Nieuwe Stadsblad Hèt autonieuws voor Schiedam en omgeving Daihatsu introduceert Terios 4x4 firn 11 Toyota wint United Nations Environment Award Smart city coupé cdi: Eerste drie-liter auto van Daimler-Chrysler Assen wordt een weekend de grootste truckstop van Europa Ford magazine vernieuwd Eerste autofabrikant die 'Global 500' award krijgt Director of Styling Geoff Lawson (54) overleden 240 WOENSDAG 7 JULI 1999 27-445 Met de Golf presenteerde Volkswagen in 1974 een auto die in nagenoeg elk opzicht afweek van wat het merk tot die tijd op de markt had gebracht. Het concept van de Golf sloeg meteen aan en leidde in de navolgende 25 jaren tot vele hoogtepunten. De Golf was vanaf het begin de maatstaf in zijn klasse en is dat in zijn vierde generatie nog steeds. In 25 jaar zijn er meer dan 19 miljoen auto's geproduceerd Het succes van de Golf kan eenvoudig worden ver klaard: hij voldoet simpel weg aan de eisen die moder ne automobilisten aan hun auto stellen. In de jaren zeventig had de con sument vooral behoefte aan een universeel inzetbare auto: motor voorin, achterklep en vijf ruime zitplaatsen. De Golf 11 ging met zijn tijd mee en werd wat groter en volwassenen Dat leidde tot de derde Golf-generatie, een com pacte auto met de uitstraling van een auto uit een hogere klasse. De opgaande lijn is consequent voortgezet met de Golf IV, die in élk opzicht tot een hoger niveau behoort. Afgezien van de ontwik keling van het basisconcept, introduceerde Volkswagen in de Golf ook een groot aantal belangrijke vernieuwingen in zijn klasse. Daarvan zijn de 'GTI' en de compacte dieselpersonen auto de twee voorbeelden die het meest in het oog springen. De eerste Golf De Golf 1 werd in het voorjaar van 1974 gepresenteerd. Volkswagen had bewust gebro ken met bestaande tradities (luchtgekoelde motor achterin, achterwielaandrijving) en kwam met een modern concept, een zelfdragendecarrosserie, een watergekoelde viercilinder motor, voorwielaandrijving en een modern onderstel. De reac ties waren meteen enthousiast. De Golf was leverbaar met drie of vijf deuren en werd in korte tijd door de kopers ervaren als praktisch, snel en veilig. In de eerste twee jaar produceer de Volkswagen maar liefst een half miljoen exemplaren van de Golf In dat jaar voegde Volkswagen een nieuw hoofd stuk aan dit succesverhaal toe: de GTI. Dit werd al snel een cult- model en zoals dat gaat met alle goede vindingen, werd het con cept door de meeste concurren ten gekopieerd. Het origineel met zijn 1,6 liter motor en 81 kW 2SL-.V (110 pk) bleef echter de maatstaf Het succes kreeg nog een heel andere wending. Na de introduc tie van de GTI in juni 1976, pre senteerde Volkswagen in septem ber van datzelfde jaar de Golf Diesel, de eerste compacte perso nenauto met dieselmotor. Het is beslist niet overdreven om te stel len dat Volkswagen met deze auto een belangrijke nieuwe impuls heeft gegeven aan de ont wikkeling van moderne perso nenauto's met dieselmotor. Daarbij bleef het merk steeds het voortouw nemen - de eerste Golf Turbodiesel verscheen in 1982. En dan was er nog de Golf Cabrio. Dit model, dat in 1979 werd uitgebracht, liet zien dat de 'fun' van het open rijden gecom bineerd kon worden met alleda- gse, praktische eigenschappen en een harmonieus uiterlijk. Ook aan de veiligheid was veel aan dacht besteed. De combinatie van al deze factoren zorgde ervoor dat de Golf Cabrio in zijn soort tot de meest geliefde auto's behoorde. In totaal zijn er 6.780.050 exemplaren van de Golf 1 geproduceerd. De tweede generatie De Golf 11 debuteerde in augustus 1983. Hij had een lan gere wielbasis en meer ruimte binnenin. Vooral de bagageruim te was gegroeid. Om zijn dyna mische kwaliteiten te verbeteren, introduceerde Volkswagen een nieuwe achterwielophanging. Het motorenpalet reikte van 1,3 tot 1,8 liter en omvatte ook een turbodiesel. Het topmodel werd, als voor heen, de GTI, Deze populaire versie werd in de loop der jaren verder opgewaardeerd. Vanaf 1986 zorgde de nieuwe 1,8-liter 16-kleps krachtbron voor een vlot vermogen van 102 kW (139 pk). O-aandrijving was ook standaard op de Golf Country (vanaf 1990), een bijzonder opvallend vrij- etijdsmodel. Uiterlijk