IN KRANT SHOWROOM 10-50°/. KORTING Circus in ziekenhuis Afsluitingen rijksweg A20 Basiliek hoort er bijna weer helemaal bij KORTINGEN TOT 40% 7,5 miljoen voor Wiltonhaven |\IU e®33 I deZwidarSter M M I loods Racraa atzan 925.438 Veel bekeuringen Veel verloedering en overlastweinig verbondenheid en toekomstverwachting Brand in friteskar Onvoorziene kosten millenniumviering ONZE ADVERTENTIE Grote tuinmeubelopruiming Laatste restanten damesschoenen Laatste restanten herenschoenen C DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1999, 51e JAARGANG, Nr 34 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM TALE OPLAGE: HNS Rembrandtflat niet gebouwd volgens bouwvergunning Schiedamse soapster op tv SCHIEDAM - In een friteswa- gen op de Noordvest is in de nacht van dinsdag op woensdag rond één uur brand uitgebroken. De brandweer kwam ter plaatse om het vuur te blussen. Na onderzoek bleek het te gaan om een oude keet, die niet meer in gebruik is. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. SCHIEDAM - De verkeerscon trole die op de Slimme Watering is gehouden in verband met het begin van de scholen, heeft ook woensdag weer bekeuringen opgeleverd. Tussen kwart voor acht en kwart voor negen 's mor gens kregen vier automobilisten een boete voor het niet dragen van de gordel en één voor het rij den van 61 km per uur waar 50 is toegestaan. Dinsdag werd hier ook flink bekeurd: 27 mensen droegen de gordel niet, drie bestuurders reden te hard en één kreeg een bekeuring omdat hij niet stopte voor een voetgan gersoversteekplaats. Van een andere auto bleek de APK te zijn verlopen en één automobilist bleek te rijden in een onverze kerd voertuig, waarna zijn auto in bewaring werd genomen. WATERWEG - De GGD heeft de gemeenten in het Waterweg gebied per brief laten weten dat de millenniumviering tot over schrijding van de begroting zou kunnen leiden. De GGD speelt tijdens de eeuwwisseling een coördinerende rol bij eventuele calamiteiten, vanuit een speciaal hiervoor op te richten actiecen trum. 'Normaal rijden er twee ambulances, maar rond de mil lenniumwisseling moeten we vijf ziekenwagens stand-by heb ben', legt een woordvoerster van de GGD uit. 'Bovendien is de werknemers verteld dat ze er rekening mee moeten houden dat verlof opnemen tijdens kerst en oud en nieuw niet kan.' ALLE TOPMERKEN TUINMEUBELEN! -wr -w-anavond is de première van het Groot Russisch Staatscircus op de Maasboulevard, maar de kin- deren in het Schieknd Ziekenhuis hebben al \f een voorproefje gekregen. Zij kunnen natuur- T lijk niet naar de tent in Schiedam-Zutd komen, dus een groep circusartiesten waaronder clowns, acrobaten en de spreekstaimeester bezorgde de patiëntjes woensdag middag tóch een korte voorstelling. Om de sfeer in de cir custent zo veel mogelijk te benaderen, werd natuurlijk ook voor muziek gezorgd. Onder het genot van een ijsje kregen de patiëntjes allerlei acts te zien, bijvoorbeeld van een jong leur cn een acrobaat die met zijn voeten een ton in de lucht liet draaten en springen. De circusartiesten hadden de tij gers maar bij de tent gelaten, om hel ziekenhuis geen extra werk te bezorgen. Maar toch waren ook de dieren vertegen woordigd: één van de clowns had zijn rat meegenomen. In de centrale hal trok het gezelschap heel wat bekijks, zodat de groep van ongeveer twintig zieke kinderen al gauw werd aangevuld met een hoop nieuwsgierige en belangstel lende voorbijgangers. Hei circus blijft nog tot en met 29 augustus in Schiedam. De voorstellingen zijn donderdag om 20.00 uur, vrijdag om 16.30 en 20.00 uur, zaterdag om 15.00 en 20.00 uur en zon dag om 13.00 en 16.15 uur, Kaarten, in prijs variërend van 20 tot 50 gulden, zijn ver krijgbaar bij de VVV aan de Buitenhavenweg, bij Mi to in het Hof van Spaland en bij Tabac Gifts Janse aan Broersvest 8a. Voor informatie en telefonische reservering kan men bellen naar de Circustelefoon, tel, 0900 1122333. WATERWEG - In de weken 35 tot en met 39 (vanaf 30 augus tus) wordt afrit 13 (Overschie, Blijdorp) aan de noordzijde van de A20 afgesloten voor al het verkeer. Deze afsluiting is nood zakelijk omdat er een geluids scherm wordt aangebracht. De afsluiting duurt in de ge noemde weken steeds van maan dagmorgen 6.00 uur tot vrijdag middag 15.00 uur. Het verkeer wordt door middel van borden omgeleid. Van dinsdagavond 31 augustus om 21.00 uur tot woensdagoch tend 1 september om 5.30 uur en van woensdag 1 september om 21.00 uur tot donderdag 2 sep tember om 5.30 uur wordt bo vendien afrit 10 (Schiedam- Noord) aan de noordzijde van de A20 afgesloten. Deze afsluiting is nodig omdat een nieuwe as- faltlaag wordt aangebracht. Om dezelfde reden is in de nachten van 6 op 7 september en van 7 op 8 september de toerit vanaf de 's Gravenlandseweg (in Schiedam) naar de A20 afgeslo ten voor al het verkeer. door Marjanneke Slinger SCHIEDAM - Schiedam heeft slecht gescoord in het Leefbaarheidsonderzoek dat is gehouden onder ruim 1600 Schiedammers. Vergeleken bij andere Grotestedenbeleid- gemeenten staat de Brandersstad op het gebied van woon beleving en gehechtheid aan de stad bijna onderaan de lijst. Ook de tevredenheid over de voorzieningen en het veilig heidsgevoel liggen onder het gemiddelde. Op de onderdelen verloedering en overlast scoort Schiedam zelfs het hoogst, dus het slechts van de grote steden. Vooral Nieuwlanders zien het somber in. Het onderzoek is een verplicht onder deel van het Grotestedenbeleid. Hierin wordt bezien hoe de leefbaarheid in de stad en de wijken wordt ervaren. Wederom wordt duidelijk dat de problemen van de stad nog groot en talrijk zijn. Het Leefbaarheidsonderzoek is het tweede rapport in een serie van vier. In het voorjaar ver scheen de Zelfanalyse waarin het functioneren van het ge meentelijk apparaat onder de loep werd genomen. Ook werd de Stadsvisie al gepubliceerd, maar dit was nog een concept versie. Het officiële rapport Ver schijnt over een aantal weken als nummer drie in de reeks. Het zal immers tijdens de gemeente raadsvergadering van maandag 13 september worden behan deld. Woonomgeving Het gemiddelde rapportcijfer dat de Schiedammer aan zijn of haar woning toekent, lijkt met een 7,5 redelijk tot goed te zijn. Ook de individuele woonbeleving die een 7,2 scoort lijkt niet alarme rend. Toch staat Schiedam met dit cijfer bijna onderaan de lijst. Alleen Utrecht en Deventer sco ren lager. De andere 17 Gsb-ste- den bevinden zich daarboven. De woonomgeving in Schiedam krijgt gemiddeld een 6,8. Dertig procent van de Schiedammers vindt dat de buurt in de afgelo pen jaar achteruit is gegaan en bijna de helft heeft geen duide lijke ontwikkeling kunnen ont waren. Slechts elf procent heeft vooruitgang geconstateerd. In de meeste wijken ervaren de bewo ners dezelfde redenen voor de achteruitgang van hun woonom geving: zwerfvuil, verpaupering, verloop van bewoners en crimi naliteit. In Nieuwland en Groen- oord/Kethel worden allochtonen vaak genoemd als oorzaak van de negatieve ontwikkeling. Vooral Oost en Centrum worden ervaren als wijken waar de ver loedering keihard heeft toegesla gen. Door de invullers van de vragenlijsten zijn massaal de buurtproblemen kenbaar ge maakt. Behalve de bevolkings samenstelling (dus een relatief hoog percentage allochtonen) die in Nieuwland en Groenoord veel werd genoemd, zijn vooral verkeersoverlast- en -veiligheid, hondenpoep en parkeerproble men aan de orde gesteld. Een dramatisch lage 3,3 krijgt Schie dam als rapportcijfer voor over last. Maar liefst 60% heeft soms of vaak last van geluid. Ook jon- geren zorgen voor hun portie overlast. Staat de stad er nu al niet al te rooskleurig voor, de toekomst belooft ook niet veel, zo lijkt de Schiedammer te denken: slechts 13% verwacht dat de buurt erop vooruit zal gaan. Op stadsniveau heeft men gelukkig iets hogere verwachtingen: hier denkt een derde