Het Nieuwe Hèt autonieuws voor Schiedam en omgeving Skoda introduceert Octavia Combi 4x4 Extra aandrijfkracht voor Skoda's succesmodel Rijkspolitie heeft Porsche 911 in Nederland groot gemaakt Dynamisch vormgegeven Mercedes E-klasse op 1800 punten gewijzigd Milieuvriendelijke Hyundai van de toekomst rijdt extreem zuinig Vrachtwagens Van Vliet Trucks ingezet voor vluchtelingenhulp Albanië WOENSDAG 23 JUNI 1999 25-447 Skoda introduceert de Octavia Combi met vier- wielaandrijving. De Skoda Octavia Combi 4x4 heeft permanente vierwielaan- drijving met Haldex-koppe- ling - een directe afgeleide van Volkswagens beproefde syncro-systeem. Deze geavanceerde vierwielaan drijving biedt extra bewe gingsvrijheid, betere trek- capaciteiten en extra rij vei ligheid, vooral wanneer de weersomstandigheden wat minder gunstig zijn. De Octavia Combi 4x4 combin eert deze eigenschappen met de beproefde TDI-tech- niek - een 2-liter benzine uitvoering zal later dit jaar op de markt komen -en een zeer complete en hoog waardige uitvoering. Uiteraard staat Skoda ook nu weer garant voor een fikse dosis 'value for money'. De Skoda Octavia Combi 4x4 vormt een even waardevolle als logische aanvulling op het bestaande leveringsprogramma, dat zich kenmerkt door zijn vee lzijdigheid, kwaliteit en 'value for money'. De nieuwe vierwie- laangedreven versie van deze succesvolle middenklasser is direct afgeleid van de Octavia Combi met voorwielaandrijving. Dat betekent een hoog kwa- liteits- en comfortniveau, veel zijdige gebruiksmogelijkheden en een aantrekkelijke prijsstel ling. Daaraan wordt nu extra tractie toegevoegd. De nieuwe Skoda Octavia Combi 4x4 beschikt over een reeks onderscheidende kwalitei ten. Die laten zich als volgt samenvatten: de bodemvrijheid is met 23 millimeter verhoogd; permanente vierwielaandrijving met elektronisch geregelde "Haldex-lamellenkoppeling; extra grip op de weg voor koers- lil vast en veilig accelereren; onder normale gebruiksomstan- digheden gaat de meeste aan- drijfkracht naar de voorwielen voor een licht onderstuurkarak ter; het systeem reageert snel op wisselende rijomstandigheden; meer grip op de weg: in de snee uw, op natte snelwegen en buiten de geasfalteerde wegen; bovendien: de extra tractie zorgt voor meer rijstabiliteit, ook bij het rijden met een aanhanger Hoogwaardige Haldex-aandrijf- techniek De vierwielaandrijving van de Skoda Octavia Combi 4x4 kan gerust een 'intelligent systeem' worden genoemd. Het is afgeleid van het syncro- systeem van Volkswagen en voo rzien van een nieuw ontwikkelde versie van de visco-koppeling. Deze zogenaamde Haldex-kop- peling brengt de aandrij fkracht - afhankelijk van de behoefte - over op de achteras. De koppe ling bevindt zich voor het achter ste differentieel. Wanneer de wielsensoren een verschil in draaisnelheid tussen de voor- en achterwielen registreren, past het elektroni sche regelsysteem de oliedruk in de lamellenkoppeling aan door de oliepomp te activeren. De lamellen worden vervolgens samengeperst, waardoor de hoe veelheid aandrij fkracht naar de achterwielen continu en zonder ingrijpen van de bestuurder zeer nauwgezet kan worden gemodu- leerd. Een van de noemens waardige voordelen van de Haldex-aandrijving: het systeem vermindert ook het onderstuur effect van de auto op een natte - lees: gladde -rijbaan. Het volle dig elektronisch gestuurde Haldex-systeem reageert razend snel op wisselende rijomstandig heden en is in het geval van de Skoda Octavia Combi 4x4 volle dig geintegreerd met de sensoren en regelsystemen van het Anti- Blokkeersysteem (ABS) en de Motor Sleepmoment Regeling (MSR). Het resultaat is extra tractie onder alle omstandigheden zon der dat de bestuurder ooit hoeft in te grijpen. Het spreekt vanzelf dat met name de actieve veilig heid profiteert van de elektro nisch geregelde vierwielaandrij ving; de Skoda Octavia Combi 4x4 reageert ook in noodsituaties razendsnel, betrouwbaar en vei lig- Veel 'value for money' De bodemvrijheid van de Skoda Octavia Combi 4x4 is 23 milli meter hoger dan die van de voo- rwielaangedreven versie. Dit biedt extra mogelijkheden bij het rijden over ongebaande wegen, hoewel de Octavia Combi 4x4 zeker niet als