De nieuwe SKVR-brochures zijn uit! skaten met een gids Internationaal keurmerk hardhouten tuinmeubelen NSG komt met richtlijn over ongehoord geluid BREED IT Tau workshop vrouwen 1* Tentoonstelling eendenkooien Waterpop '99 biedt meer dan muziek VIJF DQC6N VOO» VOOUOCN Speciaal als de douche niet dagelijks wordt gebruikt 30 - 1004 Sinds 10 april is bij de Stichting Natuur- en Vogelwacht Dor drecht de tentoonstelling "Eend enkooien en kooilieden" te zien. Het eeuwenoude beroep van kooiman wordt in deze tentoon stelling nader belicht, door mid del van foto's, werktuigen en maquettes. Ook wordt de landschappelijke, cultuurhistorische en natuurwe tenschappelijke betekenis van eendenkooien in deze tentoon stelling duidelijk naar voren gebracht. Het kooibos om de kooiplas bijvoorbeeld, bedoeld als afscherming van de buiten wereld. is een broed- en rustge bied voor vogels. Over het alge meen bevindt zich er een rijke flora en fauna. Omdat het nau welijks met verstorende invloe den van buitenaf te maken heeft, is het een uitwijkplaats voor vele kritische planten- en dier soorten. Vanwege het overweldigende succes is besloten deze interes sante tentoonstelling te prolon geren tot 14 augustus. De tentoonstelling is te bezich tigen op woensdagen en zater dagen van 10.00 tot 15.00 uur, of op afspraak ook op andere dagen, bij de Stichting Natuur- Vogelwacht aan de Noord ereisweg 4a, te Dordrecht voor bij "de Viersprong", is dat de boerderij aan de linkerkant van de weg, tel. 078-6213921. De tweeëntwintigste Waterpop, dat zaterdag 21 augustus van 13.00 tot 23.00 uur in het Hofpark in Wateringen gratis bij te wonen is, staat ook dit jaar weer in het teken van veel muziek. Zo zullen In Extremo (D), Soulwax (B), Liquido (D), Skinny (GB), Handsome Threesome (NL), Benjamin B. (NL), Judge Abraham the Jury (NL), Waterproofwinnaar en nog vier aan te kondigen bands op het podium verschij nen. Het gezellige festival heeft ech ter meer te bieden dan ''een muziek. Er zijn ook verrassend" straattheateracts uit binnen- en buitenland en voor de kinderen zijn er een springkussen, schminkhoek. tekenkraam en zandbak. Uiteraard zullen ook de gratis festivalkrant en de fes- tivalmarkt niet ontbreken. Na afloop is er weer een knallend en kleurrijk vuurwerk. Links naar de optredende bands, alle artiesten die ooit op Waterpop speelden en nog veel meer informatie kan worden gevonden op internet (WATER- PORNL) Publieksinformatie is vanaf begin juli ook te horen op de Waterpoplijn: (0174) 298207. Van 23 t/m 27 augustus a,s. is er een 5 daagse workshop voor en door vrouwen bij de Tau vlinder, Kerkstraat 3 in Schoonhoven. In deze week wordt er, op basis van het taoïsme gewerkt met meditaties en oefeningen voor ons innerlijk, doorgaand op de laatste dagen naar het uiterlijk. Er wordt iedere dag begonnen om 10.00 uur en we besluiten de dag om ca. 17.00 uur. inclusief lunch zijn de kosten voor deze week f. 500,00. Als je meer wilt weten vraag dan een folder aan bij Elly, tel. 0 184 682533 (beantwoorder) of fax. 0 184 682125. Na 1 augustus wordt er kontakt met je opgeno men. J Inline skating is de recreatie- en sportsensatie van de jaren n Na maanden peinzen, puz zelen, schrijven, schrappen, schuiven en zweten is het dan zo ver. De SKVR-bro- chures voor het seizoen 1999-2000 zijn uit! Iedere Rotterdammer die iets wil met kunst, cultuur en cre ativiteit likt zijn vingers af bij het nieuwe aanbod met honderden cursussen voor de ruim 13.000 