Carillonconcert In de riksja bij 'Sinterklaas' 'Renovatie van 18 jaar geleden heeft Tuindorn meer kwaad gedaan dan gc ;*ir- Medische instrumenten van 150 jaar geleden Gastronomie aan de Schie w Paddestoelen crèmesoep Boottocht met Rode Kruis 0.99 13.50 1.89 14.90 1.99 6.95 1.99 14.98 2.19 1.49 Twf cfe dag' SCHIEDAM ORANJE Bingo en dansen Tandprothetische Praktijk Veringmeier Woonplus presenteert verbeterplannen voor intieme wijk Ongenoegen over braakliggend terrein Vrijwilligers voor ouderen in cyberhoek KUNSTGEBITTEN Het Nieuwe Stadsblad i Met uw caravan weg? IMOOTEBOOM AUTOBANDEN BV i— J IT SCHIEDAM - De stads- beiaardier Gerard de Waardt ver zorgt donderdag 15 juli een spe ciaal zomeravondconcert op het Schiedamse carillon. Hij speelt tussen 19.30 en 20.30 uur stuk ken met als thema 'vrede'. Naast de speciale concerten die deze zomer worden gegeven, blijven ook de reguliere carillonconcer ten gewoon doorgaan Het caril lon wordt iedere vrijdag tussen 11.00 en 12.00 uur bespeeld. In de even weken speelt De Waardt, in de oneven weken de andere beiaardier, Marianna Marras. SCHIEDAM - In verzorgingste huis de Harg wordt zaterdag 17 juli zaterdagmiddag-bingo gespeeld. Dit begint om 14.00 uur en entree kost 5,-, inclusief koffie, thee, een hapje en drank je. Die dag wordt in de locatie Spaland een thé-dansant met live muziek gehouden. Dit begint om 14.00 uur en entree kost 1,50 exclusief hapjes en drankjes. Iedere donderdagmiddag wordt in de Harg ook bewegen voor ouderen georganiseerd tussen 14.15 en 14.45 uur. Voor 6,- per maand kan men hier onder lei ding van fysiotherapeute Neeltje Leeuwenstein aan meedoen. In verzorgingshuis Spaland wordt zeven dagen per week een gevarieerd activiteitenprogram ma van 10.00 tot 16.00 uur geor ganiseerd in de recreatiezaal voor alle senioren in Schiedam- Noord. Vieux Oranje ft95 0900 - 8998200 SCHIEDAM - Meester Patrick Collenburg is vorige week op een wel heel bijzondere manier naar zijn school, de Sauer Bekkerschool, gegaan. Omdat het zijn laatste dag was, werd hij met een riksja van huis opgeha- ld en door de hele school opge wacht. Na tien jaar vertrekt me ster Patrick namelijk naar de christelijke basisschool Kethel en zijn 'oude' school wilde hem niet zomaar stilletjes laten gaan. Voorbijgangers hebben mis schien even gedacht dat Sinterklaas weer in de stad was, want de riksja werd gereden door iemand in een mijter. Maar dat was een grapje dat alleen 'insiders' van de school kennen: men had namelijk eens gepro beerd een riksja te huren voor het Sinterklaasfeest, maar dat was toen mislukt. Nu had men het vervoermiddel wel kunnen regelen. Na het ritje werd een daverend afscheidsfeest met de hele school gevierd, waarbij de kin deren zelfgemaakte liedjes zon gen en stukjes opvoerden en de meester natuurlijk trakteerde. De kinderen van de Sauer Bekkerschool zullen Patrick wel missen, hij is namelijk een leuke en vrolijke meester. Al een aan tal jaren leerde hij vele kinderen lezen en schrijven. In groep drie, maar ook in de bovenbouw heeft hij het altijd erg naar zijn zin gehad. Ook zijn collega's vinden het jammer dat hij weggaat: "Hij is een actief teamlid is met veel ideeën en hij stond altijd voor ons klaar met hand- en span diensten. We hebben veel lol met hem gehad!" Marjanneke Slinger SCHIEDAM - "Dadelijk durft niemand meer naar huis", grapt een bewoner van Tuindorp als de nadruk nog eens wordt gelegd op wat er allemaal mis is met de woningen: de kozijnen zijn