Presentator Carlo Boszhard steunt Stichting Dierenhulp Venezuela Wegvallen Europese binnengrenzen maakt buitenlandse baan aantrekkelijk BrandstofVerbruikboekje helpt consument kiezen bij aanschaf relatief zuinige auto Eerste hulp aan kinderen HER DER Wonen en werken in Europa Zomer bij Stormvloedkering Tijdelijke tattoos Opmaat Actieflijn is groot succes De uitvinding van het winkelwagentje Kids For Animals 26 - 1001 Het Museum van de Twintigste Eeuw in Hoorn houdt tot en met 31 okto ber de tentoonstelling 'Uitvindingen, ouder dan je denkt'. Tijdens deze expositie zijn vele bekende-en minder bekende uit vindingen uit het verleden te zien. Deze uitvindingen variëren van de stofzuiger tot de magne tron en de parkeermeter tot het winkelwagentje. Daarnaast zijn er ook een aantal 'vreemde' uit vindingen uit Japan te bewonde ren en kan er een kijkje geno men worden in de chaotische werkplaats van een uitvinder. Het museum is geopend van dinsdag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur. De entree bedraagt fl. 4,- voor kinderen van 4 tot 16 jaar, 65-plussers en CJP en volwassenen betalen fl. 5,-. Museum van de Twintigste Eeuw, Bierkade 4a, Hoorn, tel.: 0229-214 001. In Speelland Beekse Bergen vindt op zondag 4 juli de Kids For Animals Clubdag plaats. Daarnaast is er die dag ook een gezellige Snuffelmarkt waar particu lieren allerlei tweedehands spullen (ver)kopen. Leden van de jeugdclub van de dierenbescherming hebben op deze dag gratis entree. Vanaf 10.00 uur zijn de nieuwe Speelland-attracties voor de jon gere bezoekers geopend. Zij kunnen hun rijbewijs halen in Verkeersland om vervolgens te gaan racen in de Kidcars. Ook kunnen de kinderen zich uitle ven op het circuit van de Formule 1-trapauto's of in het nieuwe Schommelland. Om 12.30, 13.30 en 14.30 uur vangt de Kids For Animals Show aan. Presentator Michel van Grinsven presenteert samen met de mascotte van Kids For Animals, Dibbes, een wervelen de show met zang, goocheltrucs, een buikspreekact en een dieren- kwis. Kinderen kunnen op diver se manieren actief deelnemen aan de show. Speelland Beekse Bergen is op zondag 4 juli van 9.00 tot 17.00 uur geopend. De entree bedraag fl. 5,- (kinderen jonger dan 3 jaar of lid van Kids for Animals kunnen gratis naar binnen. Meer informatie via de Speelland Informatielijn: 0900- 233 57 32. Schrijfwarenfabrikant edding heeft een speciale marker voor het maken van tijdelijke kunstwerkjes op de huid. Dankzij de penseelachtige punt van de Tattoomarker, 'de brush- tip', is het mogelijk om zowel uiterst gedetailleerde fijne lijn tjes als bredere strepen aan te brengen. De speciale inkt van de marker is dermatologisch getest. Verwijderen van de tatoeage gaat eenvoudig met een doekje gedrenkt in alcohol of aceton. Opsieren van de huid door inker vingen en deze vervolgens vul len met inkt. Het is een eeuwen oud ritueel in veel culturen. Amerikaanse indianen lieten zich tatoeëren om te laten zien bij welke stam ze hoorden. Voor de maori's van NieuwZeeland gaven de tatoeages aan welke positie iemand bekleedde binnen een bepaalde groep en de Afrikaanse masai lieten zich na elke verslagen vijand inkerven om de overwinning aan te geven. Een tatoeage zegt iets over de status van de drager, zijn perso- nlijkheid en hoe hij of zij tegen het leven aankijkt.Ook in de westerse cultuur heeft het kunst werkje op de huid inmiddels een vaste plaats veroverd. Met één groot nadeel. Een tatoeage is eeuwig. Met dé komst van de Tattoomarker is dat verleden tijd. Hij is er in 7 kleuren. De populaire RTL 4 pre sentator Carlo