Het Nieuwe CAmJ»LImJ Hèt autonieuws voor MqqSPiqq J Schiedam en omgeving I! Daihatsu Cuore en jSirion 't zuinigst Innovatieve GDI-teehniek prominent aanwezig in vernieuwd Autotron Gratis Vliegtickets na proefrit met Mitsubishi Nieuwe TDI-motoren voor Audi A8, A6 en A4 Kopers KA 3 Edition ontvangen kunstwerk Marte Riling Verkoop kleine stadsauto groeit WOENSDAG 28 JULI 1999 30-448 De Cuore De verkoop van personenauto's zit stevig in de lift. In de eerste zes maanden van dit jaar steeg de verkoop met 21 procent ten opzichte van dezelfde periode in 1998. In het eerste halfjaar zijn in totaal 376.405 personenauto's verkocht. Ook de verkoop van bedrijfswagens groeide. In de eerste zes maanden werden 56.508 bestelwagens geregis treerd. Een stijging van bijna 5 procent. 'De aanhoudend hoge markt voor personenauto's en bedrijfswagens weerspiegelt het vertrouwen in de economie', aldus Prans van Eijkelenburg van de afdeling Auto's van de RAI Vereniging. Momenteel is één op de tien nieuw verkochte personenauto's in ons land een zogenaamde stadsauto. Het gaat dan om de kleinste modellen. In de afgelo pen zes maanden werden zo'n 38.000 stadsauto's verkocht. Het Britse marktonderzoekbureau LCM Automotive Services schat dat er dit jaar 69.000 stadsauto's in Nederland worden verkocht. Het Nederlandse marktaandeel van deze auto's ligt, volgens het Britse onderzoekbureau, met 12 procent fors hoger dan het Europese gemiddelde van 7,2 procent. 'Wat we vooral zien is dat jongeren bij de aanschaf van hun eerste auto voor een stads auto kiezen. En ook steeds meer -—opdracht van de overheid heeft de Stichting Novem de verbruik- cijfers van alle in Nederland verkrijgbare personenauto's onderzocht en met elkaar vergeleken. Dit om in de toekomst de aankoop van zui nige auto's te kunnen stimuleren en zo de uitstoot van C02 terug te brengen. Uit dit onderzoek is naar voren gekomen dat de Daihatsu Cuore en de Daihatsu Sirion de zuinigste gezinsauto's zijn. Dat is niet zo vreemd, want Daihatsu investeert al jaren in moderne en zuinige motoren. Beide modellen zijn voorzien van een 1.0 liter, 12V twin- cam ECO motor, welke goede prestaties combineert met een laag brandstofverbruik. Zowel de Cuore als de Sirion zijn 15-25% zuini ger dan het gemiddelde van de andere modellen in hun klasse. Beide modellen zijn al eerder in de prijzen gevallen. De Cuore als voordeligste auto volgens de consumentenbond en de Sirion als minst milieubelastende gezinsauto volgens de Verkehrs- club Deutschland. Naast zuinigheid staat ook veiligheid bij de Cuore en de Sirion hoog in het vaandel. Beide zijn dan ook uitgerust met twee airbags. De Cuore is verkrijgbaar vanaf Fl. 16.495,= en de Sirion vanaf Fl. 19.995,=. Met de nieuwe expositieruimte AutoDome legt Autotron te Rosmalen een link tussen verleden, heden en toekomst van de automobiel. Daarbij is een opvallende plaats ingeruimd voor de innovatieve, door Mitsubishi ontwikkelde, GDI- techniek. Deze directe benzine-inspui- ting wordt alom gezien als één van de belangrijkste ver nieuwende ontwikkelingen op het gebied van de verbran dingsmotor. -Een hightech in teractief GDI-display infor meert de bezoekers over de werking en de voordelen van een GDI-motor van Mitsubi shi: de motor van de toe komst. Niet alleen terugblik ken, maar ook vooruitkijken is de kracht van deze nieuwe expositie. Met thematische 'eilanden' wordt zowel een beeld geschetst van de ont wikkelingen in de auto-indus trie, als van de geschiedenis van de automobiel. Op het eiland over auto en techniek neemt Mitsu bishi's innovatieve GDI-techniek de belangrijkste positie in. Naast enkele automodellen en -onderdelen die de ontwikkeling en de wer king van de autotechniek door de jaren heen illustreren, geeft een opvallend vormgegeven, interactief GDI-display de bezoekers infor matie. Met een direct ingespoten GDI-benzinemotor zijn diverse voordelen te behalen. Doordat de benzine -precies op het juiste tijdstip wordt ingespoten, in een