Nu oprui"""9 M IN KRANT Uit de lucht komen vallen 12/ m Droom GroenLinks komt uit Reijnhout op rozen Gebr. de Block 99 ct. 7.50 kken inde zon Waterballet aan Damlaan* ïsintratuin loods Schietgrage Schiedammer T]1 Bijna 700 stankklachten Gemeente stelt werkgroep in om actief te werven Geen opvang meer in zwembad, maar Toth gaat gewoon door Kwaliteit en winkelsfeer, geven net iets meer PAUL BERG lock WOENSDAG 14 JULI 1999, 51e JAARGANG, Nr 28 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM TOTALE OPLAGE: Tuindorpers ingelicht over renovatie wijk Meester Patrick neemt afscheid SCHIEDAM - Een arresta tieteam van de politie heeft zondagochtend rond 05.00 uur een 29-jarige Schie dammer in zijn woning aan de Kortlandstraat aangehou den. De man wordt ervan verdacht in zowel Schiedam als Vlaardingen te hebben geschoten met een riotgun. Hierbij raakte overigens nie mand gewond. Getuigen za gen hoe de man zaterdag avond kort voor halfnegen op de Schiedamseweg in Schie dam uit een witte bestelbus stapte en zonder enige aan leiding het vuur opende op eea. pinautomaat. Hierbij wyrd de pinautomaat zwaar -beschadigd. Vervolgens stap te de man weer in en reed weg. Kort na één uur stond de Schiedammer met zijn be stelauto bij een uitgaansgele genheid op de Kon. Wilhel- minahaven in Vlaardingen. Daar bedreigde hij zonder reden een tiental personen met een vuurwapen. Nadat de verdachte een stukje ver der was gereden, schoot hij vanuit zijn portierraam een keer in de lucht en ging ervandoor. Aan de hand van het door omstanders geno teerde kenteken kon de iden titeit van de man worden ach terhaald, waarna een arresta tieteam hem van zijn bed lichtte. In de woning werd de riotgun en munitie aange troffen. De man is voor nader onderzoek ingesloten. O P T I C I E N Paul Berg over... Opticien Paul Berg: "Kent u ons nog niet? Wij nemen graag de tijd om dat te veranderen." en vliegtuigje scheert over het Stads- erfplesn: iedereen ktjkt omhoog en het wordt stil. Dan springen er drie parachu- natuurstenen plein, de andere twee ko men zachter neer. Waar ze moeten landen, is wel duidelijk, drie skyswingers steken hoog de lucht in, symbolisch opgeblazen met een grote fietspomp door wethouder L. Hafkamp en l van Vugt van de dienst sport en recreatie. Met deze adembenemen de actie Jeugdland 2000 afgelopen geopend. De hele dag stond in het teken van lucht: bijna duizend ballonnen stegen op en het bijzondere Blasio- luchtkussen was zaterdag constant bevolkt met klimmende en springende kinderen, die zich van het warme weer niets leken aan te trekken. Op de skatebaan werd menige sprong gemaakt en de echte helden beklommen de razende roeland waar in je zo wordt rondgedraaid dat je je gewichtsloos voelt. Ook de wervelwindcabine, waar het uiter aard heel hard waaide, vormde voor velen een uit daging. De bedoeling was om zoveel mogelijk bal letjes te vangen die op je af waaien. Tot en met zaterdag 31 juli verzorgt Jeugdland 2000 nog allerlei leuke en spannende activiteiten, waar ook de thema's water, aarde en vuur aan bod komen. Vrijdag J 6 juli is er bijvoorbeeld een skate- tocht door Noord. WATERWEG - In de maand juni zijn bij de meldkamer van de DCMR Milieudienst Rijn mond 695 klachten over stank binnengekomen. Dat zijn er 26 meer dan in juni 1998. Het tota-, le aantal stankklachten is dit jaar echter beduidend lager dan in dezelfde periode vorig jaar: 3.862 nu tegen 4.316 in 1998. De grootste stankveroorzaker in juni was het bedrijf Terlouw Re cycling uit Rotterdam. Op 16 en 17 juni kwamen 165 klachten binnen over een brandlucht. De ze stank werd veroorzaakt door een brand in een afvalopslag. Twee