0900- 2025110 6 V Veel vlinders minder mobiel dan gedacht m POELIER SLUIS 5. 10.95 Nieuwe editie cursusboek voor behalen vaarbewijs Nieuwe 'verzekerregels' voor nieuwe studente^ 2 NIET UITGERUST? DETOURCHAKT r* Mc ZOAgj KIPPENPOTEN 95 HAANTJES ANWB is bezorgd over wildgroei pelgrimpaden Brochure vol spelregels om kans op besmetting te voorkomen l ÊM l m Vlinderstand is in afgelopen tien jaar gehalveerd Ik (fa tr hm nllecH voor... Koude lekkernij bij boekhandel Boventonen en luistermomenten Extra aandacht voor de kinderen 1 1 giro 550 help ons het milieu schoner te maken. WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1999 Sinds de verschijning van de derde Nieuwsbrief Pelgrimspad in 1998 en in de eerste helft van het heilige Jacobusjaar 1999 is het pel grimeren naar Santiago de Compostela in Noord-West- Spanje sterk toegenomen. Met groot enthousiasme wor den de laatste tijd m het hele land nieuwe wandel- en fietsroutes ontworpen, die aansluiten op de pelgrimspa den naar het zuiden. Bij deze verheugende ontwikkeling heeft de ANWB enige zorg over wildgroei van paden, die ook de Franse wandelor ganisatie Fédération Frangaise de la Randonnée Pédestre (FFRP) onlangs op Internet signaleerde (ffrp.parisfewanadoo.fr). Daarom adviseert de ANWB om nieuwe routes ter infor matie aan te melden bij de Stichting Wandelplatform- LAW te Amersfoort, tel. (033) 4653660, tevens uitge ver van de wandelgidsen van het Pelgrimspad, die aldaar en bij de ANWB, VVV en in de boekhandel verkrijgbaar zijn. De vierde Nieuwsbrief Pelgrimspad geeft een over zicht van bestaande en nog komende wandel- en fiets routes die op het Pelgrimspad aansluiten of op een soortgelijke bron van inspiratie zijn gebaseerd. De Nieuwsbrief Pelgrimspad is gratis verkrijgbaar bij de ANWB. Hoofdafdeling Alizemeen Ledenbelang, tel. (070) 3146041. 0 Reuma Informatie Voor alles wat u over reuma wilt weten. Nationaal Reumafonds Sinds enige tijd wordt Nederland geregeld opge schrikt door berichten over de Legionellabacterie die aangetroffen is in de buurt van stromend water. Het tot ontwikkeling komen van deze bacterie is redelijk gemakkelijk te voorkomen, als er tenminste een paar spelregels in acht worden genomen. Bij gemeenten, provincies, postkantoren en bibliotheken kan een bro chure worden opgehaald over de Legionellabacterie. Hierin kan men informatie vinden over wat er thuis gedaan kan worden om de bacterie te weren. De Legionellabacterie is een, niet met het blote oog te onder scheiden. bacterie die voorkomt in de grond en in (leiding)water. Bij temperaturen tussen 25 en 55 graden Celsius kan de bacterie zich vermeerderen. Als het water dan ook nog stilstaat in een stuk leiding of een vat. blijft de hoe veelheid bacteriën doorgroeien. Het drinken van dit water levert geen gevaar op. Het gevaar ont staat pas als het water wordt ver neveld. Via inademing van hele kleine druppeltjes komen de bacteriën in de longen terecht. Ze kunnen dan de zogenaamde veteranenziekte of een veel lich tere vorm van deze ziekte, de Legionellagriep, veroorzaken. De veteranenziekte is goed te behandelen, op voorwaarde dat ér snel begonnen wordt met toe dienen van de juiste antibiotica. De lichtere griep gaat vanzelf over. Iemand die besmet is kan de ziekte niet overdragen op een ander en ook huisdieren kunnen niet besmet raken. Huis en tuin In huis is een aantal mogelijkhe den voor de Leuionellabacterie *mw #k M T* m TwÊm, om zich te vermeerderen. Een belangrijke bron kan het warm waterapparaat of de warmwater leiding zijn. Door de tempera tuur van