'We namen een gigantisch risico door met dit ontwerp aan de ontwerpwedstrijd deel te nemen' 'De nieuwbouw biedt geflexibiliseerde huisvesting' Met tramlijn 20 naar nieuwbouw ICHTHUS HOGESCHOOL Projectarchitect Maartje Lammers: 'Ons gebouw komt de hele omgeving ten goede' Voorzitter Jos Eibers van de Ichthus Hogeschool: ■■■(■■CTM.:,; vormen en storten kernen boven de grond fundering gelegd slaan van de eerste paal kernen klaar tot de 6e verdieping kernen klaar tot de 3e verdieping 1999 "Ik ga straks kijken of het is geworden wat we voor ogen hadden. Mij interesseert voor al het parkje op het stuk ver diepte dak. Van begin af aan vond ik dat een van de meest spectaculaire aspecten van het gebouw." Aan het woord is Matthias Kalwij, vierdejaars student Sociaal Juridische Dienstverlening. Tot voor kort maakte hij als vertegenwoor diger van de Centrale Medezeggenschapsraad van de Ichthus Hogeschool deel uit van de Bouwcommissie. Van de drie ontwerpen die in aanmerking kwamen voor de nieuwbouw van de IHR sprak Matthias het uitverkoren ont werp van Erick van Egeraat Associated Architects in Rotterdam het meest aan. "Het sprong eruit", reageert hij. "Beide andere ontwerpen vond ik wat zwaar. Het pand naast ons, waarin het Gerechtshof en de Belasting dienst zijn gevestigd, is al zo'n grote steenmassa. Ons transparante schoolgebouw is een echte tegenhanger en dat komt de hele omgeving ten goede." En vertelt hij: "De architectuur symboliseert wat we willen uitstralen. De allure van het pand geeft de nieuwe student een eerste indruk van wat hij van onze hogeschool kan verwachten. Een open hogeschool met een eigen identiteit. Geen school van dertien in een dozijn." Matthias verwacht dat het innovatieve onderwijs, waarin zelfstandig en projectmatig werken is ingevoerd, in het nieuwe gebouw beter tot zijn recht komt. Hij ervaart het als een groot voordeel dat alle opleidingen van de IHR onder één dak zijn gebracht: "Elke cluster heeft weliswaar zijn eigen verdieping en eigen herkenbaarheid, maar met elkaar straal je toch eenheid uit. Ik vind dat een hele verbe tering." Matthias studeert dit jaar af. Als HBO-student zal hij de nieuwbouw dus nooit gebruiken. Matthias: "Wil je in je vak bijblijven, dan zul je cur sussen en trainingen moeten volgen. Die zijn er op mijn vakgebied bij de Ichthus Hogeschool in overvloed, dus ik kom heus nog weieens in het nieuwe pand. En ik zal toch wel een uitnodiging krij gen voor de opening?" Supertransparante, moderne havenarchitectuur. Een schoolgebouw dat zijn gelijke niet kent. Een gebouw vol foefjes. Het zijn de eerste reacties van projectarchitect Maartje Lammers van Erick van Egeraat Associated Architects op de vraag wat de nieuwe Ichthus Hogeschool in Rotterdam bij haar oproept. Zij is dagelijks betrokken bij het reilen en zeilen van de ontwerpvoortgang tijdens de bouw. Binnen het architectenbureau is zij verantwoordelijk voor ontwerpbeslissingen. Maartje Lammers vertelt intensief bij het prijsvraagont werp betrokken te zijn geweest: "Vanuit de gemeen te kregen we een steden bouwkundig pakket opgelegd dat, evenals het pand waarin het gerechtsgebouw en de belastingdienst is gevestigd, voornamelijk uit steen bestond. We kenden uit de vele gesprekken met Jos Eibers van de Ichthus Hogeschool zijn visie op het onderwijs en zijn wens die in de allure van het pand tot uit drukking te laten komen. We namen een gigantisch risico door met dit transparante ontwerp aan de ontwerpwed strijd deel te nemen." DE ARCHITECTUUR VAN DE IHR Na haar