Galloper liefst vijf maal sterk in grijs Subaru Legacy Sedan Mitsubishi GDI Sigma Mitsubishi GDI Sigma G-serie viert 20-jarig bestaan met jubileummodel G 500 Auto kort Techniek MGF 75th Anniversary Edition redactie serul.ce weekbladen Wegener RSW 99-126 Deze pagina werd in opdracht van uw krant vervaardigd door: Postbus 1830, 3000 BV Rotterdam tel. 010-4699725 fax 010-4699362 Mitsubishi's GDI Sigma krachtbron. In het kader van terugdringing van uitstoot van schadelijke gassen en een efficiënt gebruik van brandstof, heeft Mitsubishi gekozen voor de GDI motor. Inmiddels zijn elf modellen uitgerust met deze Gasoline Direct Injection motoren. Ook andere merken als Volvo (V40 en S40), Peugeot en Hyundai maken gebruik van deze door Mitsubishi ontwikkelde techniek. Nog zuiniger wordt het allemaal, als de GDI motor wordt gecombineerd met andere systemen: de GDI Sigma is in Japan al in ontwikkeling. Het gaat hier om een GDI motor, die aangesloten is op een continu variabele transmissie. Ook een start/stopsysteem, hybride aandrij ving en turbodrukvulling maken deel uit van de GDI Sigma. Omdat men de motor door de 'cvt' en elektromotor als aanvullende kracht bron alleen in een gunstig (lees zuinig) toerengebied kan laten lopen, ontstaan aanzienlijke besparingen. Mitsubishi meldt percentages, variërend van 10 tot 30%. Mercedes-Benz's terreinwagen 'G-klasse', bestaat dit jaar 20 jaar. Het hart van de terreinauto techniek ligt in het Oostenrijkse Graz. Daar was het 4WD specialist 'Steyr-Daimler-Puch', die in 1979 de eerste G-klasse van de band liet rollen. Tot eind maart dit jaar wer den daar meer dan 140.000 G-klasses geproduceerd. Daaronder ook de G 500 Classic, het jubileummodel van deze Mercedes-Benz. Afhankelijk van de lichtinval toont deze speciale G 500 aubergine of zwart. De stoelen en portieren zijn bijpassend bekleed met zwart en lila nappaleer. Op de matten van zwart velours staat nog eens, dat het om een 'Classic' gaat. Wortelnotenhout is verwerkt op midden console, de hendels, en het multifunctionele stuurwiel. Ook achterin komt het hout terug. De G 500 Classic is uitgerust met een V8 motor, goed voor een vermogen van 218 kW (296 pk) en een maxi male trekkracht van 456 Nm (2.800 tpm). G 500: al 20 jaar eert vertrouw de verschijning De formule waarmee het 'nieuwe' automerk 'Galloper' op de markt werd gebracht, blijkt aan te slaan. Dan maar niet het aller nieuwste model, praktische gebruiksmogelijkheden en scherpe prijs stelling maken veel goed. Ook het embleem van Mitsubishi naast dat van Galloper wekt vertrouwen. Van de inmiddels 375 verkochte exemplaren zijn de klanten vooral in de zakelijke markt gevonden. Rijden op grijs kenteken dus. Nederlands jongste 'automerk' bracht de voormalige Mitsubishi Pajero op de AutoRai 1999 ook met een V6 onder de kap, met een TDi automaat en als sportief aangeklede Innovation'. Voor profes sioneel gebruik is het met n^me het Midden- en Kleinbedrijf dat belangstelling heeft. Het hoge aanhanggewicht van 3.300 kg is hier bij een voordeel. Voor rijden op grijs kenteken zijn vijf versies van de Galloper op de markt. Het verhoogd dak is zowel in drie- als in vijf- deurs uitvoering voorzien. De 'Side Window Van' scoort door de niet geblindeerde zijruiten. "Morris Garages"; zo doopte ooit Cecil Kimber als dealer zijn sportieve Morris varianten. Driekwart eeuw later is het Rover, die de MG met de MGF levend houdt. De Nederlandse importeur en de 38 MG dealers bieden ter gelegenheid van dit jubileum een speciale editie aan: de MGF 75th Anniversary Edition. Deze tweepersoons roadster beschikt over een 1,8 L 16V middenmotor, goed voor 120 pk, een top van 193 km/h en een sprint van stilstand naar 100 km/h in 9 seconden. De jubileumeditie is verkrijgbaar in 'Platinum Silver' of 'Solid Black'. Extra chroomwerk ook, met cabriokap en afdekhoes in donkerrood. In het interieur zijn het hout en leer (grenadinerood), die de toon zetten. Interessante middenklasser Door Anjès Verhey Met de nieuwe perma nent vierwiel aangedreven Legacy zet Subaru een interessante sedan in de middenklasse. Het is een modern gelijnde, robuust ogende vier- a vijfzitter die door de in deze klasse ongebruikelijke aandrijving een extra veiligheidsaspect realiseert. Afgezien van de terreinkwaliteiten van per manente vierwielaandrij- ving beschikt de Legacy- bestuurder immers over een aantal voordelen die andere, tweewiel aange dreven middenklasssers slechts ten dele bieden. Zo biedt AWD immers meer en betere grip bij slechte weersomstandigheden. Daarnaast heeft een aldus aangedreven wagen een stabieler bochtengedrag en koersvaste rechtuitrij- eigenschappen. Door de optimale tractie is deze Legacy bovendien een ideale aanhanger- of cara vantrekker die, afhankelijk van de motorisering tussen de 1.400 en 1.800 kilo probleemloos trekt. Een ander, bijzonder aantrek kelijk aspect is de zeer concurrerende prijs. Natuurlijk zijn er meer vierwiel aangedreven mid denklassers, maar