dagen later kwamen 31 klachten binnen over een stank, die werd omschreven als bloem kool-, spruitjes- en rottingslucht. De oorzaak was een lekke af dichting van een tijdelijke op slagcontainer bij Shell Neder land Chemie in Pernis. De veer boot Discovery van de Stena Line in Hoek van Holland komt ook op het lijstje boosdoeners voor. Verspreid over de maand juni kwamen 21 telefoontjes binnen over de stank van uitlaat gassen van deze snelle veerboot. MARJANNEKE SLINGER SCHIEDAM - Een tekort aan tandartsen en huisartsen hangt dreigend boven het hoofd van de Schiedammers. De gemeente heeft dan ook een ambtelijke werkgroep ingesteld om oplossingen voor dit probleem te vinden. Aan tand artsen bestaat al een reëel tekort, op dit moment is er nog maar één die patiënten spontaan toelaat en hen dus niet hoeft te laten wachten tot er een plaatsje vrijkomt. Bovendien willen twee a drie anderen stoppen of vertrekken met hun praktijk. Aan huisartsen bestaat nog geen actueel tekort, maar ook binnen deze beroepsgroep heeft een aan tal aangegeven van plan te zijn de stad te verlaten. Elke huisarts laat dan zo'n 2500 patiënten achter, een tandarts gemiddeld 2900. Voor hen is niets geregeld en zij moeten dan zelf maar zien of ze bij een andere arts terechtkunnen. "Het is natuurlijk een landelijk probleem", vertelt W. Bijl, ad junct-directeur van Zorgverze keraar DSW. "Maar tot nu toe was Schiedam zich er nog niet zo van bewust. Er is nu overleg geweest om dit probleem aan te pakken." Buitenland M. Kras, beleidsmedewerker Volksgezondheid van de ge meente legt uit wat men wil gaan doen om het tekort tegen te gaan. Er wordt in ieder geval niet met bonussen gewerkt, daar zou den buurgemeenten namelijk niet echt blij mee zijn. Omdat men in de regio met dezelfde problemen kampt, wordt dan ook samengewerkt met Vlaar dingen en Maassluis. "We gaan kijken wat de mogelijkheden zijn om huis- en tandartsen ac tiever te werven. Dan wordt gedacht aan het buitenland, bij voorbeeld Nederlanders die in België een tandartsopleiding volgen. Die kunnen we dan mis schien hier binnenhalen." Verder wil de gemeente zich ervoor in zetten om de verlening van ver gunningen soepeler te laten ver lopen. "Dat loopt wel al goed, maar misschien kan het net iets sneller. Daarnaast zijn we van plan een ondernemersloket op te zetten, zodat men dan daar te- rechtkan voor alle administratie ve rompslomp." Dit plan om één loket te maken waar onderne mers terechtkunnen voor alle regels die specifiek voor hen gelden, staat in het Collegewerk programma. Een belangrijke oorzaak van het tekort aan tand- en huisartsen is het beperkt aantal afstuderenden per jaar, doordat de regering ooit een instroomstop op deze oplei dingen heeft ingesteld. Inmid dels is het maximum aantal mensen dat de tandartsopleiding mag volgen verhoogd van 210 naar 225 per jaar, maar deze vijf tien extra zijn natuurlijk pas over vijfjaar afgestudeerd. Een ande re oorzaak van het tekort is dat een aantal artsen parttime is gaan werken. Sveaparken Om meer tand- en huisartsen naar Schiedam te trekken kan ook het vestigingsbeleid worden verbeterd. Bijl hierover: "Als de artsen er zijn kan er hulp worden geboden om praktijkruimte te vinden, dit is namelijk vaak moeilijk. Ook kan er bij nieuw bouwprojecten ruimte voor een arts worden ingepland, dat ge beurt nu meestal niet." In de nieuwbouwwijk Sveaparken moet straks natuurlijk ook een tandarts komen, maar voorlopig is hier nog geen gegadigde voor. Een huisarts in de nieuwe wijk gaat waarschijnlijk wel lukken: een arts is van plan zijn praktijk te vestigen in de Finse school die van de Schoolstraat naar Svea