cursisten (cijfer 1998) die de SKVR inmiddels herbergt. Dit aantal stijgt nog steeds. Vooral de Vrije Academie en de Theaterschool worden steeds populairder. Het mooiste is misschien nog wel dat alle brochures gra tis zijn op te vragen bij de SKVR. Eén telefoontje naar 010-4361366 is vol doende om de brochures naar keuze te krijgen thuis gestuurd. De SKVR verzorgt op tientallen locaties in de stad cursussen voor mensen die een stap verder wil len komen met dat wat ze het liefste doen. Bij de zes verschil lende scholen - de Muziek school. Dansschool. Vrije acade mie voor beeldende kunst, Thea terschool, Schrijversschool, Foto- Videoschool - kan men korte cursussen voor één seizoen volgen, maar ook kunnen begin ners hun talenten ontplooien in een meerjarig leertraject. Wie zelf niet actief bezig wil zijn, maar wel meer wil weten over kunst kan terecht bij het pro gramma Meer kijk op kunst: een gevarieerd aanbod kunstbe- schouwende cursussen, lezingen en workshops, deels in combina tie met een bezoek aan een museum, concert of toneelstuk. Kinderen en jongeren Dat jongere mensen vooral alles leuk vinden wat hun ouders niet leuk vinden en andersom? Daar is rekening mee gehouden in het aanbod voor kinderen (0 t/m 12 jaar) en jongeren (13 t/m 18 jaar). Zo kunnen eigenwijze kleuters hun fantasie de vrije loop laten in de lessen Kleuter dans en kinderen die ervan dro men om in een musical mee te 1 spelen kunnen aan de weg tim meren in de Musicalcursus. Jongeren kunnen bijvoorbeeld de vooropleiding Kunstacademie volgen of een workshop street- dance. Aanvragen brochures Voor meer informatie of het aan vragen van de gratis brochures kan gebeld worden naar de SKVR, tel. 010-436 13 66. Noteer ook alvast het Open Huis in de agenda: zondag 12 septem ber van 12.00 tot 17.00 uur op de Hennekijnstraat 6 (Dansschool en Vrije academie voor beelden de kunst), op de Eendrachtsstraat 12 a (Foto- Videoschool), de Calandstraat 7 (Theaterschool, Schrijversschool, Meer kijk op kunst) en van 13.00 tot 16.00 uur op de Willem Buytewechstraat 70 (Muziekschool in Delfs- haven). Op die dag kan men informatie krijgen over cursus sen/lessen, kunnen belangstel lenden zich inschrijven, kenni smaken met docenten en zijn er demonstraties, optredens, expo sities, videovertoningen en nog veel meer. Onderzoek afdeling Klinische Genetica van het Academisch Ziekenhuis Rotterdam: Haar blijkt uitermate geschikt te zijn voor het aantonen van een erfelijke vorm van zwakzinnigheid. Onderzoekers van de afde ling Klinische Genetica van het Academisch Ziekenhuis Rotterdam (AZR) hebben een eiwittest ontwikkeld waarvoor haar gebruikt wordt. Met de test is vast te stellen of mensen het fra giele X-syndroom hebben, wat betekent dat ze verstan delijk gehandicapt zijn. Al jaren wordt in het AZR onder zoek gedaan naar het fragiele X- syndroom. Deze vorm van erfe lijke zwakzinnigheid komt voor bij 1 op de 4000 jongens en bij 1 op de 6000 meisjes. In 1991 -verd het FMRI-gen gekloneerd dat een eiwit (Fragiele X Mentale Retardatie Proteïne. FMRP) produceert. Dit gen is bij het syndroom betrokken en bevindt zich op het X-chromo- soom. In alle cellen van mannen is één X-chromosoom aanwezig. De afwezigheid van het FMRP- eiwit in de zenuwcellen van de hersenen veroorzaakt een ver standelijke handicap. In 1995 is een bloedtest ontwikkeld om aan te tonen of dit eiwit in de bloed cellen aanwezig is. Haar beter dan bloed Voor de oude test is afname van een bloedmonster