lek, de schoorsteen regent in, de deuren zijn krom, plafonds bladderen, het dak is niet goed, er zit ten scheuren in het stuc werk aan de gevel, de venti- latiekoker is lek en de kruipkelder altijd nat om maar wat te noemen. Vorige week hoorden de Tuindorpers tijdens twee informatie-avonden wat de plannen met hun wijk zijn. Werd er op de eerste avond, woensdag, voor de huur ders van het woningtype 'Airey' veel over de verkoop gesproken, de bewoners van de 'Welschen' hadden don derdag veel kritiek op de slechte staat van de wonin gen. Deze toestand van de huizen is ook de aanleiding voor verhuur der Woonplus om flink in te grij pen, maar om de drastische renovatie voor alle 241 huizen te kunnen bekostigen, moeten er wel zestig worden verkocht. De renovatie van achttien jaar geleden lijkt, tegenstrijdig genoeg, een grote boosdoener van de erbarmelijke staat waarin de huizen nu verkeren. Gebouwd in 1950 en 1951, waren de woningen in het begin van de jaren '80 toe aan een opknapbeurt. Er werden alumi nium en kunststof kozijnen aan gebracht, gevels werden gestuct en er werd geïsoleerd. Maar de kozijnen zijn inmiddels lek of aangetast, het stucwerk is te dun aangebracht en de isolatie heeft averechts gewerkt: "Sindsdien kan ik de buren horen en ruiken wat ze eten", vertelt bewoonster Visser. "Voor die renovatie was dat niet zo." Huurverhoging Maar, vindt Woonplus, bij de vorige renovatie is er misschien veel misgegaan; nu moet vooruit worden gekeken. Rick Wessels van Biq architecten presenteerde het plan dat de wijk, het juweel aan de kroon van Woonplus, zoals de corporatie het noemt, weer in ere moet herstellen. Want door de goede ligging ten opzichte van openbaar vervoer, wegen en voorzieningen, de intieme sfeer en het groene karakter is Tuindorp een unieke wijk. Daar zijn de bewoners het wel mee eens. De buitenkant van de woning staat een groot onderhoud te wachten. Hiervoor hoeven de huurders geen huurverhoging te betalen. Er komen nieuwe - dit keer hardhouten - kozijnen en bij de Welschen-woningen een nieuwe stuclaag. Sceptisch horen sommige bewoners de maatregelen aan: "Jullie gaan weer hetzelfde doen als achttien jaar geleden, dat ging toen ook al mis." Deze persoon meende bovendien dat dezelfde proefwo- ningen zouden worden gebruikt als bij de vorige opknapbeurt. "Dan weet ik nu al dat het deze keer weer fout gaat!" Hij werd echter door de zaal terechtgewe zen: het waren niet dezelfde woningen. Bij de verbeteringen aan de buitenkant van de wonin gen is ook aan het gezicht (UT p fZjq w 6 .f i v v A gedacht: door het gebruik van dezelfde soorten gevelbekleding bij de twee woningtypen, wil de architect de samenhang, die na de vorige renovatie was verdwe nen, weer herstellen. Het verbeteringspakket dat wordt aangeboden voor de binnenkant van het huis, zoals douche, toilet en plafonds, heb ben wel financiële consequen ties. Dat vindt een aantal huur ders onterecht. "Wij hebben nu nog een lavet, het aanleggen van een douche is toch gewoon onderhoud?" Daar is Woonplus het echter niet mee eens als het oude sanitair nog in goede staat is. Hoe hoog de huurverhogin gen worden is de vraag, hier heeft Woonplus nog geen idee over. Te duur Voor verkoop komen als eerste de woningen aan de Molen- en Hargsingel in aanmerking. Aan de huurders daarvan wordt gevraagd of ze geïnteresseerd zijn in het kopen van hun huis. Daarna is de Iepenlaan aan de beurt en dan de huizen rond de Seringenhof. Als er meer inte resse is