het warmwaterapparaat op minimaal zestig graden in te stellen en er voor te zorgen dat de leidingen goed doorgespoeld worden als ze een tijdje niet gebruikt zijn. worden veel pro blemen voorkomen. Apparaten als stoomstrijkijzer en koffiezet apparaat die behoorlijk wat stoom verspreiden zijn niet gevaarlijk, want de temperatuur van het water ligt boven de zestig graden. Een waterpistool tje dat gevuld wordt met koud water is geen probleem en de plantenspuit ook niet. Wel is het handig om ze na gebruik even leeg te laten lopen. Dit geldt ook voor de tuinslang die buiten in de zon blijft liggen. De mogelijke risico's in huis komen in de Postbus 51-brochu re aan bod. Maar ook buitens huis zijn plekken te bedenken waar het risico groter is en waar aan de brochure aandacht schenkt. Het meest bekende voorbeeld is de huishoudbeurs bij de bloe mententoonstelling in Bovenkarspel. Inmiddels voeren de Inspectie Gezondheidsbescherming, Waren en Veterinaire Zaken, gemeenten en provincies extra veel controles uit. Hierdoor is de kans op herhaling een stuk klei ner en allerlei attracties kunnen gerust worden bezocht. Ook een overnachting op een camping hoeft geen probleem te zijn. Voor zowel binnen- als bui tenland geldt dat de meeste sani- tairgebouwen al in gebruik wor den genomen als de buitentem peratuur nog betrekkelijk laag is. Het water in de leidingen is dan nog geen 25 graden. Het is wel goed om te letten op kranen waarvan de leidingen helemaal of bijna bovengronds liggen. Als de kraan weinig wórdt gebruikt krijgen de Legionellabacteriën ■nog wel eens een kans en is het beter om een ander tappunt te zoeken. Waterreservoirs in camper, cara van of boot vormen in principe geen gevaar. Het koude water staat zelden erg lang stil en wordt nooit veel warmer dan 20 graden Celsius. Als er een boiler aanwezig is, moet dat water wel minstens 60 graden Celsius zijn. Als de tanks een tijd niet gebruikt worden, is het goed ze leeg te laten lopen. Wie geen enkel risico aan het begin van het seizoen wil nemen, kan ze het beste doorspoelen met spe ciale middelen die gebruikt wor den voor desinfectie van privé- zwembaden. Zelf controleren In leidingwater komen zulke kleine hoeveelheden bacteriën voor, dat het waterleidingbedrijf ze niet kan aantonen. Als het water thuis onvoldoende ver warmd wordt en het staat stil in een waterreservoir, zoals een boiler, kan de Legionellabacterie zich ontwikkelen. Zelf controle ren is niet mogelijk omdat hier voor uitgebreid laboratoriumon derzoek nodig is. Dit kan in dezelfde laboratoria als waar de waterleidingbedrijven gebruik van maken. Dit is alleen nodig als men twijfelt aan de veilig heid van het warmwatertoestel Raadpleeg voor advies en infor matie het waterleidingbedrijf. Voor meer informatie kan gevonden worden in de Postbus 51-brochure 'Legionella. Antwoorden op de meest gestel de vragen'. Exemplaren van deze brochure zijn gratis ver krijgbaar bij postkantoren, open bare bibliotheken en gemeenten en provincies. Extra exemplaren kan worden aangevraagd bij het Distributiecentrum VROM, tele foon 0900-8052 (veertig cent per minuut) onder vermelding van het distributienummer 22668. Bel voor meer informatie de Postbus 51-Infolijn, 0800- 8051. ln juni kwam het CBS op basis van gegevens van De Vlinderstichting met het onrust barende nieuws dat de vlinder stand in Nederland in de afgelo pen 10 jaar met zo'n vijftig pro cent is afgenomen. Het gaat dus slecht, heel slecht met vlinders. Nederland dreigt een land zon der vlinders te worden. Als er niet snel iets gedaan wordt