uur, Nederland 2 (onder voorbehoud) zendt de TROS de eerste van twee reportages uit over enkele kinderen in Kenia die aan het begin staan van hun revalidatieproces. In het najaar zal de TROS-televisieploeg nog een keer naar Kenia trekken om vast te leggen hoe het met de kinderen gaat en wat hulp voor hen betekent. Meer informatie: Liliane Fonds, St. Catharinastraat 1, Postbus 75, 5250 AB Vlijmen, tel.: 073-511 90 29. Amerika kreeg rond 1870 haar eerste kauwgomfabriek. Sinds die tijd is de wereld echt ver slaafd aan kauwen. Zo werd direct na de oorlog, toen er nog weinig te koop was, het kauwg- ommetje op het nachtkastje gelegd voor de volgende dag. In totaal wordt in Nederland vijf miljoen kilo per jaar wegge- kauwd en al die uitgekauwde kauwgom wordt op een gegeven moment weer weggegooid wat terechtkomt op straat, onder de stoel, op de stoel, onder schoe nen, aan de hond of in je haar. Voor meer informatie kan men bellen met publieksvoorlichting van het ministerie van VRGM, tel.: 070-339 50 50. Wie deze zomer op zijn bui tenlandse vakantiebestem ming bijvoorbeeld de ver richtingen van Michael Boogerd in de Tour de rrance wil volgen, Kan terecht bij de vertrouwde Wereldomroep. Maar wat nog niet veel Nederlanders weten is dat sinds twee jaar óók de mogelijkheid bestaat de inspanningen van de Haagse held via het televi siescherm te bekijken, bij BVN-TV, het televisiesta tion voor Nederlanders in het buitenland. 'BVN-TV is bedoeld voor vakantiegangers', zegt Frans van Heteren. 'Maar we richten ons ook op zakenreizigers, emigran ten, uitgezonden werknemers en overwinteraars. Dus eigenlijk alle Nederlanders, en niet te ver geten Vlamingen, die even de sfeer van thuis willen proeven en op de hoogte willen blijven van de gebeurtenissen in Nederland.' Gevarieerd programmapakket BVN-TV heeft dan ook een gevarieerd programmapakket samengesteld, waarmee Nederlanders 'in den vreemde' optimaal worden bediend. Zo worden bestaande programma's uitgezonden van de Nederlandse publieke omroepen. Te denken valt daarbij aan het NOS-jour- naal, Nova, Studio Sport, Barend Witteman, het Lagerhuis, Willem Wever en Lingo. Daarnaast heeft BVN-TV een eigen actualiteitenprogramma, Studio NL en verzorgt de omroep het Europees weerbe richt en de oproepen van de ANWB-Alarmcentrale. Verder bestaat de mogelijkheid om op de hoogte te blijven van de regionale gebeurtenissen in Nederland. BVN-TV kiest de leukste en meest informatieve uitzendingen van alle Nederlandse regionale omroe pen. De items worden uitgezon den onder de naam Regiojournaal. 'Dit jaar zijn we voor het eerst 24 uur per dag in de lucht', zegt Van Heteren niet zonder trots. 'We stellen programmablokken samen van zes uur en zenden dat 'de klok rond' uit. De kijkers zijn dus met meer afhankelijk van één uitzendtijd.' Cariben De programma's van BVN-TV worden uitgezonden via het ASTRA Satellietsysteem. Een schotelantenne en digitale ont vanger volstaan om de zender gratis te ontvangen. 'De meeste buitenlandse gebieden hebben immers geen kabelvoorzienin gen. Via de satelliet kunnen we de meeste Nederlanders berei ken. Op dit moment zijn onze programma's in heel Europa te bekijken. Dit jaar starten ook uizendingen in Canada, de Verenigde Staten en de Cariben.' Het is ook mogelijk BVN-TV zonder schotelantenne te bekij ken. De betere hotels en cam pings beschikken vaak over een gemeenschappelijke satellietont vangstinstallatie waardoor BVN-TV gewoon op de hotelka mer te ontvangen is. Wie meer wil weten kan de bro chure aanvragen via tel.: 035- 672 43 33. De buren zorgen voor de planten, de huisdieren heb ben tijdelijk een ander baasje en er zit een tijd klok op de lampen. Het lij ken de belangrijkste voorbereidingen voor we op vakantie gaan. Maar hebben we overal aan gedacht? Niet altijd, zo blijkt uit een inventarisatie van het ministerie van Buitenlandse Zaken bij Nederlandse ambassades en consulaten in het bui tenland. Daarom heeft het ministerie een aantal tips op een rijtje gezet. Zo kun nen we nog beter voorbe reid op vakantie en eventu ele problemen in het bui tenland voorkomen. 