bij huurders dan het aan tal woningen dat Woonplus in de verkoop wil doen, hebben deze belangstellenden pech: het aan tal woningen dat wordt verkocht moet zo minimaal mogelijk blij ven: "We zijn toch een sociaal verhuurder", aldus Woonplus. Directeur F. de Graaf van Woonplus heeft er wel vertrou wen in dat de zestig wordt gehaald. E. van Staveren van de corporatie die tijdens de infor matieavond het woord voert: "Zo niet, dan kunnen we bijvo- rbeeld bij dertig verkochte woningen alvast de helft renove ren." Uit de zaal klinkt wantrou wig gesis. "Maar dat is mijn visie, niet die van het bestuur." Mevrouw Visser, die al vanaf de nieuwbouw in de Iepenlaan woont, denkt niet dat zestig zo makkelijk wordt gehaald. "Nee hoor, veel te duur, ze vragen 240 tot 260 duizend! Nou dan mogen ze er wel iets heel moderns van maken. Het zijn vooral ouderen die er wonen, waarom zouden zij nog kopen?" De bedoeling is om in november te starten met de proefwoningen aan de Peren- en Iepenlaan. Deze moeten dan in januari of februari klaar zijn. Daarna is er een jaar pauze en wordt in 2001 met de uitvoering bij de rest van de huizen begonnen. Begin 2002 zal alles dan klaar zijn. SCHIEDAM - Namens het Comité Open Monumentendag wil ik reageren op de ingezon den brief van de heer A. Villerius. Ons Comité betreurt deze reactie op onze oproep aan particulieren in Het Nieuwe Stadsblad hun privétuin open te stellen voor belangstellenden op Open Monumentendag op zater dag 11 september. Open Monumentendag is in Schiedam een kleinschalig evenement, waar heel bewust de commercie buiten de deur is gehouden en dat met behulp van vrijwilligers en particulieren en met een bee tje goed weer in de loop der jaren een geslaagd evenement is geworden. INGEZONDEN BRIEF Dit evenement is voor velen een welkome afwisseling in de acti viteiten rond de Branders-fee sten, die nu eenmaal wat groot schaliger en massaler zijn. De nadruk ligt op het openstellen van monumenten die niet altijd voor bezoekers opengesteld worden. Het landelijk thema dit jaar is 'Monumentaal Groen'. In dit kader past ook onze oproep aan particulieren hun tuin open te stellen. Het is jammer dat de heer Villerius ons initiatief 'mis bruikt' om zijn ongenoegen over een braakliggend terrein in de binnenstad van Schiedam naar voren te brengen. Uiteraard heeft ons Comité hier geen enkele invloed op. En om te spreken over 'Het Kosovogat' vind ik in dit geval niet erg gepast. Overigens constateer ik tijdens SCHIEDAM - De vitrine in de centrale hal van het Schieland Ziekenhuis is opnieuw ingericht met voorwerpen die vroeger wer den gebruikt in de gezondheidszorg. Dit keer gaat het over 150 jaar geneeskunst. Anderhalve eeuw geleden werd aangenomen dat ziekte het gevolg was van een verkeerde verhouding van de vier lichaamssappen, bloed, slijm, gele en zwarte gal; door te aderlaten trachtte de chirurgijn de ziekte te behandelen: met een scherp operatiemesje (lancet) opende hij de ader en ving het bloed op in een schaal. In de vitrine zijn de instrumenten te zien die werden gebruikt bij het koppen zetten en clysteren (reinigen van de darmen). Ook zijn verschilde lancetten te zien en instrumenten die 150 jaar geleden werden gebruikt bij het ampu-7 teren of het verwijderen van kogels of mun ten. Amputatie was een veel toegepaste ingreep die plaatsvond zonder narcose. In de vitrine is te zien dat het instrumentari um vaak bijzonder fraai werd uitgevoerd, maar dat het aan doelmatigheid te wensen