Indianenverhalen in Ecodrome In Doe eens de dagelijkse boodschappen anno 1900 Unieke middeleeuwse goudschat in Penningkabinet 'Avontuur in de wolken' Steltlopers en krakeenden -Sfc' 'De Dansende Demonen uit Mongolië' is Nederlandse primeur Meerkerk op handen en voeten Dat wordt lachen, gieren, brullen! Keukenprinsen en prinsessen kunnen uitdaging aangaan om nieuw recept te ontwikkelen 26 - 1004 Het Nederlands Audiovisueel Archief (NAA) Omroepmuseum in Hilversum presenteert tot en met 7 augustus een nieuw thema in de voorstel lingenreeks Cinema NAA. Het programma dat in de videozaal van het omroep museum vertoond wordt staat ditmaal in het teken van 'De verborgen camera'. Sommige programmamakers gebruiken de verborgen camera alleen om mensen in hun gewo ne doen en laten te filmen. Anderen lokken hun slachtoffers min of meer in een val, het gaat dan om het komische effect van de reacties. Bert Haanstra behoort tot de eer ste categorie Met 'Alleman' uit 1963 slaagde Haanstra erin om Nederlanders vast te leggen in hun dagelijkse ongedwongen gedrag. Haanstra gebruikte geen trucs, maar wel een telelens zodat hij van veraf onopgemerkt kon filmen. Het hedendaagse 'Taxi' van de NCRV laat net als in 'Alleman' de mensen zien zoals ze werke lijk zijn. Op vaak ongedwongen wijze vertellen de passagiers vaak persoonlijk en ontroerende verhalen. De Amerikaan Allen Funt behoort tot de tweede categorie programmamakers. Hij is de uit vinder van tv-programma's wa- rbij onschuldige mensen in de val worden gelokt. Zijn pro gramma 'Candid Camera' is een begrip geworden. In Nederland werd 'Candid Camera' nage volgd in programma's 'Kiekeboe' en 'Poets'. Het is ontroerend om te zien hoe de mensen in de jaren zestig en zeventig werden gefopt. In de jaren tachtig werd het al veel moeilijker om mensen voor de gek te houden. Steeds vernufti ger en geraffineerder werden de grappen in 'Bananasplit'. Een overzicht van alle grappen grol len door de jaren heen is te zien in een fragment uit AVRO-pro- gramma 'Déja Vu' uit 1995, waar de voorstelling mee begint. Cinema NAA draait permanent in de videozaal van het NAA Omroepmuseum en regelmatig zal het vertoningprogramma wisselen. Zo zullen de bezoekers iedere keer opnieuw kennis kun nen maken met de verborgen schatten van het Nederlands Audiovisueel Archief. Het Omroepmuseum zit aan de Oude Amersfoortseweg 121-131 in Hilversum, tel.: 035-688 58 88. Open van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur, zaterdag en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Bezoekerscentrum De Hollandse Biesbosch houdt op zondag 4 juli in samen werking met Staatsbosbe heer een vaarexcursie naar enkele natuurontwikke lingsgebieden in de Bies bosch. Onder leiding van boswachter Jacques van der Neut worden twee pol ders bezocht die in ver schillende stadia van na tuurontwikkeling verkeren. In de 'Ruigten bezuiden den Perenboom' wordt klei gewon nen voor dijkverzwaring. Het afgegraven deel wordt heringe richt als natuurgebied. Hier wordt natuur 'gemaakt'. Pioniersplanten als kamille en koolzaad bloeien er volop en veel vogels die van nattigheid houden, waaronder kluten, heb ben het gebied al ontdekt. Hierna wordt een bezoek gebracht aan de Mariapolder, een voormalige graslandpolder waar al sinds 1994 de getijden vrij spel hebben. Bij laag water komen Slikplaten tevoorschijn waarop talloze steltlopers foera- geren. De slotenstructuur van de oude polder is dan nog zichtbaar. Bij hoog water is de polder het domein van