Culinaire wandeling door de binnenstad van Delft Verleden van Westland en Bollenstreek herleeft Theater Zuidplein breidt Cabaretacademie uit Expositie Oranje en de Muziek Waterskirace zet zondag 29 augustus Het Haringvliet in beweging In uniform op de gevoelige plaat Terugblik op studiejaren Mijn stem sluit goed aan op Stevies stem Uniek concert van 'Artist of the Century' in Ahoy 34 - 1004 Nog tot en met 5 september houdt het Koninklijk Paleis de expositie Oranje en de Muziek. De hoogtepunten uit de muziekbibliotheek van het Koninklijk Huisarchief zijn hiervoor bijeengebracht. Geluids- en beeldfragmenten illustreren de rol van de mu ziek in de geschiedenis van de Oranjes. De oudste parti turen uit de bibliotheek zijn die uitgevoerd door de Hof kapel van prins Willem IV (1711-1751). Te zien is ook een bijzonder exemplaar van een vioolleerboek van Mo zart geschonken door zijn vader Leopold aan de Stadhouder. Tot in de negen tiende eeuw is regelmatig aan het Hof gemusiceerd, een tra ditie die tot op de dag van vandaag in bescheiden mate levend wordt gehouden op Paleis Noordeinde. Ook maakten verschillende Oranjes zelf muziek. De bewijzen daarvan zijn op de expositie te zien. Meer infor matie: Koninklijk Paleis, Dam, tel.: (020) 620 40 60. Op 'Het Haringvliet', tus sen het eind van het strand je nabij het havenhoofd van Middelharnis en ongeveer de marinesteiger, zal het er zondag 29 augustus hard aan toe gaan. Tussen circa 12.00 en 18.00 uur vindt daar namelijk voor de derde keer een waterski race plaats. Tijdens deze waterski snelheids wedstrijd hangt de af te leggen afstand af van de categorie deel nemers en varieert van 15 tot 60 minuten oftewel tussen de 20 en 90 kilometer af te leggen af stand. Deze afstand wordt meest al gemerkt door boeien met een afstand van 2,5 kilometer lengte. Er worden zo dus een aantal ron den afgelegd. Hiervoor is een reglement van toepassing dat door de Inter national Waterski Racing Coun cil wordt opgesteld. Er wordt in dit reglement veel aandacht besteed aan veiligheid op zowel technisch als vaargebied. Een team bestaat uit een skiër piloot en co-piloot. Ongeveer tien minuten voor de aanvang van de race gaan de boten naar de startplaats. Vijf minuten voor de start gaat bij de startplaats een groene- en de nationale vlag omhoog. De bo ten gaan nu naar de startlijn en gaan op hun plaats liggen, die hen tijdens de briefing van te voren is medegedeeld, De skiërs maken zich klaar. Dertig seconden voor de start laat de starter de groene vlag zakken. De skiërs gaan dan in het water en de skilijnen worden aangespannen. Het startsein wordt gegeven door het strijken van de nationale vlag. Meestal is de snelheid in de eerste ronde het snelst, omdat het water nog rus tig is. 120 tot 140 kilometer per uur is geen uitzondering. Daarna neemt de snelheid af tot 80-120 kilometer per uur. Als een skiër tijdens de wedstrijd valt, moet de co-piloot een oran je vlag opsteken. Verdeeld over het parcours liggen er veilig- heidsboten, deze boten hebben een groene vlag en als er een skiër in zijn buurt gevallen is, steekt de bemanning een gele vlag op. Bij een ongeval komt het Rescue Team in actie die ver binding heeft met de veiligheids officier. die bij de juryvoorzitter staat en contact heeft met onder meer de politie. Wanneer de op kopgaande skiër de laatste ronde ingaat, wordt vanaf de jury tent de blauwe vlag getoond. Als de winnaar daarna de finish passeert, wordt dit aangeschre ven door een zwart/wit geblokte vlag en daarna worden alle ande re boten afgevlagd. Op Delftdag, zaterdag 28 augus tus, kunnen kinderen zich ver kleden in een replica uniform en geschminkt in camouflagekleu- ren op de foto. Van 