overliet. Veel gebruiksvoorwerpen waren van tin, koper of ijzer. Instrumenten hadden meestal een houten handvat, soms zelfs van ivoor. Louis Pasteur adviseerde tegen het einde van de vorige eeuw om het instrumentarium uit te koken, om besmetting te voorkomen. Omdat het houten handvat daartegen niet bestand was, werden instrumenten daarna geheel van metaal gemaakt. Alle getoonde materialen heeft het zieken huis te leen gekregen van de Stichting Medisch Farmaceutisch Museum De Griffioen te Delft. Iedere drie maanden zijn in de vitrine andere materialen te zien die een beeld geven van de medisch-technische ontwikkeling in de gezondheidszorg. mijn wandelingen door de binnenstad, dat het Broersveld inmiddels van een prachtige sierbestrating is voorzien en dat aan de Hoogstraat met grote snelheid wordt gewerkt. Wellicht een reden voor vele winkeliers hun panden een opknapbeurt te geven, zodat het weer plezierig is onze historische binnenstad te bezoeken en wellicht op Open Monumentendag in Schiedam te zijn. SCHIEDAM - Kleine kinderen denken wel eens dat het soep is van de kabouters. Champignons zijn immers paddestoelen en die zijn onlosmakelijk verbonden met het kleine bosvolkje. Misschien zijn er ook nog wel volwassenen die de champignons grondig op eventuele bewoners onderzoeken voordat ze ze in de paddestoelen crèmesoep doen. Het is wat meer werk, maar dan kun je wel met een gerust hart van deze heerlijke soep genieten. Gerecht: Paddestoelen crèmesoep (voor 4 personen) Receptuur: 10 grote Hollandse champignons in vieren, een takje tijm (gehakt), een takje rozemarijn (gehakt), 1 teen geperste knoflook, 10 gram bakboter, een scheutje olijfolie om in te bakken, 1 dl goedkope cognac, 1 dl runder- of kippenbouillon, 2 dl kookroom, 40 gram boter om op te monteren, 1 ui (gesnipperd). Bereidingswijze: Fruit de champignons met de ui en de knoflook (het mag niet kleuren) in de boter en de olie aan. Blus dit af met de bou illon en de room. Laat dit dan 10 minuten zachtjes koken en voeg de kruiden toe. Pureer het geheel met de staafmixer en voeg dan de ove rige boter toe en de cognac. Laat dit nog 5 minuten doorkoken. Breng de soep op smaak met peper en zout. Men kan ook komen proeven in Hosman Frères Bistrot Auberge, tel. 4264096, ook voor gezelschappen, reserveren is mogelijk. Op vertoon van dit recept krijgt men bij de bestelling van 2 pad destoelensoepen, 1 paddestoelensoep van het huis. SCHIEDAM - De afdeling Schiedam van het Rode Kruis organise- rt zaterdag 11 september een boottocht over de Zuid-Hollandse wate ren. Deze boottocht wordt niet alleen georganiseerd voor minder- valide en hulpbehoevende ouderen, maar ook voor jongere minder validen. Veertig vrijwilligers, een arts en twee verpleegkundigen doen er alles- aan om het de 225 gasten naar de zin te maken aan boord van de IJsselstroom van Rederij Scheers, die is aangepast voor rolstoelge bruikers. Met dieet en medicijngebruik wordt rekening gehouden. Het insche pen gebeurt van 7.30 tot 9.00 uur. t Na een volledig verzorgde boottocht meert het schip weer af om ongeveer 17.00 uur. Bij de plaats van vertrek: de Voorhaven in' Schiedam. Kosten voor deelname bedragen 37,50 inclusief lunch. Indien gewenst kan men gebruik maken van georganiseerd taxi- of rolstoel vervoer voor 12,50 per persoon. Belangstellenden kunnen voor informatie of aanmelding contact opnemen met het Rode Kruis Schiedam, tel. 4268013 op maandag, dinsdag en woensdag van 9.00 tot 12.00 