bergeend, krakeend en wintertaling. Met wat geluk tref je er ook jonge foeragerende lepelaars aan. Het vervoermiddel tijdens de excursie is de fluisterboot 'Sterling'. De boot vaart op zon nepanelen, zodat men onderweg van de ene naar de andere polder de vogels kan horen zingen. Wie mee wil met de excursie op 4 juli kan zich opgeven bij het Bezoekerscentrum de Hollandse Biesbosch, Baanhoekweg 53 in Dordrecht, tel. 078-630 53 53. De afvaart is om 9.30 uur en de tocht duurt zo'n drie uur. De prijs is voor volwassenen is fl. 17,50, voor 65 en kinderen van 4 t/m 12 jaar fl. 12,50. Ecodrome start zaterdag 3 juli in de Indian Summer. Het park staat dan tot maandag 6 september in het teken van de indianen waarbij er talloze activitei ten te beleven zijn die alle maal iets te maken hebben met indianen. Zo zijn er niet alleen verschil lende indianenwoonvormen te vinden, de bezoekers treffen ook uiteenlopend tentoonstel lingsmateriaal aan ter onder steuning van dit thema. De totale periode heeft daarna- st verschillende speciale, kort lopende activiteiten te bieden. Zo is er een indianenmarkt, laten valkeniers typische 'india- nenvogels' zien en zetten 'india- nenvertellers' echte indianenle- gendes uiteenzetten, Verder zul len boogschutters af en toe demonstaties geven, is er speci aal indiaans eten en drinken in het restaurant te verkrijgen en kunnen de allerkleinsten zich vermaken in een speelhoek. Natuurlijk zijn er ook films over indianen te zien, zijn er diverse indianenvoorwerpen te bewon deren in een leerzame tentoon stelling en zijn er door het hele park kleine en grote 'verwijzin gen' naar het echte indianentijd- perk in de vorm van onder andere legendes, trommels, oude indiaanse spelen en nog veel meer. Ecodrome zit aan de Willemsvaart 19 in Zwolle, tel.: 038-421 50 50. Het park is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Kinderen tot en met 3 jaar mogen gratis naar binnen, kinderen van 4 tot en met 12 betalen fl. 12,- en volwassenen fl. 14,50. Negen dagen aan het begin van de zomer houdt het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen een evenement waarbij bezoekers de dage lijkse boodschappen kun nen doen anno 1900. Aan de hand van een routekaart, boodschappenlijst en menu suggesties kunnen van 3 tot en met 11 juli inkopen wor den gedaan bijvoorbeeld bij de winkel aan huis in het buurtje Urk, kruideniers waren uit Harderwijk, snoep in het winkeltje uit Volendam of melk en kaas op de boerderij. Daarvoor kan bij de Rijkspostspaarbank of de Boerenleenbank geld wor den ingewisseld tegen een loonzakje, zodat ook daad werkelijk op het prijsniveau van rond de eeuwwisseling wordt betaald. Als publieksopening mogen bezoekers de eerste dag, zater dag 3 juli, een toegangsbewijs voor het museum kopen tegen inlevering van geld dat voorheen een wettig betaalmiddel was in Nederland, bijvoorbeeld een cent en vierkante stuivers. Aan het eind van de zomer, van 21 tot en met 29 augustus, krijgt het eve nement z'n vervolg met 'Boodschappen doen anno 1930'. Voor keukenprinsen en -prinses sen vindt dan bovendien de jure ring plaats van een kookwed- strijd waarvoor recepten kunnen worden ingestuurd. 