'De meest waardevolle en een voudige tip is het noteren van nummers', aldus minister Van Aartsen van Buitenlandse Zaken. 'Het paspoortnummer, het telefoonnummer om pinpas of creditcard te blokkeren en het telefoonnummer van de alarmcentrale van de (reis)ver zekering zijn de belangrijkste. Door die nummers te bewaren snel hulp worden geboden als er iets gebeurt. Zo kunnen we ons zelf een hoop rompslomp op ergernis besparen. We willen immers genieten tijdens de vakantie!' Gedupeerde landgenoten De minister weet waarover hij praat. Iedere zomer krijgen Nederlandse ambassades en consulaten in het buitenland te maken met gedupeerde landge noten. Door ongevallen en ver lies of diefstal van tassen en portemonnees zitten ze opeens zonder paspoort en geld op hun vakantieadres. Ze doen aangifte bij de plaatselijke politie en worden na opmaak van een pro ces-verbaal doorverwezen naar de Nederlandse afvaardiging in het vakantieland. De tijd die normaal zou worden besteed aan vakantie, gaat op aan het regelen van geld voor de rest van verblijf en reispapieren voor de terugreis. Van Aartsen: 'Het zijn bekende verhalen die je na iedere vakan tieperiode wel weer ergens hoort van familie, collega's of vrienden. Je eigen reactie is vaak: 'Dat overkomt mijn niet!'. Omdat we niet willen dat het ons overkomt. Maar iedere vakantieganger kan te maken krijgen met verloren tassen, diefstal, natuurgeweld of onge vallen. Begrijp me goed: het is geen reden om niet op vakantie te gaan. Thuis kan het je name lijk ook overkomen. Maar het is wél een reden om je goed voor te bereiden als je op reis gaat.' Wijs op reis In de handige brochure 'Wijs op Reis' heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken allerhande tips op een rijtje gezet. Natuurlijk wordt ingegaan op reisdocumenten, geldzaken en verzekeringen. Maar er worden ook tips gegeven over gezond heidsrisico's, vervoer in het bui tenland en in- en uitvoer. Zo is het bijvoorbeeld niet toegestaan om producten mee naar huis te nemen die van beschermde planten of dieren zijn gemaakt. Ook nagemaakte merkartikeeln of bepaalde kunstvoorwerpen mogen niet worden ingevoerd. In sommige vakantielanden staat er zelfs een celstraf op de uitvoer van kunstschatten, ter wijl ze op straat worden aange boden. Naast deze tips worden zaken behandeld die meer voor de hand liggen, maar handig kun nen zijn nog even te checken. Bijvoorbeeld over de eigen vei ligheid in het buitenland, con tact met het thuisfront en het achterlaten van het huis. De brochure 'Wijs op Reis' is gratis verkrijgbaar bij alle ANVR reisbureaus. Men kan de brochure tijdens kantooruren ook aanvragen bij de Informatiebalie van het ministe rie van Buitenlandse Zaken, tel.: 070-348 46 60. Wakker Dier houdt deze maand De grote Wakker Dier belactie om zo snel mogelijk alle legbatterijeieren de wereld uit te krijgen. In Nederland worden per jaar 8,5 miljard legbatterijen geproduceerd. Van deze eieren zijn er 7,5 miljard bestemd voor de export en 1 miljard voor de verwerkende industrie. Daarnaast importeert Nederland nog eens 1 miljard legbatterijeieren waarvan er bijna /OU miljoen als consumptie-eieren over de toonbank gaan en ruim 300 miljoen weer in de verwerkende industrie terecht komen. Er worden dus per jaar bijna 2 miljard legbatterijeieren ver werkt in allerlei producten (koeken, boter, mayonaise, etc.). Het is dus van groot belang dat ook deze industrie stopt met het afnemen van eieren uit legbatterijen; immers door deze immense vraag wordt het aanbod in stand gehouden. Tegen alle verwachtingen in verwerken