Boszhard is toegetreden tot het comité van aanbeveling van Stichting Dierenhulp Venezuela. Deze non-profit organisatie zet zich in voor de duizenden zwerfdieren op Isla Margarita en het vaste land van Venezuela. Carlo Boshard kwam m contact met deze hulporganisatie nadat in zijn populaire tv-programma 'Monte Carlo' Mark Vos, initia tiefnemer van Stichting Dierenhulp Venezuela, te grazen werd genomen in de pubieks- overval. Na afloop van de show werd niet alleen gesproken over het tv-item maar wilde Boszhard alles weten over het vrijwilli gerswerk van deze dierenhulpor- ganisatie.'Het is fantastisch wat deze mensen doen, zo ver hier vandaan. De foto's die ik gezien heb over de veelal erbarmelijke toestanden en walgelijke mis handelingen die dieren hebben ondergaan, deden mij veel. Ik ben zelf een dierenliefhebber en kan er absoluut niet tegen als dieren mishandeld worden. Daarom ondersteun ik dit vrij willigerswerk ook van harte. Natuurlijk doe ik dat gratis want deze organisatie kan iedere gul den goed gebruiken', aldus Carlo Boszhard. Naast Carlo Boszhard zitten ook dierenarts Henk Lommers, directeur Samenwerkende Dieren Speciaalzaken Olaf Siemens, dierenarts José Bormans en tv-regisseur Bert Johan van Goor in het comité van aanbeveling. Zij ontvangen net als de medewerkers van Stichting Dierenhulp Venezuela geen enkele vergoeding voor de werkzaamheden. Stichting Dierenhulp Venezuela is eind 1996 gestart in nauwe samenwerking met Martinair Holland en touroperator Q- International. Haar voornaamste doelstelling is het bieden van directe hulp aan lokale dieren artsen in een sobere dierenkli niek in Venezuela en een klein dierenasiel op Isla Margarita. Wie meer informatie wil of donateur wil worden kan een briefje sturen naar SDV, Richtersweg 14, 7339 AB Ugchelen. Landsgrenzen zijn al lang geen belemmering meer om elders in Europa te gaan wonen of werken. Studenten lopen stage of volgen een opleiding in het buitenland. Mensen kopen een vakantiehuis over de grens. En anderen nemen er een baan aan. Veel Nederlanders voelen zich thuis in Europa. Toch zijn wonen en werken in het buitenland niet hetzelfde als in Nederland. Met een aantal zaken moet je reke ning houden of ze bijtijds goed regelen. Een (deel van je) opleiding vol gen in het buitenland kan veel extra ervaring opleveren. Dat geldt ook voor stage lopen. Scholen en opleidingen in Nederland kunnen je meestal helpen aan adressen in het bui tenland. Tijdelijk onderdak is vaak te regelen via de opleiding of het stageadres. Wat de eventu ele studiefinanciering betreft: als je blijft ingeschreven bij je Nederlandse onderwijsinstelling krijg je je studiefinanciering gewoon doorbetaald. Voor een aantal landen geldt ook dat je studiefinanciering krijgt als je daar een volledige studie volgt. Meer informatie hierover krijgt men bij de Informatie Behëer Groep in Groningen. Het wegvallen van de binnen grenzen in Europa maakt het voor veel mensen aantrekkelijk om in een ander land een baan te zoeken. Zo gaan nogal wat jon geren in de zomer een paar maa nden bij Euro Disney werken. Het Arbeidsbureau heeft een aparte afdeling die kan bemidde len voor werk in Europa. En zoals staatssecretaris Dick Benschop van Buitenlandse Zaken zegt: 'Europa komt steed dichterbij. De grenzen zijn open en we gaan steeds meer op pad. Nog een paar jaar en we hebben de euro op zak. Er is dus alle reden om je thuis te voelen in Europa'. Mensen die langer dan een paar maanden buiten Nederland gaan werken, moeten regelingen tref fen omtrent hun belastingen en volksverzekeringen. Of