onder scheidde deze vijfdeurs Golf zich door het feit dat hij een stuk hoger op zijn wielen stond en voorzien was van onder meer speciale bullbars en velgen. Ook nieuw in het leveringsprogram ma was de Golf GTI G60 met 1, 8-liter motor en 118 kW (160 pk). Door alle tijdsinvloeden heen wist de Golf 11 zijn positie goed vast te houden. In acht j aren werden er 6.3 0 1000 van geproduceerd. De derde Golf-generatie Met de derde generatie van de Golf bleef Volkswagen conse quent de toon aangeven. Hij werd volwassener en groter, maar behield zijn basiskwaliteiten: veelzijdige inzetbaarheid, duur zaamheid en kwaliteit. Naast ver dere ontwikkelingen in dyna misch opzicht, werd met name ook veel aandacht besteed aan de veiligheid. De derde Golf, her kenbaar aan zijn ovale koplam pen, was vanaf 1992 al leverbaar met bestuurders- en passagier sairbags. Het programma van de Golf 111 werd in hoog tempo uit gebreid. In 1993 introduceerde Volkswagen de TDI-motor in de Golf De direct ingespoten 1,9 liter krachtbron leverde 66 kW (90 pk) - voldoende om mee te komen met moderne benzinemo toren. Weer liep Volkswagen vóór op de concurrentie met deze geavanceerde diesel. Ook in 1993 presenteerde Volkswagen een Cabrioversie van de Golf 111. Later werd een combinatie tussen beide genoemde versies gemaakt: de Golf Cabrio TDI - de eerste dieselcabriolet ter wereld. In hetzelfde jaar beleefde de Golf Variant zijn debuut, net als de super-spaarversie, de unie ke Eco. De Golf SDI een niet geblazen, direct ingespoten die sel) verscheen in 1995 op de markt. Van de Golf 111 werden er in alle gedaantes 4.805.900 stuks geproduceerd in zes jaar tijd. De vierde generatie In augustus 1997 was het de beurt aan de vierde Golf-genera tie. Een volwassen auto in elk opzicht, met veel aandacht voor veiligheid, kwaliteit en duurza- mheid. De carrosserie van het huidige model is volledig ver zinkt Volkswagen geeft de Golf daarom een garantie van maar liefst 12 jaar tegen doorroesten van binnenuit. De extreem stijve carrosseriestructuur leidt tot minimale naden tussen de ver schillende panelen - een zicht baar bewijs van kwaliteit. Ook deze Golf-generatie is leverbaar in een groot aantal versies. Naast de viercilinder benzine- en die selmotoren, is er de verfijnde V5. Relatief nieuw de vierwielaange- dreven uitvoering, de 4Motion. Dit is een zeer intelligent systeem, waarbij een Haldex- koppeling het hart van de aan drijving vormt. Deze Haldex- koppeling verdeelt de kracht van de motor over voor- en achteras, waarbij volautomatisch het me- ste koppel wordt gestuurd naar de wielen met de meeste grip. De Cabrio-versie van de Golf III werd cosmetisch gerestyled en aldus in lijn gebracht met de ho- gwaardige uitstraling van de Golf IV. In dit jubileumjaar 1999 introdu ceerde Volkswagen tenslotte de nieuwe Golf Variant, die inmiddels al op de Nederlandse wegen verschenen is. Tot op heden zijn er van de Golf IV al circa een miljoen exemplaren geproduceerd. Dat brengt het totaal op ruim 19 miljoen. Naar alle waarschijnlijkheid zal het absolute productierecord van de Kever (zo'n 22 miljoen) binnen een jaar worden gebroken. Bij de Daihatsu dealer staat een nieuw actiemodel geba seerd op de Terios SX in de showroom. De Terios Fun 11 biedt de consument meer extra's voor dezelfde prijs namelijk Fl. 35.495, De Terios heeft een moderne en onderscheidende vormgeving. Een auto die fun en functiona liteit combineert. De permanen te vierwielaandrijving zorgt voor een stuk extra veiligheid op do weg en voor gemak wan neer men zich van de weg begeeft. Samen met de scherpe prijs is de Terios uniek in z'n klasse te noemen. De Terios is ook een auto voor diegenen die de hedendaagse terreinwagens niet ideaal vinden voor dagelijks gebruik. Voor al deze mensen die zowel de voordelen van een 4WD als van een gewone perso- nenauto willen is de nieuwe Daihatsu Terios ontwikkeld. De 1.3, lókleppen benzinemo tor met muitipointinjectie ont wikkelt een vermogen van 61 kW (83 pk) bij 6. 