uur. T I I I I I I I I I I SCHIEDAM - De Stichting Ouderenwerk is op zoek naar een vrijwilliger, die in de cyber- hoeken van de dienstencentra kan helpen en adviseren bij het wegwijs maken van ouderen met computers. Dienstencentrum De Woudhoek beschikt over een multimedia- computer met internet, waar ouderen kunnen kennismaken met dit moderne communicatie middel. Uiteraard hebben ze daarbij veel vragen. Om deze te kunnen beantwoorden, is de stichting op zoek naar vrijwilligers met com puterkennis. Belangstellenden kunnen bellen met Joke Smit, telefoon 2486888. Bloemkool, per stuk 2.49 Bonus voordeel 1.50 cfiRundervinken, kilos®®® 19.50 Bonus voordeel 6.00 dlZaanlander extra pikant 48+, 19.90 Bonus voordeel 5.00 2.49 Bonus voordeel 0.50 ÖIDroë rooi of steen, fles 1 liter 7.95 Bonus voordeel 1.00 HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 14 JULI 1999 27 - 1441 SLIJTERIJ/WIJNHANDEL 'rr portel van klasse voor 'v een lage prijs Jonge jenever Oranje iR95 per liter ID! per liter 10. U belt, wij bezorgen! Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Ketnel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide beho rende tot Wegener Arcade NV Oplage 40.277 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardmgen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 55.133.049 E.H. den Breejen, tel privé: 06 53.67.38.84 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 REDACTIE: Marjanneke Slinger en Nick van Dien (chefredacteur) tel. (010) 4.344.281 fax.: (010) 4.600.205 loods De Havenloods is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen B.V. en telt 28 edities. Oplage 925.438 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12-16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010) 4.699.911 Duo's: (010) 4.699.444 DIRECTIE: Th. S. Bakker Hoofd redactie: Jan Sieben BEZORGING: Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: Meester Patrick is op zijn laatste dag vorstelijk naar school vervoerd. NS 1 i» Door de gevelplaatjes in de verschillende woningtypen te laten terugkeren, moet de samenhang in de wijk worden verhoogd. Als VACO-erkend banden- en wielenspecialist zorgen wij ook dat uw caravanbanden tiptop in conditie zijn. Laat uw banden, wielen en reserve wiel tijdig door ons keuren. Zowel uw caravan als uw portemonnee worden er beter van. Zwaluwlaan 84 Schiedam - 010-4700133 Burg. van Reenensingel 115 Gouda - 0182-515800 A BAKKER A Zn. kunststofkozijnen s Fabricage In eigen fabriek Warmte-isolerend en onderhoudsvrij Dubbele beglazing Snelle levering 10 jaar garantie Concurrerend in prijs Showroom geopend van maandag t/m zaterdag van 9.00-15.00 uur. Vraag geheel vrijblijvend prijs op voor het leveren en plaatsen van uw kozijnen. Ampèrestraat 4 - Vlaardingen Telefoon 010-4349833 Onze top 10 CU Kipfilet, gebraden of bieslook, 100 gram 2.69 Bonus voordeel 0.80 kilo dlZaanse snijder, wit of bruin, heel Nil met 2 Bonus punten cn Extra jam, o.a. aardbeien, abrikozen of rode tuinvruchten, pot 450 gram 2.49 Bonus voordeel 0.50 Witte Reus triopack, 2 kilo regular en 1 kilo color 22.47 Bonus voordeel 7.49 01 Keukenpapier, 3-laags met decor, pak 2 rollen 2.79 Bonus voordeel 0.60 Whiskas, alle soorten, blik 400 gram 1.79 Bonus voordeel 0.30 Kijk in onze winkel voor nog 400 Bonus aanbiedingen. Deze Bonus aanbiedingen gelden t/m 18 juli a.s. in AH-supermarkten met een cijfercode (fXlXD® of tenzij anders aangegeven.

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 3