ten minste. De vlinderstichting, die zich al jarenlang sterk maakt om de leefomstandigheden van vlin ders te bevorderen, komt nu met een concrete aanpak om de vlin ders te redden: het Herstelplan dagvlinders. Het is absolute noodzaak om op korte termijn maatregelen te nemen om de vlindersoorten die er nog zijn te behouden. Tegelijk moet er verder gewerkt worden aan herstel. Veel bedreigde vlin dersoorten leven in heel kleine gebieden. Een kleine verande ring of vergissing in het terrein beheer kan er al de oorzaak van zijn dat een soort verdwijnt. Dat zal steeds vaker gebeuren als bij het beheer van terreinen niet extra aandacht aan de vlinders wordt gegeven. Want veel vlin ders zijn minder mobiel dan men zou denken. En dus geldt: weg is weg. In het herstelplan worden de noodzakelijke maatregelen voor de korte en lange termijn beschreven om de vlinders die er nog zijn te behouden en vlinder- herstel mogelijk te maken. Het gaat om maatregelen als instruc tie van de terreinbeheerders over de manier van maaien, begrazen en plaggen. Verder moet bij de uitvoering van natuurherstel- maatregelen, zoals het tegen gaan van verdroging, veel meer aandacht worden geschonken aan de gevolgen die deze maat regelen hebben voor de vlinders. Dat is nodig, omdat vlinders sterk reageren op veranderingen in hun leefgebied. Het herstelplan doet een beroep op beleidsmakers en terreinbe herende instanties en organisa ties zoals Natuurmonumenten, Staatsbosbeheer en de Provinciale Landschappen om vanaf nu samen met De Vlinderstichtingje werken aan behoud en herstel van de vlin dersoorten die er nog zijn. Met het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, veel provincies en terreinbeheerders heeft De Vlinderstichting heeft hierover al contacten, maar het is nodig dat nu echt alle betrokke nen actief meewerken aan de uit voering van het Herstelplan dag vlinders. Om ook een breed publiek van natuurliefhebbers te informeren over de noodsituatie waarin de vlinders zich bevinden, is een brochure over het Herstelplan dagvlinders uitgebracht. Hierin wordt uit de doeken gedaan welke maatregelen moet worden genomen om de vlinders te behouden en wat men daar zelf aan kan bijdragen. De brochure is te verkrijgen bij Bezoekerscentra van Staatsbosbeheer en Vereniging Natuurmonumenten, Natuur- en Milieu-educatiecentra en tijdens de Week van het Landschap die in september wordt gehouden. Wie niet in de gelegenheid is de brochure af te halen kan deze tegen verzendkosten (tl 2,50) aanvragen bij De Vlinderstichting, Postbus 506, 6700 AM Wageningen. Hoe voelt het om vluchteling te zijn? Mém St. Liduinastraat 50, tel. 4269884 Broersveld 113 POELIERSKWALITEIT heel kilo ONZE OVERBEKENDE 3 stuks slechts Ook voor verse kip van het spit, warm verkrijgbaar; tevens nasi, bami en macaroni met veel kip NU OOK GEGRILDE KIPROLLADE EN/OF KUIKENPOTEN VOORRADIG Bij warm weer is het moeilijk om te weerstaan en de laatste paar weken vormt het prachtige zomerweer een toepasselijk decor voor aan ijs likkende vakantiegangers. Wie meer wil weten over de geschiedenis van het koude lekkernij kan nu bij de boekhandel terecht. Unilever, 's werelds marktleider in ijs. heeft namelijk een uitgebreide geschiedenis gepubliceerd over ijs en waarom dit product zo'n vertrouwde en populaire plaats inneemt in het levert van mensen over de hele wereld. 