100 omw. per minuut. De motor is ontworpen met het oog op een hoog koppel (105 Nm) bij lage toeren (5100 omw./min.). Samen met een vlakke koppelkromme zorgt dit voor een motorkarakteristiek die het rijden soepel en tot een ple zier maken. Uitvoeringsspecificaties De Terios beschikt standaard over twee airbags, startblokke ring, een gescheiden neer en opklapbare achterbank en achterbankleuning, console tus sen de voorstoelen, elektrisch bedienbaar differentieelslot, elektrisch bedienbare buiten spiegels, opbergvak onder afdekplaat bagageruimte, stuur bekrachtiging, stoffen stoelbe- kleding, ruitenwisserlsproeier op de achterruit en een wielhoes voor het reservewiel. Voor de micalmetaallak wordt niets extra berekend. De Terios is leverbaar vanaf Fl. 32.995,=. Automaat is leverbaar tegen een meerprijs van Fl. 2.950,= De Terios SX is het luxere model. Naast de standaard zaken heeft de SX nog eens extra centrale portiervergrende ling, elektrisch bedienbare ramen voor de binnenzijde van de voorportieren, speakers voor, een hoger geplaatste afdekplaat in de bagageruimte (waardoor een vlakke laadruimte kan wor den gecreëerd), chromen grille, dakrailing (voor de bevestiging van lastdragers etc.), spatlappen voor en achter, voorruit met schaduw- rand en SX aanduiding op achterdeur. De auto is uitge voerd in een twotone lak. Dit houdt in dat de bumpers, flank beschermers en spatbordverbre- ders in de kleur silver metallic zijn gespoten. De prijs van de Terios SX bedraagt Fl. 35.495,=. De Terios Fun 11 heeft alles wat de Terios SX ook heeft. Verder is dit model voorzien van een flitsende fel rode carrosserie, speciale zwarte stoelbekleding met grijs gemêleerde midden- baan, aluminiumlook dashbo ardpanelen rond de klokken en middenconsole en grijze dash boardmeters. De Terios Fun 11 kost de klant hetzelfde als de Terios SX, namelijk f35.495, Indien de klant nog meer extra's op deze Fun wilt dan heeft de dealer nog speciale accessoire- pakketten leverbaar. Toyota Motor Corporation ontving onlangs als eerste autofabrikant ter wereld de 'Global 500 Award' voor de activiteiten die zij op milieugebied onderneemt. Deze onderscheiding is een initiatief van de Verenigde Naties en werd uitgereikt aan Shoichiro Toyoda, directievoorzitter van TMC. Voor Toyota is deze Award een extra stimulans om binnen al haar bedrijfspro cessen nog meer milieuspa rende maatregelen te nemen. De Global 500 Environmental Awards werden tijdens een spe ciale bijeenkomst in het Tokyo Prince Hotel in de Japanse ho- fdstad door de VNafdeling United Nations Environment Programme (UNEP) uitgereikt aan Toyota Motor Corporation en aan 16 andere winnaars van buiten de autobranche. Namens Toyota nam TMC's directievoor zitter Shoichiro Toyoda de onderscheiding in ontvangst. De UNEP maakte daarbij haar grote waardering kenbaar voor het feit dat de gehele TMCorganisatie een hoge prioriteit aan het milieu geeft en zich bij al haar bedrijfs processen van research en pro ductie tot distributie, verkoop en service permanent bezighoudt met het doorvoeren van nieuwe ontwikkelingen. Drie resultaten daarvan werden door UNEP in de schijnwerpers geplaatst: - De Toyota Prius, de eerste hybrideauto ter wereld in massa productie. - Toyota's streven om al haar fabrieken voor het einde van het jaar aan de ISO 14001 norm te laten voldoen danwel deze te overtreffen. - Toyota's EcoProject, de cam pagne die de wereld het belang van een ecologisch georienteer- de bedrijfsfilosofie moet laten zien. Vereerd Uiteraard is ook Toyota Motor Europe Marketing Engineering in Brussel bijzonder ingenomen met het winnen van de Global 500 Award. TMMEpresident Akira Imai zei in een reactie op dit nieuws: "We zijn bijzonder vereerd dat de Verenigde Naties onze milieuac tiviteiten op deze wijze erken nen. Voor ons staat vast dat er ruimte is voor nog verdere ont wikkelingen. Wij zijn ervan overtuigd dat we met behulp van de moderne technologie in staat zijn zowel economische groei als een vergaande bescherming van het milieu te realiseren. Toyota schenkt daarom veel aandacht aan het 'total lifecycle clean'con- cept. Met die term bedoelen we dat we in al onze activiteiten rekening met het milieu houden, zodat onze auto's in elke fase van hun leven zo min mogelijk milieubelastend zijn." Sinds 1987 overhandigen de Verenigde Naties de Global 500 Awards jaarlijks aan mensen en