terreinauto is ont wikkeld. Er is bewust gekozen voor het behoud van het succes volle design van de tweewielaan- gedreven Combi. Subtiele '4x4'- badges op de achterklep, de achterruit en de pookknop zijn daarom de enige andere herken ningstekens voor deze jongste Octavia-versie. Hoewel het volu me van de bagageruimte ten opzichte van de tweewielaange- dreven versie iets is verminderd door de andere aandrijving en achterasconstructie, blijft er altijd nog minimaal 448 liter volume over, plus natuurlijk de mogelijkheid om dit uit te brei den tot 1412 liter. Daartoe kan de achterbank in twee ongelijke delen worden neergeklapt. De Skoda Octavia Combi 4x4 zal in eerste instantie alleen leverbaar zijn met de 1,9-liter TDI direct ingespoten turbodie sel met een vermogen van 66 kW (90 pk). In het najaar zal de Skoda-dealer ook een 2,O-liter benzineversie gaan leveren. De Octavia Combi 4x4 is lever baar in twee uitrustingsniveaus - GLX en SLX. In het geval van de GLX omvat de specificatie onder meer: in carrosseriekleur uitgevoerde bumpers, vier ver stelbare hoofdsteunen, stuurbe krachtiging, bestuurdersairbag, bevestigingsogen in de bagage ruimte, in hoogte en afstand ver stelbaar stuurwiel, ISOFIX-voo- rbereiding voor veilige en gemakkelijke montage van kin derzitjes, centrale vergrendeling en nog veel, veel meer. De SLX onderscheidt zich bijvoorbeeld door de standaard lichtmetalen velgen, passagiersairbag, hoog teverstelling voor de voorstoe- len, en de mechanische aircondi tioning. De nieuwe Octavia Combi 4x4 laat zien dat Skoda op koers is met de verjonging van het modellenaanbod. Bovendien bewijst Skoda met deze jongste aanwinst dat vernieuwing en hoogwaardige techniek niet ten koste hoeven gaan van een van de belangrijkste Skodamer- kwaarden: 'value for money'. Integendeel: voor een Octavia Combi 4x4 geldt volgens Skoda- importeur Pon Mobiel B.V een meerprijs van ongeveer 5000 gulden ten opzichte van een Octavia Combi met voorwielaa ndrijving; en die is er al vanaf 42.395 gulden (GLX-uitvoe- ring). Met de komst van snelle wagens en de daarmee geboren snelheidsduivels, werd de politie in de jaren 50 met een onbekend probleem geconfronteerd. De keuze, om naar voorbeeld van de Duitse Autobahnpolizei, een aantal Porsches in te zetten om de overtreders in te kunnen halen heeft de geschiedenis van Porsche enorm beïn vloed. Vooral de 911 Targa die jaren lang het beeld van de Rijkspolitie op de Nederlandse snelwegen heeft bepaald heeft bijgedragen aan de populariteit van Porsche en het imago en de omzet van Porsche enorm goed- gedaan. Dat staat te lezen in deel twee van 'De geschiedenis van Pon Porsche Import'. 'Witte muizen' veroveren de snelweg is de titel van het deel dat het tijdvlak 1960 -1974 beslaat en verscheen ter gele genheid van de AutoRai 1999. Het gaat verder waar in deel 1 de periode van gemoedelijkheid en kleinschaligheid werd afge zworen. In de jaren 60 werd, zij het schoorvoetend, binnen Pon's Automobielhandel voorzichtig een begin gemaakt met het opzetten van een Porsche- importorganisatie, het aantal officiële Porsche-dealers werd teruggebracht tot twaalf en Porsche werd voor het eerst gescheiden van Volkswagen gepositioneerd. Bovendien nam de vraag naar Porsches lang zaam maar zeker toe, waardoor de verkoopaantallen groeiden. De komst van de 911 Hoewel de aantallen verkochte Porsches sinds het eind van de jaren 50 langzaam stegen van een kleine 100 naar ruim -100 per jaar, waren er bij importeur Pon's Automobielhandel nog steeds niet meer dan een paar 'gedetacheerde' Volkswagen- medewerkers voor nodig om de import, verkoop en service van Porsche te regelen. In die situa tie kwam echter in de loop van de jaren 60 verandering: ener zijds door de groeiende behoef te aan specialisatie, maar vooral ook door de introductie in 1964 van een compleet nieuw model, de Porsche 911 Het gevolg was dat er voor het eerst enkele vaste Porsche-medewerkers werden aangesteld. De komst van de 911 bracht overigens een onvoorzien pro bleem met zich mee: de training en scholing van monteurs. Niet zozeer omdat de 911 qua tech niek zoveel afweek van zijn voorganger de 356 - hoewel hij in technisch opzicht wel veel verder van