eerste spontane reactie gaat Maartje Lammers genuanceerder in op de unie ke architectuur van de nieuwe Ichthus Hogeschool Rotter dam: "De nieuwe IHR op de Kop van Zuid refereert aan het typisch industriële karak ter van de laat 19e eeuwse en begin 20e eeuwse havenar chitectuur. Hierdoor ontrekt het gebouw zich aan de vraag of het een school of een kantoor dan wel een bedrij- vengebouw is. Het ontleent zijn identiteit niet primair aan zijn functie maar juist aan zijn locatie en situering. Traditio nele industriële gebouwen typeren zich door grote maten en subtiel materiaalge bruik. De verfijning ontstaat door schijnbaar eindeloze herhaling van het detail. Waar de nieuwe hogeschool zich met groot schaalniveau met name richt op de haven als referentiekader, verankert het zich op klein schaalniveau in haar onmiddelijke omgeving. De begane grond voegt zich door haar terugliggende plint in de continue gevellijn van de overige bebouwing. De ruimtelijke meer specifieke functies zijn op de eerste drie bouwlagen geplaatst, waar door een levendig straatbeel ontstaat en een specifiek gebruik van deze ruimten op termijn gewaarborgd wordt. Het meer traditionele en typisch scholenprogramma met de bekende repetitie van een groot aantal standaard lokalen en kamers is op de bovenste zes lagen gepositio neerd. Deze verdiepingen zijn, inspe lend op veranderende onder wijsmethodieken dan wel eigentijdse innovatieve kan toorindelingen, vrij indeelbaar en kunnen desgewenst ook apart worden verhuurd. Achter de zuidgevel is een atrium gesitueerd van waaruit de gebruikers over de haven kunnen kijken. Op de vierde verdieping ligt het dakterras met zicht op het binnenhof. Dit biedt in contrast met de haven juist gelegenheid voor rust en concentratie. De materialen van het gebouw zijn overwegend kobaltblauw gezeefdrukt glas en helder glas, De keuze voor het glas komt naast eerder genoemde beoogde referentie aan havenarchitectuur voort uit de wens om zowel een open karakter, als maximale flexibi liteit en een bijzonder uitzicht te combineren.". De nieuwbouwlocatie van de Ichthus Hogeschool Rotterdam (IHR) aan de Rijnhaven staat in het Weekend van de Architectuur prominent in de schijnwerpers. Zij maakt onderdeel uit van het programma van het Weekend van de Architectuur. Belangstellenden kunnen op zondag 4 juli met tramlijn 20, de nieuwe verbinding tussen Centraal Station en Station Lombardijen, een bezoek brengen aan de verschillende projec ten en gebouwen in aanbouw langs de tram lijn. De RET zet op zondag 4 juli extra trams in. Een speciaal voor deze dag gemaakte routekaart met afbeeldingen en beschrijvin gen van de diverse gebouwen is verkrijgbaar. Wie uitstapt bij halte Laan op Zuid kan de bouwplaats van de IHR bezoeken. Gidsen van de VW/Archicenter zijn aanwezig om rondleidingen te verzorgen. Ter plekke zorgt de IHR voor informatiemateriaal. Architectuurlijn 20 vertrekt vanaf 10.00 uur tot en met 17.00 uur elke tien minuten vanaf het Centraal Station via de Erasmusbrug naar de Kop van Zuid en terug. Tijdens de 20 minu ten durente tramrit vertellen de trambestuur ders, geassisteerd door architectuurgidsen, over de architectuur en stedenbouw van Rotterdam. Opstappen op tramlijn 20 is alleen mogelijk met een speciaal toegangsbe wijs (zie fullcolor pagina Weekend van de Architectuur in deze krant). De Ichthus Hogeschool is gevestigd in: Rotterdam Den Haag Dordrecht Oegstgeest Studenten 7500 Opleidingen: 13 Deze pagina werd mogelijk gemaakt door het CvB van de Ichthus Hogeschool in