organisaties die zich op bijzon dere wijze inzetten voor het milieu. Er zijn in totaal inmiddels 691 awards uitgereikt, onder meer aan het Wereld Natuur Fonds, zeeonderzoeker Jacques Cousteau en voormalig VSpresident Jimmy Carter. Toyota Motor Corporation mag zich nu als eerste autofabrikant ook onder de Global 500wi- naars scharen en zal ook in de toekomst laten zien dat de zorg voor het milieu als een 'groene draad' door de gehele Toyotaorganisatie loopt. Toyota gaat verder! Na een ontwikkelingsperiode van vier jaar zal de productie van de dieselmotor voor de Smart cdi begin september 1999 van start gaan in de DaimlerChrysler fabriek in Berlijn. De turbodiesel met moderne common rail directe injectie is een driecilinder 800 cc motor. Daarmee is het de kleinste dieselmotor ooit in een personenauto toegepast. De smart cdi zal vanaf december 1999 verkrijgbaar zijn. Net als bij de benzinevariant zijn de kosten per kilometer relatief laag. Het gemiddelde verbruik van de smart cdi is 3,4 liter per 100 kilometer (NEFZ), met een C02-uitstoot van minder dan 90 gram per kilome ter. Daarmee behoort de smart cdi tot de klasse van de drie-liter auto's. De smart cdi is tevens de zui nigste in serie geproduceerde auto ter wereld en zal bij de marktintroductie reeds voldoen aan de EURO III emissienorm. De smart cdi bereikt zijn maximumvermogen van 30 kW (40 pk) bij 4.000 toeren; zijn draaimoment van 100 Nm bereikt hij bij 2.000 toeren. Zijn maximumsnelheid is 135 km/uur (elektronisch begrensd). De smart cdi accelereert van 0 naar 100 km/uur in 17,5 seconde. Het TT-Circuit in Assen maakt zich op voor het bekende Shell Truckstar Festival. Dit grootste trans portspektakel van Nederland dat gaat plaatshebben in het weekend van 31 juli en 1 augustus krijgt dit jaar een zeer internationaal karakter door de komst van talloze showtrucks uit alle delen van Europa. Daarmee wordt het circuit voor een weekend weer de grootste truckstop van Europa. Want tijdens het laatste weekend van juli verwacht de organisatie ruim 2.200 trucks. Daarvan komen er 1.500 in 10 grote konvooien naar Drentse hoofdstad en bestaat de rest uit showtrucks, mobiele kranen, oldtimers, demonstratie- en logistieke voertuigen. De Nederlandse vrachtwagenchauffeur weet al jaren dat 'het festival' zoals hij het noemt er speciaal voor hem is. Minder bekend is, dat het spektakel meer dan voldoende vertier biedt voor een gezellig dagje uit voor het hele gezin. Het Shell Truckstar Festival is al sinds jaren het grootste transport spek takel in Nederland en enige in Europa waar op zo'n grote schaal de chauffeur zijn eigen truck kan me- nemen tot op het feestterrein. In het geheel vernieuwde Ford Magazine van afgelopen week natuurlijk veel productnieuws, zoals Fords op aardgas, de nieuwe Ford Thunderbird en de Fords van de toekomst. Verder ook aandacht voor andere aangename zaken in het leven, zoals mode, lekker eten en lekker leven. Bovendien is er een evenementenagenda, opgenomen, staat er een een reis-impressie in a la Easy Rider en ook aandacht voor Mister Easy Rider zelf, namelijk Dennis Hopper. Jaguar Cars Ltd. Heeft het plotselinge overlijden van Geoff Lawson, Jaguar Cars' Director of Styling, bekend gemaakt. Hij was pas 54 jaar en overleed in het ziekenhuis, na te zijn getroffen door een beroer te. Met hem is de automobielindustrie een zeer gerespecteerd vormgever kwijtgeraakt. Voor Jaguar Cars betekent dit vroegtijdig overlijden het verlies van de man die sinds 1984 eindverant woordelijk was voor de zo succesvolle vormgeving van alle huidige jaguar- en Daimlermodellen en van enkele auto's die nog ge'ntroduceerd gaan worden. Geoff Lawson werd geboren in 1944 in Leicester, Verenigd Koninkrijk. Hij studeerde Vormgeving aan het Leicester College of Art en beha- lde daarna een Masters Degree in meubelontwerp aan het Royal College of Art in Londen. Zijn proef schrift was gewijd aan het ontwerp van Amerikaanse auto's, een van zijn grote hobbies. Geoff Lawson trad hierna, in 1969, in dienst van de Britse Vauxhall-divisie van General motors. I t Volkswagen Golf 25 jaar jong: Een succesvolle carrière fj mmm 1

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 13