de 'vertrouwde' Volkswagen Kever afstond - maar wel omdat die trainingen allemaal in het Duits werden gegeven. En in een tijd waarin trainingen binnen de monteurs wereld nog niet tot de orde van de dag behoorden, was men daar uiteraard nog niet aan gewend. Het kwam dan ook regelmatig voor dat een mon teur een training twee of drie keer moest overdoen voor het beoogde resultaat werd bereikt. Een ander fenomeen dat met de komst van de 911 de kop opstak en binnen de verkoop voor nieuwe uitdagingen zorgde was concurrentie. Veel meer nog dan de 356 moest de 911 opboksen tegen geduchte con currenten als de Mercedes 190 en 300 SL, de Jaguar E-type, de Austin Healy, de Alfa Romeo's en de MG's, en voor de Porsche- organisatie was het dus zaak om zich steeds actiever bezig te houden^ met de marketing en positionering van het product Porsche. Een sterke troef had men daarvoor al in handen: de Rijkspolitie. De 'witte muizen' In de loop van de jaren 50 zag de Nederlandse Rijkspolitie zich geconfronteerd met een tot dan toe onbekend verschijnsel: snelle auto's. Op zich geen pro bleem, ware het niet dat daar soms net iets te snel mee werd gereden en men niet beschikte over het juiste materiaal om de snelheidsduivels in te halen, laat staan te achterhalen. Besloten werd naar voorbeeld van de Duitse Autobahnpolizei een aantal Porsches in te zetten, die bij onze oosterburen vanwe ge hun kleur en vorm inmiddels bekend stonden onder de naam 'die Weifle Mause' en die daar hun diensten al hadden bewe zen; niet alleen omdat ze snel waren, maar vooral ook omdat het de enige sportauto's waren die langdurig achteruit konden rijden zonder oververhit te raken. Porsche en politie stelden samen een pakket eisen op waa raan de wagens qua uitvoering en inrichting dienden te voldoen. De Porsche-fabriek in Stuttgart wilde graag meewerken aan het project. Voor de fabriek was het immers een uitgelezen kans om ervaring op te doen met auto's die in korte tijd veel kilometers moesten maken en men stelde alles in het werk, soms op het onmogelijke af, om de auto's geschikt te maken voor politie- surveillance. Het gezicht van de Rijkspolitie In april 1961 werd de eerste aangepaste Porsche - uiteraard toen nog een 356 - in Duitsland opgehaald en in de tweede helft van dat jaar volgden er nog eens tien. Zoals bekend was dat het begin van een langdurige en voor Porsche zeer vruchtbare samenwerking, die tot in de jaren 90 zou voortduren. Ook de Nederlandse regering was namelijk uiterst tevreden over de Porsches, met name vanwege hun inzetbaarheid en betrouw baarheid. In de loop der jaren werden dan ook diverse Porsche-modellen voor politie- surveillance aangepast. Vooral de 911 Targa vormde jarenlang 'het gezicht' van de Rijkspolitie op de Nederlandse snelwegen, maar ook - zij het in mindere mate - de 914 was een tijd lang een vertrouwd gezicht. Voor de Porsche-organisatie was er naast het commerciële belang een andere drijfveer voor de samenwerking: het imago van het merk. En dat was niet voor niets, want buiten de autosport heeft geen fenomeen in Nederland zo bijgedragen aan de populariteit van het merk Porsche als de Rijkspolitie- Porsches. SIHft 1286 Aan wel 1800 onderdelen van de E-klasse wist Mercedes-Benz nog iets te wijzigigen, zodat half juli een geperfectioneerde versie van het model bij Nederlandse dealers verschijnt. Verbeteringen betreffen nieuwe CDI motoren, moderne elektronische systemen en vormgeving. De dynamische stroomlijn is in de sedan en combi versterkt met een twee centimeter lagere neus en naadloos in de carrosserie geintegreerde motorkap, grille en bumper. Ook een lagere plaatsing van de koplampen draagt bij aan een dynamischer uiter lijk. Het markante front, waarmee de E-klasse in 1995 een designtrend heeft ingezet is hiermee ver der geevalueerd. Motorisch is het scala uitgebreid met de E 270 CDI en de 320 CDI. De eerste levert 125 kW en 170 pk en heeft met 370 Newtonmeter bij 1800 toeren een 23 procent sterkere trekkracht dan de vorige vijfcylindermo- tor. Verbruik 6.9 liter per 100 kilometer. De 320 CDI zescylinder is met 145kW, 197 pk en 470 Newtonmeter bij 2600 toeren zelfs 45 procent sterker dan zijn voorganger. In totaal