dat het de komende jaren beter gaat met de stad. Over het afgelopen jaar vindt een derde dat de stad vooruit is gegaan, Nog een derde vindt juist het tegenovergestelde. Als er wordt gevraagd .waar dit uit blijkt, noemt men vaak de Hoogstraat (leegstand en slecht onderhoud), aanleg Beneluxlijn en het Broersveld. Als teken van voor uitgang wordt de Beneluxlijn overigens ook vaak genoemd, naast het theater/Stadserf en de Nieuwe Passage. Onveilig Qua veiligheidsgevoel scoort Schiedam iets onder het gemid delde. Het aantal diefstallen en inbraken is ook ongeveer gemid deld. Wat betreft woninginbra ken gaat het redelijk gunstig met de stad. Het hoge percentage delicten dat te maken heeft met auto's is opvallend, vooral in Centrum en Oost. Maar liefst 28% van de Schiedammers van 18 jaar en ouder is daar in het afgelopen jaar mee geconfron teerd. Bij 'dreiging', bijvoor beeld op straat worden lastig gevallen, tasjesroof en drugs overlast, komt Schiedam in de lijst weer wat onder het midden uit. Vooral in het centrum en in Oost worden bedreigende situ aties ervaren. Voor voorzienin gen (bijvoorbeeld winkels, maar ook onderhoud van wegen, onderwijs en openbaar vervoer) krijgt de stad een 6,5 van de inwoners. Onderwijs scoort het best, voorzieningen voor jonge ren komen er bekaaid vanaf. De tevredenheidsscore ligt vergele ken met de andere grote steden onder het gemiddelde. Erg gehecht zijn de Schiedam mers niet aan hun stad. Welis waar 69% geeft aan zich verbon den te voelen aan Schiedam - dat geldt vooral voor bewoners van Zuid, ouderen en mensen met een laag opleidingsniveau - maar vergeleken met de andere grote steden is dit een zeer bescheiden score, zeker vergeleken bij Maastricht, waar 90% wordt gehaald. Na behandeling van de Stadsvi sie, waarin wordt aangegeven welke kant de stad op moet om de grootste problemen op te los sen, volgt dit najaar het Meer jaren Ontwikkeling-programma. Hierin staan de concrete plannen om Schiedam er op sociaal, eco nomisch en fysiek-ruimtelijk gebied weer bovenop te helpen. SCHIEDAM - "De Liduina basiliek is historie en staat er weer in zijn volle glorie", zo klinkt de loftrompet van A. van Lingen, werkvoorzitter bij de restauratie, over de kerk aan de Singel. De ingrijpende opknapbeurt, zowel aan de binnen- als buitenkant en zelfs onder het gebouw, is na jarenlange inspanningen zo goed als klaar en de basiliek maakt zich op voor de feestelijke viering van de voltooiing van het werk op zondag 5 september. Daarna wordt ook de bestrating van het Stadserfplein doorge trokken, waardoor het plein een geheel wordt en de basiliek hier echt een deel van gaat uitmaken. Het leggen van deze kostbare natuurstenen kost ongeveer een miljoen, maar dit is voor reke ning van de gemeente. Tot opluchting van de Liduina basiliek, want de restauratie daarvan kostte al 17 miljoen, maar dan heb je ook wat. De basiliek ziet er weer schitterend uit. Aan elk detail is gedacht en er zijn ook weer allerlei details voor de dag gekomen. Zo waren de bloemmotieven in de gewelven van het oostelijk deel van de kerk door het vuil niet meer te zien door onder andere roetvorming. Voor velen was het een verrassing toen de bloemen en blaadjes hier na het schoonmaken tevoorschijn wa ren gekomen. Wat nu nog ontbreekt in de basi liek is het orgel, het oudste elek- tropneumatische orgel van Ne derland. Dit wordt gerestaureerd. Ook moet er nog een ander hek komen bij de ingang van de kerk, zodat het voorste deel beter wordt afgesloten van de rest. Dan kan dit voorportaal, waar ook de originele grafsteen van Liduina ligt, worden gebruikt als een soort dagkapel om bijvoor beeld even een kaarsje branden. Staelduinsebos \fJv IMHIimiRWll SCHIEDAM - Schiedam krijgt 7,5 miljoen gulden van staatsse cretaris Ybema van Economische Zaken. Het geld is bestemd voor de rigoureuze opknapbeurt van de Wiltonhaven. Dit verpau perde gebied van 66 hectare (inclusief 