iemand in Nederland of in het buiten land belasting of premies voor volksverzekeringen moet beta len, hangt vooral af van de vraag of er sprake is van emigratie. Emigratie betekent in dit geval: je laten uitschrijven bij de bur gerlijke stand en geen woon adres meer hebben in Nederland. Detachering is geen emigratie. Detachering betekent dat iemand voor z'n werk tijdelijk in een ander land woont en werkt. In dat geval blijven alle Nederlandse regelingen van kracht. De Belastingdienst en de Sociale Verzekeringsbank kunnen hiero ver meer informatie geven. Een huis in het buitenland Mensen met een vakantiehuis ergens in een EU-land en een vast woonadres in Nederland blijven voor de wet gewoon inwoners van Nederland. Wanneer ze bijvoorbeeld met pensioen gaan en definitief in het buitenland gaan wonen, wordt dat anders. Als ze nog inkomsten hebben in Nederland, bijvoorbeeld een pensioenuitke ring, dan zijn ze voor de Nederlandse belastingwet "bui tenlandse belastingplichtigen". Dat wil zeggen: over de inkom sten in Nederland moeten ze belasting betalen volgens de Nederlandse belastingwet. Tenzij er speciale belastingver dragen zijn gesloten, zoals tus sen Nederland en Spanje. Ook hierover kan de Belastingdienst meer informatie geven. Om kopers van nieuwe per sonenauto's over het brand stofverbruik van verschil lende modellen te informe ren is door de Ministeries van VROM, EZ en V&W, in samenwerking met Novem en de Consumentenbond, een brandstofverbruikersboek- je ontwikkeld. In dit boekje wordt voor elke auto het officiële brandstofverbruik- cijfer en de relatieve zuinig heid gegeven. Dit is het ver bruik in verhouding tot even grote auto's. De publicatie van dit brandstof- verbruikboekje loopt vooruit op de invoering van het etiket brandstofverbruik voor nieuwe personenauto's eind 2000/begin 2001. De invoering van het eti ket brandstofverbruik is één van de maatregelen uit de Uitvoeringsnota Klimaatbeleid. Maatregelen In deze nota kondigt het kabinet een aantal maatregelen aan om onder andere in de sector ver keer de uitstoot van het broei kasgas C02 in Nederland terug te dringen. Gekoppeld aan de invoering van het etiket brand stofverbruik wordt ook de aan koop van zuinige auto's fiscaal gestimuleerd door de aankoop belasting, de BPM (Belasting Personenauto's en Motorrijwielen), te differentië- ren afhankelijk van de C02-uit- stoot per kilometer. In het boekje wordt elke auto in één van de volgende zeven zui nigheidscategorieën ingedeeld: A, B en C voor relatief zuinige auto's, D voor gemiddeld en en E, F en G voor relatief onzuinige auto's. Aan de hand dit boekje kunnen consumenten binnen elke voertuiggrootte een keuze voor een relatief zuinige auto maken. Volgens het Europese richtlijn voorstel komen op het etiket minimaal het officiële brand stofverbruik en de C02-uitstoot per kilometer te staan. Daarnaast zal in showrooms een boekje met gegevens over het brand stofverbruik van alle nieuwe personenauto's beschikbaar zijn. Het kabinet heeft gekozen om naast het absolute verbruik tevens de relatieve zuinigheid van een auto (het verbruik in verhouding tot even grote auto's) te vermelden. Dit ligt in het ver lengde met de reeds bestaande energie-etiketten voor koel kasten en wasmachines. Alle lid staten van de EU moeten binnen twee jaar een etiket voor het energieverbruik van nieuwe per sonenauto's hebben ingevoerd. Het in Nederland in te voeren etiket voor personenauto's lijkt sterk op de energie-etiketten uit de witgoedsector. Het verbruik van een auto ten opzichte van andere in