'Een Coupe Speciaal: de wereldgeschiedenis van het consumptie-ijs' behan delt de herkomst van ijs en haar ontwikkeling vanaf de eerste jaren, de industrialisering van het productieproces en de rol die personen, bedrijven en tech nologie hebben gespeeld bij de verovering van de wereld door ijs. Het boek bestrijkt de periode vanaf het bouwen van ijskelders aan de oevers van de Eufraat rond 2000 v.C., via de eerste ijs- consumptie door de Europese aristocratie, tot de lancering en het internationale succes van Magnum. Het boek bevat veel leuke wetenswaardigheden, zoals: na de Amerikanen en Australiërs eten de Zweden het meeste ijs; President Eisenhower werkte ooit als jonget je in een ijsfabriek en Catherina de Grote bestelde eens een toetje dat bestond uit tien emmers ijs en 116 ijsbekers. 'Een Coupe Speciaal: de wereld geschiedenis van het consump- tie-ijs' is opgebouwd uit drie delen. Het eerste gaat over de preïndustriële periode tot aan de 19e eeuw. Het tweede beschrijft de industriële periode en gaat dieper in op de ontwikkeling van ijs naar een alledaags product in bijna elk land ter wereld, van Japan tot Bolivia. Het laatste deel behandelt de grootste ijsfa- brikanten van nu, Unilever, Nestlé en Mars. Het boekt telt 672 pagina's en bevat meer dan 600 illustraties, voornamelijk in kleur. Het kaft is ontworpen als een ijswafel. De schrijver. Pim Reinders, is een cultuurhistoricus en was eer der museumdirecteur. Hiervoor publiceerde hij al boeken over de Nederlandse koffiecultuur en de reclames van Nederlandse rede rijen. Hij werkte driejaar aan het boek. waarin hij ijsfabrieken over de hele wereld bezocht, openbare, privé- en bedrijfsar chieven en collecties bekeek en met meer dan honderd toonaan gevende mensen in de industrie sprak. Het resultaat is het meest gedetailleerde verhaal tot nu toe over de ontwikkeling van een wereldwijd economisch en voe- dingskundig fenomeen. Het boek is verkrijgbaar in de boek handel. Watersporters moeten optimaal kunnen trainen voor het behalen van hun vaarbewijs. De ANWB brengt daarom een nieuwe editie van het cursusboek Klein Vaarbewijs 1 en'2 uit. De nieuwe uitgave is geheel herzien en bevat de stof voor de examens vanaf het najaar 1999. De eerste examendatum is dit jaar 27 november en noodzakelijk voor elke recreatieve schipper zonder vaarbewijs met een schip langer dan 15 meter of een motorboot die sneller kan dan 20 kilometer per uur. Het 'Cursusboek Klein Vaarbewijs' zorgt voor de kennis die nodig is voor het verplichte vaarbewijs. Het boek bestaat uit twee delen. In het eerste deel bevindt zich de theoretische kennis van het varen op rivie ren, kanalen en meren (Klein Vaarbewijs deel 1). Daaronder worden alle binnenwateren verstaan, behalve de Westerschelde. de Oosterschelde, het IJsselmeer, de Waddenzee, de Eems en de Dollard. Het tweede deel van het cursusboek beschrijft het 'Klein Vaarbewijs deel 2'met daarin de theoretische kennis van varen op alle wateren binnen de kustlijn. Het cursusboek is tevens een bron van informatie voor schippers die geen vaarbewijs nodig hebben. Voor iedere watersporter die vaart op de wateren binnen de kustlijn en die goed op de hoogte wil zijn van onderwerpen als navigatie, reglementen, betonning en bebakening, de praktijk van het varen en veiligheid op het water is het cursusboek een nuttig onderdeel van dê boorduitrusting. Het ANWB Cursusboek Klein Vaarbewijs is verkrijgbaar bij alle ANWB-verkooppunten, VVV's, boekhandels en warenhuizen en kost fl. 34,95. Schoolverlaters die gaan stude ren op het MBO, HBO of WO moeten zich, indien zij een stu diebeurs ontvangen, particulier verzekeren. Zij hebben wettelijlf:, geen recht meer op medeverze kering bij hun ouders in het zie kenfonds. Steeds blijkt weer