parken wordt overgebracht en daar gedeeltelijk weer opge bouwd. Kras noemt verder op het gebied van vestigingsbeleid nog de HOED: huisvesting onder één dak, die de gemeente beter wil gaan regelen en aanmoedigen. "In Groenoord bestaat een aantal huisartsen dat een gezamenlijke praktijk wil, wat als voordeel heeft dat vervanging makkelij ker kan worden geregeld en er kan bijvoorbeeld gezamenlijk gebruik worden gemaakt van de praktij kverpleegkundige." Huisartsen vinden het vaak min der prettig om een solo-praktijk te hebben. Door zich met meer dere artsen en soms ook andere disciplines zoals een fysiothera peut in één gebouw te vestigen, kan men elkaar beter aanvullen en qua taakverdeling afwisselen. Normaal gesproken regelen de vrijgevestigde ondernemers dit zelf en gaat dit buiten het ge zichtsveld van de gemeente om. Nu willen de gemeente helpen bij het regelen daarvan. SCHIEDAM - GroenLinks is erover verheugd dat vanaf 1 juli de afvalstoffenheffing automa tisch wordt kwijtgescholden voor mensen met een bijstands uitkering, volgens de afspraak gemaakt in het Collegewerk programma. Deze automatische kwijtschel ding was één van de belangrijk ste speerpunten van het GroenLinks-verktezingspro- gramma en betekent voor de mensen in de bijstand een extra besteedbaar inkomen van zo'n 350 gulden op jaarbasis.. De gemeente kent een kwijt- scheldingsbeleid voor de ge meentelijke belastingen en hef fingen. Iedereen die voldoet aan bepaalde inkomenseisen, kan kwijtschelding aanvragen van de afvalstoffenheffing, de On- roerendZaakBelasting (OZB) en de hondenbelasting. Veel mensen zijn hiervan niet op de hoogte waadoor ze honderden guldens mislopen. Onder ander door het Instituut Sociaal Raadslieden wordt al langer aangedrongen op het invoeren van een automatische kwijt schelding voor mensen die moe ten rondkomen van een bij standsuitkering. In het verleden is tevens op aandringen van GroenLinks, de automatische kwijtschelding van de OZB en de hondenbelasting ingevoerd. Vanaf 1 juli is nu ook de auto matische kwijtschelding voor de afvalstoffenheffing geregeld. Zo'n 4000 huishoudens krijgen momenteel kwijtschelding van de OZB. De meesten hiervan komen ook in aanmerking voor de automatische kwijtschelding van de afvalstoffenheffing. Mo menteel maken slecht zo'n 1200 huishoudens hiervan gebruik. SCHIEDAM - George Toth, die zijn pand aan de Burgemeester Knappertlaan beschikbaar had gesteld voor opvang van Dublin- claimanten, heeft vorige week alle vrijwilligers bedankt voor hun inzet in het voormalige zwembad. Zo'n zestig personen waren daar in ploegendienst dag en nacht aanwezig om de aanwezige vluchtelingen te begeleiden. Inmiddels is het zwembad leeg: vanaf 1 juli werd het door geplan de zomervakanties onmogelijk om steeds genoeg vrijwilligers ter plaatse te hebben. Daarom is de opvang op die plek gestopt en zijn de gezinnen die nog aan de BK-laan verbleven overgebracht naar andere opvangplaatsen. Toth legt er de nadruk op dat de opvang niet is opgehouden, maar verplaatst: "Die mensen zijn nu in Groningen en in de Overschiesestraat in Schiedam." Wat hem be- treft gaat de hulp gewoon door: "Zolang er mensen in nood zijn, laten we ze niet stikken." Donderdagavond kwam iedereen nog eens bijeen in het voormali ge Sportfondsenbad om daarna voor een gezellig diner naar de Chinees in de buurt te gaan. Toth laat weten onder de indruk te zijn van de inspanningen die de vrijwilligers hebben geleverd: "In een mensenleven is tijd het kostbaarst. De vrijwilligers hebben heel wat uurtjes in het zwembad gezeten, sommigen zelfs elke dag. Ik kan wel geld geven, maar dat is een stuk