uiterst nauwkeurig gedoseerde hoeveelheid benzi ne, behaalt een GDI-motor een brandstofbesparing van zo'n 20 pro cent. Omdat deze benzine door de fijne verneveling bovendien beter verbrandt, daalt de C0-uitstoot met circa 20 procent. Door de opti male verbranding zorgt de GDl-inspuiting daarnaast nog voor 10 pro cent meer vermogen en trekkracht en dus voor betere prestaties dan een vergelijkbare, conventionele motor. ouderen kiezen voor een kleine, hanteerbare auto als de kinderen het huis uit zijn', aldus Van Eijkelenburg. Waardering dealerbedrijf hoog Uit datzelfde onderzoek blijkt ook dat het goed gaat met de waardering van autokopers voor het dealerbedrijf. Van de kopers vindt 82 procent de dealer een uitstekend adres voor de aan schaf van een nieuwe auto. Ook voor onderhoudswerkzaamhe den is de dealer favoriet. Ruim 65 procent gaat met de auto naar de dealer. Duitse auto's blijven populair in ons land. Ruim 41 procent van alle verkochte personenauto's komt uit Duitsland. De Franse modellen doen het in het tweede kwartaal van dit jaar goed, met ruim 20 procent marktaandeel. In de cijfers over het tweede kwartaal vallen verder vooral de Koreaanse merken op. Hun marktaandeel is nu bijna 4 pro cent. In het eerste kwartaal van dit jaar was dit nog 3,4 procent. De overige landen hebben sta biele marktaandelen. Japanse auto's zijn goed voor 18 procent, de Italiaanse modellen komen op ruim 6 procent en de modellen uit het Verenigd Koninkrijk heb ben 2 procent marktaandeel. Een proefrit met een nieuwe Mitsubishi leidt naar Boeda pest, Kopenhagen, Londen, Madrid, Praag of Rome. En dat gaat nog heel simpel ook. Want wie een proefrit bij de Mitsubishi dealer heeft gemaakt, krijgt twee retourvlieg tickets naar één van deze steden cadeau. Deze bijzondere Drive Fly- actie is onlangs gestart en duurt tot en met 31 augustus 1999. Om in aanmerking te komen voor de vliegtickets hoeven de deelnemers niet meer te doen dan met hun huidige auto naar een Mitsubishi-dealer te rijden. Tijdens de proefrit in een nieu we Mitsubishi wordt de eigen auto aan een taxatie onderwor pen om de Drive Fly-deelne- mer bij terugkeer een fraai inruilaanbod te kunnen doen. Reisbrochure Die aanbieding verplicht echter tot niets. De proefrijder krijgt zonder meer het certificaat voor twee gratis vliegtickets, onge acht of er een Mitsubishi wordt aangeschaft. Tijdens het verblijf in Boeda pest, Kopenhagen, Londen, Ma drid, Praag of Rome dient de deelnemer slechts de verblijfs kosten van minimaal drie over nachtingen te betalen. Dat maakt een lang weekend in één van deze steden financieel wel heel erg aantrekkelijk. Het certificaat, dat recht biedt op de gratis tickets, blijft geldig tot en met 1 augustus 2000. De proefrijder krijgt bij de Mit subishi dealer een speciale, uit gebreide Drive Fly reisbro chure uitgereikt, waarin hij zijn bestemming kan uitzoeken. Voor de dichtstbijzijnde Mitsu bishi dealer kan men bellen met: 0800 7007. GDI-motoren Via deze unieke Drive Fly actie wil Mitsubishi in contact komen met mensen die van plan zijn de komende maanden een nieuwe of jonge gebruikte auto te kopen. Tevens tracht het merk zijn flink vernieuwde modellenaanbod op deze manier aan een breed pu bliek voor te stellen. Want er is heel wat gebeurd de afgelopen tijd. De Space Star en Space Wagon zijn nieuw en bovendien is onlangs de Carisma totaal veranderd. De modellen zijn tevens verkrijgbaar met de bij- Mi zondere direct ingespoten GDI- benzinemotoren van Mitsubishi. Deze krachtbronnen blinken uit door een laag brandstofverbruik en hoge prestaties. Die eigen schappen laten zich uiteraard het beste ontdekken tijdens een uitgebreide proefrit. In 1989 presenteerde Audi tijdens de Duitse automobielten toonstelling in Frankfurt de eerste dieselmotor voor perso nenwagens ter wereld met directe inspuiting en volledig elektronisch motormanagement. Audi noemde deze revolu tionaire technologie 'TDI'. Deze opmerkelijke nieuwe ont wikkeling op de