noodzakelijk. Bloedafname wordt door de meeste personen, vooral jonge kinderen, als onprettig ervaren. Vandaar dat onderzocht is of een andere test kon worden ontwik keld. Haar is om verschillende redenen bij uitstek geschikt. Haar is makkelijk te verkrijgen. ook door niet-medisch gekwali ficeerde mensen, bijvoorbeeld ouders. Haren ontstaan uit één moedercel, die dezelfde embryo nale oorsprong hebben als de zenuwcellen in de hersenen. Hierdoor zijn haren wellicht meer dan bloed representatief voor de situatie in de hersenen. Bovendien zijn haren gemakke lijk te testen. Voor de test worden antistoffen gebruikt die het FMRP-eiwit herkennen en een rode kleur geven. Hierdoor is zichtbaar of een cel FMRP aanmaakt. Als de haren kleurloos blijven, zal zich een verstandelijke handicap ont wikkelen die varieert van een lichte achterstand tot diepe zwakzinnigheid. De resultaten van de test zijn zeer snel, binnen 24 uur, beschikbaar. Bij de tradi tionele DNA-test zijn de resulta ten pas na 7 tot 10 dagen voor handen. Het onderzoek, waarvan de resultaten worden gepubliceerd in het julinummer van The American Journal of Human Genetics, heeft grote waarde voor de klinische praktijk. De eenvoudige, goedkope test op haren maakt het mogelijk op grote schaal diagnostiek te bedrijven op instituten voor ver standelijk gehandicapten en scholen voor speciaal onderwijs. Daarnaast kan de test vooral betekenis hebben bij de diagnos tiek van meisjes en vrouwen. Een T-stukje en een specia le leegloopautomaat. Dat is alles wat er nodig is om bacterievorming in slangen en handdouches te voorko men. Fabrikant Grohe ont wikkelde deze oplossing al twaalf jaar geleden, speci aal voor douches die niet dagelijks worden gebruikt. De leegloopautomaat is een slim tussenstukje dat tussen de douchekraan en de doucheslang wordt gemonteerd. Dankzij een ingenieus terugslagklepje in de tuit van de leegloopautomaat, blijft er geen stilstaand water achter in de doucheslang waar door bacteriegroei is uitgeslo ten. Zodra de waterdruk in de slang wegvalt, gaat het klepje open en loopt het resterende water uit de slang. Als de water druk in de doucheslang oploopt, sluit het klepje zich zodat bij voorbeeld patiënten, senioren, hotelgasten of sporters comfor tabel kunnen douchen. Bacterievorming in de slang en handdouche is al sinds 1987 een punt van zorg en kwam na het incident in Bovenkarspel opnieuw in de belangstelling. Met name horecagelegenheden, zorgcentra, sportverenigingen en ontspanningscentra zoals sauna's werden in de slipstream van de actualiteit verweten dat ze zich onvoldoende zouden bekommeren om de hygiëne of de gezondheid van hun gasten. De leegloopautomaat is een adequaat en een relatief goed koop alternatief om dergelijke geruchten de kop in te drukken. Bacteriën gedijen het best in stilstaand water met een tempe ratuur tussen de 20 en 45 graden Celsius. Dat is ook de reden waarom een bacterie als legio- nella pneumonie bijna nooit bij particulieren wordt gevonden. Daar wordt dagelijks gedoucht en wordt automatisch de douche en slang doorgespoeld. In vakantieparken, bij sportvereni gingen en hotels is het nog maar de vraag of de douche elke dag wordt gebruikt. Al in 1986 werd op advies van de Gezondheidsraad bepaald dat het water in de warmwater circuits minimaal 60 graden Celsius moest worden, een tem peratuur die hoog genoeg is om bacteriën te doden. De hogere temperatuur heeft echter als nadeel dat door de hitte van het