grootte vergelijkbare auto's wordt door middel van kleuren aangegeven. Fiscaal voordeel Gekoppeld aan het etiket brand stofverbruik voor nieuwe perso nenauto's is het kabinet in de Uitvoeringsnota Klimaatbeleid ook van plan om de aankoop van zuinige auto's op fiscale wijze te stimuleren. Het voorstel is om de aankoopbelasting van nieuwe personenauto's de BPM, te diffe rentiëren afhankelijk van het brandstofverbruik van een auto. De gedachte is dat de differenti atie van de BPM afhankelijk wordt gesteld van de mate waar in een auto meer C02-uitstoot dan technisch haalbaar is voor de betreffende grootte van de auto. Door de BPM van relatief zuinige auto's te verlagen en van relatief onzuinige auto's te ver hogen wordt de aankoop van zuinige auto's gestimuleerd en van onzuinige ontmoedigd. Het brandstofverbruikboekje is aan te vragen bij Novem, Postbus 8242, RE Utrecht en bij de Consumentenbond, Postbus 1000, 2500 BA Den Haag. Een half jaar na de start in november '98 blijkt de Opmaat Actieflijn al een absoluut succes. De eenvoudige formule: 'Zoekt u iemand om iets mee te onder nemen, dan belt u de Opmaat Actieflijn', werkt. Bovendien blijkt een groot aantal mensen in de regio Dordrecht de Opmaat Actieflijn te kennen. Uit de gesprekken met leden van Gezondheid Service Opmaat, die gebruik hebben gemaakt van de service van de Opmaat Actieflijn, blijkt dat deze dienst bijdraagt aan het verlagen van de drempel voor het leggen van contacten. Waarbij niet vergeten mag worden dat dit allemaal mogelijk wordt gemaakt door een groep enthousiaste vrijwilli gers. Wie in de regio Dordrecht woont en op zoek is naar een maatje om mee te sporten, voor uitstap jes of om bijvoorbeeld gewoon gezellig mee koffie te drinken kan de Opmaat Actielijn bellen: 0900-202 00 46 (50 cent per minuut). Deze service is exclu sief voor leden van Gezondheid Service Opmaat. Men is al lid voor fl. 20,- per jaar en heeft dan bovendien toegang tot alle ande re diensten uit het Service Pakket van Gezondheid Service Opmaat. De Opmaat Actieflijn is te berei ken op werkdagen tussen 11.00 en 13.00 uur. De meeste ongelukken van kinderen tot acht jaar gebeuren in en rondom huis. Per jaar worden onge veer 15.000 kinderen in een ziekenhuis opgenomen als gevolg van een ongeval. De sterftekans na zo'n ongeval is klein, ongeveer één pro cent. Maar het gaat dan elk jaar toch om 150 kinde ren... 150 teveel! De meeste mensen zijn wel eens in de situatie terechtgekomen, dat men aan een klein kind eer ste hulp moest verlenen om bij voorbeeld een pleister op een schrammetje te plakken of een kind te troosten na een valpartij. Maar weten we wat we moeten doen als een kind een brand wond oploopt, een allergische reactie krijgt, zich ernstig ver slikt in een snoepje of een ver keersongeval krijgt? De juiste handelswijze direct na een onge val kan de ernst van de gevolgen beperken. Door emoties over mande ouders raken vaak in paniek en weten niet wat ze moeten doen. Erger nog, in paniek doen ze nogal eens din gen die ze beter zouden kunnen laten. Hoe men in dergelijke situaties het hoofd koel moet houden om adequate hulp te verlenen, leert men in de cursus "Eerste Hulp aan Kinderen", ontwikkeld door het opleidingsinstituut Medukatie. In de cursus leren de cursisten onder meer reanimeren en hoe te handelen in het geval van verslikking. Door een juiste eerstehulpverlening kan men als ouder/verzorger ernstiger letsel voorkomen. De leerstof is ontwikkeld in samenwerking met chirurg, kin- dertraumatoloog drs, A.J. Pull ter Gunne. Het opleidingsinsti tuut heeft