vleesvervangende producten (Quorn en Vivera) batterijeieren in hun producten. Bij Quorn is het verweer dat eiwit van scharreleieren niet 'betrouwbaar' is. We weten allemaal dat dit onzin is, aangezien niemand ziek wordt van het eten van scharreleieren. Ook Ben Jerry's maakt (helaas) gebruik van eieren uit de legbatterij bij de bereiding van het ijs. Terwijl beide heren zich nota bene laten voorstaan op duurzaamheid, dierenwelzijn en verantwoord ondernemerschap. Hun zwakke verweer: in de VS (hun thuisbasis) is het welzijn van legkippen 'geen item'. Dat is vol gens Wakker Dier te dol voor woorden! Zij roept daarom ook haar donateurs en sympathisanten op massaal te bellen naar de makers van producten waarin batterij eieren verwerkt worden. Juist bedrijven die de suggestie wekken verantwoord bezig te zijn met dierenwelzijn, zijn gevoelig voor vragen van consumenten. Daarom is een kritisch telefoontje een rechtstreekse bijdrage aan de afschaffing van de leg batterij, hoe meer mensen bellen, hoe sneller producenten genood zaakt zijn af te zien van het gebruik van batterijeieren, zeker wanneer men ze in het vooruitzicht stelt dat men anders hun producten niet meer koopt. Quorn tel: 0800-022 32 09, Vivera tel: 0180-667 100, Ben Jerry's tel: 078-639 96 51. Wie meer informatie wil over deze bedrijven en ondiervriendelijke werkwijze, bel dan naar de NVB: 035-683 47 96. Nederlandse gemeenten gaan hondeneigenaren informeren en adviseren over het ontwormen van honden. Binnenkort kan het aangifteformulier voor de hondenbelasting verge zeld gaan van informatie, waarin het nut en de noodzaak van een effectieve wormbestrijding staat vermeld. Het ontwormadvies voor gemeenten is tot stand gekomen in samen werking met de Utrechtse faculteit der Diergeneeskunde. De faculteit is een van de initiatiefnemers van de Toxacara-werkgroep. Hierin participeren onder andere de Stichting voor Gezelschapsdieren en de Inspectie Gezondheidsbescherming Waren en Veterinaire Zaken van het Ministerie van VWS. Uit onderzoek blijkt dat er veel misverstanden bestaan over het ont wormen van honden. Dit blijkt uit een recent onderzoek NlPO-onder- zoek, waarin het ontwormen van honden centraal staat. In Nederland beschouwt zo'n acht procent van de hondenbezitters het ontwormen als overbodig, 18 procent weet het in het geheel niet. Een kwart van de hondenbezitters doet dus niets aan ontwormen. Daarnaast ont wormt nog eens een kwart minder vaak dan de dierenarts adviseert. Slechts vijf procent van de hondenbezitters volgt de richtlijnen goed op (pups op2-4-6 weken en op 2-4-6 maanden; volwassen honden: twee tot drie keer per jaar). Uit het NIPO-onderzoek blijkt verder dat het Zuiden van Nederland de meeste hondeneigenaren kent. Deze gaan in het algemeen trouw naar de dierenarts. Als het om ontwor men gaat, komt men evenwel overeen met het landelijk gemiddelde: maar liefst 25 procent ontwormt zijn hond nooit. Toch is een effectieve ontwormen belangrijk, omdat het niet-ontwor- men consequenties kan hebben voor de volksgezondheid. Onderzoek leert namelijk dat onder andere door onvoldoende hygiëne de eitjes van deze spoelworm ook de mens kunnen infecteren. Deze Toxocara infecties bij de mens treden op na contact met grond die met Toxocara is besmet, bijvoorbeeld op uitlaatveldjes, zandbakken of bij het tuinieren. Waarschijnlijk is 10 a 15 procent van de bevolking ooit geïnfecteerd met de larven van Toxocara. Dit kan in het bloed wor den aangetoond. Toxocara speelt samen met bekende allergenen zoals stuifmeelkorrels en huisstofmijten een belangrijke rol in het verklaren van astmatische aandoeningen (CARA) bij Nederlanders. Een groot deel van hen die met Toxocara in aanraking zijn geweest ontwikkelt een openlijke allergie. Ai i v -*73 a V Buitenlands*? Zaken

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 13