IN KRANT Mon sherry terug naar vervlogen tijden 'üi Hoge straffen voor overvalbende DOLCE GABBANA elebol intiatuin Wilhelminahaven met spoed uitgebaggerd Adrvfrefcfcelijfc! 75 Gebr. de Block 95 A.H. HUISWIJN VOORDEELBON loods PAUL BERG GALL GALL Gemeente helpt Turkije Breeuwwerk 'volslagen verbaasdover late milieu-onderzoek naar emissie naast nieuwbouw TT" r)IJKSH#ORN Kwaliteit en winkelsfeer, geven net iets meer Rood, rosé, droge rosé, wit, wit Moelleux of Blanc de blanc 3 HALEN - 2 BETALEN per stuk van 5.95 NU Gebr. de Block lock 2x los balanceren voor de prijs van 1 IXIOOTEBOOM ook verhuur) AUTOBANDEN BV WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1999, 51e JAARGANG, Nr 35 TOTALE OPLAGE. TE SCHIEDAM Artoteek heeft grootse plannen Plantage opnieuw geopend O P T IC I E N Willy Edenburg over... de montuurcollectie: SHERRY VOORDEEL Los Cisnes Sherry Pale dry/Medium dry Cream/Mönzanilla lOOcl rote rookwolken ontsnappen uit de schoorsteen van m i een stoomboot die voor De Gekroonde Brandersketel -w-aangemeerd ligt. Zo moet het in vroeger tijden ook I hebben geroken... Geen pretje. Afgelopen donderdag Ml.M en vrijdag was de Lange Haven ter hoogte van het jenevermnseum weer even een echt historisch plekje. Werd eerder dit jaar deze Haven gebruikt als decor van de film Kruimeltje, ook nu draaiden de camera^ weer, ditmaal voor opnamen van een film over de familie Nolet. Geen romantische speelfilm over dit jene* vergeslacht, maar een kort, negen minuten durend docudrama over elf generaties Nolet De historische rollen worden gespeeld door professionele acteurs, zoals Esmée de la Bretonnière, in de shots van heden ten dage speelt de Nolet-familie zichzelf. De film is bestemd voor de Amerikaanse markt, waar Nolet sinds een aantal jaren met succes handel voert in sterke drank. Al eerder werd een film over het bedrijf geschoten voor de Amerikaanse klanten. Zij zijn bij uitstek geïnteresseerd in de historie achter het ambachtelijke product, vandaar een vervolg op de eerste productie. des van de familiegeschiedenis uitgebeeld, namelijk 1900,1930 en 19S0. Een schip werd gelost met behulp van zakkendragers en kis ten met stro werden vervoerd. Ook is gefilmd in het Gedistilleerd Museum. Om de Lange Haven IWÊÊÊÊÊ natuurlijk wei wat gebeuren: zo I moeten halen en was de naam gevel van dit jenevermuseum voor even vervangen door uiteraard de naam 'Nolet'. SCHIEDAM - De gemeente Schiedam wil hulp bieden aan de slachtoffers van de aardbe ving in Turkije. Bij een interne inzameling op het Stadskantoor werd al 2500 gulden opgehaald, die is verdubbeld door het gemeentebestuur. Daarnaast wordt een bedrag van 75.000 gulden beschikbaar gesteld (1 gulden per Schiedammer) voor noodhulp. Dinsdag is overleg gevoerd met een delegatie uit de Turkse gemeenschap over de besteding van dit geld. Waarschijnlijk is in ieder geval één Schiedamse Turk bij de aardbeving overleden. Voor de mensen met een uitke ring die niet terug kunnen naar Nederland is de meldplicht al versoepeld. Ook wordt gedacht aan hulp in de vorm van nood woningen. Er zijn in totaal 200.000 nood- Woningen nodig in het getroffen gebied. Eerder werd ook een bedrag overgemaakt voor de slacht offers van de orkaan Mitch in Honduras en Nicaragua. Marjanneke Slinger SCHIEDAM - Volslagen verrast en verbaasd. Dat is directeur M. Bijl van de Breeuwwerkfabriek aan de Westerkade, omdat de gemeente nu pas een milieu-onderzoek laat uit voeren naar de uitstoot van het bedrijf, terwijl de nieuwbouwappartementen Liverpool pal naast de fabriek al klaar en opgele verd zijn. De gemeente stond de bouw van dit com plex op de hoek Westerkade en Nieuwe Haven toe, ter wijl in de milieuvergunning van Breeuwwerk stond dat er een afstand