'Vroege Verleiders' De tentoonstelling 'Vroege Verleiders' vormt van 3 juli tot en met 29 augustus de verbinding in het zomerevenement. Deze expositie in het binnenmuseum geeft een beeld van reclame uitingen in het Zuiderzeegebied in de periode van circa 1900 tot 1940. Aan de hand van affiches, emaillen reclameplaten en etala gemateriaal wordt een overzicht geboden van producten uit deze regio. De inkomensverschillen om streeks 1900 waren groot. Het loon van landarbeiders in Noord- Holland lag rond de eeuwwisse ling bijvoorbeeld tussen de fl. 325,- en fl. 350,- per jaar, terwijl het beginsalaris van een onder wijzer al gauw op het dubbele uit kwam. Het schoolhoofd steeg daar nog weer ver bovenuit met een verdienste van circa fl. 1100,- per jaar. Daarnaast had hij ook nog de beschikking over een vrije woning met tuin. Toch was dit nog een schijntje in vergelij king met de 'echte' notabelen. Een notaris sprokkelde al snel een salaris van fl. 14.000,- bij elkaar en voor een arts was een inkomen boven de fl. 20.000,- niet uitzonderlijk. Veel geld ging op aan dagelijkse levensbehoef ten. De gemiddelde Nederlander besteedde de helft van z'n inko men aan voedsel. Een arm gezin zag in verhouding nog een groter deel van het loon aan eten en drinken opgaan. De jaren tussen 1900 en 1940 kenmerkten zich dan ook door soberheid in het consumptiepatroon. Zuinigheid was een deugd. Was de kost van een arbeidersge zin halverwege de 19de eeuw nog uiterst karig, omstreeks 1900 was het al een stuk beter gesteld. Het ontbijt bestond uit brood besmeerd met vet of boter en soms een schepje suiker. Voor degenen met een iets beter gevulde beurs kwam daar ook kaas als beleg bij. Tussen de mid dag werd zeker op het platteland een warme maaltijd genuttigd. Die bestond doorgaans uit één gang, eventueel afgesloten met pap om de gaatjes te vullen. Aardappelen vormden het ho- fdbestanddeel, vergezeld van gesmolten vet en eventueel wat groente. Verse groene groente was niet in trek en werd smalend 'konijnenvoer' genoemd. Voornamelijk wortelen, knollen, rapen en ingemaakte groenten zoals zuurkool stonden op het menu. Ook peulvruchten werden regelmatig bereid. Als aan het begin van de zomer de winter voorraad aardappelen op was, kwam er ook wel rijst op tafel of meelproducten als broeder en pannenkoeken. Vlees was hoofd zakelijk weggelegd voor de beter gefortuneerde. Bij de anderen kwam er hoogstens spek op tafel. Voor het gemak en om brandstof te sparen werden vaak eenpans gerechten klaargemaakt. De pan werd aan het begin van de och tend op het vuur gezet, zodat het gerecht gaar kon worden terwijl de vrouw aan het werk was. Rond de eeuwwisseling werden de etenswaren vooral los ver kocht. Voor melk en stroop nam je bijvoorbeeld je eigen kannetje mee dat vanuit een groot vat gevuld werd. De voorraden ston den in grote zakken of blikken in de winkel. De kruidenier meng de zelf de koffie en maalde de bonen eventueel na aankoop. Ook thee kocht hij in het groot in en maakte daarvan zijn eigen melanges. De consument kreeg de goede ren mee in een bruine zak die in veel gevallen door de winkelier zelf in elkaar was geplakt. Naast de buurtwinkels werden ook veel goederen op straat uitgevent. Met handkarren trokken de ko- plieden langs de deuren om hun waar zoals vis aan de man te brengen. Deze vis werd eenvou dig in een oude krant verpakt. Reclame Lang beperkte de reclame voor producten zich tot het passief informeren van potentiële klan ten en afnemers over de verkrijg baarheid van de goederen. Dat gebeurde hoofdzakelijk als de klant een winkel aandeed. Grootschalige reclamecampag nes hadden weinig zin omdat grote groepen van de bevolking te arm waren en zich geen extra (luxe) artikelen konden veroorlo ven. Pas tegen het einde van de 19de eeuw nam de massarecla me een grote vlucht. Dat was het gevolg van