met een basisprijs van fl. 43.995,voor de 2.0 liter en fl. 60.995,voor de 2.5 liter uitvoering neemt Subaru in positieve zin duidelijk afstand van de concurrentie. Onderscheidend Om te zien zoals gezegd een forse, modern gelijnde wagen die zowel als sedan als ook in Wagon-uitvoe ring een eigen gezicht heeft. Dat gezicht wordt bepaald door de grote schijnwerpers die een iets geprononceerde matzwar- te grille flankeren. De lijn van de auto sluit volkomen aan op wat "men" van daag de dag design ont moet. Door de derde zij ruit een aparte vorm te geven krijgen de flanken een dynamische aanblik. De auto staat op niet te kleine wielen die in precies passende ronde wieluit- snijdingen draaien. Op de 2.5 liters zijn (standaard) fraaie, een tikje sportieve lichtmetalen velgen gemonteerd. Door de met elkaar verbonden achter lichten wist men de ach terzijde ook een onder scheidend uiterlijk te verle nen. De bumpers zijn op alle versies in carrosserie- kleur meegelakt en op de 2.5 liters zijn de side-skirts eveneens meegelakt. Prima prestaties Voor de aandrijving staan twee vloeistof gekoelde viercilinder boxermotoren met zestien kleppen ter beschikking. De 2.0 liter levert 125 pk en een trek kracht van 184Nm, de 2.5 liter brengt het op 156 pk en het koppel bedraagt 223 Nm. De prestaties lie gen er niet op, zo bedraagt de acceleratie van 0-100 km/u resp. 10,8 en 9,3 seconden in plaats van de standaard hand geschakelde vijfbak met hoge en lage gearing kan ook voor een soepele viertraps automaat wor den gekozen. Flinke bagageruimte Het rijden met de Legacy is als een ontmoeting met een goede bekende. De auto is in sedan-, en meer nog in wagon-uitvoering zeer ruim. Door het rela tief grote glasoppervlak maakt het interieur een lichte overzichtelijke indruk terwijl de bestuur der een goed overzicht op het verkeer heeft. De com mandopoort biedt geen verrassingen maar wel alle informatie en de complete bediening op ergonomi sche en niet verwarrende of ingewikkelde wijze. Vanaf de royale veelvoudig verstelbare stoel heeft de bestuurder zicht op een rustig geordend goed afleesbaar instrumentari um. De verwarming/venti- latie-bediening is ideaal hoog geplaatst en met draaiknoppen. Een even tuele radio zal evenmin te laag op de console terechtkomen. De bagage ruimte is diep, heeft een geheel vlakke vloer en kan een volume van 455 dm3 bagage aan. In de Wagon laat de achterbank zich in delen omklappen en kan er van 528 tot 1.646 dm3 mee. De sedan heeft in GL- en GLX-uitvoering een zg. skiluik in de ach terbank. Hoewel de stan daarduitrusting geheel compleet is laat de Legacy zich zowel als sedan als ook wagon uit de optielijst tot elk gewenst niveau van luxe verheffen. Het rijden is een superieure beleve nis. "Als op rails", ik weet het, het is afgezaagd, maar in dit geval waar. Ook wegtrekken op natte of gladde ondergrond is spectaculair. Tel daar een zeer civiel brandstofge- bruik bij en de zeer goede kwaliteit en je hebt een "winner" voor je deur! De nieuwe Subaru Legacy is een forse, modern gelijnde wagen die, met de grote schijn werpers die een iets geprononceerde matzwarte grille flankeren, een eigen gezicht heeft. Galopper nu ook op 'grijs' kenteken ln het kader van terugdringing van uitstoot van schadelijke gassen en een efficiënt gebruik van brand stof, heeft Mitsubishi gekozen voor de GDI motor. Inmiddels zijn elf modellen uitgerust met deze Gasoline Direct Injection motoren. Ook andere mer ken als Volvo (V40 en S40), Peugeot en Hyundai maken gebruik van deze door Mitsubishi ontwikkelde techniek. Nog zuiniger wordt het allemaal, als de GDI motor wordt gecombineerd met andere systemen: de GDI Sigma is in Japan al in ontwikkeling. Het gaat hier om een GDI motor, die aangesloten is op een continu variabele transmissie. Ook een start/stopsysteem, hybride aandrijving en turbodruk vulling maken deel uit van de GDI Sigma. Omdat men de motor door de 'cvt' en elektromotor als aanvullen de krachtbron alleen in een gunstig (lees zuinig) toe rengebied kan laten lopen, ontstaan aanzienlijke besparingen. Mitsubishi meldt percentages, variërend van 10 tot 30%. 1 Mitsubishi's GDI Sigma krachtbron. Het Franse PSA laat weten begin volgend jaar met een common rail diesel op de markt te komen, die voorzien is van een roetfilter. Dit FAP-systeem' reduceert de uitstoot van rook en roetdeeltjes. Het roetfilter werd in 18 maan den ontwikkeld. Nieuw is het zelfreinigend ver mogen van het systeem. Roet kan de modernste diesel niet tegen gaan. Bij de katalysator is daarom een filter gemonteerd, dat de deeltjes opvangt. Reinigen van het roetfilter vindt onder leiding van het motormanagement elke 400 a 500 kilometer plaats: door een aantal gecontroleerde voor4 en na-inspuitingen, wordt de temperatuur van de uitlaatgassen een paar minuten opgevoerd, waarbij de roetdeeltjes verbranden. Een toe voeging aan de diesel is wel noodzakelijk.

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 13