dat veel nieuwe studenten niet op de hoogte zijn van deze wijziging in de ziekenfondswet, die twee jaar geleden is ingegaan. Studenten die ten onrechte mee verzekerd blijven in het zieken fonds, kunnen daarvoor een boete krijgen. Voor studenten die zich particulier moeten verzeke ren is er de Studenten Standaardpakketpolis. De dek king is te vergelijken met die van het ziekenfonds. Trias advi seert de jongeren daarnaast een aanvullende verzekering af te sluiten, waarin onder andere extra fysiotherapie, sportbles surebehandelingen, brillengla zen en lenzen zijn opgèflbmen. De S^identen Standaardpakketpoli^ Kost fl. 69,99 per maand. Geen klein bedrag voor, een salderende, maar de Informalife Beheer Groep in Groningen (de instan tie die de studiefinanoigring uit keert) kan wgl een vergoeding geven zodat de student niet het hele bedrag zelf hd'éft te betalen. Zowel de premie,-als het pakket is wettelijk vartgesteld. De aan vullende verzekering, die fl. 4,25 per maand kost, is een pro duct van Trias zélf. De studenten die v^or augustus 1997 studeerden met een studie beurs, mogen nog wel meeverze kerd blijven in hét ziekenfonds. Informatie oüèr de Studenten Standaardpakketpolis is ver krijgbaar v op alle Triasinformatiepunten of via het gratis telefoonnummer 0800 022 59 57. i(. Vanaf 22 september zal Borg Diem Groeneveld in 't Trefpunt in Heenvhet een jaarcursus van tien dagen verzorgen over adem, stem en boventonen. Op woensdag 1 september kun nen op 20.00 uur belangstellen den kennis komen maken met de leraar in 't Trefpunt (naast de kerk). In het eerste gedeelte zal Borg Diem Groeneveld een con certje geven met boventoonzang, tanpoera, klankschalen en gong. Na de pauze geeft hij een prak tisch gedeelte, waarin het publiek kennis kan maken met de werkwijze in de cursus. In het boventoonzingen kan men horen dat klank is opgebouwd uit meerdere tonen. De bovento nen zorgen voor de klankkleur van het geluid. Het is mogelijk om deze boventonen zo sterk te laten worden dat men ze kan uitgebruld de gelege om vra^èn te stellen. Meer informatie wore GouweZorg ZIEKENVERZORGENDEN EN VERPLEEGKUNDIGEN m/v Stichting Kringloopcentrum Schiedam Parkweg 7. Tel. 010-4260919 Openingstijden: ma. van 12.00-17.00 uur zat. van 10.00-16.00 uur di. t/m vrij. van 09.00-17.00 uur ÜSt! KO°P Nergens kunt u zo goedkoop uw huis inrichten als bij ons. Wij verkopen o.a. alle merken wasautomaten, ijskasten, bankstellen, salontafels enz. enz. Kom vrijblijvend langs en overtuig u. Wij halen uw nog bruikbare huisraad GRATIS bij u op, tevens ontruimen wij ook woningen. Al moe terwijl u net wakker bent. Vaak zijn dit soort klachten een rechtstreeks gevolg van de kwaliteit van uw slaapomgeving. Het juiste bed, een goede matras en zelfs de keuze van uw kussen zijn belangrijk voor een goede en gezonde nachtrust Uw Slaapgilde-adviseur kan u hierbij heipen. Informeer naar een gedegen advies op maat. horen als afzonderlijke fluitto nen Boventoonzingen vraagt om een bijzonder verfijnde articula tie en om concentratie op het innerlijk van de klank. Zingt men op één toon een klin ker, dan kan men in de klank, naast de gezongen toon, één of meerdere boventonen onder scheiden. Om vertrouwd te raken met deze manier van lui steren zijn er 'luistermomenten', waarin men aan de hand van stem, tanpoera en klankschalen het verschijnsel van de bovento nen leert herkennen. Ook zullen er enkele, eenvoudige zangoefej ningen gegeven worden. Er zal uitgebr|jjd de gelegenheid zijn wordt verstrekt door Marianne Roukema, tel. (0181)663536. De cursus 