de industrialisatie en de massaproductie en verstede lijking die daarmee gepaard ging. Ook speelde een iets hoge re welvaart een rol. Een groter deel van de bevolking kreeg ruimte in het gezinsbudget voor goederen zoals cacao, kof fie, thee en rookwaren. Een goed net van waterwegen en later In Rijksmuseum Het Koninklijk Penningkabinet in Leiden is vanaf 3 juli een unieke middeleeuwse goud schat te bezichtigen. Het gaat om 36 gouden guldens uit de 15de eeuw. Vondsten die alleen guldens bevatten zijn voor Nederland zeer zeldzaam. Eind 1998 werd op het erf van een huis in Piaam in Friesland een sleuf voor een rioleringsbuis gegraven. Op een meter diepte kwamen in totaal 36 gouden gul dens tevoorschijn. Deze unieke schat werd voor registratie en wetenschappelijk onderzoek aangemeld bij Rijksmuseum Het Koninklijk Penningkabinet. Appeltje voor de dorst De late middeleeuwen zijn voor Friesland een zeer onrustige tijd. Zijn de goudgele guldens vanwe ge een oorlog begraven, of gaat het hier toch om wat anders? In de schat zijn alleen munten van hoge waarden en goede kwa liteit samengebracht, lage waarden en kleingeld ontbreken. Het is daarom het meest waar schijnlijk dat het om een spaar schat gaat. Dit 'appeltje voor de dorst' werd veilig begraven, om het pas bij moeilijke tijden op te graven. Helaas heeft de toenma lige eigenaar zijn schat niet kun nen opgraven. Het gaat overi gens om een groot bedrag, 36 goudguldens vertegenwoordigde in de late middeleeuwen bijna een jaar arbeidsloon. De schat bevat zowel Nederlandse als buitenlandse guldens. Want in de middeleeu wen konden munten uit alle lan den gebruikt worden, onafhanke lijk van hun herkomst. De waarde werd bepaald door de hoeveelheid goud of zilver die de munten bevatten. Zowel de oud ste munt (uit 1422) als de jongste munt (uit 1508) zijn uit Keulen afkomstig. Zoals gebruikelijk in die tijd hebben de omschriften in het Latijn; een naam en waarde- aanduiding ontbreekt. Ook het jaar van productie werd niet ver meld. Pas aan het einde van de 15 eeuw werd het dateren van munten een normaal verschijn sel. Zodoende dagen alleen de jongste negen munten uit de vondst van Piaam jaartallen en is de rest ongedateerd. Afscheid van de gulden De goudgele schat heeft een ere plaats gekregen in de tentoon stelling 'Het is gebeurd met de gulden' die op vrijdag 2 juli geo pend wordt door dr. A.H.E.M. Wellink, president-directeur van de Nederlandse Bank. Bij de introductie van de euro spoor- en verkeerswegen zorgde er bovendien voor dat producten in vrij korte tijd over het hele land konden worden afgeleverd. De kleinschalige economie ver anderde in een grootschalige gericht op onbekende klanten. Om de artikelen aan de man te brengen was het noodzakelijk dat het product bekendheid kreeg en herkenbaar was voor de potentiële klant. Het was vooral de buitenreclame die grote groe pen van de bevolking bereikte, want het lezen van kranten en tijdschriften was slechts aan een kleine groep voorbehouden. Affiches en emaillen borden kon je dan ook overal aantreffen. Kookwedstrijd In het Zuiderzeemuseum kunnen bezoekers niet alleen de aanbe velingen voor oude producten zien, maar ook kunnen de ingre diënten voor authentieke recep ten worden gekocht en geproefd. Mensen die graag in de keuken staan worden bovendien uitge daagd om op basis van de oude recepten uit de periodes 1900 of 1930 een nieuw gerecht te ont wikkelen. De inzendingen moe ten uiterlijk 8 augustus bij het museum binnen zijn en worden beoordeeld