water, het risico op verbranding van de huid toeneemt. Dat nadeel is overigens eenvoudig te voorkomen met een thermossta- tische kraan. Dit soort kranen worden vooraf ingesteld op een bepaalde watertemperatuur. Het koude en warme water wordt in de kraan gemengd. Te heet water uit de kraan is daarmee verleden tijd. En mocht de dou che een tijdje niet zijn gebruikt, bijvoorbeeld vanwege een vakantie, dan is het relatief een voudig de douche en slang ther misch te desinfecteren. Het enige dat men hoeft te doen is de vleugelgreep van de Grohe-kraan verwijderen, de watertemperatuur tijdelijk boven de 40 graden Celsius instellen en de slang en douche doorspoelen. Wordt de vleugel- greep weer teruggeplaatst, dan wordt de watertemperatuur automatisch weer ingesteld op 40 graden. De leegloopautomaat van Grohe is verkrijgbaar bij de sanitair- specialist en kost fl. 56,55 exclusief BTW. Het bijbehorende T-stukje kost fl. 43,60 exclusief BTW. Inline skating is dé recreatie- en sportsensatie van de jaren negentig. Door de nog steeds groeiende populariteit neemt het aantal skaters snel toe. De ANWB speelt hierop met een serie Inline Skating-gid- sen. In een viertal boekjes wordt aandacht besteed aan skateroutes in en rond Den Haag/Rotterdam, Amsterdam, Utrecht en Eindhoven/Den Bosch. De routes zijn helder en duidelijk omschre ven en bieden skateplezier voor ieder type skater. In de Inline Skating-serie staan per uitgave vijftien verrassende ska teroutes. Elke route voert langs leuke plekjes in de omgeving en vol doet aan de belangrijkste eis voor een plezierige skatetocht: veilig heid en een glad wegdek. De routes variëren van 5 tot 25 kilometer en zijn geschikt voor zowel beginnende als ervaren inline skaters. Naast een handig routekaartje staat elke route ook uitgebreid beschreven, waardoor iedere skater zonder problemen zijn weg kan vinden. Door speciale aandacht voor de verkeersveiligheid, het weg dek en de omgeving bieden deze gidsen onmisbare informatie voor onderweg. Het handzame formaat, de duidelijke symbolen, de door dachte indeling en de praktische kaartjes zorgen voor optimaal gebruiksgemak en maken deze routegidsen tot het ideale 'skatemaat- je' voor onderweg. De 'inline Skating'-gidsen zijn verkrijgbaar in de titels 'Den Haag/Rotterdam', 'Amsterdam', 'Utrecht'en 'Eindhoven/Den Bosch'. Ze zijn te koop bij alle ANWB-verkooppunten, VWS, boekhandels en warenhuizen en kosten fl. 14,95 per stuk. Nu de zomer zijn naam eer aan lijkt te gaan doen, zit heel tuinmiddend Nederland weer in de zon. Als de huidige tuinmeubelen niet meer voldoen, bieden tuincentra en bouwmarkten diverse prachtige hardhouten tuinmeubelen aan. Toch is het een kleine stap van genieten naar vernieti gen. Er is namelijk een grote kans dat voor het tuinbankje tropisch regenwoud is gesneuveld. Dat zit niet lekker! Gelukkig kan het nu ook anders. Op zoek naar een nieuwe tuinbank en er toch zeker van zijn dat er geen regenwoud is gesneuveld? Dat kan nu! Dit jaar staat er voor het eerst een ruim aanbod tuinmeubelen van (tropisch) hout uit duurzaam beheerde bossen in de winkels. Ze zijn te herkennen aan het interna tionale FSC-keurmerk. Het keurmerk van de Forest Stewardship Council (FSC) is het enige internationale keurmerk voor hout uit gegarandeerd goed beheerde bossen. Wereldwijd is inmiddels meer dan 15 miljoen hectare bos gecertificeerd, een gebied vier keer zo groot als Nederland. Dat kan tropisch regenwoud zijn, maar ook uit