11.00 tot 17.00 uur zijn alle kinderen en hun ouders welkom in het Legermuseum. De jon gens en meisjes kunnen zich laten fotograferen in een replica uniform. Er is keuze uit ver schillende uniformen uit de twintigste eeuw, zoals de battle- dress en het camo-uniform. Zij kunnen zich ook nog laten schminken in camouflagekleu- ren. De foto kost fl. 2,50. Kinderen die graag knutselen kleden de kartonnen 'Jan Soldaat' aan met uniformen die zij eerst uitknippen en kleuren. De speurtocht 'Van berevel tot gevechtspak' voert door het hele museum en is gratis verkrijg baar. Vanaf de kade van het Legermuseum kan de rondvaart boot genomen worden voor een zonnig tochtje door hartje Delft. Naast de vaste expositie is in het Legermuseum de wisseltentoon stelling 'Militaire Chique, Frans Smits en 60 jaar uniform' te zien. De toegang tot het Legermuseum aan de Korte Geer 1 is op Delftdag gratis. Voor meer informatie kan con tact worden opgenomen met het museum, tel. (015) 2150500. Voor de tweede maal presente ren de Kunsthal Rotterdam en de kunstacademie Willem de Kooning Academie samen een tentoonstelling. 'Terugblik 99- 89', te bezichtigen van 28 augustus tot en met 10 oktober 1999, toont werk van de beste studenten van de gerenommeer de Rotterdamse Willem de Kooning Academie, die afstu deerden in de periode 1989- 1999. De jonge kunstenaars zijn geselecteerd uit alle afstudeer richtingen van de academie en geven een goed beeld van het hoge niveau van de Willem de Kooning Academie. Uitgangs punt bij de selectie is dat alle exposanten er inmiddels in geslaagd zijn in korte tijd hun sporen te verdienen in de beroepspraktijk. Allen hebben belangrijke opdrachten verwor ven, prijzen gewonnen of zich op andere wijze als prominente vertegenwoordiger binnen het vakgebied gemanifesteerd. Een groot aantal oud-studenten van de academie is in de stad Rotterdam blijven wonen en levert daarmee een bijdrage aan een positief kunstklimaat in de stad. Deelnemende kunstenaars en ontwerpers: Autonome beelden de kunst: Vanessa Jane Phaff, Zeger Reyers, Risk Hazekamp Interieurarchitectuur: Ronald Wall, Dienand Christe, David Baars, Paul Wilke Grafische vormgeving: Stang Gubbels, 75 B. M&M, Flink Mode vormge ving: Pieter-Ary Bakker, Geert- Jan Renzen, Eugbne van Veldhoven, Ricardo van der Graaff, Peter Jeroense, Isis Vaandrager en diverse ontwer pers van bekende merken: Mexx. Anson's, Panmo, Rucanor, Nike, Bikewear. Sissy Boy, Oillilly, Salty Dogs e.a. Illustratie: Dadara, Ingrid Baars, Kelvin Wilson. De Noordhollandse zange res Trijntje Oosterhuis is de leadzangeres van de band Total Touch. Samen met haar broer Tjeerd is Trijntje verantwoordelijk voor een groot aantal hits ongs. Sinds 1996 is de band niet meer weg te denken uit het vaderlandse popcircuit. Af en toe breekt de eigen zinnige Trijntje uit en doet ze een aantal soloprojecten of gaat met haar muzikale vriendin Candv Dulfer op toernee. Ook maakte Trijntje furore met Herbie Hancock tijdens het North Sea Jazz Festival. De komende maand stort de zangeres zich vol overgave op de songs van Stevie Wonder in het kader van Marlboro Flashbacks. 'Stevie Wonder is niet alleen een fantastisch muzikant, maar ook een fantastisch mens', licht Trijntje Oosterhuis haar keuze voor de zanger/songwriter toe. 'Ik heb hem enkele jaren geleden persoonlijk mogen ontmoeten. Ik was best nerveus, want je kijkt toch tegen zo'n man op. Hij stel de me al heel snel op mijn gemak. Hij pakte me vast en was zo vriendelijk dat het leek als of ik hem al jaren kende. Stevie bleek een heel spontane man te zijn. Ik vind het geweldig om zijn nummers te mogen zingen. Pas toen ik aan het repeteren was, drong het tot me door dat ik als vrouw de songs van een man ging zingen. Toch sluit mijn stem heel goed aan bij Stevies stem. Tenslotte zingt hij voor een man vrij hoog.' Trijntje krijgt tijdens haar Marlboro Flashbacktoernee dan- wel geen hulp van haar broer, maar wel van een heel bijzonder persoon. Keith John, de vaste achtergrond zanger van Stevie Wonder's persoonlijke band, heeft zich kunnen vrijmaken om Trijntje bij te staan. 