door een deskundige jury. De bedenkers van de zes origineelste of lekkerste recepten worden uitgenodigd om woens dag 25 augustus hun gerecht op petroleumstellen in het museum te bereiden. De hoofdprijs is een rit inclusief diner voor vier personen met de speciale Candle lightexpress van de Museum Stoomtram Hoorn- Medemblik ter waarde van fl. 580,-. De tweede prijs is een arrangement 'Hollands Glorie rond de Zuiderzee' voor vier per sonen van De Gouden Cirkel ter waarde van fl. 396,-. De derde prijs bestaat uit een Amstelcruise met rederij Naco, inclusief vier gangendiner voor vier personen, ter waarde van in totaal fl. 300,-. De volledige spelregels zijn op te vragen bij het Zuiderzeemuseum door een kort briefje te sturen naar postbus 42, 1600 AA Enkhuizen onder vermelding van 'Kookwedstrijd' of even te bellen met het museum 0228- 351 111. Het museum is in de maanden juli en augustus dage lijks geopend van 10.00-18.00 uur. hoort een afscheid van de gulden en als onderdeel van dit afscheidsritueel heeft, het Penningkabinet een tentoonstel ling op touw gezet die dit histo rische moment markeert. Het dagelijkse leven van de afge lopen 100 jaar komt ruim aan bod waarbij de gulden de hoofd rol speelde in portemonnee, kas boek en loonzakje. De grote gebeurtenissen van de 20e eeuw worden ook door de gulden verbeeld. De Eerste Wereldoorlog met de zilverbon nen, de economische crisis, de Tweede Wereldoorlog en de geldsanering van 1945 en de stij gende welvaart in de jaren die daarop volgden. In een ware schatkamer van gou den en zilveren munten en kost baar papiergeld biedt de tentoon stelling ook een compleet over zicht van de gulden in al zijn verschijningsvormen, van 1252 tot heden. Rijksmuseum Het Koninklijk Penningkabinet, Rapenburg 28, Leiden, tel.:071-512 07 48. Ruim honderd kunstschatten uit Mongolië zijn nog tot en met 17 oktober in de Amsterdamse Nieuwe Kerk te zien op de tentoonstelling 'De Dansende Demonen van Mongolië'. Deze Nederlandse primeur is speciaal voor de kerk samengesteld door gastconservator dr. Jan Fontein en werd afgelopen vrijdag geopend door Hare Majesteit de Koningin. Voor het eerst in Nederland geven vele prachtige kostuums en expres sieve maskers, schilderijen en sculpturen een indruk van de kunst en cultuur in Mongolië. Vooral recent ontdekte oude foto's en filmfrag menten brengen de tradities, feesten en gebruiken opnieuw tot leven. Een van de hoogtepunten van de tentoonstelling is een verzameling zeventiende-eeuwse vergulde bronzen beelden van de beeldhouwer en eerste geestelijke leider van Mongolië; Zanazabar (1635-1723). Hij werd in zijn land beschouwd als de grootste maker van Tibetaanse Boeddhistische beelden. De Mongolen vereerden hem als een god en noemden hem de levende Boeddha. De legendarische Mongoolse leider Djenghis Khan bracht in de der tiende eeuw het grootste wereldrijk uit de geschiedenis onder zijn gezag. Vanaf dat moment werden de Mongolen gevreesd en bewon derd. Het verging vervolgens het Mongoolse rijk als zovele andere, door nomaden gestichte rijken: in korte tijd werd er een wereldmacht opgebouwd, die vervolgens weer even snel in het niets verdween. Na de val van Djengis Khans rijk kwam het van oorsprong sjamanisti- sche Mongolië meer onder invloed van het Tibetaanse boeddhisme dat in de 16de eeuw doorbrak. De sjamanistische goden en demonen werden ondergeschikt gemaakt aan de Boeddha en opgenomen in boeddhistische rituelen. Zo speelden de goden en demonen uit beide stromingen een