personenwagen- markt werd begin 1990 toegepast in de Audi 100 Avant en gaf de dieselmotor bijna van de ene dag op de andere een volkomen nieuw imago: in plaats van lang zaam, rumoerig en weinig geraf fineerd, werd hij nu vlot hanteer baar, soepel en uitzonderlijk zui nig. De Audi TDI had gevoels matig een dubbel effect; hij ver enigde een dynamisch, sportief karakter met een laag verbruik en als gevolg daarvan een zeer grote actieradius op één tankvul ling. Men zou kunnen zeggen dat van de traditionele diesel niets overbleef behalve zijn spreek woordelijke lange levensduur. De afgelopen tien jaar is in de dieseltechnologie zoveel succes opgebouwd dat hier een welko me aanleiding ligt om even terug te zien, maar vooral ook om de toekomstperspectieven nader on der de loep te nemen. Audi zal in de TDI-vooruitgang het voortouw blijven nemen vol gens haar befaamde motto 'Vor- sprung durchTechnik' en een lei dinggevende rol blijven spelen in de concurrentiestrijd om die pro ducten te leveren die de markt en de klanten vragen. Overzicht Audi TDI- geschiedenis 1989: De eerste 5-cilinder TDI met een vermogen van 88 kW (120 pk) en een maximum kop pel van 265 Nm. Axiaal roteren de plunjerinspuitpomp die een druk van ca. 900 bar levert. 1991: Viercilinder TDI met een vermogen van 66 kW (90 pk) en een koppel van 182 Nm. Axiaal roterende plunjerinspuitpomp die een druk van 950 bar levert. 1993: Ontwerpstudie voor de V8-TDI voor de Audi ASF con- ceptcar wordt tijdens de automo bieltentoonstelling in Frankfurt gepresenteerd. 1994: Alle Audi TDI-motoren voldoen aan de emissienormen volgens MVEG 11. Vijfcilinder TDI met een vermogen van 103 kW (140 pk) en een koppel van 290 Nm. Axiaal roterende plun jerinspuitpomp die een druk van bijna 1000 bar levert. Eerste Au di TDI-technieksymposium. 1995: Viercilinder TDI met een vermogen van 81 kW (110 pk) en een koppel van 225 Nm Axiaal roterende plunjerinspuit pomp die een druk van 1100 bar levert. Turbo met variabele tur- binegeometrie( VT G). 1997: De eerste V6-TDI motor voor personenwagens ter wereld, met een vermogen van 110 kW (150 pk) en een koppel van 310Nm. Roterende radiaalzui- gerverdelerpomp die een in- spuitdruk tot 1500 bar levert en een turbo met VTG. De eerste TDI-motor met vier kleppen per cilinder. 2000 V8-TD1 met een vermogen van 165 kW (225 pk) en een koppel van 480 Nm. Common- rail-inspuitsysteem dat een druk levert van 1350 bar, turbo met VTG en vier kleppen per cilin der. Gezag door ervaring Audi profiteert van de knowhow op TDI-gebied die is opgebouwd in de tien jaar waarin de TDI nu op de markt is. De individuele voordelen van elk van de directe inspuitsystemen die momenteel op de markt worden aangeboden, kunnen nu worden toegepast op een manier die ideaal aansluit bij het gestelde doel en die de klant een maximaal voordeel biedt. Hieronder de systemen op een rijtje. In de eerste plaats de be proefde, succesvolle roterende radiaalzuigerinspuitpomp. Deze levert een goed inspuitverloop op en heeft een hoog drukpoten- tieel, dat momenteel tot 1850 bar reikt. Hij is gemakkelijk op de motor te monteren, kan worden gebruikt bij motoren tot zes cilinders en biedt de mogelijk heid van voorinspuiting. In de tweede plaats is er het pompverstuiversysteem dat uit compacte afzonderlijke modules voor alle cilinders bestaat. Het is speciaal geschikt voor 3 en 4- cilinder motoren met twee klep pen per cilinder, maar kan in feite op elke motor met een wil lekeurig aantal cilinders worden gemonteerd. Bijkomende voor delen zijn de mogelijkheid van voorinspuiting en het zeer hoge drukpotentieel van meer dan 2000 bar. Tenslotte is er het commonrail- systeem, waarin de druk perma nent wordt opgebouwd, dit geeft een grote mate van vrijheid bij het bepalen van de inspuitkarak- teristiek van de voor-, hoofd- en na-inspuiting en tevens kan de druk telkens vrij worden geko zen, zelfs bij lage motortoeren tallen. Dit systeem is zonder spe ciale voorzieningen op de motor te