van minstens honderd meter tussen de fabriek en de nieuwbouw moest zijn. Bijl is vooral verbaasd over dit onderzoek, dat woensdagoch tend plaatsvond, omdat hij er van tevoren steeds al om had gevraagd. "Wij hebben bijna gesmeekt 'kom eerst kijken voordat jullie gaan bouwen', maar daar is geen gehoor aan gegeven. Nu zijn de woningen opgeleverd en wil de gemeente pas onderzoeken wat de conse quenties en de invloed van onze activiteiten op de omgeving zijn." Breeuwwerk is een scheep- stouwfabriek, waar touw wordt gedraaid en dit wordt geïmpreg neerd met houtteer. Het gebouw heeft drie schoorstenen, één waar stoom uitkomt, één boven een afzuiginstallatie, en een ver- brandingspijp. Alle drie staan ze tegen de nieuwbouw aan. Geen paniek Een gemeente-ambtenaar legt uit dat het onderzoek wordt gedaan om 'straks hinder te voorkomen.' "De schoorsteen pijpen staan vrij dicht bij de appartementen. Als er straks rook of damp uitkomt willen we kunnen aantonen dat er geen normen worden overschreden." De milieutest wordt uitgevoerd 'om alle commotie en emotie te kunnen weerleggen.' Men wil het vermoeden te bevestigen dat er niets aan de hand is. Er wordt erkend dat de locatie naast Breeuwwerk misschien niet de ideale locatie is. "Maar er is nu eenmaal weinig ruimte en daar om is de bouw toch doorgegaan. In ieder geval is er geen reden tot paniek." Verder laat de amb tenaar weten dat de nieuwbouw volgens het bestemmingsplan is toegestaan. Ook al worden er geen normen overschreden, het gaat directeur Bijl om de geuren die via de schoorstenen een weg naar bui ten vinden. "We hebben zelf ook al onderzoek laten doen en er worden geen giftige dampen uit gestoten, maar wel geurstoffen. Het ruikt dan naar gerookte zalm. Een prettige geur, maar niet in je slaapkamer. En dat ter wijl de balkons en slaapkamers juist aan de kant van ons gebouw liggen." Strenger De nieuwe en strengere milieu- eisen die de gemeente Breeuwwerk eerder had opge legd, zijn voorlopig nog niet van kracht voor de fabriek. "Via de rechtbank is deze zaak bij de Raad van State terechtgekomen. Die heeft de strengere milieu- eisen voorlopig geschorst, omdat de gemeente op de hoog te was van onze werkzaamheden toen men begon met bouwen." De eisen liggen op verschillende gebieden; het ging dan om emis sie van gassen en stof, geluid en vloeistofdichte vloeren. Een definitief oordeel over de milieuvergunning komt nog. Bijl: "We verwachten dat delen van de eisen blijvend worden geschorst. Bij eventuele aanpas singen in onze fabriek die wel nodig zijn door de nieuwe ver gunning, gaan we ervan uit dat we de kosten daarvoor op de gemeente kunnen verhalen. Want zij zijn verantwoordelijk voor de gewijzigde omstandig heden." WATERWEG - De rechtbank in Rotterdam heeft afgelopen vrij dag tien leden van een bende overvallers veroordeeld tot straf fen van vijftien maanden tot twaalf jaar. De hoogste straffen waren voor een 20-jarige Schiedammer die aan bijna alle overvallen had meegedaan en een 26-jarige Rotterdammer, die modebrillen zonnebrillen Exclusief bij: als leider van de bende wordt gezien. Beiden kregen twaalf jaar. De bende pleegde in het voor- en najaar van 1998 ongeveer dertig overvallen in Schiedam, Vlaardingen en Rotterdam. De buit was vaak mager - in totaal waarschijnlijk niet meer dan 40.000 gulden - maar de veroor zaakte onrust was er niet minder om. De overvallen gingen gepaard met grof geweld. Mensen kregen messen, pistolen of een riotgun tegen het hoofd gezet. Doelwitten waren onder meer seksshops, café's en vesti gingen van McDonalds. De hoogste eis en straf waren voor de 20-jarige M.R. Hij speelde een sleutelrol bij het opsporen van de bende. Nadat hij op een videocamera was her kend legde hij een