Rotterdam Oplage: 632.679 Bndredactie: Hide Eugelink Teksten: Umar tekst Fotografie: Tom Kroeze Student Matthias Kalwij: De Ichthus Hogeschool wil van betekenis zijn voor Rotterdam. Daar is Jos Eibers, voorzitter van het College van Bestuur, heel duidelijk over. Niet voor niets verrijst de nieuwbouw op de Kop van Zuid, tussen sociaal juridische dienstverlenende bedrijven en bedrijfsleven in de commerciële sfeer in. "Wij zijn een hogeschool in het hart van en voor Rotterdam. We willen meehelpen de regio te ontwikkelen. Dat brengen we ook met het nieuwe gebouw tot uitdrukking. Ik heb er veel met architect Erick van Egeraat over gesproken en ik vind dat zowel de locatie als de uitstraling van de nieuwbouw optimaal de openheid die wij voorstaan tussen de hogeschool en de maatschappij vertalen", aldus Jos Eibers. De voorzitter van het College van Bestuur spreekt liever van een onderwijsbedrijf met veel individuele klanten dan van een hogeschool: "De studen ten bepalen wat zij willen. Wij bepalen het kwaliteitsniveau waarmee de student het diploma behaalt. Wij ontwik kelen, onderhouden en zetten onderwijs op voor onze klan ten, de studenten en de afne- mersmarkt. Door zeer veel vernieuwingen door te voeren en het onderwijs op andere wijze aan te bieden positione ren wij ons in de regio. Overal vinden forse veranderingen plaats en dat heeft conse quenties voor de inhoud van het onderwijs en de facilitei ten. Meer dan ooit speelt de hogeschool in op de maat schappelijke ontwikkelingen. De onderwijsprogramma's zijn beroepsgerichter gewor den, de hogeschool is samenwerkingsverbanden met partners aangegaan en werkt aan een goede aanslui ting op het voortgezet en middelbaar beroepsonder wijs." In het beleid van de Ichthus Hogeschool staan de student als individu, de zelfstandige student en de flexibilisering van het onderwijs centraal. De student krijgt niet alleen alle mogelijke kennis aange boden, maar vooral alle mogelijkheid tot zelfontplooii ng. Jos Eibers: "Dit beleid is al lang ingezet en komt straks in de nieuwe, stimulerende leer omgeving helemaal tot zijn recht. De nieuwbouw biedt een totaal geflexibiliseerde huisvesting. Wandsystemen realiseren naar behoefte klei ne en grote werkruimten, die kunnen worden gebruikt als open ruimten met grote werk tafels, instructieruimten, con centratieruimten, vergader ruimten enzovoort. Daarbij speelt geavanceerde informa tie- en communicatietechno logie een bijzondere rol. De student kan binnen en buiten het gebouw, op elke gewen ste tijd, van de faciliteiten pro fiteren. De flexibiliteit van het pand, waarin de docent nau welijks meer voor de klas staat maar meer optreedt als coach, biedt de mogelijkheid de student diverse leervor men aan te bieden. Ze wer ken veelvuldig in groepen of zelfstandig aan opdrachten en projecten, ze verzamelen informatie op internet of op ons eigen intranet, ze werken in leerwerkbedrijven of wer ken in het kader van hun opleiding extern bij bedrijven en instellingen. De studenten van de Ichthus Hogeschool krijgen bovendien de moge lijkheid onderdelen van ande re opleidingen te volgen om zo hun individuele traject te volgen." De CvB-voorzitter zegt dat zijn stelregel is geen 7.500 studenten, maar 7.500 hoge scholen te hebben. "Het is alles flexibiliteit wat de klok slaat, ook wat de indeling van het nieuwe pand betreft." oplevering Dag van de Architectuur openstelling nieuwbouw van 10 tot 17 uur bereiken van het hoogste punt C28-1019

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 25