monteren en heeft buitenge woon compacte verstuivers. Hoewel de druk op dit moment nog in de buurt van 1350 bar ligt, heeft het systeem duidelijk nog veel mogelijkheden voor verdere ontwikkeling in de toekomst. Het perspectief Door de presentatie van nieuwe TDI-modellen ter gelegenheid van het tweede Audi TDI-tech nieksymposium ('10 jaar TDI') in juni 1999 aan de universiteit van Graz, levert Audi het duide lijke bewijs van de ervaring die de afgelopen tien jaar is opge bouwd. Het betreft de Audi A8 3.3 TDI quattro (165 kW/225 pk) met commonrailsysteem, de Au di A6/A6 Avant 2.5 TDI (132 kW/180 pk) met de nieuwe VP44~S3 radiaalzuigerinspuit pomp en tenslotte de A4/A4 Avant 1.9 TDI (85 kW/115 pk) met hogedruk-pompverstuiver- systeem. De A8 3.3 TDI (165 kW/225 pk) zal eerste kwartaal 2000 leverbaar zijn. De A6/A6 Avant 2.5 TDI (132 kW/180 pk) en de A4/A4 Avant 1.9 TDI (85 kW/ 115 pk) worden eind 1999 op de Nederlandse markt ver wacht. Met de nieuwe V8-motor (met vier kleppen per cilinder), ge monteerd in de A8 3.3 TDI quat tro, plaatst Audi een mijlpaal in de geschiedenis van de direct ingespoten diesels voor perso nenwagens. Het is de eerste acht cilinder direct ingespoten diesel motor die aan de strenge uitlaat gasemissienorm EU 111 vol doet, Commonrailinspuiting, een vloeistofgekoelde laadluchtkoe- ler, vier kleppen per cilinder dn twee turbo's met variabele turbi- negeometrie zijn de belangrijke technische kenmerken. Met een koppel van 480 Nm dat in het hele toerentalbereik van 1.800 tot 3.000 t/min beschikbaar is en- een vermogen van 165 kW (225 pk), vormt de A8 3.3 TDI quattro het vlaggenschip van het Audi TDI-modellenaanbod. Evenals de schitterende presta ties is ook het lage geluidsniveau van de wagen een opvallend ken merk. Over het hele motortoe- rentalbereik is de nieuwe V8 TDI kwalitatief gelijkwaardig aan een achtcilinder benzinemotor. Bij een totaal gemiddeld brand stofverbruik van ongeveer 9.7 liter per 100 kilometer volgens de testmethode conform 93/- 116/EG, heeft de wagen op één tankvulling een actieradius van gemiddeld 930 kilometer - een recordwaarde voor een wagen uit het luxe topsegment. De spontane reactie op elke beweging van het gaspedaal en de indrukwekkend korte tijd voor het optrekken vanuit stil stand tot 100 km/u van 8.2 se conden maken deze wagen, die met zijn topsnelheid van 242 km/u normaal gesproken be schouwd zou worden als 'lange- afstandswagen', tevens tot een zeer indrukwekkende sprinter. Roterende radiaalzuiger inspuitpomp De allereerste Audi TDI-motor was de 2.5 TDI, geïntroduceerd in 1989 voor de Audi 100 Avant en de voorloper van een succes geschiedenis die tot dusverre zijns gelijke niet kent. De jong ste, best presterende telg in de familie van wagens die met een roterende radiaalzuigerinspuit pomp zijn uitgerust heet op nieuw 2.5 TDI, maar in het logo prijkt een .klein rood vaantje: sinds eind 1994 heeft Audi dit symbool gebruikt om het meest sportieve type binnen een mo- dellijn met een even grote motor als de andere aan te duiden. De nieuwe motor zal zijn pre mière beleven in de Audi A6 en A6 Avant. Met zijn vermogen van 132 kW (180 pk) en koppel van 370 Nm in het hele toeren talbereik van 1,500 tot 2.500 t/min behoort hij wereldwijd tot de koplopers onder de seriemo toren wat betreft het specifiek vermogen, namelijk met een nominaal vermogen van 53 kW (72 pk) per liter cilinderinhoud. De lijst opmerkelijke technische kenmerken voor deze nieuwste Audi-motor is lang en interes sant: Vier kleppen per cilinder met centraal geplaatste verstui ver, turbo met elektronisch gere gelde variabele turbinegeometrie (VTG), de laatste VP44-53 rote rende radiaal 3-zuigerpomp, die een maximum inspuitdruk van 1850 bar kan leveren, laadlucht- koeling, uitlaatgasterugvoersys- teem. door een solenoideklep geregelde voorinspuiting, een voorkatalysator dichtbij de motor met daarachter een oxida tiekatalysator. Ongeacht de soort transmissie waarmee deze motor wordt ge