26 hectare water) moet hoognodig worden schoongemaakt om het om te vormen tot een maritiem en transportcentrum. De bedoeling is dat de haven bin nen enkele jaren uitgroeit tot één van de belangrijke havenindus triële gebieden van het Rijnmondgebied. "Een zeer belangrijke bijdrage", zo omschrijft burgemeester R. Scheeres deze subsidie van EZ. "Met 7,5 miljoen hebben we het maximale bedrag binnengehaald." In totaal werd door EZ uit de investeringspot (StiREA) vijftig miljoen gulden verdeeld. Hiervoor werden door uiteenlopende gemeenten 32 projecten ingediend, waarvan er slechts acht zijn gehonoreerd. "Dat geeft precies het belang aan van ons plan", aldus Scheeres. "Met de ontwikkelingen van de Wiltonhaven halen we een toegevoegde werkgelegenheid van 1300 arbeidsplaatsen binnen. Vooral omdat er in onze regio een nijpend tekort is aan grootschalige 'natte' werklocaties. Met de cluster van Rotterdam United Shipyard (YVC), Van Seumeren en Huisman Itrec heeft Schiedam drie top bedrijven binnengehaald." In totaal wordt in dit gebied overigens meer dan honderd miljoen geïnvesteerd waarvan het leeuwendeel voor rekening van de drie firma's komt. Verder dragen ook de provincie Zuid-Holland en de gemeenten Schiedam en Rotterdam miljoenen bij aan het project. Daar staat tegenover dat de gemeente Schiedam op vrij korte ter mijn twee gerenommeerde bedrijven moet laten gaan. Onlangs heeft zowel Coca Cola in de 's-Gravelandsepolder als Speciaal- drukkerij Roelants in het centrum bekendgemaakt uit de stad te vertrekken. "Natuurlijk doet dat pijn", vindt Scheeres. "Coca Cola is een grote naam, die wil je graag voor de stad behouden. En Roelants is een begrip, het zit al meer dan honderdvijftig jaar in Schiedam. Daar zijn ooit de boeken van Frantjois Haver- schmidt nog gedrukt. En de oude tramkaartjes. Zo'n firma is gewoon Schiedam. Toch zijn de ogen nu gericht op de Wiltonhaven. "Daar gaat het de komende tijd gebeuren", zegt Scheeres. "Over drie tot vier jaar, zo rond 2002, weetje niet meer watje daar ziet. Dat wordt een toplocatie." Overigens 'ijkt de kans dat de nieuwbouw van YVC naar Schiedam komt vrijwel verkeken. Vanaf het moment dat YVC Holding de werf Wilton-Fijenoord overnam, was daarvan doorlo pend sprake. Voor de IJsselwerf in Capelle aan den IJssel, waar de YVC-nieuwbouw is gelokaliseerd werd al op 4 juni surseance van betaling aangevraagd. Nu heeft de gerenommeerde scheepsbou wer Van der Giessen-de Noord (onderdeel van IHC Caland) zich gemeld als serieuze overnamekandidaat. Volgens directeur D. Brink is hiermee de verhuizing van de nieuwbouw naar Schiedam nagenoeg van de baan. "En als ik eerlijk ben: ik heb die verhui zing naar Schiedam nooit begrepen. Er is geen enkele noodzaak om die nieuwbouwwerf daarheen te verplaatsen..." Buro ROBIN HNS Nieuwe Stadsblad 4000 m2 ELECTRONICA ALLE SHOWROOM-MODELLEN MOETEN WEG! WE MAKEN PLAATS VOOR DE NIEUWE COLLECTIE 2000! VLAARDINGEN Woonboulevard Hoogstad, naast McDonald's, Tel. 010-4600714, vrijdag koopavond Internet: www.roobol.nl Maandag heel de dag open, 's zondags gesloten s, i Schiedam haalt slechte score in Leefbaarheidsonderzoek 1998 Yt- Sommigen zien de aanleg van de Beneluxlijn als teken dal de stad achteruitgaat, anderen vinden het een veelbelovend toekomstbeeld GROINS I» I I A I IS T E N Vlaardingen Deltaweg 76 010-2486999 's-Gravenzande Staelduinlaan 17 0174-415171 20%-40% op alle tuinmeubelen uit voorraad tot 31 augustus. Wij staan in de Gouden Gids Schitterend buromeubel met drie laden, deurtje en schuiflade voor toetsenbord. Uitgevoerd in de kleuren beuken, wit of zwart. Afm.: H/B/D ca.76x140x58 cm Meeneemprijs! Van 179,- voor slechts Broersvest 135 Schiedam Centrum Tel.: 010-426 84 92 SCHOENEN Hoofdweg 18,"Capelle aan den IJssel, tel. 010 - 451 88 44 Hillelaan 30-39, t.o. metrostation Rijnhaven Rotterdam-Zuid, tel. 010 - 485 22 73

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 1