al met veel succes zo'n 20.000 cursisten opgeleidt in de eerste hulpverlening aan kinde ren. De instructeurs van Medukatie hebben ruime prak tijkervaring met spoedeisende hulpverlening aan slachtoffers omdat het verpleegkundigen en artsen zijn. De cursus bestaat uit twee lesbij- eenkomsten van drie uur. De eerste les wordt gevuld met de organisatie van de hulpverlening (wie wanneer inschakelen) en de vitale levensfuncties: Bewustzijn, ademhaling en bloedsomloop. Hierbij wordt gebruik gemaakt van speciale oefenpoppen. De tweede les wordt besteedt aan allerlei soor ten verwondingen (snij- en schaafwonden), brandwonden, oogverwondingen maar ook ver giftigingen en stoornissen in de temperatuur. Medukatie geeft in het najaar weer een tweetal van cursussen: woensdag 6 en 13 oktober en woensdag 17 en 24 november, van 19.00-22.00 uur. De locatie is De Focus, Oude Watering 324 in Rotterdam. De cursus staat open voor ouders en verzorgers van kinde ren tot ongeveer 12 jaar. Ook opa's, oma's, de oppas en mede werksters van kinderdagver blijven zijn van harte welkom de cursus te volgen. De cursusprijs bedraagt fl. 125,- per persoon. Tijdens de cursus krijgt men een boek waar de hele cursusinhoud in beschreven staat zodat men ook na de cursus nog een naslagwerk heeft. Tevens ontvangt men een certifi caat. Elk halfjaar wordt men automatisch op de hoogte gehouden wanneer er weer her halingscursussen worden gege ven. Er is slechts plaats voor een beperkt aantal cursisten. Belangstellenden kunnen zich telefonisch aanmelden bij Ina van Vliet, tel.: 030-244 81 00. Vanaf 26 juni tot en met 5 september houdt het Keringhuis, informatiecentrum Maeslantkering, speciale activiteiten voor iedereen die meer wil weten over de bouw en de werking van de stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg in Hoek van Holland. Daarvoor zijn er in de zomerperiode gratis rondleidingen, filmvertoningen en een speciale puzzeltocht voor kinderen in het gratis toeganke lijke Keringhuis gepland. Op veler verzoek geeft het Keringhuis in deze periode gratis rondlei dingen die ook over de bouwplaats gaan. Elke maandag, dinsdag, woensdag en vrijdag start de rondleiding om 11.00 uur. In het week end start de rondleiding om 11.30 uur. Er kunnen maximaal 50 per sonen aan een rondleiding deelnemen. Indien er ruimte is in het reguliere programma is het mogelijk om op aanvraag films te vertonen, die normaal gesproken niet aan bod komen. De verschillende films behandelen onderwerpen als: de aan leiding voor de bouw van de stormvloedkering, het ontwerp, de voo rbereiding, het bolscharnier, het dok, de natte werken, het bewe- gingswerk en de BOS/BES computer. Het is ook mogelijk de film aan te vragen waarin de hele bouwperiode, tot aan de officiële inge- bruiksstelling in 1997, aan bod komt. Voor kinderen ligt er in het Keringhuis een speciale zomerspeurtocht klaar. Door goed in het informatiecentrum te kijken en te lezen kun nen de vragen van de speurtocht beantwoord worden. Als de speur tocht ingeleverd wordt, ligt er een kleine attentie klaar. Tot 15 september is het informatiecentrum op de doordeweekse dagen een uur langer geopend: van 10.00 tot 17.00 uur. Op zaterdag, zondag en feestdagen is het Keringhuis geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Het restaurant is van maandag tot en met vrijdag tot 16.00 uur geopend. De toegang is gratis. X: f T P Dc overheid wil de aanschaf van zuinige auto's stimuleren. foto: LEUNIS VERLINDE Het enthousiaste team vrijwilligers

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 21