combineerd, voldoet hij altijd aan de strenge uitlaatgasemissie normen volgens EU 111De wa gen trekt in krap 9 seconden van stilstand op tot 100 km/u en heeft een topsnelheid van meer dan 220 km/u. Hiermee kan deze nieuwe top van de V6-TDI serie in de Audi A6 zonder enige over drijving worden beschreven als sportieve volbloed. Des te opmerkelijker is het feit dat hij bijzonder zuinig met brandstof omgaat: voor 100 km gebruikt hij gemiddeld maar 8 liter diesel olie (totaal gemiddelde ver- bruikswaarde volgens de testme thode conform 93/116/EG) waardoor de wagen op een volle tank een actieradius heeft van gemiddeld 870 kilometer. Audi kan terecht stellen dat deze schit terende V6-TDI motor - in aan vulling op de twee 1.9 TDI's en de vier transmissieversies van de 2.5 TDI met een vermogen van 110 kW (150 pk) in de A6 en de A6 Avant - een multifunctioneel, onovertroffen aanbod voor wa gens in de hogere middenklasse vertegenwoordigt. De Audi A4 1.9 TDI met 85 kW Het pompverstuiver-inspuitsys- steem levert de hoogste inspuit druk van alle procédés voor di recte inspuiting die momenteel op de markt zijn. De.fijne ver stuiving van de brandstof die daardoor mogelijk is, waarborgt dat een hoog thermodynamisch rendement wordt gerealiseerd en dat de bestuurder het hoogste specifieke koppel tot zijn be schikking heeft. Dit systeem maakt tevens een geregelde voorinspuiting mogelijk als mid del om het verbrandingsgeluid te verminderen en om de uitlaat gasemissies te minimaliseren. De A4 1.9 TDI met zijn vermo gen van 85 kW (115 pk) ontwik kelt een hoogst opmerkelijk ma ximum koppel van 284 Nm bij 1.900 t/min en is daardoor altijd uitzonderlijk soepel. Hij trekt in 10.5 seconden op vanuit stilstand tot 100 km/u. Het totale gemid delde brandstofverbruik volgens de testmethode conform 93/- 116/EG ligt in de buurt van 5.3 liter per 100 kilometer. Deze nieuwe motor zal geleide lijk alle bestaande versies van de 1,9 liter TDI - met roterend^ plunjerinspuitpomp die 81 kW (110 pk) leveren - vervangen. Als grootste motor in het A4r leveringsprogramma is hij voor bestemd tot TDI-banierdragef, een belangrijke rol die hij zeker zal vervullen door zijn normver1- leggende brandstofverbruik en aanbod van motorvermogen. Kunst vond vorige week za terdag kunst in de Ford Ka 3 Edition. Na een spectacu laire opening van de 75 jaar Ford tentoonstelling in het Autotron te Rosmalen, ont vingen de duizend kopers van een Ford Ka 3 Edition hun beloofde kunstwerk van de bekende kunstenares Marte Riling. De Groningse kunstenares, be kend van haar portretten van Koningin Beatrix, ontwierp voor de Ford Ka 3 Edition een treffen de creatie: een wimpel in haar lievelingskleur rood. Daarbij ging ze uit van de basis principes van het Ford Ka-de sign: ronde vormen met scherpe lijnen. Dit leidde tot een signa tuur die de Ford Ka letterlijk op het lijf is geschreven. De wimpel is namelijk van mag neetfolie en blijft overal op de auto plakken. 'Hij blijft zitten tot 160 kilometer per uur. Ik heb het zelf getest', zei Marte Riling trots. De kronkelende wimpel kan ook weer net zo makkelijk worden verwijderd. Een typisch voorbeeld van Kunst met een grote Ka. Expositie De auto en zijn berijders waren zichtbaar blij met het speciaal ontworpen sieraad. Vrijwel alle Ford Ka's verlieten het Autotron met de rode wimpel op de mo torkap of op de zijkant. Hierdoor was de Ford Ka 3rd Edition in één klap tot mobiel kunstwerk verheven. Na de onthulling van de wimpel volgde een speech van algemeen directeur Rainer Landwehr van Ford Nederland, waarna de 75 jaar Ford tentoon stelling met feestelijk vuurwerk officieel werd geopend. Deze ex positie, met natuurlijk auto's als de T-Ford, de Mustang, Capri en Escort, duurt nog tot en met 15 augustus. Wie bij de Ford-dealer een proefrit maakt, maakt kans op gratis toegangskaarten. Een deel van de opbrengst van de tentoonstelling gaat naar Unicef. i Drive Fly-actie '99

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 7