bijvoorbeeld Zweden komt FSC-hout. Daarom wordt FSC aanbevo len door Milieudefensie, Novib en het WNF (verenigd in de campag ne Hart voor Hout). Het onafhankelijke FSC-keurmerk is hard nodig. Nog steeds worden in winkels allerlei goedklinkende claims over duurzaam bosbeheer aangetroffen, waar uit de labels lijkt het wel of alle tafels en stoelen afkomstig zijn uit goed beheerde bossen. Zo is het helaas niet. Terwijl de fabrikant zijn eigen product de hemel in prijst, verdwijnt tegelijkertijd het regenwoud. Let dus op het FSC- keurmerk bij uw tuincentrum of bouwmarkt. Ook andere houtpro ducten met FSC-keurmerk (zoals zaaghout, deuren, plinten, dorpels etc.) zijn reeds te koop. Door een slagzin af te maken op de speciale actiekaart kan zelfs kans gemaakt worden op een gratis FSC-tuin- meubel. Voor de leukste inzendingen staan zeven tuinmeubelen klaar, variërend in waarde van fl. 200,- tot fl. 1200,-. De meubelen zijn ter beschikking gesteld door bedrijven die FSC-tuinmeubelen verkopen. De actie loopt tot 1 september 1999. Voor meer informatie over verkoopadressen van FSC-tuinmeubelen kan het gratis informatiepakket met de speciale actiekaart aanvragen bij de Milieudefensie Servicelijn: 020-6262620 (van 9.30 tot 16.30 uur) of een briefje sturen naar Milieudefensie, Antwoordnummer 8391, 1000 RA Amsterdam (onder vermelding van 'tuinmeubelen'). Steeds meer mensen brengen gezondheidsklachten in verband met het waarnemen van laagfrequent geluid in hun woning. De meeste ondervinden daarvan erg veel hinder en kloppen bij diverse instanties aan, zoals milieudiensten. Die kunnen vaak moeilijk beoordelen of ze inderdaad met laagfrequent geluid te maken hebben. Kennis en erva ring of de technische uitrusting ontbreekt om laagfrequent geluid goed te kunnen meten en beoordelen. Daarom heeft de Nederlandse Stichting Geluidhinder (NSG) te Delft een richtlijn uitgebracht over laagfrequent geluid. Op 14 juli jl. werd het eerste exemplaar van de NSG-Richtlijn laag frequent geluid aan minister Pronk (VROM) aangeboden. De Richtlijn is bedoeld als hulpmiddel bij de beoordeling van klachten die aan laagfrequent geluid worden toegeschreven. Hij geeft uitsluit sel als de hulpverlenende instantie twijfelt of er wel sprake is van hoorbaar (laagfrequent) geluid. Voor een adequate klachtenbehande ling zijn meestal ook geluidsmetingen nodig. Als het om klachten gaat die aan laagfrequent geluid worden toege wezen, kan vaak de oorzaak niet direct worden vastgesteld. Voorts ontbreekt regelgeving om de hinderlijkheid te beoordelen. Vaak zijn de optredende geluidsniveaus (erg) laag, Bronnen van laagfrequent geluid zijn bijvoorbeeld zware industriUle installaties, transportmid delen, ventilatoren, pompen en grote elektrische transformatoren. Mensen die erg veel hinder ondervinden van laagfrequent geluid zijn veelal ouder dan 40 jaar; het zijn vooral vrouwen. De hinder treedt vaak alleen 's nachts op. Meestal zijn de gehinderden ook de enige van de familie die het 'horen'; ook buren horen meestal niets. Dat brengt de slachtoffers nog al eens in een eenzame positie en hebben zij het gevoel dat hun klacht niet serieus wordt genomen. De NSG hoopt dat de Richtlijn een steun in de rug is voor alle mensen die er vast van overtuigd zijn dat hun probleem een geluidsprobleem is. Jloods O Archieffoto Haartest toont zwakzinnigheid aan Simpele oplossing voorkomt bacteriegroei in doucheslangen

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 13