'Omgaan met kinderen bij scheiding' wordt ieder voor- en najaar gegeven door de afdeling preventie van het RIAGG Midden- Holland. De eerstvolgende cursus start op dinsdagj5 oktober 1999. Als ouders gaan scheiden is dat ook voor de kinderen een ingrijpend gebeuren. Wie gaat scheiden zit midden in de emotionele en prakti sche problemen. In deze verwarrende situatie moet veel geregeld en bepraat worden. Soms merken ouders dat hun kinderen zich anders gaan gedragen. Ze zijn opeens lastiger of juist heel stil en gesloten of het gaat op school niet goed. Sommige kinderen geven ogenschijnlijk geen problemen terwijl de ouders het gevoel hebben dat er iets niet klopt. In tien bijeenkomsten zal met ongeveer tien ouders in groepsvorm besproken worden hoe de scheiding, juist voor de kindëren, zo goed mogelijk kan verlopen. jo De cursus is bedoeld voor mensen die er zo goed mogelijjc voor wil len zorgen dat hun kinderen niet in de knel komen tijdens of na de scheiding. De groep is voor vaders en moeders, ongeacWaan wie de kinderen zijn toegewezen. Ex-partners worden niet in dea^Lfde groep geplaatst. De eerste vier bijeenkomsten worden in het R1AGG- geboutv aan de Ronsseweg 225 in Gouda gehouden. Daarria worden de RIAGG-bijeenkomsten om de week afgewisseld méT'htiiskamer- bijeenkomsten', die roulerend bij de deelnemers thuis plaatsvinden. De bijeenkomsten vinden plaats op dinsdagavond van^p.^5 tot 22.15 uur. (Bij voldoende aanmeldingen is het ook mogelijk een cursus overdag te houden). Voor nadere inlichtingen over de inhoud van de cursus, aanvraag van een folder en voor opgave kan men bellen met Renske van Rooijen (niet op vrijdag), tel. (0182) 682326. 34-454 Vragen over reuma? Uitgebreid foldermateriaal? Bel of kom eens langs. Of fax: 020 -412 33 83. emailen kan ook: info@reumafonds.nL U kunt eveneens informatie krijgen over aangepaste vakantiereizen en handige hulpmiddelen. En u bent welkom om de boeken over reuma te lenen uit onze bibliotheek. Daar zijn we voor! dr. Jan van Breemenstraat 2, Amsterdam basitgesprrksiaiirf Legionellabacterie in huis en tuin 4T. De tuinslang die buiten in de zon blijft liggen, dient men regelmatig - en vóór het sproeien- leeg te talen lopen om de Legionellabacterie geen kans te geven. Giro 550 Apeldoorn Info: 055 3663339 VLUCHTELINGEN W 1 'V" Gouwe Zorg levert thuiszorg en kraamzorg in Zuid-West Nederland; de thuiszorg vanuit een aantal regionale vestigin gen, veelal in samenwerking met andere thuiszorgorganisa ties. Gouwe Zorg verpleegt en verzorgt mensen in hun eigen omgeving, uitgaande van wat zij zelf kunnen en willen. Persoonlijk, deskundig en vertrouwd Wij zoeken VOOR VERSCHILLENDE DIENSTEN IN DE THUISZORG Het betreft met name de ochtend (7.30 tot 12.00 uur) en de avond (vanaf 18.30 uur). Voor het werkgebied Maassluis, Vlaardingen en Schiedam. Wij vragen - een klantgerichte instelling; - zorg voor kwaliteit; - bijbehorende diploma's. Wij bieden - werk in eigen regio; - prettige, persoonlijke werksfeer; - salaris conform de CAO Thuiszorg; - aansluiting bij het pensioenfonds PGGM. Geïnteresseerd? Bel voor een sollicitatieformulier en verdere informatie naar (010) 246 32 56. Gouwe Zorg Burg. Honnerlage Gretellaan 57 3119 BA Schiedam In de Marconistraat 99 te Schiedam hebben wij tevens ruime keus in meubels. Deze is geopend ma. 13.00-17.00 uur, wo. en vrij. van 10.00-17.00 uur en zaterdag van 11.00-15.00 uur. SLAAPCOMFORT Hoogstraat 125. 3111 III) Schiedam, l i k loon <110 4268732 EEN WERELD VAN RUST i 1

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 13