volledige bekentenis af. Juist zijn bekente nis speelde een grote rol bij de veroordeling van de bendeleider, de 26-jarige N.F. Hij deed nooit zelf mee, maar leverde wel inlichtingen en wapens. Hij was een soort geestelijk leider van het groepje, die zijn volgelingen voorspiegelde dat ze bezig waren met een soort islamitische heilige oorlog. Dat zou ook de keuze van de doelwitten verkla ren. De buit moest bij hem wor den ingeleverd. Wat ermee gebeurd is, is onduidelijk. Er is namelijk geen cent teruggevon den. Tegen enkele ondergeschik ten zou F. hebben gezegd dat het geld naar goede doelen zou gaan. NEPWAPEN- Tijdens surveillance zag de politie vrijdag rond 15.30 uur op het Dr. Wibautplein een 15-jarige Schiedammer met een imi tatie-vuurwapen bij een groepje jongeren staan. De politie eiste dat het wapen aan de politie overgedragen werd. De jongen deed dat ook. Hij verklaarde niet de eigenaar van het wapen te zijn. Een 17-jarige Schiedammer uit de groep meldde zich als eigenaar van het nepwa- pen. Beide Schiedammers zijn door de politie aangehoudenen en het wapen werd in beslag genomen. Het gaat om een Smith Wesson 1, zilvergrijs mét uitneembare houder en open loop. SCHIEDAM - De ingang van de Wilhelminahaven in Schiedam is te ondiep geworden en daarom is besloten om hier met spoed te gaan baggeren om de toegankelijkheid van schepen te kunnen waarborgen. Met de werkzaamheden is een bedrag van ruim een miljoen gemoeid. Minimaal vier keer per jaar wordt de diepte van de haven gecon troleerd en bij de laatste controle bleek dat de voorgeschreven diepte niet meer werd gehaald. "Met spoed is dus het besluit geno men om hier aan de slag te gaan. De afgelopen week zijn al voor bereidingen getroffen en deze week wordt er gebaggerd", vertelt D. de Munnik van stedelijk beheer. "Hoe lang de werkzaamheden gaan duren is niet te zeggen. Dat hangt «rvan af wat men aantreft. Als er bijvoorbeeld fietswrakken worden gevonden of schroot, dan moet het baggeren stoppen. Als dit is opgeruimd kan men pas weer verder. Dan duurt het dus langer." Hoewel De Munnik niet schrikt van het bedrag van ruim een mil joen, legt hij uit hoe het zo hoog komt: "Het baggeren op zich is niet zo duur, vooral het vervoeren van de specie drijft de kosten omhoog. En het milieuverantwoord opslaan, want de bagger is verontreinigd." Het werk wordt uitgevoerd door het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en de kosten hiervoor komen ten laste van het zoge naamde 'baggerfonds'. Aanbiedingen geldig met bonuskaart A.H. - Gall Gall - Etos Blockshop - Retourette Groenelaan, Schiedam NS Uw specialist in: banden, uitlijnen, balanceren, bandenreparatie, lichtmetalen velgen, sneeuwkettingen*, skiboxen*, enz, enz... Zwaluwlaan 84 Schiedam - 010-4700133 Burg. van Reenensingel 115 Gouda - 0182-515800 Nieuwe Stadsblad DAT IS DUIDELIJK. "Onze huisselectie is zeer gevarieerd. Er is al een huisselectie-bril vanaf f38,- per maand, inclusief glazen." Mgr. Nolenslaan 418 3119 EL Schiedam tel. (010) 4735384 Gerookte zalm is een prettige geur, maar niet in je slaapkamer' Om alle emoties en commotie van de kopers van de appartementen Liverpool te kunnen weerleggen, wil de gemeente weten wat er uit de schoorstenen van de Breeuwwerkfabriek komt. ISbrillen contactlenzen Hof van Spaland 5, Schiedam, lel. 010-4701730 De Dendranthema is in Nederland beter bekend als de bolchrysant. De bol heeft een doorsnede van 45-50 cm en bloeit nog het hele najaar in mooie herfstkleuren. Van 12.95 voor 7?5 PIJNACKER Rijskade la, Tel. 015-3610000 www.intratuin.nl HET GROENE WARENHUIS ir Koopavond: donderdag en vrijdag tot 21.00 uur. Di. t/m za. vanaf 9.00 uur. Maandag vanaf 10.00 uur. 3?

Het Nieuwe Stadsblad | 1999 | | pagina 1