makkelijker." HAGELWITTE BLOEMKOOL per stuk SCHOUDERKARBONADE 500 gram 3.95 KILO van 12.50 BONUSPRIJS Gebr. de Block A.H. - Gall Gall - Etos Blockshop - Retourette Groenelaan, Schiedam SCHIEDAM - Omwonenden van de Nieuwe Damlaan en No lenslaan hebben vrijdag een groot deel van de middag zonder water gezeten. Door een nog on bekende oorzaak was rond één uur de hoofdwaterleiding bij de kruising Damlaan/Nolenslaan gesprongen. Honderden liters water stroom den het wegdek op, waardoor een grote partij zand werd mee- gespoeld. In verband met de ver keersveiligheid zette de politie een gedeelte van de Nieuwe Damlaan af. Nadat medewekers van de ONS de waterleiding hadden dichtge draaid, werd de Damlaan weer vrijgegeven. SCHIEDAM - De reden voor 1 mei 2000 als datum voor de 'troonwisseling' tussen A. Reijnhout en A. Meijer is dat Reijnhout dan op de dag af tien jaar wethouder is geweest. Twee jaar terug bij de college-onder handelingen, toen de vier jaar wethouderschap werd verdeeld in 'de eerste helft van de periode voor D66 en de tweede voor GroenLinks' werd daarom be wust voor deze datum gekozen. Onlangs kwam een eventuele verlenging van beide périoden met een half jaar aan de orde toen minister Peper voorstelde de gemeenteraadsverkiezingen een jaar uit te stellen. Toen werd echter duidelijk dat een vaste datum is afgesproken voor de wethouderswisseling, namelijk 1 mei 2000 en dat men zich daar aan wil houden. Het wethouderschap van Reijn hout begon in 1990. De wet schrijft verkiezing van de wet houders zes weken na de ge-, meenteraadsverkiezingen voor. Maar door de bekende Schie- damse perikelen van langslepen de collegeonderhandelingen was dat niet mogelijk. Er werd toen om aan de wet te voldoen voor de vorm een college gekozen, maar de verkozenen stelden hun zetel terstond ter beschikking. Een trucje om uitstel tot 1 mei te bewerkstelligen. Op die datum werd Reijnhout voor de eerste maal door de raad tot wethouder benoemd. Om volledig van alle uitkeringsregelingen over het wethouderssalaris te kunnen ge nieten, moet je minimaal tien jaar wethouder zijn geweest. Op 1 mei 2000 is dat dus voor Reijnhout op de kop af het geval. Reijnhout, die heeft aangekon digd weer gewoon raadslid te zullen worden terwijl Trudy van den Akker fractievoorzitter blijft, krijgt naast de raadsvergoeding tot aan zijn AOW wachtgeld over zijn wedde als wethouder en ver volgens tot aan zijn dood volle dig wethouderspensioen. Dat is waardevast en wordt dus aan de inflatie gecorrigeerd. Hij heeft geen sollicitatieplicht. Oud-wet houder Chris Zijdeveld, wiens wethouderschap in 1994 eindig de, kwam enkele weken tekort om optimaal van deze lucratieve regelingen gebruik te kunnen maken. Een voorstel van zijn ex-colle ga's in het college aan de raad om hem toch voor de volle mep in aanmerking te laten komen, haalde toen geen meerderheid in de raad. Nieuwe Stadsblad SCHOENEN Broersvest 135 3111 EE Schiedam Tel.: 010-426 84 92 DAT IS DUIDELIJK. Mgr. Nolenslaan 418 3119 EL Schiedam tel. (010) 4735384 <B Dreigend tekort huis- en tandartsen Op dit moment bestaat in Schiedam al een tekort aan landartsen. George Toth bedank! alle vrijwilligers die in hel zwembad hebben gezorgd voor de opvang van Dublin-claimanlen. Grote bak vol éénjarige zomerbloeiers. Bloeien rijkelijk door tot in de late zomer. Keuze uit zes verschillende soorten in diverse kleuren. Van 12.95 voor 7f5 PIJNACKER Rijskade la, Tel. 015-3610000 www.intratuin.nl HET GROENE WARENHUIS F7ra:I.MtmiJlllll:?-VI:N.llN.U,'.MreTTT7nM^^^ apavond: donderdag en vrijdag tot 21.00 uur. Maandag vanaf 10.00 uur open.

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 1