'Dat die man met mij wil zingen, maakt deze Flasbackstoernee voor mij wel extra bijzonder. Deze muzikant is zo getalen teerd; hij voegt echt iets toe aan de optredens. Dat hij voor deze optredens uit Amerika over komt vliegen, is echt uniek en ik voel me daardoor zeer vereerd.' Trijntje heeft zich lange tijd beziggehouden met het selecte ren van nummers van Stevie Wonder. Uiteindelijk heeft ze gekozen voor onder andere: Another Star, 1 Wish, Don't you worry about a thing, Sir Duke, For once in my life, Superstition, Signed Sealed and delivered. Knocks me of my feet, Lately, Blamed on the sun, These three words, My cherie amour, All I do en Master Blaster. Omdat Trijntje moeite had een keuze te maken uit het geweldige Elvis is back in the buil ding! Meer dan 22 jaar na rijn dood keert Elvis Presley terug op het podi um. Op 9 maart 2000 vindt in Ahoy' Rotterdam een eenmalige voorstelling van 'Elvis - The Concert' plaats. Gebruikmakend van geavanceerde video techniek worden in deze show de stem van Elvis en authentieke beelden van zijn concerten gecombi neerd met live-begclciding door rijn originele band en achtergrondzangers. Voor Elvis - The Concert zijn uit honderden uren beeldmateri aal 32 liedjes geselecteerd. De beelden zijn afkomstig uit TV- specials en films, waaronder 'Aloha from Hawaï', 'That's the way it is', 'Elvis on Tour' en 'Elvts, The Lost Performences'. Uit het originele materiaal is de muziek verwijderd, zodat alleen Elvis' stem is overgebleven. 'The King' is te zien op een reusachtig videoscherm, terwijl hij op het podium live wordt begeleid door zijn originele band en achtergrondvocalisten. De montage van de beelden maakt het mogelijk dat Elvis niet alleen zingt, maar tevens communiceert met zowel de band als het publiek. Tijdens eerdere uitvoeringen van Elvis - The Concert is gebleken dat de uitstraling van Elvis, de live gespeelde muziek en de interactie met band en publiek zo overrompelend is, dat de bezoeker vergeet dat Elvis niet in levende lijve aan wezig is. Het waarachtige karakter van de show wordt onderstreept door juichende kri tieken in de pers. James Burton De cast van Elvis - The Show bestaat uit onder meer James Burton (gitaar), Glen D. Hardin (piano), Jerry Scheff (basgi taar). Ron Tutt (drums). The Sweet Inspirations (backing vocals), The Stamps Quartet (backing vocals), The Imperials (backing vocals) en Joe Guercio (orkestleider) met een 16-kop- pig orkest. Elvis is door platenfirma RCA is uitgeroepen tot Artist of the Century, In dat kader is recente lijk een 3 CD Box uitgebracht, waarvan de single Suspicious Minds momenteel hoog in de Mega Top 100 staat. Op 16 augustus is bovendien, in een gelinieerde oplage, een speciale 5 LP Box verschenen. De verkiezing van Elvis tot 'Artist of the Century' kan natuurlijk gerechtvaardigd wor den door het noemen van bet aantal verkochte platen (meer dan l miljard), door de nog steeds uitdijende schare aanhan gers over de gehele wereld of door de aanhoudende bedevaart op Graccland, maar misschien wel het beste door één quote van John Lennon: 'Before Elvis, there was nothing'. Zitplaatsen De kaartverkoop van 'Elvis - The Concert' is reeds begonnen en de belangstelling blijkt zeer groot, dus wie dit unieke con cert wil bijwonen, wordt aange raden om niet te lang te wachten met het bestellen van de kaar ten. Voor dit concert zijn alleen zitplaatsen beschikbaar. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de 150 grotere postkantoren. Ticket Service (0900-3001250), www.theater.nl.. GWK Sta tionskantoren, de bekende voor verkoopadressen en de kassa zaal. Aanvang. 20.00 uur. Entree: II. 75,-, fl. 70,-, fl. 60,- en fl. 55,-. Op zondag 5 september vindt de eerste Delftse Dinnerwalk van najaar '99 plaats. Het culinaire evenementenbureau De Dinner- club organiseert deze unieke culinaire en historische wande lingen door de bijzondere bin nenstad van Delft. Een Dinnerwalk is een bijzonde re combinatie van een vijf-gan gendiner, waarbij elke gang in een ander restaurant wordt geserveerd en een historische wandeling onder leiding van deskundige gidsen. Tijdens de Dinnerwalk wandelt men van het ene restaurant naar het ande re, terwijl de gidsen historische wetenswaardigheden en anekdo tes vertellen over de locaties, die men passeert. De deelnemende restaurants ser veren 'specialiteiten van het huis' en bieden de deelnemers op deze wijze een uitmuntende gelegenheid om kennis te maken met hun locatie en hun keuken. De deelnemende restaurants zijn aanbod Stevie Wonder-songs zal ook nog een tweetal medleys van zijn mooiste songs worden gezongen. Hoewel Trijntje door de pers al jaren wordt gekoesterd als het Nederlandse zangtalent en haar broer Tjeerd wordt geprezen voor zijn artistieke invulling van Total Touch, is de internationale doorbraak nog achterwege gebleven. Trijntje zit daar hele maal niet mee. 'Als die doorbraak komt is het goed, maar als het uitblijft liggen wij daar niet wakker van,' stelt ze met haar Noordhollandse nuch terheid vast. 'Muziek vind ik nog altijd belangrijker dan het carriè repad op zich. Zolang ik kan blij ven zingen, ben ik gelukkig.' Met die uitspraak toont Trijn haar ware gezicht. Ze is een zan geres in hart en nieren en staat te popelen om het hitgevoelige repertoire van Stevie Wonder op haar eigen manier gestalte te geven in de september-editie van Marlboro Flashbacks. Trijntje is woensdag 8 september te zien in Plan C in Rotterdam. Het concert is alleen toeganke lijk voor personen van 18 jaar en ouder. Toegangskaarten kosten vijftien gulden en zijn verkrijg baar bij het muziekcafé Plan C en Velvet Music CD's. Het con cert begint om 22.00 uur. onder andere Bastille, Den Blaeuwen Snoeck, Van der Dussen. Johannes Vermeer, De Wijnhaven en De Zwerver. De gidsen hebben een (kunsthisto rische achtergrond en zijn allen inwoners van Delft. Hun kennis over de geschiedenis van Delft en de rondleidingen langs de mooiste plekjes in de historische binnenstad geven de stad een nieuwe dimensie; zelfs de door gewinterde Delftenaar zal na deze Dinnerwalk zijn stad met andere ogen bezien en nog meer waarderen. Het is de combinatie van lekker eten, onverwachte verrassingen en historische wetenswaardighe den, die de Delftse Dinnerwalk tot een memorabel evenement maakt. In het najaar vinden er meerdere Dinnerwalks in Delft plaats. Voor meer informatie kan con tact worden opgenomen met de Dinnerclub informatie- en reser- veerlijn: (070) 38 00 428. Oude platbodems gaan elkaar zaterdag 28 en zon dag 29 augustus bestrij den op de Kagerplassen. Inzet is de Gouden Gaffel, een wisselprijs bestaande uit een miniatuur zilveren masttop van zo'n histo risch schip, voorzien van een gouden gaffel. De deelnemende schepen zijn onderverdeeld in twee klassen en gaan tenminste vier keer voor wedstrijden het water op: 's morgens om 10. 