belang rijke rol in de boeddhistische Tsam-dans. De dansers waren gekleed in rijk versierde kostuums en droegen imposante maskers, die nu op de tentoonstelling te zien zijn. In 1937 werden onder Sovjetgezag de boeddhisten vervolgd en vele kloosters verwoest. Sinds de autonomie in 1992 beleeft de Mongoolse cultuur een heropleving. De Nieuwe Kerk ligt aan de Dam in Amsterdam, op 10 minuten afstand var. het Centraal Station. Alle trams vanaf CS hebben een halte 'Dam'. Openingstijden: dagelijks van 10.00 tot 18.00 uur, don derdags tot 22.00 uur. Last van hoogtevrees? De architect Yona Friedman ont werpt gebouwen die hoog boven de stad lijken te zweven. Kinderen maken na een bezoek aan de tentoonstelling over Friedmans werk als jonge bouwers hun eigen zweven de stad. Het ontwerp moet zo licht zijn dat het aan een draadje kan blijven hangen! Architectuur is een avontuur! In het SchoolAtelier, de educatieve ruimte van het Nederlands Architectuurinstituut (NAi), worden iedere eerste zondag van de maand architectuurworkshops voor kinderen gegeven De workshop is bestemd voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar en vindt plaats van 14.00 tot 16.00. De eerst workshop is op 4 juli en de volgende vindt plaats op zondag 1 augustus. Terwijl de kinderen bouwen kunnen de ouders deelnemen aan een exclusieve rondleiding door het normaal voor individueel publiek gesloten depot: de Schatkamer van het NAi. Deelname aan de workshop is voor kinderen gratis op vertoon van een toegangskaartje. De rondleiding voor volwassenen start om 14.30 uur en kost fl.5,- (exclusief de toegangsprijs). Reserveren voor deze activiteiten is gewenst, in verband met een beperkt aantal plaatsen. Voor meer informatie kan men zich richten tot de afdeling educatie, tel.: 010-440 12 00. Het NAi zit aan het Museumpark 25 in Rotterdam. Het dorp Meerkerk wil, na het succes van vorig jaar, met het nationale kampioenschap kruipen over 500 meter een traditie opbouwen aan de vooravond van de jaarmarkt. Op vrijdag 2 juli wordt er opnieuw gekropen om de nationale eer. Vanaf 19.30 uur gaat het kruipevenement van start op het parkeerterrein'achter het gemeentehuis aan de, Burgemeester Sloblaan, als het ware in de scha duw van de watertoren. Deelname staat open voor alle leeftijden, aan de hand van de aan meldingen worden de leeftijdscategorieën ingedeeld. Vorig jaar finishte Jan Willem van de Boogert uit Meerkerk in 5 minuten en 46 seconden als eerste. Wie goed beslagen, beter gezegd goed beschermd, ten ijs wil komen moet op zijn minst stevige kniebe schermers, sterke handschoenen en stalen neuzen in haar/ zijn schoe nen hebben. Inzet van de wedstrijd is uiteraard het kampioenschap met een wisselbokaal, die beschikbaar wordt gesteld door Ondernemersvereniging Meerkerk (OVM). Deelname kost fl. 5, per persoon. Dat geld komt ten goede aan Stichting De Meerkant in Meerkerk, een gezinsvervangend tehuis voor verstandelijk en lichamelijk gehandicapte kinderen. De Meerkant maakt deel uit van Stichting Syndion in Gorinchem. Op zaterdag 3 juli is van 10.00 tot 17.00 uur de 24e Jaarmarkt, wa rmee de vakantieperiode in Midden Nederland wordt ingeluid. Informatie over de deelname verstrekt Gerrit van Veen, tel.: 0183 351 635. Bij hem kan ook voor deelname worden inge schreven. 9 loods INDIAN SUM Boodschappen doen in een winkel anno 1900 foto: ZUIDERZEE MUSEUM Waarschijnlijk gaat het hier om een spaarschat Foto: JANSSEN DE KIEVITH

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 11