wordt een programma van tien verschil lende motoren geleverd, wat resulteert in een ver mogen variërend tussen 85 kW/115 PK tot 260 kW/354 PK. Voor de diesel- en benzinemodellen tot 2.8 liter heeft Mercedes Benz een nieuwe handgeschakelde zes-versnellingsbak ontwikkeld, die onderdeel is van de standaarduitrusting. De zesde versnelling is een economyversnelling, die een brandstofbe sparing oplevert tot 0.5 liter per 100 kilometer. Met nieuwe techniek vereist wisselen van versnel ling bij de handgeschakelde S- versnellingsbak aanzienlijk minder kracht dan bij zijn voorganger. Alle uitvoeringen krijgen met veiligheidsextra's als ESP, windowbags en bijvoorbeeld het multifuncti onele stuur uit de S-klasse, wat de bediening van de autoradio- en telefoon vereenvoudigt, een grotere standaarduitrusting. De nieuwe multifunctionele display in het dashboard informeert de bestuurder niet alleen over de radio, telefoon of andere syste men maar geeft de bestuurder ook de mogelijkheid door middel van drukknoppen op het stuur indivi duele instellingen te programmeren. 1 WSi'!ijljjijjl', De combinatie van een elektro en een benzinemo tor gaat in de toekomstauto Hyundai FGV-11, een bezineverbruik van 1 op 28 opleveren. De hybride aandrijving die een aërodynamische FGV-11 voo rtstuwt is daarnaast zeer milieuvriendelijk en levert toch prestaties als elke hedendaagse personenauto. De eerste Koreaanse auto met hybride aandrijving werd door technici van Hyundai in eigen beheer ontwikkeld. Doelstelling was een aandrijfconcept maken dat bij de steeds strengere regelgeving rond de voertuigemissie aansluit. Zes en een halfmiljoen gulden kostte het project dat twintig maanden heeft geduurd. De vondst van de FGV-11 draait om het gelijktijdig functioneren van de elektromotor en benzinemotor (1 5-liter alphamotor). Tijdens het starten en wegrijden ondersteunt de elektromotor de benzinemotor. Daarmee wordt een groot milieu- en verbruiksvoordeel behaald, want juist het acce lereren, zeker met een koude motor, zorgt voor een relatief hoog verbruik en een hoge uitstoot. Rijdt de Hyundai op lage snelheid, dan doet de elektromo tor het werk alleen. De FGV-11 heeft geen emissie en maakt dan ook nauwelijks geluid. Bij hogere snelheden schakelt de elektronica met intervallen de benzinemotor in. Door de geringe belasting van de benzinemotor is de levensduur zeer groot en bovendien ligt de uitstoot van schadelijke stoffen en de geluidsproductie op een bijzonder laag niveau. Met de FGV-11 heeft Hyundai de sleutel in handen tot milieuvriendelijke auto's die aan de allerstrengste normen kunnen voldoen. De FGV - 11 is vier meter veertig lang en een meter zeventig breed, weegt twaalfhonderd kilo en haalt een top snelheid van 175 kilometer per uur. mmm Vijftig Mercedes-Benz trucks van Van Vliet Trucks in Nieuwerkerk aan de Ijssel worden ingezet voor vluchtelingenhulp in Albanië. Vrijdag 11 juni werden deze vrachtwagens, bestemd voor de afvalverwerking in de vluchte lingenkampen overgedragen. De gebruikte trucks zijn bij Van Vliet gereviseerd en voorzien van een nieuwe Hyva kieperin- stallatie. Na een grondige opknapbeurt in werkplaats en spuiterij zien de wagens er niet alleen perfect uit, maar verkeren ze ook weer in een uitstekende conditie. Zoals bekend verblijven momen teel een groot aantal vluchtelin gen uit Kosovo in Albanese kam pen. Door de slechte infrastruc tuur is transport ter plaatse een groot probleem. Vandaar dat men heeft besloten om vier x vier vrachtwagens in te zetten, die op zwaar terrein berekend zijn. Aangezien Van Vliet deze wagens op voorraad had staan, kon de levering op zeer korte ter mijn plaatsvinden. Per week worden op deze manier tien wagens aangepast en geleverd. Van Vliet Trucks kreeg de opdracht van de UN (United Nations), die de hulpverlening ter plaatse coördineert. Bij eer dere hulpverleningsprojecten plaatste de UN ook al opdrach ten bij Van Vliet. Stadsblad O Mercedes E klasse De Hyundai FGV II is extreem zuinig lïliriïn Marcel van Vliet (rechts) - Managing Director - en Leon Onderwater (links) Sales Advisor - bij een deel van de 50 vrachtwa gens voor Albanië.

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 9