00 uur en 's middags rond 13.30 uur (wind kracht en windrichting afhan kelijk). De wedstrijd op zon dagmorgen is er één waarbij lokale ondernemers zijn be trokken. Door loting worden zij gekoppeld (en zeilen ze mee) op een wedstrijdschip. De prijsuitreiking van alle wedstrijden is zondagmiddag, rond 17.30 uur. Plaats van handeling is het Park Groot Leerust te War mond. In dit park liggen de wel honderd jaar oude schepen bui ten de wedstrijden om aange meerd, zodat het publiek met volle teugen kan genieten van dit stukje historie. De schepen zijn te bezichtingen van vrij dagavond tot zondag in de namiddag. Omdat de ondernemersvereni ging het seizoen afsluit, zijn er in het park ook andere activi teiten. Het wordt een echt fees tweekend inclusief feesttent en live-muziek. Een bezoek aan de wedstrijden kan gecombineerd worden met een historische wandeling door het dorp of met het lopen van de zogenaamde 'Kastelen route'. De plaatselijke VVV kan hierbij verder helpen. Het Warmondse park is bereikbaar vanaf station Leiden Centraal met de bussen 145 (Amster dam) en 50 (Haarlem). Uit stappen in Warmond bij halte De Baan. Binnen 5 minuten is het feestterrein dan bereikt. De deelnemende schepen komen onder andere uit Aals meer, Alphen, Warmond, Vinkeveen, Poeldijk, Honse- lersdijk, Den Haag, Loos duinen, Schiedam, Hoek van Holland, Monster, Kwintsheul, Hijlaard, Warmond en Wijk bij Duurstede. De platbodems die aan de zeil wedstrijden meedoen, kunnen ook gemakkelijk varen in ondiepe sloten. Daarom wer den ze vroeger in Het Westland gebruikt om groente en fruit naar de diverse veilingen te brengen. Zogenaamde West landers voeren daar af en aan. Rond de Kagerplassen zeilden toen onder andere Kagenaars, Aken en Tjalken. Die boten werden bijvoorbeeld gebruikt om zand, mest en bollen te ver voeren. De wedstrijden die nu met dergelijke schepen worden gehouden, dragen bij tot het behoud van een stukje historie, omdat het zowel voor de schip pers als de toeschouwers fan tastische evenementen zijn. Dankzij de inzet van talloze vrijwilligers is het ook dit jaar weer gelukt om deze wedstrij den te organiseren. Het afgelopen jaar hebben vijf tien getalenteerde jongeren, onder leiding van cabaretier en regisseur Bert Klunder, profes sionele gastdocenten en bekende cabaretiers, zich iedere maan dagavond in het zweet gewerkt tijdens de lessen in spel, dans, houding, muziek en geschiede nis van de kleinkunst. Vanwege groot succes wordt de Cabaretacademie uitgebreid. Zo komt er een vervolgjaar voor leerlingen die tijdens het eerste jaar blijk hebben gegeven over voldoende capaciteiten te beschikken. Op maandag 6 en dinsdag 7 sep tember vinden de selectierondes voor de nieuwe leerlingen plaats. Tijdens speloefeningen wordt gekeken naar uitstraling, eigen heid en beroepsmogelijkheden van de auditanten. Geschikte kandidaten gaan door naar het eerste jaar of ze worden ge plaatst in het nieuwe basisjaar van de SKVR Theaterschool. Het idee achter de Cabaret academie is jonge mensen tus sen de 14 en 20 jaar een brede en zeer intensieve opleiding te geven waarmee ze klaarge stoomd worden voor het vak van cabaretier. Theater Zuidplein is voor het nieuwe jaar op zoek naar jongeren (uit alle culturen) die streetwise zijn, humor heb ben, een grote mond en deze ook goed weten te gebruiken, maar die nog geen podiumervaring hebben. Juist allochtone jonge ren willen we graag op het podi um zien, omdat we denken dat zij iets toe te voegen hebben aan het huidige podiumaanbod. Belangstellenden kunnen hun motivatie schriftelijk sturen naar: Theater Zuidplein, ter attentie van Cabaretacademie, Zuid plein 60, 3083 CW Rotterdam. loods Snelheidsduivels op het water MR - Trijntje kruipt in muzikale jasje van Stevie Wonder Êlvis Presley weer terug op podium!

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 13